Witte droom Minister wil miljoen aan haringpremie besteden Cent per Nederlander tegen verontreiniging Geen akkoord kleuren-tv A dam de geldmarkt R dam t kantorennet 11 VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 Plan structuurverbetering visserij: Gezegde-puzzel Gevraagd 7 woorden elk van 7 letters. B*j juiste oplossing vormen de begin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen, een zegswijze. lx x eerste 2 x x iedereen. 3x x achterblijvende smaak 4x x aalachtige vis aan de kust levend, ook smélt genaamd. 5*x zinnebeeld. S x x landschap in Palestina 7 x x wilddief. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. deurklink; 2. klinkhamer; 3. hamer- «lag, slagwerk, werkkamer, kamerdeur. leidraad voor nieuw beleid (Van een onzer verslaggevers) reders en visconservenfabrikanten. De uitvoering van dergelijke contracten zou leiden tot regelmatige aanvoer van grondstoffen voor de betrokken in dustrie, wat mede stabilisatie in het prijspeil tot gevolg kan hebben. De mi nister achtte een dergelijk contract daarom uitermate belangrijk. Voorts kan met de beschikbare gel den steun worden verleend voor on derzoekingen of aanschaffingen van nieuwe bedrijfsuitrusting, waarbij het in de bedoeling ligt dat de fabrieken zich gaan toeleggen op kwaliteitsarti kelen die een plaats kunnen innemen op de Europese markt Verder merkte de bewindsman op dat in 1964 de minimumprijzen van diverse vissoorten zijn in overleg met het mi nisterie van economische zaken, wat gunstige werking zal heb- DEN HAAG De in het komende Rapport Diepenhorst jaar aangevoerde haring en makreel kan in aanmerking komen voor een premie, die bestaat uit f 3 per kist van 25 kg. De aangevoerde vangsten dienen aan bepaalde eisen van goede kwaliteit en verzorging te voldoen. In totaal is met deze premietoeken ning van overheidswege een bedrag van één miljoen gulden gemoeid, ge baseerd op de schatting van 350.000 aan te voeren kisten premiewaardige haring of makreel in het jaar 1965. Dit is één van de meest belangrijke punten in het plan voor een actieve structurele verbetering van de vis serij, dat de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel de Tweede Kamer gisteravond in een gedetailleerd overzicht heeft voor gelegd. Het plan van de premietoekenning voor goede haring en makreel moet een stimulans zijn voor de kwaliteits verbetering van het aangevoerde pro duct. en omvat de helft van het voor de visserij begrote bedrag van f 2 miljoen. In ons blad van 13 oktober was reeds te lezen dat het plan van de minister verder omvat: Steun aan experimentele visreizen (f 450.000), een slooppremie voor ongeveer 30 drjjfnetloggers (f 450.000) en bijdragen voor de struc tuurverbeteringen in de visconserven- I industrie (f 100.000). Buiten de steun aan de zeevisserij, maar in het kader van het plan van de minister wordt voorts nog een bedrag van f 50.000 be schikbaar gesteld voor de sanering van de beroepsvisserij in Friesland. Tijdens een gistermiddag op het mi nisterie gehouden persconferentie heeft minister Biesheuvel zijn plan vo visserij toegelicht. De opzet v: plannen is tot stand gekomen in leg met het bedrijfsleven en de minister hoopt dit overleg ook in de komende jaren voort zetten om zich te beraden over alles wat kan worden gedaan in het raam van een totale structurele aan pak, rekening houdende met het toe komstig EEG-beleid in de visserij. Hij tekende hierbij overigen aan zich te wachten in de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven te treden. Wat betreft de noodzakelijk geachte kwaliteitsverbetering van de haring vis merkte de