Suriname kijkt naar z'n buren Wetenschappelijke inteelt Koude oorlog-sfeer in Veiligheidsraad ranse Senaat verwerpt het defensieplan Wilson: overleg met Johnson succesvol Brits Guyana op zoek naar een premier Negen miljoen Duitsers vluchtten westwaarts Zieke 0e Thant zou toch moeten bemiddelen Jjh aait fojuta 5 DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 De verkiezingen in Brits Guyana (V« i onzer redacteuren I volharding, waa zee trotseerden ren meester bleven, maakte het mogelijk, dat de mens zich in deze ruwe omgeving handhaafde, maar nog heden ten dage is het moeilijk, zich buiten de hoofdstad Georgetown te handhaven." OOK IIS ONS LAND worden de jongste politieke ontwikkelin gen in Brits Guyana nauwlettend gevolgd. Want van hetgeen zich in dat gebied gaat afspelen kan mede afhangen, hoe de situatie zich in Suriname gaat afspelen. De Britse kolonie wordt zoals men weet bevolkt door ongeveer 300.000 Indiërs en bijna 200.000 Afrikanen. En deze twee bevol kingsgroepen kunnen het naar mate de dag nadert, waarop Guya na onafhankelijk zal worden niet erg best met elkaar vinden. Tot dusver bezaten de Indiërs onder leiding van de vroegere tandarts dr. Cheddi .lagan de poli tieke macht in de hoofdstad Geor getown. omdat zij over een kleine meerderheid in het parlement v0(>ral gebrulk gem,akt van uit Afrika beschikten. Jagan, die er zeer aangevoerde slaven. De oorspronkelijke linkse svmpathicën op na houdt, bevolking van het gebied bestond uit In- biedt échter de noodzakelijke dianan". die voor dit werk niet te «.brul- ken waren. Dit verklaart de aanwezigheid eigenschappen te missen om een van de negers Ook het feit, dat zij zich vreedzame samenleving tussen uoornamelijk in de steden ophouden, beide bevolkingsgroepen mogelijk te maken. En de jongste verkie zingen lijken de verwachting te bevestigen, dat de oppositie tegen zijn beleid in de afgelopen jaren belangrijk is toegenomen. ee de Nederlanders de uitgesloten worden geacht, dat Burn- de grote zwarte rivie- ham's Nationale Congres Volkspartij en Daguiar's United Force zullen besluiten, samen te werken bij de vorming van een nieuw kabinet. Burnham zou dan voor het premierschap in aanmerking ko men en Jagan zou leider van de opposi tie worden. Wellicht is het onder de geven omstandigheden beter voor Guya na, dat nu eens een ander gelegenheid krijgt, pogingen aan te wenden om het land uit het politieke en economische te trekken, waarin het dreigt weg- i gezogen te worden Men zal zich herinneren, dat de Hol landers er zich al aan het eind van de zestiende eeuw hadden gevestigd, lang voordat de Britten zo ver waren. De eer ste kolonisten kwamen voornamelijk uit Zeeland. Vandaar de naam Nieuw-Middel- burg, die men nog in Guyana vindt. Op de weg van het vliegveld van George- Wil de zo verschillend samengestelde town naar de stad prijkt op een post-1 bevolking van Guyana volledige onaf- kantoortje nog de naam ..Soestdijk".hankelijkheid van Engeland verwerven, Soortgelijke verrassingen vindt men ook dan zal er eerst rust moeten komen aan elders in het land, dat door Nederlanders het politieke front. Wil men in Guyana -ntwikkeling werd gebracht. een gezonde economie opbouwen om de «nel groeiende bevolking tijdig te kun- Historie "en °PvanKen- dan 's deze politieke Onze voorouders hebben bij dit laatste de dubbele noodzaak. Het ware te ho pen. dat dat na de verkiezingen 'dag meer dan ooit wordt beseft. Het zal ook voor degenen, die in de toekomst Guyana moeten besturen, niet eenvoudig zijn. een oplossing te vinden voor de