mm Witte droom „My Fair Lady": dé voor héél 1965 film Ned. belasting het hoogst I Toneelgroep Studio I voert „Spinoza op T elevisie-academie met vele plannen Nooit te oud om te leren Bedrijfsleven hoopt in juli 1965 te starten 9 DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 ER i fil zal heel wat moeten gebeuren, voordat „My Fair Lady" door enige de in het theater gespeelde. Ditmaal filmmusical overtroffen wordt. Het genre heeft hier wel zyn hoogte punt bereikt. Muzikaal, levendig, onderhoudend, geestig, menselijk, vak technisch, wat show en dans betreft, kortom, al die aspecten van d« musical zyn hier aan de top. Van Shaws toneelstuk „Pygmalion" is het stramien bewaard gebleven, terwijl de show van Alan Jay Lerner derick Loewe, die overal ter wereld al zoveel bewonderaars getrokken heeft, in deze filmversie op alle punten overtroffen is. van de Nederlandse opvoering vai show. Ik miste toen teveel Shaw: de muziek vónd ik wel leuk. maar zij overtuigde me niet, en de bezetting van de rollen met uitzondering Johan Kaart (maar in dit genre i: van wereldniveau) kon me ook niet voldoen. Deze film doet je echter je afvra gen, hoe je ooit bezwaren gehad hebt kunnen hebben. De tekst van Frede rick Loewe komt zo sprankelend de zaal in. dat je gewoon geen tijd hebt om te bedenken, dat Shaw het schien beter zou hebben gezegd; de muziek' wordt door André Previn en zijn mannen werkelijk alles ge haald: liet is één werveling van klan ken, die als het ware vanzelf heel de beweging van de film te voorschijn roept: en dan die bezetting, dat een hoofdstuk apart. Niet alleen de hoofdfiguren als Rex Harrison als pro- Overwegend droog DE BILT De kleine depressie uit Frankrijk die ons de afgelopen dagen nu en dan regen bracht, trekt nu over de Noordzee in de richting van Dene marken weg. Het kleine hogedrukge- bied dat daar gisteren lag, verwijdert zich alweer over Rusland naar het oosten. Op de Britse eilanden is de luchtdruk flink gaan stijgen in ver band met het naderbij komen van een rug van hogedruk van de oceaan. On der invloed hiervan zal de wind in ons land morgen noordelijk worden. De lucht die uit deze richting wordt aangevoerd is van oorsprong koud, maar boven het water van de Noord zee wat verwarmd, zodat de tempera turen nog niet veel lager zullen wor- 'den. Het zal overwegend droog weer zijn met een veranderlijke bewolking. Aanvankelijk kan plaatselijk mist voorkomen. Zon en maan Vrijdag 18 december: 8.44. onder 16.28; maan op: 15.58, onder 7.48. Zaterdag 19 december: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 december: 20 20 vm.; 14.20 n m. Alfred Doolittle; Wilfrid Hyde-White als kolonel Pickering om dezen slechts te noemen. Nee. alle figuren tot de dienst meisjes van Higgins de society-figuren. die de Ascot-rennen bevolken, straatfiguranten in Covent Garden noem maar op. Er is niet eentje die hier niet op zijn plaats is. Voeg daaraan toe de verrukkelijke decoi en kostuums van Cecil Beaton (de As cot-rennen vormen de mooiste mode show ter wereld met de uitbundigste dameshoeden van alle tijden), he is alles tot in de puntjes. En dan wat het belangrijkste is, da wat de film tot film maakt: de came rabeweging. Deze is volkomen opge gaan in de handeling, die hier uiter aard geheel door de muziek wordt be paald. De musical is een kunstwerk der illusie. Natuurlijk gebeurt het de werkelijkheid nooit, dat iemand begint te zingen, en als hij het doet. is het onvoorstelbaar, dat