REM Lage prijzen en toeslagen zijn straks uit de tijd In Veenendaal vervoer per helikopter Fransen concurreren met goedkope kaas Stuurman sleepboot door licht verblind regen en Kaïnerlid liep boos weg SENMOET DE EGYPTENAAR Staatssecretaris Diepenhorst: Vele miljoenen meer voor hulp onmogelijk P.y.d.A. en Luns zijn het eens over de M.L.F. Senaat keurt verhoging AOW-pensioen goed Mr. Caj 13 naar Doggersbank Loonbeleid 11 DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 NEDERLAND EN DE LANDBOUW GRONINGEN Door de groeien de internationale economische menwerking zal onze landbouwafzet minder kwetsbaar worden voor han delspolitieke beperkingen ons door Invoerende landen opgelegd. Er ontstaan nieuwe kansen en onze goede bedrijven kunnen de concurrentie ln EEG-verband zeker aan. Dit gaf de minister van landbouw en visserij, mr B. W. Biesheuvel, als persDectief voor de Nederlandse en Gronineer landbouw tijdens een rede. die hy gistermiddag hield in de algemeene vergadering van de Groninger maatschappij van land bouw. Wat zal het landbouwbedrilfsleven een open oog moeten hebben voor de nood zaak van verbetering van de inrichting en uitrusting van onze landbouwbedrij ven. Hetzelfde geldt ook voor onze landbouwproduktcn verwerkende in dustrieën. Voor beide geldt de regel: als we mee willen delen in de stUgcnde welvaart, zullen we er met elkaar voor moeten zorgen, dat we mee groeien met de ontwikkeling die zich buiten de land bouw in zo"n snel tempo voltrekt. In ons land zyn volk en regering bereid de landbouw bij te staan en te helpen ln het structurele omvormingsproces. Laat ons dan ln nauwe onderlinge samen werking trachten een antwoord te vin den op de uitdaging van deze tyd. De minister begon zijn toespraak met een schets van de E E G.-ontwikkeling en de Ingrijpende gevolgen voor het Nederlands markt- en prijsbeleid, waar bij we Europees moeten leren denken. Nederland heeft groot belang bij het Rijkspersoneel krijgt vrij op 5 mei DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het bescherm vrouwschap en het beschermheerschap op zich genomen van het Nationaal Co mité viering bevrijdingsdag 1965. j Op 5 mei 1965 is het twintig jaar ge leden, dat ons land zUn vrijheid herkreeg. I Ret nationale comité zal leiding geven aan de algemene viering. Evenals in 1960 wordt aan het rijkspersoneel vrijaf ge- I geven op de vijfde mei. Het college van rijksbemiddelaars heeft de werkgevers vergunning verleend de werknemers vrij af te geven met behoud van loon. Paul de Groot: C.P.N. wantrouwde Chroesjtsjef al lang (.Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Wy hadden al lang groot wantrouwen in Nikita Chroesjtsjef", zo onthulde het commu nistische Kamerlid. C.P.N.-leider Paul de Groot, gisteravond in de Tweede- Kamercommissie voor buitenlandse za ken. „U hebt dat wantrouwen dan wel erg goed verborgen weten te houden", reageerde minister Luns gevat. De opmerkelijke uitlating van de heer De Groot werd in de commissie met enig hoongelach begroet, maar daar liet de 65-jarige veteraan zich niet door van de wijs brengen. Volgens hem is de per soonswisseling in de leiding van de Rus sische staat „geen verandering, maar wel een verbetering geweest". Een ver betering ook in de zin van een krach tiger aanpak van het ..Duitse imperia- Minister erkende, dat de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie inderdaad geen wijzigingen heeft ondergaan. Dat is ook de ervaring van onze bondge- handhaven van een „open" gemeen schap, dat wil zeggen een gemeenscnap die op ruime schaal handelsbetrekkingen met derde landen onderhoudt. De con sequenties daarvan