Nieiuwe leidse Comrainl Voor loonsverhoging blijkt meer ruimte te zijn Nieuwe cijfers (CPB. en C.B.S.) tonen aan: Min. Veldkamp nodigde Roemers uit voor gesprek Auto te water lifter verdronk Tros vraagt voor radio en tv zendmachtiging Fabriek en vier huizen in vlammen opgegaan ïmk. (""O Commentaren Botsing van „25.000ste schip" op Waterweg Vijf man gered uit Ierse Zee Stofje in het oog van de Amerikaanse Mars-raket Dingdag 8 ■december 1964, 45ete jaargang Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Stantvastigh rs ghebleven hert In teghenspoet" Nieuwe depressie De Bilt verwacht tot woensdagavond, lijk regen. Aanvankelijk matige, later Overwegend zwaar bewolkt met ttide- krachtlge en aan de kost harde of storm. Stalij laats! (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Nieuwe cijfers van het Centraal planbureau en het Centraal bureau voor de statistiek wijzen uit dat de economische ontwikkeling van ons land in 1964 gunstiger is geweest dan blijkt uit het rapport van het Centraal planbureau, dat in september samen met de Miljoenennota werd uitgebracht. Op basis van de gegevens van het rapport van het Planbureau werden de recente loononderhandelingen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid gevoerd. Thans blijkt echter dat de stijging van de produk- tiviteit over 1964 geen vier maar zeveneneenhalf procent heeft bedragen. Bij een gemiddelde loonstijging I het afgelopen jaar ging de consump- van dertieneneenhalf procent over tie slechts viereneenhalf procent om hoog. De prijsstijging bedroeg even- Hogere uitkering minder-validen en blinden DEN HAAG De minister van maat schappelijk werk, mevrouw drs. J. F Schouwenaar-Franssen, heeft in een nota van wijzigingen op haar begroting 1965 aan de Tweede Kamer voorgesteld de uitkeringen voor minder validen van 21 tot 30 jaar met ingang van 1 januari te verhogen van f 28.20 tot f 40.30 per week en dus in overeenstemming met de algemene bijstandswet, de onderscheiding in leeftijdsklassen te laten vervallen. Verder wil de minister ook een wijzi ging aanbrengen in de uitkering voor blinden. Kostwinners en alleenstaanden krijgen volgens haar voorstel voortaan naast hun uitkeringen vergoeding voor kosten van huisvesting tot een maximum van f 15 per week, als zij zelfstandig een huis bewonen en van maximaal f 9 als zij kamerbewoner, zijn OUDENDIJK Op de rijksweg Hoorn —Amsterdam, bij Oudendijk, is gisteren een auto geslipt, tegen het betonnen uiteinde van een brug gebotst, over de kop geslagen en in het water van de Beemeter uitwatering terecht gekomen. Een lifter, de twintigjarige dienstplich tig soldaat A. Keesman uit Enkhuizen, werd uit de auto geslingerd en ver dronk. De bestuurder. J. S. uit Boven- karspel, raakte bekneld in de wrak stukkern van zijn totaal vernielde wagen Hij werd ernstig gewond, maar kon tij dig uat zijn benarde positie worden be vrijd. Onderzoek naar Goese politie (Van onze speciale verslaggever) GOES De rijksrecherche stelt eei onderzoek in naar zekere gedragingen binnen het korps van de Goese gemeente. politie. Een en ander geschiedt in op dracht van de procureur-generaal en na overleg met de officier van. justitie te Midelburg. De laatste is door de burge meester van Goes, mr. F. Huber, van het klachtenmateriaal op de hoogte ge steld. Burgemeester Huber verklaarde van morgen tegenover ons dat het onderzoek al een paar weken aan de gang is en op korte termijn zal worden afgesloten. Over de aard van de klachten kon hij zich S in dit stadium niet uitlaten. Het ging om ..bepaalde feiten", die een nadere be- studering noodzakelijk maakten. Van J malversaties zou geen sprake zijn. Uiteraard wordt door de rijksrecherche nagegeaan, of de feiten, waarom het gaat. strafrechterlijke gevolgen hebben. Diverse politiemannen hebben reeds een verhoor j