minister op, dat er i menteel grote vraag is naar gesorteerde kwaliteitsharing. Denemarken kan deze vraag voldoen. „Wil Nederland zijn positie in de visserij behouden" aldus de minister, „dan moet er gewerkt den in de richting die de afnemer In de aanvoer noemde de minister de Nederlandse visserij te eenzijdig ge oriënteerd. Levert Holland veel haring, makreel en platvis, er wordt op de Europese markt steeds meer naar rond- vis, liefst in panklare vorm, gevraagd. I Onder meer de reeds vorig jaar gestarte proef met de verre visserij zal moeten leiden tot de aanvoer van nieuwe vis- soorten (roodbaars b.v.), terwijl daar- !voor ook in Nederland 'n markt moet worden gecreëerd. Ook andere experimentele visreizen rullen voor dit doel moeten dienen. De reders die dergelijke reizen aandurven komen in aanmerking voor subsidie als van te voren blijkt dat de bevindingen op deze reizen van nut kunnen zijn voor structuurverbeteringen in de vis serij. Een speciale commissie zal in deze een beslissing moeten nemen. Het uit gangspunt van de subsidiebepaling zal de nettobesomming zijn, die het schip op een traditionele reis had kunnen maken. Onderscheid zal uiteraard worden ge maakt tussen garnalenscheepen, Noord- ree-kotters trawlloggers en trawlers. Vleetloggers weg Met betrekking tot de kwaliteitsver betering en de daaraan verbonden pre mietoekenning zullen twee controleurs de premiewaardigheid van het aange voerde produkt bepalen In het afslag gebouw. Voor het premiebedrag zal on middellijk een tegoedbon of chèque af gegeven worden. De drijfnet- of vleetlogger noemde minister Biesheuvel een sociaal ver ouderd scheepstype. Hij zei ronduit dat hij wilde trachtten in één klap van de vleetloggers af te zijn en verwachtte, dat dit wel zou lukken. Het is de bedoeling f 15.000 per schip uit te keren, waarmee dus ongeveer 30 vleetloggers kunnen worden opgeruimd. De schepen die voor de slooppremie in aanmerking komen moeten van 1 mei tot 1 september 1964 met de vleet heb ben gevist. Mochten echter voor 1 april 1965 min der dan 25 schepen zyn aangemeld, dan vervalt in principe het onderhavige pro ject en zal het uitgetrokken bedrag ter aanvulling van eventuele tekorten van andere projecten in het plan dienen. Weerstandsfonds Vermoedelijk zal de ton voor struc tuurverbeteringen in de visconserven- tndustrie worden bestemd voor een zo genaamd weerstandsfonds. Het fonds zou moeten worden ingesteld bij de tot standkoming van een leveringscontract voor verse haring en/of makreel tussen Ook deelde hij mee dat het zo vurig door de vakbonden begeerde arbeid6- fysiologisch onderzoek in de visserij reeds op gang was. Ten slotte zei minister Biesheuvel dat het rapport Diepenhorst, dat al mede tot het thans te berde gebrachte plan heeft geleid, ook de volgende jaren een leidraad zal zijn voor een nieuw visserijbeleid, waartoe z.L thans de eerste stap is gezet. Een Nederlandse onderneming heeft een grammofoonplaat ver spreid met hart-geluiden, die in öe medische wereld zo'n succes had, dat er meer dan 100.000 exemplaren van werden verkocht, hetgeen in „platenkringen" aan leiding geeft een gouden plaat uit te reiken. Rechts: de heer J. K. Kremer, directeur van de Neder landse maatschappij, met de gou den plaat; naast hem de heer Pederson, directeur van de Deen se moederonderneming. Begin volgend jaar start nieuwe actie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Iedere Nederlan der zal straks één cent de man gaan betalen voor een grote landelijke actie tegen de verontreiniging van ons land. Deze actie zal op initiatief van Stichting Recreatie worden gevoerd