Witte droom Comité Bevrijdingsdag 1965: Maak er een feest van Feestconcert met lichte en serieuze muziek Nationaal Comité thans geïnstalleerd Christmas Carol op Nederland 2 Rusland bekijkt verzoek KLM-dienst via Moskou j Ouders maakten door kind gestolen f 5000 op!* 7 WOENSDAG 16 DECEMBER Invulpuzzel 0 2 0 3 O 4 O 5 O 6 O 7 O 8 O 9 O Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. geloofsheld, 2. werk van Felix Tim mermans, 3. compleet, 4. liniëren, 5. winstgevend, 6. geheel en al, 7. bra ken, 8. het tegenovergestelde, 9. plan hebben. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van de koraaleilanden ia de Z. Arabische zee ten W. van Ceylon. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Boekje met voorwoord van prinses Christine Horizontaal: 1. kilometer, 8. pa, 9. op per, 10. e.p., 12. ere, 13. lap, 15. roe, 17. nat, 19 aar, 21. mens 23. Edam, 24.1 li Ir, 25. inert 26. ra 27 slank. 29. Sion, rL_.„ 31. Sem. 32. Erp, 34. one, 35 Ide, 37. {,at" beoogt coördinerend, stimulerend 90 e.k., 41. aster 43. Ot, 44. perti- 53 DEN HAAG In afwijking tol de vaak ingetogen stemming die tot i de bevrijdingsfeesten kenmerkte, men ditmaal de blijheid in het centrum stellen Vrijheid-blijheid, samengevat in het motto ..Maak er een feest van". Dit is ook de titel van het boekje dat weldra verspreid zaïl worden en daf naast een voorwoord van prinses Chris tine, een overzicht van het comité var lanbeveling en een kort overdenking van de ellende in de tweede wereldoor log, een aantal nuttige wenken bevat, die de feestviering een va6te onder grond kunnen geven. Om de gedachten In een vroeg stadium bij de nationale feestelijkheden te bepa- Nationaal comité ter vie de bevrijdingsdag geïnstalleerd, 1. ka. 2. adviserend op te treden. Ook zal dit c mité twee nationale manifestaties vo door radio ion, 32. eest, 33. peen, 36. dar, i ^et actiecomité. Herengracht 519 I sterdam, alle plaatselijke comité's ter zijde 'staan met adviezen, affiches en het be- 40. Kp, 42. Ti, 43. O.T. BUMA vierde 50-jarig bestaan Enthousiasme voor Nederlands Kamerkoor AMSTERDAM De BUMA - het bureau voor muziekauteursrechten heeft gisteren het vijftigjarig bestaan gevierd; 's middags met de officiële opening van het nieuwe gebouw de Marlus Bauerstraat en 's avonds met een feestconcert in het Concert gebouw. Vanmorgen is er in het nieuwe BU MA huis een academische zitting ge houden over het onderwerp „creati viteit". De minister van justitie, mr. Y. Scholten, verrichtte de opening en maakte daarbij bekend, dat het de Koningin behaagd had de directeur van de BUMA, mr. J. van Nus, te be noemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau- Verder spraken nog de voorzitter Jan Mul en mr- J. van Nus. Op de re ceptie, de daarop volgde, waren vele autoriteiten aanwezig. Het feestconcert dat 's avonds door het Concertgebouworkest werd aange boden, wilde een klankbeeld geven var de twee grote muziekgroepen, die door de BUMA behandeld worden, nl. de ernstige en de lichte muziek. Dat voor de sector van de ernstige muziek het Nederlands' Kamerkoor uit genodigd was, kunnen wij niet genoeg waarderen. Zangkunst Immers dit voortreffelijke vo cale ensemble krijgt in ons land lang niet de belangstelling en de wa dering van het publiek, die het v dient. Hier trad het voor een groot zeer gemengd auditorium op, dat omwonden zijn enthousiasme vi deze perfecte zangkunst toonde. De Nederlandse componisten hadden al veel eerder de kwaliteiten kleine beroepskoor