Nieuwe Leicis e Courant Herbouw K. en W. lijkt onmogelijk Stichting wil toetsen „onder voorbehoud BOOT In onderbroek op appel Nieuw kanaal voor centraal Amerika Tienduizenden Hagenaars zien hoe hun kunstcentrum uitbrandt Commentaar Vlammenzee in het hart van de stad tHoogeHuys Failliete arts ui arrest 11 weerbericht Zaterdag 19 december 1964, 43ète jaargang ZONDER MOEITE WrKtei*: F. WEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh h gheblevon miin hert m feghenspoet" STARTVLOEI- STOF alle benzine dieselmotoren. 150 snelle starts. Abonnementsprijzen p.v 3.35. p.kw. 10.05 Klachtendierist bezorging l&QQ—19.00 i (Van DEN HAAG Bij de Kunsten en Wetenschappen gelegd, zijn de rekwisieten onzer verslaggevers) brand, die het Haagse Gebouw voor de Zwarteweg gisteravond in de as heeft de nieuwe Sleeswijkrevue, die op eerste ikerstdag in Den Haag in première zou gaan. mee in de vlammen opge gaan. Van 7 uur 's avonds tot tegen het middernachtelijk uur heeft de brandweer met 70 man en 20 stralen tegen de vuurzee gestreden. Minister president Marijnen met zijn echtgenote, burgemeester Kolfschoten en de Haagse hoofdcommissaris bevonden zich onder de duizenden, die 't woeden van de vlammen in het 90 jaar oude gebouw hebben aanschouwd. Later op de avond kwam ook de heer R. Zwolsman naar de ondergang van een van zijn EMS bezittingen kijken. Het vuur vernielde voor miljoenen De brandweer, die enkele minuten na de eerste melding met groot terieel arriveerde, constateerde iogenblikkelijk dat er aan het ge bouw niets meer te redden viel. De vlammen sloegen door een enorm gat in het dak naar buiten. Een grote scheur in de nok deed de vrees voor het omvallen van de gevel niet denk- Bij de brand in K. en W. zijn aUe rekwisieten van de Sleeswijk revue verloren gegaan. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING In één oogopslag Kerketocht op een r manier pag. 2 In een grot onder de grond: hoe en waarom? pag. 5 Hoe 't moet en niet moet... pag. 7 Kritiek van CNV op loon- beleid pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: de brandweer van weleer Kerstboodschap Wereld raad Wie was ds. De Lifde? Blad Zij: broodbezorging Ruimte voor Ons: kerst feest. beeldig zijn. De brandwachten die bij aankomst het gebouw binnengedron gen waren, werden ogenblikkelijk te ruggetrokken. Men ging over op het beschermen van de omgeving en het spuiten van tonnen en tonnen water in het gebouw. De toestand van de muren vormde het eerste uur een onzekere factor. Daarom verzocht de brandweercom mandant de politie de huizen van de Muzenstraat te ontruimen, evenals de conciërgewoning. Enkele brandwach ten werden naar het militaire hospitaal gezonden om daar de patiënten gerust te stéllen. Het bleek later overbodig te zijn ge weest. De twee waterkanonnen zorg den voor een dergelijk dicht watergor dijn, dat de belendende percelen geen gevaar liepen, ja zelfs dat er geen ruit sprong of verf bladderde. De water kanonnen werden bijgestaan dopr vijf tien stralen van de grond en drie van ladders af. Er was zoveel materieel ge- rekwireerd dat er in de zes Haagse kazernes nog slechts drie autospuiten over waren. Een tweede grote brand zou grote moeilijkheden veroorzaakt hebben. Na anderhalf uur zag men de vlam men iets afnemen. De vuurgloed, die boven het gebouw hing en die lot tien tallen kilometers in de omtrek zicht baar was. verminderde sterk, brandweer ondernam een poging om door de hoofdingang binnen te komen. Dat gelukte niet, doordat een plotse ling omgevallen binnendeur een groot obstakel vormde. Om half elf was men de brand meester. Het nablussen zou nog uren duren. Dikke waterstralen verdamp ten m het laaiende vuur van het Gebouw voor Kunsten en We- tenschappen in Den Haag. 15 milj oen De heer Zwolsman. gevraagö naar zijn plannen voor de toekomst, zei dat her bouw van het K. en W.