Kwestie - Cyprus blijft slepen Middel voor haargroei hij toeval ontdekt Generaal van Tsjang is over gelopi en j voor Nederlandse Curacao broodnodig Gaart ook Duitse artsen staken? „God plantte blanke natie in Afrika" Turken nemen het met korrel zout AEG AEG 5 DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 Een jaar geleden al ontstaan Behandeling in Assemblee Ver. Naties (Van een onzer redacteuren) TTET IS NU ongeveer een jaar geleden, dat de moeilijk heden op liet eiland Cyprus zeer ernstige vormen gingen aanne men. De Griekse Cyprioten be sloten toen kwaadschiks te nemen, wat zij goedschiks niet konden krijgen. Sinds de oprichting van de eiland-repuhliek heeft de Griekse meerderheid pogingen <u het werk gesteld, de Turkse min derheid het vetorecht in belang rijke politieke zaken te ontnemen. Zij slaagden er echter niet in. er wezenlijke garanties tegenover te stellen. Het gevolg was, dat -Ie zaak kleef zoals zij was en dat de Turkse minderheid nogal eens van haar vetorecht gebruik maak te, wanneer zij van mening was, dat aanvaarding van bepaalde wetsvoorstellen baar positie /r»u ondermijnen. Een jaar geleden vond de Griekse meerderheid on der leiding van aartsbisschop Ma- karios het welletjes. En in korte tijd werd Cyprus een groot gewa pend kamp. waar Griek n-tcli Turk zijn leven veilig was. De politieke samenwerking tussen beide bevolkingsgroepen hield op te bestaan. Griekenland en Tur kije werden van elkaar vervreemd, de Navo werd op een zware proef gesteld en de grote mogendheden moesten met grote voorzichtigheid te werk gaan om te voorkomen, dat de omvang van het conflict zou worden uitgebreid. De Gaulle blij met akkoord over graanprijzen PARIJS De Franse president De Gaulle heeft gisteren op een kabi netsvergadering opgemerkt dat het akkoord voor een gemeenschappelijke graanprijs in de EEG een belangrijke stap is in de richting van de Europese eenheid. Er is echter nog een belangrijke en moeilijke taak. die nog moet worden geregeld en dit is de financiering van een landbouwfonds, aldus de Franse pre sident. Een er ander maakte de minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, na de kabinetsbijeenkomst bekend. Het Franse staatshocfl is van mening dat de regeling van het financiële pro bleem „een factor is waarvan alles af hangt". aldus Peyrefitte. Het bereiken van het akkoord ten aanzien van de gemeenschappelijke graanprijs in de EEG moet worden toegeschreven aan de ge zamenlijke inspanning van de zes landen. Deze geest zal het de landen mogelijk maken over de drempel te stappen naar de Europese eenheid, zo zei De Gaulle op de kabinetsvergadering. Op het ogenblik hoort men betrek kelijk weinig over Cyprus. Dat kan binnen korte tijd veranderen, vooral als omstreeks de Kerstdagen de her innering wordt wakker geroepen de bloedige strijd, die toen plotseling oplaaide. Als men echter hoort, hoe de Grieken over het probleem spre ken, worden we onwillekeurig herin nerd aan het woord van Palmerston, honderd jaar geleden uitgesproken over het probleem Slees wijk-Hol- stein: ..Slechts drie mensen hebben het vraagstuk begrepen. De dood, de ander bevindt zich krankzinnigengesticht en de derde ben ik. Maar ik heb alles vergeten.' Wat over het Cyprus-vraagstuk ver klaard, geciteerd en gedocumenteerd is, gaat al lang het bevattingsvermo gen van de enkeling te boven. Het is echter ondubbelzinnig duide lijk geworden, dat Cyprus inderdaad in Griekenland het nationale thema is, dat alle partijen met inbegrip van de communistische bezig houdt. De hartstochten lopen over deze kwestie zo hoog op. dat zelfs niet een keer getracht