RYNBENDE'S 0 VIEUX -DE DOKTER aan 'i woord Mogelijk verdwijnen enkele „schappen Ds. D. J. Couvée 75 jaar Oecumenische conferentie van r.k. en protestanten Haarlem en Alkmaar willen vierde T.H. Waarom zou een ander kabinet beter zijn? Maatstaven kerstboek besproken Een woord voor vandaag Geestelijke begeleiding ontwikkelingshulp nodig Dr. Buskes stelt vragen over legerpredikanten Multiple sklerose DINSDAG 15 DECEMBER 1%4 i N Staatssecretaris De Meijer: Bouwproduktie met 36 pet gestegen Meijer, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, acht het niet uitgesloten dat in de toekomst enkele schappen zullen verdwijnen omdat ze niet nuttig zijn. Dat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie nu niet bepaald een goedkope affaire is (produkt- schappen, bedrijfschappen enz. gaven in 1963 samen ruim 110 mil joen gulden uit en hebben een ge zamenlijk vermogen van 109 mil joen gulden) vindt hij een reden temeer om de doelmatigheid in het oog te houden. Dit zegt de staatssecretaris in het kerstnummer van Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vak verbond, dat aan een aantal bekende Nedrlanders heeft gevraagd hoe zij 1964 vonden en wat zij van 1965 ver wachten. Dr. De Meijer meentdat daar waar behoefte aan de p.b.o. be staat de invoering ervan liefst der dwang van boven moet worden bevorderd. Het vraagstuk medezeggenschap in de onderneming vindt hij echter actueler dan de p.b. Drs. P. C. W. M. Bogaers, de ministers van volkshuisvesting en bouwnijverheid; is bijzonder tevreden over wat er in 1964 in de woningbouw is bereikt De mensen hebben weer vertrouwen gekre gen in de oplossing van de woningnood, en het is duidelijk gebleken dat ze mee willen werken om de woningproduktie omhoog te krijgen. De grondslag van zijn beleid omschreef de minister als „dur ven spelen op de zelfwerkzaamheid, sti muleren, kansen bieden, ruimte schep pen voor nieuwe initiatieven en het ten" vervangen door „mogen". De ter had zelf niet durven verwachten, dat de produktie in 1964 met 36 procent stijgen. Hij hoopt, dat er volgend jaar 105.000 woningen klaar komen en in 1968 125.000. MODERNE KUNST r. J. M. L. Th. Cals, oud-minister onderwijs, thans voorzitter van de Raad voor de Kunst, heeft in Ruim Zicht zijn visie gegeven op dc moderne kunst. Hij zei onder meer: „Aan begrip voor eigen verantwoordelijkheid ontbreekt nogal wat bij de kunstenaars. De vraag is of je dit de kunstenaar alleen kwalijk kunt nemen. Ik heb de indruk dat er vroeger niet zoveel mensen waren die zo gek waren om een bepaald boek te Neem nu Jan Cremer. Uit wat ik van de boekhandelaren gehoord heb zijn het niet bepaald vooral de jeugdigen die zijn boek kopen. Nee, vooral plechtige lieden, heren met grijzend haar, geven er hun geld aan uit. Dat is een stuk hypo crisie dat naar buiten komt. Ook op de uitgever rust een zware verantwoorde lijkheid, evenals op de overheid die niet alleen met artistieke normen kan mag werken." De directeur wegen en verkeer vaj A.N.W.B., de heer A. C. M. Boost, wel tevreden over het groeiende in zicht van de overheid inzake de proble men van verkeer en recreatie, maar hi; vindt dat de zaken systematischer er met meer kracht moeten worden aange pakt. In de stedelijke voorzieningen is volgens hem een onaanvaardbare achter stand ontstaan. r. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie,1 verwacht volgens Ruim Zicht dat de toto door de hogere prijzen en inzetten per jaar een miljoen gulden meer in het laad je zal brengen. De NSF wil uit de totogelden per jaar één miljoen reserveren voor het Nationaal Sportcentrum bij Arnhem. Mr. H. R. de Zaaijer, procureur-ge neraal en fungerend directeur van de politie in Amsterdam, heeft tegen ruim Zicht gezegd dat hij de voortdu rende toeneming van de verkeersonvei ligheid onrustbarend vindt. Hij is, in het algemeen, tevreden over de politie. Men is boos als de politiemannen eens