ieiiwe JLeidse Conmmt Prins ongedeerd na aanrijding met politie REM nu officieel aan banden Chaos op wegen naar Stadion A dam Honderden auto's in botsing: drie doden -OLns CALEX Voorstel Veldkamp unaniem aanvaard Proefproces verwacht Commentaar Pomphouder vlucht voor wraakzuchtige collega's 1 Donderdag 10 december 1964, 45ste jaargang r' Rustig weer De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Plaatselijke bewolking en geen regen van betekenis meer. Hier en daar vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudere nacht, overdag de- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh i* ghebleven mij" hert in teghenspoet" AMSTERDAM Op dc rijkswegen naar Amsterdam zijn gisteravond londerden auto's als gevolg van een groot aantal kettingbotsingen ver plukt. De wegen veranderden in een groot slagveld. Ook prins Bernhard, op weg was naar het Olympisch Stadion voor de wedstrijd Nederland- igeland was bü zo'n botsing betrokken. Even over het viaduct bij Nieuw (Vennep op rijksweg 4 vloog de hofauto, die uit de richting Den Haag kwam pp een Porsche van de rijkspolitie, die juist voor een kettingbotsing was [estopt. De Prins bleef ongedeerd en kreeg een lift van een andere auto- nobilist, waardoor hjj nog een deel van de wedstrijd kon bijwonen. Uit andere delen van het land irerden ernstige ongelukken gemeld. )p het kruispunt „Zoutebedje" on- ler de Brabantse gemeente Rucphen rielen twee zwaar gewonden en drie loden, de 47-jarige J. de Rooy en iet echtpaar A. Aarts. De 57-jarige leer Jan Bijl, directeur van de N.V. Lvio Diepen Handelmij, is gister- ivond omstreeks kwart voor acht net zijn auto in een bocht van de Vestvlietweg op de grens van Den laag en Leidschendam geslipt en n sloot terecht gekomen. Hij iverleed tijdens het vervoer naar iet ziekenhuis. Haast De kettingbotsingen op de wegen nar Amsterdam zijn ontstaan door het lechte weer, het slechte zicht, maar rooral door de fouten van de automo- ilLsten. Zij reden te dicht op elkaar, raardoor de remafstand te kort was. o hadden te grote haast om op tijd in Amsterdam te zijn voor de wedstrijd. Zo was ook de ravage ontstaan even over het viaduct bij Nieuw Vennep et was omstreeks kwart voor acht. De uto van prins Bernhard werd be- tuurd door zijn chauffeur, Leo Koe- am. Andere inzittenden waren de ad- dant van de Prins, kolonel C. Geerts. a en de heer J- Teengs Gerritsen uit assenaar, een jachtvriend. Op de noordelijke afrit van het viaduct Iitond een lange file auto's, die moeilijk tf lien was. Voor de auto van prins Bern hard reed een Porsche van de rijkspolitie. Dg bestuurder van deze wagen, wacht meester W. Anker, moest plotseling rem- men, toen hij dc hoogte van het viaduct wm gepasseerd. De hofauto die snel reed, botste op de [politiewagen. Beide wagens werden liwaar beschadigd. Alle Inzittenden kwa men er goed af. I Bij dit ongeluk toonde wachtmeester '(Anker een grote tegenwoordigheid van Igeest. Zijn auto schoot namelijk door de (middenberm en kwam op de rijbaan te recht. Hij sprong onmiddellijk op de weg, ijwaar hij met behulp van fakkels het te- |«emoetkomende verkeer waarschuwde. De hofauto schoot in de zijberm en is Official dealer Leiden e.o. In één oogopslag t „Bondje van honderd" ju bileert; rede van M. Rup- pert pag- 2 Engelse zondag anders? pag. 2 Brits Guyana: de achter gronden pag. 5 Vluchtelingenstroom uit het Oosten pag. 5 Leger experimenteert met particuliere oefenterrei nen pag. 7 Nederland-Engeland (1-1) pag. 9 Kamer: ontwikkelings hulp, MLF, AOW pag. 11 Jonker Jan pag. 11 takel- Eretribune Prins Bernhard had met de heren Geertsema en Teengs Gerritsen, die ver tegenwoordiger is van de Lockheedfa- brieken. de gehele dag deelgenomen aan een jachtpartij. De Koningin is kort na het ongeluk te lefonisch ingelicht. Nog enigszins ontdaan arriveerde prins Bernhard kort voor de pauze van de wedstrijd in het Amster damse stadion. Hij had een lift gekregen van de heer A. J. Grootegoed, directeur