Nieuwe Leidse Courant Rampen in Peru en Mexico kosten 100 mensenlevens Ontploffing in mijn en treinbotsing Montana in V.S. tot rampgebied verklaard :Bus brak in drieën: 25 man gewond Kongo vreest een nieuwe opstand Wegenwachter onderscheiden Of Jonge Britse gasten op paleis Soestdijk G 3 moet van minister weer op leestafels Generaal Khan onder honderden arrestanten Bouwer eist drie ton van gemeente ('■"O Wiesenthal sprak met zijn moordenaar... Maandag 21 december 1964. 45ste jaargang r~ Overdag om het vriespunt daar wat lichte CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stintviitigh is gheblevar rst. (Opgemaakt te 11.15 .J 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. f 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendi Margarine weer cent duurder DEN HAAG Met ingang van van daag. maandag 21 december, wordt de margarine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijsverhoging houdt direct verband met de aanhoudende .cti.stijging van de prijs van margarine- grondstoffen. Het ministerie van eco- j'nomische zaken, waarmede het ge bruikelijke vooroverleg werd ge pleegd. heeft toestemming verleend deze verhoging, aldus de bond Nederlandse margarinefabrikan- AC t ÏÏÏP™egi a>t d van LIMA/MEXICO-CITY Gisteren zijn bij twee rampen in Latijns- Amerika bijna honderd mensen om het leven gekomen. In een kolenmijn bij Lima, de hoofdstad van Peru, deed rich een ontploffing voor, die 57 mijnwerkers het leven kostte. Bij Villahermosa in de Mexicaanse pro vincie Vera Cruz, reed een goederentrein op een personentrein. Tenminste lieten daarbij het leven. LAREN Zaterdagmiddag zijn vijfentwintig personen gewond ge- afraakt. toen een bus van de Nederland se Buurtvervoer Maatschappij (NBM) ISj. weg van Laren naar Hilversum vlakbij het busstation en dertig meter van een haakse bocht van de weg ^'raakte. De bus reed tegen een lan- ginltaarnpaal, brak in drie stukken en Breibotste ten slotte tegen een boom, die nenta de cabine van de bus drong. Acht rHslaehtoffers, onder wie de chauffeur, zegjjiggen nog in het ziekenhuis, zondei wejdirect levensgevaar. De bestuurder. de 28-jarige H. F. M.. die uit de cabine moest .orden gezaagd, kon zich slechts lerirmeren. da: hij van het station id en naar de stationschef wuif- De bus werd door de rijkspolitie in eslag genomen en aan een technisch nderzoek onderworpen. Deze is ïnmid- leli weer vrijgegeven, omdat men geeD mechanisch defect kon constateren. arts en een chirurg, die in de Jbuurt wonen en de klap hoorden waren er onmiddellijk op de plaats van het onge luk aanwezig om hulp te verlenen. 3 ETTEN/LEUR De 71-jarige A. Ver- -Ltraeten is gistermorgen in zyri woon. plaats, terwijl hij aan de linkerkant van 1de weg liep. door een hem achterop [komende auto gegrepen. Hij was op sla? dood. De auto werd bestuurd door de negentienjarige mejuffrouw C. J. van H Zij heeft geen rijbewijs. Zij volgt rij- I '.essen, maar was al eens voor het rij- i gezakt. De vermoedelijke oor- i slecht uitzicht ten gevolge van bevroren ruiten. WEERT In de nacht van zaterdag I j op zondag is de 22-jarige student L. W. jlvan Grunsven uit Herpen bij een ver- I" j keersongeluk om het leven gekomen De auto. waarin hy met nog vier andere personen zat. was op weg van Weert naar Nederweert. De wagen slipte in een flauwe bocht, sloeg over de kop en kwam tegen een boom tot stilstand. De student werd uit de auto geslingerd en raakte bekneld tussen auto. en boom De vier anderen kwamen met de schrik vrij. ASTEN Doordat de achttienjarige BESTEL VROEGTIJDIG j SALADES en