problemen, waarvoor dit gebied zich geplaatst ziet. De negers, die min der snel in aantal toenemen dan de In diërs, wonen liever in de stad en vor men dan ook in Georgetown de grootste gemeenschap. Zij werken op regerings bureaus, in winkels en bij de politie er worden redelijk betaald Zij zijn echter verkwistender dan de Indiërs en zij ken ook minder hard. De Indiërs werken veelal op de suikerplantages en in dt rijstvelden. Sinds zelfbestuur en onaf hankelijkheid in het vooruitzicht werden gesteld, nam de tegenstelling tussen de groepen scherper vormen aan. In 1953 kwam er een eind aan het gezamenlijke optreden van Indiërs en Afrikanen, dat gericht was op het verkrijgen van on afhankelijkheid. De Progressieve volks partij viel uiteen. Forbea Burnham fvan Afrikaanse af komst) vormde de Nationale Congres Volkspartij, die voornamelijk door gers werd gesteund. De oude Progressie ve volkspartij moest zijn aanhangers voortaan voornamelijk onder de Indiërs ■oeken. Jagan bleef leider van deze par tij. Een derde partij is de United Force, die door de Portugese zakenman Peter Daguiar wordt geleid. Nederland Brits-Guyana is een gebied in Latijna- Amerika ongeveer ter grootte van Enge land. Warm en vochtig aan de kust, met bergen verder landinwaarts en hoge vlak ten. grenzend aan Brazilië. Het oerwoud beslaat thans nog een groot deel van het land. Vrijwel de gehele bevolking leeft In een smalle kuststrook, die slechts een twintigste gedeelte van het gehele gebied vormt. Als men enkele jaren ach tereen de verzorging van de grond zou verwaarlozen, dan zou het cultuurgewas weldra door een wilde plantengroei zijn overwoekerd. Dit laatste moet tot elke prijs worden voorkomen. De Londense Times schreef enkele jaren geleden over de onherbergzaamheid van Guyana: „De heeft een verklaring. De afschaffing de slavernij leidde er nl. toe, dat de vroe gere Afrikaanse slaven zo spoedig moge lijk de gehate plantages wilden verlaten. De Engelsen, die toen in de kolonie heer en meester waren, zagen zich toen ge noodzaakt „contractkoelies" uit India naar Guyana over te brengen. Aanvan kelijk was deze maatregel geen succes, omdat de Indiërs zich niet in de zware levensomstandigheden op de plantages wensten te schikken. Toen deze onder regeringstoezicht werden verbeterd, bleef een groeiend aantal Indiërs in het gebied Deze bevolkingsgroep ontwikkelde zich bovendien het sterkst -en zij is nu tal rijker dan die der Afrikanen. Op het ogenblik werken nog vrij Veel Nederlan ders in Guyana. Het zijn voornamelijk mensen, die vroeger in Indonesië emplooi vonden. Hoge posten in de overheidsdienst en bij grote firma's worden veelal door uitgezonden Britten bezet. Behalve In dianen vindt men In Guyana ook nog. Portugezen en Chinezen. Niet geslaagd De grote kunst is nu, een beleid te voeren, waarin alle groepen van de be volking zich kunnen vinden. Jagan is daarin bepaald niet geslaagd. De oppo sitie tegen zijn beleid was dan ook bij zonder fel. vooral van de zijde United Force van Peter Daguiar. Werk stakingen en ernstige onlusten de orde van de dag en Jagan zag zich en bepaald ogenblik zelfs genood zaakt. de hulp van Britse militairen in te roepen om zich te kunnen handha- i. In juni van dit jaar kreeg de Brit- gouverneur van zijn regering op dracht, de volledige macht aan zich te trekken en de arrestatie te gelasten van inste dertig vooraanstaande figuren uit het politieke en vakbondsleven. Ja gan besloot, niet af te treden. Van het -sultaat van de maandag gehouden al gemene verkiezingen zal afhangen, of hij opnieuw