Wat gebeurt met de mens die volstrekt alléén is? Reis naar Auschwitz maakte diepe indruk VS aarzelen Frankrijk computer te leveren Berlijnse muur weer open Chi •omosomen Gbenye wist niets van Rode-Kruisconventie Von Hase zegt niet wie atoommij 11-idee opperde ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 Eerste in Nederland Logeerbelasting in Valkenburg VALKENBURG De gemeente Val- kenburg-Houthem heeft als eerste ge meente van Nederland een logeerbelas ting ingevoerd. Het desbetreffende raads besluit werd gisteravond met meerder heid van stemmen genomen. De belas ting bedraagt een kwartje per persoon boven zes jaar bU een verblijf van ten minste zeven dagen. „Wjj grijpen slechts noodgedwongen naar deze onsympathie ke maatregel", aldus burgemeester F. Breekpot. .Reed's jaren dringt het gemeentebe stuur bij de provinciale overheid en het Rijk aan op bijzondere maatregelen om uit de noodsituatie te raken. De gemeen tebegroting is overbelast door enorme uitgaven die tot ongeveer een half mil joen gulden oplopen en die speciaal in het belang van de toerist genomen moe ten worden. Ons eigen belastinggebied is volkomen uitgeput. Door de jaarlijkse j begrotingstekorten is het toeristische verzorgingspeil praktisch tot stilstand gekomen. Toch moet Valkenburg met het eigen land en ook met buitenlandse toeristengebieden blijven concurreren". In de voortdurend slechter wordende I financiële situatie achtte de burgemees- ter het verantwoord een bescheiden deel van de toeristische lasten af te wente- len op hen die daar onmiddellijk profijt van trekken. „De invoering van deze be lasting moet dan ook gezien worden als een maatregel die niet langer uitgesteld kan worden. Wij hebben als gemeente alles gedaan om onze financiële positie te verbeteren. De nood is echter zo hoog gestegen dat wij ondanks het hardgron- dige „neen" van de horeca-sector dit besluit moeten nemen", aldus de burge- meester. In 1965 zullen Beth, §j we weinig H schoenen kopen TILBURG De Federatie van Neder- n landse schoenfabrikanten verwacht, dat v vele Nederlanders in 1965 nog een ji langer met hun oude schoenen zull„. willen doen. De federatie komt in haar Jongste Maandbericht tot het uitspre- Jvau ken van deze sombere voorspelling, omdat ze meent, dat de reële loons- Ons Wilhelmus als „wekker" nauwelijks een aanzienlijke vergroting van het schoenenverbruik te verwach ten, meent de federatie, die gelooft, dat deze verbruikstoeneming ten hoog ste 4 procent zal bedragen. In 1965 zal de Nederlandse schoenindus trie daarom vooral in de vergroting van de buitenlandse afzet expansiemo- i gelijkheden moeten zoeken, aldus de 1 4 federatie, die over deze expansiemoge lijkheden overigens niet pessimistisch I is. De export nam in 1963 en 1964 be- j hoordijk toe en verwacht wordt, dat art deze stijging zich krachtig zal voort- •o zetten. Er is een toename van de uit- m voer met 15 procent geraamd, ir. Walker naar 0.-Europa J LONDEN Engelands minister van buitenlandse zaken Gordon Walker zal in april Zuid-Slavië en Tsecho-Slowakije bezoeken en in de tweede helft van het komende jaar Polen, zo wordt in Londen officieel meegedeeld. Rechters hoorden verhaal van vele overlevenden WARSCHAU Diep onder de indruk is het gezelschap juristen en verslaggevers gisteren uit Po len teruggekeerd in West-Duits- land. Een van de verdedigers druk te het óp het vliegveld in War schau als volgt uit: „Na ons op deze plaats de§ doods gerealiseerd te hebben, hoeveel kleine kinderen hier vergast zijn, hen ik tot niets anders meer in staat dan aan mp twee kleine kinderen thuis te den ken". Overdag hielden de leden van de rechtbank, de aanklagers en de ver dedigers zich bezig met het