door een op te richten Nationaal Actie Comité tegen de Verontreiniging. Begin volgend jaar zal de actie starten. Aan rijk, provincie én gemeente ia al gevraagd resp. Vi, en Vs cent per :r te storten voor de campagne. Daar- zou dan f 120.000 binnen komen. In totaal is f 360.000 nodig. Dit beeft de voorzitter van de werk groep „Opgeruimd staat netjes" van de Stichting Recreatie, de heer Chr. van Hofwegen (burgemeester van Sliedrecht) gistermiddag tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Verpakkingscentrum in Amsterdam bekendgemaakt. Doel van de actie is het Nederlandse volk zelf te betrekken bij de vervuilings probleem, dat o.m. is vergroot door het toenemende gebruik van eenmalige ver pakkingen. Het comité zoekt medewer. king op een zo breed mogelijk terrein. Contact is of wordt naast de overheden ook opgenomen met de Consumenten bond, vrouwenverenigingen, A.N.V.V. er A.N.W.B., de Nederlandse Sportfederatie, de Spoorwegen (die komend jaar eigen actie in treinen en op stations gaan voeren), landbouworganisaties, Staatsbos beheer, de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, de Algemene Nederlandse Onder wijs Federatie, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Vereniging van Reinigingsdirecteuren. Ook zal medewer- king worden gezocht met de werknemers, organisaties van politie- en reinigingsper- soneel. De actie zal o.m. worden gevoerd door middel van filmvertoning voor scho len en verenigingen en door reclame campagnes. Zoals bekend heeft de Stichting Recrea tie d'e afgelopen jaren grote bekendheid gekregen met de actie „Opgeruimd staat Met deze zetie is bereikt, dat bet pro bleem van de toenemende verontreiniging is erkend onder hét grote publiek. De komende actie beeft tot doel het kwaad meer effectief te bestrijden. Commentaar Zachte lucht Vermoeiend DE BILT Het front dat in Ne- der land tot stilstand kwam en dat vooral in de kustprovincies langdu- rige regen veroorzaakte, is vannacht wat in beweging gekomen en ver- laat nu langzaam ons land in ooste- lijke richting. De regen is vrijwel op- gehouden en werd gevolgd door mist- vorming. Intussen is boven de oceaan een actieve depressie ten zuiden van IJsland naar het zeege- bied ten noordwesten van Schotland onderweg. Deze voert een nieuwe j hoeveelheid zachte lucht in de rich- ting van de Britse eilanden. Op de nadering van de depressie gaat de j wind aanwakkeren uit richtingen tussen zuidwest en zuid, aan de kust mogelijk tot hard. Verder breidt zich de komende nacht een nieuwe regen- J zone over onze omgeving uit die bij een warmtefront behoort. Na het pas- i seren van het warmtefront zullen krachtige zuidwestelijke winden op- i nieuw zachte lucht aanvoeren met j veel bewolking en af en toe wat motregen. ZON EN MAAN Zaterdag 12 december: zon op 8,39, onder 16.28; maan op 13.40, onder 5 Zaterdag 12 december: eerste kwartier. IJET KIJKEN naar Heijermans' ttit- gebreide toneelspel „De opgaande zon" is toch een vrij zware opgave ge worden. Al blijven er in de uitbeelding van de „strijd om het bestaan" op alge meen menselijk niveau bepaalde con necties met het heden bestaan, toch is systeem dat eventueel in geheel Europa kan worden toegepast. Overeenstemming over een uniform het stuk volkomen uit de tijd en daar- systeem wordt van vitaal belang geacht om spreekt Heijermans' idealisme min- voor de ontwikkeling van de Europese der aan en komt zijn moraal van „het kleuren-t.v. Ofschoon hierover nog zuivere geweten boven alles" lichtelijk niets met zekerheid valt te zeggen, in verdrukking door de wat opdringe- maakt het Amerikaanse NTSC-systeem