Oorlog had 3 mnd. korter kunnen duren Wegvervoer zet actie voor redelijker belasting voort Russen willen slechts over W.-Berlijn praten School, fabriek en 2 café's afgebrand Felle conservatieve aanval op Home AEG stoom Politiek gesprek van Zes zeker mogelijk Grote moleculen I MAANDAG 21 DECEMBER 1964 Eisenhower: fout van Roosevelt WASHINGTON Negentien Jaar na de oorlog heeft ex-president Eisenhower het nodig geoordeeld in een interview met de Washington Post te verklaren dat „de door presi dent Roosevelt in 1943 gestelde eis, dat Duitsland zich onvoorwaardelijk zou overgeven, een fout was, die de oorlog waarschijnlijk met zestig tot negentig dagen heeft verlengd". De verslaggever vroeg Eisenhower waarom hij zo laat met deze onthulling komt en Eisenhower gaf hierop het tame lijk slap klinkende antwoord: „Niemand heeft mij hier tot nu toe naar gevraagd." Eisenhower zegt dat hij zien nimmer tevoren in het openbaar tegen de politiek van een onvoorwaardelijke Duitse over gave heeft uitgesproken, doch dat hij cr in de tijd dat hij opperbevelhebber was, in particuliere gesprekken wel bezwaren tegen heeft ingebracht. „Volgens mij was deze politiek onjuist omdat zij de indruk maakte tegen volken, in plaats van tegen oorlogslelders. gericht te zijn. Duitsland was na de mislukking van het Ardennen-offensief (in december 1944) verslagen. Op 16 januari 1945 kon den de verbondenen zeggen dat op mili tair gebied alles was bekeken en een ieder met gezond verstand wist dit. De gehele campagne van het voorjaar 1945 had achterwege kunnen blijven. Doch Adolf Hitler maakte van Roosevelts eis inzake een onvoorwaardelijke Duitse overgave gebruik om de Duitsers langer te laten doorgaan dan zij anders waar schijnlijk zouden hebben gedaan. Ik ben altijd van mening geweest dat de oorlog twee tot drie maanden langer heeft ge duurd dan nodig was", aldus Elsenhower. Leerstellingen van Karno Overleg over Berlijn Boeng DJAKARTA Het Indonesische „op perste operationele commando" heeft alle in Indonesië verschijnende persorgan'i opdracht gegeven de op schrift gestelde „leerstellingen" van president Soekarno te publiceren, onder de kop „de leerstel lingen van de grote leider der revolutie Boeng Karno". Het geven van commentaar op deze leerstellingen is strafbaar gesteld. BERLIJN/NEW YORK Nadat al weken lang sprake is geweest van een nieuw initiatief inzake Duitsland en Berlijn, begint het er nu op te lijken. In New York had den de ministers Rusk en Gromiko een drie uur durend gesprek waar in Berlijn ter sprake kwam. De drie westelijke mogendheden in West- Berlijn hebben de Russen laten weten, dat zij bereid zijn tot infor mele contacten met de Sowjetunie over kwesties die geheel Berlijn aangaan. Daarop heeft de Russische verbin dingsofficier in Oost-Berlijn, Panin, echter afwijzend gereageerd. De Rus sen beschouwen de viermogendheden- status in Berlijn voorzover Oost-I Berlijn daarbij is betrokken als van nul en gener waarde. Oost-Berlijn is volgens hen ©en deel van Oost-Duits- land. De westelijken op hun beurt zijn niet bereid alleen over West-Berlijn te spreken. Men neemt aan dat de afwijzing van de Russen voorlopig is en dat Panin nog een poging zal doen om het kwijnende gesprek tussen de vier voormalige ge allieerden weer op gang te brengen. Het is jaren geleden dat vertegenwoordigers As van Franse verzetsman in het Pantheon overgebracht naar het Pantheon in Pa° rijs, waar vele beroemde Fransen hun laatste rustplaats hebben gevonden. De plechtigheid werd bijgewoond door pre sident De Gaulle. Moulin, prefect van Chartres