CHINA VERBIEDT DOOP VAN LANDEIGENAREN Uw probleem is het onze De West heeft felle kritiek op Statuut Bereikte loonakkoord zit nog vol problemen Onmiddellijke verlichting van spierpijn ën stijfheid Deskundigen: Ir. Wellen sloeg plank mis Een woord voor vandaag Routes vastgesteld voor „rijdende bij heihuizen*' Zending Gods initiatief en ons mandaat 2 WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 Van gelijkwaardigheid geen sprake pARAMARIBO/AMSTERDAM Alle vreugdebetoon ter ge legenheid van de tiende verjaar dag van het Statuut voor het Ko ninkrijk ten spjjt, is gisteren, voor al van Surinaamse kant, ernstige kritiek geuit op deze vorm van af hankelijkheid. „Van algehele ge lijkwaardigheid is nog geen spra ke", zo schreef het dagblad Suri name gisteren. „De kwestie van onafhankelijkheid is in de doofpot gestopt". „Zeer waarschijnlijk zo gaat Su riname verder zal Brits Guyana binnen afzienbare tijd onafhankelijk worden. De federatie van de kleine acht Barbados en andere eilanden zal vrijwel zeker haar beslag krij gen. Dan zullen alleen Suriname, de Nederlandse Antillen, Puerto Rico, enige kleine eilanden en de Franse gebieden Franse departementen ii hel Caribisch gebied nog afhanke lijk zijn. Voor de samenwerking in he. Caribisch gebied kan dit moeilijkhe den opleveren". Dr. Von Thadden weer aan keel geopereerd HAMBURG „Zeer geruststellend' noemen de Hamburger artsen op het ogenblik de toestand van dr. Reinold vor Thadden-Trieglaff, de 73-jarige ere-pre- sident van de Duitse Evangelische Kir- chentag, die donderdag weer aan zijn keel moest worden geopereerd. Verwacht wordt, dat hij weer voor een groot deel de beschikking over zijn stembanden zal herkrijgen. Von Thadden is al 27 maal aan zijn strottenhoofd geopereerd. Hij heeft zijn kwaal in Russische krijgsge vangenschap opgedaan. Leergang oecumene voor jongeren Dezer dagen is de eerste les versche nen van een Oecumenische leergang voor jongeren. Sinds oktober 1962 bestaat de Oecumenische leergang reeds. Er kwam een eerste cyclus van 20 schriftelijke lessen uit die algemeen oriënterend wa- ^aar l°°pt de tweede cyclus van 20 lessen, waarin actuele onderwerpen van oecumenisch belang behandeld wor den. In 1965 zal een derde cyclus van 15 lessen verschijnen. Intussen kwamen er door dit initiatief vele gespreksgroepen in het land tot stand. Er waren landelij ke contactdagen en regionale. In het geheel nemen er meer dan 2500 mensen aeei aan de Oecumenische Leergang. Nu wordt aan de reeds bestaande mo gelijkheden een Oecumenische leergang voor jongeren toegevoegd. Sinds het h.75Sf Jongerencongres (septem ber 1963) is de vraag naar materiaal in vL,,?ng®^nY'ereld sterk toegenomen. Vooraf uit kringen van het onderwijs leergang heeft t<. vormd van onderwijsdeskundigen. In ?_5°?ta<°J is, de leergang voor jon geren tot stand gekomen. Het secretariaat van de Oecumenische leergang is gevestigd in Den Haag. HERMANNSBURG Twee oude evan gelisten zijn onlangs de eerste volbloed inheemse Australoïde negerpredikanten geworden. Conrad Raberaba en Peter Bulla, die behoren tot stammen, die een primitief bestaan leiden in de woestijnen van midden-Australië zijn bevestigd in een openluchtdienst van de lutherse zending. Bij de bevestiging waren zeven tien andere inheemse evangelisten aan- Bufïa, die geboren en opgevoed werd op een veefokbedrijf, werd tot geloof ge bracht door de prediking van een in landse evangelist. Hij gaat nu zelf het evangelie prediken onder zijn eigen volk de Pietjinjara's. Conrad Raberaba zal de assistent worden van de zendingspredi kant te Hermannsburg. Hij was christe lijk opgevoed door zijn moeder, die ech