Nieuwe Leidse Connraint Nieuwe concessies en TV-reclame Regering doet wat motie-Baeten wil Senatoren: wanneer gebeurt er iets met de REM? VOORDAT OMROEPWET TOT STAND GEKOMEN IS: Rijkssteun Commentaren voor F-28 Weg met het produktschap OOK VANMORGEN NOG GEEN ACTIE Hoofdagent lost dodelijk schot op dorpsgenoot Man wurgt echtgenote 1 Dti.rtxr F. WEM» HooWredietaur: Dr. E. DIEMER CHRtSTtllJK-NATKJNAW. DASBIAD ^Stootvasfigh 'a ghefelevao mfjn fcort in teghempoef" Woensdag 16 Ascember 1964, 45st» jaargang Iets kouder De Bilt verwacht tot donderdagavond: Overwegend droog en zwaar bewolkt weer met plaatselijk mist, en slechts hier en Hw een opklaring. Matige tot swak- ke wind, aanvankelijk oostelijk, later veranderlijk. Iets lagere temperaturen (Opgemaakt te 11-15 uur) n. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18-00- 19.00 uur STEEDS MEER abonnees betalen het abonnements geld per kwartaal per giro omdat hieraan geen incassokosten zijn verbonden. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u dan vóór 1 jan. a.s. 10,05 voor het le kwartaal 1965 over schrijven op onze postrekening nr. 53936? De abonnees, die gewend zijn per jaar te betalen, verzoeken wij 40,20 te gireren. Op aanvraag worden gaarne in lichtingen verstrekt over automa tische afschrijving. De Directie. "LTet nieuwe Europa vraagt minis- ters met behalve een duidelijke visie ook een sterk lichaam. Hoe an ders met die afmattende vergaderin gen, zoals die tegen het einde Tan het jaar pleen te worden gehoudenT Dan moeten de beslissingen vallen, maar dat gebeurt in de regel in de vroege morgen en na een of meer nachten van onafgebroken vergaderen. Zo ook ditmaal toen het ging om de vast stelling van de nieuwe graanprijs. Gelukkig schijnt ieder van de on derhandelende ministers over die prijs nogal tevreden te kunnen rijn. De argeloze beschouwer vraagt zich wel af, waarom er dan vooraf zo hard moest worden getrokken. Is men minder tevreden dan men het wil doen voorkomen? Of mogen we aan nemen dat de Europese saamhorig heid inderdaad groeiende is? Zeker komt Europa thans nog moeizaam tot stand. Men zon alles wat spontaner kunnen wensen maar het zit er niet in. De tegenstanden zijn er, en niet altijd onbegrijpelijke, maar ze laten zich uiteindelijk over winnen. En bij elk bereikt compromis weet men weer iets te zijn genaderd tot de grotere eenheid die voor ogen staat. '"Tijdens een gewaardeerd bezoek aan ons land heeft de algemeen se cretaris van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, de Belg Vanisten- dael, nuttige en nodige dingen gezegd over de hulp aan de ontwikkelings landen. De lezer heeft er uit de krant van gisteren kenennis van kunnen nemen. Ook ten aanzien van deze hnlp geldt, dat de mens van brood alleen niet leven kan. Er is meer nodig, hoezeer ook het brood niet kan worden ge mist De nieuwe tijd heeft vele volken In een staat van vacunm gebracht Oude tradities, ook in geestelijk opzicht werden losgelaten. Maar wat kwam er, behalve op zichzelf waardevolle grotere welvaart, voor in de plaats? Het communisme benut deze situaties. Toch is het niet allereerst hierom, dat wij onze verantwoordelijkheid dienen te verstaan. Al of niet com munisme, die verantwoordelijkheid is in wezen even groot en behoort po sitief te zijn gericht. Er is ook een roep om brood voor het hart In dat opzicht ook biedt deze tijd ons mo gelijkheden en kansen die niet te in tens kunnen worden aangegrepen. TTet onbehagen over slapte en on- zekerheid van het regeringsbe leid is