Bezwaren tegen het plan Herengracht-Zij lsingel Te kust en te keur Sloop, demping en nieuwbouw Leidse politie speurde naar dode muis, die in fles pap zat Gymnasiast sloeg Leidse politieman neer Koninklijk goud voor erelid L.C.B. Afscheid secretaris Veerman werd warme huldiging Agenda voor Leidse raad Commentaar NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 Woensdag Wijkgebouw Het Boshuis, 7.30 tot 10 uur: sociëteitavond Herv. wijkgemeenle Boshuizerwijk (komen en gaan wanneer men wil), leestafel, muziek, gesprek enz Geref. jeugdhuis, Breestraat 19. 7.30 uur: afd. Leiden Tuinbouw en Plantkun de, bloemschikken en -binden. Breestraat 87: opening Instituut voor Prehistorie (door presidentcurator van de universiteit, dr. E. H. Reerink). Bevrijdingskerk. 7.30 tot 750 uur: Herv en Geref. avondgebed. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nd. Comedie met „Wie is bang voor Vir ginia Woolf?" Den Haag: Diligentia, 8 uur: pianoduo Marie Jesé Billard Juliën Azaïs Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest, saxofoonsolist. Donderdag Huis Over 't Hoff. 8 uur: K. en O., kerststukjes zelf maken, o.l.v. C. Kriest Stadhuis, 2 en 750 uur: gemeenteraads vergadering (begrotingsbehandeling) Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Wim Sonneveld. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., kerst concert door het Rott. Philharmonisch Orkest o.l.v Ed. Flipse; solisten: Aafje Heynis alt, Bram Boelee piano; medew van Philharm. koor „Toonkunst" olv Kees Stolwijk. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraads vergadering (begrotingsbehandeling» Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academie, 4 uur: inauguratie prof mr. H. A. Drielsma, gewoon hoogleraar in de successiebelasting, de registratie en het zegelrecht. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afd Leiden Vereniging tot bevordering der belangen van Slechthorenden, kerstvie ring. Aula school Asserstraat. 8 uur: afd Leiden Centrurft Ned Christenvrouwen- bond. kerstfeestviering. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van de zon" Den Haag: Diligentia. 8.15 Sonneveld. Den Haag: Dierentuin. 830 uur: Nieu we Komedie met „Een knecht van twee I meesters". Zaterdag Herv. jeugdgebouw, Hoogl Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, songfestival Sassenheim: Geref. kerk. 8 uur: con cert Nat. Jeugdkorps van de Ned. Fed van Chr Muziekbonden. Den Haag: Kon Schouwburg. 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De Zweedse vijfhoek", 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De methode Ribadier" Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Wim Sonneveld. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Con certgebouworkest. met bariton Scheveningen: Oude Kerk. 8 uur: Zuid- bollands Orkest, met koor en solisten Weihnachtsoratorium. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Centraal. Breestraat 74, tel 20552, en de apotheek Van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp. LEIDEN In 1963 verenigde de raad zich in beginsel met het plan vooi de Zülsingel en de Zuidsingel. De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft inmiddels ook in beginsel met het ontwerp-plan ingestemd. De bestaande bebouwing is van een zo slechte kwaliteit, dat afbraak nood' zakelijk is. Het gebied leent zich door zijn ligging ten opzichte van het stadscentrum uitstekend voor nieuwe bedrijfsvestigingen met een wijk- verzorgend karakter en uitbreiding van enkele aan de periferie reeds wezige bedrijven, alsmede voor de bouw van kantoren en winkels w; boven woningen. Wim Alleman Eddie in Les Amants Camera (2 en 8 i jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De heèrseres van Atlantis (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 5 (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 5 de