Brood aan de deur, SE KERSTROOS 0pen briel maar wat mag dat kosten? Uw ervaringen met de welvaart ZUURKOOLVERBRUIK STIJGT STERK NIEUWE BOEKEN UIT DE KINDERMOND ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 In de rij slaan bij de bakker voor ut dagelijks brood,... het hoeft nóg niet maar de bakkers luiden de noodklok. JA, STEL JE VOOR: je zit midden in de polder, vader kan zo thuis komen van het land en de kinderen uit school. Je bent nét klaar met de baby, de kamer; de tafel is gedekt... maar waar blijft de bakker? Of je zit vier- vijfhoog op een flat, je bent al een dagje ouder en niet goed ter been. Weliswaar gebruik je slechts een halfje brood per dag maar daarvoor ben je ook op de brood-verkoper aangewe zen, die dagelijks de moeite neemt al die trappen te beklim men en daaraan tien procent, oftewel 2Vz cent verdient! Ge lukkig heeft de bakker het nog niet af laten weten, maar er gaan stemmen in vakkringen op die nogal alarmerend klinken. „Als de bezorging niet zulk een integrerend deel van onze be drijfstak geweest zou zijn, dan zou inkrimping op opheffing in vele gevallen reeds plaats gevonden hebben. Zoals dat ook hier en daar, geheel of gedeelte lijk, reeds gebeurd is. Hoe het ook zij, de broodbezorging is een belangrijk vraagstuk ge worden en dit geldt de grote als de kleine bakkerijen in gelijke mate". Dit schreef dr. J. Kreiken voor de bakkers-vakpers naar aanlei ding van een recent marktonder zoek aangaande de acceptabele meerprijs voor thuisbezorgd brood. Zeshonderd huisvrouwen werden in. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag (uit alle leeftijds-. welstands- 1. WAt heeft u liever: dat uw brood aan huls wordt bezorgd of dat u het in de winkel koopt? U begrijpt natuurlijk, dat de ge stegen lonen vooral het aan huis be zorgen voor de bakker moeilijk ma ken. omdat daar zoveel tijd in gaat zitten. t) Hoeveel cent per brood zou u er nu ongeveer voor over hebben om die bediening aan huis te houden, dus hoeveel cent zou een aan huis bezorgd brood duurder mogen worden dan een brood dat u in de winkel koopt? 3) Hoeveel cent per week zoudt u daar maximum voor willen betalen? Natuurlijk waren er vrouwen, die niets meer wilden betalen voor de bezorging aan huis. In Amsterdam was het percentage 17, in Rotterdam 25, in Den Haag 15, totaal 20 pet. Bleef over een percentaige van tachtig dat liever het brood thuis bezorgd krijgt, dan zelf naar de winkel te gaan. De meeste vrouwen in Amsterdam (39 pet.) waren bereid twee cent per brood méér te betalen voor de bezorging. In Rotterdam willen de pet.) ook twee cent per brood extra betalen. In Amsterdam bleek zelfs elf procent der ondervraag den bereid vijf cent per brood meer te betalen. Meer dan 53 pet. totaal wil wel twee of meer cent per brood betalen om het brood thuisbezorgd te krijgen. In de brieven die we over de welvaart ontvangen heb ben, wordt veelal geklaagd over het feit dat de kinderen tegenwoordig niet meer tevre den zijn. We moeten echter altijd bedenken dat de ouders de kinderen opvoeden. En een kind in soberheid opgevoed kan niet blasé zijn op zijn achttiende jaar. Is dat wel het geval, dan hebben de ouders dit door onjuist gebruik van de welvaart veroorzaakt. Dit overdachten wij na het le zen van de brief van mevr. A. S. te L. Zij schrijft ons: „Deze zo mer was ik drie weken in een gezin van vijf kinderen, varië rend van tien tot twintig jaar. De ouders waren op reis en ik had de zorg over de kinderen. Daar heb ik ervaren wat welvaart kaas gaf, wilden ze ham. Gaf ik ham dan moesten ze biefstuk. Overal trokken zij hun neus voor op. Ik was werkelijk stomver baasd. De oudste heeft een autootje plus een zeilboot, de tweede hoopt ook op een auto, heeft al een zeilboot. Ze zijn xveral geweest en blasé van al les. Verantwoordelijkheidsgevoel hebben ze niet, plichtsbesef ken nen ze niet. Ik vraag me af: wat hebben deze