zullen we ook moe ten trekken met de vaststelling van de Europese landbouwprijzen. We zullen ons nationale systeem van betrekkelijk lage binnenlandse marktprijzen met aanvullende toeslagen uit de schatkist (voedergranen en melk) moeten loslaten. Nog bestaande produktentoeslagen moe ten geleidelijk worden afgebroken en in de eindfase -reheel verdwenen zyn. VEENENDAAL Schreiner Aero-con- tractors in Den Haag heeft de gemeente Veenendaal benaderd over een geschikt landingsterrein voor helikopters. De ge meente heeft de plaatselijke industrie een circulaire gestuurd om te weten te komen of er in het Veenendaalse be drijfsleven vraag naar vervoer per heli kopter bestaat. Burgemeester en wethouders willen niet bij voorbaat afwijzend staan tegen over het verzoek van de Haagse lucht vaartmaatschappij. Een aantal Veenen daalse bedrijven heeft al belangstelling getoond, speciaal vqpr het vervoer van goederen. Verstoring van zuivelmarkt DEN HAAG In de maand no vember is in ons land ongeveer 58.400 kg Franse kaas ingevoerd, die tegen sterk concurrerende prijzen (in ver gelijking met de overeenkomstige Nederlandse kaassoorten) op de markt werd gebracht. In de gisteren gehou den bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel is daarover van diverse zijden ongerustheid uitgespro ken. De hoeveelheid van 58.400 kg bestond uit 30.000 kg Cantal-, 26.000 kg Edam mer- en 2.400 kg Goudse kaas. De twee laatstgenoemde soorten werden ver kocht voor prijzen, die vyftien tot vijf tig cent per kg lager waren dan die van de Nederlandse Goudse- en Edam merkaas. Ook in West-Duitsland be concurreert Frankrijk onze kaasafzet Meegedeeld werd, dat eind november in Keulen de Nederlandse Goudakaas gemiddeld DM 3.30 kostte tegen de Franse Goudse DM 3.07. Voor de Edam merkaas was het verschil nog groter namelijk resp. DM 3.25 tegen DM 2.77 Onbenutte capaciteit kleine bouwers in onderzoek ARNHEM. De voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Patroons bond, de heer L. J. te Pas, merkte van- morgen tydens de ledenvergadering op dat de NAPB een onderzoek is begonnen de onbenutte bouwcapaciteit by kleinere bedrijven onder de eigen leden. ;erste uitkomsten daarvan geven de voorlopige Indruk dat de kwestie van de bouwcapaciteit bij de kleinere aannemer door het ministerie wat eenzijdig wordt bezien. Het onderzoek wordt voortgezet de resultaten zullen aan de minister worden voorgelegd. In 1964 heeft de ervaring geleerd, al dus de heer Te Pas, dat in zeer veel ge vallen tegenover een sterke verbetering van de uitbetaalde lonen de produktivi- teit van de factor arbeid achter is geble ven. Door het ontbreken van discipline en het stijgen van kortlopende ziektegeval len is het aantal onproduktueve uren in de bouwbedrijfstak onrustbarend toegeno men. In deze verleturen zouden enkele duizenden woningen gebouwd kunnen worden. De heer Te Pas pleitte voor ver betering van het arbeidsklimaat door een „vaste tafel voor overleg tussen werk gevers- en werknemersbonden, buiten de loonpolitieke sfeer*. In Ramna vlaggen halfstok RAUMA Deze kleine stad in Fin land is in rouw gedompeld. Vijfen twintig meisjes en drie matrozen zijn immers in het ijskoude water van de Finse Golf omgekomen. De kapitein van de sleepboot Rauma 11, W. Let- honen, is een zenuw instorting nabij. Tegenover verslaggevers verklaarde hy, dat dc havenlichten, de regen en de sneeuwvlagen tegen de ruit van dc stuurhut verblindend hadden gewerkt. De stuurman had de barkas niet gezien voordat deze dwars voor de boeg ver scheen. Een aanvaring was niet meer te verhinderen en toen was alles in een paar minuiten