ter zelf later met een heiden hertrouwd is. Beroemnpswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (vac. dr. C. Brou wer): N. v. Egmond te Haarlem. Bedankt voor Vinkeveen (toez.): E. F, Vergunst te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Domburg-Westkapelle: J. Paksy, kand. te Kampen, te Gasselter- nijveen: J. v. Dijk te Koudum. GEREF. KERKEN (Vriigem.) Bedankt voor Rozenburg: G. v. Keulen te Waardhuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rijnsburg: W. de Graaf te Hasselt en J. C. v. Ravenswaay te Sche- Mensen van Azië, door dr. Herman Wouters. Geïllustreerde Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. (224 blz., 2,50) Scheppingsverhalen, De schepping der wereld volgens het ge loof der volken, door prof. dr. Th. P. Baaren. Geïllustreerde Salamander. gave Em. Qu (218 blz., 2,50) Eortret, door Hans Borrebach. In Hob- y-serie. Uitgave L. J. Veen N.V., Am sterdam. (108 blz., 2,75) Filteren, scherpstellen en belichten, door Hans Borrebach. In Hobby-serie. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. (97 blz., 2,75) BONN Bondskanselier Erhard heeft meegedeeld dat premier Wilson op 22 tanuari een bezoek aan Duitsland zal irengen, waarbij gesproken zal worden over de kwestie van de MLF. Erhard hoopte dat voor deze kernmacht een oplossing gevonden kan worden, die deelneming van Frankrijk mogelijk maakt. Zoals bekend gaat Erhard in ja nuari naar Parijs. De bondskanselier verwachtte geen spectaculaire ontwikkelingen met betrek king tot het Duitse vraagstuk, het ge sprek moet echter wel gaande worden gehouden. Hij beval de instelling van een commissie aan, waarin vertegen woordigers van Amerika. Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zitting moesten hebben, die de vraagstukken rond de Duitse hereniging moest bestu- een dag van vreugde moeten zijn. De toestanden zijn echter vanaf de c dat de samenwerkende partijen aan macht kwamen zodanig veranderd Suriname dat velen zich bezorgd afvra gen in welke richting wij stevenen. Van een democratische regeringsvorm is in feite geen sprake meer". Ten slotte is gisteravond tijdens eer bijeenkomst in Krasnapolsky te Amster dam van de Vereniging Ons Suriname er. de Surinaamse studentenverenigingen uit de hoofdstad en Leiden felle kritiek ge leverd op de werking van het Statuut. In een gezamenlijke verklaring stellen de verenigingen dat „de praktijk van het Statuut onomwonden heeft aangetoond, dat Suriname door dit Statuut een on dergeschikte, tweederangs positie heeft in het Koninkrijk en dus als koloniaal gebied beschouwd dient te worden" ondertekenaars van de verklaring me dat Suriname is teruggevallen op het economische peil van voor 1937. Paus denkt over reis naar de Filippijnen ROME Paus Paulus overweegt vol gens Vaticaanse zegslieden een uit-nodi- fing om een bezoek te brengen aan de ilippljnen, ter gelegenheid van de her denking van het feit dat het christendom1 400 jaar geleden naar dat eilandenrijk werd gebracht. De zegslieden spraken in commentaar op berichten uit Manilla dat de Filippijn se president Diosdado Macapagal op een persconferentie heeft verklaard, de uit nodiging aan de paus te hebben her nieuwd. Dat de paus tot dusverre geen com mentaar heeft gegeven op de uitnodiging is volgens de zegslieden een aanwijzing dat hij haar nog in overweging heeft Zij verklaarden voorts dat de paus volgens prelaten, die in nauw contact met hem staan, welwillend staat tegen over uitnodigingen om godsdienstige ge beurtenissen bij te wonen, zoals bijvoor beeld de uitnodiging van de Filippijnen en een uitnodiging van de Dominicaanse Republiek, om daar in het komende voorjaar