is het probleem terug te brengen tot zijn ware proporties, zo schrijft de Frankfurter Allgemeine. Verraad Men heeft daarbij weer het boze woord „nationaal veraad" in de mond genomen over de verdragen van Zü- rich en Londen. En dat terwijl vrijwel alle ministers, die daarin destijds strak de hand hebben gehad, thans als afgevaardigde in het parlement zitting hebben. Zij durven niet eens deze verdragen, waarmee de eenheid bin nen de Navo in elk geval provisorisch werd gered, als een daad te recht vaardigen, die weliswaar onvolkomen was, maar op- dat moment de enig mogelijke uitweg leek. Wat men aan verklaringen over de Navo hoorde was misschien eerlijk gemeend, maar het herinnerde meer aan een af scheidslied dan aan een trouwbetui- ging. Als waarnemer wordt men nog meer verontrust door het feit, dat de Griekse regering met geen woord ge rept heeft over de laatste verklaring van Makarios. Deze voelt plotseling morele ver plichtingen tegenover zijn communis tische ..vrienden". Hij adviseert Grie kenland uit de Navo te treden en wil Cyprus demilitariseren, voordat hij zijn fiat wil geven aan de aansluiting van dit land bij Griekenland. Aan Turkse zijde heeft in Athene kan vernemen het ver trouwen in een gunstige oplossing het Cyprusvraagstuk vaste aangenomen. Achter het voorwendsel van versterking van de wettige eco- Vopo schiet bij grens vluchtende sergeant neer KEULEN Een sergeant van de Oost- duitse grenswacht is door zijn korporaal neergeschoten toen hij met zijn verloof de naar het Westen wilde vluchten, zo is gisteren door de Keulse politie mee gedeeld. Het meisje slaagde erin de grens over te komen, haar verloofde heeft een half uur bewegingloos gelegen voordat hij met een vrachtwagen werd weggehaald. De sergeant was op pa- j trouille met de korporaal en ontwapen-1 de deze toen het meisje naar de grens rende. De sergeant zei de korporaal mee te gaan, maar deze weigerde, greep het machinepistool, gooide de sergeant op de grond en schoot op hem. PHILADELPHIA Dr. Christoffel Papa, een 32-jarige huidspecialist in de V.S., die er bij toeval in geslaagd is haar op een kaal hoofd te voorschijn te toveren, klaagt erover dat hij zo lastig gevallen wordt om gegevens over zijn ontdekking, dat hij niets meer kan uitrichten. De telefoon staat geen moment stil, tot ver na middernacht bellen mensen die iets over het haargroeimiddel willen weten of zich als proefkonijn aanbie den. Dan antwoordt hij: „Er bestaat geen haargroeimiddel en ik verkoop er De telefoontjes begonnen binnen te stro men nadat hij donderdag zijn ontdek king op een bijeenkomst van 1.500 huidartsen in Chicago had meegedeeld „Het groeien van haar op een kaal hoofd gebeurde bij toeval", zei hij. „Het deed zich voor tijdens een an der onderzoek, het was ons doel niet haar te doen groeien. Maar we kwa men tot de ontdekking dat dat gebeur de als wij het hormoongeneesmiddel testosterone op de okselhuid wreven. Toen probeerden wij het op het hoofd en er begon haar te groeien. Het duurde vele maanden, maar het groei de. In een geval duurde het een jaar voordat er iets te zien was", zei hij. Dr. Papa blijft erbij dat zijn ontdek king nog in een experimenteel stadium is. Hij wil zijn haaronderzoek voort zetten naast zijn voornaamste interes se. de oorzaken en gevolgen van ver ouderde huid. en hoe deze te verjon- TOKIO Volgens het persbureau Nleuw-China is de voormalige generaal- majoor Cheng Tl-Mlng, hoofd van de afdeling Macao van de nationalistisch- Chinese inlichtingendienst, overgelo- Vier dagen geleden moet de generdal zich te Canton gemeld hebben. Daar zou hij uiting gegeven