-gcbouw onmoge lijk zou zijn. Dit zou 15 miljoen gulden kosten, terwijl het gebouw voor 6 mil joen is verzekerd. Zoals men weet had de heer Zwolsman oorspronkelijk het plan het gebouw een metamorfose te doen ondergaan. Toen hij niet de vereiste vergunning kreeg, liet hij een inwendige verbetering aanbren gen die het mogelijk maakte dat de Sleeswijkrevue er traditioneel in de laat ste week van het jaar zou kunnen op treden. Willy Walden en zijn vrouw Aase Rasmussen zagen met trieste blik dit optreden in rook vervliegen. Misschien kan, volgens de heer Zwols man, het Scheveningse circusgebouw voor het Holland Festival aangepast wor den. Brandweerlieden vergeleken deze brand met die in de gereformeerde Laak. kerk in februari van dit jaar. Een viertal de Rotterdamse vrijwillige brandweer boden hun diensten aan. Met de Haagse brandweerlieden waren zij het eens. dat men een. dergelijke grote brand niet anders dan „verzuipen" kan. zoals de vakterm luidt. Het Leger des Heils verzorgde politie en brandweer met soep, broodjes en koffie. Het werd gewaardeerd. De brand- stond onder leiding van comman dant J. van Oostveen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Overtreding opiumwet BREDA Maandag zal de vijftigjarige huisarts P. van L. uit Nieuw-Ginneken die wordt verdacht van overtreding van de opiumwet, voor de officier van justitie i Breda verschijnen. De arts zou valse recepten uitgcschre- »n hebben om aan verdovende middelen komen. Sinds het plattelandsdoktoren wettelijk verboden is daarover door mid- van een huisapotheek te beschikken Van L. hiertoe overgegaan. Geble ken is dat de arts zijn praktijk zodanig aarloosde dat het niet langer ver antwoord werd geacht de patiënten aan zijn toezicht en controle toe te vertrou- In augustus van dit jaar is hij failliet verklaard. Hij kwam in geldnood onder meer doordat hij geruime tijd zijn administratie niet had verzorgd. In Ul- venhout, het kerkdorp van de gemeente Nieuw-Ginneken, waar de arts zijn prak tijk uitoefende, stond hü bekend als een hulpvaardig en menslievend man die eer. der geneigd was patiënten de rekening kwijt te schelden dan ze ermee achterna te lopen. De man zal zo spoedig mogelijk in een inrichting worden opgenomen. Kerstnachtmis in gereformeerde kerk NIJMEGEN In de gereformeerde Maranathakerk in Nijmegen wordt In de kerstnacht een mis opgedragen voor in de omgeving wonende katholieken. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van een pas. toor. wiens kerk vorig jaar niet groot ge noeg bleek te zijn om plaats te Kunnen bieden aan alle parochianen die de ker kelijke kerstviering wilden bijwonen. Het moderamen van de gereformeerde kerk had geen oezwaar, waardoor het mogelijk is geworden, dat in de kerstnacht in de parochiekerk en in de gereformeerde kerk gelijktijdig een mis wordt opgedra gen. TAE omroepverenigingen hebben de laatste weken veel goeds mogen horen, ook van de kant van wie gro ter openheid in ons bestel voorstaan. Heus, men heeft het niet od de om roepen gemunt men wil alleen naast hen meer openheid. Niet aldus de N.R.C. die deze week in wat we bijna zouden noemen een ouderwets hoofdartikel schrijft „dat een heel groot deel van het Nederlandse volk de zuilen op recht rampzalig vindt, althans er niets van wil weten". Dat deze gedachtengang het liberale blad niet vreemd is, blijkt uit wat het als eigen mening hierop laat vol gen: „Wij zouden de zuilen graag