tijdens de Duitse inval, ontsnap te naar Engeland maar keerde in 1941 naar zijn land terug als persoonlijk afge zant van De Gaulle om de diverse ver zetsbewegingen aaneen te smeden. Hij stierf in 1943 na in Lyon door de Gestapo te zijn gemarteld. De zilveren urn met zijn as kwam te staan -bij de stoffelijke resten van Voltai- j», Rousseau. Hugo. Zola en Braille. Rode haan kraait in weekeinde Branden hebben gedurende het dan f 100.000. Het schoolbestuur is afoelnnpn u/epkpinH* two. r«c. tegen brand verzekerd. De verwoes- afgelopen weekeinde twee res taurants tot de grond doen afbran den, een school gedeeltelijk in de a? gelegd en een schade van mogelijk meer dan een miljoen gulden aan gericht in een koffiebranderij. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. STADSKANAAL'BUINEN In de nacht van zaterdag op zondag brak brand uit in café Smeenge, gelegen aan de hoofdstraat in Buinen. Het café is totaal verwoest en van de inboedel kon niets gered worden. De familie Smeenge, bestaande uit zes personen, onder wie de ouders van de eigenaar, kon het pand slechts met moeite verlaten. De ca féhouder en zijn 12-jarige dochter moesten zich bijvoorbeeld in veilig heid stellen door uit een raam op de eerste verdieping te klimmen. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. In het café was pas een nieuwe zaal geïnstalleerd als cantine voor het personeel van de ASW-geiserfabriek. ZUTPHEN De eigenaar van café restaurant Atlanta in de oude bin nenstad van Zutphen. de heer Smid. zijn vrouw en zijn 16-jarige doch ter hebben zaterdag ternauwernood het vege lijf kunnen redden, toen het café-restaurant, dat onder hun woonvertrekken is gelegen in lich terlaaie kwam te staan. In nachtge waad zijn de drife bewoners toen uit het raam gesprongen op een lager gelegen platje en vandaar zijn zij weer op een ander platje gespron gen. Buren hebben de drie vluch telingen daarop met een stoel in hun huis gehesen. De schade bedraagt meer dan 100.000 gulden. KERKRADE Een felle uitslaande brand legde in de nacht van zater dag op zondag de St. Aloysiusschool te Kerkrade-Chevremont gedeelte- j lijk in de as. Nagenoeg de gehele zolderverdieping, waar de brand ontstond, brandde uit, terwijl twee leslokalen eveneens totaal werden vernield. De overige leslokalen lie- pen aanzienlijke waterschade op. Zaterdagavond werd de zolderverdie ping nog gebruikt door de verken ners van Chevremont. Het is niet uitgesloten dat een smeulend siga rettenpeukje de brand heeft ver oorzaakt. De schade bedraagt meer tegen brand verzekerd. De verwoes tingen die brand heeft aangebracht I houden een vervroegde Kerstvakan tie voor de leerlingen in. ROOSENDAAL Een schade vanj mogelijk meer dan een miljoen gul- den is zaterdag aangericht door een brand in het bedrijf van de N.V. A. van den Biggelaar en Co. te Roo sendaal. De brand in deze fabriek, die naast koffie en thee in hoofd zaak tabaksprodukten vervaardigt, ontstond in alle vroegte, 's nachts om half drie in het magazijn. Dit ging voor een gedeelte verloren, alsmede ongeveer 25 ton koffie, 150 ton tabak en 5 ton thee, die hetzij verbrandden, hetzij door rook of wa ter waardeloos werden. De koffie branderij en de bedrijfsruimten, waar thee werd bewerkt en ver pakt, werden eveneens een prooi der vlammen. De tabaksproduktie zal echter kunnen worden voortge zet. