Calvijn progressiever dan vele Calvinisten Sonnevanck uitgebreid met verpleegtehuis Uw probleem is het onze Federatie categorale organisaties opgericht Oecumenische nummering van Psalmen en Tien Geboden Evaiigelisatiebladen in kersttooi Herv.-geref. samengaan Promoties aan de V.U. DUET Een woord voor vandaag Commissie: Verzoening moet voorop staan VRIJDAG 18 DECEMBER 1961 Politicoloog dr. A. Hoogerwerf (Van onze parlementsredaktie) A MSTERDAM Volgens een in 1962 in Delft gehouden enquête zijn de ondervraagde leden van protestantse kerken (hervormden, gereformeerden en remonstranten) ten opzichte van de sociale politiek minder vaak pro gressief dan buitenkerkelijken en rooms-katholieken. Dit feit kan ge deeltelijk, maar niet geheel uit de re latief hoge inkomenspositie van de protestanten worden verklaard. His torische feiten maken namelijk aan nemelijk, dat de betrekkelijk grote ge slotenheid van het orthodox protes tantisme bevordelijk is geweest voor politiek conservatisme. Afwijzing van bepaalde beginselen van andersden kenden ging veelal gepaard met afwij zing van progressieve doeleinden. Dit zijn enkele van de belangrijkste conclusies, die getrokken worden in het proefschrift „Protestantisme en progressiviteit", waarop de Amsterdam se politicoloog en oud-redacteur van ons blad A. Hoogerwerf vandaag is ge promoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen aan de Vrije Universi teit. Als promotor trad op prof. dr. G. Kuypers. Het was de eerste promotie in de politicologie aan de V.U. Van 1948 tot 1960 was de heer Hoogerwerf werkzaam in de dagbladjournalistiek (De Rotterdammerbladen en Trouw). Met zijn proefschrift wil de promoven dus een bijdrage leveren tot de beant woording van twee vragen: in hoever zijn protestanten in Nederland in politiek opzicht progressief, conservatief of re actionair en met welke sociale en cultu rele verschijnselen hangt dit samen? Ongelijk In het eerste deel van de dissertatie wordt geconstateerd, dat de opvatting dat de mensen in allerlei opzichten ongelijk zijn en daarom ongelijk behandeld ten worden bij verscheidene vooi staande Nederlandse protestanten in de negentiende en twintigste eeuw meer heerste dan bij Calvijn. Aan zijn sociaal politieke opvattingen ligt duidelijker de bijbelse gelijkheidsgedachte ten grond slag. Opgemerkt wordt, dat de verschuiving in de protestantse meningsvorming over gelijkheid-ongelijkheid sedert Calvijn vermoedelijk politiek conservatisme in de hand heeft gewerkt. Een projectie van de uitverkiezingsleer op de samenleving heeft daarbij een rol gespeeld. Een andere conclusie in het proefschrift is, dat de c.h.-programs tot 1914 over de inkomens- en bezitsverhoudingen con servatiever zijn dan die van de a.r. Kuy- per was in zijn eerste periode sociaal ge matigd progressief. De Savornin Loh- man conservatief. In zijn latere jaren is Kuyper echter „meer dan voorheen als beschermer van de hoge inkomens en het grote bezit opgetreden en in zover meer conservatief geworden". In de jaren 1914-1940 zfjn ook de a.r.- programs op het punt van de inkomens deling meer behoudend. „Colijn zag de sociale politiek meer als een kwestie van produktie dan als een verdelingsprobleem en was op dit gebied uitgesproken servatief. Ongerustheid over werf campagne r.k. ordewezen WOERDEN De landelijke rooms- katholieke raad voor de roeping tot het priesterschap en het religieuze leven constateert met ongerustheid, dat de wer ving van kandidaten voor de geestelijke stand in de Rooms-Katholieke Kerk in het algemeen niet geschiedt in overeen- stemmming met het delikate karakter van dit onderwerp. Deze raad is van oor deel, dat sommige acties, hoewel aan de goede bedoeling niet kan worden getwij feld, een omvang en een karakter heb ben aangenomen, die de waardering voor het priesterschap en het