moet Televisiedebat zeer veel verhelderen nog Baet(en) uit De Bot ging voor de Regering houdt zich voorlopig op de vlakte Draadomroep mag weer 'ticuliere handen in pan Menko: ondanks brand perfecte collectie 1965 Schoolvakanties in 1966 per 1 juli Agent kan niet meedoen aan reconstructie Mr. Klein Wassink heden aan V. U. gepromoveerd Noodsituatie bij bouw van gymlokalen VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 DEN HAAG In politieke kringen heeft men er thans nog niaar een vrii vage voorstelling van hoe het televisie-debat maandag en dinsdag ral verlopen. Maar de voortekenen duiden er op, dat het boeiend zal worden, hoewel de spanning groten deels is weggenomen. Nog voordat de motie-Baeten kon worden toege licht en in stemming gebracht, heeft de regering immers al meegedeeld, dat zd aan de daarin geformuleerde verlangens gevolg zal geven. De Bot ging voor de Baet uit Zoals bekend zal de regering vóór 1 maart de voorwaarden noemen, waar onder haar8 inziens aan nieuwe gegadig den een zendmachtiging kan worden ge geven en reclame in de ether kan worden toegelaten. De Tweede Kamer doet er daarom het beste aan, zo kan men som migen als hun mening horen geven, een afwachtende houding aan te nemen. Het eigenlijke, fundamentele, debat, zo is hun gedachtengang, kan pas worden ge voerd wanneer concrete mededelingen op tafel liggen Dan is immers pas duidelijk wat het kabinet onder openheid van het bestel verstaat en hoe zij het plan tot invoering van reclame denkt te verwe zenlijken. Hoe meer de regering nu zegt. hoe gevaarlijker het voor haar is. Minister Bot Vooral in minister Bot Is het ver trouwen op dit punt niet groot. Tot. nog toe heeft hij in het parlementaire spel weinig behendigheid, getoond. Was de openbare commissievergadering van 3 december niet met het oog op de o werkt rakende stenografische dienst voortijdig beëindigd, don had hij zich waarschijnlijk in de nesten gewerkt. Zo luidt althans een veronderstelling in parlementaire kring. Hoe het ook zij. minister Bot heeft er in elk geval een kluif aan. Toen de bewindslieden de kranten van 4 december opsloegen, bleek minister Bot ook voor hen nieuws te hebben verteld! De welwillende Kamerleden vinden het daarom plezierig, dat. zij maandag hoogst waarschijnlijk ook de minister-president achter de regeringstafel zullen aantref fen. Premier Marijnen heeft mede de brief aan de Kamer ondertekend, zelfs als eerste daarmee aangevend dat het omroepprobleem een stuk kabinetspoli tiek is Gesteld voor het alternatief heen gaan of meegaan (in de door de heer Baeten gewezen richting) hebben de libe rale en c.h. ministers voor het laatste gekozen. Op het Binnenhof overheerst de indruk, dat zij terwille van het voort bestaan der regeringscombinatie of dat zij aan hun zetels verknocht zün. dc gedachte aan een met waarborgen géven vorm van commerciële televisie hebben opgegeven. Haring of kuit In het Tweede Kamergebouw gaan nogal wat stemmen op. die zeggen: mogen niet een afwachtende houding a; nemen, doch moeten trachten meer weten te komen. Omtrent de interpretatie zal de regering meer klaarheid moeter verschaffen. Bovendien moet de begro tingsbehandeling worden aangegrepen om de regering duidelijk te maken welke richting de gedachten van (Van onze parlementsredactie) Kamer gaan Erg gemakkelijk zal dat ni vallen want het komt voor, dat twee voorstanders van een open bestel enig praten tot de slotsom komen, dat zij beiden iets heel anders voorstaan. De grote vraag is immers voor wie de beeld buis en de microfoon open moeten staan. de ontwikkeling der dingen achterhaald Wat. dat betreft zal klare wijn ge schonken moeten worden, zowel door de ter-president als door de fractie voorzitters, die het akkoord sloten. In elk geval bestaat er geen twijfel over. dat het tweede net gedurende de overgangs fase gereserveerd is voor de huidige con cessionarissen. Maar een akkoord kan bij onderling goedvinden worden gewijzigd. Het komt er maar op aan wat men er voor in de plaats wil zetten Wassenaar