gelegenheid zal krijgen, het premierschap te bekleden. Kongo-kwestie aan de orde NEW YORK Het is de Sow- Federenko noemde Tsjombe gisteren jetunie niet gelukt te veradelen, dat de Veiligheidsraad de Kongo lese klacht gaat behandelen dat tenminste drie Afrikaanse landen met hulp van Moskou de rebel len in het gebied van Stanlevstad steunen. Met reven tegen vier stemmen besloot de raad, beide partyen te horen in het geschil, dat een onmiddellijk gevolg is van de actie van de Belgische para's. Het debat, dat niet door het publiek kan worden bijgewoond om dreigende demonstraties van extremisten te voor komen. zal naar verwacht wordt een w hoogtepunt bereiken, als pre mier Tsjombe zaterdag arriveert om zijn beschuldigingen voor de raad toe te lichten. De Russische afgevaardigde In hef Noorder Dierenpark te Emmen is een paar weken ge leden een ijsbeert je geboren waarvoor de moeder geen spoor van belangstelling toonde. Een hond bleek echter bereid te zijn als stiefmoeder voor de boreling op te treden en in het huis van directeur Oosting ziet men nu de ijsbeer met de dag groeien. Bij de geboorte woog het dier 700 gram en nu reeds 2200 gram. Het is een zeldzaamheid, als een in gevan genschap geboren ijsbeer in leven blijft, maar in Emmen heeft men goede hoop. Joegoslavië Communist mag kerklid zijn BELGRADO In de nieuwe versla van het statuut van de Joegoslavische Communistische Partij, woensdag ter goedkeuring aan het partijcongres la Begrado voorgelegd, blijkt de passaga over de onverenigbaarheid van het lid maatschap van de partij met de prak tische beleving van de godsdienst ge schrapt te zijn. Lazar Kolisevski. het lid van het par tijbestuur dat de nieuwe versie indiende, zei echter dat dit „volstrekt niet betekent dat de houding van de partij tegenover de godsdienst veran jprd is". De partij-organisaties moesten een zo actief mogelijke politiek voeren ter ver wezenlijking van de wetenschappelijke kijk op de wereld en voor de verdringing van de godsdienst op sociaal gebied. Maar de aandacht moest hierbij niet al leen gericht worden op de bijzondere da den die een partijlid zou kunnen stellen. In het nieuwe statuut, dat de activiteit I van de ruim 1 miljoen leden van do I Zuidslavische communistische partij re- geit. wordt verder gezegd, dat bij elk# verkiezing van leden van partij-organen I en commissies minstens een kwart van het aantal leden vervangen moet worden. Hiermee willen wij. zo zei Kolisevski, voorkomen dat een bepaald individu de macht in handen krijgt door te lang op zijn stoel te blijven zitten. stroman van het Westen". De Amerikaan Stevenson zei. dat de Rus sen een rookgordijn proberen te trek ken om de klachten te verhullen, dat zij een belangrijke rol hebben gespeeld bij de hulpverlening aan de rebellen. Stevenson beschuldigde de Sowjet- unie ervan, dat zij de helpers van de rebellen reeds opnieuw bevoorraad heeft. Federenko ging er niet op in., maar bleef zijn aanvallen op de doorj Amerika en Engeland gesteunde actie) van de Belgische para's aan de kaak j stellen. Hij heeft van het Kongodebat I een echt ouderwetse „koude oorlog-1 ruzie gemaakt. Ook vandaag, als de PARIJS Dc Franse Senaat heeft van- zitting wordt voortgezet, zullen Ameri- nacht het regeringsprogramma voor min kanen, Britten en Belgen het in de talre uitrusting met 178 tegen 45 stem- Brits-Amerikaanse conferentie WASHINGTON Premier Wil son van Engeland heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat zijn overleg met de Amerikaanse president Johnson volledig ge slaagd mag worden genoemd. „De