Nieuwe leidse Courant m Economische raming niet op de helling Russische premier wil def ensiekosten drukken Minister spreekt geruchten tegen Van wezenlijke wijziging zou geen sprake zijn KOSYGIN IN OPPERSTE SOWJET Para's oorzaak van bloedbad in Kongo Beschuldigden rassenmoord N.S. varen wel bij vakantiedagtochten Eerste kapitalistische fabriek in Rusland Nu aardgas iii Slootdorp CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postb 58936 Abonnementsprijzi „Stantvaxtigh n gheblavea Wocnödag 9 'december 1964, 45ste jaargang Overdag kouder De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk in de kustprovincies later enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige en aan de kust aanvankelijk nog harde luidwestelijke wind later ruimend naar zuidwest tot west en afnemend tot matig Kouder overdag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Andriessen (economische zaken) heeft gister avond in de Tweede Kamer nadrukkelijk ontkend, dat het Centraal Plan bureau en het Centraal Bureau voor de Statistiek hun aanvankelijke ra mingen over de economische ontwikkeling in 1964 nu in belangrijke mate hebben herzien en straks met cijfers uit de bus komen, die spectaculair af wijken van de in september gepubliceerde. De macro-economische verken ningen van het C.P.B. worden weliswaar enigszins gecorrigeerd, maar dat is elk jaar het geval. Van totaal nieuwe ramingen, die de oorspronkelijke prognose voor 1964 en '65 wezenlijk zouden wyzigen, is volgens de minister geen sprake. Prof. Andriessen. die gisteren in de Kamer de begroting van economische zaken verdedigde, zei dit in antwoord op vragen van o.a. oud-staatssecretaris Rooi vink (a.r.) over de geruchten, dat het C.P.B. in de ontwikkeling over 1964 „meevallers" zou hebben gecon stateerd, die de ruimte voor loonsver hoging in 1965 enigszins kunnen ver groten. Aan de hand van percentages gaf de bewindsman de Kamer nog eens "èen samenvattend overzicht over de ramingen voor 1964 en '65, welke jaren hij als een eenheid wilde zien. Daarbij sprak hij opnieuw de verwach ting uit, dat na de snelle ontwikke ling van dit jaar onze economie in '65 in het rustiger vaarwater van het even wichtsherstel zal komen. De loonstijging over beide jaren kan worden gesteld op 23 24 pot: 16 a 17 pet in 1964 ca. 6.6 pet in 1965. Voor de prijsstijging Mèraagt het geschatte per centage 11: 6 6,5 pet in '64 en 4 a 4,5 pet in '65. De Teële loonstijging over '64 en '65 bedraagt dus 10 pet Het werkne mersaandeel stijgt in '64-'65 tot 74,5 pet tegen gemiddeld 72 pet in de jaren '62- '63. De overige inkomens (zelfstandigen ed maken „pas op de plaats" of verto nen een zekere teruggang van maximaal 1,5 pet. Wellicht treedt hier in '65 enig herstel op. Aanvaring op weg naar feestje: 29 mensen verdronken RAUMO (Finland) Na een aanvaring gisteravond tussen een sleepboot en een motorboot bij Raumo in west-Finland zijn 29 mensèn verdronken. Met de motor boot van de kustartillerie waren drie sol daten en 40 jonge meisjes op weg naar een dansavond in een kasteel buiten de stad. De soldaten en 26 meisjes worden vermist Veertien meisjes raakten gewond. In het stikdonker was het reddingswerk buitengewoon moeilijk. Kikvorsmannen hebben de gehele nacht naar de vermiste mensen gezocht. Er is een militaire com missie van onderzoek naar de plaats van de ramp gestuurd. Een van de geredde meisjes was er in geslaagd imhet ijskoude water naar de kust te zwemmen, een af stand van ongeveer honderd meter. Een jaar geëist voor verduistering f 45.000 MAASTRICHT Een jaar, met twee maanden voorwaardelijk en een proef tijd van drie jaar en toezicht van de re classering is gisteren voor de rechtbank geëist tegen de 38-jarige vertegenwoor diger Wilhelmus van D. uit Heerlen. Hij wordt er van verdacht de afgelopen vier Jaar een bedrag van f 45.000 bij zijn werkgever te hebben verduisterd. Herstel (Advertentie) De produktiestyging over '64 en '65 wordt geschat op ruim 10 pet: 6 a 7 pet in '64 en 3 a 3,5 pet ln '65. „Dit wyst op een zeker herstel van onze economie, al zUn we met dit percentage bepaald nog niet op de goede weg", aldus minis ter Andriessen. De stijging van de con sumptie kan over beide jaren op 8 pet worden gesteld. De besparingen lopen dit jaar aanzieniyk terug, wat mede te wy ten Is aan de belastingprogressie. De be stedingen stügen in '64-'65 sneller dan werd verwacht. Voor de investeringen in bedrijven bedraagt het stijgingsper centage 13 (6 a 7 pet op jaarbasis). Trekt daar de woningbouw van af, dan blijft 8 5 9 pet over. Daarin zitten veel diepte-investeringen (o.a het aardgas- net) In het algemeen is het verloop vai de Investeringen minder gunstig dan mei wel denkt. De groei van onze export is op zich zelf niet onbevredigend, t.w. 11 pet in n 12 pet in '65, maar die export gaat overwegend naar de EEG-landen en ii enkele daarvan is een inflatoire ontwik keling waar te nemen. Men kan dus niet zeggen, dat het met onze concurrentie positie wel goed zit. Pas in 1966 kan worden vastgesteld of van een belangrijke verbetering sprake is. Het tekort op de betalingsbalans zal dit jaar f 1 miljard bedragen en dat ligt iets beneden de oorspronkelijke raming het C.P.B (f 1.4 miljard), dank zij de produktiestyging. Uit deze verbetering kunnen echter geen optimistische con clusies worden getrokken (met betrek king tot het loonbeleid) ,.De koorts is wat gedaald, maar dat betekent nog niet. dat de patiënt uit bed mag", waarschuw, de de minister „Een tekort <an «en miljard is toch nog erg veel; het bete kent een tekort van f 2 f 3 miljoen per dag. Om in 1965 tot een wezenlijke verbetering te komen, is matiging in alle bestedingscategorieën nodig" Niet somber Over het algemeen kan de ontwikke- mg in '64-'65 volgens de minister niet somber worden genoemd, ook al is geen reden tot grote tevredenheid. Een geringere prijsstijging zou aangenaam ge weest zyn, maar het huidige percentage is „geen slechte zaak" als men heit pl tegen de achtergrond van de forse loon stijging in 1964. Aan de Stichting van de Arbeid is meegedeeld, dat bij betekenisvolle anderingen in het economisch beeld het door de regering voorgestane loonbeleid in 1965 weer op de helling kan komen, maar over aanwijzingen in die richting beschikte minister Andriessen nog niet. Hij benadrukte nog. dat de ook in '65 te verwachten „seizoentop" in het prijsver- loop (april-mei) nooit als argument een herzeniing "van het loonbeleid worden gehanteerd_ Op een enkele uitzondering na bleek de Kamer gisteren veel waardering te hebben voor het beleid van minister Andriessen en staatssecretaris Bakker. Men bleek voor het ogenblik ook genoe gen te willen nemen met het standpunt van de bewindslieden met betrekking tot de regionale industrialisatie en het ver bod van verticale prijsbindingen. Vooits toonde men zich dankbaar voor het ver ruimen van de kredietgaranties ten be hoeve van de middenstand. Een beeld van de aankomst van ds. Luther King op het i nebu van Oslo. Ds. King en zijn echtgenote zijn in Oslo om de hem toegekende Nobelprijs in ontvangst te nemen. Op het spandoek op de achtergrond staat ,£)e Baptisten]eugd verwelkomt u". Trieste terugkeer Commentaar van moeder Franse vij fling PARIJS De moeder van de Franse vijfling. mevrouw Sambor, is na het ver laten van de kraamkliniek en een rust van enige dagen ergens buiten, in haar woning in Parijs teruggekeerd, verma gerd, verdrietig over het verlies van twee der kinderen en bezorgd over het nog zeer zwakke leventje van de overige drie. Bovendien is zij teleurgesteld ovef het feit dat alle schone beloften die na de geboorte van de vijfling door allerlei mensen waren gedaan, onvervuld blijven. De beloofde villa blijkt een fata morgana te zijn en geen van de gebruiksvoorwer pen, zoals ijskast, wasmachine enz., die het vooruitzicht waren gesteld, wordt de bescheiden woning van het echtpaar bezorgd. „Met drie kinderen interesseert niemand zich meer voor ons", aldus me vrouw Sambor die echter de troost heeft dat haar