kinderen over als de welvaart voorbij zou zijn?" De brief van mcj. M. B. te S. sluit op het bovenstaande volle dig aan. Zij schrijft: „Een kennis van mij, wier man als werkman op een fabriek werkt, wist voor haar zoontje die vijf jaar zou worden, niets te bedenken om te geven. Zij was ten einde raad, want hij hèd alles al: een auto ped, een fiets, rolschaatsen..." Gejaagder Onze trouwe briefschrijfster mevr. J. B. te P. vindt dat on danks alle gemakken die de wel vaart meebrengt (machines e.d. óók op huishoudelijk gebied) de mens steeds onrustiger en ge jaagder wordt. Op de vrije za terdag gezellig en rustig thuis blijven is er niet bij. want men heeft een auto dus moet er gere den worden. Manlief die de hele week al in een auto zit blijft eigenlijk liever thuis, maar dat staat vrouwlief niet aan: zij heeft heel de week thuis gezeten en gaat liever uit. gen. Mevr. B. vraagt zich ernstig af: „Hoe kunnen wij de jeugd leiding en voorbeeld geven, als we zelf zo'n onrustig en jachtig leven leiden?" Gelukkig heeft de welvaart niet alleen negatieve kanten, zeer positief bijvoorbeeld laat de heer P. de J. te L. zich uit in zijn brief. Hij vertelt ons: „Vroeger waren werkdagen van twaalf uur gewoon, en als de patroon je betrapte, dat je vijf minuten vroeger je jas aantrok, kreeg je te horen: „Trek je jas maar weer uit. en maak het uur vol." Toen werkte ik nog tot acht uur 's avonds. Ik herinner mij nog dat ik eens een karwei in H. had; de treinenloop was bedroevend, ik meen vier treinen per dag. De baas zei: „Dan gaan jullie maar lopen!" Tegenwoordig wordt men gehaald en gebracht per auto. ZUINIG VAN BLOEM EN PLANT MEER EN MEER gaat het een ge woonte worden dagen van wijding op te luisteren door groen en bloemen. Zonder bepaald aan Kerstverslering te denken, zetten we toch een paar takjes hulst in een vaas en plukken de gele sterretjes van de winterjas- i mijn voor dat aardige groene kruikje. Een paar cyclamenbloemen een glazen vaasje op tafel en onze venster- bank bloeiende planten. Cycla- men, azalea, be- gonia en primula misschien een Kerstroos, als we haar kunnen krij- gen. De tere roomwitte Kerstroos, die in het hartje van de winter 1 bloeit, heeft tot in de prille oudheid al associaties met het Kerstfeest, want volgens de I overlevering legden de herders, die zich naar de stal in Bethle hem spoedden, de Kerstrozen, die zij langs hun weg vonden, bij het Kindje in de kribbe. De oude schrijvers noemden deze plant dan ook „Heilig Kerst- kruid". Voor ons, in dit klimaat, is i het alleen maar een wonder dat zij, als buiten alles in diepe rust verzonken schijnt, haar blanke bloementooi ontplooit. Nóg een merkwaardigheid, dat het eigenlijk niet haar bloemen zijn, die haar schoonheid bepa len, maar de witte kelkblade ren, die de gele, onaanzienlijke, tot honignapjes vergroeide bloemen, omvat houden. Buiten bloeien de Kerstrozen meestal iets later dan de Kerstdagen en valt de bloeitijd tussen januari en april, tenzij het weer bij zonder zacht blijft We hebben wel eens met Kerstmis de rode Kerstroos, die wat eerdi bloeit, geplukt winterjasmijn a met de gele gecombineerd, lentetoets in deze donkere dagen! De Kerstroos is een vaste Dlant, die, als zij het eenmaal naar haar zin heeft, jaren op dezelfde plaats kan groeien en bloeien. De planten die wij nu kopen heeft men vroeger in 1 bloei gebracht. Wc kunnen dat later zelf ook als we er een in hebben, door er eind oktober een kistje zonder dek- i bodem overheen te zet- i bedekken, bij wijze van koude I bak. Maar meestal komt daar niet veel van, omdat we veel te blij zijn met een bloemetje de winterse tuin. Trouwens, de Kerstroos is maar om de drie jaar trekbaar. Nu hebben we het dus over een plant die we tegen de Kerstdagen met kluit op de markt of in een winkel, gedeel telijk in bloei kopen. Zij werd half november in een kas ge bracht, bij een maximum tem peratuur van 