Amerikanen en wij zijn het geheel eens over voorstellen, die wij aan onze bondgenoten en vrienden zullen doen. Dit geldt ook over dé stappen in groter verband, die on ze landen op het gebied van be- wapeningstoezicht en ontwapening willen doen", aldus Wilson. Hij zei ook dat het belangrijk is dat hetgeen de VS en Engeland over een gemeenschappelijke Navo-kernwapen Zoals dr zaken er thans voorstaan is rt wel zeker, dat de PPP van Jagan s grootste partij uit de strijd tevoor- hijn komt. De meerderheid, die hij tn politiek denken, met Frankrijk wordt vor'*e parlement had. Is echter tn besproken. Het Franse standpunt GEORGETOWN (Brits Guyana) In de omgeving van gouverneur sir Richard Luyt van Brits-Guyana is men van oordeel dat het niet eenvoudig zal zijn een nieuwe regering te vormen aan de hand van de verkiezingsuitsla gen. Al zijn deze nog niet volledig, toch kan al met zekerheid worden gesteld dat de Progressieve volkspartij van regeringsleider Jagan niet de ab solute meerderheid in het parlement zal behalen. Van de 53 te verdelen zetels hebben de Nationale volkspartij van Forbes Burn ham en de United Force van Peter Da guiar samen 28 zetels behaald. Burnham heeft Daguiar voorgesteld met hem coalitieregering te gevaar. Dit is ook een gevolg dat het kiesstelsel werd gewijzigd: het districtenstelsel werd vervangen door dat der evenredige vertegenwoordiging. zouden uitmaken van een gezamenlijke Navo-kernmacht. Maar dat is niet zo. Ik heb mtj toen een uitgesproken tegenstan der verklaard van elk voorstel op het gebruik van kernwapens in Navo-ver- band. aldus de minister-president Hij gaf toe dat hij met de Amerikaanse rege ringsfunctionarissen de overeenkomst van Nassau opnieuw in beschouwing had ge nomen. maar hierover bestaat tussen bei de partijen geen verschil van mening. Geen besluiten raad zwaar te verduren krijgen. Proces tegen JVazi's Barak afgebrand met zieken erin TUBINGEN Toen In 1942 tyfus uit brak in heit concentratiekamp Stutthof. nabij Danzig, werden de barakken ont smet door ze te laten afbranden terwijl de zieken zich er nog In bevonden. Dit deelde Julius Schwarabart, een 57- jarige Israëlische beeldhouwer, gisteren verworpen I De Nationale Vergadering had het wetsontwerp vorige week aangenomen. Het ontwerp gaat nu terug naar de Na tionale vergadering, waar een nieuwe stemming er toch een wet van zal maken, ondanks de uitspraak van de Senaat. wil jij even wybertjes voor me meenemen? (het doosje in m'n auto is bijna leegt) Tübingen. Een andere getuige, een 41-jarige Zweedse ingenieur, zei dat de n gevangenen in het kamp sUerve durende de eerste zes weken va: verblijf. Wie deze weken wist te leven had het ergste gehad, zo zei De drie misdadigers. Haupt. Lüdtke en Otto Knott, worden beschuldigd het plegen van massamoord. Grote overstromingen in Engeland land Mocht Jagan's PPP er inderdaad niet in slagen, haar meerderheid in het par lement te handhaven, dan moet het niet Dit zijn de belangrijkste figuren c het politieke toneel van Brit: Guyana V.I.n r.. Burnham. Jagan e Daguiar. Wie zal het met wie eer worden? voren gebracht, zo zei premier Wilson. welingelichte kringen^ Verkeerde visie De premier, verklaarde dat hij na de toespraak over militaire zaken, die hij kortgeleden in het Lagerhuis heeft ge houden. verkeerd is aangehaald. ..Er is gezegd dat ik mij volslagen had gekant wacht Op tegen het denkbeeld van gemengde be manningen voor de schepen, die deel premier betrekkelijk geweest omdat er geen enkel besluit gevallen over het centrale punt: het Amerikaanse plan voor