gebeurd. Het enige wat de bemanning van de sleepboot nog kon doen, was te redden wat er te redden viel. Negen meisjes vonden aan boord van de Rauma II veiligheid. Maar in de stad hangen alle vlaggen halfstok. De meeste slachtoffertjes kwamen uit Rauma. Een meisje dat zwemmend honderd meter naar de kust Wy hadden allemaal zin in het baL Wij lachten en zongen. Toen kwam plotse ling iets uit het donker en de botsing volgde". Een ander meisje had de boot gemist. Zy kon veilig, maar diep ge schokt. naar huis. Er werd gezegd dat het tentzeil dat op het dek van de bar kas gespannen was om de meisjes In hun lichte danstoiletjcs tegen de regen te beschermen, een groot aantal slacht offers tot gevolg had gehad. De meisjes waren er in verward geraakt. Kikvorsmanncn gaan nog steeds door met hun trieste arbeid. Vandaag zou men een poging doen om de In negen nieter diep water liggende bar kas te lichten. Men gelooft dat nog zeker tien doden in het wrak zijn. Dan kan het onderzoek naar de ramp beginnen. En in Rauma hangen de vlaggen halfstok. wikkeling de dreiging van verstoring op de Nederlandse markt. Van enkele zijnden werd gevraagd na te gaan of Frankrijk zich wel in alle opzichten aan de EEG-spelregels op dit terrein houdt, hetgeen door het dagciyks be stuur werd toegezegd. Er werd echter (nog) geen reden gezien om in Brussel een beroep op de vrijwaringsclausule te doen, teneinde de goedkope Franse importen tc kunnen beperken, omdat daarvoor nog onvoldoende van markt verstoring kan worden gesproken. De voorzitter van het produktschap, ir B. van Dam. merkte in het algemeen op, dat de goedkope Franse kaasleve ringen wel „vervelend" zijn, maar dat zoiets nu eenmaal in een gemeenschap pelijke markt verwacht kan worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, oud-staats secretaris van marine en nu Ka merlid voor de K.V.P., is gister avond woedend weggelopen uit de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken. Het incident trok nogal de aandacht, want Neder landse Kamerleden geven meestal niet op een dergelijke wijze uiting aan hun gevoelens. Wat was het geval? De heer Moorman hield in de commissievergadering een be toog over de NAVO en wilde, na negen minuten aan het woord te zijn geweest, ook nog iets over de M.L.F. zeggen. Maar dat ging niet. De heer Moorman dreigde de spreektijd van de andere K.V.P.- ers die nog iets wilden zeggen, ge heel op te maken. Daar stak Ka mervoorzitter Van Thiel een stokje voor. De vice-admiraal sputterde nog wat tegen, maar mr. Van Thiel was onverbiddelyk: de K.V.P.-er mocht niet meer over de M.L.F, praten Daarop graaide de heer Moorman zyn papieren bij elkaar en verliet met een boos ge zicht de vergaderzaal, gevolgd door de A.R. afgevaardigde dr. Geel kerken, die tevergeefs trachtte zijn collega nog wat van zijn eigen spreektijd aan te bieden. Ook an dere bemiddelingspogingen hadden geen resultaat: gebelgd vertrok de heer Moorman naar huls. Naar verluidt was zyn grootste grief, dat de Kamervoorzitter wel de communist Paul de Groot twintig minuten achtereen had laten pra ten. maar nog niet de helft daar van aan zyn eigen partijgenoot had willen toestaan. De heer De Groot was echter de enige woordvoerder van zijn fractie. De K.V.P. daaren tegen moest haar spreektijd over vier fractiegenoten verdelen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Geslaagd: de Duits: oct Duits: i H Joustra i december Geslaagd i (Vervolg van pagina I) Zij ontkenden dat het vaste platform met de zenders hun of ook maar Ne derlands eigendom zou zijn. Zowel ge delegeerd commissaris van de REM, mr H. Minderop (tevens juridisch