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte de fabriek ligt in het centrum van Roosendaal was de brand in anderhalf uur meester. van de Grote Vier bijeen kwamen. Zoals bekend lieten de Russen enkel.» weken geleden weten dat deze informele besprekingen op basis van wederkerig heid gehouden moesten worden. Wat de reden van deze suggestie is geweest, is niet bekend. Sommigen zien er een po ging in om vaste voet in West-Berlijn te krijgen Het gesprek in New York tussen Rusk en Gromiko ging over kwesties tussen Oost en West. Gromiko vertelde later dat het onderhoud nuttig was geweest Er was gesproken over Duitsland, Viet nam. ontwapening en de financiële crisis waarin de V.N. verkeren. Over het laat ste onderwerp was weliswaar geen over eenstemmoing bereikt maar van ver wijdering was ook geen sprake. De MLF was onbesproken gelaten. Oostduitse filosoof vrijgelaten OOST-BERLIJN Dr. Wolfgang Ha- rich, een 43-jarige Oostduitse filosoof die een gevangenisstraf van tien jaar uitzat omdat hij getracht zou hebben de Oost duitse regering omver te werpen, is vrij dag op vrije voeten gesteld. Harich, die in maart 1957 veroordeeld werd, zou de leiding hebben gehad van een groep in de Oostduitse communisti sche partij, die partijleider Walter Ul- brlcht -had willen uitschakelen. De leden van de groep, die in 1956 kort na de Hongaarse revolutie werden gearresteerd, wilden ook een meer liberaal getint com munisme in Oost-Duitsland invoeren om zo de weg te helpen effenen voor de hereniging van Duitsland. Westelijke waarnemers brengen de vrijlating van Harich in verband met het ietwat mildere.politieke klimaat, dat de afgelopen maanden in Oost-Duitsland heerst. Zij zien er ook een teken in dat de jongste wijzigingen in de Russische topleiding die klimaatswijziging niet te niet hebben gedaan. Harich werd in 1948 op 27-jarige leef tijd hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van Oost-Berlijn. HIJ wordt beschouwd als een van de briljantste Jonge geleerden van Oost-Duitsland. Moeder en zes kinderen verbrand PALMYRA Even voordat het gezin van de 31-jarige Paul Breeden naar Chi cago zou verhuizen, waar hij een nieu we werkkring had gevonden, zijn zijn vrouw en zijn zes kinderen door brand om het leven gekomen. De brandweer vocht tegen de vlammenzee, toen de va der met een gehuurde caravan bij zijn in brand staande woning aankwam om ziin gezimop te halen voor de reis naar Chicago. Na enige uren vond men in de totaal uitgebrande woning de stoffelijke resten van Breeden's 26-jarige vrouw Anna. en de zes kinderen- Marion f8). Dennis .Susan (5). Mitchell (4». Sharon (3) en Samuel (2). Paniek in Turks stadion: vijftig gewonden ISTANBUL Door het opdringen van een grote menigte zijn gisteren in het nieuwe stadion van Istanbul honderden mensen van een van de bovenste tribunes gevallen. Ziekenwagens en taxi's reden met grote snelheid naar de ziekenhuizen en radio-Istanbul heeft donors om bloed gevraagd. Op het ogenblik van het onge luk waren er 55.000 mensen in het sta dion, dat officieel geopend werd. De politie maakte later bekend dat er niemand om het leven is gekomen. Wel werden er 50 tot 60 mensen gewond. Er was een paniek in het stadion uitgebroken nadat er in een van de buffetten een brandje was ontstaan. De voetbalwedstrijd TurkijeBulgarije die op het program stond, ging later gewoon door. Voorjaar LONDEN - Sir Alec Douglas-14- Hu^kt Wj het^ote publiek Home heeft gisteren een venijnige aanval te verduren gehad van de Sunday Telegraph, een blad dat gewend is de loftrompet van de. Na de n<dtrlu| v.n de conserv- -ven conservatieve partij te steken. Het hadden velen verwacht dat Hon zich blijft niet alleen bij een aanval, hei JJ™* 'uS,t°te iSTÖ blad suggereert ook dat de voor- Wilson de gok gaat wagen om in het mnlinn nrnntioa ;n