hij dan tekst zomaar kant en klaar paraat heeft, om dan maar te zwijgen var orkest, dat hem op de vreemd- soortigste momenten zomaar begelei den kan Slechts door de illusie kan zich aan deze kunstgrepen gewon- geven. Maar dan komt daar de filmcamera bij, die enerzijds alles mo gelijk maakt, maar anderzijds heel rea listisch observeert. Juist dat realiteitskarakter van de imera, die alles net echt kan doen lijken, vermoordt in de meeste geval len de illusie en zorgt dat meestal de verfilmde musical ver achter blijft bij HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Motto* WffH- ■Mtcldh. Is Sa Hit *1 D. Helder Ypenburg Vlissinger Eindhove Zd.-Limb Helsinki Berlijn Frankfort München Zürlch windstil 3 -5 indstil 8 -1 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1 nagras - godsdienst (afk.). 2. plotseling - vreemde munt. 3. awemvogel - boek met kaarten. 4. led ger (afk.) - scheikundig element (afk.) - bitter vocht - geheel de uwe (afk. Lat). 5. karakter - railroad (afk) - eer. 6. ge noeg gekookt - atmosfeer (afk) - bijb. figuur. 7. einde - voornaamwoord - zoon van Noach. 8 meisjesnaam - voedsel - strandeiland tussen lagune en zee. 9. mand - zijtak Ha vel. Vertikaal: 1. aan een salaria toege voegd bedrag - maanstand. 2. muzikaal toneelspel - bijrivier van de Tiber. 3. eenmaal - hebben sommige schepen. bijwoord landweg of laan. 5. letterom zetting - vervoeging van een hulpwerk woord. 6. Syrische godin - loco presi dent (afk). Nederlands volksdichter - ti tel (afk). 8. trots - stok. 9. gebaar - drietehlge struis. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. martelaar. 2. Pallieter, 3. voltallig. 4. regeleren. 5. voordelig, 6. totaliter. 7. overgeven. 8. tegendeel, 9. voornemen. MALEDIVEN. DEN HAAG De Euromarktcommts- sie heeft cijfers bekendgemaakt waaruit blijkt dat de belastingdruk in Neder land de hoogste is ln de gemeenschap. De voorlopige cijfers zijn in procen ten van het bruto-nationaal produkt van 1963 Nederland 22.5: W.-Duitsland 22; Frankrijk 20.2; België 19.6; Luxemburg 18.3; Italië 17.7. De commissie herinnert er echter aan dat de statistische gegevens niet altijd volkomen vergelijkbaar zijn. Vroeg uit bed voor televisie De Televisie Academie zal woensdagavond 10 februari haar eerste uitzending geven via Ne derland I. Maar op welke tijden dit soort programma's het beste kan worden uitgezonden is noo een onbeantwoorde vraag. In landen waar men hiermee al vele ervaringen heeft, heeft men ook grappige ontdekkingen ge daan, Dank zij de statistieken natuurlijk, die altijd weer aanto nen, dat In dit geval, dat „men" 's morgens vroeg actiever is dan wel eens wordt gedacht. In Amerika begint de zo geheten sunrise-television" al om half zeven in de vroege ochtend en de Engelse ..dawn-university" gaat om kwart over zeven de lucht in De cijfers hebben aangetoond, dat deze instructieve programma's op miljoenen trou we kijkers kunnen bogenl In ons land moei men dit allemaal nog even uitdokteren. Maar de langslapers zijn ge waarschuwd1! echter is het regisseur George Cukor gelukt de camera zo meesterlijk te la ten hanteren, dat de illusie niet ver stoord wordt, maar integendeel juist versterkt. De Ascot-rennen bijv. beho ren daarom tot de hoogtepunten van deze film. Bovendien zijn de liedjes door al die net-echtheid van de film niet onder ta fel gevallen, maar vormen zij met al hun esprit de pit van deze musical. Juist in dit verband is het interessant om te constateren