HOOFDSCHOTEL? VLEES! NABLUSSEN DUURT TOT WOENSDAG KAMER Land - van - de - kool wordtomgewoeld' Planoïogen konden zieli uitleven SENMOET DE EGYPTENAAR Volksgezondheid moet gewaarborgd zijn CMB: rust terwille van constructieve stappen Pacificatiecommissie buiten spel gezet NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1964 (Vervolg van pagina 1) Kriteria De heer Baeten (kath.v.) maakte duidelijk, dat hij geenszins voor alle nieuwe gegadigden hetzelfde getalskrite- rium wil aanleggen. Men moet onder scheid maken en dit was ook een suggestie zijijnerzijds aan het adres van de regering tussen verschillen de categorieën van gegadigden. Voor elke categorie moeten dezelfde spelre gels gelden. Gegadigden zoals bij beeld Teleac (die slechts een deeltaak vervullen) moeten worden gewogen, de gegadigden voor de verzorging algemeen programma moeten worden gewogen èn geteld. Hebben zij weinig aanhang, dan krijgen zij weinig zend tijd, maar groeien zij uit en daar toe moet zij een eerlijke kans hebben dan krijgen zij ook meer zendgele- genheid. Het optimisme, waaraan de heer Baeten uitdrukking gaf, is misschien wat getemperd, toen hü luisterde mevr. Van Someren-Downer. De k. er heeft zich vergist wanneer meende, dat ook de liberalen hem wel zouden kunnen volgen. Onder openheid van het bestel bleek mevr. Van Some ren nog wel wat anders dan de heer Baeten te verstaan. ZU nam het de k.v.p.-woordvoerder kwalijk, dat de; toch in getalskriteria blijft denken vond dit een blijk van een conservatie ve gezindheid.In het open bestel heer Baeten, zo vreesde zU. krijgen kruimel-concessionarissen geen voet aan de grond. PersbeUmgen Freule Wttewaall van Stoetwegen had dus wel gelijk toen zü constateer de, dat er nog conflictstof genoeg Maar de Kerstweek is niet geschikt geschillen uit te vechten. Hoewel c.h. woordvoerster er aan twijfelde of de dagbladen van invoering van recla me in de televisie schade zullen onder vinden, vroeg zij aan de regering de positie van de dagbladpers in haar overwegingen te betrekken. Hetzelfde vroeg, maar met veel meer klem, de heer Schakel (a.r.), die niet wilde helen dat zijn fractie onverdeeld staat achter het interim-advies pacificatie-commissie. Bij de exploitatie van de reclame moet de pers worden ingeschakeld. De heer Baeten ging niet verder dan het uitspreken hoop. dat de regering aan het rapport van de pacificatie-commissie aandacht zal schenken. De stemming o motie wilde hij graag aangehouden De heer Kleijwegt (soc.) oordeelde dat de regering pas in beweging gekomen toen de toestand onhoudbaar was geworden. De situatie blijft peni bel genoeg, merkte hij op. Overigens was hij van mening, dat minister Bot die met premier Marijnen achter de regeringstafel zat aangaande het experiment met hel derde FM-radionet een aantal lijnen had getrokken, de instemming van de PvdA kunnen hebben. Ds. M. A. Mieras (st. geref.) vroeg zich verontrust af waar de ontwikkeling heen zal leiden. Met zijn fractie stelde hij zich krachtig op tegen het voort woekeren van de televisie, waarvan moord en doodslag alsmede zedendelic ten het gevolg zijn. De regering zou vanmiddag antwoor- Moti es-V erin ootcn (telefoon en draad omroep) verworpen (Van onze parlementsredactle) De Tweede Kamer heeft gistermiddag z.h.s. de motie-Vermooten (soc.) verwor pen, waarin er bij minister Van Aartsen op werd aangedrongen aan de Kamer een meerjarenplan voor versnelde uit breiding van het jaarlijks aantal telefoon aansluitingen voor te legen Alleen de P.v.d.A. en C.P.N. stemden vóór. Bij zitten en opstaan verwierp de Ka mer vervolgens een tweede motie-Ver mooten, waarin minister Van Aartsen werd verzicht de voorgenomen geleide lijke liquidatie van de draadomroep nog een jaar aan te houden. Hiervoor stem den behalve P.v.d.A. en C.P.N. ook de P S.P. De PTT-begroting-1965 werd hier na zh.s. aanvaard. Vragen