religieuze ambt zouden kunnen schaden. In deze geest heeft de raad zich met een schrijven ge wend tot het Nederlandse episkopaat. Gedoeld wordt op bepaalde acties, die de kandidaat tot object maken van door verschillende groepen gevoerde „werf- campagnes", die de vrijheid van de jeug dige kandidaat volgens de raad ten zeer ste in het gedrang brengen. De ouders moeten zich realiseren, dat de eventuele wens van hun kind, om priester of reli gieus te worden, met de uiterste zorg tegemoet getreden moet worden. Maar ook de geestelijken moeten tegenover de ze wens dezelfde reserve in acht nemen. De landelijke raad voor de roeping, die onder leiding staat van bisschop Van Do- dewaard van Haarlem, heeft onder meer tot taak de voorlopige sanering van de bestaande wervingsmethoden. Hij is voor nemens samen met instanties van opvoe ding en onderwijs te bezien, hoe de jeugd vertrouwd kan worden gemaakt met een zo actueel en duidelijk mogelijk beeld van de priester en de Rooms-Katholieke Kerk. Het college meent, dat de publici teitsmedia hierbij een aanzienlijke bijdra ge zouden kunnen leveren. Beropnin oswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maasdam en Cillaarshoek (toez.): M. Jansen te Altforst c.a. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: H. Ligten- berg. te Oudemirdum. In de periode 1945 tot 1963 zijn de a.r en c.h.-programs geleidelijk meer voor uitstrevend geworden. Conservatisme Naar aanleiding van de Delftse enquête constateert dr. Hoagerwerf dat de onder- vraade protestanten ln grote lijnen min der vaak progressief rijn dan buiten kerkelijken en rooms-katholieken. Wat de hulpverlening aan Afrikaanse en Azia tische ontwikkelingslanden betreft, kan gezegd worden, dat de leden van alle vier onderzochte kerken Iets vaker pro gressief zijn dan buitenkerkelijken. In de zaken van onderwijs, omroep bestel en bewapening blijken hervorm den en gereformeerden minder vaak voorstanders van veel verandering dan buitenkerkelijken, remonstranten rooms-katholieken. Het verband tussen protestantisme, in komenspositie en conservatisme nader analyserend, zegt dr. Hoogerwerf, dat het niet juist is zonder meer te stellen, dat protestantisme bevorderlijk is sociaal-politiek conservatisme. Hij beperkt zich op basis van de gege vens tot de voorlopige, genuanceerde onderstolling, dat het lidmaatschap met name de Hervormde of Gereformeer de Kerken drieërlei effect heeft: 1. Het matigt de neiging tot sociaal- politieke progressiviteit in die lagere inkomenscategorieën (vooral ƒ3.000 tot ƒ6.000) 2. Het matigt de neiging tot sociaal- politiek conservatisme in de middel bare inkomenscategorie 6.000 tot 12.000) 3. Het versterkt de neiging tot sociaal- politiek conservatisme in de hoogste inkomensgroep (meer dan ƒ12.000) Stellingen Van de veertien stellingen van dr. Hoogerwerf vermelden wij de volgende: „Een kwantitatief onderzoek naar de sociaal-culturele strekking van preken zou kunnen bijdragen tot verbetering van inzicht in de relatie tussen gods dienstige opvattingen en de Nederlandse samenleving." „De stelling, dat concentratie van dag bladen afbreuk doet aan de verscheiden heid in de voorlichting is in haar alge meenheid onjuist." De pers komt ook in het proefschrift zelf even ter sprake in deze passage: „Hervormden, gereformeerden en re monstranten, die een protestants dagblad lezen, kunnen minder vaak tot de sociaal- politieke progressieven worden gerekend dan hun kerkgenoten, die een socialis tisch dagblad lezen en ongeveer even vaak als zij die een liberaal of neutraal dagblad hebben." Drie studenten vijf maanden geschorst (Van onze onderwljsredactie) UTRECHT De senatus contractus va de universiteit te Utrecht heeft naa_ aanleiding van de onregelmatigheden, die 26 november zijn begaan bij het diergeneeskundig examen, drie studenten de