adviseur), scheepsbouwer C. Verolme en Global Offshore Constructors-directeur ir. P. S. Heerema hebben steeds volgehouden dat platform en zenders in handen van bui tenlanders zijn, (Geruchten spraken over een Amerikaanse maatschappij met do micilie Panama) REM en/of Volksaandclentrust zijn op Lloyds polis verzekerd voor wellicht ze ven tot negen miljoen gulden tegen over heidsingrijpen. Scheepsoouwer Verolme. die. voorzover bekend is. alleen persoonlyk by de REM is geïnteresseerd, heeft zoals men weet. minister bcholten beloofd zich als een loyaal burger jegens de wet te zullen gedragen. Ir. Heerema en mr. Minderop hebben zich tot dusverre van deze hou ding gedistancieerd. „Wij staan ln ons recht. Dat hebben de beste buitenlandse deskundigen ons verzekerd", aldus ir. Heerema. „wy gaan gewoon door. busl- Wat mr. Hartsuiker zaterdag zal gaan doen. is nog in nevelen gehuld. Het is de vraag, or hy de zenders zal doen verzegelen Een spectaculaire tocht naar het ..REM-eiland" (voor Noordwyk aan Zee) behoort zeker tot*de mogelykhe- den. maar zal misschion niet ln de eer ste plaats nodig zyn. Evenmin is bekend wat er met het aandelenkapitaal van de Volksaandelentrust zal gaan gebeuren Er is zeven miljoen gulden aan stukjes van twintig gulden uitgezet onder het Nederlandse publiek. De REM-groep heeft intussen per advertentie ruim 200 000 „TROS-geno- ten" als sympathisanten by elkaar ge trommeld en een aanvraag voor com merciële tv ingediend. De daarin ver vatte wensen zijn echter lijnrecht ln strijd met de in 1063 door de Tweede Kamer gedane uitspraak. Bovendien achten Ingewijden de door de TROS gehanteerde getalsnorm niet In overeenstemming met de voorwaarden, die aan gegadigden voor zendtyd worden gesteld. Dc AVRO speelt ook nog een rolletje. Deze omroep heeft immers aan geboden door dc REM aangekochte pro gramma s uit te zenden. ROTTERDAM Wegens verduiste ring van ruim twee ton heeft de recht bank in Rotterdam vanmorgen de 41- jarige procuratiehouder P. J. van A uit Den Haag veroordeeld tot twee jaar met Van A. heeft bekend in de afgelopen zeven jaren, ten nadele van zijn werk gever. een Rotterdams verzekeringsbe drijf, door middel van manipulaties met giroformulieren en met postwissels, de twee ton te hebben verduisterd. Hij ver klaarde door ernstige financiële moeilijk heden tot de verduistering te zyn geko- aftrek. Eis t i negen maanden. (Leiden), de heer H J M Mulder n>; kand ex Ned taal- en letter- heer Th C J Verkley Sassen- et. ex. Duitse taal- en letterkunde: G van Loon (Rijswijk. Z.H.). ROTTERDAM Ned Econ. Hogeschool: untant; B E Sanderi agd: doet. pedag-: J F -sum); kand. pedag.: (Utrecht): doet tot (Voorburg). UTRECHT Gesli A Verbraak (Hilv. mej. G M Nieir J Mulder (Har (Ameloi. E P J W M Suurer ctoL: K B Ko ie Flier i Velp erdam). J J G H C W Vette (Ierst len (Bilthoveni, HAM van der Stadt (Den Haag), mej G A C Aarnoutse (Culembori: kand. tand heelk S A Dr ber (Arkel). C J van Hase- len (Soesterberg). B W Troost (Barendrecht Promoties C C S M Wijffels ichrlft getiteld: „De - heer Wijffels was prof dr. A G Brom. hoofd eerste chirurgische St. Elisabeth Ziekenhuis prof. dr E M Uhler De heer H Hart Tonge en thans wo op proefschrift getiti DELFT Tot phrase Frangaise" De pri prof dr. L Kukenheim t Leiden. Je geneeskunde cardiografi roefsehrift van de heer Reekc ie production of a-ketogluta seudomcuas repitllivora caldu De 38-jarige fabrieksarbeider J. Dam mers uit Rotterdam is in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hy maandag opliep toen hij van een zes meter hoog dak viel op het terrein van de gcmeenteiyke drinkwaterleiding. Meer soepelheid t.a.v. O.