rige presentatie van het sociale pro- de meeste kans. Dit systeem wordt al btecm jaren in Amerika en Japan toegepast en sedert enige maanden wordt het ook Bovendien ts het een vermoeiend dmr het phuips.concem gebruikt iu «luk. From van der Llngen legde daar maanjeUjk:a, experimentele uiteendiu- nog een schepje bovenop door zijn ner- geiL veuze spel als Matthijs de Sterke: snel en onduidelijk spreken deed de rijmen en citaten noch de kern van zijn on verwoestbare vrolijkheid voldoende uitkomen en zo werd de kracht van deze opgewektheid meer hinderlijk en irritant dan overtuigend. Toch werd het stuk, dat wel heel dicht tegen het ouderwetse melodrama aanleunt, over het geheel genomen goed gespeeld. Nel Koppen gaf de zor gelijke moeder, die volkomen aanneme lijk tegen het opgeschroefde lawaai van dochter niet op kanzuirei „Het Dorp" schenkt plaquette voor Avro-studio HILVERSUM Morgenochtend zal in de hal van de AVRO-studio een pla quette worden onthuld, welke het be stuur van de stichting "Het Dorp" de HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur iSï wB Bm 1« Zg uit dank voor de geldinzameling, wel ke nu twee jaar geleden in de befaam de marathonuitzending voor radio en in zijn element als fe televisie werd eahmiden. In deze tijd is de grond voor Het Dorp bouwrijp gemaakt. De AVRO zal zondagavond om 8.30 uur op Ned. 1 een korte televisierepor tage geven, waarin de onthulling van de plaquette is te zien. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève gestalte. Elsje Scherjon weerde zich omroepvereniging heeft aangeboden dapper in de moeilijke en dikwijls on- J~ 1 echte rol van de meegesleepte dochter, die zij emotioneel wel aankon. Wi den Heuvel schuchtere minnaar en Nelleke Knegt- mons beeldde het ongelukkige Margoot je voortreffelijk uit. Ook de bijrollen waren in goede handen. Vooral Sylvain Poons als de vriend des huizes en Guus Oster als de kille zakenman Jensen le verden hoog te waarderen bijdragen aan deze camera-opvoering. Regisseur Herman Fortuin slaagde er niet in een werkelijke suggestie van de grote brand te geven: het vriendelijke vuurtje achter de deur dat geen rook afgaf kon niemand aan het schrikken maken. Dat. was wel een zwak punt in de voorstelling: met de vele teleuisie- en filmmogelijkheden had men hier wel iets beters van kunnen maken. windstil „1 windstil 11 windstil 14 Middelbeers heeft college van B. en W. en S. MIDDELBEERS De gemeente Oost-, West- en Middelbeers in Noord- Brabant heeft een college van burge ter en wethouders en secretaris. Nederlands eerste vrouwelijke burge meester, mevrouw G. C. Th. M. Smul- ders-Beliën heeft dit aan de gemeente raad meegedeeld. Volgens mevrouw Smulders maakt de gemeentesecretaris deel uit van het col lege. Zy verklaarde dit op grond var het, gewijzigde, artikel 108 van de Ge meentewet, dat de taak van de gemeen tesecretaris omschrijft. Mevrouw Smulders maakte haar visie bekend aan de gemeenteraad, althans aan haar vrienden onder de raadsleden. „Wie het wel zijn en niet, weet ieder voor zichzelf wel", aldus de burgemeester. Met deze klaring over de samenstelling van het college motiveerde zij waarom on langs twee raadsleden een onderhoud was geweigerd. De raadsleden wilden gesprek met het college, waarbij de gemeentesecretaris niet aanwezig mocht zijn. DORDECHT De 25-jarige mej. A. Verweijy uit Dubbeldam is gisteravond op de Oudendijk te Dordrecht met haar scooter in botsing gekomen met een uit uitrit achteruit de rijbaan oprijden de vrachtauto. Zij reed er met een snel heid van ongeveer 50 kilometer tegenaan as zo ernstig gewond dat zij over