zien omvallen, waarna op een natio naal geëffend terrein een goed om roepbestel kon worden opgetrokken. Duidelijke taal voorwaar, die ons herinnert aan oude dagen waarvan mocht worden gehoopt dat ze lang vervlogen waren» In feite getuigt dit standpunt van onverdraagzaamheid. Van onverdraagzaamheid gesproken het blad schrijft ook: „Nu horen wij al iemand zeggen, dat zo'n op vatting onverdraagzaamheid bete kent. Dat is evenwel een misvatting. Onverdraagzaam zou het zijn, te ver langen dat de overheid de zuilen ver biedt. Zo'n verbod zouden wij ver werpelijk vinden, hoezeer wij ver dwijning van de zuilenmachten zou den toejuichen". Dit nu is. dunkt ons. een verschraal de opvatting van onverdraagzaam heid. On\ erdraagzaamhefd begint heus niet bij de wenselijkheid van staatsingrijpen. Onverdraagzaam be gint daar waar iemand iets niet kan verdragen. En dat is voor het libe rale blad kennelijk het geval met ons omroepbestel. We vragen ons echter wel af, wat het liberale is van dit liberale standpunt Wellicht toch goed om temidden van zoveel waardering en van zo onder scheiden kant voor de omroepen ook dit geluid even te signaleren. Toen onlangs in de Kamer de heer Smal- Ienbroek een verre vergelijking trok tussen omroepbestel en schoolstrijd, heeft hij enkele verwijten moeten incasseren; het was, alles in aan merking nemend, toch misschien nog Brief aan minister Veldkamp: DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft de minister van socia. Ie zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, nog gisteravond per brief laten weten dat zij onder voorbehoud van enkele _8e~ schhpunten bereid is de loonpolitieke bevoegdheden in 1965 uit te oefenen op basis van het uiteindelijke rege- Johnson: tijd is thans rijp WASHINGTON President Johnson heeft gisteren medegedeeld, de Verenigde Staten hereid zün, samenwerking met Panama en andere belanghebbende regeringen, plannen op te stellen en voorberei dingen te treffen voor de aanleg van nieuw kanaal op Zee-niveau tus- de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan. Het kanaal zou moe ten lopen door Centraal-Amerika. Voorts maakte de president bekend, dal de Verenigde StiUen bereid zijn met Panama besprekingen te voeren een geheel nieuw verdrag ten aanzien van het bestaande Panama kanaal. De Panamese regering is hier- an op de hoogte gesteld. President Johnson deed zijn mede delingen in een verklaring, die hij per soonlijk voor journalisten en televisie camera's voorlas. De president noemde vier mogelijke trajecten voor het nieuwe kanaal: tw Gisteren heeft de rijkspolitie uit het Binnen-IJ achter het Centraal Station ter hoogte van het havengebouw Amsterdam het stoffelijk overschot op gehaald i ting 50-jarige i verschillende vc litie vermoedt schroeven. onbekende naar schat- in. Het lijk vertoonde rondingen, naar de po. •oorzaakt door scheeps- In het tijdvak 7 januari tot en met februari worden te Gol 200 km te noord, westen van Oslo in Noorwegen, drie cur. sussen in het overwinteren gehouden. Het vorig jaar nam voor het eerst per soneel van de tactische squadrons van d< Nederlandse Koninklijke Luchtmacht aan zulk een cursus deel. door Panama, een door Columbia en een door Nicaragua en Costa Rica. Het Amerikaanse congres heeft reeds zeventien miljoen dollar toegestaan voor onderzoek naar mogelijke trajecten :n aanzien van een nieuw verdrag met Panama zei president Johnson, dat de Verenigde Staten hun rechten, nood zakelijk voor een doeltreffend werken bescherming van het bestaande ka naal, als ook het hiervoor noodzake lijke bestuur over de Kanaalzone wü- len behouden. Het nieuwe verdrag zal