hebben aan dankbaar heid voor het feit dat zijn vroegere daden hem niet verweten worden en zou hij beloofd hebben hard te werken aan zijn herscholing en om bij te dragen aan de ontwikkeling van vaderland en volk. De verdwijning van de generaal zal ongetwijfeld een reorganisatie van de Chinees-Amerikaanse inlichtingendiens- in het Zuidchinese gebied, waarvoor Cheng verantwoordelijk was, ten gevolge hebben. hulj Mr. Da Costa Gomez SCHIPHOL Mr. dr. M. F. da Wageningen tal geprobeerd worden een Costa Gomez deelde gisteren bij ïi.TwönrVLi'mo.lik" zijn vertrek uit ons land mee, dat tleproblemen. De N.V. Grontmij. zal het j. praktische ontginningswerk uitvoeren en gedacht wordt aan de estlging ,joor middel van herbebossing zal men van een aluminiumfabriek op Cu- proberen Curacao een aangenamer woon- ragao, waarin een deel van de kl,mMt ,e Surinaamse bauxietproduktie zouj kunnen worden verwerkt. Maar de overheid dient volgens deze gede puteerde de vestiging van deze en! andere industrieën aan te moedi-| gen door het verlenen van facili-Aan een reeks bijion- teiten en door er financieel in tej participeren. nomische belangen met een groot buurland verbergt de regering te An kara de vaste hoop, dat in een samen spel met de Sowjetunie en de neutra len de „gegarandeerde onafhankelijk heid" van Cyrpus als minimumeis kon worden gehonoreerd. De verklaring van de Russische ambassadeur te Athene, dat de geruststellende hou ding van Moskou met betrekking tot Cyprus onverminderd zal worden ge handhaafd, wordt in Turkse kringen als een bevestiging gezien van he zich onvoorwaardelijk verzetten vai Rusland tegen de aansluiting van he eiland bij Griekenland. De door Turkije aangekondigd' stappen bij de neutrale staten om deze over te halen het Turkse stand punt te steunen, zouden reeds door de diplomatieke vertegenwoordigingen van Turkije in deze landen zijn voor bereid. Het lidmaatschap van de Navo van Turkije zou naar verluidt door de Sowjetunie zijn geaccepteerd, zodat de betrouwbaarheid van Turkije als Navopartner voor de naaste toekomst verzekerd lijkt. Verflauwd Hoezeer de publieke belangstelling voor Cyprus langzamerhand verflauwt blijkt ook uit het afnemen, van de diplomatieke activiteit in Athene van Engeland en de Ver. Staten. De hoop op een gemeenschappelijke oplossing van het Cyprusvraagstuk voordat de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties bijeen zou komen, moest tenslotte worden opgeheven. En het kan dan ook niet uitblijven, dat deze zeer delicate zaak uiterlijk volgende maand in deze vergadering ter sprake zal komen. De troepen van de Vere nigde Naties bevinden zich nog steeds op Cyprus. Het probleem hoort dan ook echt in de volkerenorganisatie thuis. Het is echter de vraag, of er iets verstandigs over kan worden ge zegd. Gevreesd moet worden, dat er slechts hete hoofden en koude harten zullen zijn en dat de situatie op het eiland zelf er haar weerslag van zal ondervinden. Toch kan men het vraagstuk niet langer slepend laten. De troepen van de Verenigde Naties kunnen ook niet tot in lengte van dagen op Cyprus blijven. In de eerste plaats moet daarvoor de instemming van Makarios worden gezocht. En voorts is er een financieel probleem, waarmee men niet voortdurend enkele goedwillende landen lastig kan blijven vallen. Aansluiting Dat er nog iets terecht zal komen j van aansluiting bij Griekenland hetgeen verreweg de beste oplossing zou zijn geweest moet worden be twijfeld. Voor de Turkse minderheid op het eiland zou het de beste garan- tie zijn. die zij onder de huidige nilflOYO 11/11 l\ Pil omstandigheden maar zou kunnen