een religieus congres bij te Dealer adverteert kerkeraad betaalt (Van onze kerkredacite) RHEDEN De hervormde gemeen te van Rheden moet de advertenties betalen van een Arnhemse autodealer. is het gevolg van een fout, die de koster gemaakt heeft bij het verhuren van het hervormde wijkgebouw aan de Dorpsstraat. De koster had het gebouw aan de dealer verhuurd voor een autoshow, die afge lopen vrijdag, zaterdag en zondag ge houden zou worden. Toen de predi kant, ds. G. A. Waardenburg, de ad vertenties voor deze show zag, maakte hij onmiddellijk bezwaar tegen het houden van deze show op zondag, ook al wordt er in dit gebouw zondags geen kerk gehouden. Na overleg met de kerkeraad was de dealer bereid, om in plaats van zondag maandag en dinsdag te exposeren. De kerkeraad op zijn beurt was bereid de kosten van de advertenties die de ver andering meedeelden, te betalen. Situatie in GENÈVE Het recht van de mens op godsdienstvrijheid wordt door steeds meer landen erkend. Dat blijkt uit een nieuwe publica tie van de Wereldraad van Ker ken. Maar ook in 1964 waren er weer landen waar christenen alle mogelijke moeilijkheden in de weg gelegd werden. Het zijn in het bij zonder China, Soedan Tunesië, en Ceylon die dit jaar op de zwart*» lijst staan. China heeft een nieuwe orde opge steld voor bekeerlingen die tot de kerk willen toetreden en de doop aanvragen. De naam van de kandidaat moet in het vervolg opgegeven worden aan het na tionaal bureau voor christelijke zaken. De regering zoekt dan uit of de kandi daat niet op de lijst staat van landeigena ren, rebellen en mensen die zich aan de landbouwhervormingen onttrekken. Komt de naam wel op de lijst vo mogen de predikanten deze man of ïw niet eens dopen, want in de ogen het communistisch regiem is hij worden, zijn leven 11UMD„ iets zal doen tegen de staat. Maar er zijn niet veel predikanten die durven garan deren dat hun dopelingen niet wel eens de een of andere wet van de Chinese regering zullen overtreden. Soedan schijnt bezig te zijn de tradi tionele plaats van Colombia in te nemen, Colombia verbeterd waar beter nieuws vandaan komt. Zoals bekend zijn alle zendelingen en missiona rissen dit jaar uit Zuid-Soedan verdreven onder het mom dat zij verantwoordelijk zijn voor de onrust in dit gebied. Maar al spoedig nam de regering van Soedan ook maatregelen tegen zendelingen in andere streken waar het niet onrustig De christenstudenten aan de Universi teit van Kartoem staan zwaar onder druk om hun geloof te verloochenen en tot de Islam toe te treden. De regering biedt hun beurzen aan en goede banen mits mohammedaan worden. In Tunesië is de Noordafrikaanse Zending, die daar reeds sedert 1885 werkzaam is verboden. De bijbel- school en boekwinkel werden op last van de regering gesloten. Ook een correspondentiecursus, waarvan 717 deelnemers vorig jaar tot de christe lijke kerk toetraden, werd verboden. Uit dit land zijn de laatste jaren vele christenen weggetrokken. De regering heeft nu beslag gelegd op alle bezit tingen die de kerken niet meer nodig hebben. Ook alle protestantse scholen zijn door de regering overgenomen. De Rooms Katholieke Kerk is er L. geslaagd een overeenkomst met de rege ring te sluiten. Het gevolg is dat de 13 lagere en middelbare r.k. scholen met AZIË Looncommissie in moeilijkheden Per 1 jan. 2 pet. voor iedereen (Van onze soc.