Sanovite PATRIARCHALE TOP IN ADDIS ABEBA Nog onzekerheid over lot 69 missionarissen Lagerhuislicl strijdt tegen extreme groep Bruins Slot: Ik ben verontrust CIM NIET LANGER WESTERSE ZENDING Kind speelt belangrijke rol in recreatie Gezelligheid Arjos viert 35-jarig ^estaan Een woord voor vandaag lerghuis blijft sociaal links DUET VRIJDAG 11 DECEMBER 1961 Ver. Nederlandsche Wegencongres Ontspanning staaV te veel in teken van vlucht Pinksterdag 23.000. Deze indrukwek- stroom moest zich voortspoeden ?n weg die een breedte heeft van Weg restaurants teren gehouden congres over weg en recreatie, heeft ir. M. Le Cosquino de Bussy, voorzitter van de vereniging „Het Nederlandsche •Wegencongres" aandacht gevraagd voor de betekenis van het kind in de recreatie. Hij drong erop aan bij onderzoe ken die gedaan zijn en nog uitge voerd moeten worden omtrent het recreatieverkeer, de waarnemin gen te splitsen naar het criterium of aan de er op uit trekkende ge zelschappen het kind wel of niet deelneemt. Ir. Le Cosquino de Bussy heeft het vermoeden dat het kind en zijn appre ciatie van de diverse recreatiemoge lijkheden een sterk overwegende rol spelen. Doel van de reis is vaak. dat wat het kinderhart trekt. Het kinde ren-meenemen-verkeer vertegenwoor digt waarschijnlijk een groot deel van de recreatietochten op enigszins lange afstand. De voorzitter concludeerde dat het kind als een zeer belangrijke, mis schien zelfs een overwegende factor in de openluchtrecreatie moet worden gezien. Vlucht uit stad ui ir. _^PH verkeer en recreatie van "de ANWB dat de recreatie te veel in het teken staat van de vlucht, de vlucht uit de stad. De stedeling zonder tuin werd vroeger tot de lagere inkomensklassen gerekend, maar de stedebouw rekening worden gehouden met recreatieruimte in de stad zelf. Hij noemde het de tragiek van de welvaart dat men niet kan wonen zoals men wenst. Goede verbinding Ir. Kuysten pleitte voor goede verbtn- djneen met de belangrijkste recreatiege bieden. Van de wegen wordt vooral veel gevergd wanneer de dagrecreanten te rugkeren. Zij komen meestal gespreid over verschillende tijdstippen, maar hun terugkeer gaat collectief. Hoe belangrijk het recreatieve verkeer wel is illustreer de hij met een paar cijfers. hij dat teurants zich nog betere publiek, hetgeen betekent dat hoge prijzen worden gehanteerd er te weinig variatie bestaat in de goed kopere menu's. Hij vindt dat het nuttig zou zijn. dat liet wegrestaurant-bedrijf eens een blik wierp op een groep met een analoge taak: de stations-restaurants Deze twee soorten restaurants moeten niet identiek worden, maar zo zei ir. H van Bodegom. het wegrestaurant zal er voor moeten zorgen dat er meer ..blind gereden" kan worden op de R-borden. BAARN Dr. A. J. Piekaar directeu-- generaal der wetenschappen voor het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. heeft gistermiddag in Baarn het nieuwe Laboratorium van net centraal bureau voor schimmelcultures geopend. Tijdens de afgelopen 60 iaar bouwde het bureau een collectie van 12.Ou.") schimmelcultures op. De verzameling ,s de grootste ter wereld en de enige op het vasteland van Europa. en Sanovite gaan samen. Attractieve snacks, lekkere hapjes, gevarieerde hors d'oeuvre... zó gereed. Door de schuine sandwichlijn kunt U Sanovite ook als leuke "driehoekjes" serveren. smaakt heerlijk met "zoet" en "hartig". Zet niet aan. 2 Regelt de spijsvertering. - Orthodoxe en monopliysitische kerken Wordt oudste scheuring opgeheven I DAMASCUS In januari van het volgend jaar zullen in Addis Abeba de patriarchen van Oosters- Orthodoxe Kerken bijeenkomen voor een patriarchale topconferen tie. Onderwerp van gesprek zal zijn de eenheid van de oosters- I orthodoxe kerken. De oecumeni- I sche patriarch, Athenagoras de j geestelijke leider van deze kerken j heeft reeds toegezegd de conferen- tie te willen bijwonen. Nederlanders in Kongo Het plan voor deze bijeenkomst i