leed. Radioreportage: een eeuw chr. m.o. HILVERSUM Maandagavond (14 december zal de NCRV om half negen een 20 minuten durende door Goos Kamphuis gemaakte radio-reportage uitzenden onder de titel „Eeuwfeest In Arnhem", zulks ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Chr. Ly ceum aldaar. Dit zal aanleiding zijn om te spreken over een eeuw chr. middel baar onderwijs in Nederland. Het Arnhems lyceum is begonnen als chr. gymnasium in Zetten, dank zij het streven van de toenmalige Zetterse predikant ds. Van Lingen. Juist nu. zo laat de NCRV ons weten, staande aan HILVERSUM De Adhoc-groep voor de vooravond van de uitvoering van de kleurentelevisie van de Europese Radio mammoethwet, wordt van het christelijk Unie E.B.U. heeft vandaag in Hilver- M O en V.H.M.O. verwacht dat het ..er sum een vierdaagse conferentie beslo- bij is en er bij blijft" en dat ook var. ten zonder tot overeenstemming te ge- overheidswege daartoe ruimte wordt raken over de keuze uit drie verschil- geboden. Deze gedachte zal Goos Kamp. lende systemen voor een standaard- huis in zijn reportage voor ogen houden. Amro-bank op weg naar eenheid Kersttoespraak van Koningin HILVERSUM In een nationaal programma zal op vrijdag 25 december van 13.00 tot 13.15 uur een over de beide zenders Hilversum 1 en 2 de kersttoe spraak door de Koningin worden uitge zonden. Godfried Romans in de pastorie HILVERSUM Godfried Bomans zal zondag a.s. (13 december) gast zijn van ds. en mevrouw Schoch in Heemstede tijdens de NCRV-radiouitzending „Ge sprek in de pastorie". Onderwerp van de discussie zal zijn „De recente tendenzen in de literatuur". Vera Lynn vanavond ster op het scherm HILVERSUM Vera Lynn zal van avond de grote ster zyn in het amuse mentsprogramma dat de KRO op Ned. 1 uitzendt ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de KNVB, Deze show, waaraan vele binnen- en buiten- lanse artiesten en ensembles meewer ken. komt uit de Grote Schouwburg Zuid te Rotterdam. Het programma, dat een feestelijk karakter draagt, zal hier en daar aan rakingspunten hebben met de voetbal sport vroeger en nu. Het is overigens niet opgenomen, maar gaat zgn. "le vend" de ether in. Het zal voor vele kijkers en vreug de zijn, de befaamde Vera Lynn te ho ren en zien. Deze Londense loodgie tersdochter, geboren in een van de ve le grauwe woonwijken van de Britse hoofdstad, stond op 7-jarige leeftijd al als zangeresje op het podium. ««navond ene 23.00 Kass liederen 23.35 Lichte i (gr) 23.35—24.00 Nieuws, ersum n, 298 m. 19.00 Kiosk: ac- artikelen 19.10 Nieuwe gram 19.35 prograr Verder dan je Rekeningen op 1 maart overhevelen AMSTERDAM De raad var stuur van de Amsterdam-Rotterdam Bank deelt mede dat de administra tieve en organisatorische voorberei ding van de eenwording thans zo ver is gevorderd, dat de relaties va Amsterdamsche en de Rotterdamsche Bank onlangs schriftelijk zijn uitge nodigd him instemming te betuigen met de overbrenging hunner reke ningen e.d. op 1 maart 1965 naar de Amsterdam-Rotterdam Bank. De realisering der integratie brengt o.m. mede, dat het gehele personeel de Amsterdamsche en de Rotterdamsche bank 1 januari 1965 in dienst zal treden de Amsterdam-Rotterdam Bank. Om- trent deze overgang en de gevolgen daar- is in de ondernemingsraden van beide banken en met de organisaties der v :rs van gedachten gewisseld. Waar de primaire arbeidsvoorwaarden van 22 Voor Hans is er Mary, in wier schaduw ik niet kan staan. Ze heeft een smalend lachje als ik probeer me leuk te kleden. Ze spot met mijn armzalige pogingen Hans een beetje gelukkig te maken. Haar beeld draag ik in me, als ik in het