U,IUC# c tt/HT-Cfl krijgen. Uit strategische overwegin gen zou het van groot belang zijn. Men zou dan niet meer bevreesd be hoeven te zijn voor het afglijden van Cyprus naar de positie van een tweede (of zoveelste) Cuba. Welk gevaar in het geheel niet denkbeeldig is, nu Ma karios steun bij de communisten heeft gezocht. Ook van economisch stand punt bezien zou aansluiting bij Grie kenland een uitkomst zijn. Maar Griekenland en Turkije hebben waar schijnlijk de boot gemist. Toen er op Cyprus nog een politieke mogelijkheid bestond, deze aansluiting onder be paalde voorwaarden te verwezenlij- ken, was men er in Athene en Ankara van geloftedag in de oud-katholie- nog niet van overtuigd, dat men el kaar op dit punt zou moeten vinden om een werkelijke oplossing mogelijk te maken. Nu moet worden aangenomen, dat aartsbisschop Makarios alle pogingen, deze aansluiting tot stand te brengen, zal tegenwerken, omdat hij weet, dat hem anders de mogelijkheid wordt ontnomen, als ongekroonde koning te Zuid-Vietnam waar de Vietcong-rebellen voortdurend onrust zaaien, is nu ook geteisterd door een waters nood. In de provincies Ninh Thuan en Phu Yen overstroomden vele dorpen en de bewoners probeerden in hun sampans nog zo veel mogelijk mee te nemen bij hun vlucht naar veiliger oorden. De watervloed eiste ten minste vijfhonderd doden en duizenden mensen zijn dakloos geworden. Duitsers lossen elkaar af in Egypte KAIRO Ongeveer 20 tot 30 West- duitse bewapeningstechnici hebben in de loop van de 'aatste weken in Egypte het werk vah naar West-Duitsland terugge keerde wapendeskundigen overgenomen. Woensdag werd uit welingelichte kringen in Kaïro vernomen dat hierdoor de opengevallen plaatsen weer zijn bezet Het gaat hier niet om geleerden of ra ketdeskundigen, maar in hoofdzaak om mecaniciens en technici voor opleiding van Egyptische vaklieden. Zij hebben zich voor vijf jaar verbonden tegen een nog verschillende andere middelen. Zij kunnen b.v. weigeren om patiënten te behandelen, die zijn aangesloten bij zie kenfondsen welke volgens do ambtelijke regeling honoreren. Zij kunnen weigeren om voor de staat (en haar justitionele organen» als deskundigen op te treden, waardoor een aantal processen in het honderd zouden lopen. Zij kunnen ver der de contracten opzeggen, die zij heb ben gesloten met de ministeries van bin- (Van onze correspondent in Bonn) Binnenkort willen de Westduit- se artsen op een buitengewoon congres beslissen, welke maatre gelen zij zullen nemen om de door hen geëiste honorarium-verhoging door te zetten. Het presidium van gesioien me de artsenbonden heeft de door de rienlandse zaken en defensie voor de Westduitse regering ontworpen, behandeling van officieren en manschap- pen van de grenswacht en de Bundes- nieuwe honorarium-regeling van j wehr (die beide niet voldoende militaire de hand gewezen. Het ministerie I artsen hebben en derhalve zijn aange- i, j j j - i wezen op de hulp van particuliere ar> van volksgezondheid had daarin sen». de artsen-honoraria met 28 pro-j TgeUClCtic Zuidafrikaanse ambassadeur op Geloftedag: te zorgen DEN HAAG De nieuwe Zuid afrikaanse ambassadeur in ons land, dr. J. J. Fouché, is gister avond op de Zuidafrikaanse natio nale feestdag „geloftedag" voor het eerst sedert hij de regering van zijn land in Nederland vertegen woordigt, in het openbaar opge treden. Dr. Fouché hield ter viering Wordt boeddhisme staatsgodsdienst in Ceylon? boeddhisme tot staatsgodsd ken. Binnenkort is er nu een voorstel in het parlement te verwachten tot wijzi ging van de grondwet. De grondwet schrijft nu nog voor. dat geen persoon, gemeenschap