verrichten van opmetingen, het nemen van foto'i en het doorlezen van documenten, 'i Avonds vertelden overlevenden var het kamp van de verschrikkingen waaraan zij bloot stonden. Deze ver gaderingen duurden vaak tot na mid dernacht. n WASHINGTON Een woord voerder van de Franse ambassade in Washington heeft gezegd dat de regering van de V.S. blijkbaar een beslissing over levering van een elektronische rekenmachine aan Frankrijk, ter bewerking van ge gevens die uit kernproeven zijn verkregen, uitstelt. Frankrijk heeft het gedeeltelijke kernstop verdrag van Moskou niet ondertekend. Amerikaanse regeringsinstanties zijn het hierover niet met elkaar eens. Enige instanties willen de levering goedkeuren, andere beweren dat de verkoop van deze rekenmachine zou bijdragen tot de verspreiding van kernwapens, zegt de Washington Post. die de eerste bijzonderheden over de- te kwestie heeft bekendgemaakt. De Franse woordvoerder zei dat zijn regering niet is aangemoedigd te gelo ven dat zij de rekenmachine zal krijgen. Frankrijk heeft reeds een precies een der toestel, dat Stretch genoemd wordt en waarmee statistieken kunnen worden uitgewerkt Dit toestel is enige jaren geleden geleverd, lang voordat het kern stop verdrag Bij onderhandelingen met de Amerikaan se regering zijn minstens twee moeilijk heden ter sprake gekomen, of de ver koop een schending van het kernstopver- drag betekent en of, wanneer dit niet het geval is, het Amerikaanse streven naar het voorkomen of bemoeilijken van de uitbreiding van het kernwapenbezit er door wordt ondermijnd. De betrokken elektronische rekenma chine wordt vervaardigd door de Inter national Business Machines (I.B.M.). Zij neemt een oppervlakte in beslag van on geveer 28 x 15 meter. Een woordvoerder van het Am er i kaan- ministerie van buitenlandse zaken be vestigde dat deze maatschappij een uit voervergunning voor verkoop van het instrument aan Frankrijk heeft aange vraagd. De export staat onder oontrole, ook voor andere landen, zei hij. Apeldoorn heeft bij departement streepje voor APELDOORN In Apeldoorn heeft de directeur-generaivan de volkshuis vesting, ir. H. M. Buskens, een woning geopend die gebouwd k^n worden na het nemen van een initiatief. Dit initiatief kwam, nadat vorig jaar het gemeentebe stuur een dringend beroep deed op inge zetenen, die gezien hun inkomen een te goedkoop huis bewoonden, om te verhui zen naar een duurdere woning. Een aan tal Apeldoorners die per maand ƒ56 tot ƒ110 aan huur verwoond- voelden voor dit door de gemeente gepropageerde ..door'schuifsysteem". Zij verenigden zich in een woningbouwvereniging die ze ..Het appèl" noemden, zochten contact met een architect en een bouwer en begonnen in april van dit jaar met het bouwen van 96 royale drie-woonlagen hebbende eengezinshuizen. Het departement beloonde het initiatief door slechts 25 procent van deze wonin gen ten laste van het gemeentelijk er provinciaal woningcontingent te laten komen. Voor het restant (75 procent dus) werd een extra contingent toegekend. Ir. Buskens maakte gisteren bekend dat om dit doorstromingsproces te laten voortdu ren, het departement besloten heeft voor een tweede „appèlproject" var - woningen begin januaTi rijksgoedkeuring te verlenen en bovendien om opnieuw 75 procent daarvan niet ten laste van het gemeentelijk contingent te laten komen. I' het tijdvak van 7 januari tot met 4 februari worden te Gol, 200 km ten noordwesten van Oslo in Noorwegen. het overwinteren ge- Eggert, advocaat van beklaagde Bedna- rek, maakte tegenover leden van het Poolse Auschwitz-comité eens de opmer king dat zijn cliënt zo bekend was ii kamp dat het gemakkelijk is hem alles te beschuldigen, zonder positieve indicaties. Een