De weg Hoevejaken-Terschuur werkte dit jaar op een normale werkdag 10.000 voertuigen. Op He- GRONINGEN Tn de Martinike. zijn in de afgelopen weken in het meest oostelijke gedeelte van de preekkerk der leiding van drs. H. Halbertsma, i servator van het rijksbureau oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort, opgravingen verricht. Daarbij zijn eike i- houten paalresten blootgelegd, waar schijnlijk afkomstig van een houten kerk. of misschien wel meer dan «een. H:t vermoeden, gebaseerd op vroegere oo- n - r n gravineen in de Martinikerk, is Bevestigd NIJMEGEN Prof. dr L. J. Rogier dat er Ier plaatse al een houten kerk heeft vanmiddag het ambt van hoog- heeft gestaan ten tijde van de Heilige leraar in de geschiedenis der nieuwereWalfried van Bedum, van wie wordt tijden aan de Katholieke Universiteit te aangenomen dat hij in 810 door de Noor- Nijmegen neergelegd wegens het be-| mannen werd vermoord. Afscheidscollege prof. L. J. Rogier DEN HAAG Over het lot van 69 Nederlandse missionarissen in de Kongo bestaat nog onzekerheid. Van hen is nog geen enkel bericht Op het moment v het uitbreken van de rebellie Kongo telde dit gebied 503 mis sionarissen afkomstig uit Neder land. 427 van hen zijn in veilig heid, 7 missionarissen verloren het leven door toedoen van de op standelingen. Reeds eerder op 1 januari 1962 werden 2 Nederlandse Spiritijnen ver moord. Aldus deelt de pauselijke priester- missiebond in Nederland mee. Het tekent hierbij aan, dat deze getallen door het ontbreken van enkele gegevens over Ne derlanders die tot Belgische congregaties behoren nog enige wijziging kunnen on dergaan. ari 1962 werden teza Nederland- .ijeenkomst is ge publiceerd door patriarch Theodosios V! van Antiochië. Hij vertelde dat deze top- j conferentie gehouden ordt op uitnodi ging van de Ethiopische keizer Haile Selassie. Theodosios zei de uitnodiging aanvaard te hebben en van de particuliere bood- I schapper van de keizer vernomen te heb- I ben dat alle andere hoofden van Ortho doxe Kerken, van plan zijn de conferen tie bij te wonen. De conferentie zal worden gehouden van 12 tot 23 januari, en valt dus samen met de conferentie van het Centraal Co mité van de Wereldraad van Kerken Enoegoe, Nigeria. Daar zal de vraag ter sprake komen, waar de volgende, de vierde, assemblee van de Wereldraad in Athene of Addis Abeba gehouden zal worden. De patriarch van de Coptische Kerk van Ethiopië nodigde de Wereldraad reeds tijdens de derde assemblee te New Resten van houten kerk uit 810 onder Martinikerk 1962 werden Belgische missionarissen se Spiritijnen in de Kongolo-missie ver moord: Peter Walter Gillijns uit Zutphen, 28 jaar oud en broeder Bernulfus Heems kerk uit Reeuwijk <ZH) 61 jaar oud na 40 jaren missiearbcid. De zeven kwamen om bij de nog voortdurende oorlog tus sen regering en rebellen Maandag 21 december zal kardinaal Alfrink te 11.00 uur in de kerk St Jacob (Parkstraati .te Den Haag een pontificale als primaat hebben, zoals h. mis opdragen voor de omgekomenGrieks-Orthodoxe Kerken, wier primaat missionarissen metropoliet Chrysostemos is. Voor deze plechtigheid zijn uitgenodigd Na een voorbereidende conferentie zal de familieleden van de omgekomen mis-1 de officiële conferentie beginnen op 17 sionarissen en de uit Kongo teruggekeerde januari. Als de patriarchen en primaten 'inderdaad aan de uitnodiging gevolg ge ven zal het een conferentie zijn die uniek is in de geschiedenis. Deze conferentie Ook primaten Er zijn niet alleen patriarchen uitgeno digd als Alexi van Rusland en Justi- nianus van Roemenië, maar ook hoofden nationale kerken die geen patriarch de grote missionarissen. (Van onze parlementsredactie) kan de weg banen tot de hereniging van kerken die reeds veel langer van elkaar gescheiden zijn dan de oosterse en de westerse kerk. De Coptische, de Syrische en de Ar meense kerken behoren tot de monophy- sitisehe kerken. Zij weigerden de uit