hoe voortreffelijk onze Seth Gaaikema de liedjes van Loewe heeft vertaald. In de ondertite ling is Gaaikema aan het woord. De namen van de voornaamste spe lers zijn reeds genoemd, maar die van Audrey Hepburn en Rex Harrison horen toch wel in een extra lijstje. Audrey mag dan in het begin wel niet zo goed uit de voeten kunnen (het cockney-accent waait iemand zo de zij grande dame moet zijn, is zij dit overweldigend, dat dit een werkelijke topprestatie genoemd mag worden. Rex Harrison is helemaal het type van een Engelse geleerde, slordig in de kleren, liet veel heer-achtigs. maar toch op en of andere wijze een gentleman. ..My Fair Lady" is de eerste film musical die me heeft laten lachen. Voor mij is het de film. die het hele jaar 1965 in de belangstelling zal blijven. Misschien denkt u er zo ook over, tenminste als u van amuse ment houdt. Van donderdag 24 decem ber af voor Den Haag en omstreken A sta. Ev. Grolle Vanavond op het glazen scherm 5 HILVERSUM Dit voorjaar, om mogen dus ook vanavond wat dat be- precies te zijn op 24 april, vierde de teeft veel v.rwtehu« koesteren. S L, Elsje Scherjon zal Heodnckje epe- J Toneelgroep Studio haar tienjarig jerii Marlies van Ab-ma-er de Italiaanse bestaan met de opvoering van een gravin en Johan Kaart de rol i nieuw stuk, geschreven door de Ne derlandse auteur Dimitri Frenkel Frank „Spinoza". De schrijver heeft dit spel spe ciaal voor televisie bewerkt en zo zullen wij het vanavond in het AVRO-programma op Ned. 1 kun nen zien. r de Allerlei cursussen op beeldbuis Na een lange en grondige voor bereiding zal op 10 februari 1965 de eerste uitzending van de Stichting Televisie Academie „Teleac" de lucht ingaan. Dit betekent voor ons land dan tevens de start van de educa tieve televisie. Onder het motto „U bent nooit te oude om iets te leren' zullen vanaf genoemde datum regel matig cursussen op de beeldbuis worden gepresenteerd. waaraan iedereen kan deelnemen. De eerste uitzendingen zullen gewijd zijn aan de moderne onderwijsmethoden en aan de EHBO (ongelukken in huis). Gisteren heeft minister Bot de Raad van Advies van Teleac geïnstalleerd met het uitspreken van een rede. waarin hi wees op het grote belang van een educa tieve vorm van vrijetijdsbesteding, eer aanvullende vak- en beroepsscholine er een uitgebreide Dost-academische scho ling, zoals de stichting die in de huis kamers wil presenteren. Dat minister Bot zelf enthousiast is voor het experiment, blijkt uit het feit, dat hij zei graag deze nieuwe programmareeks od het scherm te willen inleiden. Op zijn begroting is bovendien drie miljoen voor uitgetrok- De voorzitter van Teleac. het Eerste Kamerlid prof. dr. Fred. L. Polak, zei in zijn antwoord, dat de educatieve t.v. een belangrijke factor kan ziin in een werkzaam proces van fundamentele de mocratisering van alle kennis en van het onderwijs od elk niveau. Het streven ls. op den duur een echte ..ether-univer siteit" van te maken. Nederland moet een grote achter stand inhalen op het gebied van de educatieve t.v., want in Amerika. Ja pan. Rusland en een aantal Europese landen is men er al jaren mee bezig. Maar de stichting mag dan wat laat zijn, zy is rast van plan zich te hou den aan het oud-Hollandse gezegde. ..Een goed begin is het halve werk" Men wil de zaken vlot aanvakken en hoopt in 1965 te beginnen met 125 a 150 uitzendingen, welk aantal zoveel mogelijk moet worden opgevoerd volgende jaren. VOORBEELD Verschillende landen zün een zeer lich tend vcorbeeld voor de jonge stichting: om maar ln Europa te blijven, Engeland Is zeer actief en in Italië b maar liefst een-derde van de totale zendtijd i de educatieve t.v. Maar natuurlijk b streefd naar een eigen aanpak, die past b(j onze landsaard. Daarbij hoort zeker, dat het met goed resultaat volgen een t.v.