een multilatera le kernmacht. Maar het plan van de Britse regering is in Washington ook niet verder gekomen. Het schijnt dat president Johnson zijn gast heeft geadviseerd de instemming van de belanghebbende Europese rege ringen te verwerven, waarvoor hij tot •Ind januari de tijd hertt 10 menen elingehchte kringen in Londen «taan huizen Verwacht wordt dat Wilson in deze' periode die aan zijn tweede reis n Washington voorafgaat zal trachten veel mogelijk Europese regeringen winnen voor zijn plannen. Men denkt dat Bonn niet zal meegaan met Wilsons voor stel. Minister Schroder van de Bondsre publiek. _wordt vrijdag in Londen ver ogenblik confereert hij ollega Couve de Murvil- le In Parijs over de MLF-kwestle. LONDEN Onafgebroken regenval gedurende drie etmalen heeft de grootste overstromingen sinds jaren veroorzaakt in Noordoost-Engeland en het noorden Wales Sommige dalen in Cumber- Westmoreland zijn in reusachtige herschapen. Tal van wegen zijn onbegaanbaar. Op sommige plaatsen het water. Onderzoek van jaren afgesloten (Van onze correspondent in Boun) MtïNCHEN In het voorjaar van 1965 zal gepubliceerd worden hoeveel Duitsers er bij de tweede grote volksverhuizing der wereld geschiedenis uit de voormalige Duitse provincies Oostpruisen, Pommeren en Silezië naar het wes ten zijn gevlucht, hoevelen er aan kwamen, hoevelen er stierven, hoe- velen er onderweg zijn verdwenen en nooit meer gevonden en hoe velen de massavlucht voor de Ro de Legers overleefden. Het antwoord hierop is dezer dagen vertrouwelijk door de „Kerkelijke Zoekdienst" aan de regering in Bonn gegeven, die het zal bestuderen en te gelegener tijd publiceren. Het totale aantal ..displaced persons" uit de Oostge- bieden heeft 9.026.937 bedragen. heeft hierop niet geantwoord. doch deze NEW YORK Een Aziatisch-Afrikaan- «e commissie heeft besloten secretaris-ge neraal Oe Thant te verzoeken op zijn ziekbed de onderhandelingen voor een regeling van het Russisch-Amerikaanse geschil over de V.N.-kosten tot handha ving van de vrede voort te zetten. Thants voornaamste medewerker. Chakravarthi V. Narasimhan, voert be sprekingen over de kwestie met de ge delegeerden van de grote mogendheden, maar de commissie is tot de conclusie ge komen. dat alleen dc secretaris-generaal een voldoende krachtige positie inneemt om „zo ziek als hij is te onderhandelen en aat hem verzocht moet worden dit te doen".- I Een Spaanse militaire piloot van de basis Tala- vera La Real is gisteren met zijn lichte vliegtuig je op een reusachtige gier gevlogen. Nadat hij over dc radio een levendig verslag van het gebeurde had gegeven viel hij te pletter op een heuvel. I Rondom de Westduitse enclave Steinstücken in Oost-Berlijn wordt mo menteel een muur van twee meter hoogte opge trokken. De Oostduitsers zijn al 120 meter gevor derd. Steinstücken is 12 hectare groot. Dc 180 be woners kunnen West- Berlijn slechts langs een recht, smal pad bereiken. I In vier dorpen in een dal van de Italiaanse Al pen is gisteren een nach telijke duisternis ingetre den, die tot eind februari zal duren. Het zijn de dorpen Postonc. Barlasco. Gittana en Lezzeno, die in de schaduwzijde van de bergen liggen die het zonlicht twee en een hal ve maand lang tegenhou den. I Veldmaarschalk lord Montgomery, dc 77-jarige Britse generaal die naam gemaakt heeft gedurende de strijd tegen de Duit sers in El Alamein, heeft gisteren het ziekenhuis verlaten waar hij 14 da gen geleden een prostaat operatic onderging. Voor volledig herstel wil hij tot begin januari thuis blijven, waarna hij naar Afrika vertrekt voor een lange vakantie. De Nederlander Edo de Waart behoort tot de tien finalisten in het interna tionale Dimitri Mitropou- los-concours voor jonge dirigenten, dat in New York wordt gehouden. De zes winnaars, van wie de namen vanavond bekend zullen worden gemaakt, zullen elk een bedrag van 3500 dollar krijgen, een contract van een jaar als assistent-dirigent van een Amerikaans symfonie-or kest en een gouden me- j daille. 