-econ. redactie) ^JTRECHT Naar wij vernamen heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid gisteren urenlang gesproken over de uit werking van het bereikte loonak koord-Veldkamp zonder op de ver- Schillende punten overeenstem ming te bereiken. De verschilpun ten waren echter zuiver van prak- Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatiscbe pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N° 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warm te- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du- rend'gevoelvanverlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Verkrijgbaar bi alle drogisten. Algesal Melkcontrole overbodig UTRECHT „Ik heb hier blijk baar de plank een beetje misge slagen, maar dat komt wel meer voor". Dit zei de directeur-gene raal van de landbouw, ir. J. W. Wellen gistermiddag in Utrecht waar hij op een vergadering van het jubilerende Nederlandse Rund veestamboek enkele opmerkingen over de melkcontrole had gemaakt, waarmee iedereen het bij de dis cussie lang niet eens bleek te zijn. Oy toes] hij zou gaan zeggen de"NR3' als ketterij in de oren zou klinken. Hij vroeg zich namelijk af, of de huidige intensieve melkcontrole de moeite en de kosten wel waard is en of de Nederland se veehouder er zelf nu wel zoveel prijs op stelt, tot op een tiende procent nauw keurig ',e weten hoeveel vet er in de melk van zijn .koeien zit en hoe hoog het eiwitgehalte is. Deze controle loopt in ie miljoenen per jaar en welk economisch nut staat daar eigenlijk tegenover aldus ir. Wellen. Als men In het binnenland eventueel geen prijs zou stellen op een frequente controle, acht hij het te be twijfelen of het exportbelang wel A rbeid Misschien, zei de directeur-generaai /-uu men ermee kunnen volstaan, het vetpercentage wat minder vaak te con troleren en de activiteiten voor wat het eiwitgehalte betreft te concentreren op wat minder bedrijven. Nu de factor ar beid zo duur is geworden, Is het volgens hem de vraag of de melkcontrole de kosten nog wel opbrengt. Het uitgangs punt, zo zei hij, moet toch altijd een voor de veehouder bruikbaar dier zijn. Ten aanzien van de eisen die het buitenland in dit opzicht stelt, past vol gens hem ook de vraag: „Wat verdienen we eraan?". De export loopt toch maar In de tientallen miljoenen, aldus ir. Wel len, en als men daarvoor een paar mil joen extra kosten moet maken, is de aardigheid er gauw af. Hij gelooft niet, dat Nederland een „kweekbedrijf" moet Noodzakelijk Een degenen die tijdens de discus sie mer ir. Wellen de degen kruisten, was de heer Sybrandy, directeur van de cen trale melkcontroledienst in Arnhem. Hij verklaarde, dat minstens een vierweki- lijkse controle nodig is als men een betrouwbaar beeld wil krijgen van de individuele produktle van elk dier. Voor de dagelijkse bedrijfsvoering is de trole met name in verband met de voeding van grote waarde, aldus de heer Sybrandy, die hieraan toevoegde dat de jaarlijkse melkproduklie op onge controleerde bedrijven 600 kilo en het vetgehalte 0,15 procent onder die van die de gecontroleerde bedrijven blijven, ovendien vertonen de kosten van de controle per kilogram melk, volgens hem. dank zij samenwerking en concentratie een dalende tendens. De heer Wellen zei toen. dat hij zich graag wilde neerleggen bij het oordeel van deskundigen: „Als u het de moeite waard vindt houdt voor mij de zaak op. Ik ben geen onruststoker". tisch en dus niet van principiële aard. Eenstemmig was de looncommissie alleen over een loonronde van 2 pro cent per 1 januari voor iedereen. Deze 2 procent zal dienen als ee: compensatie voor de stijging l dezelfde Uitvoerig is daarna in de looncommissie gesproken over de ondernemingsgewijze differentiatie waarvoor in 1965 de situate zou moeten blijven zoals deze over he afgelopen jaar was. Over de vraag hoe dit dan in de praktijk vertaald moet worden, werd geen overeenstemming be reikt. Hetzelfde gold voor de optrekking