-Duitse sportlieden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns wil aan sturen op meer soepelheid met betrek king tot de toelating van sportlieden uit het Oostblok met name uit Oost- Duitsland in ons land „Wij volgen wel erg scrupuleus de NAVO-eisen op dit punt en ik ben van plan daar wat aan t« gaan doen. al ontveins ik mij niet. dat sommigen daar niet gelukkig mee zullen zijn", zo verklaarde hij gisteravond de Tweede-Kamercommissie voor bui. tenlandse zaken. Communist zorgde voor incident in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) In de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor buiten- lansde zaken heeft zich gisteren eer incident voorgedaan tussen de CPN- fractieleider Marcus Bakker en Kamer voorzitter mr. Van Thiel. De heer Bak ker veroorloofde zich zeer beledigende uitdrukkingen aan het adres van België. Amerika en Engeland in verband met het recente optreden van deze landen Kongo. Hy sprak eerst van koloniale moordenaars" en toen daarop aan kingen werden gemaakt van „koloniale slachters Dit ging mr Van Thiel te Hij verzocht de heer Bakker zijn uitlatin gen terug te nemen. Dit werd echter door de communist geweigerd, waarop de Ka mervoorzitter hem erop wees, dat eer dergelijke weigering tot uitsluiting var verdere deelneming aan de discussies kan leiden. De juistheid van deze op merking werd, na een korte schorsing var de vergadering, aan de hand van hel reglement van orde bevestigd. Toen trok de heer Bakker zijn uitlatingen terug. De overgrote meerderheid van de Ka mercommissie en minister Luns hadden het volste begrip voor de humanitaire reddingsactie van de Belgen. De Neder landse regering heeft in een brief aar minister Spaak aan haar waardering uit drukking gegeven. Naar aanleiding var een opmerking van de socialist Goedhart bevestigde minister Luns. dat premier Tsjombe in een memorandum aai V.N. Rood-China heeft beschuldigd wapenleveranties aan de rebellen. Staatssecretaris Diepenhorst zei, naar thans vaststaat negen Nederlanders in Kongo zijn omgekomen. (Van onze parlementsredactie) DEN IIAAG Staatssecretaris Diepenhorst (buitenlandse zaken) acht een verhoging van de over heidshulp aan ontwikkelingslanden met enkele honderden miljoenen op korte termijn volstrekt uitgesloten. Zijn beleid richt zich op een gesta dige ontwikkeling en ophouw van onze samenwerking met de betrok ken landen. De verhoging van de ontwikkelingshulp met f 31 miljoen 1965 biedt daarvoor naar de me ning van de staatssecretaris een be vredigend uitgangspunt. Dr Diepenhrst verklaarde dit gister middag in de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken, waar weer van verschillende kanten kritiek werd gele verd op de omvang van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Pvd A-woord voerder Ruygers beweerde zelfs, dat de regering door gegoochel met cijfers tracht te ver bloemen dat de hulpverlening vanwege de overheid niet verhoogd maar eerder verlaagd is. Men hoeft, aldus de heer Ruygers het rapport van de NOVIB maar te lezen om te constateren, dat de stijging van 20 pet. die de overheidshulp in '65 in vergelijking met '64 zou onder gaan. een fictie is. Ook mej. De Vink (kath.v.) was tevreden. Nu had de staatssecretaris, zoals wij reeds meldden, gistermorgen gesteld de huloverlening vor '65 fll miljoen extra te verhogen: f 6 mil joen voor Indonesië, f 5 miljoen voor kapitaalsprojecten van missie en zending Dat vond mej. De Vink (en vonden ook andere sprekers) een moedgevend begin van een geleidelijke toeneming, zoals die is gevraagd ln nlangs door de Kamer aanvaarde motie-Sma'.lenbroek (a.r KVP-ster betreurde het echter, dat de bijdrage aan het ontwikkelingswerk missie en zending beperkt zal blijven tot kapitaalsuitgaven. De her Ruygers mevr. Stoffels-Van Haaften (lib.) langden, dat deze nieuwe vorm van hulp verlening aan strlngeme voorwaarden zal Koerswijziging socialisten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Ka merfractie van de PvdA, die tot vooi kort niets wilde weten van de plan nen tot vorming van een multilate- ralekernmacht, heeft haar houding herzien. Zij staat nu veel positiev tegenover de MLF-gedachte en d is dan waarschijnlijk het resultaat van het bezoek, dat de socialistische fractieleider dr. Vondeling onlangs aan de Verenigde Staten heeft ge bracht. 1> gewijzigde houding van de P.v-d.A. bleek gisteravond tijdens het openbare begrotingsberaad in de Tweede-Kamercommissie voor buiten landse zaken. De socialistische afge vaardigde mr. Van der Stoel ver klaarde daar. dat ook naar de mening van zijn fractie „een oplossing moet worden gevonden voor het vraagstuk van de verdeling van het zeggen schap over nuclare wagens tn - -en Amerika en de Europese bondgenoten in deze zin. dat de Europese bond genoten een reële invloed krijgen op de totstandkoming van beslissingen die hun vitale veiligheidsbelangen ra ken". Mr. Van der Stoel stelde echter aan de te creëren oplossing zes eisen: de uitein- deiyke beslisinig over de inzet van atoom wapens moet in handen blijven van de Amerikaanse president, de oplossing moet niet minder, maar juist meer waar borgen bieden tegen onverantwoord ge bruik van atoomwapens, er mogen geen concesies worden gedaan aan de gedach te van een Európese atoommacht, noch aan die van een bilaterale kernmacht of aan een oplossing waarbij het zwaarte- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zichzelf gisteren wijze zelfbe perking opgelegd bij de behandeling van het voorstel tot invoering een sociaal minimum krachtens dc Algemene ouderdomswet en dc Al gemene weduwen- en wezenwet. Nadat een zestal sprekers een aantal opmerkingen over het wetsvoorstel hadden gemaakt en minister Veld kamp daarop had geantwoord, werd het zonder replieken en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het staat dus nu vast. dat het AOW- pensioen voor gehuwde bejaarden met ingang van 1 januari 1965 wordt erhoogd tot f 3642,- per jaar en het pensioen voor ongehuwde bejaarden tot f 2550,per jaar. Dezelfde be dragen gelden resp. voor weduwen mét en weduwen zonder kinderen. Terwijl drie leden van de a.r. Twee de Kamerfractie een afwijzend stand punt innamen, kon prof. De Gaay Fort meedelen, dat de a.r. Eerste Ka merfractie met de verbetering van de A.O.W. die een zegen voor ons volk - hartelijk instemt De hoogleraar legde er de nadruk op. dat een staats- bydrage en zeker één van slechts f 150 miljoen het karakter vai sociale verzekering niet aantast Daar voor beriep hy zich ondermeer op Tal- Jhr. De Geer van Oudegein betitel de de A.O.W. en de A W W ook als een groot goed voor onze volksgemeen schap. maar voegde er aan toe. de c.h. fractie over twee aarzelingen moest heenstappen alvorens zij kon be sluiten met het wetsvoorstel akkoord te gaan. De aarzeling was veroorzaakt door de vrees, dat de particuliere voorzieningen worden teruggedrongen en door het feit dat men niet enthou siast kon zijn voor de bijdrage uit de algemene middelen voor dit doel. Lie ver zou men zien, dat voor de kinder bijslag een beroep op de schatkist werd gedaan, waardoor er premieruimte zou ontstaan ten behoeve van de A.O.W./ A.W.W. Zonder hoofdelijke stemming ging de senaat ook akkoord met de aanpassing de A.O.W.