de laatste weken gegroeid. Er waren gernchten over mogelijke mi nisterscrisissen of zelfs over een mo gelijke kabinetscrisis. In bepaalde op zichten kon het beleid ook kwalijk overtuigend worden genoemd. Ge dane voorstellen werden, toen er oppositie tegen bleek, ingetrokken zelfs voor de parlementaire behan deling. Of een minister gaf zich over aan bespiegelingen die meer proble men leken op te roepen dan dat ze bestaande problemen konden oplos sen. Inzake de radio en televisie heeft de regering dan nu wat meer helderheid geschapen. Dat wil zeggen: ze heeft binnen afzienbare tijd grotere helder heid in het uitzicht gesteld. Dat is wel te elfder ure geschied. Want an ders was in de komende week een crisis niet onwaarschijnlijk geweest. De lezer weet onze klacht: het kabi net heeft te weinig een eigen ge zicht. Het gaat alles te veel van zig zag. Maar ons volk heeft behoefte aan duidelijkheid. Ons dukt, een rede lijke wens. Af en toe vaart er eens een scheepje om het REM-eiland, dat boven de golven uit torent Wanneer zal de justitie ingrij pen om de illegale zender het zwijgen op te leggen? Medicus weigerde hulp Arts vrijgelaten na staking collega's NANCY Dokter Gerard Colin in het plaatsje Frouard in het Franse de partement Meurthe-et-Moselle, wiens arrestatie zes dagen geleden aanlei ding was tot een protestactie van zijn collega's in die streek, is op vrije voe ten gesteld in afwachting van het uit brengen van een aanklacht wegens na laten van hulpverlening aan iemand in doodsgevaar. De collega's waren er toe overgegaan avond- en nachtoproe- pen te negeren tenzij deze via de politie kwamen. De arrestatie was geschied naar aan leiding va nhet feit dat dokter Colin, toen in de nacht van 28 november een jongen bij hem kwam aanbellen met het verzoek mee te komen naar de plaats waar, na afloop van een-feestje, een jon gen was neergestoken, had geadviseerd de komst van de ambulance af te wach ten en het slachtoffer dan bij hem te brengen. De dokter was toen al in nacht kleding. Volgens nadere verklaring van Colins echtgenote had de jongen gezegd dat de ambulance al op weg was en had de dokter het risico willen vermijden deze juist mis te lopen. Van de kant der plaatselijke autoriteiten was grote waar dering over Colins werk tot uiting ge bracht en de artsen-vereniging ondernam stappen bij premier Pompidou en de minister van justitie om de arrestatie ongedaan gemaakt te krijgen. Het slacht offer van de steekpartij was kort na het alarm ter plaatse overleden. DEN HAAG Een wetsontwerp om voor de ontwikkeling van de Fok ker F-28 naast een rijksgarantie van f. 51,5 miljoen aan oflossing en rente ook een rijksfinanciering tot eenzelf de bedrag te geven, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De minister van verkeer en waterstaat, rar. J. van Aartsen, deelt mee, dat onder handelingen voor samenwerking met buitenlandse vliegtuigfabrieken tot het gewenste resultaat hebben geleid. Onder normale omstandigheden zal Fokker de produktie van de F-28 uit eigen middelen kunnen financieren. De ontwikkelingskosten worden op f. 145 miljoen geraamd. Buitenlandse bedrijven zullen hierin voor f. 42 min participeren. De staat zal via het Ne derlands instituut voor vliegtuigontwik keling 50 procent van de verdere ont wikkelingskosten ad. f. 103 min financie ren tot een bedrag van f. 51500 000. Daar. van komt in 1965 1 14.5 min ter be schikking van het N1V. Fokker zal voorts leningen kunnen opnemen, die door de staat zullen wor den gegarandeerd, indien de