gjjf het minimumloon tot ƒ110,- Uitkering ineens Aan de kwestie van de uitkering in i 1965 is men zelfs niet toegekomen, renmin als aan een nadere precisering in wat er nu nog extra met de lonen gedaan mag worden boven de loonronde van 2 procent. Zal daarboven een abso luut maximum gelden van 3 procent of mag hier gewerkt worden met bijvoor beeld een gemiddeld percentage van 3. Voordat het bestuur van de Stichting an de Arbeid vrijdagmiddag om half twee bijeenkomt, zal de looncommissie deze week nog een keer vergaderen om te proberen alsnog uit een aantal praktische puzzels te komen. Slaagt de looncom- ~"'"ie erin het stichtingsbestuur vrijdag aantal concrete voorstellen te doen, dan zal dit uiteraard het werk van het bestuur aanmerkelijk verlichten. In het tegengestelde geval moet gevreesd wor den dat het bestuur er vrijdagmiddag zelf ook niet uitkomt. Het zou dan zelfs de vraag worden of het nog vóór 31 december duidelijk wordt, hoe precies het loonakkoord geïnterpreteerd moet wor den, wat een ernstige blokkering zou be tekenen voor de loononderhandelingen in de bedrijfstakken waar per 1 januari een nieuwe cao van kracht moet worden. Zoals bekend is de looncommissie van de stichting een representatieve vertegen woordiging van hef hele stichtingsbestuur, zodat de gang van zaken binnen de loon commissie een getrouwe weergave biedt de situatie binnen dit bestuur. Een van de moeilijkste gebieden in Azië naast Rood-China is het eiland Ceylon. Volgens de nieuwe wetgeving wordt er alleen een vergunning verstrekt om een kerkgebouw te mogen betrekken, als de gemeente kan bewijzen dat min stens 250 leden binnen een straal van 80C meter om het gebouw wonen en er geen ander kerkgebouw ig binnen een straal van anderhalve kilometer. De Raad Kerken van Ceylon heeft geprotesteerd tegen deze wet. Reeds eerder had de regering alle protestantse scholen gena tionaliseerd. De Turkse regering heeft de drukkerij van het oecumenisch patriarchaat van Constantinopel gesloten en een film in beslag genomen over de historische ont moeting tussen patriarch Athenagoras protesteerd. De minister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de oecumenische pa triarch geen moeilijkheden in de weg gelegd zullen worden. De maatregelen hadden eerder een politieke dan een an ti-christelijke achtergrond. Zij hielden verband met de spanningen Grieken en Turken op Cyprus bedoeld als antwoord op de maatregelen die aartsbisschip Makarios liet nemen tegen de Turkse minderheid van Cy- COLOMBIA Dit jaar ontbreekt de naam Colombia op de zwarte lijst. Dat er nog moeilijk heden zijn, kan niet ontkend worden, maar opmerkelijk is het feit dat er een belangrijke verbetering te bespeuren valt ln de verhouding tussen de rooras-katbo- lieke en protestantse geestelijke leiders. De felle anti-protestantse partij heeft aan Invloed Ingeboet en de regering neemt een veel neutralere houding aan dan voorheen. Hert ls duidelijk, schrijft Angel F. Car- rillo de Albornoz in zijn verslag .Reli gious Liberty" dat de rooms-katholieke landen wachten op een uitspraak van h< concilie over godsdienstvrijheid. Dit geldt met name voor Spanjt Daar heeft het plan om te komen tot een nieuwe protestantenwet wel veel weerstand opgeroepen in een aantal belangrijke kranten. Bisschop Pildain schreef dit jaar een zeer felle anti protestantse herderlijke brief aan zijn parochianen. Volgens de schrijver hebben de andere bisschoppen niet vriendelijk op deze brief gereageerd en het schijnt zeker te zijn dat hij is ingetrokken. „Ik stel u tot een licht der volken, opdat mijn heil reike tot het eind der aarde." Zo spreekt God door Jesaja