spraak van het concilie van Chalcedon in het jaar 451 te onderschrijven dat Christus twee naturen heeft. Vooral de Russische Orthodoxe Kerk heeft zich de laatste tientallen jaren beijverd om de ze oude scheiding op te heffen. Ambtsaanvaarding prof. Langevoort AMSTERDAM Prof. dr. H. L. Lan gevoort, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de algemene en speciale histologie en de algemene embryologie in de faculteit der genees kunde, heeft vanmiddag zijn ambt aan vaard door het uitspreken, in het Woest- duincentrum. van een rede getiteld „het experiment in de histologie". De histologie weefselleer houdt zich bezig met de bestudering van bouw en eigenschappen van de verschillende weefsels, waaruit het levende organisme bestaat. In de algemene histologie wor den deze aspecten van de weefsels zelf behandeld, terwijl de speciale histologie de bestudering omvat van de samenvoe ging van deze weefsels tot het functio nerende geheel van een orgaan. De histo logie heeft in deze zin morfologische, maar vooral ook functionele aspecten. Een belangrijk deel van het weten schappelijk onderzoek van de histoloog zal zijn aides prof. Langevoort in zijn oratie dat wat hij door zijn microscoop waarneemt, te „vertalen" in functionele termen. Dat is vaak niet meer zonder meer mogelijk. Dan zal de histoloog pro beren door experimenten inzicht in het verband tussen vorm en functie te ver krijgen. Roemeense bisschop wordt hoos geëerd op 80e verjaardag SIBIOE Dr. Friedrich Müller, bis schop van de Evangelische Kerk van de Augsburgse confessie in Roemenië, heeft ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag van de Roemeense regering de hoogste orde van verdienste ontvangen, die het land kent, Tevens ontving hij een eredoctoraat aan de Verenigde Protes tantse Theologische Faculteit in Kloej. „Ik, Ik hen het die uw overtredingen uitdelg om Mijnentwil en Ik gedenk uw zonden niet", spreekt God. En in Jesaja 44 lezen we verder: „Maak Mij indachtig, laat ons tezamen richten." Het is een woord waar wij telkens weer aan her innerd moeten worden. God is geen God die er op uit is om te straffen en te veroordelen. Hij is een God van vergeving, van genade. Staan we wel voldoende stil hij het wonder van vergeving Ons probleem is niet dat wij gezondigd hebben en dat God nu een nieuw begin met ons wil maken. Het gaat veel dieper. Onze moeilijkheid is dat de God die een nieuw begin gemaakt heeft telkens weer in ons teleurgesteld wordt, omdat wij steeds weer geneigd zijn Hem de rug toe te keren en onze eigen weg te gaan. En soms komt de gedachte bij o.is op, als het besef doorbreekt dat wij alweer God vergeten hebben: Zal het nu niet te laat zijn? Wil Hij ons nog wel vergevenWij hebben, wat Jesaja zo beeldend noemt: God moeite aangedaan met onze onge rechtigheden. Maar Christus werd geboren om ons er aan te herinneren dat God niet zeven maal vergeeft, maar zeventig maal zeven maal. Wij mogen altijd weer met onze zonden tot Hem komen. En waar waarachtig berouw is zal hij ze zo volkomen uitdelgen, dat als we een volgend maal weer moeten komen, het voor Hem voor de eerste keer is. We lezen vandaag: Openbaring 14. Positie Spaanse protestant is beter DEN HAAG De nationale organi- DEN HAAG satie van anti-revolutionaire Jongeren dat de positie studieclubs (Arjos) viert morgen in Spanje de laatste Jaren e parlementsredactie) zijn oratie getiteld de katholieken van JNede De ideeën van Gregi _r werden door de negentiende eeuwse I Dezetufstènenkerk is echter de op volgen vaderen, sluiten nu. jn de twintigste van een of meer oude kerken lyaarvar eeuw. merkwaardig juist aan bij de he- nu de resten zijn blootgelegd, dendaagse denkbeelden. Scheiding van kerk en staat, volstrekte vrijheid van godsdienst en geweten, veroordeling! van het anti-semitisme en rassendiscri minatie. collegialiteit in de hoogste lei-1 ding der kerk, medezeggenschap der1 leken en streven naar heren