schieten, zo zei hij, maar aan de an dere kant staan ze soms toch wel te genover zeer gevaarlijke lieden. Na tuurlijk maken ook politie-agenten fou ten, maar ze werken onder hoge druk. Boekenhoek Christians and Race Relations them Africa, verslag van een nisch gesprek gehouden te Kitwe, Zambia van 25 mei tot 2 juni 1964. Uitgave We reldraad van Kerken, Genève. Report 196v1964, The Commission of the Churches on International Affairs. Jaarverslag aangeboden aan het Cen traal Comité van de Wereldraad var Kerken dat begin januari in Nigeria bij eenkomt. Uitgave Wereldraad v; ken, 150 Route de Ferney, Genève. Onze kinderen en de film, door Martin en Margarete Keilhackér. Vertaling A. C. Th. Tammeling-Sikken. In serie Het abc der opvoeding, Uitgave G. F. Callen- bach N.V., Nijkerk. (55 blz., 3,90) Elseviers Repertoria, deel 1 letterkun de/muziek, deel 5 beeldende kunst/ godsdienst, deel 9 aardrijkskunde/geolo gie. Uitgaven Elsevier, Amsterdam, (resp. 256, 239 en 280 blz., vele illustra ties, per deel 3,90) Vaders en zonen, door Iwan Sergeje- witsj Toengenjew. Vertaling Else Bu- kowsky. Amstel-boek. Uitgave L. J. Veen N.V. Amsterdam. (335 blz., ƒ3,50). Eerste liefde en Als lentestromen, door I. S. Toergenjew. Vertaling Dunya Breur en J. L. van Wageningen. Amstel- boek. Uitgave L. J. Veen N.V., Amster dam. (305 blz., 3,50) Taras Boeljba, door Nikolaj W. Gogolj. Vertaling Marko Fondse. Amstel-boek. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. (309 blz., 3,50) De bruid van Lammermoor, door Sir Walter Scott. Vertaling Emy Cophart. Amstel-boek. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam, (347 blz., 3,50) Verhalen van mysterie en fantasie, door Edgar Allan Poe. Vertaling Her- mien Manger en Adrie van Huizen. Am stel-boek. Uitgave L. J.'Veen N.V., Am sterdam. (364 blz., 3,50) Het mysterie van de doodshoofden, door A. C. Baantjer. ABC-pocket. Uitga ve Arbeiderspers, Amsterdam. (164 blz., 1,75) Sprookjes van Moeder de Gans. door Charles Perrault. Vertaling Mr. I. E. Prins-Willekes MacDonald. Amstel-boek. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. (121 blz., 1,75) BENNEKOM Vandaag viert ds. D. J. Couvée te Bennekom, emeritus-predi kant van de Gereformeerde Kerken zijn 75e verjaardag. Ds. Couvée, die twintig jaar in Rotterdam-Hillegersberg heeft ge- het hedendaagse leven Ds. Couvée werd 15 december 1889 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1957 werd hij predikant in Ridderkerk. Hij stond achtereenvolgens in Meppel, Brussel, Hil- legersberg en in 1946 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente, namelijk Axel. In 1957 ging hij met emeritaat en vestig de zich in Bennekom. Gedurende dertien jaren redigeerde ds. eigen weekblad: „Herle- andere bladen gaf hij gemaakt als Couvée ving". Ook zijn medewerking. Ds. Couvée heeft naan auteur. Hij schreef enkele onder „Als de tarwe", dat onder het pseudoniem C. van Meerdinck verscheen verder „Maria en haar kind". Met ds. K. Straatsma schreef hij „Tot wie zullen wij gaan?", een boek, dat vier drukken beleefde en „Ik zal u rust ge en" (drie drukken). Andere boeken van hem zijn „H. J. Ibsen", „Vlak naast elkander", „De berg rede", „De schoonheid van de tijd", ,,Met Jezus op de berg", en „De tyrannie verdrijven". Ds. Couvée heeft in de loop der jaren 1 van deputaatschappen vervuld en maakte herhaalde malen deel uit van de particuliere synode van Zeeland, die hem m 1949 naar de generale synode van 's- Gravenhage afvaardigde. De predikant is leraar geweest aan de Christelijke H.B.S. te Rotterdam-Zuid en leraar Nederlands en Hebreeuws aan het Openbaar lyceum te Terneuzen. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Sneek (4e pred.pl.