1687) Onder inteelt wordt verstaan een huwelijk tussen bloedverwanten, althans wanneer we de term inteelt gebruiken met betrekking tot de men selijke verhoudingen. Nu komen hu welijken in op- en neergaande lijn en huwelijken in de zijlijn tot in de derde graad van bloedverwantschap, bij ons niet voor. omdat zij door de wet verboden zijn. Dientengevolge is deze sterke graad van inteelt in ons land zo veel moge lijk de weg ver sperd en is het sterkst consanguine huwelijk, dat in ons land geoorloofd is, de verbintenis tus- sen neef en nicht, die in de vierde graad verwant zijn. Desondanks bestaan er streken en plaatsen in ons land. waar bijkans alle bewoners familie van elkaar zijn. omdat de levenspartners sedert on heugelijke tijden onder de dorps- of streekbewoners worden gekozen, zor dat sociologen en etnologen zonder aarzelen van inteelt spreken, vooral wanneer zich bij die bevolking minder gunstige verschijnselen op lichamelijk of geestelijk gebied openbaren. Dc term „inteelt" heeft in onze samen leving dan ook een ongunstige beteke nis. Lijnrecht hiermee in tegenspraak schijnen de resultaten te zijn die door veefokkers worden verkregen. Ge schiedde het fokken van runderen aanvankelijk volgens de ervarings kennis. tegenwoordig is dit bedrijf sterk ingesteld op de wetenschappelij ke grondslag, zoals die is gelegd door de erfelijkheidsleer. En juist door vee fokkers wordt veelvuldig verwant schapsteelt en zelfs incestteelt toege past. die tot uitstekende resultaten lelden. Hier schijnt dus iets niet tc kloppen, want wat voor de mensen op biologische gronden (en we bezien de zaak momenteel uitsluitend van biolo gisch standpunt) nadelig wordt ge acht, blijkt uitnemende gevolgen te TOCH IS «UT ZO! hebben in de dierenwereld. Eén enke le blik in het rundveestamboek is vol doende om iedere scepticus ervan te overtuigen dat veie kampioenen van onze veestapel door bloedschande ter wereld zijn gebracht. Oplettende lezers zullen inmiddels wel hebben gemerkt, dat we in het voorgaande bij herhaling met het werkwoord „schijnen" hebben ge schermd. Want. in werkelijkheid is de tegenstelling, die de praktijk ons te zien geeft, niet aanwezig. Inteelt kan, zoals de rundveefokkerij ons laat zien. inderdaad een geschikt middel zijn om eigenschap pen op te voeren, of de fokdieren cr fokzuiver door te maken. Maar diezelfde inteelt- en iedere plantenkweker en dierenfokker is daarvan terdege op dc hoogte kan ook een slechte invloed op de nakomelingschap hebben en tot de- generatieverschijnsclen leiden. Er be staat in de eerste plaats een verhoog de kans op misvormde typen en in de tweede plaats kan inteelt tot alge mene verzwakking van epn ras en tot vermindering der fertiliteit lei den. In een menselijke samenleving als de onze kan en mag dat niet worden geriskeerd; de dierenfokker kan echter de dieren die bem niet aanstaan eenvoudig afmaken en er zorg voor dragen dat alleen de indi- viduecn met de door hem gewenste eigenschappen voorttelen, zodat de gunstige eigenschappen een verhoog de kans krijgen. Op die wijze kan hij op uitnemende resultaten wijzen, maar vraag