eerste twee kinderen vier en vijf jaar in een goede gezond heid verkeren. Gisteren is het lijk geïdentificeerd, dat 23 november in Westervoort werd gevonden- Het is de zeventien-jarige Duitse schippersknecht G. Dürrmann uit Neu- kirchen, die op 1 november in Spijk ii verdronken. Hij werkte op het Zwitserse schip Blümlisalp uit Basel. MOSKOU De Russische premier Aleksej Kosygin heeft vandaag ver klaard dat alle landen hun militaire begrotingen moeten verlagen en heeft voorgesteld dat de Sowjetunie de leiding zal nemen met een be snoeiing van 500 miljoen roebel (550 miljoen dollar). De gepubli ceerde militaire begroting waarop hjj doelde, zo hebben buitenlandse deskundigen in het verleden opge merkt, is overigens slechts een on derdeel van een geheim totaal van de Russische militaire uitgaven. Bij het bekend maken vai. het be sluit, de militaire begroting met 500 miljoen roedel te verminderen, ver klaarde premier Kosygin dat de rege ring van de Verenigde Staten, op de hoogte van de Russische plannen, had laten weten van plan te zijn „een overeenkomstige vermindering" van Fabrieken Zevenbergen In één oogopslag Kerk op Cuba pag. 2 Leviticus-handschrift ge vonden pag- 2 Missie krijgt de schuld in Soedan pag. 5 BUMA: hulp voor compo nisten pag. 7 Da-da-dans pag. 7 Hogere toto pag. 9 Over de aardgasvoorraad pag. 9 Beschuldiging van Gbenye NAIROBI-NEW YORK'BRUSSEL LEOPOLDSTAD De leider van de Kongolese opstandelingen, Christophe Gbenye, heeft in een verklaring die door het Keniase nieuwsbureau werd verspreid, beweerd dat er tot de och tend van 22 november geen druppel bloed vergoten was, maar dat er eerst na aankomst van Belgische parachutis ten en commandotroepen een waar bloedbad was ontstaan. Gbenye had tevoren, in antwoord op een verzoek van de Belgische minister Spaak dat hij op 21 november ont ving, verklaard dat hij het zijn plicht achtte voor de veiligheid van alle woners van de republiek te zorgen zonder onderscheid naar ras en gods dienst. Gbenye vraagt in zyn verklaring Brussel en Washington het juiste aantal op te geven van de by de jongste acties gesneuvelde huursoldaten en Belgische parachutisten. Volgens de rebellenleider zun meer dan 500 vrywilligers gedood meer dan tien Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. En zijn „meer dan 300 voormalige krijgsgevangenen gevallen onder de ko. gels van huurlingen". Voorts zouden Een detailopname van het gat, dat ontstond, nadat de Neder landse tanker Alhena bij de in gang van de Nieuwe Waterweg in aanvaring was gekomen met de Noorse tanker Sigvik. dan 10.000 Kongolese kinderen „door een leger vai woeste blanke huurlingen vermoord zijn' De „revolutionaire regering" had tot 22 november nimmer een menselijk wezer als gijzelaar gebruikt, aldus Gbenye. Van de zijde van het Belgische minis terie van buitenlandse zaken is vanmor gen overigens ontkend, dat Spaak aai de vooravond van de landing van d« Belgische para's in Stanleystad contact heeft gehad met Gbenye. Vandaag zouden de 21 landen die bij de Veiligheidsraad een klacht hebben gediend tegen het Belgisch-Amerikaanse optreden in Kongo beslissen of de bij eenkomst van de raad heden door moet gaan. Sommigen zouden wensen dat op 15 of 16 december een plenaire bijeenkomst wordt gehouden van de organisatie Afrikaanse eenheid en dat ie behandeling in de Veiligheidsraad van deze kwestie die datum wordt uitgesteld. Zelfde voorstel in Amerika? De nieuwe Russische leiders hebben verder hun volk in de rede van Kosygin een betere levensstandaard beloofd na goedkeuring van het parlement te heb ben gekregen voor de afzetting van Nl- kita Chroesjtsjef als premier. Kosygin verklaarde dat er in de eco nomische ontwikkeling van het komende jaar voornamelijk zal worden gestreefd naar een verheuging van het nationale in komen en een opvoering van het mate riële en culturele peil van he<t volk. Ook de defensie zal worden versterkt, Kosygin is echter hierop niet dieper in gegaan. Hij gaf een uiteenzetting van het Rus sische