Verwacht mag worden, dat de gemeen te waarvan de liberale fractieleider Geertsema burgemeester is. veelvuldig zal worden genoemd. Het akkoord var Wassenaar is dood, als men de socialis tische leedaanzeggers mag geloven. Zij kunnen zich beroepen op de minister president, die in de senaat tot dr. Berg huis met zoveel woorden heeft gezegd, dat de trein Wassenaar al voorbij is ..De brief aan de Tweede Kamer is zoveel als een kaartje naar het volgende station" De a r. fractieleider, die tijdens de eerste ronde van het debat kennelijk niets een brief afwist zulks in tegenstelling tot de liberale mr. Van Riel vond het maar een cryptische opmerking. Wat be doelde de premier? Dat het akkoord door Gebiedsuitbreiding voor Rotterdam wegens Botlek Van onze Rotterdamse redactie ROTTERDAM Minister mr. E. H. Toxopeus van binnenlandse zaken heeft het -toegezegde wetsontwerp tot indeling van het Botlekgebied bU Rotterdam nu bij de Tweede Kamer ingediend. Als het ontwerp wet wordt zullen Spijkenis- se. Geervliet. Heenvliet, Zwartewaal en Rozenburg in totaal 2300 hectare grond gebied en 800 inwoners verliezen. De belangen van Rotterdam, verbonden aan bestuur en het beheer van dit haven- en industriegebied, dat een eenheid vormt, eisen deze grenswijzigingen, zo luidt de voornaamste teneur van het ontwerp. Tn de memorie van toelichting herin nert de bewindsman eraan dat de spec taculaire ontwikkeling in het Waterweg gebied o.a. heeft geleid tot uitbreiding van het Rotterdamse haven- en indus trie gebied in dc Botlek over de grens van Rotterdam heen op het gebied van vijf andere gemeenten. De aangelegde en nog aan te leggen havenwerken vormen niet een op zichzelf staand geheel, maar zij maken een integrerend deel uit van het Rotterdamse havencomplex. Het een geheel vormende gebied wordt wille keurig doorsneden door de huidige gren zen van Rotterdam met de vijf overige gemeenten. De Britse minister van handel Douglas Jay zal gastspreker zijn op luch tb ij eenkomst tijdens de Britse week in Amsterdam op 17 mei. Deze lucht zal ook prins Bennhard als eregast aanzit ten. MINISTER HEEFT GEEN BEZWAAR (Van onze parlementsrédactie) DEN HAAG Minister Van Aart- sen zou er geen bezwaar tegen heb ben als de draadomroep nu een bedrijfsonderdeel van de PTT in particuliere handen zou overgaan. Deze uitspraak deed hij gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behan deling van de PTT-begroting. Zoals bekend wil de regering de draadom roep geleidelijk liquideren in ver band met de groeiende tekorten (in 1964 wordt een verlies van onge veer f 13 miljoen verwacht). Reeds vóór dc oorlog werd de draad omroep door particulieren verzorgd, maar de Duitse bezetters hebben er een staateaangelegenheid van gemaakt Het was de K.V.P.-er Assmann, die gisteren in de Kamer de gedachte van „repriva- tisering" opperde om zodoende de draad omroep van de ondergang te redden. Minister Van Aartsen stond cr positief tegenover. Hij zei er beleefdheidshalve niet bij. dat de kans op overname door particulieren van een zo onrendabel ge bleken instelling op landelijk niveau praktisch nihil is. Hoe dan ook. de minister bleek niet bereid het besluit tot geleidelijke liqui datie van het landelijke draadomroepnet nog een jaar aan te houden. Dit werd bepleit in een motie van de socialist dr. Vermooten, die met grote nadruk wees op de sterk toegenomen culturele bete kenis van de draadomroep Hij deed dit in navolging van het Landelijk Comité Draadomroep, dat nu vecht voor het behoud van de dienst en dat zich o.m. heeft verzekerd van de steun van het Concertgebouworkest In dc motie-Ver- mooten wordt geconstateerd, dat de ge bieden die door het liquidatiebesluit het eerst worden getroffen, niet of pas in een zeer laat stadium in aanmerking zullen komen voor eventuele aansluiting op het toekomstige Centrale Antenne Systeem. ,Mct een uitstel van een jaar komen - geen stap verder", luidde het - -ntaar van minister Van Aartsen. 