tot de Knecht des Heren, in wie wij niemand anders dan Christus kunnen zien. Daar in het Oude Testament breekt het evangelie reeds baan tot ver buiten de grenzen van het uitverkoren volk. God houdt rekening met de heidenen, die door het volk Gods vergeten werden. Het evangelie is voor allen, waar zij ook wonen. Het Kerstlicht moet de aarde omspannen. Het moet niet alleen in het duister schijnen van Israël, maar ook waar heidengyi nog in duisternit^ wonen. We vieren met Pinksteren meestal ons zendingsfeest, maar het eerste zendingsfeest is Kerstmis. En als de zending niet op de een of andere manier meespeelt in onze kerstviering zijn wij aan het echte kerstfeest niet toegekomen. Kerstfeest is meer dan een boom kopen, meer dan kerst kransjes eten en meer dan kerstliederen zingen. Kerstfeest is een gave Gods, maar iedere gave van God is tegelijk een opgave. Als Christus aan ons wordt gegeven, ontvangen wij Hem om Hem door te geven. Wij hebben het materieel zo goed. We kunnen ons zoveel luxe veroorloven. Maar het gevaar is zo groot dat wij zo opgaan in wat wij hebben, dat we vergeten te denken aan hen die niets hebben. We kunnen ons zo vol eten dat we te vadsig worden om uit onze stoel op te staan om iets voor een ander te doen. Dan hebben wij de zin van het kerstfeest niet begrepen. Openbaring 18 110. er is geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. Ook volgend jaar weer acties N.B.G. AMSTERDAM In tal van steden en dorpen zullen ln 1965 de drie „rij dende bijbelhuizen" van het Ned. Bij belgenootschap komen, in sommige plaatsen twee tegelijkertijd, in andere kleinere plaatsen komt er maar één. Maar altijd zijn er voorraden van allerlei uitgaven van het Bijbelge nootschap, soms ook van de rooms- katholieke bijbelstichting, aanwezig om een ieder, die opgewekt werd om iets daarvan te kopen, te kunnen Uit het opgestelde jaarschema blijkt, dat de bijbelauto's volgens een lang voorbereid plan worden ingezet Zo is ei iuto, die vrijwel het hele colportage- -en (tot medio juli) in Friesland blijft. Het plan hiervoor is uitgewerkt door de afdeling „Contact kerken" het N.B.G. met de leiding van het mingscentrum „De Oorsprong" te St. Ni- Verslag wereldzeiidingsconferentie (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In december 1963 werd in Mexico een wereld- zendingsconferentie gehouden. Niet alleen werd de moderne zendings- problematiek onder de loep ge nomen, maar er werden ook nieuwe wegen gezocht. Op deze conferen tie bleek de noodzaak van een in tensievere internationalisatie van de zending. In een verslag dat zo juist is verschenen wordt een over zicht gegeven van de belangrijkste besluiten en aspecten van deze con ferentie. Wereldzeiidingsconferentie werd georganiseerd door de commissie voor wereldzending en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken, vroeger de zelf standige Internationale Zendingsraad. De eerste dergelijke conferentie werd in 1910 in Edinburg gehouden, daarna volg de de conferentie van Jeruzalem in 1928, Tambaran in 1938 (waar prof. dr, H. Kraemer zo sterk op de voorgrond stond), Wlthby, Canada in 1947 en Gha- begin 1958. Voor het eerst werd nu een conferentie gehouden in Latijns-Amerika, dat volgens de samensteller van dit boekje, dr. J. Verkuyl, lang buiten het gezichtsveld de eerste wereldconferentie tegenwoordigingen van de „oude" en de „jonge" kerken werkelijk met elkaar iu evenwicht waren en waar ook geen spanningen tussen oud en jong optraden. Schrijvers Het verslag is uitgegeven onder de titel „Gods initiatief en ons mandaat". Het ls uitgegeven onder auspiciën van de Ne derlandse Zendingsraad en de Oecumeni