van een sanitair technisch bureau. Als beloning kreeg hij een plaats voor ae eretribune. Tal van automobilisten hebben echter het stadion niet meer bereikt. Zo had de staatssecretaris van o. k. en w., drs. L. J. M. van de Laar graag de jubileumwed strijd willen bijwonen. Maar na uren op onthoud bij Nieuw Vennep is hij teleur gesteld weer naar huis gegaan. De ellen de was ai op het verkeersplein bij Ypen- burg begonnen. Drs. Van de Laar was reeds voor zeven uur gisteravond ver trokken. Zijn auto was pas tegen negen uur tot Nieuw Vennep gevorderd, waar alles vastzat. Ravage De rijkspolitie schatte, dat alleen al in de Haarlemmermeer zo'n tachtig auto's bij kettingbotsingen waren be trokken. Op rijksweg 4a onder Roelof- arendsveen botsten tien auto's op el kaar en even verder op dezelfde weg dertien auto's. Op de Haarlemmerweg kwam de 29- jarige F. Hartjes, kapelmeester van het Leger des Heils, om het leven. Een pas serende auto slipte en ramde zijn wa gen. Rusk vraagt Moskou niet in Vietnam te interveniëren WASHINGTON Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, heeft gisteren Rusland gevraagd tot Peking en Hanoi een verzoek te richten hun „agressie" tegen Zuid-Vletnam te staken. Rusk verzoek was gedaan tijdens een onderhond met zjjn Russische col lega, Gromiko, Bij dit gesprek, dat gisteren plaats had, was het probleem-Vietnam zeer diep gaand besproken. Volgens officiële krin gen in de Amerikaanse hoofdstad had de Russische bewindsman de jongste door Moskou geuitte bedreigingen om Noord- Vietnam te helpen, niet herhaald. Men constateerde in de gematigde toon va minister Gromiko een verschil met de i Moskou bekendgemaakte verklaringen. Bijna geen treinen naar Parijs door snnorwepstaking UTRECHT Treinverkeer van en nai Parijs is morgen vrijwel niet mogelijk door een staking bij de Franse spoor wegen. Er blijven slechts twee treinen AmsterdamParijs lopen CD 120 en D 144) en vanuit Parijs kan men alleen met D 109 en D 129 direct naar Am sterdam terug. De T.E.E 122 en TEE 148 (Amster- dam_Bruselblijven echter normaal rij den, D 126 (Amsterdam-Brussel en trein 128 (Brussel-Parijs). Gehandhaafd zijn ook T.EJE. 103 en TEE. 125 (beiden Brussel-Amsterdam). D 117 (Brussel-Am_ sterdam) en trein 119 (Parijs-Brussel). Er moet volgens de Nederlandse Spoor wegen wel met vertraging rekening den gehouden- De rijksweg Amsterdam-Utrecht leek gisteravond een slagveld: vele sportminnaars, die naar Amsterdam gingen om daar de voetbalwedstrijd Nederland Engeland te zien, zagen hun avond bedorven door een groot aantal kettingbotsingen. In en kele uren stond er voor tiendui-- zenden guldens aan plaatschade in de bermen Jeugdconsulenten arbeidsbureau UTRECHT Zaterdag (om 11.15 uur) zal in het gebouw v; ligisch instituut aan een zestigtal mede erkers van de arbeidsbureaus in Ne derland het certificaat voor jeugdcon- sulent worden uitgereikt. Deze voor ons land nieuwe functionarissen, te verge lijken met de youts employement officer in Engeland, hebben met succes een gespecialiseerde opleiding afgesloten, georganiseerd door de stichting voor op leiding tot sociale arbeid. De jeugdconsulent bereidt door mid- ;1 van voorlichting over het beroepsle- ;n de toekomstige beroepsbevolking )or op de intrede in het arbeidsproces is ook behulpzaam bij het vinden in een werkkring, die ii ming is met de belangstelling paciteiten van de jeugdigen. EINDHOVEN Delegaties van Zuid- molukse, Papoea- en Nederlands® jonge- van Door de Eeuwen Trouw zullen morgenochtend om 11 uur v.m. aan ministerie van buitenlandse zaken elk petitie aanbieden, gericht tot de bin nenkort naar Indonesië vertrekkende ambassadeur, mr. E. L. C Schiff. en zul len daar een spandoek ontrollen. PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 Ook Stichting akkoord (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Minister Veldkamp heeft overeenstemming bereikt met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid voor 