-toez.): dr. K, M. Witteveen te Hardegarijp; te Bloemendaal (vac. dr. J. H. Stelma toez.) J. W. B. Smit, pred. voor buitengew. werkzaamh. vlootpred. te Den Helder; door de generale synode als pred. voor buitengew. werkzaamh. (legerpred.): J. J. Moll te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: P. H. de Kleer te Scheveningen. Aangenomen naar Lutten a. d. Dedems- vaart: W. Netjes te Stellendam en Me lissant. Bedankt voor Pijnacker-Nootdorp: J. v. Wattum te Landsmeer; voor Doetin- chem (2e pred. pl.)G. v. Driel te Oud dorp. GEREF. KERKEN (VrUgem.) Beroepen te Bruchterveld: C. Olij te Ferwerd-Hillum; te Ermelo (bij accl.): H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spaken burg. Aangenomen de benoeming bij de bibliotheek van de Theologische Hoge school te Kampen: B. Meijer, kand. te Kampen, die bedankte voor Opende Surhuisterveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam: H.' C. v. Ent te Middelharnis en M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Enschede-O.: J. Keuning te Veenendaal. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Gouda-Bodegi B. G. te Winkel, herv. pred. te Kruis land (N.-Br.). BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Dordrecht i2e pred. pl.- Itoez.): J. J. v. Capelleveen te Rotterdam. Verhouding geestelijkheid - leken DRIEBERGEN In het Eyk- geestelijkheid en de leken T_ tit i i waarop het ambt uitgeoefe manhuis van Kerk en Wereld is volgens de spreker gebeurt d: het afgelopen weekend een ontmoe- strijd met de boodschap van het isvange- r j.- ij 11e zelf en met dc democratische zelfbc- tmgsconferentie gehouden voor schikking, waarnaar mensen en volkeren protestanten en rooms-katholieken. streven, wordt. Naar aanleiding van het thema „Wat hebben we aan elkaar?" werden vragen over de verhouding tussen de geestelijkheid en de le ken behandeld. Sprekers waren pater A. M. J. Kreykamp, mede werker van het centrum „De Hors- tink" te Amersfoort en dr. J. M.; van Veen, directeur van Kerk en Wereld. Pater Kreykamp legde de nadruk op het huidige functieverlies en het bijna overbodig worden van de geestelijkheid. De leek moet volgens hem veel nauwer betrokken worden bij de beantwoording van de fundamentele vragen die aan kerk en geloof worden gesteld. Democrat ie Dr. Van Veen zag als diepste oorzaak van de communicatiestoornissen tussen de De grote vraag is in kerk en politiek: hoe zijn leiderschap en democratie ver enigbaar. Hij wees met nadruk op de dienstknechtgestalte waarin het ambt dient te worden uitgeoefend. Tijdens een forumgesprek werd duide lijk. dat zowel in rooms-katholieke als in protestantse kringen de leek een andere houding dient aan te nemen ten opzichte van de geestelijkheid, door vraigen te stel len, die in het eigen leven naar voren komen en door te dwingen tot een dia loog. De geïmponeerdheid voor het ambt dient te verdwijnen. Er heerste grote eenstemmigheid ten aanzien van de vormgeving der kerk diensten, die naar men wenste spoedig het monologisch karakter dienen te ver liezen en meer gespreksdienst moeten worden, waarbij de voorganger de des kundige vormingsleider is. HAARLEM/ALKMAAR Ter wijl de derde Technische Hoge-r school (Drienerloo) zijn poorten nog maar nauwelijks heeft ge opend zijn twee steden al weer begonnen aan hun strijd om de vierde. Vandaag zijn twee rappor7 ten verschenen waarvan het ene zegt dat Haarlem de meest aan gewezen plaats is, terwijl het andere uitspreekt dat alleen Alk maar maar in aanmerking komt. In 1961 verscheen de nota inzake de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs. Daarin werd gezegd dat in verband met de dringende behoefte aan ingenieurs het wenselijk is op een nader te bepalen plaats in een gebied in de omgeving van het Noordzeekanaal een technische hogeschool te stichten. Het tweede rapport waarin Alkmaar genoemd wordt is opgesteld door de commissie „Vestiging technische hoge school benoorden hét Noordzeekanaal" het eerste is van de in Haarlem ge- Mr. Beertiinh in radiopraatje: DEN HAAG „Het kabinet heeft j fouten gemaakt, maar er bestaat niet de minste zekerheid, dat