verkoop van de F-28, licenties en onderdelen onvol doende opbrengt om dit geleende aan deel van Fokker goed te maken. Ook het eventueel niet terugvloeien van eigen investeringen van Fokker wordt gega randeerd. Fokker is verplicht uit ver kopen een aandeel te reserveren voor betaling van aflossing en rente op lenin gen en voor restitutie van via het N.LV. verstrekte gelid. De KLM onderhandelt met Fokker reeds over opties op de F-28. Mij. voor landbouw: AMSTERDAM In het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zullen niet veel verdedigers te vinden zijn voor het voortbestaan van het Produktschap voor Groenten en Fruit. De voorzitter van de maatschappij, de heer J. A. van Nienwenhuyzen, vertelde dit vanmorgen in de algemene vergade- In de tuinbouw, zo zei bij, hoort mee vele klachten over het beleid van het Vooral de „Fustverordening" van dit schap heeft veel ontstemming veroor zaakt Deze verordening geeft volgens des kundigen de mogelijkheid tot grof mis bruik bij het gebruik van de gehuurde kisten. Dit zou ook een van de oorzaken zijn, waardoor in de afgelopen herfst een tekort aan fust ontstond, dat vooral in de fruitteelt stagnatie heeft gegeven. De tuinbouwafzetverordening van het Produktschap wordt na 1965 beëindigd, hetgeen ook inhoudt, dat over een jaar de publiekrechtelijke veilplicht ophoudt te bestaan. Het zal de taak van de veilingen zijn te zorgen, dat een zodanige binding met de tuinders tot stand komt, dat geen hiaat zal ontstaan bij de afzet van de tuinbouwprodukten, aldus de heer Van Nieuwenhuyzen, Hij vond het, gezien als deze dingen begrijpelijk, dat de tuinders zich steeds meer gaan afvragen, of het produktschap nog wel recht van bestaan heeft Ten eerste meent men, dat door het steeds verder gaan van E.E.G.-regelingen de be tekenis van de schappen toch al ver mindert En als een bestuur van een der gelijke instelling dan ook nog onbillijke besluiten neemt, verliest het nog meer zijn bestaansrecht. Bij wijze van experiment zal Josy Laures drie maanden op een diepte van honderd meter door brengen in de grot van Audi- berque, bij Nice. Gisteren stapte zij welgemoed de duistere diepte in. PLAFONDS VAN NIEUWE WONINGEN BEZWEKEN STADSKANAAL De laatste maan den zijn in het uitbreidingsplan Ter Maars in ruim honderd woningen de plafonds of gedeelten daarvan naar be neden gevallen. De woningen zijn begin dit jaar in gebruik genomen. Volgend jaar zal de schade worden hersteld. Zij, die geen onderdak bij an deren kunnen vinden, krijgen dan een paar dagen een andere woning. <Tüta) „Hebt u een ogenblik. Ik moet nog even iets verzinnen om aan f dubbeltje te komenf UK de brief aan de Kamer blijkt, dat bet kabinetsberaad ten deze tot een positief resultaat heeft geleid. Er kan ge durende de overgangsperiode aan nieuwe gegadigden een zendmachtiging worden verleend en er kan reclame In radio t.v. worden toegelaten. Alleen over de voorwaarden moet het kabinet het in uiterlijk twee en een halve maand nog eens worden. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de liberalen positiever zullen staan tegenover de mededeling van de rege ring dan tegenover de motie-Baeten. Wellicht zijn in de bespreking vai beide bewindslieden met de fractievoor zitters enkele misverstanden uit de weg geruimd. Zo ontwaarde mevrouw Van Someren in de motie-Baeten een addertje onder het gras, dat er onzes inziens niet was. Zij was gevallen over de zinsnede, dat alle bestaande en nieuw toe te laten zendgemachtigden moeten voldoen gelijkelijk geldende kriteria. Daarin had zij gelezen, dat dus het aantal aanhangers beslissend zou zijn. Vrijdagavond heeft de voorzitter van de K.R.O., het K.V.P.