nmnn nni-fn olloc voorjaar van 1965 nieuwe verkiezingen malige premier in eigen party alles- uit te scj,rjjven yeel conservatieven zijn behalve een dominerende positie bang dat ze weer met Douglas-Home inneemt. Hy zou zelfs kans loi de laan uitgestuurd te worden. Twee treinrampen op één dop in Italië. Bij Pompeide ruïnenstad in de buurt van Napels botsten twee treinen op elkaar. Drie mensen werden gedood en onge veer honderd passagiers liepen verwondingen op. De ravage was zeer groot (foto boven). Vijftig kilometer ten noorden van Rome stortten een locomitief en een wagon van een passagierstrein van een brug over de Rio, die het gewicht van de trein niet meer bleek te kunnen dragen. Twee machinisten en één passa gier vonden bij deze ramp de dood. Omdat de rest van de trein voor de brug bleef staan, was het aantal gewonden gelukkig gering. Volgens het blad heeft de onderlinge strijd in de conservatieve partij onge veer dezelfde hevigheid bereikt als vlak voor het aftreden van premier Macmil- lan. ruim een jaar geleden. Hieruit blijkt wel, dat het Home niet gelukt is om zijn voormalige concurrenten achter zich ta krijgen. Douglas-Home wordt verweten dat hij verzuimd heeft de conservatieve partij opnieuw gereed te maken voor het ge vecht met Labour. Andere punten van kritiek zijn: 1. Hij is niet opgewassen tegen Labour- leider Wilson in het Lagerhuis. I. Hij heeft geen kan6 gezien de func tionarissen van de partij weer te be zielen met nieuwe vechtlust. JERUZALEM President Zalman Sjazar van Israël heeft Levi Esjkol belast met de vorming van een nieuwe rege ring. Esjkol zat ook de oude regering voor. Men meent te weten, dat hij dins dag het parlement een coalitiekabinet zal voorstellen, dat uit dezelfde drie partijen als het oude is samengesteld, namelijk uit leden van de Mapai (socialistisch), de Nationale Partij (religieus) en de Ach- doet Avodah (linkse arbeiderspartij). Esjkol is lid van de Mapai. Hij diende enkele dagen geleden het ontslag van zijn regering in na een meningsverschil met het Mapai-parlementslid Ben Goe- rion. dat een scheuring in de partij dreigde te veroorzaken. Het partijbestuur heef: zich aan de zijde van Esjkol ge- in ontving Soebandrio MOSKOU De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. heeft zaterdag in het Kremlin een onder houd gehad met de Russische premier Kosygin. Een Indonesische zegsman zei na afloop, dat Soebandrio zeer tevreden was over het gesprek. Gesproken was over een groot aantal onderwerpen, spe ciaal met betrekking tot de verhouding tussen Indonesië en de Sowjetunie. Ook de kwestie-Maleisië was ter sprake ge komen. Over Russische militaire hulp aan Indonesië was niet gesproken omdat, naar de woordvoerder zei. wat dat be treft alles al in kannen en kruiken was. 148,- UTRECHT Er is in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de belastingvoorstellen, wel zeer ge makkelijk heengestapt over de gro te belangen van het wegvervoer, meent de voorzitter van de NOB Wegtransport, de heer E. van Don kelaar. Wij zijn zeer ernstig teleur gesteld, zei hij vanmorgen Utrecht op de 33ste vergadering jvan afgevaardigden van deze or ganisatie. j Bestendiging van tijdelijke verbogingen en de zwaardere motorrijtuigenbelasting ter financiering van het wegenfonds be tekenen volgend Jaar extra lasten de weggebruikers tot een totaal 185 miljoen gnlden op jaarbasis, zo zei hU en hij kondigde aan, dat de acties voor een redelijker belastlngpolitiek jegens het wegvervoer onverminderd zullen Stri Ikl Izer worden voortgezet, „maar wU geven daar- IbU de voorkeur