HORS D'OEUVRES voor de KERST en OUDEJAAR f- l PETER LEENEN n- 1 GANGETJE 14 TEL. 24905 Duitser K. H. Wachner uit Leverkusen in slaap was gevallen en onder het rijden tegen de bestuurder van de auto aanviel, is hy dodelijk verongelukt- De chauffeur raakte de macht over stuur kwyt en botste tegen een boom. HU en twee andere jongens, die ook in slaap waren gevallen, brachten het er levend af. TILBURG Op de Rielseweg is za terdagavond de 69-jarige F. Tuerlings verongelukt, toen de bromfiets waar hij achterop zat. vlak voor een tegemoet komende personenauto linksaf sloeg. De bromfiets werd aan de achterzijde Be grepen. DEN HELDER De 43-jarige scooter- rijder W. de B is gisteravond in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem een uur tevoren was overkomen by de ingang van de rijkswerf. Een van links komende auto verzuimde voorrang te geven. UTRECHT Op een spoodwegover- gang tussen Almelo en Borne is de trein van Almelo naar Hengelo gistermiddag in botsing gekomen met een personen auto, bestuurd door de 61-Jarige A Hilerink uit Eindhoven. De wagen kwam in een sloot terecht, en de heer Hile rink werd eruit geslingerd. Hij was op slag dood. Volgens de Spoorwegen werk ten de knipperlichten normaal. RIDDERKERK Vanmorgen vroeg is de 32-jarige ongehuwde heer J. van Ziels uit Ridderkerk overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem in de nacht van zaterdag op zondag is over komen. Hij reed toen met zUn bromfiett in Slikkerveer tegen een boom het STEEDS MEER abonnees betalen het abonnements geld per kwartaal per giro omdat hieraan geen incassokosten zijn verbonden. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u dan vóór 1 jan. as. 10.05 voor het le kwartaal 1965 over schrijven op onze postrekening nr. 58936? De abonnees, die gewend zijn per jaar te betalen, verzoeken wij 40,20 te gireren. Op aanvraag worden gaarne in lichtingen verstrekt over automa tische afschrijving. De Directie. In één oogopslag Meer emigranten Dag. 2 Formosa: „verdubbel de kerk" pag. 2 Russen: alleen over West- Berlijn praten pag. 5 Rode haan pag. 5 Zó wordt Zoetermeer pag. 7 Een mengsel van kolenstof en mijn- gas kwam tot ontbranding toen een volledige ploeg mannen aan het werk was in de mijn in de buurt van Cerro de pasco. 200 km ten noordoosten Lima. De kolen uit de mijn werden gebruikt voor de produktie van cokes ten behoeve van de koper-, goud-, en zilvermijnen. Totdusver zijn 32 lijken geborgen. Volgens niet bevestigde be richten zouden nog 20 arbeiders wor den vermist. Tengevolge van een treinbotsing bij Villahermosa in Mexico zijn 41 passa giers om het leven gekomen en 75 ge wond. Vele gewonden zouden in levens gevaar verkeren. Het ongeluk gebeurde gisterochtend op het stationnetje Tlacotalpa. De personentrein stond stil. De goederentrein reed met een snelheid van tachtig kilometer per uur op de personentrein in. De machinist moet te laat hebben ontdekt dat deze trei het station stilstond. Tlacotalpa is dorpje dat 50 km ten zuiden van Villa hermosa. de hoofdstad van de tropische s.taat Tabasco in het zuidoosten van Mexico, ligt. Villahermosa ligt ongeveer 1000 km ten zuidoosten van de stad Mexico. Later werd gemeld, dat 60 person er, het leven verloren en en meer dan 100 werden gewond De conducteurs va twee tremen zijn gearresteerd Sneeuwstorm NEW YORK Sneeuwstormen hebben gisteren in de Verenigde Staten aar twintig mensen het leven gekost. D« meesten kwamen om bij verkeersonge lukken. In het oosteiyk deel van de staat Washington viel 35 cm sneeuw. In het zuidoosten van de staat