1 wees erop. dat bepaalde gebieden g vrii langdurig van de draadomn zullen kunnen genieten. De overige frac- hadden voor de motie-Vermooten weinig of geen belangstelling. Ze komt maandag in stemming en zal dan ongetwijfeld worden verworpen- Eenzelfde lot zal een tweede-li Vermooten ondergaan. Daarin wordt de minister verzocht een meerjarenplan een vermelde uitbreiding van jaarlijkse aantal telefoonaansluitingen dc Kamer voor te leggen en uitvoering ervan de nodige maat regelen te treffen Het probleem de groeiende achterstand in telefoonaan sluitingen is vorige maand tijdens het openbare commissiebcraad over do PTT- begroting al uitvoerig besproken. De dis cussie van gisteren opende geen nieuwe gezichtspunten. Dc woordvoerders van de regeringspartijen beseften, dat de re gering geen ijzer met handen kan bre ken Aan dc socialistische motie hadden zij geen behoefte Civiele verdediging De Kamer heeft gisteren z.h.s de be grotingen van algemene en binnenlandde zaken aangenomen na een kort debat over de afdelingen civiele verdedigings voorbereiding en bescherming bevolking Daarbij keerden Kamermeerderheid en regering zich tegen de opvatting van de heer Walburg (ar.). dat de civiele ver dedigingsvoorbereiding een component van dc krijgsmacht zou zijn. „Psycholo gisch, militair, politiek en organisato risch een gevaarlijke opvatting", zei dc K.V.P -er Moorman. De heren Couzy (lib.) en Walburg be pleitten voorlichting over de noodzaak van civiele verdediging en bescherming bevolking via de televisie, maar daar wilde minister Toxopeus niets van we ten Hij noemde dit zelfs „onverantwoor delijk en onverstandig De pers Met zekerheid kunnen we verder wel voorspellen, dat ook de economische be langen van de pers een rol in het Kamer debat zullen spelen. In een democratie is een rijk geschakeerde pers van grote betekenis en daarom moet worden komen, dat zij van invoering van tele visie-reclame (grote) schade ondervindt. De minister van O.. K. en W. schijnt echter te betwijfelen evenals jkvr. Wttewaall van Stoetwegen dat de advertentie-opbrengsten belangrijk zul. len dalen. De N.D.P., de organisatie Nederlandse dagbladen, denkt daar ders over en vreest, dat de pers in de nieuwe opzet tussen wal en schip zal terechtkomen. Zij is geschrokken mededeling, dat de regering belangrijke bezwaren heeft tegen een orgaan van de pers ter exploitatie van de tv.-reclame, zoals de meerderheid van de pacificatie- commissie heeft voorgesteld. De gedach ten van de bewindsman gaan uit gevisualiseerde en een gesproken krant, maar zo'n eenheidskrant is moeilijk stelbaar. Vooralsnog zien wij geen krant op de beeldbuis, waarvoor de heer Jon geling van het Geref. Gezinsblad de jon gerenrubriek en de heer Gans van Dc Telegraaf de rubriek „Langs de water kant" verzorgt De regering er door middel van een motie wel eens op gewezen kunnen worden, dat zij de belangen van de pers goed in het oog moet houden Hoe de V.V.D.-fractie zich zal opstel len, moet worden afgewacht. De liberalen hebben er al enkele malen blijk geven, dat zij een „eigen" bewindsman de voet. kunnen dwarszetten. Maar de heren Toxopeus en Witteveen lijkt ons dit lot nog niet beschoren. In de Eerste Kamer heeft de heer Van Riel zich in elk geval van een vriendelijke zijde laten zien toen hij over de televisie sprak. Kamerlid: leningen aardgas- aansluitingen DEN HAAG Het Eerste Kamerlid, van den Bergh (VVD), heeft dc ministers van economische zaken en financiën schriftelijk gevraacd ol hen bekend is, dat er in Nederland gemeenten zijn. die, niet tot aansluiting op het aardgasnet kunnen overgaan, omdat zij de vereiste inves'erinecn niet kunnen financieren. Het Kamerlid vraagt of in dat geval deze gemeenten wellicht de kosten van een aansluiting aan de landelijke gasleiding en die van een aanpassing van de gemeentelijke cas- leiding zouden kunnen dekken door een lening, die uitgaat boven de thans voor die gemeenten ter zake gestelde pla- Voor de verbruikers van gas in die gemeenten en voor dc Nederlandse staat, aals groot aandeelhouder In de N V. Nederlandse Gasunie, zou dit van be lang zijn, aldus het Kamerlid. Rheingokl wordt T.E.E.