toegang tot de universiteit voor een termijn van vijf maanden ontzegd. Deze termijn is opzettelijk zo gekozen, dat de studenten nog juist voor de zomervakan tie hun examen kunnen herhalen. Vier andere studenten, die eveneens bij des affaire betrokken waren, maar een pas sieve rol gespeeld hebben, zijn niet ge schorst. Wel zullen zij het betrokken examengedeelte opnieuw moeten afleg gen. De toedracht van de fraude is als volgt geweest: Zes studenten, die de eerste dag van het examen infectieziekten achter de rug hadden, waren 's avonds bijeen ge komen om hun resultaten te bespreken. Twee bemerkten daarbij, dat zij door hen gemaakte cultures verkeerd behandeld hadden Een coassistent. die zich bij de examinandi gevoegd had (zelf een zeven- dejaarsstudent)bood deze twee aan, samen naar het instituut (waarvan hij makkelijk aan een sleutel kon komen) te gaan, om de vergissingen nog te her stellen. Terwijl zij dit 's nachts deden, zag van hen een jas hangen, waarin zich lijst bevond, waarop de resultaten de onderzoekingen van de zes studenten genoteerd waren door één der examina toren. Hij heeft van de inhoud van dat papier kennis genomen en het vervolgens en (verkeerde) jaszak teruggestopt. Hierdoor kwam het bedrog aan het licht. De tuchtmaatregelen betreffen de twee studenten, die 's nachts in het instituut zijn geweest en de betrokken coassistent. Ds. Floor benoemd tot hoogleraar UTRECHT Ds. L. Floor jr., missio nair predikant der Christelijke Gerefor meerde Kerken in Vendaland (Trans vaal), is benoemd tot hoogleraar aan d< Theologische School van de Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika voor niet- blanke predikanten in het reservaat Hammanskraal niet ver van Pretoria. Ds Floor, die momenteel in Nederland ver blijft, heeft deze benoeming aanvaard. Wanneer hij 22 januari naar Zuid-Afrika terugkeert, zal hij in Pretoria gaan Prof. Floor, die 41 jaar oud is, werkt sinds 1961 onder de Venda's in Zuid- Afrika. Tevoren was hij predikant te Opperdoes en te Almelo. Tot dusver was hij belast met de opleiding inheemse helpers in Vendaland. Dit werk zal worden overgenomen door ds. M. Rebel, de andere missionaire predikant der christelijke gereformeerden in Zuid- Afrika. Wel zal prof. Floor zijn lectuur- arbeid voor de Venda's voortzetten. Hoefnagels vraagt begrip voor vakcentralen UTRECHT Vijftien organisaties (waaronder de alge mene bond van werkers in het mijnbedrijf, de federatieve haven vakvereniging, de federatieve spoorwegvakvereniging en de al gemene Nederlandse handelsreizi gers en handelsagenten vereniging) hebben in Utrecht officieel de fe deratie van werknemersorganisa ties opgericht. De waarnemend voorzitter van de F.E.W.O., de heer W. F. de Hondt. zei bij de opening van de eerste algemene vergadering in Utrecht, dat de federatie het als een democratisch recht be schouwt, te worden opgenomen in het centraal overleg. Over het aan tal leden van de bij de F.E.V/.O. aangesloten organisaties liet de heer De Hondt zich niet uit. Wel verklaarde hij, dat het gezien het feit dat er in Nederland 400 cate gorale bonden bestaan, mogelijk moet zijn om een ledental van 35.000 te bereiken. Fransman stelt voor: (Van t b kerkredactie) s-katliolicken en protestanten gemeenschappelijke tekst an tot het uit de weg ruli PARIJS Ni hebben bereikt verdere voorstellen gedaan kels in de toenadering tussen de kerken. In een ingezonden stuk in Le Monde pielt prof. René Voeltsel van de protestant se theologische faculteit te Straatsburg voor een gelijke nummering van de Tien Geboden en de Psalmen en een gemeenschappelijke transoeoriptie van de bijbelse namen. In het Psalmboek hebben de rooms-katholieken in navolging van de Septua ginta de psalmen 9-10 en 114-115 samengevoegd en 116 en 147 gesplitst. Doordat de protestanten de traditionele Hebreeuwse