olie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.1 (18 jaar). Trianon (2.3u, 7 en 9.15 uur): Schijn huwelijk (18 jaar) Films Camera (2 i jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie in volle vaart (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Dwars door de vuurlinies (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Wereld zonder schaamte (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les Amants (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De Vi kingen komen (14 jaar). Tentoonstellingen Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14; tekeningen van Wim de Mol, elke dag van 4.30 tot 12 uur, vrijdag van 4.30 tot (tot I De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van Herman Dijkstra (van 14 oov - 14 december) De Ruif, Jan Vossensteeg 59: werken van Hans Götze. (tot 24 december: geo pend. 12-20 uur. op vrijdag, zaterdag en zondag van 12-24 uur) Papengracht 6a: tentoonstelling etsen Leidse studente Chrlstien van der Wolf (tot en met 31 december) Leiderdorp: Plantage, clubgebouw De Munnik: tentoonstelling „Moderne Wand- grafiek" (van 14 tot en met 19 dec.) Drie flatgebouwen bij Schubertlaan LEIDEN De N.V. Beleggingsmaat schappij Nederlands Bouwsyndicaat te 's-Gravenhage wil van de gemeente enige percelen bouwterrein nabij de Schubertlaan en de Mendelssohnkade kopen. Het is de bedoeling drie flatge bouwen te bouwen, elk bevattende 64 vierkamerflats in 8 woonlagen. Er is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f 728.560.in totaal. Naast het slopeni van slechte woningen, het dempen van enkele weinig aantrek kelijke grachten en het stichten ve passende bebouwing, heeft het plan ten dele ook een conserverende strekking en wel ten aanzien va panden langs de Herengracht en ee: deelte van de Nieuwe Rijn. Voorts ziet het In de aanleg van openbare par keergelegenheid, terwijl een goede ont sluiting van het gebied kan worden ver kregen bij doortrekking van de Ooster kerkstraat naar de Ir. Driessenstraat er door een brugverbinding over de Nieuwe Rijn in het verlengde van de te de: Waard gracht. Tegen het ontwerp ls een aantal be zwaarschriften ingediend. Bezwaarschrift van de NV Meelfabriek ,De Sleutels". Deze maakt in verband met plannen de bouw van nieuwe tarwesilo's bezwaar tegen de voor haar terrein de Ooster kerkstraat toegestane bouwhoogte var 8—20 m. Zij verzoekt het plan zodanig te wijzigen, dat een bouwhoogte van 845 is toegestaan. Hoewel het B en W uit stedebouwkumdlg oogpunt minder go wenst voorkomt, dat een reeds hoog ge- bouwencomulex, gelegen in de naaste om geving van het stadscentrum nog verder wordt vergroot, menen zij, dat het met het oog op de nu eenmaal bestaande tuatie en op de verdere uitbreiding i het bedrijf toelaatbaar is aan het vi zoek tegemoet te komen. 2. Bezwaarschrift van Bakker's Auto mobielbedrijf, Herengracht 79. Ten aanzien van het bezwaar, dat de verwezenlijking van saneringsplan een verminderde toegankelijkheid tot het be drijf zou meebrengen, merken B en W op, dat de percelen thans via de Herengracht de Oranjegracht bereikbaar zijn. Vol gens het plan zal dc Oosterkerkstraat ir de toekomst via de Ir. Driessenstraat tot de Hooigracht worden doorgetrokken. Het ls noodzakelijk de over de Heren gracht gelegen Kerkpleinbrug te ver nieuwen en belangrijk te verbreden. Het kruispunt Oosterkerkstraat-Herengracht, dat deel zal gaan uitmaken van de oprit de nieuwe brug, kan dan om keerstechnlsche redenen niet gehandhaafd worden. In verband hiermee is ten fan het huidige kruispunt ter hoogte de Langestraat een nieuwe kruising ontworpen. Dit betekent eveneens, dat het automobielbedrijf over een goede verb in- ding met de Oosterkerkstraat zal blijver beschikken. 