van de overlevenden, Ste fan Boradynski, secretaris-generaal van de medische academie in Krakau, vertel de hem toen hoe hij persoonlijk gezien had dat Bednarek gevangenen neersloeg en doodtrapte. „Dit proces wordt 15 jaar te laat ge voerd", zeiden de Polen. Aanklager Küg- ger verdedigde zich door te zeggen, dat de geallieerden, Amerikanen en Russen, zoveel documenten niet hadden vrij ge geven dat het onbegonnen werk was ei aan te beginnen. Kügler zei dat het hem minstens een jaar zou kosten om de documenten die in Amerika liggen opge slagen. maar niet op volgorde liggen, door te lezen. Kügler zei dat dit een van de redenen was waarom hij hoopte dat de Westduitse regering ten slotte zal besluiten de wet op de verjaring te verlengen, omdat het onmogelijk zou zijn in dit korte tijdsbe stek. tot 6 mei 1965, nieuwe processen tegen oorlogsmisdadigers te starten. KLEIMER Over het algemeen kregen de rechters een andere indruk van Auschwitz zoals het was, dan zij voordien hadden. Men had aangenomen dat het kamp veel uit gestrekter was. Het moet wel als zeker worden aaneenomen dat geen mens daar lang kon zijn zonder iets te weten van de BERLIJN Vanaf gisteren tot 3 ja nuari a.s. is de Berlijnse muur weer open voor Westberlijners, die gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode een fa miliebezoek in Oost-Berlijn willen afste ken. Men verwacht, dat ongeveer een miljoen inwoners van het westelijk stadsdeel van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Dit is de derde maal, dat de muur voor dit doel wordt opengesteld. In de komende periode zal iedere Westberlijner gelegenheid krijgen twee maal een bezoek van één dag aan zijn familie in de oostelijke stadshelft te brengen. Hij zal dan echter in Oost- Berlijn telkens drie Westduitse marken tegen gelijke koers moeten omwisselen in Oostduitse marken. De koers, die de Westberlijnse banken berekenen, is ech ter 3,5 Oostduitse mark voor één West duitse. 1694) Zoals bekend, worden door bepaalde cellen in het lichaam stof- vlieg. Levert één gen een afwijkend molecuul, dan gaat er iets mis met het bloed overgaan en ln staat zijn heel andere cellen in het lichaam tot vlieg. Maar normaliter marcheert al les volgens plan, want zoals we de vo- veranderingen te bewerkstelligen. Hoewel het „hoe" en „waarom" nenvlieg slechts één afwijkend indi vidu op de 100.000. naar analogie hiervan toch voorstel len dat de genen of dragers der erf over het ongelofelijke wonder dat zich voltrekt in een hoeveelheid stof factoren ook op hun beurt dergelijke hormonen of enzy- die we niet eens met het blote oog kunnen waarnemen, nen vormen. die dan weer een be paalde werking op TOCH IS alleen zorgt voor de ogenkleurstof, maar ook voor de ogen, noods verder gele gen genen uitoefe HET ZO! het zenuwstelsel kortom voor alle organen en zintuigen ken dan ook niet geïsoleerd, maar met talrijke andere tesamen zodat we zouden kunnen zeggen, dat in die elk individu doet beantwoorden aan zijn bestemming, het feit dat sommi ge erffactoren moeten worden opge ieder chromosoom de krachten van een duizendtal genen is samengekop peld. bouwd uit genen, afkomstig van ver schillende chromosomen, heeft nog een andere konsekwentie, nl. het ver Voor het oog microscopisch on derzoek heeft dat uitgewezen lig- schijnsel dat sommige eigenschappen altijd in paren voorkomen. Tengevol- deloos gerangschikt. maar deson danks vindt er een bewonderenswaar evenwichtsorgaan, lopen sommige muizen bijv. niet gewoon rechtuit. dige en onbegrijpelijke samenwer king plaats, zodat uit de samenwer king van deze reuzemoleculen tenslot- maar altijd in een kring. Vertoont een muis deze afwijking dan kunt U er van verzekerd zijn dat