ondergaan. Premieverhoging industriële brandverzekering DEN HAAG Met het oog op het bijzonder ongunstige brandschadeverloop overwegen de in Nederland werkende barndverzekeraars maatregelen ten aan- sien van de premie. Hoewel nog geen beslissing is genomen, verwacht men dat deze zich voorshands zullen beperken tot industriële verzekeringen, die zeer sterk tot de ongunstige gang van zaken bij dragen Maatregelen ten aanzien van premies voor woonhuizen en inboedels zijn nog "iet in bespreking. De 57-jarige J. Lodewijk is gister avond te Mussel, toen hij per fiets een *eg overstak gegrepen door een per sonenauto. De man werd tegen de straat totiingerd en was vrijwel op slag dood eens zeveneneenhalf procent. Het verschil van drie procent tussen pro- duktiviteitsstijging en toeneming van de consumptie wordt gezien als een bewijs dat inderdaad een groot deel van het zwarte loon ls gewit en dat waarschijnlijk het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud niet meer een zuivere weergave is van de werkelijkheid. De prijsstijging zou dus meer bedragen hebben dan zeveneneenhalf procent. Onze economie heeft zich daarmee ongeveer hersteld van de gevolgen van de loon- en investeringsexplosie van begin 1964. Het betalingsbalanste kort neemt af, de produktiviteit nam reeds sterk toe en de voorgenomen Investeringen van het bedrijfsleven voor 1965 zijn groter dan het plan bureau in september verwachtte. Deze nieuwe cijfers zijn door de re gering echter tot nog toe niet gepubli ceerd, maar wel bekend bij minister Veldkamp. Deze ontving hedenmorgen de voorzitter van het NVV, drs D. Roe mers. In kringen van de vakbeweging had men vanmorgen de indruk dat mi nister Veldkamp alsnog wil nagaan of er geen mogelijkheid is om met Inscha keling van de Stichting van de Arbeid voor 1965 loonbeleid te bedrijven. Het is de regering namelijk kennelijk dui delijk dat bij uitschakeling van de Stich ting in Nederland een groot stuk ver trouwen in het centrale loonbeleid ver loren zal gaan. De greep die men thans van bovenaf nog op de lonen heeftzou grotendeels verdwijnen en het zou vele jaren kosten om dit verlies weer te her stellen. Gelijktijdig met het gesprek tussen minister Veldkamp en de heer Roemers kwamen In het Tweede-Kamergebouw de fracties van de ARP en de CHU bij een voor een onderhoud met een dele gatie uit het CNV-bestuur. Onderwerp van gesprek was ook hier het probleem van het loonbeleid. Het leek er vanmor gen op dat minister Veldkamp nog een laatste poging zou doen uit de moeilijk heden te komen. In het stichtingsbestuur verklaarde hy vrydag zich nog op de situatie te willen beraden en een nadere beeslissing op korte termyn te zullen Reële eisen Tegen de achtergrond van de ecente gunstiger cyfers van het Centraal plan bureau en het Centraal bureau voor de Statistiek wordt in het algemeen het laatste compromisvoorstel van de vak beweging reëel genoemd. De vakcentra les zyn van mening dat het minimum loon van f 110 in deze omstandigheden voor de regering aanvaardbaar geacht moet worden, evenals de optrekking van de loonsverhoging van maximaal 4.7 tot 5 procent. Ook in werkgeverskring valt geen ra dicale afwyzing van deze geringe correc ties te horen. De vakcentrales vragen bovendien echter nog een geringe ver betering van de kinderbijslagen voor de grote gezinnen. De verhoging van de vakantietoeslag met een procent willen zij afhankelijk stellen van de conjunc turele ontwikkeling in de loop van het jaar. Het grote meningsverschil betreft de ondernemingsgewijze differentiatie die naar de mening van de vakcen trales gemiddeld niet meer dan twee procent zal gaan kosten, maar waar over de werkgevers een sterk afwij kende opvatting hebben. Zolang de Noordzeezender DEN HAAG Het bestuur de televisie- en radio omroep stich ting „Tros" te Amsterdam