3. Bezwaarschrift van M. den Os Zonen NV, Herengracht 85-87. De bezwaarschriften zijn voornamelijk gericht tegen de bepalingen die de be bouwingsmogelijkheden ten aanzien de aan genoemde NV in eigendom toebe horende percelen beperken. Hoewel de bebouwing aan de Herengracht nagenoeg geheel is gehandhaafd, is het noodzakelijk Kleinere r.k. kerk aan Vijf-Meilaan LEIDEN Al in 1958 besloot de raad tot verkoop aan het kerkbestuur van St Leonardus van een perceel bouw terrein, groot ongeveer 4000 m2, aan de Vijf Meilaan voor de bouw van een r.k. kerk met pastorie en verenigingsgebouw Nadien zijn de grenzen van de inmid dels ingestelde parochie St. Antonius, waartoe de kerk zal gaan behoren, zo gewijzigd, dat met de bouw van een kleinere kerk kan worden volstaan. In verband hiermee heeft het kerk bestuur aan de gemeente verzocht een deel van het destijds gekochte terrein, ter grootte van ongeveer 1620 m2. te mo gen ruilen tegen aan de gemeente toe behorende grond, groot ongeveer 430 m2. Voor de gemeente opent de ruil de mogelijkheid om het ontworpen in- structiebad bij de te bouwen sporthal groter te maken dan gedacht was. waar door het meer aan de tegenwoordige be hoefte zal beantwoorden. Hiertoe zal de door de gemeente bij deze ruil te ver krijgen grond bestemd moeten worden voor de bouw van een r.k. kleuterschool, terwijl de op de hoek van de Telders- kade en de Boshuizerlaan ontworpen school verschoven zal moeten worden. De prijs van de grond is f 35 per m2. Prof. Van Bemmelen onderscheiden LEIDEN Prof. mr. J. M. van Bem melen, hoogleraar in het strafrecht aan de Leidse universiteit, is benoemd tot commandeur in de orde van de Eikenkroon. Deze hoge Luxemburgse onderscheiding werd hem toegekend vo -r zijn arbeid ten behoeve van de unificatie van het recht in de drie Binelux-landen. bepalingen vast te stellen waardoor deze gracht wordt gevrijwaard van verdere ontsiering door een fabrleksbébouwing, die niet in overeenstemming is met het karakter van de omgeving. Teneinde ech- ter de modernisering en de uitbreiding van het bedrijf voortgang te doen vinden, is op de hoek van de Herengracht en de Zuidsingel geprojecteerde bebouwings- strook bestemd voor „kantoren, waarbo ven woningen zijn toegestaan". B e zijn in beginsel bereid de NV te zijner tijd toesteming te verlenen om de begane grond ter plaatse als bedrijfsruimte in te richten. Dit geldt ook voor een nieuwe bebouwing op de gronden, waarop zich nog onbewoonbaar verklaarde woningen bevinden. C. v. d. Vlist Dit betreft de bestemming van een com plex in goede staat verkerende woningen, aan de Korte Langestraat, de Nieuwe Waardstraat en de Oranjegracht, to openbare straat en openbaar parkeerter- ïn W merken op, dat bij reclamanten het misverstand «heeft postgevat, dat de woningen op korte termijn zouden i ten worden geamoveerd. Dit is niet het geval. Bij het opstellen van het plan is in uitgegaan, dat de woningen zolang mogelijk worden gehandhaafd, zonder dat erwezen lij king van het plan, wat de onmiddellijke omgeving betreft, worai bemoeilijkt. :n 6. Bezwaarschriften van I. Gijzenü, Oosterkerkstraat 10 en N. Smlttenaar, Groenesteeg 96. Reclamanten hebben geen bezwaar te- gen het saneringsplan als zodanig. Zi dringen er echter op aan, dat hun panden binnen een jaar na de vaststelling het plan door dc gemeente worden gekocht, waarbij zo mogelijk een z.g. eenvoudigde onteigeningsprocedure moeten worden toegepast. De heer Gijzenij verzoekt ook hem bij de ver plaatsing van zyn winkelbedrijf de hand te biedfen. »n W zeggen, dat zij zowel in het be lang van een goede voortgang van de sa nering als in het belang van reclaman ten, bereid zijn de aankoop van de pan den zo spoedig mogelijk te bevorderen. Het is niet raadzaam hiervoor een ter mijn vast te stellen. Indien met belang, hebbenden geen overeenstemming kan worden bereikt, zal tot onteigening ten worden overgegaan. B en W zullen uiteraard medewerking verlenen bij het verplaatsen van het winkelbedrijf v; heer Gijzemij. 