niet. wat er van deze teelt zonder selectie zou zijn terecht ge komen! Trouwens, indien geen slechte erf factoren zijn binnengeslopen kunnen ook menselijke gemeenschappen zon der al te grote bezwaren tot een vrij sterke vorm van inteelt komen. (Nadruk verboden). H. Pctillon. De „Kerkelijke Zoekdienst", die in München is gevestigd, is een organisatie der beide kerken, nl. van de rooms- katholieke „Caritas" en de protestantse ..Innere Mission". Elf jaren heeft de „Kerkelijke Zoekdienst" gewerkt aan een opdracht, die zij kreeg van het ministerie voor vluchtelingenzaken. Deze opdracht ging terug tot een resolutie van de eerste Westduitse Bondsdag, waarin de Duitse regering werd verzocht een onderzoek in tc stellen naar het juiste aantal der „Vertriebenen" uit het vroegere Oost- Duitsland. het gebied achter Danzig. machtige factor „Vertriebenen" vormden toen een nog machtigere factor in de Westduitse politiek dan zij nu zijn. Het ging er bij dit onderzoek oorspronkelijk ook om vast te stellen, waar de uit Oost-Duitsland gevluchten tenslotte terecht waren geko men en men dacht zelfs nog aan hulpmaatregelen voor hen. die in de „alte Heimat" waren achtergebleven. Daarvan is natuurlijk helemaal niet» 'meer terecht gekomen. De „Kerkelijke Zoekdienst" riep de hulp in van de zg. „Landmannschaften", jdie naar landen-van-herkomst gestichte organisaties van mensen uit Oostpruisen, I Pommeren, Silezië en van nog vele andere landelijke groepen De Münche- ner dienst heeft in de loop van elf jaren de lotgevallen van ongeveer 17 miljoen mensen nagegaan, die in 30.000 gemeen ten in de voormalige Duitse „Ost- Gebiete" hadden gewoond. Als verder hulpmateriaal diende, be halve de lijsten der „Landmannschaften", opgaven van burgerlijke gemeenten in West-Duitsland, geredde kerkelijke regis ters, boeken van burgerlijke standen, gegevens die uit het buitenland kwamen zelfs uit de „Duitse Demokratische Republiek" verlieslijsten van de „Wehrmacht". etc. Het is een moeizaa zeer veel geduld en en dat door lang niet alle zg. „Vertriebc- nen"-politici met dezelfde welwillend heid werd gadegeslagen. Deze „Vertrie- benen"-po!itici leven nl. van hun ver meende aanhang. Als gevolg van het onderzoek zou wel eens kunnen blijken en is trouwens ook gebleken dat deze aanhang veel geringer was dan zij voorgaven. niet meer vaag Mede als gevolg van het onderzoek door de „Kerkelijke Zoekdienst" is het begrip „Vertnebene" niet langer een vage kwantiteit in de Westduitse politiek. Men weet nu precies hoeveel „Vertriebe- I #er-.no? *'jn./waar zij zich bevinden en of zij zich, bijna twintig jaar na het I Pnmm!,3" °?rl°g etl hun vlu<*t Uit Pommeren Oostpruisen. Silezië of het voelen11 nog steeds „Vertriebene" Een „Vertriebene". een vluchteling, is "JMr8e,enn. "Vertriebene" of vluchteling meer zodra hij zich elders een nieuwe existentie heeft opgebouwd. Over het algemeen wil hij dan niet meer met dat ceïÏÏ Illnglfn-v0,k" orden geïdentifi- i u. ,kmdcrcn v'an „Vertriebenen" en vluchtelingen willen helemaal niet j meer weten, dat pa en ma uit Pommeren l'k7;ii°',nsfuds,e°1»i'd °e' een slof het Westen beschikt men in West- precies over- hun schoen I zijn gekomen Voor het ee Duitsland thai zicht over ric Duitsers, die Mc™ian£ haddcn tussen Mold au en uEen ding staat n" al vast- de „Vertriebenen "-politici hadden veel ho gere cijfers opgegeven dan er in Duitsland zijn gekomen. Dit met zeker heid vast tc stellen was - uit poHtfek oogpunt bezien alleen al de moeit# l van het onderzoek waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5