donker naast Hans lig, als hij tegenover me zit zwijgend voor zich uit staart. Wanneer ik mijn korte krullen borstel, zie ik haar prachtig lichtblond haar over de schouders golven. Ik kan niet verdragen dat hij Mary liefheeft. Dwaas die ik ben. Ik heb mij rozen gekocht. Soms ben ik geneigd dat te vergeten. Hans kan lief voor me zijn dat er momenten zijn waar in ik geloof dat we elkaar nader komen. En dan maak ik het expres weer kapot door een op merking over zijn voortreffelijk spel. Wat drijft me toch telkens om hem eraan te herinneren dat er bij ons iets hapert? Ik wil dat hij mij ro zen geeft: Wiesje, voor mij is het niet langer een spel, ik ben van je gaan houden Het enige wat ik ermee bereik is een volkomen te ruggetrokkenheid van Hans, een gereserveerde koelheid die weken kan duren. Zo is ons huwe lijk. Waarvan moeder denkt dat het ideaal is, 1 waarin zelfs vader steeds vaster gelooft. Hans is een kwartier geleden de polder in ge trokken. Een van de kinderen van boer Dadema heeft een ongeluk gekregen, wat het precies is, weet ik niet. Ik heb die mensen nog nooit ge zien. Ze wonen een ongelooflijk eind weg. Eigen lijk vallen ze onder de gemeente Oosterweerd, maar omdat ze vroeger hier woonden, hebben ze nog steeds Hans als dokter. Mevrouw Mendels haalt op zolder ik weet niet at voor rommel overhoop. Ik laat haar maar zelf scharrelen, dat wil ze het liefst. Voor het ogenblik ben ik blij met haar aanwezigheid. Het kan zo stil zijn in dit grote huis. Er bestaat ook geen kans dat moeder of vader even aanloopt: zijn samen een paar dagen naar vaders broer Norg. Ik heb me behaaglijk bij de kachel geïnstal leerd en kijk door de beslagen ramen de tuin in. De laatste herfstbloemen hebben het hard te verduren. De wind legt ze byna plat op het gras veld. De regen klettert tegen de ruiten. Dan gaat de bel, een irriterende aanhoudende bel. Terwijl ik de gang in hol, weet ik al dat het door Heieen van Batenburg iets dringends is. Hans kan nog wel een uur wegblijven en pa zit'in Norg. Een druipende, hijgende Leen staat op de stoep. „O, Wies! Is Hans thuis? Martha is zo ver". „Martha?" zeg ik verdwaasd. „Dat is toch pas over vier weken?" „Ja, maar het is nu," zegt Leen. Hij veegt met een zakdoek over zyn natte voorhoofd. „Ze is vanmorgen al begonnen. Ze dacht dat het nog wel over zou gaan. Maar het is nu al om de tien minuten". „Waarom kom jc dan nu pas?" zei ik zenuw achtig. „Hij is er niet". „De dokter niet?" Leens ogen worden gröot van angst. „Hoe laat is hij hier? Kun je hem bereiken?" „Nee. Hij is naar Dadema, er is daar een on geluk gebeurd." „Naar Dadema! Dat is minstens een uur met de fiets". „Met deze storm anderhalf," zeg ik, „je hebt de wind pal tegen". „Wies het duurt, geen uur meer, geloof ik". „We moeten het tooh proberen. Rijd er nu meteen heen. Ik ga direct naar Martha. Ik kan in een kwartier by haar zijn met deze wind in myn rug. Misschien kom je Hans al tegen". Ik heb hem al zowat de deur uitgeduwd, als hij ontdekt: „Zeg je vader. Hij heeft Tineke ook „Zit in Drenthe", zeg ik kort „Verlies nou geen tyd, Leen". „Ja, ik ga. Weet jij er wat van, Wies?" „Bijna alles," zeg ik overtuigend, en sluit de finitief de deur. Ik schiet myn jas aan en roep driemaal naar boven om mevrouw Mendels ren dan met drie treden tegelijk de trap op. „Als dokter thuiskomt, wilt u hem dan zeggen dat hij meteen door moet rijden naar de boerde rij van de Leveringa's?" „Ik zal het doorgeven, mevrouw". Ze onverstoorbaar door met haar wenk. „En de telefoon, mevrouw Mendels. Ik zal de kamerdeur openlaten, anders hoort u hem niet hier. Schrijft u op wat er