-cursus z(jn bekroning vindt in een diploma of getuigschrift. Het cu: programma bmvat series van 5, 10. 12 of soms 16 afleveringen met een schrifte lijke begeleiding in de vorm van lessen, die moeten worden ingestuurd voor rectle. De programma's, die wekelijks worden uitgezonden en zaterdagmorgen worden herhaald, omvatten vier rubrieken: scho- ling voor een bepaald vak of beroep; sa menleving van nu (vreemde talen, keer, EHBO, automatisering, moderne voedingsleer, kookcursus, besteding huis houdbudget, water- en luchtverontreini ging. enz wetenschap vandaag (de ont wikkeling op het gebied van de natuur wetenschappen. economie, enz.) en post academische scholing. De eerste twee cursussen zijn gratis, Rotterdamse tram toch duurder ROTTERDAM Burgemeester Van Walsum deelde gistermiddag op de ver gadering van de gemeenteraad mee, dat de voorgenomen tariefsverhoging van de Rotterdamse tram per 19 december wel doorgaat, met uitzondering van de ver hoging van de prijs voor schoolabonne- menten en de kinderkaartje* Audrey Hepburn toen zij als Eliza Doolittle nog cockney sprak en in lompen gehuld bloemetjes verkocht. dus heeft hij, het niet te nauw nemend met de historische fei ten, deze twee elkaar laten ontmoeten- Men kan de auteur voor de voeten werpen dat van zulk een kennismaking niets is geboekstaafd, te bewijzen dat zij elkaar niet hebben gekend, b ech ter onmogelijk. En dus nam Frenke! Frank de vrij den gevraagd. Men ontvangt dan lef- 5 head zijn fantasie op de loop te laten materiaal thuis en eventueel een stu- gaan en een romantisch spel om beiden rabbi, welke hem zeer goed ligt Het stuk is opgebouwd uit korte scè nes met levendige dialogen, een vorm welke op zichzelf wel boeiend ia Speelgoedactie had topjaar HILVERSUM De VARA-speel- Dimitri ~Frenkei" Fi^nk"^p<meuw foedactie, welke tot doel heeft ktode- de aandacht op zich heeft gevestigd, «eten van alle gezindten die In kin- Het is geen groote noch indrukwekkend ""tehuizen verblijven op Slnterklaa. spel, maar het getuigt van fantasie en verrassen heeft een topjaar be dui? om romantische voorstellingen af leefd Meer dan 63.000 kinderen zijn te leiden uit meer of minder bekende bedacht, tegen ruim 58.000 vorig Jaar. historisch vastgelegde feiten De VARA is de zeer vele gevers heel In het jaar 1656 gebeurden er in de hartelijk dankbaar. Op het bekende maand juli te Amsterdam twee din- gironummer kwam een som van gen, welke te maken hadden met het f 165.685,45 binnen (tegen ruim f128.000 privéleven van twee mannen, wier na- verleden jaar) en 142 Instanties adop- men onsterfelijk zijn gebleken: Spinoza teerden tezamen 204 kindertehuizen de veelomstreden filosoof en Rem- om daarheen zelf verrassingen te otu- brandt. Nederlands grootste kunstschll- ren. der- Deze instanties zijn o.m. personeels- De jonge Spinoza werd om zijn vry- verenigingen, vrouwengroepen, bedrij- moedig en choquerend denken uit de ven. legeronderdelen en comlté'a. Portugees-Joodse gemeenschap gesto- Middels de gelden via de giro over- ten en Rembrandt ging failliet Hoe- gemaakt kon de VARA 51 863 kinde- wel het spel in hoofdzaak draalt om ren, o.w. 296 thuis, blij maken. Het de emotionele, dikwijb aan zichzelf kleine aantal kinderen dat thuis werd twijfelende p»nlheïst en rationalist Bn- verrast- is zorgvuldig uitgekozen. Het rl t' .