15 gr. C en be dekt met kranten of zakken, om de stelen te doen rekken. De bladeren worden doorgaans verwijderd omdat ze in dit sei zoen niet mooi zijn. Om de stelen te camoufleren worden er wel mahoniatakjes tussen ge stoken. Tijdens de bloei houden we de kluit goed vochtig en passen op voor te hoge en droge warmte. Is de bloei ten einde, dan bewaren in een lichte, koe- le. maar vorstvrije kamer, tot ze in februari, maart, naar ge- lang van het weer. gescheurd kan worden of met de gehele pol buiten 4-5 cm diep uitge- plant in vochtige, humusrijke grond en lichte schaduw. Wie het geluk heeft een paar afgesneden Kerstrozen voor een rank vaasje te krijgen, zal deze lang goed kunnen houden door ze een nacht vóór de Kerstda gen in een kommetje water te leggen, waaraan een schepje suiker wordt toegevoegd. Eerst een stukje van de stelen afne men en deze een paar centime ter insnijden, hetgeen de water opname vergemakkelijkt. Het mogen legenden zijn die om de Kerstroos geweven zijn. het blijft voor ons een wonder der natuur, dit „Heilig Kerst- kruid". A. C. MULLER -IDZERDA thuisbezorgings-dienst... méér dan een galden per week extra te betalen. Hoe groter het gezin, des te groter voorkeur voor het thuis bezorgen en het bedrag dat men er voor over heeft! EXTRA U hebt het al geconstateerd: de Rotterdamse huisvrouwen (en zij niet alleen, want onder de ondervraagden waren wel licht ook alleenstaanden) zijn zuinig. Dit wordt waarschijnlijk beïnvloed door het feit, dat zij geen cent meer behoeven te betalen op dit moment voor het al of niet thuisbezorgen. Rest nog de derde vraag. Per week wil 79 pet. van alle ondervraagden voor de service „brood-aan-huis" iets betalen. Het bedrag dat er uitkwam schommel de om een kwartje, ongeacht het aantal broden dat nodig is. Ook nu toonde Rotterdam zich zuiniger dan Den Haag, terwijl zelfs vier procent nog bereid is voor de DRIE IN EEN Een kleerhanger, die tevens een borstel is en bovendien in het ophangpnnt nog een schoenlepel bevat lijkt een bijzonder aantrek kelijk geschenk voor de man, die veel op reis is. De hanger is met rundleer overtrokken. Klapt men haar dicht dan bieden de samen gevoegde uiteinden een gemakke lijk handvat voor de borstel. Dan is ook de schoenlepel voor direct gebruik beschikbaar. De prijs voor dit fraaie en prak tische geschenk? Ruim veertien Onderkleding als in grootmoeders tijd De mode in dameswinteron- derkleding is voor het seizoen 1964/'65 bijzonder aantrekkelijk en..- warm. Inplaats van de lage hemdjes, die een deel van de borst onbedekt lieten, zijn er nu degelijke, vrij hooggesloten on derblouses met mouwtjes, waar bij een broekje met vrij lange pijpen tot vrijwel aan de knie, wordt gedragen. Deze broekjes luisteren naar de naam breeches. Dit warme ondergoed is er in vele frivole kleuren en patronen, gebloemd en ook in slangenhuid- patroon verkrijgbaar. Dit laatste is wel toepasselijk, want dit warme ondergoed omsluit de vrouw als een slangenhuid. Nieuw wapen tegen sneeuw en ijs Wij signaleerden sneeuwket tingen" voor schoenen, die men vroeger ook al hier en daar zag. Ze worden thans in Nederland vervaardigd en zijn op ruime schaal verkrijgbaar. Ze bestaan uit sterke spiraalveren, bijeen gehouden door een rubberband die over de schoen wordt getrok ken en op deze wijze aan de voet wordt bevestigd. Stevige zolen zijn wel een vereiste bij het ge bruik van deze „sneeuwkettin gen". Gezien de goede construc tie is er weinig gevaar voor ont sporing van de drager of draag ster wanneer sneeuwval of ijs- vorming op de straten het gaar, vooral voor oudere mensen bemoeilijkt. De spiralen worden door het lichaamsgewicht van de drager in sneeuw of ijs gedrukt en geven aldus het zo gewenste houvast. Geen glijpartijen meer! De prijs bedraagt voor de diverse maten ca. zes gulden. Bent u bereid een zeker vast recht. dat kwartje, bijvoorbeeld, te betalen