aan andere middelen Geen invochten geen natte persdoeken Minister Luns terug uit Parijs sigaren uitzonderlijk goed! Lof voor collega- ministers SCHIPHOL Bij zijn terug komst uit Parijs, waar hij de minis tersvergadering van de Raad van Europa heeft geleid en daarvoor de NAVO-vergadering bijwoonde, heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zater- Woning te klein voor de kerstcadeaus KORBACH De 14-jarige dochter van een boerenknecht in een dorpje in Hessen had aan een groot blad geschreven dat haar vader te weinig verdient om zijn kinderen en zijn zieke vrouw met Kerstmis een ca deautje te geven. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De woning bleek te klein om alle pakket ten te bevatten. Er waren er gisteren 1500 binnen en de stroom duurt nog voort. De vader heeft de posterijen verzocht om de pakjes die nu nog komen maar meteen onder andere behoefti- gen te verdelen. Alleen al met uitpakken zal het gezin nog da gen lang zoet zijn. ht eea Ky Meer studenten uit lagere milieus DEN HAAG Het aantal studenten! afkomstig uit lagere sociale milieus ver toont relatief gezien een langzame, rnaari duidelijke stijging, zo blijkt uit een brief van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, aan; de vaste commissie voor O.. K. en W. vanj de Tweede Kamer. De bewindsman schrijft, dat uit gege-| vens. die binnenkort door het CBS zullen worden gepubliceerd blijkt, dat het jaarlijkse groeipercentage voor de gehe le studentenbevolking van 1952 tot 19o8i vijf procent bedroeg In de daaropvol-i gende periode van vier jaar bedroegen j deze cijfers resp. acht en twaalf. In het studiejaar 1954/55 is zeven pro-| cent van de studentenbevolking uit ge noemde groep afkomstig. Vier jaar la ter was dit acht procent en in 1961/62 negen procent. I De 19-jarige Anne Rowston uit Londen die zo erg gehinderd werd door haar lengte (2 me ter) dat ze nooit een af spraak maakte of ging dansen, wordt thans in een ziekenhuis te Os westry (Shropshire) „in gekort". Vrijdag is reeds een kant van haar lichaam ingekort. Deze helft is nu iets langer dan 1.85 meter, de an dere kant is nog 1.95 me ter. „Ik weet dat ik nog lang zal zijn als ik uit het ziekenhuis kom. maar er is een groot ver schil tussen twee meter en 1.85 meter", aldus het commentaar van Anne. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat het nog te vroeg was om te zeggen of de operaties waren geslaagd. Horzels die uit hun nest werden verdreven met een DDT-spuit heb ben gisteren de voorbij gangers in de plaats Bei- ra (Mozambique) aange vallen. Twintig personen moesten in een zieken huis worden behandeld. Een 72-jarige man liep meer dan 20 steken op en twee verpleegsters die een patiënt hielpen wer den eveneens door de horzels gestoken die zich aan de patiënt hadden vastgeklampt. I In het district Loeboek Palam op Noord-Sumatra Is de Indonesische boer hadji Mohammed Rais op 194-jarige leeftijd over leden. zo werd gisteren door het Indonesische persbureau Antara be kendgemaakt. Volgens Antara laat Rais zijn 120- jarige vrouw negen kin deren. 