geweest is?" Juist als ik mijn fiets de gang door rijd, gaat de telefoon. Ik aarzel een seconde: zou het Hans zijn? Waarschijnlijk niet. Toch neem ik de hoorn op. Het is David. „Dag Wiesje. Is het goed als ik vanavond „O David, alles is goed", zeg ik gejaagd. „Hans is er niet en ik heb een bevalling. Kun je niet in drie woorden zeggen wat ik doen moet?" David snapt de situatie onmiddellijk. Hij geeft heel in het kort een paar aanwijzingen, waar van ik onthoud dat ik Martha moet laten zuch ten, en dat als het kind toch geboren wordt wordt voor Hans er is, het aan de navelstreng moet blijven. Als het niet huilen wil, moet ik het slaan. „Waar moet je wezen?" „Helemaal in de Gaarden. Bij boer Leveringa. O, David, zat je maar niet zo ver weg". Ik wacht niet eens zijn antwoord af en leg haastig de hoorn op de haak. Het is Martha die me rustig maakt. Ze zit op de rand van een hoog ledikant en heeft een zonnige lach voor me. ..De dokter heeft zyn assistente gestuurd! Waar is Leen?" „Hans gaan halen," zeg ik kort „Ze kunnen zo hier zijn." Met verschrikte ogen staar ik naar Martha. Haar handen klemmen om de rand van het bed heen. Het gezicht is vertrokken van pijn. Ik sta er als een standbeeld bij. Een ogen blik later glimlacht Martha alweer. „Ze mogen er wel heel gauw zyn," steunt ze, „anders kunnen we het samen wel af". En dan kom ik in actie. Ik smijt myn jas op een stoel. „Luister Mart, ze komen heus op tijd, maar je moet het inhouden. Heel die zuch tend." (wordt vervolgd) overgrote meerderheid van het personeel 5 zijn geregeld in de collectieve arbeids- 5 overeenkomst voor het bankbedrijf, die bij beide bestaande instellingen toepassing vindt, kon de fusieactiviteit op dit gebied j zich vooral richten op de uniformering 5 der secondaire en „tertiaire" arbeidsvoor- 5 waarden. Aan de reeds eerder verstrekte mede- 5 delingen betreffende de opbouw en werk. wijze van de besturende, toezichthouden- de en adviserende organen van de 5 AMRO-Bank, kan inzake de organisato- J rische opbouw het volgende worden toe- 5 gevoegd: Dc Amsterdam-Rotterdam Bank zal J worden geleid vanuit de hoofdbanken te J Amsterdam en Rotterdam, alsmede van uit de „Centrale bijbanken en kantoren" die in Rotterdam zal zyn gevestigd. Leidende gedachte hierbij is, dat de J leiding en stimulering der concern-activi- 5 teiten zodanig via beide hoofdbanken en de „Centrale bijbanken en kantoren" zul- len plaats vinden, dat een arbeidsverde- 5 ling wordt bereikt, die een soepele be- drijfsgang mogelijk maakt, waardoor de J grootst mogelijke service aan de cliënten 5 wordt gewaarborgd. Scheiding Beide hoofdbanken houden zich bezig met de gebruikelijke bankactiviteiten, met 5 dien verstande, dat de hoofdbank te 5 Amsterdam meer in het bijzonder is 5 belast met de verzorging van al die zaken welke nauw met de effecten- S beurs en het geldmarktbedrijf samen- 5 hangen. In Rotterdam zal meer in het bijzonder 5 het beheer en de organisatie van het 5 landelijke kantorennet in de „Centrale bijbanken en kantoren" plaats vinden. S De concern-staforganen zijn, uitgaande van de arbeidsverdeling tussen de beide 5 hoofdbanken zo doelmatig mogelijk 5 over deze beide verdeeld. Teneinde een efficiënte gang van zaken te bevorderen en verstarring van de j organisatie door te grote centralisatie te 5 vermijden, is het landelijke kantorennet verdeeld in elf districten die uit orga- S nisatorische overwegingen voor het merendeel niet met de provincies samen- j allen alsmede de rayons Amsterdam 5 n Rotterdam. Aan de over het algemeen tweehoof- S dige districtsdirecties worden bepaalde taken gedelegeerd. De