een kabinet van een andere samenstelling het be ter zou doen." Dit is gisteravond in een radiopraatje opgemerkt' door de voorzitter van de c.h. Tweede-Kamer fractie, mr. H. K. J. Beernink, die daarmee kennelijk reageerde op crisis- geruchten met het oog op het televi siedebat van de volgende week. De Unievoorzitter voegde i stellig moeilijke, jaar willen blijven steunen. Vast staat, zo betoogde hij, dat reeds na anderhalf jaar een behoorlijk gedeelte periode i-~ jaar bedoelde akkoord UTRECHT De Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato hoopt vrijdag in Utrecht in „Hotel Smits" op het Vredenburg haar openbare vergadering te houden. Na de opening om 14.15 uur zullen rie van de vier sprekers van de zomerconfe- rentie in een forumdiscussie van gedach ten wisselen over het thema „secularisa- Het zijn prof. dr. R. Hooykaas, hoogle raar aan de V.U. te Amsterdam, dr. J. J. Buskes, hervormd em. predikant te Amsterdam en dr. F. de Graaff, her vormd predikant te Rotterdam. an Wassenaar verwezenlijkt is. De le en van de confessionele partijen, die _ich afvragen of het geen tijd wordt, dat de V.V.D. door de P.v.d.A. als re geringspartner wordt vervangen men zou hen vooral in de K.V.P. moeten zoe ken zullen uit deze opmerking de conclusie trekken, dat de c.h. politicus vooralsnog beslist niet in die richting denkt. SOCIAAL De voorzitter van de AR.P., dr. Berg huis, heeft onlangs de opmerking ge maakt, dat zijn partij sociaal bezien een linkse partij is. Prof. G. C. van Niftrik wilde zaterdag in Apeldoorn deze karak terisering géenszins toepassen op de C.H.U. Integendéel. Tegen de achter grond van deze opmerkingen is belangd wekkend wat de heer Beernink zei over de sociale politiek. Hij zei, dat de C.H.U.- fractie met het voorstel tot verhoging van de A.O.W./A.W.V, .-uitkeringen niet de minste moeite heeft gehad én vestig de er in dit verband op, dat drie anti revolutionairen hebben tegengestemd, „Ik wil het standpunt van dit drietal volko men respecteren, maar wanneer alle Ka merleden dit standpunt zouden hebben ingenomen, was er van de gehele A.O.W.- verhoging niets terecht gekomen", merkte hij op. Als politieke organisatie, die het evangelie van Jezus Christus als haar uitgangspunt heeft genomen, acht de C.H.U. het haar plicht om op te komen voor de groepen in ons volk, die achter gebleven zijn bij de gestegen welvaart. HAARLEM In het Haarlemse rapport wordt o.m. gesteld, dat de vierde technische hoge school gevestigd dient te worden in het gebied tussen de Amsterdamse en de Haarlemse bevolkingsagglomeratie. Als de béste vestigingsplaats noemt zij de Zuiderpolder nabij de Schipholweg in de gemeente Haarlem en een aangrenzend gebied in de Haarlemmermeer. Dit ge bied ligt aan de oostelijke rand var Haarlem en acht kilometer van de weste lijke rand van Amsterdam. Volgens de nota dient de plaats vestiging zo gelegen te zijn, dat ee.. groot mogelijk aantal studenten wordt aangetrokken, dat samenwerking ont staat met de beide te Amsterdam ge vestigde universiteiten, de goede tacten met de industriële centra IJmond, in de Zaanstreek en Amsterdam mogelijk zijn en dat de huisvestings mogelijkheden voor het aan de hoge school te verbinden personeel de studenten aanwezig zijn. De vierde technische hogeschool zal, aar het oordeel van de Haarlemse stichting, per se in een dichtbevolkt ge- bied gelegen moeten zijn. ALKMAAR Ipport van de Alkmaarse com missie werd samengesteld onder leiding prof. dr. W. Steigenga, hooglera de planologie en de demogranie a de Universiteit van Amstei-dam. Ook dit rappórt wordt gewezen op de nood zaak van samenwerking met de te Am sterdam gevestigde universiteiten, met de researchcentra van de in Noord- holland gelegen industriële centra: Am sterdam, de IJmond en de Zaanstreek en op een zeer nauwe samenwerking met het reactor centrum te Petten. „Wil deze samenwerking tot stand komen, dan