-trein ZuRICH De Rheingold-express. die elke dag van Amsterdam naar Basel'rijdt. wordt met. ingang van de nieuwe twee jaarlijkse dienstregeling (eind mei 1965; opgenomen in het Europese net van TE.E.-treinverbindingen en doorgetrok ken naar Genève. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het is traditie geworden, dat Menko half december de stoffen voor de komende zomer voor het eerst toont, verwerkt in mo dellen ontworpen door couturier Dicl: Holthaus. Dat lijkt een vreemde tijd. doch terwijl ieder, die even de kans krijgt, zich nu druk maakt over een winter sportgarderobe wordt er in de mode wereld al heel hard gewerkt aan de zomermode. De stoffenfabrikanten dienen die activiteit bovendien nog een pas vooruit te zijn. Uit zakelijk oogpunt is dit ogenblik van presen tatie dus niet verwonderlijk, maar een tikje wonder was er ditmaal wel bij- Menko heeft namelijk nog slechts kort geleden een enorme brand mee gemaakt, waarbij een groot, deel van de produktie verloren is gegaan. Dat er desondanks nu toch een show kon zijn was een heuglijk feit. Dat de collectie uitzonderlijk mooi is en Dick Holthaus er sublieme modellen van gemaakt heeft maakte het alles nog feestelijker In het hart van de Jor- daan. in het atelier van fotograaf Paul Huf was de Nederlandse modepers gisteravond aanwezig om dit alles te constateren en om tc kunnen vertellen wat het publiek dus in katoen te wachten staat. Nu moet men dat katoen niet al te let terlijk nemen, want we duizelen al ras van fibrenka's tcrlenka's, scaldyl Opsmelting van Goeree in vier gemeenten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het voortbestaan van alle dertien gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee hangt thans aan een zijden draadje' Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp over dc gemeentelijke herindeling van het eiland. Volgens dit plan zullen de dertien gemeenten overeenkomstig het eerder uitgebrachte advies van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland worden teruggebracht tot vier, waarvan dc namen zullen zijn: Goedereede (het westelijke deel van het eiland». Oostflakec (oostelijk deel». Middclharnis (het stedelijk gebied» en Dirksland (het agrarisch deel». Als het wetsontwerp te zijner tijd (wellicht in de loop van het volgent jaar» gestalte krijgt, zal dat de volgende consequenties dragen: 1 Ooltgensplaat. Den Bommel en Oude Tonge vormen samen de gemeente Flakkce, welke gemeente met 7000 inwoners een potentieel industriege bied wordt. 2 Mclissant. Dirksland en Herkingen (5000 inwoners) vormen samen de „krachtige agrarische" gemeente Dirks land. 3 Middclharnis. Sommelsdjjk, Stad aan het Haringvliet en Nieuwe Tonge vormen samen de stedelijke gemeente <12000 inwoners) Middelharnis. 4 In het westen vormen Ouddorp. Goe dereede en Stellendam samen de ge meente Goedereede (7400 inwoners» die zich zal toeleggen op visserij ec recreatie. en hoe alle kunstvezels meer mogen Deze kunstvezels gemengd met natuur- vezels en in verscheiden structuren geweven geven verrassende resulta ten. Prachtige kleuren ook. Afgaand op wat we zagen: veel effen, veel fijne streepjes, prachtige Inkamotievei goudige tinten, tere bloemetjes, effen kleuren in alle tinten (heel blauw, rood en rosé», en bijzonder mooie widewayprints. Die laatste i den we vlakverdelingsdruk willen noemen. Soms onregelmatig, som strakke randen. Om in 1001 ideeën te verwerken. Veel poplins, linnenweefsels en eer scaldylweefsel, dat heel los is. -w< dachten erbij aan een soort „luxe- jute" Ook was cr een fijn linnen weefsel met stretch eigenschappen. Bijzonder mooi vonden we een ragfijn gebreid materiaal in zuivere scheer wol en van wol gemengd met acetaat. Holfliaus had van dit alles zeer goede modellen gemaakt, zuiver van lijr en van beheerste compositie. Wan neer deze couturier even geïnspi reerd zal zijn bij het ontwerpen var zijn voorjaars-collectie beloof! dat veel goeds voor het komend zomers modebeeld. Oude kaarten en