voor uw dagelijks brood? De service van de bezorging is nu eenmaal iets extra's, redeneren de bakkers. Dit extra wisselt boven dien sterk naarmate die dienst in moeilijker of (gemakkelijker om standigheden wordt verleend. Een zekere variatie zou dus redelijk zijn in een vrijere prijszetting. Maar zover is het nog niet. In ons land worden bezorging en brood prijs nog altijd aan elkaar gekop peld. De minister boudt streng de vinger op de prijs-pols, en voor verhoging van de broodprijs voelt hij niet veeL Wat het bakkerij- bedrijf nu wél wil is wat meer armslag in de bezorgingsprijs. Zij denken aan twee cent per brood in stedelijke, en drie cent in platte landsgebieden. ZORGEN De broodverkoper zelf heeft al zorgen genoeg. Voor tienen rijdt hij uit, maar de meeste dames zijn er op gesteld hun (verse) brood vóór twaalf uur bezorgd te heb ben. Een goede verkoper kent zijn klantjes, en hoe hun eet-patroon ligt: hij zal bij het indelen van de wijk rekening houden met de wensen van de consument. Doet hij dat niet dan is hij een klant kwijt. „Bezorger" is een ietwat deni grerend woord in dit verband. In de dertiger jaren is de „bezorger" een „verkoper" geworden, hij werkt op een vast loon plus provisie. Vóór die tijd keek de baas meer naar grote voeten, nu naar een presentabel voorkomen en feeling voor het vak. De meeste broodverkopers zijn tegenwoordig gemotoriseerd. Ze behoeven niet meer amechtig achter zware wa gens te duwen. Hun vak is daardoor mede op een hoger plan komen te staan. Bovendien zijn de cijfers van de broodverkoop dras tisch gewijzigd. Een grote bakkerij die Rotterdam en verre omstre kend bedient noemde een ver houding van 800.000 broden per dag in 1930 tegen 500.000 in 1964. Het „brood-rantsoen" per dag wordt minder. BIJPRODUKTEN De bij-produkten zijn relatief hoger: het luxe-koekje, een pak beschuit, een ontbijtkoek behoren nu tot het dagelijks weerkerende produkt. Een ver koper die het goed met zijn klant kan vinden, zal bij weinig broodverkoop dan ook flink wat bij-produkten leveren. U op uw hoge flat met uw halfje brood per dag, realiseer dat de goede man bij goed weer en ontij maar twee en een halve cent verdient aan uw boterhamme tje. Gun hem ook de klandizie als het om wat lekkers gaat: aan een boterletter van f 5.50 verdient uw verkoper 55 cent. Beklaag hem ook niet. als het regent of sneeuwt. Ieder werk heeft zijn voor- en nadelen, en iemand met liefde voor zijn werk neemt het zoals het valt Dat hij wel graag een kop hete soep of een bakje koffie op zijn tijd waardeert, willen we hier graag nog eens onderstrepen. En... tart hem niet op zaterdag door te vragen: en wanneer krijg je nu een vrije zaterdag?" Dat grapje- aan-de-deur kost de bakkerij broodverkopers, en dat zou er toe kunnen leiden dat u zelf om uw broodje moet gaan. Hoe het nu verder gaat met het genoemde vastrecht? Administra tief kleven er bezwaren aan, menen insiders. Voor ons, vrouwen zijn er zowel voordelen (minder kosten bij veel verbruik) als nadelen (een koppeling aan de leverancier) aan verbonden. De Nederlandse Bakkerij Stichting gaat nog verdere studie aan dit onderwerp wijden. Voorlopig trekken ze ln plaats van de noodklok aan uw bel: „De bakker, mevrouw. Hoeveel la het vandaag? Neemt n nog een rogge broodje erbij, daar houdt uw man zo van._ Geen koekjes vergeten?" Het eten dus ook de pro- duktie van zuurkool neemt hand over hand toe. Niet alleen in het traditionele zuurkoolland Duitsland, maar ook daarbuiten. Zuurkool is smakelijk, licht ver teerbaar en heeft een goede in vloed op de spijsvertering, het geen o.a. heeft geleid tot een sterke toeneming van het ge bruik van zuurkool in de Ver enigde Staten. Het zal velen I wat Europa betreft, niet in West- Duitsland maar in Nederland vol gens een Duits statistiek je relatief de meeste zuurkool wordt gegeten. Het verbruik in Nederland, omge rekend per hoofd der bevolking, is namelijk 2,5 kg tegen 2,25 kg in West-Duitsland. Misschien wordt het cijfer van het verbruik in Nederland beïnvloed door de aan wezigheid van vele Westduitse gas ten, die ook 's zomers van zuur kool genieten. De groente krijgt tegenwoordig niet alleen door melkzure -isting zijn zachtzure smaak en houdbaarheid, maar ook door gisting in wijn of ananassap. In deze vorm is zuurkool echter wél duurder dan in de meest ge bruikelijke. voor u besproken Heksen en heksenprocessen, door Kurt Baschwitz. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amster- Heeft het alleen historische waarde, z:ch te verdiepen in de benauwende geschiedenis van hek sen en heksenprocessen? Helaas niet Het is het raadsel van de mensenwaan, dat ons hierin wordt gesteld, het raadsel hoe dit alles toch mogelijk is geweest onder mensen als wij, een raadsel dat zich stellen laat tot in onze dagen en dat. vrezen wij, de mensheid moet blijven bezighouden. Het is het raadsel van de mens zelf. Een eminente verdienste van prof. Baschwitz is het, dat hij, de massapsycholoog, zich nu reeds een reeks van jaren met de hem eigen historische zin, maar ook met de bereidheid om lijnen te trekken naar het heden, in deze benauwende, ontstellende materie heeft verdiept Wie leest wat er de tijden door en hier en daar tot zelfs in onze dagen aan waan mogelijk is geweest en aan waan werd gekoes terd, die wordt bescheiden en be schaamd. Daarom is ook dit boek zo noodzakelijk ontdekkend, een roep zo men wil om werke lijke bevrijding. (488, blz., 24#). geïllustreerd). Het stof van de voeten, door Eileen Bassin. Vertaling Hans Berghuis, uitgave A. W. Sijt- hoff, Lelden. In deze roman tracht Eileen Bas sing begrip te krijgen voor de onwezenlijke wereld van een Mexicaans artiestendorp. Hoofd persoon uit het boek is een schrijf ster, die in het Mexicaanse dorp is komen wonen om er haar meester werk te schrijven. Hoewel zij niet eigen wordt met de inwoners doen de contacten met enkelen van hen haar in zekere zin in dezelfde omgeving belanden: het milieu van Amerikaanse kunstenaars, die zich hier „uitleven". Wanneer haar ro man geen meesterwerk blijkt te zijn geworden, keert zij tot de werkelijkheid terug. (413 blz, 417#)). DEZER DAGEN ls mtf overko men wat u allemaal wel eens overkomt: ik had met een vriend over een geval gesproken in onze onmiddellijke kennissenkring, en zie, daar kreeg Ik van een Open Brief-vricndin èn een Open-Brief" heer het onderwerp nog eens in kleine variaties voorgeschoteld. Dat is toch typisch, zeg je dan. Net als wanneer je in een oeroude krant uit de kelder een ongewone naam leest, nooit eerder gehoord. Maar nog maar net is de naam opgevallen of je loopt door een straat en daar lees je hem op een deur; of je slaat de volgende dag de krant open, en zie, een overlijdensadvertentie van iemand van dezelfde naam. Dat hebben we allemaal wel eens, en zo was het nu hier. TK STOND met een vriend te -l praten en zei: zeg, dat vrien dinnetje van je dochter, wat is dat er voor eentje? Want ik had thuis nogal wilde verhalen van het kind gehoord. Ja, zei hij, daar zeg je zo wat. Het komt nu eenmaal zo uit dat dit. meisje van alle lui die bij mijn dochtertje op school zijn. het dichtst bij ons woont. Ze brommen dus samen heen en weer (het is een heel eind), en ja, allicht trek je samen op. Ik zou, om je de waarheid te zeggen, het kind ook niet voor mijn dochter litgezocht hebben, heb dat ook wel eens thuis laten blijken, maar, ^egt mijn kind dan, „ik heb óók invloed op haar, vader" en dan kan ik op zoiets eerlijks toch ook liet altijd afgeven. Neen dat is zo. Het wordt in de laten gehouden en het gesprek ussen dochter en vader is open en eenvoudig. Als onder de fladde rende haren en de enigszins ipzichtige aandacht voor jongens en wat voor jongens soms! nog een oprecht gemoed schuilt, valt wellicht de hele pose, de show, als een