jaclitongeval Boxtel bij DEN HAAG. De Tweede Kamerleden Lardinois en Van Rijckevorsel (KVP) hebben de ministers van binnenlandse zaken en justitie schriftelijk gevraagd het jachtongeval van 15 december in Boxtel mede te betrekken in het overleg met de vaste commiss'e voor justitie op 10 februari. Daarop vooruitlopend vragen zij of het gebruik van vuurwapens bü overtredingen van de jachtwet niet kan worden verboden, tenzij moet worden ge schoten uit zelfverdediging. Gevraagd wordt voorts de betrokken officier van justitie opdracht te verstrekken met de grootst mogelijke voortvarendheid een onderzoek in te stellen DEN HAAG. Regelmatig staan nog groepjes mensen naar de rui het Gebouw voor K. en W. te kij ken. Het is een trieste aanblik. Achter een nog fier overeind staande gevel men een wirwar van balken, zwart geblakerde muren en resten van meu bilair. Een klein groepjé brandweer lieden blust wat er nog te blussen valt. Men verwacht dat het nog tot morgen middag zal duren voor de brandweer kan rukken. De balken zijn geheel tot houtskool vergaan en als dat niet constant nat gehouden wordt, laaien de vlammen binnen drie weer hoog op. Twee politiemannen houden wacht, zodat onbevoegden niet binnen kunnen komen. Het gevaar van instor ten is lang niet denkbeeldig. Over de oorzaak van de brand is steeds niets bekend. Alle mensen die iets met het gebouw te maken hebben en ook degenen, die in het gebouw hebben ge werkt om het in orde te brengen voor df voorstellingen van de René Sleeswyk- zijn verhoord, maar dit heeft niets opgeleverd. Brandstichting acht de po litie uitgesloten. Wat betreft de explosie, die omwonenden even na zeven uur zou den hebben gehoord, meent de politie dat dit zelfbedrog is geweest. In ieder geval gelooft zij niet, dat de brand door eer. explosie is veroorzaakt. Toen het explo siegeluid werd gesignaleerd was de brand al aan de gang. Vermoedelijk is over zeven het brandschefm omlaag gestort en heeft men toen gemeend een explosie te horen. De schade aan verloren materiaal van de Sleeswijk-revue bedraagt op basis van verzekerde waarde f200.000. René Sleeswijk heeft in Amsterdam verklaard, dat in de technische uitrusting van de een onschatbaar bedrag aan re search en ervaring is verwerkt. René Sleeswijk zal met zijn mensen alles op alles zetten om zijn revue op 20 januari eer in Utrecht te laten draaien. Er wordt naar mogelijkheden gezocht n de artiesten voor de tijd, dat ze niet kunnen optreden schadeloos te stellen. De Engelsen die aan de show meewer ken, hebben al een briefje gekregen, dat met de Kerst wel thuis kunnen blij- Ook de toeterix van Tobi Rix is bij de brand verloren gegaan Deze toeterix be stond uit zo'n 25 toeters, voornamelijk uit oude auto's. Via de radio werd tijdens het weekend gevraagd om oude toeters, waaruit Tobi zijn toeterix weer zou kun- ;n opbouwen. De dichte menigte bij de brand was het werkterrein voor ten minste één zakken roller. Iemana vermiste plotseling zijn horloge. De dief had zich uit de voeten In Millingen is het woonhuis annex boerderij ..Klein Zeeland", eigenaar C. Daamen. door brand geheel verwoest. Geestmeerambaeht uil omwenteling O DEN HAAG De wegen zijn van water, de akkers zijn eilandjes. Vaak groeit, de kool er te hard de markt, wat de markt vraagt wil er niet groeien. De bevolking groeit er maar heel langzaam doordat velen er wegtrekken. Zo is het nu nog in het Geestmer- ambacht, het land van de kool en de duizenden eilandjes ten noorden van Alkmaar, het lang van Noord- Zuid-Scharwou, van Broek op Lange- dijk. Oudkarspel. Warmenhuizen, Sint- Pancras en Koedijk. Acht of tien jaar de drieëntwintigste december 1964 zal alles er daar heel anders uitzien. Als op die drieëntwintigste december, morgen dus, In Noord-Schanvoude de stemming over de ruilverkaveling positief uitvalt, dan zullen ln dit gebied van 3 vlerkante