of religie be voorrecht mag worden voor andere per sonen, gemeenschappen of religies Ongeveer 80 procent van dc Ceylonese bevolking is boeddhist. ke kerk aan de Juffrouw Idastraat een toespraak over „De geest van onze gelofte". Muzikale medewerking werd verleend door het studentenkoor van Pretoria, dat een tournee door Europa maakt. De vie ring was georganiseerd door de Neder- lands-Zuidafrikaanse vereniging en het algemeen Nederlands verbond. Dr Fouché releveerde, dat op 18 de cember 1838 een handjevol voortrekkers de slag tegen de horden van Dingaan bij de Bloedrivier wonnen. De voortrek kers beloofden, als God hun de overwin ning zou bezorgen, de zestiende decem ber als een zondag en een dankdag te BELOFTE De geest van die gelofte noemde dr. Fouché een complex begrip, 126 jaar ge leden werd niet alleen een teken gege ven, ook werd aan de Zuidafrikaners de belofte gedaan van hun voortbestaan als blanke natie indien zij hun plicht leed. Na over de gezindheid van de voorva deren en over het geloof in de Almacht, en genade van Hem, die beschikt over het lot van alles wat bestaat, te heb ben uitgeweid, sprak de ambassadeur van het besef dat iedereen zijn plicht moet f ioen. Voor de Zuidafrikanen als natie be tekent dit op de eerste plaats, dat zij hun plicht doen tegenover de Heer, die in Zijn alwijsheid heeft besloten om aan de zuidpunt van Afrika een blanke natie te planten. De blanken moeten de instru menten zijn om de natie er te houden voor de uitvoering van de taken, die haar zijn opgedragen De Zuidafrikanen hebben de plicht om te zorgen en te strijden voor hun zelfbehoud als natie. TAAK Dr. Fouché geloofde, dat zijn volk ook de taak heeft om voor andere vol ken in Zuid-Afrika en voor de toekomst ervan te zorgen, omdat zij dat zelf niet kunnen. Juist daarom mogen de blanken van Zuid-Afrika ook terwille van de andere volken niet toelaten, dat zijzelf ten onder gaan. De blanke naiie heeft de verplichting, volgens dr. Fouché, om het licht van de westerse beschaving en Gods woord ln het donkere continent uit te dragen. De geest van de gelofte is ook, aldus de am bassadeur, dat de blanke Zuidafrikanen Deze kringen zijn van mening dat de 4 H Bondsregering er weinig voor voelt be cent verhoogd. De artsen hadden een verhoging van 42 procent ge- eist. 'as de situatie tussen de de regering al Begin juli jL artsenbonden e spannen. De artsen wilden" toen echter nog geen ..strijd-maatregelen" nemen er gaven de regering de gelegenheid harer zijds een nieuwe honorariumregelin, Natuurlijk zouden dergeliike acties weer tegenacties van de zijde der rege ring uitlokken en zij zouden derhalve ds algemene situatie niet verbeteren of een oplossing van het honorariumgeschil ver- gmakkelijken. De artsen schiinen even wel vastbesloten te zijn op de barrikaden te klimmen. Wat de artsen de regering vooral kwalijk nemen is. dat zij al twee leggen. Een actieprogramma ligt jaren geleden hun verzoek om verhoging echter klaar. Vermoedelijk zal het in januari worden uitgevoerd. De tandart sen hebben de voor hen ontworpen nieu we honorarium-regeling ondanks „ernsti ge bezwaren" reeds aangenomen. De inhoud van het actie-programma der artsenbonden is geheim. Vanzelfspre kend vraagt men zich in West-Duitsland af, of het nu ook in dit land zal komen tot een artsenstaking, zoals België die dit jaar he^ft beleefd, ofschoon men zich nauwelijks kan voorstellen, dat de West duitse artsen tot een dergelijke regel hun toevlucht zullen nemen. Daarvoor be staan, ook zonder een algemene staking. Tsjombe krijgt nog geen hulp van Bonn BONN De Kongolese premier Tsjombe