-verhoging van de Wet op de ziekenfondsverzekering voor be jaarden, de gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswetten geregelde ■verzekeringen (afschaffing rentekaart zegeltjesplakkerij), de wijziging van de Werkloosheidswet (afschaffing loon grens. verlenging uitkeringsduur en her ziening omschrijving uitkeringspercen tages) alsmede met de Wet werkloos heidsvoorziening. De heer Louwes wilde geacht worden tegen het laatste wetsvoorstel te hebben gestemd. Staatssecretaris Diepenhorst kon mee delen, dat voor het jongeren-vrijwilligers werk een stichting in oprichting is, •in het Jongeren-Vrijwilligers Pro gram en het Jongeren-VrywIIHgers Corps met de overheid en andere organisaties lullen gaan samenwerken. De stichting zal werkzaam zijn op het gebied van de roorlichtlng, selectie, opleiding en waar deschatting van de resultaten. Rood-China De overgrote meerderheid van de Ka- mercommissne heeft gistermiddag gepleit voor toelating vam communistisch China tot de Verenigde Naties. Men achtte dit temeer noodzakeiyk nu Peking in het bezit is van een atoombom. Minister Luns antwoordde dat als er nu in de VN. een uitspraak over China's toelating zou wor den gedaan. Nederland zich van stem ming zou onthouden. Het bezit van een atoombom achtte de minister geen argu ment voor toelating. Nederland zal over deze zaak contact houden met bondge noten als België en Italië, die eenzelfde standmmt innemen. Bevolkingstoename De staatssecretaris deelde nog mee, dat een Nederlandse delegatie is samenge steld voor de volgend jaar in Belgrado te houden wereldbevolkingscongres Tot leden zijn benoemd dr. T. van den Brink van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. prof. dr. E. W. Hofstee van de Wa- geningse Landbouwhogeschool, pater dr. Ponsioen SJC uit Den Haag. Als waar nemend Md is aangewezen drs. L. A Ph. Van der Ley uit Den Haag. De instruc ties die de delegatie ontvangt (en waar over thans overleg wordt gepleegd), zul len waarschijnlijk aan de Kamercom missie voor buitenlandse zaken worden meegedeeld. Voorts zal een niet-ambtelijke com missie worden ingesteld in verband met de studie van de Verenigde Naties over de samenhang van de bevolkingsgroei en de economische ontwikkeling. punt °P twee landen zou liggen Amerika en Duitsland), er mag geen verschuiving van defensie-uitgaven conventionele naar nuclaire bewapening plaatsvinden, en ten slotte zullen by de eventuele totstandkoming van een drag voor een Atlantische beheersfor- mule over atoombewapening de Europese bondgenoten van Amerika uitdrukkelijk moeten verklaren van het oprichten of ln stand houden van nationdle atoom- machten af te zien. Minister Luns heeft deze zes eisen van de P.v.d.A. gisteravond volledig onderschreven. Hy kon echter alleen zijn persoonlijke mening geven, omdat de regering nog geen enkele beslissing ten aanzien van de M.L.F. heeft genomen. Zy staat daar nog geheel vrij tegen- De bewindsman verklaarde geen vu werk te verwachten op de NAVO-c ferentie, die volgende week in Parijs zal worden gehouden. Wel zal de confe rentie gelegenheid tot allerlei nuttige contacten bieden, waaruit iets goeds kan groeien. Maandag reeds hoopt mr. Luns een onderhoud me; zyn Amerikaanse ambtgenoot Rusk te hebben. Nederland, zo verzekerde mr Luns. voorstander van een structuurwijzigi van de NAVO (meer coördinatie en; maar plannen in die richting hebben op het ogenblik geen schijn van kans. Nederlandse initiatieven zouden in de huidige situatie niet alleen zinloos, maar ook gevaarlijk zijn. omdat ze de latente crisis manifest kunnen maken. LEEUWARDEN Het booreiland Mr. Cap van Caltex gaat