nummering volgen, zijn alleen de psalmen 1-8 en 147-150 gelijkluidend. Bij de Tien Geboden bestaan drie verschillende systemen. Vergeleken bij de telling van de gereformeerden en de anglikanen bebben de rooms-katholieken en de lutheranen de eerste twee geboden samengenomen, maar rekenen daarnaast de aanhef als een apart gebod. Prof. Voltzel is er zich van bewust, dat er hier naast exegetische factoren ook theologische meespelen, maar het moet toch mogelijk *ijn, zo schrijft bij, dat wij als iemand bij voorbeeld spreekt over het vierde gebod, niet behoeven te raden, of hij het nu over het sabbatsgebod heeft, of over het Eert uw vader en nw moeder. Uiteindelijk zal men zijns inziens moeten komen tot een gemeen schappelijke vertaling van de hele Bijbel. Frankrijk overeenstemming in het Onze Vader, rijn er weg ruimen van onbelangrijke obsta- De pater, dr. H. J M. Hoefnagels, heeft in deze eerste ledenvergade ring begrip gevraagd voor het werk van de drie grote vakcentralen ln het bijzonder, en de zogenaamde erkende vakorganisaties in het algemeen. Hij riep de aanwezigen toe, de solidariteit met de andere werknemers hoger te stellen dan de meningsverschillen die er met de vakcentralen bestaan. „Het gesprek tussen regering Stichting van de arbeid over de lonen 1965 was ook uw zaak", aldus pater Hoefnagels tot de categorale leden. De vakcentralen hebben onder moeilijke omstandigheden het algemene werkne- mersbelang behartigd, zo vervolgde hij. Zij hebben daarom recht op meer erkentelijkheid. Zij kwamen ook op voor uw belang. Het beleid van de vakcentra len kon niet anders dan delijke instemming hebben, althans vankelijk. Mede als gevolg van de aktiviteiten van de categorale organisaties consta teerde de heer Hoefnagels een her-oriën tering bij de vakcentralen gedurende de afgelopen anderhalf jaar. Het strijdka- rakter van de vakbeweging kreeg zwaarder accent en men durfde conflic ten te riskeren wanneer in het overleg feen overeenstemming mogelijk bleek, r wordt thans meer rekening gehouden met wat er onder de leken leeft. Dr. Hoefnagels erkende overigens dat de leiding van de vakbonden zich zelf nooit mag degraderen tot alleen uitvoerder van de wil van de leden. Prikkelen Als de belangrijkste taak van de categorale organisaties zag pater Hoefna gels het prikkelen van deerkende vakbe weging tot koerswijziging en een grote re strijdbaarheid. Is dit eenmaal ge lucht, dan hebben de categorale or ganisaties zijns inziens geen reden van bestaan meer. Uiteindelijk zag hij de vakcentralen en de categorale bonden als broeders van hetzelfde huis. Voorts betoogde de heer Hoefnagels, dat het voor de Federatie van de categorale werknemersorganisaties (de Rewo) moeilijk zal zijn aan het centrale overleg deel te nemen, omdat men beschikt over een apparaat en over kundigheid en omdat men in federatie geen overwicht heeft op de aangesloten organisaties. Hij achtte deel neming aan het centrale overleg voor deze groepering dan ook onmogelijk. De vakcentralen nebben op dit moment, aldus de heer Hoefnagels, de categorale organisaties echter wel nodig, om ge dwongen te worden, zich duidelijk op eigen taak te bezinnen. Dr. J. G. Lulofs, docent voor arbeids sociologie in Groningen, die eveneens het woord voerde, was ook tegen politieke binding van vakorganisaties. Ook hij was van mening dat categorale organisaties geen deel kunnen nemen aan het overleg in Sociaal-economische raad en de Stichting van de arbeid, en ook hij zag voor de toekomst de taak van deze organisaties vooral liggen in het vlak van de secundaire arbeidsvoorwaarden bin nen de afzonderlijke ondernemingen. Op den duur zouden de categorale organisa ties toch weer tot samenwerking moeten komen met de drie grote vakcentralen. Elisabethbode grootste oplaag (Van onze kerkredactie) KERSTFEEST van de negers in