- fractielid mr. Van Doorn verklaard er daarbij sprak hij kennelijk niet slechts voor zichzelf dat het aantal aanhangers vanwege de beperkte „etherruimte" wel een belangrijke maar zeker niet de enige (Radio-telefonisch van onze speciale verslaggever) NOORDZEE, a/b van SCH 102 Maarten om tien uur vanmorgen er rond het REM-eiland nog niets van de verwachte justitiële actie te be speuren. Het negentig meter uit het water torenende gevaarte, waar we met de Scheveningse logger van de rederij Frank Vrolijk om heen cirkel den, gaf alleen vriendelijke, witte knippersignalen af. De laatste waren af komstig van de navigatielichten die van de zendmast een soort kerst boom hebben gemaakt. De SCH 102 stampt hevig, terwijl we dit schrijven. De zee is weliswaar rustig, maar het kerend getij, zomede de deining op het ondiepe water doet de Maarten, met schipper C. den Heyer aan het rad, behoorlijk te keer gaan. Op de brug van 't schip is de radiozender van het R.E.M,- eiland op bijna oorverdovende wijze te horen. We moeten onder het onmiddellijk bereik van de zender wegvaren stukje te kunnen doorbellen. BIJ GEOORLOOFDE JACHTPARTIJ (Van een onzer verslaggevers) BOXTEL De niets vermoedende 31-jarige Boxtelse fruitkweker Aart Olislagers is gisternacht door een fa taal schot uit de dienstpistool van een politieman dodelijk verwond. Het schot werd gelost tijdens een nach telijke jachtpartij, waarbij het slacht offer zijn buurman Koen Voorboom assisteerde. Hij werd getroffen ter wijl hij een tractor bestuurder, waar van de lampen als lichtbak werden gebruikt. Koen Voorboom. die in het bezit was van een jachtvergunning, hanteerde op de hefinstallatie van de trekker het geweer. Het slacht offer was in mei van dit jaar ge trouwd en zijn vrouw verwacht haar eerste baby. Zij waxen die arvond het veld in ge gaan om konijnen te schieten die veel schade aanrichtten aan de fruitaanplant. Het was deze konijnenplaag, die fruit kweker Voorboom alles in het werk deed stellen bij de gemeentepolitie van Boxtel een verguning voor het jagen met een lichtbak aan te vragen. Sinds enkele dagen had hij zo'n ver guning. Acht schoten had hij gelost, waarvan er vijf doel troffen- Het geluid daarvan had de aandacht getrokken van de Boxtelse hoofdagent B„ die samen met jachtopziener Schuurmans op ver kenning uit ging. Zij lagen in een hinderlaag, toen om streeks half een Olislagers de tractor uit het weiland naar een zandpad reed. Vol komen onverwacht kwam het op dat ogenblik de schietpartij. Hoofdagent H. verklaarde zelf, dat hij met het pistool in de vuist tevoorschijn was gesprongen, bij de nadering van de trekker. Op de glib berige zandweg was hij bij die manoeuvre gevallen en het pistool was per ongeluk afgegaan. Jachtopziener Schuurmans heeft deze verklaring grotendeels beves tigd Koen Verboom echter, die de politie man in het licht van de tractor heeft zien staan, heeft van een valparty niets gezien. De ene kogel trof Olislagers pre cies in de hartstreek. TerwUl hy kermde: „O, Koen, nou schieten ze me dood" stortte hy van de tractor, zyn buurman snelde onmlddeliyk naar het dorp om dokter te waarschuwen Deze kwam snel en verleende eerste hulp waarop het slachtoffer in yitempo naar het zie kenhuis in Boxtel werd overgebracht. Daar is hy een uur later overleden. Dr. J Zeldenrust heeft de sectie ver richt. De hoofdagent, die het schot loste, hangende