zal de nieuwe hogeschool uit al deze richtingen gemakkelijk be reikbaar moeten zijn. Bovendien zal het door de stichting van een nieuwe tech nische hogeschool ontstane verkeer niet noemenswaard bij mogen dragen tot de reeds bestaande verkeerscongesties", aldus het rapport. Aan de hand van vijf kriteria en op grond van o.m. het te verwachten aantal studenten, de omvang van het te reser veren terrein en de verkeersverbindingen wordt geconcludeerd dat tenslotte aan Alkmaar als plaats van vestiging de voorkeur moet worden gegeven. Ook df> marine is zeer geïnteresseerd in het „project Alkmaar", aldus het rapport. Twaalfjarige bisschop BOSTON Tot 28 december, de dag „van de onschuldige kinderen" zal in het Engelse Boston een twaalf jarige school jongen als bisschop regeren. Op Sinter klaas ging zijn „ambtstermijn" in. De plaatselijke voorganger van de Ang licaanse Kerk herstelde hiermee een middeleeuws gebruik in ere in de hoop, dat door deze „jongensbisschip" de band tussen de jeugd en de kerk verbeterd zal worden. De jeugdige bisschop, die zes maanden geoefend heeft riep in zijn eerste preek op de arme kinderen een vrolijk Kerst- i feest te bezorgen. UTRECHT De vakgroep Letteren an de Bond van Chr. Kunstenaars in Nederland vergaderde zaterdag in het Domhotel met afgevaardigen van de Ge- ref. Zondagschoolvereniging Jachin en van de Ned. Herv. Zondagscholenbond op GG, over de maatstaven die zouden moeten gelden voor het kinderboek. Inleider was de heer K. Norel, die als aanleiding van deze bijeenkomst noemde recente publicatie van Jachin, waarin hard oordeel over de zondagschool boekjes was uitgesproken. Een schrijver moet geen dominee ol schoolmeester willen zijn, maar kind met de kinderen. Wijlen W. G. v. d. Hulst was een schrijver, die zonder het dik op te leggen de Boodschap wist door Namens de Hervormde zondagscholen, :i de heer Oosthoek, dat men het bui tenkerkelijke kind de betekenis van een nieuw hart, van bekering en verlossing moet bijbrengen. Het kind moet zielkun dig en positief benaderd worden zonder humanistische leuzen. Hij opperde be zwaar tegen het gebruik van het woorc Heer inplaats van „Here". Voor de heer Stout Kramer daarente gen staat'de Tlaam' „Heer" met hoofdlet ters geschreven. Taalontwikkeling hoeft geen pijn in het hart te veroorzaken. We moeten voor de kinderen schrijven in een blijde christelijke levenssfeer zonder opzettelijkheden en niet in- dogma's die we zelf nauwelijks kunnen bevatten, al dus de heer Stout Kramer. Mevrouw Jo van Doorn-Ypma gaf als haar ideaal aan, het schrijven in simpele bewoordingen, maar niet in de zin van „vrome" boekje. Als de boodschap het Evangelie tussen de regels door te lezen is, kunnen kinderen deze niet verslaan. De heer P. de Zeeuw, sprekend ens Jachin, zei. dat het zondagschool boek erfelijk belast is. De preken mc er uit. Het geheel achterwege laten Jezus' naam ging hem echter te ver. Aan het begin van de bijeenkomst herdacht de waarn. voorzitter ds. Warner de zo plotseling overleden v zitter van de vereniging Anne de Vries. Inge Lievaart las hierna ter herdenking drie van haar verzen 'voor. Naar het algemeen gevoelen zijn de standpunten schrijvers en vertegenwoordigers zondagschoolverenigingen door deze samenspreking nader tot elkaar gekomen. De aarde is des Heren, zegt de psalmist. Hij kiest niet tegen dit leven en deze wereld voor de hemel. Hij verdraagt niet slechts dit „aardse tranendal", omdat een groter heerlijkheid wacht. En Jesaja spreekt al even positief: „Hij (de Herej heeft haar gegrondvest, niet tot een baaierd heeft Hij haar uur geformeerd, maar ter bewoning." In deze zin ligt een her- sclJ innering aan de eerste woorden van de bijbel, waar gesproken (o„ wordt over de schepping en waar we lezen in het Hebreeuws c hetzelfde woord, maar in het Nederlands m.ct andere woorden 8 u vertaald: „De aarde nu was woest en ledig." Jesaja wil als het