Harlem, De zaak „K" en kin deren over het Kind is een greep uit de onderwerpen van het kerst nummer van de Strijdkreet. Het blad munt uit door een schitterend aantal foto's, waarvan de repor tage over Harlem wel bijzonder is. Leonard Freed is de maker er van. De zaak „K" door Jan Filius, dat indertijd als hoorspel uitge zonden werd, is in de plaats ge komen van het traditionele Kerst verhaal. Een aantal kinderteke ningen en verhaaltjes maakt de heilsgeschiedenis voor iedereen be grijpelijk. Van de kerstbladen voor de evangelisa tie spant dé Elisabethbode nog altijd de kroon. Hier zijn 416.000 exemplaren van ln omloop. Het blad heeft het karakter het traditionele kerstblad gehouden heeft daardoor iets vertrouwds. Het j er verzorgd uit en getuigt van stijl- Op beide middenpagina's is een kleurige kerstillustratie opgenomen. Samenwerking Kerstfeest 1964 het staat er in wit p een donkere kleurenfoto ls het re sultaat van concentratie van de hervorm de, lutherse en gereformeerde evangeli satie. De Open Deur en Onderweg zijn in dit blad samen gaan doen. De uit komst is een modern blad op mooi pa pier, rijk geïllustreerd. Oplaag is 400.000 exemplaren. Van de andere kerst- (Van onze onderwljsredactie) AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam Is vandaag dr. D. M. Scbenkeveld gepromoveerd tot doctor, in de letteren op een proefschrift geti teld: Studies in Demetrius on style. In zijn dissertatie behandelt dr. Schen- keveld een aantal problemen rondom het Griekse geschrift Over Stijl, waarschijn lijk daterend uit de eerste eeuw na Chr„ en van de hand van een verder onbeken de Demetrius. In zijn eerste hoofdstuk bespreekt hij de structuur van dit geschrift en verder hij op een aantal onderwerpen in in Over Stijl behandeld worden, zoals de leer van de stijltypen, van de metafoor en allegorie en die van neolo gismen. Promotor was prof. dr. G. J. de Vries. Aan dezelfde universiteit promoveerde vandaag de heer H. J. W. Klein Wassink op de dissertatie Het fiscale compromis. het zich door wederzijdse afspraken binden van belastingadministratie en Be lastingplichtige, waarbij zij over en weer iets toegeven. Het aantal procedures dat op fiscaal gebied gevoerd wordt, is ver bluffend laag (ongeveer één rechterlijke uitspraak per vier duizend aanslagen ln de directe belastingen). Het is duidelijk, dat naast het berusten door een van de betrokkenen bij het standpunt door de andere ingenomen, heit fiscale compromis hier ook een rol speelt. Dr. Klein Was sink is lid van de vaste belastingcommis sie van het college van advies van de ARP. Promotor was prof. mr, H. J. Hellema. EDINBURGH Dezer dagen is de Raad van Schotse Kerken gesticht, die volgens de voorzitter Lord Wemyss, een oud-moderamenlid van de synode van de Kerk van Schotland, ten doel heeft, om alle niet-rooms-katholleke kerken nader tot elkaar te brengen en hun betrekkin gen tot de oecumenische beweging te intensiveren. De zetel van de Raad is Dunblane in Pethshlre, Naast de (presbyteriaanse) Kerk van Schotland en de Eplskopale Kerk van Schotland zijn nog zes kleinere kerken in de Raad vertegenwoordigd. Zij zijn allen an de Britse Raad van Kerken en op na ook van de Wereldraad van Kerken, Tot secretaris-generaal van de nieuwe organisatie is gekozen ds. Ian Fraser van de Kerk van Schotland. bladen noemen we nog De Zaaier, Goede Tijding, het Deventer Kerstblad, Echo en Licht en Waarheid.. De voorpagina van De Zaaier, uitgave van de Unie van Baptisten Qemeenten is bijzonder mooi. Zij stelt een roos voor, getekend door M. Lang broek te Amsterdam. De tekenaar heeft bij deze gave afbeelding ge dacht aan het oude kerstlied: „Een ze, fris ontloken, uit tere wortel kwam, Het thema van De Goede Tijding is „verwachting"? Het is een fotoblad af gewisseld met enkele teksten. Landelijk „Het Deventer