Mon- De trieste overblijfselen van de cabine van de NBM-bus. die sater dag bij Laren plotseling van a? weg afschoot en na een lantaarn paal geraakt te hebben, tegen een boom botste. Van de 25 gc- wonden. konden er na behande ling zeventien het ziekenhuis ver- Amerikaans vliegtuigje in Egypte neergehaald KAIRO Een vliegtuig, eigendom van een Amerikaanse oliemaatschappij, is zaterdag by Alexandrië neergeschoten. De Amerikaanse eerste piloot en Skandinavische tweede piloot zijn het leven gekomen. De Egyptische regering heeft klaard dat het vliegtuig, een Fairchild c32 do Mig-straaljagers van de Egyp tische luchtmacht is neergeschoten na dat het herhaalde waarschuwingen om te landen had genegeerd en toen het op het p.unt stond van een vlucht over 500 km Egyptisch grondgebied, het land te verlaten. LEOPOLDSTAD/BRUSSEL De toestand in Kongo is volgens berich ten uit Leopoldstad opnieuw ver slechterd. Er wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat tijdens de kerstdagen in de Kongolese hoofd stad een gewapende opstand zal uit breken. De besprekingen, die premier Tsjombe onverwacht in Brussel heeft gevoerd met minister Spaak en de Amerikaanse ambassadeur. MacAr- thur. zouden rechtstreeks met deze verslechtering in verhand staan. Tsjombe arriveerde vorige week uit Berlijn in Brussel, naar men verwachtte op doorreis naar Kongo. De premier is echter tot gisteravond in Brussel geble ven, op verzoek van minister Spaak en de Amerikaanse regering. Over de be sprekingen is niets bekend gemaakt, ook niet toen Tsjombe gisteravond in een vliegtuig naar Leopoldstad stapte. Volgende maand zal de premier on voorziene gebeurtenissen voorbehouden naar Brussel terugkeren om het over leg voort te zetten. Intussen zyn elf Italiaanse klooster zusters. twee vrouwelijke zendelingen en de vrouw van een Canadese zendeling uit Stanleystad in Leopoldstad aangeko men. Zy waren aan de willekeur van de rebellen overgeleverd, totdat zij bevrijd werden door huurlingen, die Kongolese troepen aanvoerden. Zij vertelden, dat waarschijnlijk nog 24 blanke zendelingen en zes kinderen door de rebellen ver moord werden in de buurt van Banalia ten noorden van Stanleystad. Onder de vermisten bevinden zich acht Neder landse geestelijken. De Nederlandse ambassadeur in Kon go. mr W. G. Zeylstra, is zaterdag na een verblijf van twee maanden in ons land naar Leopoldstad teruggekeerd. ana. waar ook veel sneeuw is gevallen, de storm bereikte een snelheid van tachtig kilometer by een temperatuur 37 graden onder nul) hebben mili taire vrachtvliegtuigen zondag dertig hooi uitgegooid. Er zyn daar al 46.000 stuks vee omgekomen. President Johnson heeft het getroffen deel van Montana tot rampgebied ver klaard. De president zegde 100.000 dol lar (f 350.000) federale hulp toe. DEN HAAG In de vergadering van het algemeen bestuur van de ANWB. die zaterdag is gehouden, heeft de voor- zitter van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond, de heer F. H. van der Linde van Sprankhuizen, aan wegen wacht eerste klas L. J. Segers uit Utrecht het wegenwacht erekruis voor uitmuntend dienstbetoon uitgereikt. Deze onderscheiding wordt toegekend aan we genwachten, die met gevaar voor eigen leven of gezondheid een bijzondere pres tatie hebben verricht De 35-jarige heer Segers heeft op 13 november kans gezien het lichaam bergen van de vlieger, die met Thunderstreak straaljager in de omge ving van Leersum was neergestort. Het met munitie geladen vliegtuig stond lichterlaaie en de ene explosie volgde op de andere. p uitnodiging' van