economische ontwikkelingsplan voor 1965, met de traditionele Russische belofte van een steeds beter wordend leven onder het communisme. Hij legde de voornaamste nadruk op de verhoging van de levensstandaard en niet op de produktie van de zware indus trie. In 't verleden werd aan de zware- industriële produktie prioriteit verleend, als grondslag van de Russische defensie. De produktie van consumptiegoederen moet in 1965 met 7,8 procent stijgen het zuiver inkomen van het volk me* 7,3 procent. Verleden jaar is dit inkomen met 3.9 procent gestegen, aldus Kosygin. Bij de bespreking van de begroting voor 1965 verklaarde premier Kosygin dat de investeringen volgend jaar acht procent groter zullen zijn dan dit jaar. In de zware industrie zullen ze met 8.2 procent toenemen en in de lichte industrie met 7,7 procent. Kosygin zei dat het natio nale inkomen van de Sowjetunie volgend jaar met 14 miljard roebel of 6,1 procent zal toenemen. De levensstandaard" zal een reële stijging van 7,3 procent te geven. De slechte resultaten van de landbouw de afgelopen jaren weet Kosygin het ontbreken of in niet voldoende mate aanwezig zyn van landbouwwerktuigen. Hjj sprak zijn rede uit kort nadat de opperste Sowjet zijn benoeming tot op volger van Chroesj tsjef unaniem had goedgekeurd. SHREVEPORT, V.S. De eenen twintig personen die vorige week zijn gearresteerd in verband met de moord in Mississippi op drie strijders rassenintegratie zijn thans allen op vrije voeten gesteld. ,Als je hier komt voor Ellen kun je beter de achterdeur nemen. Dan kom je haar altijd tegen." 'TKÏEN de jongste kabinetsformatie -L de minister van o. k. en w. zelf de problematiek van radio en tele visie op de schouders nam, getuigde dat zowel van moed als van zin voor de werkelijkheid. Daarvóór immers was deze proble matiek toebedeeld aan een staats secretaris. Maar terwijl de huidige bewindsman voor andere delen van zijn beleid staatssecretarissen heeft aangetrokken, heeft hij radio en tv. aan zich gehouden. Helaas nadert onze waardering voor de minister hiermee wel zowat haar grens." Twijfel is namelijk gerecht vaardigd, of de minister thans wel op de juiste wijze naar oplossingen zoekt. Toen onlangs de bewindsman het lang verbeide rapport van de dus genaamde Pacificatiecommissie op tafel kreeg en hij ten aanzien van een der conclusies uit dat rapport een nadrukkelijk voorbehoud maak te, hebben wij over dit laatste tei- stond onze teleurstelling uitgespro ken. De Pacificatiecommissie had voor het vraagstuk van de reclame in de televisie een suggestie aan de hand gedaan die geheel paste in het bin nen ons land op natuurlijke wijze gegroeide bestel. Zij had hieraan voorts de suggestie verbonden, de verzorging van de reclame te laten lopen over het orgaan dat daarvoor al even natuurlijk in aanmerking kwam, te weten de pers. En juist op dat punt maakte de minister zijn voorbehoud. In plaats van het rapport te volgen is de bewindsman zich intussen zo wel ten overstaan van de Eerste als van de Tweede Kamer gaan be geven in vertogen die alle kenmer ken droegen van onverhoedsheid en van helaas onvoldoende doordacht heid. Geen wonder dat de minister tot dusver nauwelijks steun heeft gevonden: èn de manier waarop hij de zaak heeft voorgedragen èn dat wat hij heeft gezegd, voor zover het nog duidelijk was, heeft geen in stemming kunnen oogsten. We begrijpen dat de minister in een lastig parket zit. Maar dat geeft hem geen vrijheid om te handelen zoals hij doet Hij kent de gevoelens van de volksvertegenwoordiging. Hij be schikt over het rapport van de met zorg samengestelde commissie; in dat rapport zijn de beide hierboven ver melde suggesties nauw verbonden. Er is hem een richting gewezen. Niet aan te nemen valt dat de volks vertegenwoordiging plotseling zal doen alsof dat nog niet is gebeurd. Onze Indruk is, dat het departement de neiging heeft zich tezeer vast te bijten op ideeën die men daar een maal is gaan koesteren, ook nadat zij ten overstaan van de volksverte