7, 8 en 9. Bezwaarschriften van de NV Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, 's Gravenhage, de Machinefabriek P. de Rotte, te Leiden en R. Groenen te Lelden, De bezwaarschriften hebben betrekking op de bestemming van de aan reclaman ten in eigendom toebehorende percelen, Langestraat 3, 7, 9 en 11. Zij verzoeken het plan te wijzigen, dat hun bedrijfspan den gehandhaafd kunnen worden. De percelen zijn in het saneringsplan bestemd voor openbare straat, alsmede voor terrein, behorende bij openbare bijzondere gebouwen. Hoewel de panden geen directe belemmering vormen de uitvoering van het saneringsplan, zul len deze, wanneer te zijner tijd aldaar tot de bouw van een openbaar of bijzon der gebouw wordt overgegaan, moeten worden afgebroken. Afgezien daarvan het handhaven van de bedrijfsruimten niet mogelijk, omdat de vele bedrijfsbe- stemmingen in het saneringsplan e daardoor groeiende verkeerintensitei' verbreding van de Langestraat nood zakelijk zullen maken. Kosten brugbouw de Zijl over LEIDEN B en W stellen de raad oor een bedrag van f 840.OO0.be schikbaar te stellen als gemeentelijke bijdrage aan de provincie in de kosten brug over de Zijl. in het ver lengde van de Willem de Zwijgerlaan en het maken van de oostelijke oprit, van provinciewege; bedrag van f 650.000,beschikbaar te stellen voor het maken van gemeen tewege, van de westelijke oprit, waarvan f 63.000,— zal worden terugontvangen •erband met bestrating voor de op richting van een benzinestation. De kosten van de onder- en boven bouw van de brug worden geraamd op respectievelijk f 1.200.000 en f 500.000. totaal op f 1.700.000, terwijl de kosten n de oostelijke oprit met uitzonde ring van een geheel voor rekening Leiderdorp komende verbindings weg inclusief de grondkosten op f 1.600.000,— zijn begroot.. ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig Volkstuincomplex Oostvlietpolder LEIDEN B en W stellen voor, aan de Leidse Bond van Volkstuindersver- enigingen met ingang van 1 januari '65 in gebruik te geven als tijdelijke volks tuincomplexen: a. percelen tuinland, in de Oostvliet polder, groot 3.36 ha, tegen een vergoe ding van f 0.10 per m2 en per jaar, of wel f 3.360,— per jaar in totaal: b. percelen tuinland, in de Oostvliet polder, groot 2.69.70 ha, tegen een ver goeding van f 0.10 per m2 en per jaar, ofwel f 2.697,— per jaar in totaal, onder voorwaarde, dat: le. het onderhoud van paden en slo ten door en voor rekening van de ge bruiker plaats vindt: 2e. opstallen slechts mogen worden opgericht met inachtneming van het schrijven van B en W van 30 december (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Woerdense fabrieksarbeider M. Mooy, wonend Wetering straat 4, zal waarschijnlijk voorlopig geen fles havermoutpap meer aan kijken. Toen hy j.I. maandag namelijk met zyn gezin de maaltijd wilde af sluiten met een bordje havermoutpap, glipte er een dode muis uit de fles op zyn bord Zonder zich lang te bedenken, spoedde hij zich met pap en muis naar zijn leve rancier, melkboer Graveland te woutswaarder, die niets beter wist te doen dan zo snel mogelijk contact op te nemen met het bedrijf, dat hem de fles pap had geleverd, De Landbouw te Lei den. Daar liet men geen gras over d( muis groeien. IJlings werd de fles met zijn niet-alledaagse inhoud naar Leiden gebracht Consument Mooy was ondertussen het denken gezet en ten slotte kwam hij op het idee de politie in deze onverkwik kelijke zaak te mengen. Nadat hij zijn klacht bij de Woerdense politie had inge diend, nam deze contact op met haar col lega's in Leiden met het verzoek de fles- met-muis in beslag te nemen bij De Landbouw. De Leidse politie ving echter geen dode muis maar bot want bij De DEN HAAG „Een bestiale daad", noemde de officier van juistitie wat e 18-jarige gymnasiast uit Leiden had uit gevoerd. Toen hU op heterdaad werd be trapt bü het plegen van winkeldiefstal door twee politiemannen