1965. Zowel de drie werknemers- vakcenrales als de werkgeversorga nisaties hebben zich akkoord ver klaard met een nieuw loonvoorstel van minister Veldkamp, dat dinsdag aan de voorzitters van de Stichting in overweging werd gegeven. De drie vakcentrales werden het gistermiddag reeds hierover eens en de werkgevers deelden gisteravond mee dat, wanneer de vakbeweging akkoord zou gaan, zij eveneens geen principiële bezwaren zouden inbren gen. Alleen op onderdelen diende het nieuwe voorstel nog in de Stichting van de Arbeid besproken te worden- Zo zal nog nagegaan moeten worden hoe groot per 1 januari de loonronde moet zijn ter compensatie van de ge stegen AOW-premie. Vandaag nog zou minister Veldkamp zijn nieuwe loonbeslissing schriftelijk aan de Tweede Kamer meedelen. De be slissing komt neer op het volgende: "I een loonsverhoging volgend jaar vaa: maximaal 5 procent met tenminste een loonronde van 2 procent per J januari voor iedereen. 2 Een minimum loon van f110 per o Optrekking van de kinderbijslagen voor het vierde en vijfde kind met 15 cent per dag en voor het zesde en volgende kind met 25 cent per dag. A Indien m 1965 de economie zich gun stig blijft ontwikkelen, zal in de loop van het jaar een uitkering ineens gegeven mogen worden van minimaal één procent. Het overleg hierover zal omstreeks mei van het volgend jaar plaats hebben, r Wat betreft de ondernemingsgewijze differentiatie zal de situatie van 1964 gehandhaafd mogen worden. In on- nemingen waarin 1964 van de c.a.o.- lonen naar boven werd afgeweken, zal dit ook volgend jaar mogelijk zijn. De gehele dag door Is er gisteren koortsachtig beraad geweest over het nieuwe plan-Veldkamp Tegen gister avond hadden de werknemers en werk geversvoorzitters van de Stichting van de Arbeid resp. de heren Roemers en Bosma hun antwoord aan minister Veld kamp toegezegd. (Voor vervolg zie pag. 11) Justitie kan zaterdag ingrijpen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De REM is nu of ficieel aan banden gelegd. In het Staatsblad van heden zijn drie al gemene maatregelen van bestuur ge publiceerd, die dienen om uitvoe ring te geven aan de anti-REM-wet. Die maatregelen treden zaterdag in werking. Dit betekent, dat radio- en tv-Noordzee van zaterdag af ver boden zijn. TV-Noordzee is onder het rechts gebied van het Amsterdamse kanton gerecht geplaatst en daarom zal de officier van justitie in de hoofdstad erop moeten toezien, dat de vorige week in de Kamer aan/vaarde wet wordt nageleefd. Dit is dan een an de zogenaamde maatregelen van be stuur. Het ligt wel hi de lfln der verwach tingen, dat de REM zal doorgaan met zenden om eventueel een proefproces uit te lokken In dat geval zal de minister van justitie de Amsterdamse officier op dracht geven proces-verbaal op te ma- De officier van justitie van Amsterdam (thans mr. Hartsuiker) krijgt de taak de operaties tegen de REM, namens de staat te Lelden, en erop toe te zien dat de telegraaf- en telefoon-wet en het daarbij behorende radio-reglement wordt nagekomen. Deze wet houdt een verbod ln op het voorhanden hebben en gebruiken van zenders voor geluid en beeld, anders dan bij machtiging van de minister van ver keer en waterstaat. Een overtreder, maar ook zijn medeplichtigen, worden bedreigd met een straf van ten hoogste zes maan den gevangenisstraf of een geldboete van hoogstens vijfduizend gulden In deze wet bovendien dat voor uitzendin gen een concessie vereist is, die de REM dus niet heeft De handhaving van ge noemde telegraaf- en telefoonwet 1904 ls een van de drie maatregelen van be- Zoals bekend bepaalt artikel 3 van de anti-REM-wet, dat voor installaties ter zee de Nederlandse wettelijke voorschrif ten van toepassing zijn (dus: het wet boek van strafverordening, alsmede de telegraaf- en telefoonwet 1904) Deze laatste wet zegt o.m., dat niet alleen leden van de rijks- en gemeente- politiem ar ook vele PTT-ambtenaren op sporingsbevoegdheiid hebben. Niet slechts personen