activiteiten der districtsdirecteuren als zodanig zijn over wegend van interne aard. Wat de contacten met de cliëntele be treft zal ook in de toekomst het verkeer geheel blijven lopen via de kantoordirec- leuren en andere functionarissen, die deze contacten tot nu toe hadden. .55 Eerste kolom, praatje 20.00 Nieuws 20.05 Der Tod des Bisehofs von Brindiso. dramatische cantate (opn) 20.40 Bespreking van nieuwe Nederlandse poëzie 20.50 Boekbespreking VARA: 21 00 klankbeeld 22.15 Liedjes 2230 Nieuws 22.40 Weerklank: muzlekrevue 23 10 Lichte gram 23.45 Socialistisch niewvs in Esperanto 23.5524 00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) n 18—20 uur: Godounov", a in een proloog en vier bedrijven tien en geïnstrumenteerd door Nico- RimSlcy Korsakov), Evelyn Lear. so- n; Ana Alexieva. mezzo-sopraan: Di- Ouzounov. Kirü Dulguerov. Milen inov. Vasil Benchev. John Lanigan. te- Amton Diakov Boris Christoff Ko- ne Schekerlisky, Jacques Mars. bas: vanavond TV-spel 21 15 3-Kw amus programma t.g.v. het T5-jarig be staan van de KNVB 22 25 Epiloog. NTS: 22.30 Journaal 22.45—22.50 Socutera. Nederland n. NTS: 20.00 Nieuws in het kort 20.01 Zonder formules: populair we tenschappelijk programma. AVRO: 20.30 De Danny Kaye Show 21.20 Vlucht KL-145. reportage uit Schiphol 21.5022.10 Parle mentaire Spiegel. TV-NOORDZEE 18.30 uur: Mijn drie zonen: Ontluikende •Programma voor morgen Hilversum L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Het levende Woord 7.15 Klass gram 7.45 Geestelijke liederen 7.55 Overweging 13 15 Marktberichten 13.18" Voor de jeugd 14.10 Musicerende dilettanten: fanfare orkest 14.30 Voor de kleuters 14.40 Franse les 15.00 Lichte orkestmuziek en zangso listen 15 3o Signaal: Documentaire voor en over jonge mensen 15.50 Lichte gram 18.30 Motorpraat 16.40 Spiegelbeeld (gr) 17.00 Amus muziek (gr) 17.30 Kunstkroniek 18.00 Dansorkest 18.20 Koorzang 18.35 Pianospel en orkestmuziek (gr) 18 50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 m VARA: 7 00 Nieuws 7.10 Ochfrendgym 7 20 Socialistisch striJd- d 7.23 Lichte gram 8.00 Niet- illstisch strijdlied 8 18 Klass gram 8.40 irgelspel 9.00 Loon naar wer- xen, lezing s 10 Kass planoconcert (gr). VPRO: 9.40 Richtlijnen, lezing over de tien geboden in onze tijd 9.55 Feest en gezin, praatje VARA: 10.00 Buitenlands week overzicht 10.15 Z O. 135. gevar programma 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw (om 11.00 Nieuws) 12 33 Actueel 12.55 VARA-Varia 13.00 Nws Lichte t Elektra 13 15 Stereofonische de ing 13.40 Uitlaat: pro- intlgei 14.15 Radio Kredieten Ten slotte kan in het kader vai banken in de Amsterdam-Rotterdam Bank het in de bedoeling ligt, de activi teiten van het concern op het gebied der g middellange kredieverstrekking in de 5 Nationale Handelsbank te concentreren. 5 Het ligt hierbij in het voornemen de naam 5 deze instelling te wijzigen, behou- 5 dens de vereiste ministeriële goedkeuring, J in Nationale Bank voor Middellang Kre- diet N.V. J Jazzclub 14. 15.40 Nederlj 16.00 Nieuws 16 02 Boekbespre- ja- cing 16 20 Amateurs, de mier 1 16 45 Stereofonische uitzending: Tango- umba-orkest en zangsolisten 17.10 Stereo- tonische uitzending: Instrumentaal septet- lichte muziek 17.30 Weekjournaal 18.00 Nieuws en commentaar 18.20 Tijd voor teenagers. Televisie. Nederland I. NTS: IS 00 Week journaal. NCRV: 15.25 Programma voor postzegelverzamelaars. NTS: 15.50 Alles draait om moeder, TV-film NCRV: 16.15 Achter het stuur, programma over auto's en voor automobilisten 16 50 Attentie 17.00 —17 45 Voor de kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11