sche Raad van Kerken in ons land. De Mexicaan dr. G. Baez-Camargo schrijft een inleidend verhaal over Mexi co zelf. De Latljnsamerikaanse predikant Gonzalo Castillo-Cardenas over het leven en getuigen van de kerken op zijn conti nent. Dr. J. Verkuyl de secretaris van de Nederlandse Zendingsraad leidt het the ma van de conferentie in: Gods zendings werk en onze taak. Daarna schrijft prof. dr. H. Berkhof over het getuigenis van christenen tot mensen in een geseculari seerde wereld, mr. S. C. graaf van Rand- wijck over de practische arbeid van de commissie voor wereldzending en evan gelisatie en dr. W. A. Visser 't Hooft over zending als toetssteen van het ge loof. In het slot van dit boekje is de boodschap die door deze conferentie de wereld in werd gezonden, opgenomen. Gods initiatief en ons mandaat, door dr. J. Verkuyl e.a. Uitgegeven in de Carlllonreeks van W. ten Have n.v., Amsterdam. activiteiten vanuit (Tit centrum. De andere twee wagens gaan eerst de Achterhoek in, waar ze apart opererend verschillende dorpen bezoeken om samen te eindigen in de tweede week van maart, in Zutfen. Vervolgens is gedurende drie weken heel Apeldoorn het doelwit van beide auto's, waarbij de actie gedragen wordt door de christenen van alle ge zindten samen, inclusief de rooms-katho- lieken. De folder over de bijbel wordt daar dan ook huls aan huis rondgedeeld ter inleiding van de komst van de rij dende bijbelhuizen. Nog enkele dorpen uit de omgeving deel van mei verplaatst de actie bijbelverspreiding (weer samen met de rooms-katholieken) zich naar Amster dam, waar vooral Tuindorp Slotervaart en Osdorp bewerkt zullen worden. Groningen De rest van de tijd juni en juli -r gaan de beide wagens ten slotte naar dl provincie Groningen, waar weer verschil lende plaatsen rondom de stad Groningen in het schema zijn opgenomen. De twee de wagen zal midden juni als laatste plaats Schiermonnikoog bezoeken voor een actie, die al eerder beraamd was, maar uitgesteld werd om te wachten op de opening van het badseizoen. Daar zullen dus wellicht .og vele extra men sen bereikt kunnen worden, die tijdelijk daar verblijven en kan de actie opgeno men worden in een geheel van ander# activiteiten der kerken voor strandpasto» raat e.d. In Catalonië wil men vrijheid van godsdienst BARCELONA In het gebied van Catalonië in Spanje hebben twintig leiders van rooms-katholieke organisaties fel aangedrongen op het instellen van godsdienstvrijheid aoor het Vaticaanse concilie. Zij hebben een boodschap gericht aBn de leden van de Spaanse hiërarchie, die het concilie hebben deelgenomen. Zij voorstaan. Zij spreken er hun verontwaardiging en verontrusting over uit, dat door de incidenten, die zich in het verleden hebben voorgedaan de gehele Spaans# kerk de blaam krijgt als zou zij tegen godsdienstvrijheid zijn. „In feite zijn deze manifestaties slechts uitingen van enkelingen", zo zei men. Het schrijven is door een aantal rooms- katholieke instellingen ondertekend, waaronder een groot aantal jeugdvereni gingen. Vraag: De radionieuwsdienst spreekt bezit een maandelijks uit te keren lijf- stormwaarschuwingsdienst zijn dc houden. Noordzee van de Noordduitse grens tot uitkering krachtens de A.