zij een wit- gehouwd. Teneinde de banancnvlieg in staat te stellen met gekleurde ogen kleur van de vacht te verzorgen heb ben en zij die oorzaak zijn van de genen tc samen de brokstukken Ie- liggen in hetzelfde chromosoom, plan rangschikken zo dat het reuzen- molecuul kan ontstaan d3t de oog spronkelijke plan is verlopen. kleurstof produceert. De genen die hieraan meewerken zijn niet alleen over het gehele chromosoom ver Als slot zullen we U laten zien, hoe Ingewikkeld één enkele chromosoom is. strooid, maar zijn zelfs verdeeld over alle 8 chromosomen van de bananen- H. Pétillon. (Nadruk verboden). In de Russische stad Kuybyshev een tentoonstelling over we tenschap en industrie ingericht daar was een helicopter te zien, die werd gebouwd door studenten van het Sowjet Lucht vaart Instituut. Het was een éénpersoonswentelwiek met een gewicht van slechts 20 kilo, die de Russen een grote toekomst voorspellen, omdat het toest.Ue- tje bijzonder handig is voor bo demonderzoek ingen, visserij en bergtochten. Nieuwe raketmotor van Russen MOSKOU De Sowjetunie heeft gis teren de eerste succesvolle proeven in de ruimte bekendgemaakt met een nieuwe „elektrische plasma straalmotor". Er zijn proven met deze motor genomen in het Russische ruimteschip dat op weg is Het Russische persbureau Tass meldde, dat deze proeven zijn uitgevoerd tu^en 8 en 18 december tijdens een reeks van 12 radiocontacten met het ruimtevaar tuig. Hoewel de Russen een verlies aan energie van vijftig procent aan het met instrumenten beladen ruimteschip meld den toen het werd gelanceerd, luidde het communiqué dat de radioverbindingen met het schip stabiel zijn. Tass meldde dat de Zond-2 gisteravond om 20.00 uur 5.370.000 kilometer van de aarde verwijderd was. Het ruimteschip werd op 30 november gelanceerd. Tass meldde dat de Zond-2 is uitgerust met zowel conventionele raketmotoren als met de nieuwe elektrische straal motoren. (Van een onzer redacteuren) In een aantal bladen en ook in het tv-journaal was het de afge lopen week te zien: een aantrek kelijke jonge dame daalde af in een grot nabij Nice, om daar drie maanden „absolute eenzaamheid" door te gaan brengen. Zij maakte het zich overigens wel gezellig met een carbidlamp, een kerst gans, hand- en naaiwerkjes, een bandrecorder en ga zo nog maar even door. ander, zo heette het, maakte leel uit van een eenzaamheidsproef, die oelangrljke gegevens moet gaan opleve- voor de ruimteresearch, of lie- de gedragingen van de mens tijdens langdurige ruimtereizen en an dere opsluitingen. Als het goed is moet deze dame er nu oog zitten. Vrij nutteloos lijkt ons en <ve zullen onderstaand trachten te ver tellen waarom. In ons land en trouwens ook elders op de wereld worden al sinds jaren z.g. isolatieproeven gedaan. Zij leveren waardevolle en zelfs nogal onthutsende resultaten op. De mensen van de stichting Nationaal Luchtvaart geneeskundig Centrum kunnen aaarvan meepraten. Hier bestudeert men aan de hand van vele proeven namelijk fundamenteel (d.i. werkelijke situaties nabootsend) op strikt wettnschappelijke wijze hoe on der meer 's-mensen geest en 's-mensen tenuwstelsel reageren op absolute een- saamheid. Deze kan ontstaan door het Echeppen van een zodanige isolatie van een proef persoon, dat hij zo goed als elke zintui glijke waarneming ontbeert. Er is poorts bij hem sprake van bijna volsla- fen bewegingloosheid, omdat de man, co goed als geen bewegingsvrijheid heeft. Op een vrij eenvoudige manier is die isolatie te bewerkstelligen. Een proef persoon wordt op een brancard in een cilinder van twee meter lang en een halve meter doorsnede geschoven. Hij ligt daarbij op een half opgeblazen luchtmatras, dus zonder houvast. Tweemaal