kleed af in een Harmonieus gezin. Dan moet ook de aanstookster, de initiatiefneem ster, in het huis van haar vriendinnetje tot een zekere rust komen, en zal er toch in ieder geval een gezonde controle zijn op „even naar die en die" en „een schrift lenen", een „thema over- wijzen van geval tot geval? schrijven" in avonduren. Vertrou wen, natuurlijk, daarmee moet Ie beginnen maar doet de liefde dat niet altijd? Is juist wantrou wen van ons niet de oorzaak dat de kinderen gaan liegen, is het en het 'was "alles veilig" niet net de toon van ons die de Zijn dochtertje mag dan met een geleerd boek bij gaan staan om te determineren? Is er met de liefde een té wankele brug geslagen? Ik weet het niet Als ik uw brief lees, vind ik dat u eerst duidelijke grens, best een te S2>' kinderen soms doet jeugdige danspasjes maken, te een wereld van nonsensicale opvallender naarmate het op haar .i™iv..j j— v... >veg gel(om<ln vriendinnetje opval- 1 i is, er wordt doorheengezien, wordt verwelkomd, er wordt geheimzinnigheid op na doet hou- .._0 den? Ik heb er lang over gepie- lend kerd en mezelf allerlei tegenwer pingen gepresenteerd, net als in onze Open Brief-kring zal worden gedaan, maar ik geloof toch dat ik moet zeggen: ja. Vaak wel. Vaak wordt het kind stiekem door onze wat snibbige, afkeurende vraag. In wantrouwen ligt tegenweer, af weer besloten. In vertrouwen echter breekt de juist op gang komende leugen stuk (als er een hechte band tussen ouders en kinderen bestaat, iets waarvan ik uitga, iets waarvoor we toch tot het uiterste ons best doen), in een vraag vol liefde en belangstelling krimpen poehah en schijnhouding in. Zo behoor het. en zo IS het in een gezin dat altijd weer in liefde begint, zo is het ondanks duizend stemmen in de trant van „de praktijk leert wel anders" en „u stelt het veel te mooi". Hiermee heb ik de twee ontvan gen brieven al voor de helft beantwoord- Namelijk met een vraag: Bent u niet te snel geweest wantrouwen? Bent kwestie beviel u niet. u maakt liever zelf uit wie er bij u thuis komen en toen was heel de rest in principe al bedorven. Bij mijn vader-briefschrijver is het anders, hij zit meer met het probleem van: waar is de grens. Ja, dat heb je op de middelbare school ook en ik twijfel er niet aan of het is op kantoren, in fabrieken en weet ik waar het geval: je kind kan naast iemand terechtkomen die zo ge heimzinnig aan allerlei woorden een andere duiding geeft, vies en half-vies en vul maar in; en zo iemand kan dan reuze aanpappen en natuurlijk overigens een beste kerel zijn. Moet dat nou maar? Direct zeggen: jongen, weg met die vriend of het de jongen zelf laten ontdekken? Vertrouwen op je prachtig contact met deze zoon. en net zoveel meer boeiende leven dat je altijd in je huis met hem hebt geleefd, zodat je haast wel zeker weet dat hij het vriendje na een paar weken niet meer „lust" of wie weet: dat hij het vriendje na een tijd voor heel andere zaken zal weten te interesseren dan de „geintjes"? Ik weet het niet: u voedde op. U weet hóe rijk het leven van uw kind is. U weet of u hem zoveel meegaf dat hij de verhalen van deze wereld aan kan! En meer: wij weten allen hoe moeilijk het is niet in eigen ogen de beste, de netste te zijn. Het niet te vlug van uitgegaan dat het gepraat Er wordt zonodig ook moeilijk niet af te wachten of de andere kind beslist fout moest zijn, aanvoerder en uw kind slachtof fer, slaaf? Vertrouwt u wel eens kind dat u kent dat ■■tHIL ts ten goede r een ander kan zijn? En is dat: een „ander"? Moet je ander weggooien als hij of zij je niet naar de zin is, als hij of zij smaak niet past bij je netter, zeg je dan verboden, o ja. Maar liefde, er hoeft nooit vo gekomen worden met ieder schepsel is altijd andere zich wat „verbetert", maar de dag te beginnen, Dat kunnen we niet, .betere" dat gaat tegen alles in, Pas als je hij laat voor zichzelf ontdekken. Als ik dit