ware zeggen: Dat is Gods aarde niet. En ook het „aardse ,eü tranendal" is Gods aarde niet, ook niet die wereld waar wij r het onrecht in al zijn verschrikking zien heersen. Dat is de|®u wereld die door ons geschapen is, door onze zonden en onzej®^ ongerechtigheid. Dat is wat wij mensen gemaakt hebben van wat God mooi schiep opdat wij er gelukkig zouden wonen,\m God laat deze wereld niet over aan de macht van de duivel, en Hij heeft de wereld niet afgeschreven. Als Christus op aardtI komt, is het niet alleen om zielen te redden, maar om wereld te verlossen. Het gaat God niet alleen om een nieuwtlQUj mens maar ook om een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, s een nieuwe wereld waar wij onder Zijn heerschappij kunnen|0p( •en zullen wonen. Juist daarom staan wij in deze vaak zo donkere wereld om tekenen te zijn van de toekomst, om i geloof het de psalmist na te zeggen: „De aarde is des Heren" u en we kunnen er aan toevoegen: „U hebt het recht niet er1 een hel van te maken." Wij lezen vandaag: Openbaring 17. Secretaris Int. Chr. Vakverbond: (Van onze soc.-econ. redactie) ting Sint-Jacobskring in de aula DEN HAAG „Het is dringend nodig, dat de vrije westerse wereld evenals het communisme dat al lang gedaan heeft een filosofie voor de ontwikkelingshulp creëert, op basis waarvan ook het geeste lijke potentieel in de ontwikke lingslanden kan worden gemobili seerd." Aldus verklaarde nauwelijks terug uit India de algemeen secretaris van het Internationaal Christelijk Vakver bond, de heer August A. J. Vanistendael, gisteravond op een bijeenkomst, die met bemiddeling van de Belgische ambassade werd georganiseerd door de (r.k.) Stich- i het Ik (Van kerkredactïe) 4) Is het t dikanten banderé" 'zi; verwanteh AMSTERDAM .-r-,In het -jongste nummef van het blad' ;,Itl de Waagschaal" stelt dr. J. J. BuskeS een aantal vragen over de protes tantse geestelijke verzorging in het leger. Voor zijn besef is het al te stil geworden rondom het conflict Bos-Diekerhof. Om deze stilte te verbreken stelt hij een aantal vra gen, waarop hij graag antwoord zou willen ontvangen: 1) In de pers werd meegedeeld dat Die- kerhof in al zijn rechten werd hersteld en dus ook weer hoofd van de oplei ding van legerpredikanten is. Vraag: sindsdien geen nieuwe; Maandag is in Cairo kernwapens veel onverbloemder aar de orde stelt dan Bartlema en Dieker- hof het ooit in de bladen van de PGV T- —-ar, dat de nieuwe legerpre- rijwel allen zgn. „langyer- ijh°ën dat zij allen "géést- Ds. Bos zijn? 5) Wat heeft de Commissie, die het schil Bos-Diekerhof onderzoeken moet, tot dusver kunnen bereiken? 6) De laatste en niet de minst belangrij ke vraag: welke steun ook pastorale steun hebben de legerpredikanten, die zich achter het schrijven van de sy node over de kernwapens stelden, ont vangen van de Hervormde Kerk in het algemeen en van het moderamen de synode in het bijzonder? Aloysius College. De heer Vanistendael betoogde, dat dt internationale instellingen, die sinds 1945 i en later de hulp aan ontwikkelingslander op gang hebben gebracht, slechts zeer eenzijdige ontwikkelingspolitiek streven, die louter op technische bijstandl 0 is afgestemd. Dit gevaar leeft ook in dej bilaterale ontwikkelingspolitiek, die doori«~ de regeringen van de verschillende staten pi wordt bedreven. Hulp aan ontwikkelings-jHej landen behoort, aldus de I.C.V.-secretaris,^ echter niet in de eerste plaats technischt, gericht te zijn. In wezen gaat het i „het probleem van de menselijke v lossing uit onmenselijke levensvoorwaar-j" SCEPTICISME Tijdens zijn vele reizen door ontwik-L kelingslanden heeft de heer Vanistendaeli ervaren, dat er in deze landen grot«ie geestelijke spanningen heersen, omdalj men in dc eigen geestelijke tradities geenM of onvoldoende aansluiting vindt op de bek eer en meer begeerde grotere welvaartjring Daardoor is bij de nieuwe generatie! intellectuelen en onder de jongeren inr die landen een grote mate van scepticis-P0 me ontstaan. Velen, blijken bereid hun D geestelijke traditie overboord te gooien H,- in ruil voor waarden (vaak ook agres-L sieve waarden), die wél een antwoordt p hebben op de materiële nood. En hierLn, gfijpt het communisme zijn kansen,.alduffn 1 ut heer Varïiilendëe]. 