isolatie Een bericht in verband met eenzaamheidsproeven in grotten van Zuid-Frankrijk heeft ona ge confronteerd met de zg. isolatie- research zoals die reeds jaren in ons land wordt verricht. Het is de grondlegger van de studie omtrent de luchtvaart- geneeskunde an Nederland en vroegere directeur van het Na tionaal Luchtvaartgeneeskundig Centrum te Soesterberg, prof. P. M. van Wulfften Palthe, die ons over de eenzaamheidsproeven zo als die gecoördineerd over de ge hele wereld worden gedaan en be studeerd, nader inlichtte. Ofschoon reeds enkele jaren met pensioen houdt de hoog leraar de ontwikkelingen op dit gebied nauwlettend bij en kan hij len en trillingvrije isolatiekamer geplaatst, die op zijn beurt met twee indrukwek kende kluisdeuren wordt gesloten. Te genwoordig gebruikt men behalve de cilinder ook een vliegtuigstoel, zoals die i straaljagers gebruikelijk is. Zuurstof wordt uiteraard wel toege voerd. In het begin is er nog contact via sen microfoontje mogelijk, maar daarna wordt alle communicatie verbroken, be halve dan dat men op allerlei instru menten de verschillende reacties van de Gesprek Tsjombe in Brussel door burgemeester Brandt werd ontvan gen en langdurig werd uitgejouwd door betogers, onder wie veel Afrikanen. Oorspronkelijk zou Tsjombe vanuit Brussel doorreizen naar Leopoldstad, maar op het vliegveld werd hij begroet door onderminister Fayat, met wie hij LEOPOLDSTAD/BRUSSEL Op- enige tijd sprak. Hierna volgde de mede- standelingenleiders Gbenye en Soumia-1 deling dat Tsjombe twee .dagen in Brus- lot hebben tegenover functionarissen I sel zou blijven, naar men meent om het van het Rode Kruis verklaard dat zijl Belglsch-Kongolese financiële geschil te niets weten van de Geneefse Rode bespreken. Spaak zou zijn bezoek aan Kruis-conventies en zich daar dus ook| JS verband hiermee willen bekor- niet aan gebonden achten. Zij zeiden dit toen de Rode Kruis-funetionaris- sen met hen onderhandeld hebben in het toen nog door de rebellen bezette Stanleystad. De opstandelingen wilden niet luisteren toen de artsen hun vroegen een vliegtuig te mogen zen den met medicamenten en voedsel de gijzelaars. Zij noemden alleen het voorbeeld van Albertstad dat was gebombardeerd nadat de gij zelaars uitgeleverd waren. De rebellen blijven actief in Kongo. Men vermoedt dat meer dan 9000 opstandelingen zich opmaken om Kin- doe in de provincie Kivoe te herove- Zij zouden over buitenlandse ad viseurs beschikken. Ook Boekavoe wordt bedreigd. In Paulis wordt nog steeds zwaar gevochten waarbij de rebellen gebruik maken van zware wapens en munitie uit het buitenland. Huurlingen trokken gisteren Banalia in de omgeving van Paulis binnen in de •erwachting daar tientallen gijzelaars, 'oornamelijk leden van de protestantse zending, aan te treffen. Er bevonden zich echter geen blanken. De Kongolese regering heeft tien Bel gen gearresteerd op beschuldiging van samenwerking met de rebellen. Tsjombe heeft zijn bezoek aan Berlijn inmiddels beëindigd en is met een spe ciaal Amerikaans militair toestel naar Brussel gevlogen. Het gebeurt niet veel dat de Amerikanen hun toestellen ter beschikking stellen aan anderen dan Amerikanen. Het bezoek aan Berlijn waarin Tsjombe of het duurde slechts vijf i proefpersoon kan volgen en men hem eelfs kan horen. Hii zelf echter ligt in volmaakte isola tie althans in deze zin dat hij praktisch geen gezichtsin drukken meer heeft; dat hij praktisch geen gehoonn- drukken meer heeft; dat hij geen enkel idee van tijd neer heeft; ft dat hij praktisch geen gewicht voelt (door de half opgeblazen matras); dat hij zich praktisch niet kan be wegen; dat hij niets maar dan ook niets te doen heeft, zodat hij gedoemd is tot Inactiviteit in een monotone omgeving Wat nu zijn de reacties als de isolatie zo volledig mogelijk is? Het zijn er vrij vele en ze zijn vaak zó indrukwekkend dat ze wist men niet beter voor ziektebeelden zouden kunnen worden versleten. Het meest opzienbarend is misschien wel het feit dat de proefpersoon, soms na tien minuten, een kwartier al, slaap- rerschijnselen kan gaan vertonen. Geen ichte slaap, maar bewustzijnsverlagin- ren en verhogingen, die we in het lagelljkse leven met knikkebollen zou ten duiden.