Kerstblad" schrijft in zijn voorwoord, dat het wel eens het laatste plaatselijke gemeenschapsblad zou kunnen zijn. Mogelijk zal men volgend jaar in landelijk verband verschijnen. Het thema: „Aan ons gelijk" loopt door heel het blad, dat ernaar gestreefd heeft dicht naast de mensen te staan. Echo, het maandblad van de hervormd- gereformeerde evangelisatie verdient door inhoud en uiterlijk wel de aandacht. Het is een mooi aansprekend nummer geworden. Licht en Waarheid van de evangelisa tie der Christelijk Gereformeerde Kerken heeft een gecombineerd Kerst- en Nieuw jaarsnummer uigegeven. Het brengt ver band tussen het gebeuren in Bethlehem en onze eigen omgeving. spaar plezierigmet JXYLOTVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Maar ik zal uitzien naar de Here", roept Micha aan het van zijn profetie uit. Hij heeft de situatie, waarin het uollt leeft, getekend. Het is een ernstige aanklacht tegen een rollt dat vergeten is zijn Heer te dienen. Maar Micha gaat niet bij de pakken neer zitten. Heel bewust gebruikt hij die wonder lijke naam voor God, de Naam die God eens zelf aan Mozej heeft geopenbaard: HERE. Het staat er met hoofdletters in onze bijbel, als hebben de vertalers gezegd, die naam is zo belangrijk, zo groots, zo hoog verheven dat we hem niet mei gewone letters kunnen schrijven. Het is de naam van de Verbondsgod. Dat wil zeggen de naai van Hem die zich aan de mensen heeft geopenbaard. God tuil geen vreemde voor ons blijven. Hij wil niet de grote onbekendi zijn in ons leven. Hij heeft Zijn hand naar ons uitgestoken en gezegd: Mag Ik Mij voorstellen: Ik ben de HERE. En het meest overweldigende is dat Hij er nog bij heeft gezegd: Aangenaam kennis te maken. Dat zei Hij tot de mensen dit niet naar Hem wilden luisteren, die hun eigen weg zijn ge- gaan, die Hem niet als God wilden erkennen. Hij kwam uil genade naar ons toe. Niet Hij nam een vijandige houding aan, dat hebben wij gedaan, maar toch kwam Hij om oiis te helpen, Wij lezen vandaag: Openbaring 19 1-10. Synode behandelt zaak-Soemba (Van een onzer medewerkers) ROTTERDAM De synode heeft deze week de behandeling voortgezet van de moeilijkheden op Soemba, in de wandeling be kend staande als de „zaak-Gops- sens". Een commissie van rapport bracht vier bundels concept-uit spraken ter tafel. De moeilijkheden op Soemba ontston- en in 1952, toen er een competentie kwestie rees tussen schoolbestuur en ker kelijke vergaderingen. Het conflict was oeroe L. Kondamara aanleiding, lezwaarschrift tegen de missio naire predikant ds. S. J. P. Goossens in te dienen bij de zendende kerk van Zwolle. Dit leidde tot het terugroepen ds. Goossens. pacificatje-poging mislukte, omdat de betrokken goeroe zijn bezwaarschrift niet wilde intrekken. Hij werd daa: door de Soembanese kerken afgezet Sanatoria blijvende noodzaak (Van een verslaggeefsters) gebleken, dat dit ziekenhuis in AMSTERDAM Onlangs is het verpleegtehuis „Sonnevanck" in gebruik genomen. Dit tehuis, dat voor patiënten uit het hele land openstaat is bedoeld als reactive ringscentrum van langdurige zie ken. De dertig plaatsen van dit nieuwe centrum zijn voor de helft al gevuld. Dit werd gisteren mee gedeeld op de jaarvergadering van de Vereniging tot christelijk hulp betoon aan tuberculose- en andere patiënten, die in hotel „Polen" in de hoofdstad gehouden werd. etaoin etaoin etaoin etaoin etaoin etaoinra Het is algemeen bekend, dat de sana toria het moeilijk hebben. Mede dank ii' hun arbeid in het verleden blijft het aantal tuberculose patiënten afnemen. Dat ls zeer verblijdend, want daarom werd de strijd gevoerd. Maar het is ook du'"eiIjk. dat de explosie op moeilijkhe den stuit. Aldus staat in het jaarver slag van de vereniging te lezen en het is daarom, dat Sonnevanck andere we gen zoekt. In 1959 was dat de opening van het Boerhaave ziekenhuis, een gewoon pro testants-christelijk ziekenhuis, dat na uitbreiding van het vorig jaar nu hon derd bedden telt. Het is tot nu toe wel 1 be hoefte blijkt te voorzien en dat de uit breiding niet voorbarig is geweest. Er blijkt grote belangstelling voor te bestaan. Een andere exploitatiemogelijkheid is nu het verpleegtehuis „Sonnevanck" gewor den, dat 15 oktober in gebruik werd ge- Hoewel er zich steeds minder gevallen van tuberculose voordoen blijven de gro te sanatoria noodzakelijk. Dit blijkt voor al uit de t.b.c.