300 kleinkinderen en een onbekend aantal achterkleinkinderen ach ter. I Vier jonge rovers drongen gisterenavond het Windsor Parkhotel in Washington binnen en dwongen iedereen die in de hal aanwezig was als een pyramide op de grond te gaan liggen: zes leden van het hotelpersoneel, onder wie de receptio nist, de nachtportier en een barbediende, alsme de een hoteldeteotive cd een binnenkomende poli tieagent. De rovers gin gen er vervolgens in een auto vandoor met een bedrag van ruim 200 dir. dat zij uit dc kassa men. Zij roofden ook kele sieraden die in de hotelsafe lagen. De actrices Romy Schneider, Claudia Car- dinale, Annie Girardot en de acteur Jean-Paul Belmondo, hebben in Pa rijs de hoogste onder scheiding van de Franse filmindustrie gewonnen. Zij kregen de onder scheiding in de vorm van een beeldje. Samotrace geheten (de Franse Os- I dagmiddag een door het Franse I persbureau A.F.P. uitgegeven be- Iricht van een op handen zijnde mi nistersconferentie in Den Haag uiterst voorbarig genoemd. ..Er is sprake van dat er misschien een conferentie tussen de mogendheden die deelnemen aan de studie over een M.L.F. zal worden belegd, en dat die conferentie op ministerieel niveau, wel licht echter alleen op sub-ministerieel niveau, zal worden gehouden. Daarbij zijn twee steden genoemd Den Haag Rome", aldus minister Luns. die er nieuw de nadruk op legde, dat noch de Nederlandse regering, noch hijzelf ten aanzien van een M.L.F. een standpunt hadden bepaald. Er zijn op het ogenblik 8 landen, die deelnemen aan de studie over een mogelijke multilaterale strijd macht (M.L.F.) of een Atlantische nu cleaire macht (A.N.F., Atlantic Nucleair Force it.w. de V.S.. Engeland. West- Duitsland, Italië. Nederland. Grieken land, België en Turkije. Met bijzonder lovende woorden liet nister Luns zich uit over „de onderhan delingstechniek. het doorzettingsvei gen en de fysieke stamina" vooral zijn collega Biesheuvel, maar ook minister Witteveen, tentoongespreid bij het succesvolle marathondebat in Brus'- sel, waarbij over een Europese land bouwprijs overeenstemming werd be reikt. Minister Luns. die de zitting zelf meemaakte van zaterdagochtend 10 zondagochtend 8 uur, waarna de verder werd afgehandeld door de m ters Biesheuvel en Witteveen. noemde het resultaat „een grote stap voorwaarts in de economische integratie van Europa" AKKOORD? De minister maakte voorts bekend, dat in de verhouding tussen Amerika cn Frankrijk een lichte ontdooiing begint op te treden waarover hij zich slechts kon erheugen. Dean Rusk, de minister van buitenlandse zaken der V.S.. had twee maal een onderhoud gehad met president De Gaulle en lichtte daarover later mi nister Luns volledig in. ..Daarom heb ik enige grond om dit te zeggen", aldus de Die ontdooiing manifesteert „Men is er nog niet. maar het gesprek is begonnen en in goede stemming ge opend. zodat het niet is uitgesloten dat men misschien tot een soort akkoord of ga Couve de Murville is niet ontevreden over het gesprek." Ook is grotere toenadering f [roeien tussen de Italiaanse sndse standpunten. POLITIEK Weliswaar verwachtte de minister niet dat op korte termijn een ministerscon ferentie over politieke zaken der Zes zal worden gehouden, doch mede door het slagen van de landboinvronde zou bet er toch wel eens van kunnen komen. Tenslotte had mr. Luns de indruk, dat ook tussen Engeland en Frankrijk, mei name tussen zijn collega Gordon Walker DUBBEL Ook zullen de pogingen worden voort gezet om te komen tot opheffing van dubbele belastingen op het Nederlandse internationale wegvervoer. „Mede gelet op onze moeilijker wordende internatio nale concurrentiepositie, is het steeds on verteerbaarder, dat Nederlandse vracht wagens, die overwegend van buitenland se wegen gebruik maken (waarvoor dan in het buitenland zeer zware belastingen moeten worden betaald), m eigen land volledig en onverkort worden belast voor de motorrijtuigenbelasting." In het bij zonder d i t stuk Nederlandse belasting- politiek maakt ons beducht voor de ver- e vrijma' Benelux, laar, die erop wees, dat waar een Ne