het onderzoek geschorst Vol gens buurtgenoten zou hij hebben gewe- .ten dat Olislagers in het bezit was van ;n jachtvergunning. De Bossche officier van justitie heeft deze trieste zaak In onderzoek De te genstrijdige verklaringen van politieman jachtopziener enerzijds en die van Voorboom anderzijds, zullen nauwkeurig op hun juistheid worden nagegaan, Een tragische byzonderheid was dat de schietpartij plaats had op slechts en kele honderden meters van de boerderij van het slachtoffer. Deze had hij kort geleden van zyn vader overgenomen en veranderd in een fruitkwekerij, die voot hem de materiële basis voor zyn in mei gesloten huwelijk werd. Verklaring Verolme ROTTERDAM Re heer C. Verolme, die van half oktober tot gisteren in het buitenland vertoefde, hc eftzyn stand punt uiteengezet over hetgeen de laatste weken rond de REM en Tv-Noordzee is gebeurd. De heer Verolme zegt aan zijn ge machtigde opdracht te hebben gegeven niets te doen wat in conflict zou komen met zyn (Verolmes) belofte van loyali teit. „Geen tittel of jota wens ik af te doen van deze belofte of opdracht, maar ik wil er ook by zeggen dat ik er geen tittel of jota aan toevoeg. My was van tevoren niet bekend, dat de exploitatierechten van de REM zouden overgaan naar een buitenlandse maatschappy. Nu dc REM, met medewerking van myn gemachtigde, haar activiteiten tijdig heeft gestaakt en zy dus geen strafbaar feit heeft gepleegd, keur Ik het beleid van mijn gemachtigde gedurende myn afwezigheid goed". „Ook de overgang van de exploitatie van de zender aan een buitenlandse maatschappy acht ik beslist niet in strijd met de loyaliteit van my als Nederlands staatsburger. Het zal immers een leder en minister Scholten zal dit zeer zeker verstaan duideiyk zyn dat myn loya liteit ten opzichte van de Nederlandse regering nooit zo ver mag gaan dat ik de belangen van de aandeelhouders vai REM en alzo ook van de aandeelhouders van de VAT (Volks Aandelen Trust) ln gevaar zou mogen brengen". Wel distancieert de heer Verolme zich met grote nadruk van alle publikaties die de Indruk zouden kunnen wekken dat hy dc Nederlandse overheid niet zou ach ten. „Voor zover ik geroepen wordt om vorenbedoelde belangen mede te verde digen en te beschermen, zal ik het als myn plicht achten dit op een styivolle en waardige wyze te doen geschieden", zo besluit de heer Verolme zyn verklaring. DEN HAAG In de Eerste Kamer hebben de heren Geuze (c.h.) en Van Lieshout (kath.v.) zich gisteren aange sloten by de vraag van de heer Vos (soc.) wanneer de regering denkt op te treden tegen de R.E.M. Met stemverheffing vroeg de P.v.d.A.-fractieleider: ,,Hoe lang zal de regering nog met zich laten spelen?" De heer Van Riel (lib.) verwekte enige hilariteit, toen hij opmerkte dat de heer Vos hem had doen denken aan Albert van Dalsum in de rol van King Lear. Volgens hem kan men er geen bedenking tegen hebben, dat by het voorbereiden van maatregelen zorgvuldigheid wordt betracht. „De molens van de Nederlandse fijn", merkte hij op. Zo veel wist de libe rale fractieleider er wel van, dat de han den van de R.E.M. waren gebonden door de bijzonder ingewikkelde bepalingen van Lloyds. Over de houding var R.E.M. kan men pas oordelen als alles weet over de instructies, die de assuradeuren hebben gegeven. Voorts meende hy, dat de R.E.M, de zegswijze op zich van toepassing kan achten: „Der Mohr hat seine Schuld igkeit ge tan, der Mohr kann gehen". ZIERIKZEE De rijkspolitie heeft de 25-jarige monteur C. P. van der B. aangehouden, die na