-Buiten de cilinder kon men leze doezel duidelijk waarnemen door Ie oppervlakkiger ademhaling, een angzamer polsslag en soms zelfs een licht snurken. Als men weet dat proefpersonen de solatie zowel aangenaam als onaange- ïaam kunnen ervaren in het laatste gevaar 1 kunnen spanningen, zelfs acute paniek optreden en men realiseert :ich dan dat in beide gevallen de sla perigheid zo goed als altijd optreedt, ian moet men toch wel tot een hoogst nerkwaardige reactie besluiten. Het bleek bij nader onderzoek dat iergelijke periodieke bewustzïjnsinzin- cingen ook kunnen voorkomen bij men- ien die in een „monotoon werkmilieu" verkeren: een stuurman op een eindelo ze mistige zee, en machinist die in het donker slechts glimmende rails ziet,, autobestuurders die door grote sneeuw- valkten rijden, ja ook straaljagerpiloten, /astgesingeld als ze zijn aan hun zit plaatsen en rechtlijnig in hun vlucht ioor een rustige luchtlaag als ze zich kunnen voortbewegen... Onvoorstelbaar Nauwelijks voorstelbaar lijkt het dat pestuurders van die lawaaiige, impone rende machines, die met pijlsnelle vaart door het luchtruim suizen, onderweg „in zouden kunnen doezelen". Toch is dat enkele malen gebleken. Of en in hoeverre dit even van de kaart gaan tot dodelijke ongelukken heeft geleid U on bekend. Ook 's werelds enige kosmonaute, Va- lentina Teresjkova is tijdens haar om wentelingen even „onder zeil" geweest. Volgens de Izwestja van destijds heeft haar metgezel in de ruimte (zoals men weet cirkelden juni 1963 twéé Russische ruimtevaartuigen tegelijk om de aarde) Valeri Bykorvsky haar toen, op verzoek van het contrólecentrum-op-de-aarde, weer gewekt. Tegen deze doezel heeft men wel lichte pijnprikkels gebruikt, maar een voudiger „wakker-makers" blijken toch muzikale klanken te zijn, bij voorkeur die, welke een emotionele betekenis voor de te wekken persoon hebben. Zo blijkt in vele gevallen het Wilhelmus heel goed als „wekker" te voldoen... Dit waren dan alleen nog maar enkele verschijnselen die met slaap te maken schijnen te hebben. Maar de vollédige isolatie en bewegingloosheid van iemand brengt nog tal van andere reae- ties te weeg. Want juist door de onbeweeglijkheid en het gebrek aan zinvolle informatie kan een proefpersoon ook heel gemak kelijk het gevoel krijgen dat hij niet weet of zijn ogen open of gesloten zijn, dat zijn rechterhand tweemaal zo groot lijkt als zijn linker of omgekeerd, Ja, dat bijvoorbeeld zijn hele onderlichaam op een gegeven ogenblik verdwenen lijkt te zijn dat er dus stoornissen zijn in het lichaamsschema. Men noemt dit derealisatieverschijnselen. Juist omdat men de greep op de buitenwereld volkomen kwijt is kan men zich al evenzeer gaan afvragen: Wie ben ik nu eigenlijk. Lig ik hier of Hg ik naast mezelf? In zulke ogenblik ken kan men ook „geesten" of „spoken gaan zien. Dat een proefpersoon hier door in een zekere paniek kan raken, behoeft geen betoog. Bovengenoemde verschijnselen noemt men officieel: de personalisaties, waarbij het diu lijkt of men buiten zichzelf is getreden. Algehele isolatie doet voorts alle be grip van tijd verdwijnen. Immers, werd onmiddellijk na de proef aan degene die deze onderging