op prijs weten te stellen en uit de composities, die zij schreven was een keuze gedaan bij de samenstelling van een kort programma, dat bij afwezigheid van de vaste diri gent Felix de Nobel door Albert de Klerk werd geleid. Een programma, dat begon met hei muzikanteske èn toepasselijke „Must- ciens, qui chantez d plaisir" van Johan Wagenaar en dat verder o.a. Carillonagc van Zagwijn mooi van klankkleur het grappige „Daar was e louf" van Sem Dresden, het op het Gregoriaans geïn spireerde „Die Nobis, Maria" van Stra- tegier en het contrapuntisch ingewik kelde Sonnet van Rudolf Escher ver meldde om te eindigen met, Deuntje van Piet Ketting, waarin 'zelfs even Tristan en Isolde opdoken tot hilariteit van menigeen. Luisterden degenen, die voor de lichte muziek gekomen waren bij deze „serieu ze" klanken soms verbaasd en niet be grijpend toe, daarna waren de rollen omgekeerd. Toen speelde het Metropole Orkest onder Dolf van der Linden! Lichte muziek De BUMA had voor deze gelegen heid compositie-opdrachten verstrekt en wij waren benieuwd wat goede lichte muziek gepresenteerd zou worden. Er schuilt juist op dit terrein wel héél véél kaf onder het koren. Het begin was hoopvol. Pi Scheffers „Speelmuziekje" bleek een fris, pretentieloos werkje, ietwat in de trant van Eric Coates (wiens werk v/ij een voorbeeld van goede populaire muziek vinden). „Derivations" van Theo Loevendi, waarin Nedly Elstak (trom pet), Piet Noordijk (alt-saxofoon), Maar ten van Regteren-Altena (bas) en Cees See (drums) solieerden, leek kundig ge schreven te zijn, maar o.i. kwam van het concertante karakter weinig terecht door het gebrek aan contrast. En het maakte enorm lawaai het geen de jeugd zéér op prijs stelde Wij moeten eerlijk bekennen bij de selectie van „Nederlandse successen in het buitenland", door Bert Paige gear rangeerd, de wedstrijd in het herken nen helemaal verloren te hebben. Ze zullen er allemaal wel geweest zijn, deze successen, en ze zullen wel meer geld in het laatje gebracht hebben dan welke serieuze compositie ook! Daarvan kan bv. Malando meepraten. Boy Edgar behoorde ook tot de op dracht-componisten, maar zijn „Be there" leverde alleen een wel aardig ritmisch patroontje op, plus vele decibels geluid. Maar toch hadden wij dit liever dan wat Guus Jansen in zijn „Romantic Concerto" dorst uit te halen. Hoe is het mogelijk, dat in deze tijd zoveel „kitsch in pluche" gemaakt kan wor den. Geen beter voorbeeld van smaak- bederverij dan dit nare aftreksel van het Warschau-Concert. Guus Jansen speelde het zelf en hij kreeg er nog bloemen voor ook. Het deed eigenlijk ongewild wat ko misch aan, dat na deze anticlimax op het feestconcert vanmorgen in het BUMA-huis zoveel overdachte en weten-j schappelijk gefundeerde woorden te ho ren vielen over „Creativiteit". Prof. dr. J. M. M. Aler van de Leidse Universiteit sprak over „Creativiteit en het woord", Georges Auric over „La oréativité et les moyens modernes de communication", André Chamson over „La créativité et 1'image" en de Poolse professor Roman Ingarden over „Das schöpferische Ver halten des Autors und das Mitschöpfer- tum des Virtuosen und der Zuhörer". Belangrijke gedachten werden hier naar voren gebracht, zéér belangrijk voor de hedendaagse cultuur. Wij zullen er dan ook later op terugko men. Dra. H. E. Kokee-v d. Berge (Van een onzer verslaggevers) schikbaar stellen van de tekst van een wagenspel, dat speciaal voor deze gele genheid door Jan Naaykens is geschre- Het moet