werd ge arresteerd, verzette hij zich zo hevig, dat brigadier tegen de grond werd gesla- en bewusteloos raakte. Alsof dat niet voldoende was, gaf de jongeman de po- aan nog enkele trappen tegen het lichaam, zodat deze nu nog een operatie zal moeten ondergaan als gevolg daar- Het bleek dat verslaafdheid aan wijn de jongeman al eerder tot allerlei misdrij- had gebracht Hij stal regelmatig goe deren uit warenhuizen. Op 19 sept. werd hij door twee politiemannen betrapt. Hii Loco-burgemeester S. Menken speldde gisteravond de schei dende secretaris van de Leid- sche Chr. Besturenbond, de heer W. Veerman, de gouden me daille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau op de borst. Foto N. van der Horst. LEIDEN Na meer dan veertig jaar actief te zyn geweest in de Leidsche Christelijke Besturenbond sinds 1931 als secretaris nam de thans 69- jarige heer \V. Veerman gisteravond afscheid tijdens een bijeenkomst in restaurant Van der Heijden, die onder anderen werd bijgewoond door de ethouders C. J. Piena en P. S. Harmsen, loco-burgemeester S. Menken, ir. H. A. C. Branderhorst en de heer Den Heeten van de Kamer van Koophandel en de heer D. van der Kwaak. Hoogtepunten van deze bijeen komst, die het karakter van een huldiging droeg, waren het by bevorde ring uitreiken van de gouden eremedaille, behorend by de orde van Oranje- Nassau de heer Veerman droeg reeds de zilveren medaille en de be noeming tot erelid van de scheidende secretaris. Voorzitter A. L. Verhoog opende de rij van sprekers met een korte toespraak, waarin hij op de centrale plaats wees, die de heer Veerman vele jareti in de L.C.B. heeft inge- en, zelfs zodanig, dat men kon spreken van de „bond van Veerman". Velen profiteerden van uw werk. aldus de heer Verhoog en wij zijn u daarom ten zeerste dankbaar, wat hij onderstreep te door de heer Veerman een enveloppe met inhoud te overhandigen, waarna hij diens benoeming tot erelid bekendmaak te. Dit laatste werd bevestigd door een oorkonde. Namens de afdelingen bood de heer Verhoog de scheidende secretaris een vulpenset aan alsmede een ets, voor stellend de Leidse stadstimmerwerf. Namens het hoofdbestuur sprak pen ningmeester J. van Reenen. Deze herin nerde aan de moeilijke crisisjaren, die de heer Veerman als secretaris van de L.C.B. meemaakte op een belangrijke post. na melijk als medebestuurslid en het is nog altijd zo. dat het hart van het CNV-werk klopt bij de Besturenbonden. Ook de heei Van Reenen liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. N.V.V.-secretaris Langezaal schonk aandacht aan de samenwerking tussen de vakbonden in Leiden op het gebied van de gemeenschappelijke belangen Deze samenwerking is volgens de heer Lange zaal voor een belangrijk deel te danken jeweest vin de heer Veerman. De N.K.V - ve.tcgeiiwoj. Jiger nad eve ;ns nieis dan lof voor zijn scheidende C.N.V.-col- Voorzitter Nagtegaal van de woning bouwvereniging Eensgezindheid bracht de activiteiten van de heer Veerman al- voorzitter van de raad Promotie Loco-burgemeester S. Menken haalde enkele herinneringen op uit de periode na 1945. Hij zei onder meer, dat de heer Veerman en hij het niet altijd eens geweest maar dat ze het toch goed elkaar konden vinden. De loco-burge meester was de heer Veerman zeer er kentelijk voor alles wat deze voor d« vakbeweging heeft gedaan en met vreug de maakte hij daarom de promotie naai het goud bekend. Nadat de onderschei ding was opgespeld, haastte voorzitter Verhoog zich de draagmedaille aan te Voordat de heer Veerman een dank woord sprak, voerden nog het woord dis trictsbestuurder Van Leeuwen uit Den Haag, „oud-gediende" J. H. Schüller en oud-voorzitter Schoneveld. Ten slotte drukten de vele genodigden de heer Veer man en diens vrouw en familieleden per soonlek de hand. wist te ontkomen, maar werd spoedig op nieuw gearresteerd. Terzake van diefstal en geweldpleging