heeft bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk mach tigingen aangevraagd om radio televisieprogramma's te doen uitzen den. In haar brief aan de minister brengt de stichting wat de televisie betreft der meer het volgende naar voren: de ambities van de stichting gaan uit In Rotterdam 21/2 miljoen schade Drie blussers gewond geraakt na explosie (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Drie brandweer lieden zijn gewond geraakt, vier ge zinnen zün dakloos geworden, een fabriek is verwoest en er is voor ruim twee miljoen gulden schade toege bracht door een van de felste en grootste branden van dit jaar in Rot terdam. Het bedrijf van Goodwill Schuimrubber tussen Schiedamse- en Blokmakersstraat in het wes telijke stadsdeel, is voor de tweede keer binnen vier jaar door een alles verterend vuur verwoest. Het was een brand die duizenden Rotterdammers op de been bracht. Zii waren gealarmeerd door de tientallen meters hoge vlammen met lange uit schieters die de huizen in de omgeving in een fel licht zetten en door de dikke zwarte en stinkende rook die laag over de stad hing. De politie had handen vol werk om het talrijke publiek uit de ge vaarlijkste zone te halen. Hoe de brand is ontstaan, as nog niet met zekerheid te zeggen. Om kwart voor zes, toen de brand uitbrak, bevonden zich nog ongeveer tien mensen van het uit zeventig man bestaande personeel van het bedrijf zich in de fabriek aan de zijde van de Blokmakersstraat. Zij konden maar ternauwernood ontkomen aan de vuurzee. Het vuur vond voedsel in de grote hoeveelheid gereedgemaakte schuimrubborprodukten (ongeveer 4000 matrassen, grote hoeveelheden kussens, enz., enz.) in afval en in vaten latex-lijm waarmee vellen schuimrubber op elkaar worden geplakt. Waarschijnlijk hebben enkele van deze vaten voor ontploffingen gezorgd. Bij een van die ontploffingen in de fabriek zijn de drie brandweerlieden die aan de zijde van de Blokmakers straat waren binnengedrongen, verrast. Zij konden het binnen niet meer harden en strompelden naar buiten met brand wonden aan gezichten en handen. Onmid dellijk werden zij met gereedstaande am bulances naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Het zijn de beroepsbrandweerlie den W. Labrijn (29). M. Arts (27) en J. de Vos (26). De heer de Vos kon na behandeling terugkeren. De andere twee hebben der de graads verbrandingen in het gezicht. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was kon uitbreiding niet worden voorkomen. Om zeven uur was men de brand echter meester. Een overzicht van de grote brand die gisteren een fabriek van schuimplastic in Rotterdam in de as heeft gelegd. Ook een opslag- ïAaatsde kantoren en een aantal woonhuizen gingen in de vlammen op. De brand was te zien tot in Maassluis. Stagnatie bij N.S. Bromfietser dood na botsing met trein BOXTEL Op een van de belang- rykste ïynen van de Nederlandse' Spoor wegen. de noord-zuid-verbinding, is het treinverkeer gisteravond vyf kwartier opgehouden. De negentienjarige A. van. der Heyde reed op een overweg tussen Boxtel en Best tegen de reizigerstrein Eindhoven-Den Haag. De overweg was beveiligd met automatische knipperlich ten. Dc bromfietser kwam om het le ven. Bij de plaats van het ongeluk moes ten vijftien treinen wachten. Eerste ronde van landbomvmarathon BRUSSEL De ministers van land bouw van de zes landen van de Europese economische gemeenschap hebben van avond in Brussel de eerste ronde van de „landbouw-marathon" beëindigd, die tot doel heeft voor kerst tot een akkoord over een gemeenschappelijke graanprijs in de E.E.G. te komen. Er werd van gedachten gewisseld over een aantal met de eenmaking van de graanprijzen verbonden vraagstukken, waarbij de nationale standpunten van elk der E.E.G.