hoor heeft bekend, gistermorgen zyn 22-jarige echtgenote door wurging om het leven te hebben gebracht. Familieleden van de vrouw troffen het lijk van de vrouw vanmiddag aan op de vloer van de achterkamer, het twee jaar oude kind lag boven in bed De was naar zyn werk gegaan. Reeds geruime tijd waren er in gezin moeilijkheden. Volgens de politie was de man niet overspannen, toen hij zijn vrouw om het leven bracht. Het kind is thans by 'familie. Man in woning beroofd van honderd gulden AMSTERDAM. De 56-jarige maga zijnchef C. A. Wels is gisteren in z huis op de Prins Hendrikkade door t ongeveer 22-jarige jongeman met e Engelse sleutel op zijn hoofd geslagen beroofd van circa f 100 uit zyn afgeno men portefeuille. De jongen wierp de portefeuille daarna weg. De politie, aan wie de magazijnchef een heel vaag signa lement van zyn overvaller kon geven, heeft noch de Engelse sleutel kunnen vinden, noch de jongeman kunnen op. sporen. HEDEN, morgen en overmorgen GROTE MEUBELSHOW IN „AVONDRUST" VLIET N.Z. 36 van 2.305.30 uur en van 7.00—10.00 uur. WONINGINRICHTING C. VERDUYN Vliet Z.Z. 29 Telefoon 01718-3036 Rijnsburg. (Van onze parlement» red actie) 1 DEN HAAG Vóór 1 maart 1965 zal de regering aan het parlement haar zienswijze meedelen omtrent de voorwaarden, waaronder aan nieuwe gegadigden een zendmachtiging voor radio en televisie zal wor den verleend en reclame in radio en Lv. zal worden toegelaten. Aldus hebben premier Marijnen en minister Bot aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De mededeling heeft slechts betrekking op de periode, voor afgaande aan de totstandkoming van een nieuwe Omroepwet. Aan de overgangsregeling zal geen enkel recht kunnen worden ontleend op een plaat* in het bestel, zoals dat in de nieuwe wet zal worden geregeld. De toezegging van de regering beantwoordt aan de wensen, die in de motie-Baeten zijn neergelegd. De motie is door de vaste o, k. en w. overgenomen. Aan de verzending van de brief ging i een onderhoud vooraf met de fractie voorzitters van de vier regeringspar- tijen. Volgens de brief zijn zij „in ver- I band met het gestelde in het Akkoord I pan Wassenaar over bovenbedoeld be sluit geïnformeerd". Vermoedelijk heeft de regering er be- hoefte aan gevoeld om de fractieleiders te polsen omtrent hun interpretatie van j het akkoord. Deze overeenkomst is im mers door de fractievoorzitters gesloten 1 De laatste tijd bleek herhaaldelijk, dat aan de televisieparagraaf van het ak koord een verschillende uitleg wordt ge- geven. Als gevolg van een verschil in interpretatie verklaarde mevrouw Van Someren de vorige week in een inter view, dat de motie-Baeten volgens de liberalen met het akkoord in strijd is. Bij de eerste kennisneming van de motie vond ook minister Bot het nog de vraag „of hetgeen in de motie wordt gevraagd al Han niet te verwezenlijken is binnen het Akkoord van Wassenaar". Deze vraag moest volgens hem eerst door het kabinet worden onderzocht Resultaat maatstaf dient te zijn. Ook minister Bot heeft zich in deze geest uitgelaten. In de brief mag overigens niet worden gelezen, dat de fractieleiders hun instem ming hebben betuigd. Dat zal pas maan dag of dinsdag blijken wanneer de Twee de Kamer de begroting van O., K. en W. ln plenaire vergadering behandelt. Dan zal ook blijken wat er met de motie- Baeten gaat gebeuren. De verwachting is, dat zij niet zal worden ingetrokken maar worden aangehouden. (Zie ook pag. 9) „Regering laat met sicli spelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1