-explosles, die zich toch nog af en toe voordoen. Daarom ls de Instandhouding van sanatorium „Sonne vanck" een vereiste. Neemt het aantal patiënten af, ook het aantal leerlingen van de aan he't sana torium verbonden school gaat achteruit. Op het ogenblik zijn er nog 22, terwijl 24 eigenlijk "het vereiste aantal is voor de instandhouding van een b.l.o,-school. Toch blijft de school er, omdat men van het standpunt uitgaat, dat de kinde ren ook tijdens hun ziekte christelijk on derwijs behoeven. Urgent wordt nu de bouw van een zusterhuis. Hiervoor verwacht men veel van het suppletiefonds. De uitbreiding van het ziekenhuis maakt een dergelijk tehuis noodzakelijk. Verder werd bekendgemaakt, dat dr. D. Bergsma. die dit jaar 65 jaar werd toch als geneesheer-directeur zal aan blijven. Voor ds. C. J. Sikkel, de voor zitter van het bestuur was het de laat ste vergadering, die hij leidde. Hij had dit dertig jaar gedaan. Vice-voorzitter, de heer A. Reijers te Rotterdam, sprak een hartelijk dankwoord hiervoor uit. I Ds, Goossens keerde daarop zonder|«, toestemming van de kerkeraad van Zwol- le naar Soemba terug (februari 1953) en werd daarom door de classis Zwolle uit zijn ambt ontzet. De Soembanese kerken, die hem accepteerden, zijn thans tien i getal. Zij worden gediend door vier pri dikanten en talrijke goeroes. Bovendien!^. De kerken rondom goeroe Kondan behielden de band met Zwolle en t den in 1962 zelfstandig. Dit zijn kerken met twee predikanten en enigel j goeroe's, Gee van beide SoembaneseL,] Concept-uitspraken In de eerste bundel concept-uitspraken,! die handelt over de verhouding tot de Soembanese kerken, stelt de commissi! aan de synode voor uit te spreken, dti aP' de Gereformeerde Kerke** (vrijgemaakt) 20' met beide kerkgroepen op Soemba con-! li tact moeten zoeken en onderhouden, meti als eerste oogmerk de beling var geslagen breuk. Vervolgens stelt d commissie voor geen wijziging aan te brengen in di uitspraken van de synode van Assen va 1961 waarin wordt gezegd, dat de kerk van Zwolle de Soembanese kerken niet als zelfstandig en mondig heeft behan deld. Zwolle had om revisie van deze uitspraken verzocht. Dn synode heeft de- !0 ze uitspraken van de commissie inmiddeli met algemene stemmen overgenomen en Ar het verzoek van Zwolle dus afgewezen, ha De derde bundel concept-uitspraken gi. behandelt de verhouding tussen de kerk van Zwolle en ds. Goossens. De commis sie stelt hier voor ui' te spreken, d»t beide partijen van hun verkeerde wegen moeten terugkeren en weer samen moe ten werken aan het herstel van de een heid op Soemba. Daartoe moet de kerke* tel raad ds. Goossens weer in zijn ambt er- Ta kennen en ds. Goossens de kerkeraad t weer als raad var Christus' kerk erken- In de vierde plaats adviseert de com* missie de uitspraken van de synode van Bunschoten-Spakenburg 1958/'59, waarin de terugkeer van ds. Goossens naar Soemba afgekeurd wordt, niet te wijzi gen. Enige appellanten hadden namelijk om een dergelijke wijziging gevraagd. UNIECOLLECTE irecht 2 395.20. 