echter de soevereiniteit van Panama erkennen en voorzieningen moeten be vatten ten aanzien van het beëindigen het verdrag als het nieuwe kanaal Moeder zes kinderen in Beek verongelukt BEEK Op de rijksweg tc Beek In Limburg is gisteravond de 42-jarige me vrouw W. E. Boesten-Wetzels uit Schln- ien bij het oversteken aangereden door een auto en zo ernstig gewond, dat zU korte tijd later ln een ziekenhuis te Sittard Is overleden. Mevrouw Boesten. moeder van zes kinderen, stak met haar ■ader de weg over, maar weifelde bü de nadering van een auto. HAPERT Op ae provinciale weg onder Hapert in Noordbrabant is gister avond de 77-jarige M. Helscn uit Aren- donk (België), bij een verkeersongeluk omgekomen. De man stak plotseling met zijn fiets over en werd aangereden door een autobua. APELDOORN Op de Zwolseweg m Apeldoorn is gistermiddag de 73-jarige J, Wijngaards, toen hij per fiets plotseling de weg overstak, door een auto aangere den. Hij was op slag dood. ERMELO Het zevenjarig dochtertje van de familie H. H. van de Werdt uil Ermelo is gistermiddag toen het de rijks weg daar overstak, door een auto aange reden. Het kind overleed ter plaatse. Het i meisje was enig kind van het echtpaar. Rijksbemiddelaars toeh op liet loon-toneel (Van onze sociaal-economische redactie) ringscompromis. De twee belangrijk ste geschilpunten zijn de onderne mingsgewijze differentiatie en de ge lijke beloning voor mannen en vrou- Zoals bekend wil minister Veldkamp geen verdere verruiming van de onder nemingsgewijze differentiatie (geva rieerde afwijkingen na x boven van een per bedrijfstak overeengekomen loons verhoging) toestaan. De vakbeweging meent echter, dat dit standpunt op ver schillende manieren kan worden geïn terpreteerd. In het loonakkoord voor 1964 is een ondernemingsgewijze diffe rentiatie tot ten hoogste 4 procent toe gestaan. doch niet alle bedrijfstakken 'of ondernemingen hebben daarvan gebruik gemaakt, terwijl in sommige andere bedrijfstakken deze mogelijkheid werd „afgekocht" door een extra loons verhoging over de gehele linie, zoals jv. in de bouw. De drie vakcentrales nu zijn het er ■er eens, dat de ondernemingsgewijze differentiatie weliswaar niet tot boven de 4 procent mag worden uitgebreid. dat de bedrijfstakken en/of onder nemingen, die op dit gebied nog niets hebben geregeld onverminderd in de ge legenheid moeten blüven dit (indien de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn) alsnog te doen. Een standpunt, waarmee te werkgevers het niet eens zijn. Zij •inden, dat die ondernemingen dat dan dit jaar maar hadden moeten doen. Gelijke beloning Ook d« gelijke beloning voor mannen vrouwen is gistermiddag in de ver gadering van de Stichting van de Arbeid uitvoerig ter sprake gekomen. Zoals be kend. is in E.E.G.-verband overeenge komen de lonen van vrouwen geleidelijk te trekken tot het niveau der mannen- lonen, en in zijn „eerste beslissing" deed minister Veldkamp de suggestie in Brus sel clementie voor een jaar uitstel te bepleiten. De vakbeweging >wUst een dergelijk uitstel van de hand. Zij maakte gister- raiddag in de stichtingsvergadering be kend te zullen streven naar een volledige gelijkmaking van mannen- en vrouwen- Ionen voor gelijke functies overeenkom stig dc „Europese" verplichting, die volgens haar door de regering worden nagekomen. Deze vrouwenionen bedragen thans 90 95 procent van de inkomens der mannen, zodat een dergelijke gelijkmaking onmogelijk binnen de maximale loon ruimte van 5 procent kan worden ge- STEEDS MEER abonnees betalen het abonnements geld per kwartaal per giro omdat hieraan geen incassokosten zijn verbonden. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u dan vóór 1 jan. a.s. 10,05 voor het le kwartaal 1965 over schrijven op onze postrekening nr. 58936? De abonnees, die gewend zijn per jaar te betalen, verzoeken wij 40,20 te gireren. Op aanvraag worden gaarne in lichtingen verstrekt over automa tische afschrijving. De Directie. houden. ..He: is aan de regering daar voor, gezien de bestaande verplichting, wél d« ruimte te scheppen" verklaarden de vakcentrales. De werkgevers sluiten zich op dit punt echter geheel aan bij de visie van de minister, omdat de verdere optrekking van de vrouwenionen in bepaalde be drijfstakken (bijv. de confectie-industrie) zeer aanzienlijk boven de 5 procent zou uitkomen. Het ziet er dus naar uit. dat dit ge schilpunt. alsmede dat van de onder nemingsgewijze differentiatie, eenstem migheid bij de toetsing van c.a.o. de Stichting van de Arbeid nog wel wel eens in de weg kunnen staan. In dergelijke gevallen zal het College van Rijksbemiddelaars dan de knoop moeten doorhakken. Ten aanzien van de mogelijkheid tot verwerking in de c.a.o's van eerder ver leende toeslagen ter compensatie van de huurverhoging van 1960, 1962 en 1964 heeft de vakbeweging te kennen ge geven, dat alle drie compensaties „ver- wenkt" moeten kunnen worden, mits zij binnen de toegestane ruimte blijven. De werkgevens willen deze mogelijkheid echter beperken tot de huurverhoging van 1960. Over uitkeringen-Ineens en de verno- ging der kinderbijslagen per 1 juli 1965 is gistermiddag in de Stichting van de Stichting van de Arbeidcmfwypelbclil- Arbeid niet meer gesproken, omdat hier mee geen haast gemaakt behoeft te worden. Zoals wij gisteren reeds meldden is wel overeenstemming bereikt over de wenselijkheid om van de 5 procent loon ruimte 2 procent „op te nemen" in de vorm van een algemene loonronde per 1 januari a.s. ter compensatie van de te verhogen AOW-AWW-pnemie. Ver wacht wordt dat de ministeriële beschik king dienaangaande spoedig zal afko- Opklaringen De Bilt verwacht tot vanavond: Opklaringen, maar in de nacht en och tend in het binnenland plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Maximum temperaturen enkele graden boven nul. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726 2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Er is een goed programma van avond. Ik heb de servicedienst daarom opgebeld om het toestel eens extra goed na te kijken." MANNHEIM. De commandant van de 23-jarige .Amerikaanse soldaat Scott Burchill heeft heel wat te stellen met zijn ondergeschikte. Scott heeft al tweeentwintig dagen niet gegeten om uitdrukking te geven aan zijn misnoegen o\er het leger ijftien maanden geleden kwam Scott voor zijn nummer onder dienst. Maar 27 november stapte hij het kantoor van zijn commandant binnen met een schriftelijke verklaring van vier pagina's, waarin hij uiteen zette dat principiële weigeraars volgens de Amerikaanse dienstplichtwet on voldoende beschermd worden. Scott weigert zijn uniform aan te trekken te salueren of te eten. Als z.jn meerdere hem beveelt een uniform aan te trekken, il WCer eve" snel u,t en versch'jnt in ondergoed en op sokken op het appel Wanneer zijn compagnie op veldoefening gaat dan trekt Scott een lange onderbroek aan. Burchill heeft gestudeerd aan de' universiteit van Ne\ada en heeft afschriften van ziji^verklaring gezonden aan Jean-Paul Sartre heeft afschriften en verscheidene leden van het Congres. Zijn commandant krijgt er* echter genoeg van en heeft hem voor ontslag uit de dienst voorgedragen, dat hem waarschijnlijk wel zal worden verleend. 5 era

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1