naar de Doggers- bank. Na dit jaar verkenningsboringen te hebben verricht bij Schiermonnikoog is het eiland enige tijd geleden naar Bremerhaven gebracht vanwaar het nu zal worden getransporteerd naar de Dog gersbank. waar de Caltex van de Britse autoriteiten een consessicgebied heeft Bij Schiermonnikoog heeft men met de Mr Cap niet gevonden. Wellicht dat men buiten de drie mijls-zone meer suc ces zou hebben gehad, maar daar mocht Caltex niet boren van de Nederlandse autoriteiten, zolang er nog geen nieuwe mijnwet voor de Noordzee is. De maat schappij wiide niet wachten tot zij in het onder Nederlands beheer vallend gebied van de Noordzee een concessie zou krij gen. Zy gaat haar geluk nu beproeven in het Britse deeL (Vervolg van pagina I) De Raad van bestuur in arbeidszaken, net contactsorgaan van alle werkgevers- groeperingen (industrie, middenstand, landbouw, handel en verkeer) kwam gis termiddag in spoedvergadering bijeen in Den Haag om het nieuwe plan-Veldkamp te bespreken Bezwaar werd gemaakt tegen handhaving van de ondernemings gewijze differentiatie, zoals deze thans bestaat, tegen de uitkering ineens van minimaal een procent en tegen een ver dergaande gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Deze onderwerpen zullen nog nader besproken worden binnen het bestuur van de Stichting van de Arbeid. De werkgevers wilden de zaak od deze punten echter niet laten stranden. De uitkering ineens zullen de werkgevers binden aan een duideUJke verbetering van de economische situatie in de loop van 1965. Tegen de by procent loons- vernoging en de optrekking van het mi nimum loon tot f 110 vond men het moeilijk bezwaren te opperen. Vergele ken by het vorige plan-Veldkamp ging het hier slechts om ccn verbetering van 4.7 tot 5 procent wat betreft de loons- vernoging en van f108 naar f110 per week wat betreft het minimum loon. Akkoord veertienjarige prinses heeft bij het paardrijden een pink gebroken. Op de foto verlaat :ij, wet de rechterhand in een mitella, het Londense King Edward VU ziekenhuis. De werkncmersvakcentrales hadden al le gistermorgen reeds vergaderd. Zy kwamen elk in eigen kring vrij snel tot de conclusie dat mede in het belang van ordelijke gang van zaken op loon- gebied. het nieuwe loomvoorstel-Veld- kamp diende te worden aanvaard. De materiële verbeteringen werden redelyk geacht. De gezamenlijke vergadering van overlegorgaan van de drie vakcen trales duurde daardoor 's middags nog geen uur. De indruk werd gevestigd dat de vak centrales op de nieuwe voorwaarden van ister Veldkamp met behoud van de toetsingsrechten van de Stichting van de Arbeid liever in zee gingen dan over geleverd te worden aan het college van •ijksbemiddelaars. Dit laatste zou het geval geweest zijn bij hemieuwe afwijzing van de voor stellen van minister Veldkamp. De vak centrales waren gistermiddag echter na afloop van de vergadering van het over- leorgaan nog niet bereid hun standpunt te delen. Zij hielden namelijk reke ning met de mogelijkheid dat de werk ers afwijzend zouden beslissen, waar de vakcentrales zich tactisch konden opstellen zonder eigen positie bloot te geven. Omstreeks acht uur werd echter bekend dat ook de werkgevers het plan- Veldkamp hadden geaccepteerd, waarna eveneens de vakbeweging mededeling deed van haar positieve antwoord. s D. Roemers, voorzitter van het NVV, nierkle gisteren nog op dat hij wijziging van het loonpolitieksysteem in Nederland 'hans dringend gewenst acht omdat de gang van zaken bij het loonbeleid in de afgelopen drie jaar zijn mening hiertoe volop aan leiding gaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11