13,35, Westkj t totaal v« ls: 176.0: Vraag: Een dame van 72 jaar heeft met vergunning van het bureau huisves ting een kamer met gebruik van keuken gehuurd. Onlangs werd zij door een ongeval getroffen en in het ziekenhuis opgenomen. Thans echter heeft zij het ziekenhuis verlaten. Inmiddels is de da me van wie zij de kamer gehuurd heeft, overleden. De erfgenamen van de ver huurster hebben ae huur opgezegd aan de huiseigenaar. Deze deelde aan de erfgenamen mede dat zij aan de kamer huurster de huur tegen dezelfde datum moeten opzeggen. Wordt het huis op die datum niet leeg opgeleverd, dan zou de eigenaar een proces tegen de erfgena men voeren en voor hun rekening een advocaat nemen. De kamerhuurster heeft nu een opzegging ontvangen. De eigenaar zegt dat hij met de kamer- huurster niets te maken heeft. Is dit zo? Tevens verlangde de eigenaar dat de erfgenamen de huur over de laatste maand per giro overmaken en op het girobiljet moeten invullen: „Als vergoe ding van de erfgenamen". Waarom mag er niet van „huur" gesproken worden? Kunnen de erfgenamen hiermee nog moeilijkheden ondervinden? Kan de eigenaar de kamerhuurater eruit laten zetten? En als zij niet in staat is, op tijd weg te gaan, hoe betalen? Antwoord: Inderdaad heeft de eige naar niets met de kamerbewoonster te maken, Deze heeft de kamer van de overledene gehuurd en de huur is over gegaan op de erfgenamen. Aangezien de overledene voor haar eigen verantwoor delijkheid de kamer heeft gehuurd, zijn de erfgenamen nu verplicht te zorgen dat de kamerbewoonster op tijd ver trekt. De kamberbewoonster zit na die tijd zonder huurcontract en de eigenaar kan haar om die reden laten verwijde ren. Hiervoor is advocatenhulp nodig en de kosten komen ten laste van de erfge namen. Weliswaar hebben de erfgena men verhaal op de kamerbewoonster maar dit is een schrale troost. Het maakt niets uit of er op de kwitantie van huur of vergoeding gesproken wordt want de huur loop! door. De eigenaar heeft er dus generlei redelijk belang bij en hij heeft generlei recht de eis te stellen dat de erfgenamen het woord „vergoeding" gebruiken. Vraag: Kunt u mij helpen aan het recept voor Jan in de zak? Antwoord: Hier is een recept voor 8 personen: Neem 750 gram bloem, 250 gram boekweitemeel, 4 eieren, ongeveer zij dan de huur 3/4 liter melk, 250 g. krenten, 250 g. water. Droog ze goed. Meng de beide meelsoorten dooreen, voeg hierbij onder roeren de lauwwar- melk en de met een weinig melk en de krenten en rozijnen. Doe het beslag ln een linnen zak met ronde bodem. Dompel eerst de zak even in warm water. Doe het beslag er in. Bind de zak met een touwtje dient, maar laat voldoende ruimte voor het rijzen. Leg de zak in een pan met koiid water, waarin op de bodem een bord ligt. Breng de pan zonder deksel langzaam aan de kook, Laat die dan nog 2',fc uur met deksel koken. Geef de inhoud warm met gesmolten boter en stroop. Vraag: Kunt u mij de naam zeggen van het plantje, waarvan Ingesloten blad afkomstig is? Ook wilde ik graag de behandeling weten, vooral in de winter. Antwoord: Doordat het blad in watten verpakt was, hebben we niet kunnen constateren of het blad behaard is of niet. Dit is juist van belang om de plant te herkennen. Ook belangrijk is of Brieven, dia niet zjjD voorzien van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af* wonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. de stengel vierkant is of niet. Verder deelt u niets mede over de grootte van de plant, de grootte en de kleur van de bloemen, enz. Vermoedelijk is het een plectranthussoort, familie van de zoge naamde reumatiekplant. De stengel ii vierkant en de bloemen zijn waarschijn lijk blauw. De plant vraagt zeer voed zame grond, bijvoorbeeld goed verteer de bladgrond of goede tuingrond, wat oude koemest en scherp zand. U moet haar koel maar vorstvrij en in het volle licht opkweken. Om een vertakte plant te krijgen, een paar keer innijpen. Als de plant niet bloeit, zal dit waarschijn lijk een gevolg zijn van te donker opkweken en misschien te warm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2