heeft gisteren in de Westduitse hoofdstad besprekingen gevoerd met pre sident Lübke. Daarbij heeft Tjombe een overzicht gegeven van de toestand in zijn land en om steun van de Bondsrepubliek gevraagd. Volgens welingelichte kringen schijnen Lübke en ook andere regeringsleiders afwijzend te staan tegenover de materië le verlangens an de Kongolese premier. hebben ingediend al die tijd niets is geschied. Nu er tenslotte iets wordt gedaan om de tarie ven voor de artsen te verhogen, is datge ne wat wordt geboden onvoldoende zeg gen de artsen». De artsenstand dient zien natuurlij K wel te realiseren dat hij z'ch in een conflikt van een zeer bijzondere aard begeeft, wanneer er naar ..afweer-maat- regelen" wordt gegrepen. De goegemeente heeft over het alge meen weinig begrip voor de honorarium- eisen der artsen. Zij ziet. dat het de artsen financieel zeer goed gaat. Zij bou wen grote villas en rijden in dure auto's rond. Zij verdienen, ook zonder hogere honoraria, al veel meer dar vroeger, omdat de mensen veel sneller dan vroe ger naar de dokter 'open en 80 procent van de patiënten dit zeer gemakkelijk kunnen doen, omdat het ziekenfonds tóch betaalt" De artsen kunnen net werk niet meer aan. Aan het einde van de maand hebben ze nauwelijks tijd meer om de rekeningen weg te sturen. Er dient wer kelijk alles te worden gedaan om te verhinderen, dat de artsen z;ch verlagen tot het niveau van de gewone loonstrijd.- ter wille van de voltooiing van Gods plan moeten zorgen voor zelfbehoud, voor het bewaren van Riet instrument, dat ge bruikt moet worden om dit plan te vol- BONN Volgens kringen uit de 'om geving van oud-bondskanselier Adenauer, is deze voornemens zich bij de volgend jaar in de bondsrepubliek te houden parlementsverkiezingen opnieuw kandi daat te stellen. Dr. Adenauer, die thans voorzitter van de Christen-Democratische Unie is, hoopt de volgende maand 89 jaar te worden. Hij heeft sinds 1949 zitting in het Westduitse parlement /ft een &ont& \jj. Als zo'n fabriek er is dan kan met een slag de heersende werkloosheid op het eiland worden overwonnen. Zoals bekend is 25 procent van de uit 45.000 zielen bestaande beroepsbevolking werkloos, onder meer door de voortschrijdende mechanisatie in de olie-industrie. Verder bestaat er grote ongerustheid wegens het tekort van 6,7 miljoen Ant guldens in de ontwerp-begroting voor 1965. De heer Da Costa Gomez wilde de heer Biesheuvel niet haasten in zijn be- j ■lissing of de Nederlandse overheid in derdaad van plan is aan de voorgestelde projecten mee te werken Maar gelukkig kon hij zich wel positief uitlaten over het weer tot leven brengen van de vrijwel uitgestorven land- en tuinbouw op bet droge eiland. In aa- menwerking met de landbouwschool ln dere vervoeren heeft de Duitse Bundesbahn kort geleden een „teenager- twist-express" toege voegd. Deze extratrein biedt accommodatie aan ongeveer 700 jongeren, die voor een aanlokke lijke prijs een hele dag door een mooi stukje van Duitsland kunnen rond rijden. Of ze veel van die mooie natuur zien, valt te betwijfelen, want in de trein kunnen de jongeren naar hartelust dansen op grammofoon- platenmuziek. De Duitse Bundesbahn voert haar devies „plezier bezorgen aan de jeugd" evenwel niet al te ver door. want aan boord van de trein is alcoholische drank taboe. Die kan men wel volop verkrijgen in een andere bijzondere trein, de rij dende wijnkelder, die de Duitse spoorwegen heeft laten inrichten voor di recties van bedrijven die hun relaties eens „anders dan anders" willen ont- Voor de komende Kerstmis wordt voor de vijftiende maal een Kerstpostkantoor in