•fhhPeeekt gehandicapte kleinen bij man was en dus heeft hit het niet te «eKQmen- daarna zal een matige vergoeding materiaal thuis en eventueel dlegids met alle inlichtingen. De tele visie-academie begint met uitzendingen van een half uur in de weel.. Daarvoor heeft zij de beschikking over een eigen studio in de gebouwen van de Techni sche Hogeschool in Delft (bij de nieuwbouw komt er hopenlijk een gloednieuwe Teleac-afdeling), die nu wordt klaargemaakt. Verder zal men er met twee eigen reportagewagens en een eigen cameraploeg van drie man onder leiding van een NTS-regisseur verdwenen werkelijke figuur, die de op uit kunnen trekken. s het een feit, dat Rem brandt in de Amsterdamse Jodenbree- straat woonde en Baruch de Spinoza nog geen honderd meter verder om de hoek op het Waterloopleki. Maar of zij elkaar ooit hebben ontmoet, laat staan gekendWie zal het zeggen? MET NTS De Teleac werkt nauw samen met de 5 NTS, die voor haar zendtijd heeft ver- 5 Kregen, en onder wier auspiciën de pro- 5 gramma's ook op de beeldbuis zullen ver- schijnen. Het is de bedoeling dat nog een S stichting zal worden opgericht van ener- i zijds de Teleac en anderzijds de schrlfte- lijke onderwijsinstellingen. Uiteraard 5 heeft de Teleac zeer vele contacten met 5 allerlei instituten op het gebied van volksontwikkeling en wetenschap en met organisaties op het terrein van onder- wijs, pedagogie en het bedrijfsleven. De leden van de raad van advies zijn allen vertegenwoordigers van deze kringen. De heren H. van der Horst en H. 5 Schaafsma vormen samen de directie van 5 Teleac. de laatste is programma-directeur 5 Adviseurs van de stichting zijn drs. H. J Praag (didactiek) en de heren L. F. 5 Timp en E. K. de Vries (beiden voor techniek en presentatie). Commentaar* Psychokinese- experiment leverde niets op HILVERSUM Het met grote we- De auteur heeft de handigheid gehad tenschappelijke zorg opgezette en uit- Spinoza in zijn jonge jaren ten tonele gevoerde psychokinese-experiment van te voeren: dat spaarde hem een hele- de V.P.R.O. heeft geen aanwijzing op- boel moeilijkheden bij het aanneme- geleverd, dat de gebundelde gedach- lyk maken van de in historische mist tenkracht van de t.v.-kijkers in staat verdwenen werkelijke figuur, die de zou zijn de loop der dingen te bepa- 'rhD"7aS waartoe?»» zijn - niet meer zó - jonge jaren hand van de verkregen resultaten Deze rollen worden vervntd door t hTS «"komen, on- resp. Henk van Ulsen en Wlm ran den de.r <alpeIlment werd Brink, die allebei een onderscheiding "«eevoerd. De hoogleraren waren na kregen voor hun spel in dit stuk. Wij 26115 emSszms verbluft, want Een Aziatische Radio-unie SYDNEY Azië heeft nu ook zijn eigen Radio Unie, de Asiatic Broad casting Union, bjj afkorting ABU ge heten, Aan de eerste algemene verga dering hier gehouden, hebben ruin: 20 landen deelgenomen voor het af vaardigen van vertegenwoordigers. De directeur van de Japanse tele visie. de heer Maeda, werd tot voorzitter gekozen. De Duitse tele visie werd uitgenodigd adviserend lid van de ABU te worden. zij constateerden, dat de balletjes i het speciaal voor het experiment ge construeerde toestel, die door de geza menlijke wens van de kijkers in een bepaalde richting zouden moeten val len, waarmee dan het bestaan