de schismatieke kerken, zijn i beelden van Henri Gregoire (17501831 die zijn tijd ver vooruit was. Als men ten tijde van de Bataafse Republiek had geluisterd naar deze Lotharingse bis schop, zouden de oud-katholieken en de rooms-katholieken in Nederland weer tot elkaar zijn gekomen, aldus prof. Rogier. Dat dit niet is gebeurd noemde hij erug 'e vieri morgen in Spanje de laatste Jaren een duidelijke basiliec het Ke«ouw voor Kunsten en Weten- verbetering heeft ondergaan. Maar hij Opgravingen hebben aangetoond dat dezej schappen te Utrecht haar 35-jarig be- basiliek gebouwd is op een nog oudere j staan. P/of. dr. H. Jonker, hoogleraar tufstenen kerk gefundeerd op zwerfkeien j te Utrecht, spreekt des middags over l""1' io Am '„Toch maar a.r." Medewerking aan de middagbijeenkomst verlenen voorts Jules de Corte en het Barf-quintet. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwe Tonge' (Ziel A. lie denk- j Wijnmalen te Maartensdijk (U. :n iqqi Aangenomen naar Hulst (Zld.): J. A. H. Brok, kand. te Waddinxveen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oude Pekela: J. Jeuring te Hoornsterszwaag. „v_, GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) de Emeritaat: Op 1 januari 1965 hoopt volgei de van de smartelijke der rooms-katholieke kerk. in de toch zo tolerante Bataafse tijd." De herenigingsopzet, die Henri Gre goire voorhad met de rooms-katholieken in de Bataafse Republiek was tot falen gedoemd, door de weg. die hij koos en se curie en vele Nederlandse geeste door louter wantrouwen bij de Romein- Jij ken. De a.r. jongerenorganisatie werd op 9 november 1929 onder de naam Arja (A.r. jongerenactie) opgericht. In het begin stond men nogal huiverig tegenover de organisatie, maar niettemin kwam zij spoedig tot bloei. In de oorlog werd de Arja verboden, maar op 14 oktober 1946 herrees zij als Arjos. Door de naamswij ziging wilde men aangeven, dat het ac cent vooral op de studie lag. Dat neemt niet weg, dat de a.r. jongeren er niet voor terugschrikken om uitspraken te ;r actuele politieke zaken. Voor >g was dit haast ondenkbaar. -- -.1 de laatste cijfers, van 30 sept Raalte te Harderwijk met j j zjjn bij de Arjos 246 clubs met In emeritaat te_ gaan. Hij gaat zich ves-j totaal 3378 leden aangesloten. Zowel het tigen in 't Hardt CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutfen: J. P. Versteeg te Worjnerveer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rhenen: P. Blok te Dlrks- la'nd en H. Ligtenberg te Oudemirdunv Beroepen te Aalburg: G. Schipaan- boord te Apeldoorn: te Kalamazoo (USA.): H. Rijksen te Gouda. Om gezin te redden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer men spreekt over de verontrusten in de anti-revolutionaire partij, doet men er volgens dr. Bruins Slot goed aan om duidelijk te zeggen of men de linkse of de rechtse veront rusten bedoelt. Hij rekent zichzelf tot de eerste groepering. i de redactie i Sola £,'dJ ef° P*""""11 v"5* Calrtotatuchei;,. „bcid,rs,on,„ ,vordt Studentenbeweging, ^hebben onlangs dl.1 tet nl„ d„ t,„d, P -1 maakt aan die enorme stijging van het aantal miljonairs In Nederland. Je moet toch zeggen: hoe zou Christus tegenover zo'n maatschappij staan?" Op initiatief :J- vaperir ibewi Albeda, dr Bruins Slot. Van Riessen en dr. Veerman een discus sie gevoerd over de verontrusting in de A.R.P. Volgens het verslag in Sola Fide, opgenomen van de geluidsband, merkte dr. Bruins Slot o.m. op: „Er zijn twèe groepen „verontrusten". Er is een groep waar men het tegenwoordig altijd over heeft, maar ook een andere. Al jarenlang is er een soort geluidloze beweging aan de gang. die precies aan de andere kant van de partij ligt dan waar de tegen woordig „zich verontrust noemenden" zich bevinden; wij hebben in de loop der jaren grote verliezen geleden aan de sociaal voelende mensen. Daar zit ons wezenlijk verlies. Onze werving ligt Interruptie bewogen hart hebben en moet kijken: waar zit in de wereld het onrecht. Daar - moet ze op afspringen en wat tegen J doen. Wij hebben de plicht te proberen een maatschappelijke orde naar voren te brengen, waar ieder jaloers op wordt. Wat er bijvoorbeeld op het gebied van de kapitaalvorming in Nederland op het ogenblik gebeurt, is niet in orde: er is een foute economische machtsconcentratie het draait allemaal in een kringetje rond: de directeur van Philips is commis saris van de Hoogovens etc. etc. Als in een wereld noodgedwongen om louter economische redenen met het vaststellen Antivoord op kritiek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Nederlandse Ge dachten heeft de voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis, geantwoord Slot onderbrak prof. Van' op de kritiek op zijn stelling in zijn rede deze over de verontrusten voor het laatste partijconvent, dat de sprak, als volgt: ..Welke A.R.P. sociaal gezien een linkse partij is. Dr. Brui; Riessen. toj bedoel je nu. de linkse'of dé rechtse? ïki Hij merkt op: Met mijn uitspraak óver ben zelf ook verontrust Ik ben veront- Let sociaal-links zijn van de Anti-Revolu- ng in de tiek, over het statische. De a.r, politiek moet. daar is zij onder I Kuyper bij grootgebracht, een sociaal ■rkent, dat het die positie wordt geregeld, „naar Neder landse begrippen niet uitzonderlijk ver gaat. om het maar zacht uit tc drukken". De minister zei dit gisteren in dc Twee de-Kamercommissie voor buitenlandse zaken, waar S.G.P.-fractleleider ir. Van Dis hem vragen stelde. De heer Van Dis merkte op. dat het statuut nu In de ijskast is gestopt. Het is zeer de vraag of het er ooit uitkomt. De K.V.P.'er dr. Schuyt wees hem erop. dat de inwerkingtreding van het statuut afhankelijk is van de uitspraak van het Vaticaanse concilie over de gods dienstvrijheid. Hij vond het tekenend, dat niet minder dan 60 van de 80 Spaan se bisschoppen zich voor godsdienstvrij heid hebben uitgesproken. Minister Luns sloot zich hierbij aan. Hij onderstreepte nog, dat het ontwerp statuut (waarover in de Spaanse regering nog overleg plaatsvindt) op aandrang van het Vaticaan tot stand is gekomen en dat het Vaticaan een regeling met een wijde- j gen aan het werk in China, re strekking op prijs zou hebben gesteld. I Toen de westerse christenen China (Van onze kerkrcdactie) De China Inland Mission, de bij na honderd jaar oude oorspronke lijk Engelse geloofszending, maar reeds lang geïnternationaliseerd, heeft besloten haar westers karak ter te laten varen. Deze zending zal een gemeenschap worden van gelovigen uit het westen en het oosten die Christus willen predi ken in Azië. moesten verlaten trokken zij naar ande re landen in Azië, oorspronkelijk met de bedoeling zich zoveel mogelijk te rich ten tot de Chinezen. Inmiddels is dit zen dingswerk ook uitgebreid tot andere Azia tische nationaliteiten. In verband met de uitbreiding van de werkzaamheden werd de naam van de ze zending veranderd in Zendingsgemeen schap Overzee (Overseas Missionary f ellowship). Deze naam werd vooral in Azië gebruikt, terwijl de oude en beken de naam gehandhaafd bleef in Europa en de Verenigde Staten. Onder deze zen ding zijn een aantal Nederlandse zende lingen uitbegaan. Zo leende de zending van de Vrije Evangelische Gemeenten de verpleegster An Capon uit, die ni Malakka werkzaam is. tionaire Partij heb ik, eens even gebruik makende van de door mij op zichzelf als niet wezenlijk en als oppervlakkig be schouwde maar een buiten onze kring, niet alleen internationaal, veelvuldig ge- f hanteerde onderscheiding rechts-links in de zin van conservatief-vooruitstrevend, precies bedoeld wat ik gezegd heb. Mis schien is het wat ingewikkeld gezegd. Ik had ook kunnen zeggen, dat de A.R.P. van huisuit én in haar huidige koers (zie program van actie 1963) sterk sociaal gericht is. Ik had ook kunnen zeggen, dat een christelijke politieke partij naar haar opdracht en pretentie sociaal voorop moet