namelijk een feest blijven dat door de plaatselijke comité's wordt ge organiseerd. Geen hoge hoeden van over heidsdienaren die er ambtshalve iets aar doen, maar blije gezichten van mensen dit zich eenmaal in de vijf jaar eens hele maal vrij weten te maken. i goede overgang te krijgen van de dodenherdenking die overal in den lande op de vooravond van de bevrij dingsdag zal worden gehouden en de uit- bundige feestviering op de dag zelf, heeft het nationale comité het plan om in de Pieterskerk te Leiden in de ochtenduren dankstond te houden, waarop decla matie, zang muziek en een toespraak el kaar zullen afwisselen. Radio en televisie zullen deze dienst uitzenden, evenals dat doen met een nationaal feest in de RAI te Amsterdam. Dit laatste zal grote gelijkenis vertonen met het bekende pro gramma „Dit is uw leven" en daarbij zal Nederland in de hoofdrol staan. Bekende personen die de geschiedenis van Neder land gunstig hebben beïnvloed zullen amera komen. Het feest zal het nieuws van 20 uur worden uitgezon den en ongeveer vijf kwartier duren, dat plaatselijke festiviteiten later op de avond geen enkele hinder zullen onder- vinden. Een dreigende Europacup-wedstrijd zal vermoedelijk ondervangen kunnen den, zodat niet heel Nederland aan toestel gekluisterd blijft als er si feestgevierd moet worden. Boekje Het boekje met feestsuggesties bevat ;n ontwerpprogramma voor deze dag, waarin volksdansen, samenzang, toneel, bevrijdingsmarkten, vliegerwedstrijden en versierde straten een plaats vinden. Voor de avond vermeldt het historische optochten, gondelvaarten, openluchtbals vuurwerk. Het is de bedoeling dat het „Doefeest" wordt, waar niemand pas- f bij kan blijven. De voorzitter van het werkcomité, burgemeester mr. H. A. M T. Kolfschoten, gaf gisteren als zijn me- De minister van justitie, mr. Y. Scholten. heeft het gebouw van de BUMA in Amsterdam geopend. De koningin had BUMA-direc- teur J. van Nus (rechts) benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. In aanwezigheid van oud-minister mr. J. Donner. die destijds de wet op het auteursrecht indiende, speldde minister Scholten hem de ver sierselen op. nlng te kennen dat er heel wat me zijn die nu eens naet beziggehouden wil len worden, maar die zelf eens de handen uit de mouwen willen steken. Het zou een armzalige geschiedenis worden als de Nederlander zich een de vijf jaar niet eens vrij zou kunnen ken van het leven van alledag. De jeugd heeft een vrije dag. Heel wat bedrijven zullen hierbij aansluiten. Het tijdstip van dit bevrijdingsfeest werd bijzonder gunstig genoemd, aange zien men voldoende afstand van de feiten heeft om ze in hun juiste proporties te zien, terwijl door publikaties de jeugd beter dan ooit op de hoogte is van wat er in de oorlogsjaren plaatsvond. Dit zal men misschien over vijf jaar niet i zo kunnen zeggen. In februari hoopt men een boekje met verder uitgewerkte suggesties uit te ge- ven, die men b|j het bureau van het co- mité kan aanvragen. Programma s voor kerstdagen HILVERSUM Van NTS en gasten zullen zijn. De show -komt re- sommige omroepverenigingen heb- gelrecht uit de Kurzaal in Davos en ben wij reeds mededeling ontvan- wordt uitgezonden met medewerking J van de Zwitserse televisie, gen over hun plannen voor uitzen- Later 0D de avond zullen hoogtie. dingen via radio en televisie op de jaarde tonelisten Magda Janssens beide kerstdagen. (81), Henk van Buren (71) en Phi- Enkele van de eeDroiecteerde lippe la ChaPe!le (82) onder