'die de commu® tische ontwikkelingshulp „vrijwel dt enige hulp met een geestelijke begeltk'n» ding" noemde. Het communisme brengt niet alleen geloof in een betere toe komst, maar ook de mensen, die bereid L zijn deze toekomst tot een „werkelijkheid" te maken, naar deze landen. „En het li één van de grootste zwakheden westelijke hulp, dat daarin e perspectief ontbreekt." MARX WÉL opleiding meer geweest: Is het waar, dat in het zuiden het rayon van Diekerhof vacatures va catures blijven, op plaatsen, waar tot nog toe altijd een legerpredikant stond? 3) Waarom kan in G3 zie Gastenru- briek het blad voor de r.k. militai ren con artikel van Den Doolaard v schijnen, dat het probleem van het voorgenomen vredesoverleg tucsen de Jemenitische koningsgezinden en repu blikeinen. dat reeds twee riiaal werd uitgesteld, thans voor onbepaalde tijd van de baan is. Lord Rootes, G.B.E., die voorzitter was van de Rootes-group, het machtige Britse auto-concern, is op 70-jarige leef tijd overleden. vieux speciaal*** N.V. DISTILLEERDERIJ V/H SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM probleem van dc huidige ontwikkeling!- ion hulp van de westerse wereld, e bleem, dat wel eens beslissend wereldvrede zou kunnen blijken te zijn." In tal van bibliotheken heeft de sécretartjl, van het I.C.V. wel de werken Marx, maar geen christelijk-sociale lec-w tuur kunnen ontdekken. Betreurenswaar dig vond hij ook, dat er in het westen zo weinig intellectuelen bereid zijn werkelijke offers voor de ontwikkelings landen te brengen. De heer Vanistendael bepleitte voorts e, een doorbreking van de thans bestaande hulpverlenings-monopolies door inscha keling yan meer particulier initiatief, op- dat sociale intermediaire structuren kun- nen worden uitgebouwd en het gehele volk bij het ontwikkelingsproces als ge- 1 stalte-gevende kracht kan worden be- a trokken. De tegenwoordige ontwikke- 1 lingspolitiek kan maar weinig bijdragen a| aan de vestiging en versteviging van democratische levensvormen, aldus de heer Vanistendael, die in de vooravond een cocktail-party had aangeboden a een select gezelschap genodigden in 1 gebouw van de Belgische ambassade. Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop: „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In deze rubriek gegeven, vragen waarvan dc beantwoording niet De multiple sclerose is èèn van de meest voor komende ziekten van het zenuwstelsel. De ziekte werd eerst door de bekende neuroloog Charcot beschreven, en daarom ook wel naar hem ge noemd. De ziekte is chronisch en verloopt lang- i tót zeer langzaam, zonder tot genezing te komen. Soms maakt men plotselinge verergerin- mee, we spreken dan van een „Schub". Gelukkig worden deze meestal weer door een verbetering gevolg, hoewel de toestand van vóór de Schub meestal niet geheel wordt bereikt, zodat elke Schub toch een uiteindelijke verslechtering in houdt. Een langzaam voortschrijdende aandoe ning van de hersenen en het ruggemerg is de oorzaak, om de gezonde zenuwvezels bevindt zich een vettige isolerende laag, die men zou kunnen vergelijken met het plastic rond een electrische draad. Deze omgevende laag gaat plaatselijk ter gronde en wordt vervangen door een littekenach tig weefsel, en men spreekt van „sclerose". Het eigenaardige is echter dat niet alle omgevende weefsels verloren gaan, maar dat er haarden van verlies optreden. Om deze reden vermoedt men dat ontstekingen de oorzaak zijn. Deze ontstekingen zou den worden veroorzaakt door virussen. Zoais men zal weten zijn virussen zeer kleine bacterieën, die