kunnen wegens het overtreden van de wet worden volgd. maar ook bestuurders van naamloze vennootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezitten de verenigingen of stichtingen kunnen wonden vervolgd en gestraft. Het is nu de vraag, hoe wordt gepakt en wie wordt aangepakt. De N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij REM en de N.V. Reproma (Reclame Productie Maatschappij), pluus de N.V. Volksaan- delentrust (waarin de twee eerste N.V.'s zijn ingebracht) hebben steeds aange voerd dat zij uitsluitend gebruik maken van de zenders. (Voor vervolg zie pag. 11) zei de asperge 'Ik ben van een bijzonder ras. Alle asperges om mij heen waren al jaloers roen ik nog in de kinderschoenen stond. En nu ik toe volle wasdom ben gekomen, steek ik ze helemaal de loef af. Mijn lijn, mijn smaak, mijn kleur perfect. Hun jaloezie is natuurlijk wel te begrijpen. Zij komen niet en ik wèl in de aspergesoep van California. Tja daar gaan alleen asperges van adel in. Zoals ik.' Klacht over fraude bij universiteit van Utrecht „Het uiterst gevaarlijke optreden van Amerika in Vietnam" was het onderwerp waarover de Tsje chische gedelegeerde minister David in de VN-assemblee met veel misbaar het zijne zegde. Zijn politieke baas Tsarapkin echter zat ondertussen kennelijk niet al te zeer geboeideen dutje te doen. De uitgeslapen vice-pre mier van de Kirgiezischc Sow- jetrepubliek. mevrouw Begmo- towa, volgde het betoog met spanning. UTRECHT De rector magnificus van de rijksuniversiteit in Utrecht,prof. .c. L. J. Hijmans van den Bergh, on derzoekt op het ogenblik een klacht over een fraude die vorige week door een of meer studenten zou zijn gepleegd bij het doctoraal examen in de faculteit der diergeneeskunde. Prof. Hijmans van den Bergh wilde zich niet uitlaten over de aard va klacht. Evenmin kon hij toezeggen dat an de zijde van de universiteit dere mededelingen zullen worden ge daan als het onderzoek is afgesloten, aangezien publikatie van een eventueel is een verzwaring van de straf be tekent. Minder inhoudsmaten voor koffiemelk? (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In Benelux-verband in principe overeenstemming bereikt over een harmonisatie van de inhouds maten van verpakkingen voor koffie melk. Als de ministerraad van de drie landen in januari daarmee akkoord gaat zal het aantal flcsscmaten op 1 juli 1967 worden teruggebracht tot zes, namelijk 220. 250, 400, 500. 750, en 1000 milliliter, het aantal wegwerpverpakkingen tot vier maten, namelijk 125, 250, 500 en 1000 milliliter en het aantal maten voor blikjes tot twee. 170 en 411 gram. Dit is in de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van het Produktschap voor Zuivel meegedeeld. Het schap zal hier over in zijn volgende vergadering een beslissing nemen. IJMUIDEN Verolme heeft aan de gebroeders Wijsmuller opgedragen het we moederschip voor de visserij van de Witte Berg, metende 7200 n 123 meter lang van haar werf te IJsselmonde naar Chungjin in Korea te brengen, een reis van 11.300 mijl, die dinsdag begint, met 16'man onder ka pitein G. Kooger. Ook enkele Koreanen behoren tot de bemanning en Dersoneels- leden van Verolme reizen mee. TN NEDERLAND zijn ook de loon- onderhandelingen gewoonlijk in overeenstemming met de volksaard. Men vindt elkaar niet gemakkelijk, maar de redelijkheid wint. Zo ook nu Dat de Stichting van de Arbeid op het spel was komen te staan, kon in feite geen van de par tijen verwerken. Een nieuw compro mis leek geboden; welnu, het is er gekomen. Achteraf zal men moeten zeggen dat dit compromis van het begin af in de lijn der verwachtingen heeft ge legen: de werkgevers hadden drie procent voorgesteld, de werknemers zeven procent, het is vijf procent ge worden Maar in het bereiken van een resultaat hebben ook de weer standen die overwonnen moeten wor den nu eenmaal een functie. De houding van de regering, van de minister van sociale zaken is geen sterke geweest Al is de situatie nu