ervaar, weet ik het even. Maar in het groot weet het niet. Je moet er met je n> bij staan, wil je je kunnenj je accepteren en binnenha- uitspreken. Als een moeder len en meeleven en een stukje schrijft dat een dochter „kleverig"' liefde leren geven waar je bepaald doet met een vriendin, etc. etc., weet dat Eén niet wachtte.. begon. Dat is Kerstfeest: H'i be- geduld zijn kind dit gon. -Te tón' geen lust had om liefde te geve: natuurlijk (dat ia dikwijls zo), ja? Of is er gevraagd, al goed, Keerzijde Deze dingen vind ik gelukkig hoor, geloof mij, we hebben het allen veel en veel beter dan vroeger. De keerzijde van de medaille is dat het moreel sterk achteruit is gegaan. Een voor beeld hiervan: laatst had ik een karwei in de nieuwbouw, maar volgens mij heerst tegenwoordig te veel de gedachte: wat van jou is, is ook van mij. Je draait je om, en een ander is er met Je gereedschap vandoor." Dit laatste zal, naar onze me ning, ongetwijfeld reacties te weegbrengen. Maaltijden Eten en welvaart, is een buite nissige maaltijd een welvaarts verschijnsel? Mevr. K. te V. vindt van wel: „De dingen die de kinderen lekker vinden willen ze iedere dag eten. Maar ik zeg: niet altijd het lekkerste, want wat is er dan nog lekkerder? Doperwten is naar mijn idee een luxe groente, vroeger kreeg je die alleen op een diner. Tegen woordig is dat anders. Toch vind ik het nodig de gewone Holland se pot op tafel te zetten, tenslotte kan dat ook een tractatie zijn. Brood weggooien is er bij mij ook niet bij, ik rooster het of maak er wentelteefjes van; deze week heb ik zelfs eens broodpap gekookt." Mevr. K. eindigt met: „Het is God verzoeken zoals dhr. S. het op dat schip aanzag, maar wat doen wij? Waar moet het heen als wij oververzadigd wor den van eten, enz. enz.? We kun nen rijk zijn in onze portemon- naie, maar naar de geest straat- „laat ons eten en drinken en vrolijk zijn" want de over heid zorgt toch voor ons. De auto De problemen als zodanig worden niet gezien. Daar heb je bijvoorbeeld: de auto. Om die aan te kunnen schaffen moet moeder ook gaan wer ken. De kinderen kunnen wel zo lang rond cle deur spelen tot vader en moeder van hun werk thuis komen. We houden ons hart vast als we er aan denken hoe deze kinderen (niet) worden opgevoed. Is de auto er, dan beginnen de pro blemen pas goed. Ma wil op een regenachtige zaterdag naar de stad rijden, maar dat vindt pa niet goed, dat ritje is te kort en daardoor veel te duur: verstoring van de har- Ma wilde wel eens naar de kerk, maar Pa stak er een stokje voor: We hebben nu een auto en zondag is de enige dag dat we kunnen gaan rijden en dan géén we met z'n allen. Wat blijft er in dergelijke ge vallen nog over voor het doen van „christelijke handreiking"? Nu weet ik wel dat we leven tussen onvolmaakten en dat we zelf onvolmaakt zijn, maar het gaat mij aan het hart als ik dit alles aanschouw. Wij leven, on danks de welvaart, in een angsti ge tijd en over het geheel geno men ben ik mij bewust van de moeilijkheid om ook jonge men sen de welvaart te leren verstaan en hun te geven wat hun toe- En dit einde van de rubriek voor vandaag sluit dan weer vol ledig aan bij hetgeen we aan het begin naar voren brachten. Over wclvfet gesproken: Een zesjarig leerlingetje vertrouwde haar onderwijzeres eens toe: „Mijn tante is toch rijk! Zc heeft deze week haar televisie al afbe taald". Mevr. G. G. te D. „Waarom is een bruid nu eigen lijk in het wit?" vroeg mijn vier jarig buurmeisje. „Omdat het de mooiste dag van haar leven is en omdat ze zo blij is" antwoordde ik. „O", zei zc, „maar waarom is hij dan in 't zwart?" Mevr. C. P. te D. Juf op school had verteld over Adam. en Eva. Thuisgekomen klaagde mijn zoontje over pijn in de zij. „Hoe kom je daar nu weer aan?" vroeg ik. Benauwd ant woordde hij„Ik geloof dat ik een vrouw krijg!" G. v. R. te V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15