fcnkele van de geprojecteerde van d(_ 24.jari,a Joh„ van de Res, de programma s nemen wij alvast on- eenakter „Nocturne" van Herman der de loep. Heyermans spelen Zo zal de NTS op de avond van RdcllO Rustig weer j DE BILT Terwijl de kleine de- pressie boven Frankrijk langzaam minder diep werd, ontstond een klein hogedrukgebied boven Denemarken. De wind in ons land bleef daardoor S oostelijk en het oude front dat giste- S ren over ons land lag, verwijderde 5 zich niet. Vandaar dat ook vanmorgen 5 plaatselijk nog enige regen viel. Ook 5 bevond een gedeelte van het land j zich in de mist. Bij west-Schotland arriveerde een 5 depressie van de oceaan, die zich vrij 5 sterk in de richting van de Golf van J Biscaye heeft uitgebreid. Deze de- pressie neemt echter snel in betekenis af en zal daarom vrijwel geen invloed S op het weer bij ons uitoefenen. Er wordt het komende etmaal dan ook S nog weinia verandering in het weer 5 verwacht. Er zal weinig of geen regen meer vallen, maar de kans op mist j donderdag -4 december een bewer- blijft vrij groot. Bij opklaringen kan j KHi'g van een van de zes beroemde Bij de KRO zal men op Tweede j ij. j t.a kprglvnrha pn van nu-feon; .APVirict. t.-,_i__ de temperatuur gedurende de nacht tot dichtbij het vriespunt dalen, ter- J wijl hij ook morgen overdag iets lager 5 zal blijven dan vandaag. Zon en maan: donderdag 17 december: J zon op 8.43. onder 16.29. maan op 15.21. onder 6.21. Zaterdag 19 december: volle J kerstverhalen van Dickens ..A Christ- Kerstdag het radioklankbeeld ..Anker- «nas Carol uitzenden Het geldt hier i„s.- kunnc„ beluisteren, waarin de een produktie van het Amerikaanse Vlaamse dichter Karei Jonckheere zijn network CBS, waarin Friedrich gedachten laat gaan naar daklozen, die m Ebenezer Scrooge rondzwerven zoals i Echter geen vervoersrechten Mr. Albarda: nieuws speelt en Basil Rathbone die „Marley's geest". Het progamma is te zien op Nederland 2 Op de middag van de Eerste Kerst dag zendt de NTS twee televisiere gistraties van de BBC uit op Neder land 1, en wel de traditionele voor stelling van Billy Smart's circus en ETHERGOLVEN geboorte van Christus Jozef en Maria dat moesten doen. Verschillende Vlaam se letterkundigen werken aan dit pro- gamma mee. Dezelfde middag is er een progam- na over Nieuw Zeeland, waarin Neder landse emigranten aan het woord ko- Via de andere zender kan men om half zes luisteren naar het ook al tradi tie geworden contactprogamma russen het sanatorium Davos en de Hilversum- se studio, dat de VARA dan uitzendt. De NCRV heeft ons verzocht, nog geen van haar progammaplannen te voor Nederland bewaard SCHIPHOL Bij zijn terugkomst uit Moskou heeft de president-direc teur der KLM, mr. H- Albarda, giste ren op Schiphol bevestigd, dat Rus land bereid is een verzoek van Ne derland om de KLM via Moskou over Russisch gebied naar Pakistan en van daar naar het Verre Oosten te laten vliegen „in welwillende overweging te nemen". Met nadruk voegde mr. Albarda daar echter aan toe, dat een over komst eerst na behandeling op rege ringsniveau definitief tot stand kan komen en dat de KLM slechts toestem ming zal krijgen voor een technische landing bij Moskou, waar zij dus geen passagiers aan boord zal mogen ne men voor Pakistan of het Verre Oos ten- Op de terugreis zal de KLM even passagiers in Moskou mogen al- zetten Dat hij in Moskou eerder gisteren had geweigerd geruchten over een nieuwe PERSONALIA Mr. F. R. Povel te Amsterdam is be noemd tot vice-presidont gerechtshof te Amsterdam Mr. J. W. Knottenbelt en mr. G. Philipse beiden te Den Haag zijn be noemd tot vice-president van de arron dissementsrechtbank aldaar. Mr H Franken te Rotterdam is per 1 januari 1965 benoemd tot gerechtssecre taris le klasse in tijdelijke dienst bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. F. H. Wiersema te Zijldijk is benoemd tot plaatsvervanger van het tweede lid de pachtkamer van het kantongerecht te Groningen Professor G. Brouwers, secr.