derlandse internationale wegvervoerder voor zijn dieselcombinatóe 5000 motor rijtuigenbelasting per jaar betaalt, een Belg vaak niet meer dan 1500 kwijt is. Het wordt z.i. nu toch werkelijk tijd, dat Nederlandse bedrijfsvoertuigen, die overwegend van buitenlandse wegen ge bruik maken, althans gedeeltelijk STIJGING Spreker voorzag verdere kostenstij gingen als gevolg van de loonsverhoging voor 1965, de verkorting van de werktijd in de zin van het rijtijdenbesluit per 1 januari a.s. en de hogere premies voor de automobielverzekeringen. Hij deelde mee. dat de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid binnenkort een speciaal onderzoek zal instellen naar ongevallen, veroorztaakt door gevaar-! lijke inhaalmanoeuvres van vracht-j nig inspirerende leider. De grote moeilijkheid is echter dat er geen natuurlijke opvolger is. De par tij heeft ook geen duidelijke voorkeur voor een van de vier meest waarschijn lijke concurrenten: Butler, Maudling, Neath en MacLeod. 8ste stemming onbeslist Saragat trekt kandidatuur in ROME De democratisch-socia- listische kandidaat voor het president schap, minister van buitenlandse za- |ken Giuseppe Saragat, heeft zich za terdag uit de strijd teruggetrokken, j waardoor het aantal gegadigden voor het presidentschap van Italië kleiner is geworden, maar niettemin heeft de achtste stemming die gisteravond werd gehouden, geen resultaat opge leverd. Saragat heeft zaterdag in een brief aan de drie partijen, socialisten, republikei nen en democratisch-soclalisten, die deel uitmaken van de Italiaanse regeringscoa litie en die Saragat steunen, te verstaan gegeven zich terug te trekken. Hij zegde deze partijen dank voor hun steun. Het gevolg hiervan was dat de partijen, toen het parlement voor de achtste stemming bijeenkwam, verklaar den zich ditmaal van stemming te zullen onthouden. Zij zeiden voorts niet bereid te zijn hun stem te geven aan een van de christen-democratische kandidaten onder wie Giovanni Leone. Bij de achtste stemming kreeg Leone 312 stemmen, één minder dan bij de vorige stemming, de communist Terracini behaalde 252 stemmen, één meer dan de vorige keer. Op Fanfani, de kandidaat voor de linkervleugel van de christen democraten werden 132 stemmen uitge- Evenals bij de zesde en zevende verkie- gen de kandidaten bij de achtste stem ming niet de vereiste meerderheid. De negende stemming begint vandaag. wagenbestuurders. Meer dan 75.000 Westberlijners naar de Oostzone de gelegenheid gebruik gemaakt een bezoek aan bloedverwanten in het oostelijke stadsdeel te brengen. Dit was mogelijk door de speciale pasjesregeling voor Kerstfeest en Nieuwjaar. De politie deelde aan het einde van de eerste dag van de openstelling nJ belangstellenden had v.. ongeveer honderdduizend. Wereldraad vraagt geld voor India GENÈVE De Wereldraad van Ker ken in Genève heeft de bij de raad aan gesloten kerken 193.500 dollar gevraagd voor steun aan ongeveer 270.000 Oost- pakistaanse vluchtelingen in India. Het geld zal worden gebruikt voor de medi sche diensten, de bouw van huizen en landbouwprojecten. De vluchtelingen le ven in 97 kampen in negen Indiase sta ten. Eerder dit jaar werd reeds 60.000 dol lar door de raad bijeengebracht voor dit doel. Jongetje rijdt zusje dood in Amerika j MIAMI (Florida) De 32-jarige Amerikaan Robert Brooks was bijzonder I trots op de vaardigheid, waarmee zijn 7-jarige zoon auto reed. I Daarom ging hij gisteren met zijn hele gezin naar de parkeerplaats van de Hialeah renbaan om zijn zoontje een demonstratie te laten geven. De jongen reed rondom de enorme parkeerplaats. Opeens ging de auto echter erg hard rijden, waardoor de 7- jarige (wiens naam geheim gehouden wordt) de macht over het stuur verloor en recht op zijn vader en zijn zesjarige zusje Deborah inreed. Brooks sprong op Deborah toe in een poging haar voor de aanstormende auto weg te rukken. Hij was te laat. De auto reed over haar heen en vier uur later overleed zij in de operatiekamer van een ziekenhuis aan haar verwondingen. Théitre des Champs Ely- sees werd uitgereikt door|i9M Michele Morgan. 