de Prins SCHIPHOL Onopgemerkt door de overige passagiers is gisteravond een groepje van vijf jonge Britse gas ten van onze koninklijke familie per lijntoestel van de BEA uit Londen op Schiphol aangekomen. Het waren vier jongemannen tussen 20 en 30 jaar oud en een meisje van dezelfde leeftijd, lady Elisabeth Anson. Onder de vier manlijke gasten, die vandaag en morgen deel zullen n« aan een jacht voor jeugdige vrienden van ons koninklijk gezin, bevond zich Nicolas Tóllemacht en viscount Chewton (midden) werden ais- teren op Schiphol begroet door dc opperstalmeester van het Koninklijk huis, W. F. K Bt- schoff van Heemskerck (links i De gasten zouden deelnemen aan een jachtpartij met dc Konink lijke familie- DEN HAAG De minister van de fensie heeft de commandant van de school reserve-officieren infanterie in Ermelo, kolonel J. Sjoerds. laten we ten dat de drie exemplaren van G3. het rooms-katholieke maandblad voor militairen, weer teruggelegd moeten worden op de leestafels. Zoals bekend had de kolonel de exem plaren van dit blad. van de leestateis in de kazerne laten verwijderen omdat hy liet eens was met de strekking van daarin opgenomen artikel van de van de schrijver A. den Doolaard. Minister De Jong is het met het stand punt noch met het ingrypen van de kolonel eens. minister is van mening (en vorig jaar bij de behandeling van de be?ro*ins van zijn departement in de Eerste Kamer heeft hij dat gezegd) dat het vraagstuk van oorlog en vrede en van de atoombe wapening ook in >de krijgsmacht heel goed ter discussie kan staan. Zoals bekend keert het artikel van de heer Den Doolaard zich tegen de atoom bewapening. De hoofdredao'eur van G2 aalmoezenier P Groenendijk, had het in zijn blad opgenomen "ns; •r> sie rood deze zaak op gang te brengen. Kolonel Sjoerds had het blad van de leestafels laten weghalen nadat hij dooi leerlingen van zyn school op het artikel attent was gemaakt. Hy vaardigde geen leesverbod uit. zodat de leerlingen even tuele eigen exemplaren mochten behou den. Dc kolonel had overigens geen lees. verbod kunnen uitvaardigen, omdat G3 niet staat op de zogenaamde lijst van verboden geschriften, dat zijn bladen en tijdschriften die niet in kazr"-"»c 'ook niet waar het eigen abonnementen van militairen betreft) binnen gebracht mo gen worden. Toon Hermans mag weer optreden AMSTERDAM Toon Hermans heeft van zijn specialist toestemming gekregen om vrijdag 25 december (Eerste Kerst dag) met zijn „One man show" te begin nen in theater Carré in Amsterdam. Zo als bekend, heeft Toon Hermans zijn optreden op 9 december moeten staken wegens een ernstige keelaandoening. Daar 'oor moest zyn start in Carré op 11 december worden uitgesteld. Het Nederlandse kustvaartuig Karei van Groningen (500 ton), is van het rif gelrokken, waar het drie weken geleden in een storm op is geworpen in de na bijheid van de westkust van Ierland. Het bevindt zich thans in de haven van Galway. Na staatsgree pin Zuid-Vietnam: SAIGON Na de arzetting van de hoge nationale raad van Zuid-Vietnam door Jonge generaals zijn in Saigon verscheidene honderden arrestaties verricht. Ook generaal Nguyen Khan, opperbevelhebber van het Zuldvietna- mese leger, zou zijn gearresteerd. Gis teren waren al boeddhistische en stu dentenleiders gearresteerd. De jonge generaals maken deel uit van de vrijdag gevormde raad van de Italiaanse journalisten weer aan het werk ROME De 11.000 Italiaanse journa listen. die vrijdag voor onbepaalde tijd in staking waren gegaan, hebben giste ren het werk hervat- Zaterdagavond werd bekendgemaakt