-gen. van het ministerie van economische zaken, is benoemd tot vice-voorzitter van het EEG. Comité voor economische politiek op middellange termijn. SIMON V. WEER VRIJ AMSTERDAM De raadkamer van de rechtbank heeft op vordering van de officier van justitie de voorlopige hech tenis opgeheven van de Amsterdamse schrijver S. V., die kortgeleden wegens het verhandelen var marihuana werd aangehouden „Er waren dringende per soonlijke redenen", aldus verklaarde des gevraagd de officier. lijn via Moskou naar Pakistan te be- vestigen, verklaaroe mr. Albarda door 5 te zeggen: ..Ik wilde dit nieuws niet in Moskou bekend maken, doch voor Ne- 5 derland bewaren". Men kan op de luchtlijn over Moskou. J al is die dan duizend kilometer korter J en zeker twee uur sneller, geen tussen- 5 landingen maken bij Rome, Caïro of Beiroet, waar wel passagiers voor het S Verre Oosten mogen worden opgeno- Anderzijds meende mr. Albarda dat bet voor vele passagiers die op Schiphol Instappen mogelijk een attractie betekent om via Moskou naar het Verre Oosten 5 te reizen, nog afgezien van de kortere J reisduur. Vanzelfsprekend zullen echter 5 diensten via het Midden Oosten naar 5 Karachi worden gehandhaafd. Van een regelrechte verbinding vta Moskou over Siberië naar Tokio kan J echter nog niet komen. Dit is een ver- 5 langen dat talloze Westeuropese maat- 2 schappijen en niet te vergeten Japan Airlines al jaren koesteren. De Russen aarzelen op dit punt echter nog steeds. 5 Lopik stoort Frans tweede programma voor de Belgen een progamma van kerstliederen, te zingen door een mannen- en jongens- ve™elde" koor bij orgelbegeleiding. Via Nederland 2 wordt die middag onder andere uitgezonden een BBC- registratie van een op 20 december te geven uitvoering van Handei's orato rium „Der Messias". Men hoort dan van Sir Malcolm Sargent. Op de middag van de Tweede Kerstdag neemt de NTS Nederland 1 de Vlaamse opvoering van de televi sie-opera „Willem van Saeftinghe" van Frederik Devreese over. Dit werk behaalde de Prix Italia 1964. - De KRO zal op de avond van de Eerste Kerstdag op Nederland 2 de film „Ik ben jouw licht'" Het U de geschiedenis van een blind negerjongetje, dat een blank lotge- welke eveneen' nltzendt In nootje uit zun eenzaamheid verlost kanaal 2". Dat spijt de Belgen zeer. De beide kinderen ieven in een New Onderhandelingen over de storings- Yorks blindeninstituut. Daarna wordt kwestie met en tussen Nederland en een Kerstspel van de Vlaamse tele- Frankrijk hebben niets uitgehaald; voor visie vertoond, nl. ..De langste nacht" beide landen is het bedoelde kanaal van de Franse schrijver Armand La- aangewezen voor het tweede televi- noux_ sie-programma en er is geen reden, daarin wijziging te brengen. Ook al men stelt dat kijkende Belgen teleur. BRUSSEL Doordat de sterkte op 100 kWt is gebracht heeft de Franse zender Rijsel-Bouvigny zijn definitie! uitstraling van het tweede programma in kanaal 27. film „Ik ben jouw licht" presenteren. «*~L'T", Be'flë Hot Jc de „e., Franse programma ontvangen, maar m Tweede Kerstdag kan 's avonds kijken naar de Rudi Car- relshow. waarin behalve Walter en Connie (zoals wij reeds meldden) ook het Italiaanse zanggeresje Gigliola Cinquetti, Mieke Bos en Johan Kaart Eis: vader negen, moeder drie maanden v«navond I. 402 m. 19.00 Nieuws en 19.10 Radiokrant 19.30 Mu- Leger des Heils (gr) 19.45 Op uitzending: Amus reofonische uitzei kest: klass fonische IIj I LI Ii 1 Nigeria, lezing 21.30 Lichte kestmuziek 21.50 Sportreportage 22.10 Klaas orkestmuziek 22.30 Nieuws 22.40 Avond- iverdenking 2.50 Orgel en klavecimbel (gr) ARNHEM Tegen de 43-Jarlge los- arbeider J- K. uit Wageningen werd gisteren voor de rechtbank negen maanden met aftrek geëist, waarvan twee maanden v.w. en tegen zijn 36- jarige vrouw drie maanden, waarvan twee v.w. en in beide gevallen drie jaar proeftijd. Het echtpaar had binnen veertien dagen 5000 gulden, die door hun tienjarig zoontje uit een kruide nierswinkeltje waren gestolen, te heb ben opgemaakt De knaap had ingebroken toen de kruidenierster, een 63-jarige weduwe, even afwezig was. Een portemonnaie met 9.000 gulden liet hij liggen. Het zoontje dat al meermalen moeilijkhe den had veroorzaakt door ..oneerlijk heid" vertelde zyn moeder dat hij het geld had gevonden en deze deelde haar man mee dat zy het geld zelf had ge vonden in een bus. De man is daarna veertien dagen elke avond dronken per taxi thuisgekomen. In het gezin met negen kinderen werd die dagen het geld opgemaakt. Het enige e*cuus zou kunnen z|Jn, al- „Nee hoor, ik lig er echt geen nachten om wakker", zeg ik eindelijk. „Natuurlijk, ik ben vrouw en iedere vrouw denkt wel eens aan haar oude rivale. Maar Hans en ik weten wat e aan elkaar hebben". We zijn bij de stad gekomen. Daivd geeft me aanwijzingen hoe ik moet rijden. Ik heb nu al mijn aandacht nodig voor het verkeer en het laatste stukje door de stad zeggen we niets te gen elkander. Keurig voor de deur parkeer ik de wagen. Nu de motor zwygt, schijnt de regen nog harder neer te kletteren. David diept zijn sleutels op en trekt zijn handschoenen aan. „Je bent reuze bedankt, Wies". Hij heeft het portier al in zijn hand, maar aarzelt nog een moment met uitstappen. „Wou je nog wat zeggen?" „Nou ja dan, op het gevaar af dat je me een onuitstaanbare bemoeial zult vinden vergeet niet: voor een' man als Hans ligt het geluk bil een vrouw als jij". Het portier slaat met een klap dicht. Met een paar grote passen rent hy door de gutsende regen naar het portiek. Een zwaai met zijn hoed en hij is verdwenen. Werktuigelijk zet ik de motor aan. Voor een man als Hans ligt het geluk bij een vrouw als jij Wat bedoelt David daarmee? Het staat voor me vast dat hij er een bedoeling mee heeft. Ik tracht me ons hele gesprek weer te bin nen te brengen, en langzaam wordt het me dui delijk. David heeft geprobeerd me uit mijn tent te lokken. Eerst met zijn nonchalante op merking dat we geen ideaal echtpaar waren Later vroeg hij of het me hinderde dat hij wist van Mary, en of ik over haar piekerde. Ver wachtte hij dat ik hem in vertrouwen zou n»- men? Wilde hij iets zeggen over Mary? Is hii bang dat er iets verkeerd gaat, en wilde hij me waarschuwen? Een man als Hans, die het meeste houdt van die heel gewone dingen, het liefst 's avonds thuis zit in zijn eigen stoel met een boek of de krant. Een man als Hans hoort bij een vrouw als lk. die h'em dit alles geven kan. Maar het klopt niet. Hans koos een meisje als Mary, die hield van uitgaan