globes UTRECHT In het universiteitsmu seum heeft mr. J H des Tombe, de waarnemend secretaris van de rijksuni versiteit in Utrecht, gistermiddag de ten toonstelling „Oude kaarten en globes" geopend. De expositie, die tot 14 januari duurt, omvat de belangrijkste objecten uit de katografisehe collecties van de iversiteitsbibliotheek. het universi- teitsrpuseum en het geografische instituut. Min. De Jong: produktie an Starfighter was cr bluffende affaire" PARIJS De Nederlandse van defensie, de heer P J. S de Jong. heeft woensdag te Parijs een gesprek ge had over dc gezamenlijke produktie van de Lockheed F-104 G Starfighter met zijn ambtgenoten Von Hasscl (Duitse bonds republiek». Andreotti (Italië» en Segers (België). Dc vier ministers tekenden een afsluitend protocol over dc produktie van deze straaljager, waaraan hun landen hebben deelgenomen Minister Dc Jong is van oordeel, dc Starfightcrproduktic „een verbluffen de affaire" is geweest. Alles is op tijd ge gaan met de bouw van dit zeer ingewik kelde vliegtuig. Een aantal jaren geleden had hij dit niet durven voorspellen. De vijfenzeventigjarige P Witteman is gisteren op de Schiphol we; te Haar lem, terwijl hij op de fiets reed. tegen een bestelauto gebotst. Hij viel, raakte bewusteloos en is in de loop van avond in een ziekenhuis overleden. Vier modellen van Dick Holthaus, die heeft laten zien. dat een ka toentje (tegenwoordig ook al niet meer een „gewoon" katoentje) zich uitstekend leent voor de meest ^modieuze creaties. Soekamistische beweging exit DJAKARTA Soekarnn heeft de Soe karnistLsche beweging ontbonden ver- klaard, omdat zij verdeling verwekte onder de Indonesiërs Hij noemd haar ook In strüd met de Indonesische revo lutie en de nationale campagne tegen Maleisië. De beweging was een maand geleden door anti-communistische partijen in het leven geroepen en had de steun van 'verscheidene ministers. De communis tische partij heeft herhaalde malen ont binding der beweging geëist. Waarnemers achten het niet uitgesloten dat er nu maatregelen zullen volgen tegen bepaal de vooraanstaande personen, die de be weging hebben gesteund. In dit. verband noemt men de namen van dr. Chaeroel Saleh. een der vice-premiers, Adam Malik, minister van handel, en generaal Achmadi. In kader van spreiding DEN HAAG Met ingang van 1966 zal over de gehele linie als be gindatum voor de schoolvakanties 1 juli worden aangehouden, maar aan gezien een dergelijke regeling in 1965 nog niet gemakkelijk te verwezen lijken is, zal waar mogelijk de begin datum van de schoolvakanties in dat jaar op 7 juli worden gesteld. Dit is één van de door de regering geno men beslissingen welke op korte en op iets langere termijn spreiding van de vakanties kunnen bevorderen. De beslissingen die van drieërlei aard zijn en respectievelijk betrekking hebben op de voorlichting, het onderwijs en de BOXTEL Het is nog steeds niet bekend, waarom het schot is afge vuurd. dat de 31-jarige Arie Oliesla gers uit Bortel in de nacht van maan dag op dinsdag het leven heeft ge kost De hoofdagent, uit wiens dienst pistool het sehot is afgevuurd, is nog steeds niet in staat een samenhan gende verklaring af te leggen. De officier van justitie, mr J. Brui gom uit 's-Hertogenbosch. heeft ook weinig houvast aan de verklaringen van de jachtopziener Schuurrmins, die in het gezelschap van de hoofdagent was, daar de jachtopziener met zijn rug naar de hoofdagent zat, toen deze het schot loste. Men heeft reeds getracht het incident te reconstrueren, maar de betrokken hoofdagent was niet tn staat hieraan mede te werken De patroonhuls, die voor een juiste reconstructie van het gebeurde nodig heeft, is nog steeds onvindbaar. De weduwe van de heer Olieslagers is door de dood van haar man zo ge schokt, dat zij zich onder doktersbehan deling heeft moeten stellen. Zij is In verwachting. De heer K. Voorboom. die samen met de heer Olieslagers op jacht was. is naar familie elders vertrokken om op verhaal te komen. Gestolen juwelen in park verborgen MAASTRICHT De nog