had hij zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Hij bekende de feiten. De officier van justitie, mr. J. Lint, wees erop dat tijdens het gevecht het pu bliek de politie te hulp kwam. Men bleek echter voor de jongeman bevreesd te zijn. Het is moeilijk, vast te stellen, in hoe verre verdachte de daden zijn toe te re kenen, gezien het rapport van de psy chiater; daarom vond de oficier in elk ge val een bijkomende maatregel nodig. De eis luidde: zes maanden gevangenisstraf, benevens voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De raadsvrouwe vroeg de jongeman tel zitting in vrijheid te stellen, of anders vervroegd uitspraak te doen, opdat hy thuis kerstfeest kan vieren. De president verklaarde, dat voor een dergelijke clementie de feiten te ernstig zijn; dit is geen kwajongensstreek, maar schandelijk optreden. Uitspraak op 29 dec. terschool De hoofdleidster aan de kleu- Boterbloem (openbare kleu- de Rijnsburgersingelvoor- wol ontslag aan i betrekking van ing in de Franse het Rembrandt in volledige betrekl taal- en letterkunde aan lyceum; voorstel tot het - 'ar kleuterschool De Margriet (openbai kleuterschool aan de Duivenbodestraat inzake het beschikbaar stellen van geldei voor het doen uitvoeren van binnenschilder werken in de lokalen en nevenruimte val het schoolgebouw aan de Rijnsburgersin ïrwijs in fitten gemeentelijke gymnastieklokalen voor gebruik door anderen dan sport- cn gym nastiekverenigingen en daarmede gelijk ge stelde personen en instellingen; inzake het verkopen van percelen bouwterrein in hi uitbreidingsplan „Leiden-Zuid- Landbouw moest men mededelen, dat de fles inmiddels was leeggespoeld en schoongemaakt. Wel kwam vast te staan, dat de betrokken fles pap was gefabri ceerd door de firma B. Heemskerk te Noordwijkerhout De Keuringsdienst van Waren te Haar lem heeft de zaak in onderzoek. By de firma Heemskerk zegt men het onmoge lijk te achten, dat de muis daar in de fles is terecht gekomen, onder meer omdat het ventiel van de vulmachine te klein is om een muis door te laten. De keu ringsdienst heeft geconstateerd, dat het bedrijf flessen uit Engeland gebruikt, die in stro verpakt aankomen. Onderzocht wordt nu, of er verband kan bestaan tussen dit stro en de muis-in-de-fles. „Iwan de verschrikkelijke" voor filmkring K. en O, LEIDEN Gisteravond draalde voor de filmkring van K- en O. In de film zaal van de academie het tweede deel van „Iwan de verschrikkelijke", gemaakt door de beroemde regisseur Elsenstein. De toeschouwer wordt zonder twijfel duidelijk, dat achter deze rolprent een groot kunstenaar staat Behalve zeer boeiende gedeelten komen er echter ook langdurige praatstukken in voor, die moeilijk te rijmen zijn met de filmop vattingen van Elsenstein. Het verhaal brengt in beeld de intri ges om tsaar Iwan te vermoorden. De plannen mislukken en Iwan neemt wraak. Hij Iaat een ander in zijn plaats ombrengen. Leids waterpolonieuws LEIDEN Het dameszevental van De Sleutelstad heeft zich gisteravond in De Overdekte hersteld van de nederlaag tegen de sterke Haagse ZIAN-reserves. ;n matige wedstrijd werd het wissel vallig spelende Haarlemse Njord '59 kansloos met 60 verslagen. Veel twijfel heeft De Sleutelstad er gisteravond niet over laten bestaan wie eigenlijk de sterkste was. Bij de Haar lemse dames moest alles van de vinnige Carla Janssen komen, maar die kreeg van de hechte Leidse verdediging wel bijzon der weinig ruimte. Riet Duffels bezorgde De Sleutelstad i de eerste helft een 1—0 voorsprong, terwijl na de hervatting Gerda van Es (2x), Riet Duffels, Joke Eradus en Ellie e-Stouten de eindstand op 60 be paalden. Ambtsaanvaarding van dr. Frederiks LEIDEN Gistermiddag heeft mejuf frouw dr. E. Frederiks, gewoon lector in plastische chirurgie aan de Leidse uni versiteit, haar ambt aanvaard met een openbare les over; „Instrument in uw handen". Samenvattend moet