en luxe en mooie kleren, die alles wat naar het gewone zweemde, verafschuwde. Hoe is dat toch gekomen? Ik had het David moe- door Heieen van Batenburg ten vragen. Hoe hebben ze elkander ontmoet. Wie is Mary, die mooie blonde Mary met haar mannequinfiguurtje? Was het alleen haar schoon heid die Hans al die jaren geboeid hield, zodat hij afzag van zijn praktijk in Westerweerd? Het hart heeft redenen die het verstand niet kent Wat zou David my kunnen vertellen? Het ii goed dat ik hem niets gevraagd heb. Ik ben Westerweerd binnengereden. In de ver te zie ik ons huis al liggen. Het licht brandt op de studeerkamer. Als mijn motor afslaat, ver schijnt Hans voor het raam cn steekt ziin hand op. De regen is eindelijk opgehouden. Ze hebben het kind Fransdska Louise ge noemd. Het drong eerst helemaal niet tot me door dat ze naar mij vernoemd was. „Nou. hoe vind je dat?" vroeg Hans. toen lk het kaartje zonder meer opzij legde. Toen pas kreeg ik het in de gaten. „Wat een onzin", was mijn eerste reactie. „Waar is dat nou nodig voor?" „Dat is een blijk van waardering en vriend schap", zei Hans e enbeetje stroef. „Ze dachten dat je het leuk zou vinden". „O, natuurlijk," haastte ik me te zeggen, „het is geweldig aardig van ze". „Waarom ben je daar nou niet doodgewoon blij mee. Wies?" Nu zou ik het liefst heel dicht bü hem gaan zit ten met mijn hoofd op zijn knie. „O, Hans. Ik heb me aangesteld als een idioot by die beval ling, zo bang als een wezel was ik. Martha, die was dapper. Ik was alleen maar belachelijk en kinderachtig- Het halve dorp deed of ik een won der verricht heb en nu noemen ze het kind ook nog Louise, terwijl ik het juist allemaal zo gauw mogelijk zou willen vergeten." Soms weet ik zeker dat ik het doen moet. Op zijn knie kruipen, myn hoofd tegen zijn schou der en lief voor hem zijn. Vergeten dat er een Mary bestaat, niet letten op haar spottend ge zicht, haar meewarige glimlach. „Hans, weet je dat ik echt een beetje van je ga houden, dat het heel langzaam in me groeit, dat ik telkens tot mijn verwondering ontdek dat jij het bent naar wie mijn hart uitgaat". Het is onmogelijk. Hij zou zich een ongeluk schrikken en er verlegen mee zijn. Of misschien zou hij zeggen: „Dat is toch niet onze af spraak? Het spijt me dat het zo gelopen is, Wies". Nee, duizendmaal nee, niet mijn hunke ring prijsgeven. Al ben ik dan ontrouw aan mijn liefde voor Bert, spoediger en totaler dan ik ooit verwacht had, Hans is trouw. Een man als Hans heeft eenmaal lief, voorgoed „Het spijt me", zeg ik timide, „ik schijn al tijd verkeerd te reageren". Hans kijkt me onderzoekend aan. „Je bent, geloof ik, oververmoeid", zegt hij. „Je dagprogramma is te overladen. Als het je te veel wordit „Het wordt me helemaal niet te veel", bijt ik. „Ik ben blij dat ik wat te doen heb". Hans zwijgt een hele poos. Nerveus speel ik met het kaartje van Fransiska Louise. Met Bert kon ik ruzie maken, met Hans loopt het al tijd dood op zyn zwijgen. Ik ben ervan overtuigd dat hij na een kwartier vriendelijk zal vragen: Heb je nog thee?" En daarmee is dan het in cident gesloten. Maar ditmaal vergis ik me. „Wies", zegt Hans, en ik geloof werkelijk dat hij ook zenuwachtig is, „spijt het je dat we met elkaar getrouwd zijn?" „Nee", zeg ik direct. Hij zucht diep. dus de officier, dat zij voor de verleiding zijn bezweken omdat z|j het niet breed j Pleiter vroeg om ondertoezichtstelling J van man en vrouw en een geheel voor- waardelijke straf voor de vrouw omdat J zij thuis nog zeven kinderen moet ver- J zorgen. Twee zijn intussen aan het ouder- i lijk gezag onttrokken. Leo Hom sloeg J Televisie. tuinman neer n, 298 m 19.00 Voor de kin deren 19.10 Jazzmuziek 19.30 Artistieke staalkaart 20.00 Nieuws 20.05 Stereofonische uitaending: Dansorkest en zangsolisten. 