een spontaan antwoord gevraagd op: En hoe lang denk je dat je geisoleerd bent geweest? dan was het antwoord in negen van de tien gevallen een kwartier tot een half uur, terwijl de werkelijkheid een vol um had geduurd. Het doorléven van de periode echter werd blijkens later door de proefperso nen gemaakte schriftelijke rapporten weer erg lang gevonden. Ook zinsbegoocheling bleek op te tre den: men boorde dingen die er niet waren en zag zaken die onmogelijk kon den worden gezien. Men hoorde verder ïaast irriterend hard di hartslag, de ademhaling, het suizen van de bloed- (troom en ook heel pregnant allerlei iverigens gewone maag- en darmgelui- len. Mompelaars In zichzelf praten behoorde niet tot ie uitzonderingen, evenmin als het ver schijnsel van een constant verhoogde urinedrang. Eén proefpersoon die 12 uur tevoren niets gegeten of gedronken had, die vooi de proef begon bovendien zijn blaas geledigd had, produceerde in de enkele uren van zijn isolatie meer dan een liter urine Het zou te ver voeren al deze en andere verschijnselen nader te gaan duiden: de bedoeling was alleen duide lijk te maken welke gevolgen één enkel facet van de research, die onder meer met de lucht en ruimtevaart verbonden moet zijn, omvat. En-_. hoe degelijk, hoe strikt wetenschappelijk men dit soort proeven neemt, proeven waarvoor in feite de Poolreiziger, de bekende admiraal Byrd reeds in de jaren dertig de basis legde. Byrd sloot zich zei1 namelijk in de poolnacht van 1936 vrijwillig op, onder de sneeuwgrond van de Zuidpool, waarna hij een ijsluik boven zich dicht trok om vervolgens zijn (de eerste) menselijke reacties op eenzaamheid te toetsen. Het ging alles nog wat primi tief, maar in een eminente introspectie ve verhandeling heeft hij zijn ervarin gen weten te beschrijven en wel in zijn beroemd geworde boek Alone" Het lijkt daarom nogmaals overbodig hetgeen de Franse dame aan het doan is in de grot ten van Zuid-Frankrijk. Want wat zij nu doet, hebben anderen al bijna dertig jaar geleden stuk ken beter gedaan. Admiraal Byrd nam in zijn ijsverblijf echt geen kerstgans, carbidlamp, grammo foon (bandrecorder was er im mers nog niet) en andere prettige dingen uit de beschaafde wereld mee BONN De voornaamste West duitse regeringswoordvoerder Günther von Hase, heeft op een persconferentie verklaard dat het denkbeeld om atoommijnen in het grensgebied tussen de bondsrepu bliek en Oost-Duitsland te leggen, die in geval van een aanval der communisten tot ontploffing zou den moeten worden gebracht, uit sluitend veronderstellenderwijs en louter theoretisch is bekeken. nenveld in dit grensgebied, doch dat het uitgangspunt werd gevormd door vraag, op welke wijze in geval van nood het best kon worden gebruik gemaakt van_ de Amerikaanse kernwapens op het gebied van Europese staten. Een communistische journalist vroeg ~:~t wat ongewoon is om „in vre destijd de grenzen van een land met atoommijnen aan te geven". Regerings woordvoerder Von Hase antwoordde: „Het heeft geen enkele zin om te gaan spreken over de politieke kanten van een militair plan, dat zijn beslag nog niet heeft gekregen. Von Hase deelde een vragensteller me de dat de Westduitse minister van lands verdediging Von Hassel en de opper bevelhebber der Westduitse strijdkrach ten generaal Trettner tijdens de bespre kingen, die zij kortgeleden te Washing ton hebben gevoerd, over het atoommij- nenplan hebben gesproken. Zij hadden dit vraagstuk ook ter sprake gebracht op de bijeenkomst van de NAVO-ministerraad. „waar het van militaire zijde krachtig werd gesteund, aldus von Hase. De Westduitse regeringswoordvoerder wilde niet zeggen nit w Ikc hoek het plan afkomstig was. Autoriteiten in de West