van psychokinese (het door gedachten- kracht beïnvloeden van een zuiver volgens natuurkundige wetten verlo pende gebeurtenis) zou zyn bewezen, de neiging hadden overwegend naar Ktoo rechts vanavoni Dr. Gros: reclame-W via Nederland 2\ Hilversum I. 402 m. 19.00 Nieuws 19.10 Radiokrant 19.30 Omroeporkest: moderne gewijde muziek 19.45 OP de man af. praatje 19.50 Lichte gram 20.10 Boeren en Bur gers in Buitenveen. hoorspel 20.35 Samen uit - Samen thuis: 'gevar programma 22.00 Kerkorgelconcert: klass en moderne mu ziek 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverden king 22.55 Boekbespreking 23.00 Platen- 5 23.55—24.00 Nieuws. UTRECHT Bij invoering reclametelevisie in ons land zal bij de realisering de voorkeur moeten geven aan uitzendingen via het tweede net, omdat het eerste net waarschijn lijk zo duur zal zijn, dat alleen enkele grote landelijke adverteerders daar gebruik van zullen kunnen maken. 27 „Ik denk de laatste tijd vaak dat ik het je niet had mogen vragen op een moment dat je geen toekomst meer zag. Je bent nog zo jong en wat heb je hier nu naast my." houd alsjeblieft op," zeg ik geprikkeld. „Heb jy er soms spijt van?" „Nee. Je bent een geweldige steun voor me de praktijk en met alles. Maar als ik zou denken dat jy je een gevangene voelt, veroor deeld tot levenslang Wiesje. dat maakt me kapot." Hij ijsbeert door de kamer, de handen de zakken van zijn bruine pak. Ik heb hem nog nooit zo gezien, zo gespan- ïn, zo O Hans, denk ik, Hans. lieveling, kijk niet zo verloren en zo treurig. Ik doe onmoge lijk. ik weet het, maar het komt allemaal omdat ik niet alleen maar het hulpje in je praktijk wil n. Hoe moet ik dit leren verdragen, dat je leeft met je Mary-droom, dat je hartstocht en verlangen haar gelden. Ik ben de spelbreker, jij houdt je aan onze afspraak. Mijn besluit staat ineens vast. Voor eens en voorgoed moet ik hem ontlasten van zijn schuld gevoelens. Laat hem alsjeblieft blijven geloven dat ik van Bert houd, dat voor mij de situatie nog precies eender is als op de dag, dat hij me ten huwelijk vroeg. „Hans," zeg ik beslist, „als je me vandaag nog moest vragen, zou ik weer ja zeggen. Je moet niet tobben over my. Het leven dat ik nu heb, is me liever dan de eenzaamheid." Het klinkt nogal zakelijk, maar het is precies goed Hij leunt met zijn elleboog op de opstand van het orgel. Het duurt even voor ik hem onbevan gen kan aankijken en een lachje tevoorschijn kan toveren. „Zul je niet meer zulke gekke dingen denken, dokter Ter Wele? Ik zal proberen een beetje minder humeurig te zijn." „Waarom ben je dan zo?" vraagt Hans. „Als iets is dat je dwars zit, zeg het dan." „Misschien ben ik echt wel oververmoeid," grijns ik. ..Een tikkeltje overspannen noemen ze dat. en dat reageer je dan af op je naaste om geving." door Heieen van Batenburg Hans blijft somber kijken. „Je doet werkelijk te veel. Wies. Ik zal er eens met vader over praten. Als je nu eens een weekje bij tante Ida en oom Henk ging logeren? Dan was je er eens helemaal uit. Ten slotte heb je het hele jaar nog geen vakantie gehad!" Ik haal mijn schouders op. „Jij toch ook niet? Alsof jij zo'n rustig leven tje hebt. Nee, dokter Ter Wele. ik ben bij u op het spreekuur geweest, laten we de rollen nu maar eens omdraaien. Wie werkt er te hard. Wie rent van de ene patiënt naar de andere. Wie gunt zich geen tijd voor een behoorlijke maal tijd? Wie zit er tot diep in de nacht te studeren? Hoe lang geleden is het dat