kilometer die Jaren gebruikt worden om heel veel werk te verzetten voor allerlei groepen mensen: voo tuinders en boeren en voor de andere bewoners van het Geestmerambacht zelf, voor de stedelingen van Alkmaar, wie van verderweg hierheen komen op zoek naar ruimte en ontspanning. Een package deal. zou men in Brussel zeggen, een veelzijdige aanpak, zegt men In Ne derland. als men „multl-purpose-project" te buitenlands vindt De kool. die het bij de verwende consument van onze dag een beetje korven heeft, zal plaats kunnen maken sla. tomaten, komkommers, bloem bollen. fruit De honderden sloten er slootjes voor een modern wegennet. Tuinders- en boerenbedrijven zullen betere plaats, een betere verkaveling, betere watervoorziening en -afvoer krijgen. In de dorpen zullen krotten verdwijnen en rioleringen verschijnen. Wie het agrarisch bedrijf verlaten wil of als fabrieksarbeider niet langer wenst te pendelen mag hopen, op het nieuwe industrieterrein In eigen gebied een ieuwe industrie aan te treffen. Alkmaar, dat door de planologen aan de zuidkant wordt tegengehouden omdat de ruimte tussen deze stand en het Noord-zeekanaal al van het ruiden uit dneigt vol te lopen, zal met een zeer aanzienlijk deel van toekomstige stads uitbreiding in het Geestmerambachit te- reont Kunnen. In het westen van het gebied, waar zand wordt gewonnen voor het ophogen van tndustdle- en bouwterreinen ontstaat een meer. dat het middelpunt zal worden van een recreatiegebied van 255 hectare. Kosten Dit alles en ook nog de natuur. Een terrein van dertig hectare naast het re creatiegebied blijft gehandhaafd als na tuurreservaat. waar voor lepelaar, roer domp, visdiefje, zwarte stern en kap- meeuw en allerlei plantensoorten de le venskansen behouden blijven en mogelijk zelfs toenemen. Het kernpunt in het landschapsplan dat. zoals bij ruilverkave ling-nieuw stijl gebruikelijk, ook voor het Geestmerambacht is opgesteld, is het behoud van het vüUe uitzicht op de duinen in net westen. Voor alle zestienduizend inwoners van het Geestmerambacht de tuinders en boeren vormen er een derde van de beroepsbevolking hopen de opstellers van nuilveikavelingsplan en streekplan op een algehele verbetering van het maatschappelijk welzijn. De prijsgaran tieregeling en de daarmee verbonden areaalbeperking voor de kool zal. als de ruilverkaveling doorgaat zijn langste tijd gehad hebben Van de honderden pende laars, nu dagelijks naar Amsterdam, zal misschien een deel by huis blijven als het nieuwe Industrieterrein Westbever- koog waarvoor de ringvaarten van Schermer en Heehugowaard respectie velijk verdiept en verbreed worden succes heeft. De ruilverkaveling alleen al gaat, vol gens de door Heidemaatschappij en Grondmij. opgestelde begrotingen, 74.5 miljoen gulden kosten. Franse jongen al maand zoek ARNHEM De sinds woensdag 25 no vember vermiste zeventienjarige Franse jongen Didier Bootsma is nog niet te recht. Sinds oktober verbleef hij met zUn vader bU familie in Arnhem. Nadat deze de bewuste avond uit was geweest, bleek z(jn zoon te *Un verdwenen. Zijn moeder, een broer en een zusje wonen te Llncelles in Frankrijk. Noch bü zijn moeder, noch bij zijn grootouders Is de jongen aange- Wel heeft een automobilist verteld, dat toen hij op 26 november in Nijmegen voor een stoplicht stond te wachten, hij een jongen zag die daar stond te liften met een bordje Paris in zijn hand. Kort daarop reed er een kleine Franse vracht wagen voorbij, die stopte, en de jongen meenam. Of het Didier Bootsma is ge weest. is nog niet te zeggen De politie acht een ongeluk niet uitgesloten, omdat de jongen niet avontuurlijk is aangelegd. Staatssecretaris over petrochemische plannen HAARLEM De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. A. J. H. Bartels en zijn ambtenaren hebben volledige en le vendige belangstelling voor de even tuele vestiging van een