duitse, aan Oost-Dnitsland grenzende ge bieden. hebben, als gemeld, krachtig ver zet tegen het atoommi.inenplan aangete kend. Von Hase zei echter dat die mij nen echt n'et door een vluchteling of een konijn tot ontploffing kannen worden ge bracht. Jjt aen (lontc I Een Amerikaanse fir ma heeft op een veiling in Londen voor de zoon van de schepper van de beroemde speurder Sher lock Holmes een Sher lock Holmes-manuscript gekocht. De firma telde er het lieve sommetje van 45.000 gulden voor neer. Het handschrift is uit „The Adventures of the Greek interpreter", nu in het bezit van Adri an Conan Doyle. I Ook Amsterdam heeft zijn Noorse kerstboom weer te pakken. Evenals vorig jaar is het gemeen tebestuur van Trondhcim de goede geefster. De boom staat tegenover het Concertgebouw. I Een van de Beatles. George Harrison, heeft ontkend dat hij op het punt zou staan te trou wen. „Allemaal flauwe kul", was zijn commen taar. I Het noordwesten van de V.S. heeft te kampen met bar winterweer. In de staat Montana ver dwaalde een kudde van 1000 schapen in een sneeuwstorm en zakte door het ijs op een meer ten zuiden van de stad Miles City. I In Wales zijn de ge moederen enigszins ver hit geraakt. En het be gon allemaal zo onschul dig. Een 52-jarige vrouw, Iris Lewis, die op een metaalwarenfabriek werkt, verscheen op haar werk getooid met een „beatlepruik". De pruik veroorzaakte grote hila riteit, zo zelfs dat een van de chefs vond dat het werk stagneerde. Iedereen kwam kijken. Hij diende een klacht in, die later gevolgd werd door een schriftelijke waarschuwing van de di rectie. Het personeel was zo verontwaardigd, dat een staking werd uitge schreven die nu al twee dagen aan de gang is.- De eis is: de waarschu wing moet worden inge trokken. De directie voelt hier echter niets voor De Britten lusten wel een glaasje als men de statistieken mag geloven. In 1963 dronken de En gelsen 82 miljoen liter sterke drank en 8,5 mil jard glazen bier. Dat komt neer op 160 glazen bier per hoofd van de bevolking. Onder sterke drank wordt verstaan: jenever, whisky, cognac en wodka. Rusland stemt in met uitbreiding Veiligheidsraad NEW YORK De Sowjetunie heeft de voorgestelde wijzigingen van het handvest der Verenigde Naties, waarbij het aantal leden van de Veiligheidsraad van elf op vijftien wordt gebracht en dat van de economische en maatschappelijke raad van 18 op 25, goedgekeurd De Russische permanente vertegenwoordiger bij de V.N. heeft de leden van de Veilig heidsraad in kennis gesteld van dit be sluit van het presidium der Opperste Sowjet. De Sowjetunie is de eerste van de vijf grote mogendheden, die zich achter de voorgestelde wijziging schaart. De desbe treffende amendementen zijn ingediend door Afrikaanse landen, die streven naar sterkere vertegenwoordig:ng in de V.N.- organen. De amendementen worden van kracht, wanneer zij door twee derde der leden van de Veiligheidsraad en van de economische en maatschappelijke raad worden goedgekeurd, mits zich hieronder ook de vijf grote mogendheden bevinden. Spionnen tot 30 en 20 iaar veroordeeld NEW ARK/NEW JERSEY De Ame rikaanse ingenieur John Butenko en de chauffeur van de Russische inkoopmissie a? New York, Igor Ivanov. zijn schuldig bevonden aan spionage voor de Sowjet unie en tot resp. 30 en 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. ?"tenko is 39 en Ivanov 34 jaar. Zij hebben geen schuld bekend. In oktober vorig jaar zijn zij aangehouden. Hun proces heeft 36 dagen geduurd. Een jurv van acht vrouwen en vier mannen heeft het schuldig uitgesproken. De rechter had hen ter dood kunnen veroordelen. €ers hebben meegedeeld dat zij ln hoger beroep gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5