gered, er is wel vlug overstag gegaan. Anders gezegd: het aanvankelijke re geringsstandpunt was blijkbaar wat overhaast gekozen- Van een overheid echter mag men zowel meer door dachtheid als meer beslistheid ver wachten. TA AT voor de hulp aan de ontwikke lingslanden meer geld beschik baar blijkt, is verheugend, maar in aanmerking genomen de behoefte ginds en de welvaart hier is wat ter beschikking kwam nog gering- Er is vooral onder de jongeren een wens, dat in de* hulp heel wat meer zal worden gestoken dan thans ge schiedt. De jongeren zijn de generatie van morgen. Zij leven in de stroom versnelling van deze tijd, een tijd bovendien waarin wij door pers, radio en televisie volkomen op de hoogte zijn van schrijnende situaties elders, dan gaan geweten en verant woordelijkheidsbesef spreken. Als het ontwikkelingshulp geldt, komt onze regering nog wat aarze lend over de brug. Aansporing vanuit de volksvertegenwoordiging is niet onnodig gebleken: een motie-Smal- lenbroek legde die aansporing vast. Bij de volgende rijksbegroting zal er toch meer op tafel moeten komen. QP ENKELE rijkswegen van ons land is gisteren een omvangrijke verkeersslag geleverd. Koning voet bal had zijn duizenden ontboden en gelokt; resultaat van de overmatige drukte bij minder gunstig weer was: vele tientallen auto's, ja misschien enkele honderden, tot stilstand ge bracht aan de kant Ook prins Bern hard is erbij betrokken geraakt. Deze ervaring beklemtoont nog eens weer, hoezeer onze wegen volraken. En hoezeer het van belang is, dat bijvoorbeeld de spoorwegen „bij de tijd" blijven, ook om te fungeren als een voor steeds meer medeburgers welkome uitwijkmogelijkheid. Nu had deze verkeersdrukte nog Iets uitzonderlijks; zij had een bijzondere oorzaak. Maar verbeelden wij ons niets, dit uitzonderlijke van nu zal meer en meer gewoon worden. Wat erbij winnen gaat ls de huise lijkheid, het genot van een eigen huls, van een eigen tuintje, met eigen ge zin, eigen televisie en waarom het er niet bij te voegen? de eigen krant. T\EZER DAGEN hebben wij op deze plaats onze teleurstelling erover uitgesproken dat door enkelen de pers schuldig werd geacht aan enige verwarring, ontstaan door een rede van de voorzitter der AR. partij- Al was het niet onze bedoeling, men zou uit hetgeen wij schreven de in druk kunnen krijgen dat de spreker zelf had meegedaan aan het betich ten van de pers. Temeer verheugt hef ons van de spreker nog eens nadrukkelijk te hebben vernomen, dat dit toch echt het geval niet was. Hij heeft integen deel, waar het te pas kwam, gezegd dat de pers zijn uitlatingen zeer juist had weergegeven. Wij brengen deze aanvulling bij het geen wij schreven gaarne aan. Prinses Margaret naar Amsterdam AMSTERDAM Prinses Margaret n haar echtgenoot lord Snowdon zul- ;n in mei een bezoek brengen aan Am sterdam, waar de Prinses de Britse week zal openen, die daar van 15 tot 22 mei zai worden gehouden. De plechtigheid zal plaats vinden in de grote congres- van het Rai-gebouw op 14 mei. BRUSSEL. Een vernielde pomp en ruiten zijn het resultaat van een „strafexpeditie", die eigenaars van benzinestations in België hebben onder nomen tegen een collega die weigert om 's avonds om acht uur te sluiten. Het besluit hiertoe is de vorige maand door de bond van Belgische ponm houders genomen ter verbeterüig van de arbeidsvoorwaarden De eieenaar van een benzinestation bij Aalst, die het besluit niet uitvoerde kreee na achten een karavaan van vijftig auto's met honderd inzittenden op bezoek De chauffeur van de eerste wagen wilde voor 20 frank (f 1,45) tanken en toen dit gebeurd was voor nog 10 frank. De pomphouder voldeed aan dit verzoek, maar realiseerde zich toen de w^are bedoeling van zijn „klanten". Hij wist in zijn woning aan de wraak van zijn collega s te ontkomen. Voordat de door hem gewaarschuwde politie latend*"™* waren verdwenen, een vernielde pomp en ruiten achter-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1