petroche mische industrie in Amsterdam ten zuiden van het Noordzee-kanaal, al dus heeft de staatssecretaris in een „Niet allereerst denken aan staken (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG. „De Christelijke Metaalbedrijfsbond denkt bij de nu te nemen stappen niet in de eerste plaais aan een gelegaliseerde staking". Dit zei ons gisteravond desgevraagd de tweede voorzitter van de C.M.B., de heer J. Lanser, in commentaar op de weigering der vakbonden om onder de huidige omstandigheden c.a.o.'s voor de metaalindustrie af te sluiten. „Ook hopen wij", zo voegde hij daaraan toe, „dat de rust in de bedrijven kan wor den bewaard, omdat anders het nemen van constructieve maatregelen wel eens in gevaar zou kunnen komen". De heer Lanser verklaarde verder, dat de beide hoofdpunten, waarop de onder handelingen zijn stukgelopen, beide ten doel hebben een achterstand van „de me taal" ten opzichte van de rest van het bedrijfsleven in te lopen. Er is zelfs spra ke van een „dubbele achterstand", in de eerste plaats met betrekking tot de dit jaar verkregen loonsverhoging en voorts ten aanzien van de ziektekostenpremie, die „nergens zo hoog is dan in de metaai. zonder dat er betere rechten tegenover staan". Verlaging van het premie-aandeel der werknemers zou deze „dubbele ach terstand" in één keer kunnen wegnemen, aldus de heer Lanser. Bedorven klimaat De tweede voorzitter van ae C.M.B. zei voorts van mening te zyn, dat de werkgevers in de Vakraad voor de Me taalindustrie het onderhandelingsklimaat grondig hebben bedorven door niets te willen weten van het scheppen van mo gelijkheden in de c.a.o.'s tot het voeren van een „moderner sociaal beleid, waarin de vruchten van jarenlange stu die zijn verdisconteerd", temeer, omdat diverse ondernemingen daaraan graag zouden beginnen. Volgens de heer Lanser zouden als ge volg van de voorstellen der vakbonden Voor belediging Jood f 30 boete AMSTERDAM. Het gerechtshof heeft vanmorgen de 31-jarige Amster damse vertegenwoordiger J[. N. conform deels veroordeeld tot dertig gulden subs, zes dagen heentenis wegens beledi ging van een joodse stadgenoot M. L. jullie vergeten te vergassen!" door deze toe te voegen: „Ze hebben Verdachte had di tgezegd nadat M. L hem bij een onenigheid op een parkeer plaats had geslagen. Daarbij had de ver tegenwoordiger een hersenschudding op gelopen. De heer M. L. was hiervoor door de politierechter wegens mishandeling veroordeeld tot 25 gulden boete. Weesperkarspel wil niet helemaal verdwijnen WEESPERKARSPEL De gemeen teraad gaat akkoord met het nieuwe wetsontwerp om West-Weesperkarspel >r tien jaar bij Amsterdam te voegen daarna bij Diemen. De raad wil ech- een uitzondering maken voor het dorp Driemond en Het Gein. dat de raad zelfstandig wil houden. in vele gevallen eerder loonkosten-ver lagingen dan loonkostenstijgingen plaatsvinden (o.m. bij de gewenste invoe ring van maandlonen voor handarbei ders). Deze mogelijkheden worden nu echter afgesneden. De voorzitter van de C.M.B., de heer H. Peters, zei dat de werkgevers in de metaalindustrie zich na de oorlog nog nooit „zó concreet negatief hebben op gesteld dan thans". Comité Draadomroep lonkt naar centraal antennesysteem ROTTERDAM Nu de Tweede Kamer gistermiddag heeft ingestemd met gelei delijke liquidatie van de draadomroep, gaat het landelijk comité Draadomroep zich heroriënteren. Het zal nu al zijn aandacht gaan richten op de mogelijk heden, die het centrale antennesysteem de radioluisteraars te bieden heeft. Het comité denkt daarbij in het bijzonder aan de noodzaak van een storingvrije ont vangst, aan verspreiding van- het C.A.S. over het hele land, aan de problemen die invoering van het C.A.S. bij minder be deelden zal oproepen en aan de nood zaak van goede, klassieke muziekuitzen- dingen, zoals die tot dusverre over de vierde lijn van de draadomroep zijn te