dat de uitgevers van de bladen en de journalistenfederatie tot overeenstemming waren gekomen. De journalisten van radio en televisie zijn vandaag echter opnieuw in staking gegaan, uit protest tegen de weigering van het bestuur van radio en televisie, de nieuwe regeling toe te passen Weer vier arrestaties in Rotteramse zaak van liavenfraude ROTTERDAM De recherche heeft opnieuw vier arrestaties verricht in de zo langzamerhand zeer omvangrijke zaak van malversaties bij verschillende havenbedrijven langs de Nieuwe Water weg. In totaal zijn thans zestien perso nen. afkomstig uit vier bedrijven uit de expeditie-, cargadoors- en verladers- sector. door de politie aangehouden. De recente arrestaties betreffen in de eerste plaats een directeur (de derde) van een Rotterdams expeditie-bedryf, de 43-ja- rige JPG uit Berkel en een afdelings chef van een verladersbedrijf in Vlaar- dingen. de 47-jarige P. A. G O. Bovendien zijn de gebroeders W. B. (32) en G. B. (27). directeuren van een Rotterdams expeditiebedrijf zaterdag avond om half acht onmiddellijk na hun aankomst per lijnvliegtuig van de KLM uit Madrid op Schiphol, gearresteerd. Nieuwj aarsreceptie mr. J. Klaasesz DEN HAAG Dinsdag 5 januari van vier tot zes uur zal de commissaris dei koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J, Klaasesz, in het Provinciehuis aan de Koningskade zyn nieuwjaarsreceptie houden. De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, zal volgende maand van 4 tot 10 januari een officieel bezoek brengen aan Kameroen aan de westkust van Midden Afrika. strijdkrachten. Zij beschuldigden de hoge raad ervan, zich te laten misbrui ken door contra-revolutionaire ele menten. die in strijd met de geest van nationale eenheid handelen. De leiders van de actie zUn de gene raals Nguyen Cao Ky, Lengyen Khang. Nguen Chan Thi en Ngyen Van Thleu. Generaal Ngoejen Chan Thi zei op een persconferentie in Saigon, dat Phan Khao Soe, het Zuidvietnamese staatshoofd, alle wetgevende macht zal uitoefenen tot de regering een nationale vergadering bUeen heeft geroepen. Be uitvoerende macht berust bij de re gering onder leiding van premier Tran van Hoeong. De leiders hebben na hun stap een ge sprek gehad met de Amerikaanse ambas sadeur Maxwell Taylor. Het is niet be kend wat zij hebben besproken. Amerikaanse functionarissen In Saigon zeggen dat de coup van de jonge gene raals het doel van de Amerikanen: hand having van de democratie in Zuid-Viet nam. doorkruist. Zij achten het gebeurde ernstig en dringen bij de groep jonge generaals, die ..de Turken" genoemd worden, op een compromis aan. De waakzaamheid tegen de Vietcong- rebellen is door dit alles echter niei verslapt. De politie van Saigon is in een staat van alarm gebracht in verband me: de vierde verjaardag van de oprichting van de politieke vleugel van de Vietcong- beweging. het nationale bevrijdingsfront. De verjaardag zou vandaag gevierc worden en men verwachtte een uit barsting van terreur. De Amerikanen hebben hun nieuw ste wapen ingezet in de strijd tegen de Vietcong-rebellen: een door een vlieg tuigmotor aangedreven luchtboot. die over rijstvelden kan scheren en dijken heen kan springen met snelheid van 72 km per uur. Met dit wapen worden nog proeven genomen. De boot kan tien man mee nemen: de bestuurder, een kanonier met een 30 punt machinegeweer in de boeg en acht man om zonodig te vech ten. prins William of Gloucester, zoon van de hertogin van Gloucester, en Nicho las Tollemache, tweede zoon van de Engelse bierbrouwer en miljonair Lord Tollemache uit Helmingham