ontbrekende juwelen ter waarde van 10.000 gulden, die maandag 7 december uit de villa van mr. dr J Passen »e Heer werden gestolen, zijn in de nacht van woentdag op donderdag teruggevonden in een kunstmatige rotspartij van het stadspark te Maastricht. De totale waarde van de buitgemaakte juwelen bedroeg 17.000 gulden. Een par tij van zevenduizend gulden werd ver leden week zaterdag gevonden bij de moeder van de verdachte PB, de 51 jarige G. D Het fiscale compromis AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit promoveerde vanmor gen mr. H. J. W. Klein Wassink uit Wassenaar tot doctor in de rechts geleerdheid. op een proefschrift over het „Fiscale compromis". Dc auteur, geboren in 1928 en tot 1 ja nuari a s. werkzaam od de directie inter- nationcle fiscale zaken van hel ministe rie van financiën (daarna zal hu een functie in het bedrijfsleven aanvaarden) snijdt in zijn dissertatie de praktische moeilijkheden aan. waarvoor het steeds veranderende belastingrecht de belasting deskundigen aan beide zijden van de ta fel steeds weer plaatst. Zonder te betogen dat het resultaat van het overleg tussen fiscus en belasting plichtigen steeds onaantastbaar moet zUn voor de belastingrechter, houdt de schru- vcr een pleidooi voor een benadering van het fiscale compromis met die werkelijk heidszin die in het algemeen de Neder landse rechter siert Een eerste stap op dit terrein ls reeds In 1944 gedaan door de schat'ingsovereen- komst als rechtsgeldig te beschouwen. Uit een rechtsvergelijkende studie (Duit se rechtspraak en Amerikaanse wetge ving en praktijk) komt de auteur tot de aanbeveling ook in dc Nederlandse recht spraak en belastingwetenschap het fisca. Ie compromis met eon welwillender hou ding tegemoet te treden. Dc Overheid aldus dr, Klein Was sink dient van het voetstuk af tc ko men, waarop zij door de maatschappe lijke omstandigheden en de „Unicrtaaji Staat'die geen burgers doch slecht* ondergeschikten kent. en de daarbt) passende mentaliteit is in West-Europa geen realiteit meer. zodal een theori* die de Overheid slechts afschildert al* haar onderdanen bevelend en niet zo nodag en waar mogelijk met haar onderdanen overleggend, uitgediend heeft. De vergelijking met het Amerikaans* rechtsstelsel van Angelsaksische oor sprong dat overeenkomsten in het beia*- tingrecht erkent ©n regelt, werxt verfris send voor juristen van het Europese, con tinentale type De belangstelling voor 't ..recht der werkelijkheid" is in de Ver. Staten, mede onder invloed van de socio logische school, zeer- groot Stellingen Een overeenkomst tussen politieke partijen, zoals bij voorbeeld het Ak koord van Wassenaar, bindt partuen naar constitutioneel recht niet, wanneer gewijzigde omstandigheden afwijking van het overeengekomene rechtvaanü- De Nederlandse hulsvrouw oefent grote invloed uit op de omvang en rich ting van de particuliere bestedingen in de Nederlandse volkshuishouding. Er wordt ter ondersteuning van het econo mische beleid van de regering te wei nig een beroep op haar gedaan Bedelarij en landloperij dienen ajs strafbaar feit te worden afgeschaft Onder de aanwezigen in het Woest- duincentrum bevonden zich vele beoefe naren van de belastingwetenschap en leden van de rechterlijke macht. Promo tor was prof. mr H J. Hellema. para nimfen drs. B. G. Klein Wassink, broer van de promovendus en docent aan het NOVIB in Breukelcn. en mr C J van der Putte, belastingconsulent in Den Haag De dissertatie komt als Fiscale Monografie nr 23 uit bij de uitgeverij AE. E Kluwer te Deventer. bedrjjfsvakanties. zijn grotendeels in overeenstemming met de voorstellen, welke de S.E.R. heeft neergelegd ln zijn advies dat de Raad op verzoek van de regering over het vraagstuk van de vakantiespreiding heeft uitgeberacht. Tn dit advies neemt de raad het stand punt in dat een spreiding van de vakan ties gewenst is. Zowel bij de Nederlandse als bij de buitenlandse vakantiegangers ligt de topdrukte in de tweede helft van juli en de eerste drie weken van augustus. Uit een