Beluisteren. Wanneer er particuliere on dernemingen zijn die de exploitatie van de draadomroep willen voortzetten, zal het comité by deze gegadigden aandrin gen op handhaving van het culturele peil van de draadomroep. telefonisch onderhoud met de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers meegedeeld en hij heeft hem gevraagd mee te werken de be langen van de volksgezondheid te waarborgen. Deze mededelingen heeft de burgemees ter van Haarlem gedaan in de gemeente raadsvergadering en tevens een toelich ting gegeven op het communiqué over de bespreking die zatendag in Haarlem is gehouden tussen de vertegenwoordigers van gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem. Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Koog aan d« Zaan, Velzen en Zaandaim. De gemeenten uit Zuid-Kennemerland zijn zeer bezorgd over de ontwikkeling omdat alles nog buiten haar om is ge beurd. Men zou kunnen zeggen dat men zich niet te vroeg ongerust moet maken omdat er nog geen besluit is gevallen. Men dient echter geen afwachtende hou ding aan te nemen, aldus de burgemees ter, want als besloten is tot vestiging van de industrie dan zullen alleen nog maar de eisen worden besproken. Levensbelang Het gaat hier, aldus de burgemeester van Haarlem, om een aaak van levensbe lang voor bet volk. Elders tn het land heeft men last van verontreinigde lucht van industrieën, zoals in Pernis, Arnhem en Ede bü een bepaalde windrichting. Er bestaan in de wereld nog weinig petro chemische industrieën en mogelijk heeft men niet overal last van luchtverontrei niging. Het is mogeiyk dat bü wyziging van de techniek over vyf jaar men wel last zou kunnen hebben. Het gaat niet alleen om de petrochemische industrie, maar ook om de daarbij te vestigen kleine chemische bedrijven. De burgemeester zei te hebeti verno men dat de Amsterdamse industrie een oppervlakte zou krijgen van vyftien km2, waarvan de helft zou komen op Amster dams grondgebied en de andere helft op het gebied van Haarlemmerliede en Spaarnewoude. Als deze veronderstelling Juist is, dan zou de door de gemeentebesturen van Zuid-Kennemerland gestelde demarkatie- ran de drie km van Spaarndam (gem. Haariem) overschreden worden. Vender herinnerde de burgemeester er in dat de gemeenten uit Haarlem en omgeving een telegram naar de regering hebben gezonden, waarin hun verontrus ting werd uitgesproken en dat een motie de Haarlemse gemeenteraad nage zonden is. Brief aan minister Bot: „Heeft voortzetting DEN HAAG Nu de regering aangekondigd heeft zelf met voor stellen ten aanzien van radio en te levisie te komen, is bij de Pacifica tiecommissie de vraag gerezen of voortzetting van haar werkzaamhe den nog wel zin heeft. De commissie heeft daarom haar secretaris mr. Bajetto verzocht een brief met deze vraag te richten tot minister Bot. Zoals bekend heeft de commissie de opdracht voor 1 juli 1965 een wettelijke regeling van het omroepbestel voor te bereiden. Zou zy daarin niet slagen, zo werd j het Akkoord van Wassenaar afgespro-1 i de regering aclf het initia- Het feit dat zij thans reeds zelf voor stellen in uitzicht heeft gesteld, betekent volgens het commissielid mr. Geertsema dat de commissie zoals hü gisteren ln de Tweede Kamer opmerkte buiten spel is gezet De commissie zou op 15 ja nuari weer bijeenkomen. Verwacht wordt dat de minister vandaag in de Tweede Kamer iets over de positie van de com missie zal zeggen. Voorbijgangers hebben gisteravond in een droge sloot naast de Haarlerveld- weg het lijk van de 16-jarige B. W. Huisman uit Haarle bij zijn bromfiets gevonden Op de zandweg is de Jongen waarschijnlijk in een karrespoor terecht gekomen, van zijn brommer geslingerd en voorover in de sloot terecht gekomen Hy is daarbij vermoedeUjk zo ongeluk kig te rechj gekomen, dat hy op slag dood was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11