bij Ips wich, Suffolk. De twee andere jongelieden zijn the Hon. Brian Alexander en Viscount Chewton. Romance De laatste kwam met wapperend haar, op typisch Engelse wijze de koude zon der overjas trotserend, losjes de vlieg tuigtrap afdalen, gevolgd door de 23-ja- rige Nicholas Tollemache. over wie nu zelfs de Britse zondagsbladen berichten, dat van een romance tussen prinses Bea trix en hem geen sprake is. waarbij er op wordt gewezen, dat deze Nicholas Im mers drie jaar jonger is dan onze Kroon prinses. Op het platform stond ter begroeting een der adjudanten van de Koningin, luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, met twee hofauto's gereed. Ook anderen Desgevraagd bevestigde de Rijksvoor lichtingsdienst dat het koninklijk huis deze jonge vrienden had uitgenodigd, maar ook nog anderen, onder wie Neder landse kennissen van onze Prinsessen. Prinses Beatrix, die overigens evenmin als de andere vrouwelijke gasten aan de jacht zal deelnemen, zal zich uiteraard op paleis Soestdijk of in haar eigen kas teel Drakensteyn steeds temidden van haar gasten bevinden. Ook ten aanzien van de jacht Is het accent geheel op de jeugd gelegd. Al heeft prins Bernhard er dan het initiatief toe genomen, zelf zal hij er niet aan deelnemen. De Britse gasten zullen nog voor Kerst mis naar Engeland terugvliegen. BEES EL De heer J. Brands te Ber gen <L). gemachtigde van de coöpera tie Lommerbergen die de bouw en uitgifte tiegebied Lommerbergen te Beesel re gelt. heeft een schadevergoedingsels van f. 340.000 ingediend bij de gemeente Beesel. Het betreft hier de nasleep van een weigering van minister Bogaers om rijks goedkeuring te verlenen voor de bouw van vierentwintig zomerhuisjes nadat toezeggingen aan de heer Brands waren gedaan, dat dertig zomerhuisjes zouden mogen worden gebouwd mits de bouw- kosteh per stuk niet meer dan tiendui zend gld. zouden bedragen. Voor derge lijke projecten beneden de f 10.000 geven de gemeentebesturen de rijksgoedkeurin. gen af. Het gemeentebestuur van Beesel heeft steeds positief gereageerd, ook na dat minister Bogaens te kennen had ge geven dit project aan het rijksgoedkeu- ringsbeleid te willen onderwerpen, om dat het hier naar zijn mening een pro ject van f. 300.000 of meer betrof Toen een aanvrage om bouwvergunning voor een zomerhuisje door de gemeente Beesel werd ingewilligd, werd haar door minis ter Bogaers de bevoegdheid ontnomen om nog verder vergunningen voor kleine bouwprojecten af te geven. Burgemeester en wethouders van Bee. sel zullen de gemeenteraad adviseren afwijzend op de eis van de heer Brands te beschikken. „Wil jij mijn motor zijnIk voel meer voor een goede zesjarige dan voor een zwakke vierjarige." WENEN. Dr. ir. Simon Wiesenthal, de joodse speurder naar oorlogsmis dadigers. die heeft meegeholpen aan het opsporen van Adolf Eichmann, heeft een komplot ontdekt tegen zijn leven. Hij werd ingelicht door de toekomstige moordenaar zelf, een voormalig lid van het Franse vreemdelingenlegioen, aan wie voor de moord 100.000 Duitse Mark zou zijn aangeboden. „De man nam twee weken geleden contact met mij op," aldus Wiesenthal tegenover verslaggevers. De man is volgens de politie een recidivist. Hij verklaarde te zyn gehuurd door een Oostenrijkse en vier Westduitse zakenlieden, oud-nazi's volgens Wiesenthal, die vervolging vrezen. „De man zei er niet aan tc denken om mij te doden. Hij wilde alleen een gedeelte van het geld van te voren in ontvangst nemen en dan verdwijnen", aldus WiesenthaL

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1