ik de rimpeltjes kon tellen op uw edel aangezicht?" Meteen zijn ze er, tientallen lachrimpeltjes om zyn mondhoeken, zijn ogen, zijn voorhoofd. Hij is eindelijk weer op zijn stoel gaan zitten. „O, Wies, weet je wel dat moeder vroeger zei dat ik alleen maar lachte als jy er was?" „Maar later had je David," zeg ik. „Heb je veel gelachen met David, Hans? Weet je nog de eerste keer dat hij hier kwam? Je moet hem gauw weer eens opbellen." „Ja," zegt Hans op vreemde toon. „David. Je tnag hem heel erg graag, hè Wiesje?" „O, verschrikkelijk," zeg ik. „Hij kan je de tranen over de wangen laten lopen van de lach. maar hy kan evengoed diep ernstig zyn." „Dat kun jij ook. Jullie hebben veel gemeen. Ik ken je eigenlijk nog maar zo'n klein beetje." „O maar," zeg ik, „jij hebt nog jaren de tijd om me te leren kennen. Doe maar niet al te erg je best. Wie weet, krijg je dan toch spijt." „Ik heb geen spijt en ik krijg geen spijt," zegt Hans nadrukkelijk. „Ook niet als we eens geen kinderen zouden krijgen?" Het is eruit. Ik klem mijn tanden op elkaar. Dat is het laatste, het allerlaatste wat ik tegen Hans ooit had willen zeggen. En nu heb ik het er zo maar uitgeflapt. Onnadenkende idioot die ik ben. Ik durf niet naar Hans te kijken. De tranen prikken achter mijn ogen, ook dat nog. Hans buigt zich voorover. Zijn ellebogen liggen op zyn knieën. „Zou je graag kinderen willen hebben, Wiesje?" Zijn stem is vreemd bewogen en bijna teder. Ik wens het niet te horen. „Nee!" schreeuw ik. „Het kan me niets sche len. Maar jij wou ze toch! Je wou toch een ge zin, daarvoor ben je toch met me getrouwd!' Ik hol langs hem heen de kamer uit. Als bezetene ren ik de trappen op. Voorover op het bed snik ik het uit. Mijn hele lichaam schokt. Als ik eindelijk tot bedaren kom. blijf ik in de zelfde houding liggen, onbeweeglijk. Hans, o Hans. Dat is het wanhopige in me, dat ik zo goed weet dat ik het alles zo verkeerd doe. dat het ergens allemaal niet nodig is. Ik had bij hem willen kruipen, mijn hoofd tegen zijn schou der, en verlegen willen fluisteren: „Ja jongetje, een heel klein Hansje van ons samen, om jou een beetje echt blij te kunnen maken." En ik be gon te schreeuwen. Wie ben ik dan toch? Welke Wiesje? Ik hunker mijn hele leven naar een beetje liefde. Als klein meisje dacht ik dat ik volkomen gelukkig zou zijn als ik een moeder had, zoals de andere kin deren. Ze zouden niet meer fluisteren over me, ze zouden geen medelijden hebben en alleen maar aardig voor me zyn omdat ik geen moeder had. En toen vader het me vertelde, die avond toen hij me naar bed bracht, dat we weer met zijn drietjes zouden zyn, dat ik nu net als andere kinderen weer een mamma zou hebben, toen stikte ik byna van geluk. (Wordt vervolgd) Hilvi deren IPi litiekapel 20.00 Nieuws 20.05 Stereofonlsche uitzending Radio Filharmonisch orkest en solist: klass en modetne muziek 21.10 Voor dracht 21.30 Mezzo-sopraan en piano; klass en moderoe liederen (opm 22.00 Prome nade-orkest: amus muziek 22.30 Nieuws en mededelingen J2 40 Actualiteiten 35.03 Nieuwe gram 23 55—24.00 Nieuws. Dit is de mening van dr. P. Gros, een 5 Haags televisie-adviseur. Hij uitte' die 5 mening gistermiddag tijdens een bijeen- komst van het departement Utrecht van 5 de maatschappij voor nijverheid en han- 5 del. Hij gelooft dat by reclame-tv. vla 5 het eerste net de regionale adverteerders 5 in het gedrang zullen komen. Dr. Gros heeft overigens de indruk, dat reclame- 5 t.v. in ons land