genwoordiging niet houdbaar zijn gebleken. Men tracht, ln plaats van uit de situatie de onontkoombare lessen te leren, nog zoveel mogelijk van de eigen opvatting te redden, maar ziet daarbij over het hoofd dat een bewindsman nu eenmaal voor zijn beleid de instemming van de volksvertegenwoordiging behoeft Anders wordt het een kwestie van heengaan. Het moet ons van het hart, dat dé minister de laatste weken zijn positie niet sterker heeft weten te maken. Zijn zin voor de werkelijkheid, waarvan wij in het begin van deze beschouwing gewaagden, moge hem dit doen inzien. Het betreft hier een waarschuwing die ook wij, en van uit genegenheid, hem gaarne doen toekomen. UTRECHT Van de nationale toeristenkoek was dit jaar weer een grotere portie voor de Nederlandse Spoorwegen bestemd. De vakantie dagtochten bijvoorbeeld bereikten met een toename van zestien pet. een hogere omzet dan ooit tevoren. De achtdaagse tochten naar Zuid- Limburg, Zeeland en Friesland trok ken zelfs tachtig pet meer belang stellenden. Ook de zogenaamde wan deltochten waren zeer in trek. De autoslaaptreinen noteerden rond tien pet meer auto's en reizigers. Alleen de bezetting van de toeristentreinen ^le reisbureaus viel wat tegen. Bij de vakantiedagtochten deden vooral de Deltawerken het goed. De ervaring MOSKOU. Rusland heeft zijn eerste fabriek, die volgens het kapitalisti sche systeem zal gaan werken. Het is een textielfabriek en heet Bolsjewisjka. De bedoeling van deze opzet is dat de directie, die blanco volmachten van het Kremlin heeft gekregen, de produktie van de goederen zelf mag bepalen. Aanvankelijk werd dit door een ambtenaar geleid die de warenhuizen van goederen voorziet. Over de eerste resultaten scheen directeur Noskow bij zonder optimisch. „De warenhuizen bestellen nu veel meer bij ons", zo ver telde hij. In het begin weigerden de consumenten goederen te kopen die zij niet mooi vonden. Het gevolg was dat er zich op den duur onverkoopbare produkten ter waarde van miljoenen roebels opstapelden bij de warenhuizen. Behalve het opstellen van een eigen produktieschema mag de directeur zelf de loonschalen vaststellen, de prijzen bepalen, beslissen waar vandaan de grondstoffen wor den betrokken, en welke nieuwe investeringen en verbeteringen er nodig zijn Met dit experiment hopen de leiders in het Kremlin na te gaan of Noskow en zijn medewerkers de fabriek zelf kunnen beheren zonder dat elk detail van de werkzaamheden door hogere gezagsdragers voor hen wordt uitgewerkt. En na.uurlijk wordt van hen verwacht, dat er winst wordt gemaakt. van de spoorwegen is. dat evenementen en toeristische nieuwigheden als een trek pleister werken. Ook is geconstateerd, dat de binnen landse belangstelling voor de Keukenhof en de Zuiderzeewerken achterblijft bij die van de buitenlanders. Merkwaardig is, dat veel Nederlanders de lekjes gaan op zoeken die reeds lang een aantrekkings kracht uitoefenen op de buitenlanders. Omdat het komende seizoen weer grote belangstelling wordt verwacht voor de Bollenstreek en de wegen dan toch ver stopt zullen raken, zyn de spoorwegen van plan nog meer treinen in Lisse te laten stoppen. Ook zijn de N.S, van plan meer dag tochten te organiseren. Er komt nog een tocht naar Schouwen-Duiveland en een bootreis van Dordrecht naar Antwerpen. De Ardennentocht wordt gewijzigd in een drielanden-tocht De achtdaagse vakantie reizen worden uitgebreid met een reis naar Twenthe en Vlaanderen. Een ander plan van de Spoorwegen is van Zwolle via Arnhem een rechtstreekse trein naar Vlissingen te laten rijden. De bedoeling is nog meer toeristen naar Zee land te brengen. SLOOTDORP De NV Petroland heeft gisteren gas aangeboord in de Wieringermeer. Geruime tijd brandde in Slootdorp een felle gasvlam. De Franse deskundigen hebben tot dus ver geen mededelingen over de vondst gedaan. Eergisteren vond dezelfde maatschappij bij Harlingen gas. In de NV Petroland werken drie Franse maatschappijen samen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1