volgens dr. Frede riks de plastische chirurg in de eerste plaats diagnosticus zijn, in de tweede plaats technicus, herstel brengend met vaardigheid, en in de derde plaats moet iran de driedimensionale blik en het gezicht van de kunstenaar tot de meest acceptabele uiterlijke vorm bijdragen. Herrie in de Oostvlietpolder. als tij voor het leggen van een ding In bij de gemeente ln erfpacht zijnde gronden aan de N.V. Nederlandse Gasunie te Groningen inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de betaling var bijdrage aan de gemeente Oegstgeest door de verlenging van de Wassenaarseweg op het grondgebied van deze gemeente verkregen bouwterrein; inzake het beschik baar stellen van gelden voor de aanschaf fing van meubilair c.a. voor de inrichting van enkele werkruimten in het stadhuis; inzake het beschikbaar stellen van gelden treffen van voorzieningen mingsinstallatie het kassencom plex op de stadskwekerijinzake het be brug: inzake het Herengracht, de Nieuwe Rijn. de Zijl singel en de Zuidsingel: inzake het be schikbaar stellen van gelden voor de plaat sing van een nieuwe telefooninstallat het politiebureau; inzake het aangaan een overeenkomst met de vereniging ..De Hollandsche Molen" waarbij deze ve ging een collectie molenonderdelen en mede samenhangende voorwerpen aa gemeente in bruikleen verstrekt voo Inrichting van het in molen „De 1 te vestigen molenmuseum: Inzake het be de Gemeentelijke Reinigings- Gemeentelijke Sociale Dienst. Subsidie H. Piersonvereniging LEIDEN Het district Leiden van de Hendrik Pierson-Vereniging heeft een ■erzoek ingediend om toekening van ien gemeentelijke subsidie. De vereniging stelt zich tot taak het •erlencn van maatschappelijke steun an ongehuwde moeders. De kosten ra den B en W op f 1.200,—, TJet is de laatste dagen opnieuw ge- -LJ- bleken dat het realiseren van in tergemeentelijke samenwerking nog iets anders is dan het praten erover. Het gevoel van zelfstandigheid en de behoudzucht kunnen zo overheersend zijn dat men het gezicht op grotere belangen kwijt raakt Men redeneert dan nog slechts uitsluitend van het eigen belang uit en naar het eigen belang toe. Waar blijft op deze wijze de dienst aan de gemeenschap, waar toe men toch geroepen is? ...Wij denken tegenwoordig wereld wijd", hoort men overal. Dit contras teert wel met de verbetenheid waar mee sommigen het belang van de gemeenschap bij de grenzen van hun eigen gemeente zien ophouden. Er is weer onenigheid tussen Leiden en Zoeterwoude. De oorzaak is het gemeenschappelijk industrieschap. Zoeterwoude verwijt Leiden in kras se bewoordingen tegenwerking en Leiden beweert dat de beschuldiging elke grond mist Bij de ontwikkeling van het schap zal men heus wel eens op gevoelig heden en moeilijkheden stuiten maar wij kunnen voor de kennelijk be staande behoefte elkaar nu en dan eens flink te bestoken maar moeilijk begrip opbrengen. Vertraging zal het resultaat moeten zijn. Een poging zou kunnen worden ge waagd de gemeentebesturen eens bij elkaar te brengen om de grieven op tafel te leggen, grondig door te pra ten en ten slotte te liquideren. Al leen in een gezuiverde atmosfeer is het vruchtbaar werken. We hopen dan wel dat de maandag avond in de Leidse raad door loco- burgemeester Menken onthulde aan tijging van „een wethouder in de omgeving" die Leiden een Gestapo- en Hitlermentaliteit toedichtte, niet uit Zoeterwoude afkomstig is. Want voor elk weldenkend mens moet dat een onoverkomelijke barrière zijn. Wij nemen onmiddellijk aan dat een dergelijke uitspraak aan de Zoeter- woudse mentaliteit vreemd is. Overigens zijn er ook prettige con tacten tussen Leiden en de randge meenten. Maar wij kunnen ons toch wel voorstellen dat het Leidse ge meentebestuur pas heil in mogelijke districtsvorming ziet als de hele soeza rond de grenswijziging voorbij

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3