eerder zal zijn verwer- 5 kelijkt dan het openbreken van het om- 5 levi roepbestel. In kringen van het bedrijfs- 22.30—22.35 Jourtiaal. leven bestaat de hoop. dat men omstreeks 5 Nederland H. NTS: 20.00 Nieuws. KRO: juli van het volgend jaar met commer- 2001 Zangiduo: lichte muziek 29.30 Achter ciële tv. tal kunnen starten. B film (deel 3). KRO; 21.45—22.10 Onze man vanavond tnd I. NTS: 19.30 Op weg naar het oegin. filmreportage over Pakistan 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Te- 20.40 Spinoza. toneelstuk. NTS: Twee redenen l in Washington. land- en tuinbouw 12.33 Lichte orkest- "iek (gr)_ 12.55 Religieus nieuws 13 00 :ht pro- Dr. Gros gaf twee redenen aan voor Programma voor morgen de noodzaak van Nederlandse reclame- 5 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws tv. Allereerst een van economisch-poli- 7J0. Het leende Woord 7J5 Ouverture tieke aard. De realisering van de E.E G - 5 "?io v?or o^0fF.e meï?s,e"'.,metwe«en; gedachte impliceert een gelijktrekken s ZO^Onvert.!™ <SSr™850 v£?r' de Sa? de concurrentieverhouding. De pu- vrouw 9.35 Waterstanden 9 40 Schoolradio bliciteitsmogelijkheden spelen hierbij een 1^25 In, platensoos. programma voor grote rol. Als in een van de Euromarkt- 5 ïM^Mei^Wkoo^^.oo^AnJelus 12*04 N^u- landen reclame-t.v. al een feit is, kunnen 5 w* .gram 12.30 Meded de anderen daarom niet achter blijven. Op dit ogenblik is er al een commerciële 5 Nieuws 13.15 Wissewa; n West-Duitsland, Italië cn Luxem- 5 gramma (herh) 13.35 Licht burg, terwijl er in Frankrijk hevig over 5 (Bri 15,00 Schoolradio 15.30 Voor wordt gediscussieerd. Het verschijnsel 17,00 vï, ie reclame-t.v: is overigens universeel, voor d€ tieners en twens, zowel in Noord- als in Zuid-Amerika, 5 Hilversum u, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws Azië en Afrika wordt hiermee gewerkt 5 7 10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strtjd- lied 7.23 Lichte gram (7.30 Van de voor- Als tweede overweging gaf dr. Gros S pagina praatje) 8.00 Nieuws en socaiis- aan, het naar zyn oordeel beneden maxi- S tlsch strijdlied 8.18 Lichte gram 8 50 Gym male rendement dat de tegenwoordige S"r^u™™ogISJ,' iSf S»? E publiciteitsmedia opleveren. Als voor- J terweggebruikers. VPRO: 940 Morgenwlj- beeld hiervan noemde hy de advertentie S d,n*- VARA: 10°0 Schoolradio 10.20 Lichte voor een bepaald artikel in een dames- 5 tenTl 115 VooTde^rounw uss s dC Wcu" weekblad, die als het ware verdrinkt tus- S piano; klass liederen 12.20 RegeringsuH> sen legio advertenties voor soortgelijke zending: Voor de landbouw 12 30 Meded artikelen in hetzelfde blad. v,o"Ja^*_Jc?l.Au.1ilbouw. 12:M Dr. Gros deelt de vrees ten behoeve van land- R| Actualiteiten 12.38 Kinderkoor, «.v- blokfluit en gitaar 12.55 Tentoonstelllngs- naar de reclame-t.v. verdwijnt, ornaat S Beursberichten 13.30 Jeugdkoor 14.00 Bij maar cc» klei» deel va» de pr»d»ce„te» &j0t#d,&oSU e»tt"iJSSt£0eTO^t van dit publiciteitsmedium gebruik zal 5 16.00 Nieuws. Aansluitend: Handenarbeid maken, Hy verwacht Integendeel een 5 ln wintertijd, lezing 16.15 Lichte orkest- stijging - zoals dit ook in het bnitenland ÏÏLpa S iSnSr" het geval was doordat regionale en 5 mensen 18.00 Nieuws 18.15 Amus mS lokale verkopers door middel van adver- S l8'30 Bèt?: wetenschappelijke kroniek 18.40 tenties in de dagbladen en tijdschriften SSZA"*0 K'°ïi[ artlM,;n op de reclamespots zullen inhaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9