20.40 De Keizer en de hoiuten kop. hoor spel 21.40 Gram 21.50 Pianospel met in strumentale begeleiding (gr) 22.05 Licht orkest 22 30 Nieuws 22.40 Volksliedjes en balladen 22 55 Tussen stilstand en bewe- lezing 23.10 Viool en klavecimbtl; vanavond Ierland I. NTS: 19.30 Socu- trouiliewagen 54. TV-film VPRO20.20 Filmsterpor- i parapsychologisch experin na scheldpartij —22.40 Journaal. EMMELOORD Tegen de scheids- i pro op- gemaakt, omdat hij in Emmeloord de gemeente-tuinman K. van der Meulen, zou hebben geslagen. Aanleiding tot Horns optreden zou het schelawoord „kaltemepperzijn geweest dat het slachtoffer de scneidsrechter toevoegde toen hy en een couega aoor scnoten van Horns jachtvrienden oij het snoeien van bomen werd gehinderd. Van der Meulen, die in het ziekenhuis j behandeld moest worden en nu het bed houdt, heeft verklaard dat indertijd zijn j kat door Horn werd doodgeschoten. Na de schoten begaf hij zich naar het poli- tiebureau om aangifte te doen van het jagen op zijns inziens verboden terrein. Onderweg werd hij door de auto van Horn ingehaald. Horn stapte uit, sloeg j de arbeider van de fiets en ranselde hem „tot er bloed tevoorschijn kwam". De scheidsrechter, die Emmeloord in- middels heeft verlaten, heeft de tuinman vijftig gulden aangeboden als zoenoffer. iek 20.20 programma over Hendrick de Key: 20.45 Tiger Bay. speelfilm (14 jaar). T.V. NOORDZEE 18.32 uur; Beaver knapt het op: Bea\ is eenzaam; 18.59 uur: Popeye; 19.07 ui Les Grands Seigneurs: Nepal I; 19.26 ui The Saint: Judi Today; Churchill Club; 22.00 i Programma voor morgen KRO: 7.00 Nieuw 8.20 Ouverture huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 School radio 10.00 Franse operamuziek (gr) 11.0" Nieuws 13.lt vrouw NCRV: 14.15 Balalaika-orkest (gr) 14.30 Samen alleen, hoorspel (herh van 30 nov jl) 15.20 Lichte orkestmuziek (gr) 15.20 Pianorecital: klass muziek 16.00 Bij beloverdenking 16.30 Lichte muziek (gr) 16.45 Spaanse muziek (gr) 17.00 Voor de jeugd 17.30 Kinderkoor (gr) 17.45 Gitaar spel (gr) 17 55 Sportrubriek 18.10 Koor- Mng 18.30 Sociaal perspektief. lezing 18.40 Stereofonische uitzending: Insrumentaal Trio: amus muziek (gr). Politiemannen mogen 7.10 Ochtendgym 7.20 'Lichte°eran O J 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Ni< .j J Lichte gram 8.5 OOchtendgym naar zittingen van lietjKjST ambtenarengerecht 9.05 Klas, 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje 11.15 Piano recital: moderne muziek 11.45 Nederlandse itie in Amsterdam zijn vrij de zit- n van het ambtenarengerecht bij te -n, zo deelt minster Toxopeus (bin nenlandse zaken), ook namens zijn ambt genoot Scholten (justitie) mede. n.a.v. schriftelijke vrager, van het Tweede- Kamerlid Franssen (soc.). Volgens van de burgemeester van Amsterdam ontvan gen inlichtingen, aldus beide bewindslie den, is het niet waar. dat twee leden van de gemeentepolitie In Amsterdam hier- ter verantwoording zijn geroepen. ROTTERDAM. Ned. Econ. Hogeschool kinderen. 12.33 Zelfstandig zijn idom het huis klankbeeld i 15.30 Stereofcooische uit- •orkest: klass i (wordt vervolgd) (Rotterdam). t accountant: F J N Draaisma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7