'drie weken geleden vroeger wel het geval Kortom, de minister zag het einde van optimisme tegemoet, dan 1695) Nadat Guyénot de bananen- er ons rekenschap van geven, dat in vlieg als studie-object had aanbevo- een chromosoom zo'n 300 miljoen reu- len en de Amerikaanse bioloog Mor- zenmoleculen aanwezig zijn, die hier gan op grote schaal het kweken en met hun allen een werkzaamheid ult- bestuderen van de „zwartbuikige lief- oefenen, die tot vorming van de na- hebster van de dauw", zoals haar La- komelingschap leid' zouden we ons tijnse naam „Drosophila melannogas- toch ►u- - voorsteilen, dat een en ter" zegt, had georganiseerd, zijn ander wat ingewikkelder is dan de tot 1950 ongeveer 200 miljoen van de- simpele voorstelling, die in enkele ze diertjes nauwkeurig gade geslagen, woorden kon worden vervat. Zouden Vooral voor het erfelijkheidsonder- we deze 300 miljoen reuzenmoleculen zoek bleek de ba- nanenvlieg uiterma te geschikt, omdat zij in haar speek selklieren chromoso men bezit die onge veer 200 maal zo lang zijn als de ge- TOCH IS HET ZO! miljoen reuzenmoleculen willen neerschrijven met hun structuur- formules hoewel de samenstelling van die moleculen vol komen onbekend is dan zouden daar voor 10.000 boeken van 500 bladzijden elk noodzakelijk zijn! En die boeken gens normaal zijn gebouwd, zodat men als het ware sterk vergrote exempla- zouden dan alléén de structurele ren voor zich ziet. Wat de ooizaak menstelling aangeven.maar ons het be is van deze reuzechromosomen in de grip onthouden. In ons lichaam lopen cellen van de speekselklier, kon tot naar schatting enige honderdduizenden nu toe niet worden onthuld, maar de scheikundige processen naast en door onderzoekers maken zich daarover elkaar en elk van deze processen weinig zorgen en grijpen de gunstige wordt mogelijk gemaakt door speciale gelegenheid die hun hier wordt ge- reuzenmoleculen of combinaties daar- beden dankbaar aan. van. Levert een geen een afwijkend Juist in deze sterk vergrote chro- molecuul, dan doet zich hetzelfde voor mosomen konden in de loop der tij- als wanneer in een vliegtuigfabriek de den genen worden aangewezen die een monteurs geen gereedschappen te duidelijk aan te wijien funclte had- hunner beschikking zouden hebben: den. Dezen genen zorgden voor de uit de aanwezige materialen kan on- beharing, die voor de kleur,we er an- mogelijk een nauwkeurig lopende mo- dere voor de lengte der vleugels, enz. tor worden opgebouwd, want de cylin- Met andere woorden, de genen waren ders kunnen niet worden gedraaid, stuk voor stuk (en in vereniging) dra- moeren kunnen niet worden aange- gers van bepaalde eigenschappen schroefd, het staal kan niet de ver die in het toekomstige individu naar eiste vorm krijgen, enz. voren zouden treden. Ter afwisseling moet U nu eens ho- Dit lijkt op het gehoor uiterst een- ren. hoeveel geld er als cowboy te voudig en verschillende schrijvers verdienen valt. hebben dat aanvankelijk ook als zo- danig voorgesteld. Maar waaneer we (Nadruk verboden) H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5