het plaatsje Christkindl bij Steyr in Opper-Oostenrijk geopend. In de afgelopen veertien jaar zijn daar meer dan zeven miljoen postzendingen aige- stempeld, waarvan 2,5 miljoen voor het buiten land. I Medewerkers van ex- president Peron hebben gisteren in Madrid ont huld dat de gewezen dic tator, toen hij op 2 de cember naar Argentinië probeerde terug te keren, in de bagageruimte van een auto was gekropen om op deze manier aan de aandacht van zijn be wakers voor zijn woning in de Spaanse hoofdstad te ontsnappen. Dubbel gevouwen in de bak reed Peron naar het vliegveld waar hij ongezien in een terug te keren is, zoals bekend mislukt. I Een poging van dej Amerikaanse negerorga- nisaties om de verkoop van obligaties van de staat Mississippi op de Newyorkse markt te ver hinderen schijnt voor de eerste maal succes te hebben gehad. Het wa terleidingbedrijf van Jackson, de hoofdstad van Mississippi, kon dinsdag obligaties voor een totaal bedrag van ruim 24,5 miljoen dollar niet van de hand doen omdat geen aannemelijk bod werd gedaan. trokken te worden in de Kongolese kwestie, daar dit kwaad bloed zou kun nen zetten bij de Afrikaanse landen, die tegen Tsjombe zijn. De Kongolese pre mier zal ook nog een gesprek hebben met de president van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier Gerstenmaier ver klaarde later dat hij Tsjombe niet zal ontvangen als Bondsdagpresident maar als voorzitter van de vereniging Duits- Te veel koffie SAN SALVADOR (El Salvador». Het hoofdbestuur van de internationale kof- fie-organisatie heeft woensdagavond in een poging om een einde te maken aan de flauwe stemming op de koffiemarkt, besloten 500.000 zakken koffie, die vol gende maand in de verkoop zouden ko men. uit de handel t- nemen. TOUZLA (Turkije). Turkse kinderen, die naar school gaan. hebben het bij zich om het boze oog mee af te weren. Vrome mohammedanen dopen er bij het begin van elke maaltijd hun brood in en als ze er iets van la ten vallen, schuiven zij het op de palm van hun hand en kussen het. Meis jes, die naar een man uitzien en vrouwen, die hopen kinderen te krijgen offeren bet aan een heilige. Dit „symbool van geluk" het zout staat bij ons op elke tafel en wij vinden dat vanzelfsprekend. Maar in Turkije is zout zo belangrijk zowel voor de consumptie als omdat het een godsdienstig symbool is, dat de prijs in meer dan 100 jaar niet is verhoogd. De huisvrouw te Istanboel en de boer in Anatolië betalen nog altijd onge veer dezelfde prijs voor zout, iets meer dan vijf (dollar) cents voor onge- kilo, als hun voorouders onder de regering van sultan Hamid in 1850. Het meeste Turkse zout komt uit deze kleine stad Touzla ongeveer 40 km ten noorden n streek, die sn oppervlak- de Egeische zee, ongeveer 40 km ten noorden van Izmir, rijk is aan natriumchloride. De zoutpannen te Touzla beslaan te van 25 vierkante kilometer. Het zijn ondiepe bekkens, waarin zeewater wordt geleid, bij verdamping waarvan het zout zich afzet in de vorm van kristallen. Deze eeuwenoude methode van zoutwinning is hier al honderd jaar in ge bruik en levert per jaar ongeveer 350.000 ton zout of 65 procent van Turkse produktie op. Het zout is, evenals suiker en alcohol, een monopolieprodukt, dat wordt geproduceerd en beheerst door de Turkse regering. IT U R N A WASAUTOMAAT Op een oppervlakte van niet meer dan 50x50 cm plaatst U de AEG turna, volwaardige wasauto maat van geheel aparte klasse. Eerrsprookje voor de vrouw die thuis (tot liefst5 kg) „laat" wassen geheel automatisch AMSTERDAM wereldvermaard sinds mensenheugenis

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5