men bij de meeste ziekten bij naam en toenaam kent en kan isoleren. Aan de vir ziekte en omgekeerd. Helaas sclerose niet het geval. Het v: leerd, hoewel steeds weer berichten opdoemen wereldpers, dat iemand het virus heeft ontdekt. Steeds weer. echter, blijken deze berichten niet juist, en is er weer een teleurstelling voor de lijders aan 'deze ziekte. Waarom is het zo belangrijk het virus te herkent dit bij de multiple is nog nooit geïso- isoleren en te herkennen? Wanneer een virus is geïsoleerd kan men er pas mee experimenteren, en trachten na te gaan op welke wijze dit virus is te vernietigen. Zolang men het virus niet kent wordt de bestrijding een zeer moeilijke aangelegenheid. Zolang het virus dan ook nog niet onibdekt is, blijven er vele artsen die de mening zijn toege- is, blijven er vele artsen die de mening zijn toege daan dat een andere oorzaak de verhardingen rond de zenuwbanen veroorzaakt, en niet een virus. Zoals reeds gezegd verloopt de ziekte in fasen. De ziekte wordt meestal pas manifest dat wil zeggen wordt pas duidelijk merkbaar tussen de 20 en 40 jaar. Eigenaardig is tevens, dat meestal i deze ziekte lijden. De symptomen ontstaan zeer langzaam en vallen janvankelijk amper op. Het zal duidelijk zijn, dat de symptomen afhankelijk zijn van de plaatsen waar de haarden rond de zenuwbanen zijn gelocaliseerd. En juist omdat de vervanging door scleroseplekken zo langzaam gaat, zullen de merkbare resultaten ook langzaam plaatsvinden. De verschijnselen liggen in de eerste instantie alle op neurologisch terrein, zoals bijvoorbeeld machteloosheid in de ledematen, ge- voelsstöornissen, hokkerige spraak, gezichtsstoornissen stoornissen in pijn en temperatuurgevoeligheid, even wichtsstoornissen, enzovoorts. De arts zal daarbij nog steun kunnen vinden in afwijkingen van de reflexen, terwijl er tevens afwijkingen te vinden zijn in het hersenvocht, wat op een vrij eenvoudige manier is af te tappen. Een eigenaardigheid en gelukkige bij komstigheid is de relatief opgewekte stemminl waarin de patiënt verkeert. Wanneer de ziekte eenmaal flink is voortgeschreden ontstaat complete invaliditeit, doordat nu ook de zenuwen worden aangetast, waarbij de patiënt bedle gerig wordt en uitgebreid verlamd wordt. Ook komt het meermalen voor, dat de patiënt jarenlang op het zelfde niveau blijft staan. De patiënten kunnen veelal dan ook een hoge leeftijd bereiken, vooral nu door de moderne geneesmiddelen eventueel bijkomende ziek ten kunnen worden genezen, ziekten die vroeger meestal de doodsoorzaak van de patiënt werden. In hoeverre de ziekte erfelijk zou zijn, ook daar over is moeilijk iets definitief te zeggen. Inderdaad zijn er bepaalde families waarin enkele gevallen van multiple sclerose voorkomen, doch er is geen over tuigend bewijs aan te voeren. De behandeling is moeilijk. Eigenlijk is er momen tcel nog niet veel aan te doen. Voor de toekomst olijven de medici echter hoopvol. Wanneer eenmaal ie oorzaak maar bekend wordtUiteindelijk is de Kinderverlamming, als een van de vele voorbeelden, ook pas kort tot de ziekten gaan behoren waar we de oorzaak opgespoord hebben, en een behandeling res pectievelijk bescherming tot de mogelijkheden is gaan behoren Dat wil nog niet zeggen, dat we niets kunnen doen jan multiple sclerose lijders. Verschillende medica menten kunnen de patiënt helpen en met name tijdens de „Schub" kan er wel iets gedaan worden. Rust is in de meeste gevallen zeer belangrijk. Om deze reden wordt revalidatie ook met enige voorzich tigheid uitgevoerd en gestaakt tijdens een „Schub". Bij de revalidatie gaat het in de meeste gevallen om het voorkomen van contracturen (dat zijn dwangstan- den van kniëen, voeten en armen). En tenslotte: laten de multiple sclerose patiënten moed houden en ver- brouwen hebben in het uitvoerige onderzoek dat alom j de bestrij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2