lopen." Dr. Berghuis ontkent, dat hij aan een bepaalde groep in zijn partij een brevet van sociale bewogenheid heeft willen geven in onderscheiding van andere, maar de partij als zodanig in haar huidi ge politieke positiekeus op het oog heeft gehad. zendelingen in China. Voor dc 1 SAMENWERKING machtsovername door de communisten had deze zending ongeveer 400 zendelin-j Door het zendingswerk ontstonden in verschillende landen van Azië zelfstandi ge gemeenten- en nationale kerken. Hoe wel zij in eigen land nog een geweldi ge geestelijke taak hebben, begint in de ze Aziatische kerken het besef door te dringen dat zij hun getuigenis niet mo gen beperken tot evangelisatie onder ei gen mensen, maar ook zendelingen moe ten uitzenden naar andere Aziatische landen. De C.I.M. heeft nu besloten niet lan ger alleen westerse zendelingen te aan vaarden en uit te zenden, maar ook jon ge mensen van Aziatische kerken. In hun werk zullen de zendelingen, blanken (Van onze kerkredactie) LONDEN. De kans is groot dat de Britse regering binnen af zienbare tijd maatregelen gaa* nemen, om de aktiviteiten van een zeer omstreden godsdienstige groep te beperken. Enkele lager- huisleden onder leiding van de conservatief Cooke hebben dten- aangaand een wetsontwerp inge diend. Het betreft een zeer eks- klusieve groep, die zich heeft af gescheiden van de „Gesloten Broe ders" (ook wel darbisten ge naamd). De wet tot instandhouding van het ge zin. zoals de titel vr - het wetsontwerp luidt, verklaart een van de crsentiële voorschriften van deze groep voor ille gaal en strafbaar. Het gaat om de re gel. die de leden van deze gemeenschap verbiedt, met niet-gelovigen enige om gang te hebben. Men mag zelfs niet met hen eten. Deze regel geldt ook 'en dat heeft vooral verontwaardiging gewekt) vopr echtgenoten, waarvan de man of vrouw niet tot de groep behoort. Het optreden van deze groep heeft in Engeland in korte tijd geleid tot hel uiteenvallen van veel gezinnen, tot echt scheidingen en zelfs tot zelfmoorden. Cooke verklaarde, dat hij al 150 brieven heeft gekregen, waaruit blijkt hoeveel gezinnen er kapot gegaan zijn. Vakbondslifl Ifet parlementslid noemde het voor beeld van een man, die weigerde het bevel van de sekteleider op te volgen or te bedanken voor zijn lidmaatschap van de vakvereniging. Zijn vrouw werd toen bewerkt, om met haar man te bre ken. De bedoeling van het wetsontwerp is, het verbreiden van voorschriften, dio tot echtbreuk leiden, strafbaar te stel len. aanleiding geven, om hun kinderen de steek te laten. De groep schrijft na melijk voor, dat kinderen van twaalf jaar in „gemengde huwelijken" moeten kiezen tussen hun ouders. ten Broeders, de Amerikaan Jim Taylor, in augustus in Engeland was,, werd hij door Cooke uitgedaagd tot een publiek debat Hij gaf hieraan echter geen ge volg. De gemeenschap is aktief in Groot- Britannic. de Verenigde Staten en in Australië. Terwijl de schepen wacht ten...., door J. Visser-Roosendaal. Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. gevoegd. Meeslepend verhaalt ze noe de Westfriese boeren in de zeventiende eeuw aan hun werk op het land gebonden zijn. Toch is daar de oproep van de overheid (de Gecommitteerden) om de schepen te komen bemannen, die moeten worden ingezet tegen de vijand. Dank zij het doorzettings vermogen van de vrouwen blijven de mannen aan het land gekluis terd. (206 blz., ƒ9,90). zowel als niet-blanken, samenwerken met gemeenten die reeds ont- zending bestaat volgend Een huis vol pony's!, door Lise Gast. Uitgave Adm. M. C. Stock Zuidhollandsche Uitgeversmaat schappij, Den Haag. spaar plezierigmet NYLONS 4* met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. Caroline, door Margit Söder- holm. Uitgave M, C. Stok Zuid- Ilollandsclir Uitgevers Maat schappij, Den Haag. Anckarberge levert haar voortdu rend stof tot nieuwe romans van het beproefde genre. De ondertitel luidt: De grote liefde van Charlot te Anckarbergs kleindochter. Een liefde voor een gehuwd edelman, die natuurlijk verwaarloosd wordt door zijn echtgenote. Die echtgeno te is zo vriendelijk haar wufte leven te laten bij een ongeluk en dus leven Caroline en haar edel man lang en gelukkig verder, (228 blz 10,90). Urian, een beer uit de Kara- wanken, door Ditha Iiolesch. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid- Hnllandsche uitgeversmaatschap pij, Den Haag. Uit dit fraai geïllustreerde boek van Ditha Holesch, die al ver scheidene dierenromans op haar naam heeft staan, spreekt grote liefde voor natuur en dier. Met grote opmerkingsgave beschrijft zij haar eigen ervaringen met een in het Karawarken-Alpengobied in Zuid-Oost Oostenrijk zwervende berenfamilie. (234 blz., 9,90). Ilubertusjacht, door Plm Hof- dorp. Uitgave N.V. W. van Hoe ve, "s-Gravenhagc. Deze detective is de zesde in de Haagse mysterie-reeks. Het ver naai speelt in een van de mooie wijken van Den Haag. namelijk rondom het befaamde hotel de Witte Brug Er gebeuren op ge heimzinnige wijze enkele moorden, die de politie op spectaculaire wij ze oplost. Het gegeven is aardig beschreven, doch one (195 blz., ƒ4,90). onaannemelijk. Kwartelzaad (cn 37 andere verhalen), door Saki. (Jitgavr De Arbeiderspers, Amsterdam. Hoewel hij al bijna vijftig jaui geleden is gestorven heeft men het werk van de Engelse aute u Saki (pseudoniem voor Hector Hugh Munro) eerst sinds kort le ren waarderen. In zijn tiid werden de verhalen gekritiseerd vanwege hun merkwaardige humor Thais wordt zijn stijl nagevolgd. Graham Greene heeft een korte roman en 37 verhalen gebundeld en van een inleiding voorzien '227 blz 3.50) Kunstpockets - Zwarte Beer tjes. Uitgaven A. W. Bruna en Zoo'n. Utrecht. Aan deze reeks zijn weer vier deeltjes toegevoegd, achtereenvol gens gewijd aan Giotto, Kandin- sky, Kokoschka en Turner, in het kort toegelicht door reap. Camillo Semenzato, C. Doelman, Anthonv Bosman en Michael Kitsr - Elke aflevering bevat vierentwintig re producties in kleur en ruim dertig zwart-wit illustraties (90 blz.. 1.75 p.d.). De schrijfster vertelt van de kleine en grote gebeurtenissen in haar gezin, waarvan niet alleen haar acht kinderen deel uit maken, doch ook een groot aantal pony's. Alles draait om de zorg voor het dier. In deze roman zijn vele fraaie foto's opgenomen, waarvan vooral paardenvrienden zullen ge- Met de „wanden van glas" be doelt de Zuidafrikaanse schrijfster de onzichtbare muren die Ieder mens genei-il is rondom zich op te trekken en die contact met de medemens verhinderen. In haar roman betrekt zij het kleurlingen- vraagstuk en lj wil laten zien, dat de muur tussen blanken en kleurlingen in wezen niet anders is dan een van die zozeer te be treuren „wanden van glas" Ver- vraag vooral om de DUET-spaarkaart Mijn familie in Moskou, door Henry Kolarz. Uitgave Forum- Boekerij, Den Haag. Het dagelijkse doen en laten van de huidige Rus is de boeiende stof die de Duitse journalist Kolarz heeft aangegrepen voor een repor tage over dit land. Hij zoekt in Moskou familieleden op en vertelt tegelijk zijn belevenissen over ge zin. fabriek, verkeer, enz Objec tief komt daaruit tevoorschijn d< Russische burger, een mens die niet bijzonder afwijkt van de Wes terling. Een boek dat veel verdui delijkt over leven en werken ach ter het IJzeren Gordijn. (192 blz. f 12.90). Sergeant Flori Sandes, dooi Alan Burgess. Vertaling W. L Kieviet. Uitgave Hollandia N.V.. Baarn. In een sober relaas heeft Alan Burgess de lotgevallen van deze uitzonderlijke vrouw verwerkt tol een boeiend monument van he roïek en zelfopoffering. Misschien minder gruwelijk dan in de geijkte oorlogslectuur het verhaal speelt zich hoofdzakelijk af in de Eerste Wereldoorlog geeft dit boek. ondanks zijn dosis aan hu mor en romantiek, een goed beeld van de zinloosheid van de oorloc (297 blz., 26 foto's en een kaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2