opinie-onderzoek bleek de Raad dat de meerderheid van de vol wassen vakantiegangers het topseizoen wenst te vermijden. Dit ls echter zeer moeilijk door de sterke gebondenheid aan bedrijfs- en schoolvakanties. Verder acht de Raad vakantiespreiding gewenst ten behoeve van de bedrijven, die de vakantiegangers ontvangen of diensten verlenen Een vakantiespreiding zou aan een gelijkmatiger bezetting van de capa citeit van deze bedrijven ten goede komen, zo meent de Raad Voorlichting Voor twee andere aanbevelingen van de S.E.R. op het gebied van de school vakanties t.w. een verlenging van de schoolvakanties van Hemelvaartsdag tot en met Pinksteren ziet de regering op korte termijn geen mogelijkheden, gezien de invoering van de vijfdaagse schoolweek en de vooralsnog overladen schoolprogramma's. De eerstkomende Jaren ral een voor lichtingscampagne worden gevoerd, die gericht is op de niet aan het topseizoen gebonden vakantiegangers. In 1963 be droeg het aantal volwassen vakantie gangers van deze categorie lVt miljoen of 28 procent van het totaal. Op de begroting van hef ministerie van econo mische zaken zullen voor deze campagnes subsidiebedragen worden uitgetrokken. Voor het jaar 1965 zal voor dit doel f 100 000 worden gereserveerd. Kreet tot minister UTRECHT Het hoofdbestuur van de Koninklijke vereniging van leraren en onderwijzers ln de lichamelijke op voeding beeft er in een brief aan ad ministers van o. k. en w. met klem op aangedrongep. dat maatregelen worden getroffen die ertoe zullen leiden dat op ro kort mogelijke termijn de achterstand in de bouw van gymnastieklokalen zal rijn ingehaald. Het hoofdbestuur acht dit ln het be lang van de Nederlandse burger een dwingende eis. Gewezen wordt op de „beginselverklaring" in de nota van februari 1960 van het ministerie van o. k. en w.: „de gedachte dat een school welke daarover (over de accomodate voor lichamelijke vorming en sportbe oefening) niet geschikt, niet als een complete school kan worden beschouwd, dient, voorzover dit nog niet het geval is, gemeengoed te worden." Het hoofdbestuur ziet ceen reden aan te nemen dat het door de overheid in- senomen standpunt sindsdien is gewfi- zlgd. maar is niettemin met de grootste zorg en verontrusting vervuld. Als met name de bouw van gymnastieklokalen, zweminstructiebaden en de aanleg van sporterreinen in het huidige tempo door gaat. wordt do aanvaarde verantwoorde lijkheid z.i. onvoldoende verwerkelijkt. Gesproken wordt van een noodsituatie, waardoor de geestelijk-lichamelijke ge zondheid van het kind en daarmee van het cehele Nederlandse volk wordt be dreigd. Blijkens gegevens van het C B S. waren op 1 september 1963 in Nederland 3991 gymnastieklokalen. 185 waren in aan> bouw en 21 zouden worden opgeheven. Het hoofdbestuur komt bij 25 gebruiks- uren per week op een benodigd aantal lokalen van 5632 Daarbij Is de kwaliteit van de ter beschikking staande lokalen buiten beschouwing gelaten. Wordt per klas per week 1 uur meer les gegeven, dan stijgt het tekort van 1477 tot 8323 en bij een lesuur per dag zelfs tot 8394 lokalen. Bij Lobith 200.000 schepen over grens LOBITH Gistermiddag is het 200.000- ste schip van dit jaar op de Rijn bij Lobith de grens gepasseerd. De drukte van stroomopwaarts en stroomafwaarts varende schepen was op dat moment zo groot, dat de autoriteiten in Lobith ntet kunnen zeggen, welk schip dit nu pre cies is geweest. Het io nog in geen enkel jaar voorge komen. dat. een zo groot aantal schepen de grens bij Lobith passeerde. Verleden jaar waren het er in totaal 150.000 160.000 en het jaar daarvoor eveneens ongeveer 150.000- In kringen van de Rijnvaart meent men. dat het er dit jaar niet meer dan 160.000 k 170.000 zou den zijn geweest, ware het niet, dat de waterstand van de Rijn de gehele zo- ner bijzonder laag is geweest Hierdoor varen er voor het goederenvervoer op de Rijn meer schepen nodig dan bij een normale waterstand, daar de schepen slechts gedeeltelijk konden worden ge laden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9