Ó.W. Of c Den Helder, alsmede de Waddenzee. District midden: De kuststreek van Den Helder tot Hoek van Holland als mede de vaarwaters naar de havens van Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. District zuid: De kuststreek ten zuiden van Hoek van Holland en de Zuidhol landse en Zeeuwse stromen. District IJsselmeer: Het IJsselmeer. waarbij niet gerekend wordt de haven van Amsterdam. Vraag: Kan het kwaad op een baro meter te tikken? Antwoord: Volgens op de lijfrente gekort wordt, hangt af de bepalingen, krachtens welke de lijf rente is toegekend. Is hieromtrent niets bepaald, dan wordt er niets gekort. Tnderdaad is het hebben van twee bron nen van inkomsten van belang voor de inkomstenbelasting. Deze wordt echter moet aanschaffen, uiet ingehouden, doch wordt geïnd op Vraag: Als gebruikelijke gloeilampen en misschien ook radio, televisie, strijkijzer e.d. zodat in zo'n geval stoppen van 10 ampère noodzakelijk zijn. Heeft u minder toe stellen tegelijk in gebruik, dan kunt u nu wel zelf uitrekenen of u met de zekeringen van 6 ampère uitkomt. Meestal is het aantal ampères op de apparaten en lampen vermeld en anders toch in elk geval het aantal watts, hetgeen ook bij bovenvermelde deling het aantal ampères oplevert. Denk er wel om dat hoge zekeringen niet passen in de houders van lage, zodat u in zo'n geval ook bijpassende zekeringhouders Brieven, die niet t(jn voorzien van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding la verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden higcslo- a aanslagbiljet er bij krijgt moet Vraag: Hoe komt het dat in een kachel met vuursteen, waarin ik toch tw«d, vultaiebak altjid .too* «r het steen vast zitten? Vraag: Ik hoorde dat tien ampère vee] °°k betalenjIk vraag er toch niet om SS™1ul'te wita, 'vin ofr-rararv, „„-Va.„„m,* j*r.. u_j Antwoord: Elke gemeente heeft haai qfniron - minaer juiste wijze van de reinigings- n on Nu had stroom verbruikt dan a-.va „au k gelezen of door de radio gehoord dal j'.gen. bepalingen ie met 10 veel minder last van kortslui- deskundigen ting hebt. Gaarne wilde ik meer hier- lljg-4 4 in weten. Antwoord: Wij veronderstellen dat op grond van zijn lange ervaringen gezinnen van bepaalde grootte twee vuilnisbakken voorschrijft. Natuurlijk is het binnenwerk is afdoende beschermd, met 10 en 6 ampère de smeltverzekerin- mer» daI* een hoger reinigingsrecht ver- Ook onze ervaring ls dat het geen gen van het elektrisch schakelbord be- schuldigd. U kunt de voorschriften t kwaad kan. We kennen een barometer, doelt. Natuurlijk kunt u dan met zeke- waartegen al een kleine honderd jaar ringen (stoi geregeld getikt is en die altijd nauw- keurig aanwijst. Overigens hecht men vaak te veel waarde aan dit tikken Wanneer de wijzer zich door dit tikken 'plaatst, kan men daaruit misschien ning apparaten in gebruik hebben dan met 65 jaar trouwt, leder zijn' geldmag on^'archteven "e vinden ZBij gebrek dï# van 6. Stel dat u enkele elektrische houden, dat je krijgt als je alleen bent" aan nadere gegevens is het niet moge- Vraag: Welke waarde bezitten de schilderijen van A. Morien en C. Hofer en in welke tijd zijn die gemaakt. Waren het Nederlandse schilders? Antwoord: Deze namen zijn niet in kachels wilt gebruiken Antwoord: Als bepaalde neiging van het leiden, maar dat is toch heel betrekke lijk. Vraag: Iemand geniet uit particulier 500 watt bij de gebruikelijke netspan- wen nadat zij beiden 65''jaar"ge"worder 220 volt, dan gaat er door elke zijn en beiden recht op de A.O-W - verwarm ingsstaaf ongevc '500 gedeeld door 220). uat is voor twee kachels met twee elementen reeds 8 ampère. Daarbij komen dan nog de uitkering hadden, ontvangen zowel dc- man als de vrouw de uitkering voor alleenstaanden. Dit om ongewenste toe standen te voorkomen. 'ijk de vragen verder te beantwoorden. \lgemeen bekende figuren zijn het ver moedelijk niet. Misschien dat een lezer deze namen kent. Zo niet, dan moet u eens met een handelaar of antiquair praten, nadat deze de schilderijen per soonlijk gezien heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2