-landen werden toegelicht. Zoals ook trouwens was verwacht kwam het tot geen enkele beslissing. het doen uitzenden van een programma op het eerste en/of tweede televisienet, bij voorkeur tussen 18.30 en 20.00 uur en tussen 22.00 en 23.30 uur. De stichting zou afstand willen doen van een evenredig deel van de kijkgelden indien haar zou worden toegestaan of niet tydeiyk, bij voorbeeld binnen het kader van een proefperiode, een perkt deel van de zendtijd te bestemmen voor het doen uitzenden van reclame, boodschappen. Voorlopig In haar brief brengt de stichting der naar voren er begrip voor te hebben dat mogelijk niet op zeer korte termlin van de minister een positief antwoord kan worden verwacht Daarom vraagt het bestuur in afwachting van de be schikking van de minister reeds aanstonds als voorlopige bestendiglngsmaatre- gel van wat in een dringende behoefte ii gebleken te voorzien een voormachti ging tot het gebruiken van de Noordzes televisie-zender, uiteraard zo nodig in Nozema-raam, als een voorlopig derd< net De stichting voegt hieraan toe. dat het niet gebruiken van deze zender verlies van zendmogelijkheden zou betekenen, juist in een tijd dat van rijkswege de middelen ontbreken om uitbreiding het zenderpark te geven zoals door de regering is meegedeeld Het bestuur van de TROS meent, dat op deze wijze West-Nederland een derde programmakeuze kan behonden zolang het centraal antennesysteem nog niet is doorgevoerd, zonder dat dit de overheid of de kijker extra geld kost. Radio Wat de radio-programma's betreft vraagt de stichting machtiging program ma's te mogen uitzenden via Hilversum L Hilversum II of het derde fm-net De voorkeur van de stichting gaat uit naar het derde fm-net. Evenals voor de televi- de stichting bereid afstand te doen een evenredig deel van de luister gelden indien haar zou worden toege staan binnen het kader van een proefpe riode een beperkt deel van de zend tijd te bestemmen voor het doen uitzen. "en van reclame-boodschappen. Mocht de minister ook op dit verzoek niet binnen zeer korte tijd gunstig kun- beschikken, dan vraagt de stichting het doen uitzenden van radlo-pro- gramma's eveneens een „voormachtiging" tot het gebruiken van de Noordzee-radio- zender. Commissie De stichting verklaart zich bereid om hetzij een rechtstreekse benoeming, hetzij bindende voordracht door de kroon de leden van een programma-advies commissie te aanvaarden en tevens deze commissie reële preventieve en repres- 'eve bevoegdheden te geven. De stichting deelt ten slotte In haar uitgebreid schrijven aan de minister me de, dat reeds meer dan 200.000 Nederlan ders zich als deelnemer van de TROS hebben opgegeven. Zij verwacht In de komende weken nog vele tienduizenden deelnemers te kunnen inschrijven. Wekenlang werd de omgeving van het noord-Finse dorpje Holoila on veilig gemaakt door een reus achtige wolf, die nadat hij tijdens een drijfjacht werd geschoten, meer dan 84 kilo bleek te wegen. De foto toont het beest op een weegschaal, omringd door de opge luchte dorpelingen. Prinses Beatrix naar de West DEN HAAG Prinses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 achtereen volgens een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Suriname voor zichzelf opeisen- Soms vraagt men zich af, zonder overigens aan hun belangrijkheid af te doen, of ae to toch niet belangrijker schijnen dan ze in werkelijkheid zijn- In elk geval zal het op den duur op niet weinigen Irriterend moeten inwerken. In de wereld van radio en televisie is thans openheid het modewoord. Het doet het wel in een tijd die door openheid wordt gekenmerkt. Ook bij radio en tv. is openheid het parool- Maar de problemen rijzen levens groot, wanneer gevraagd wordt, in welke mate openheid en hoe te ver werkelijken. Dan blijkt dat men er alleen met kritiek op het bestaande stelsel niet komt. Het aantal sympathisanten voor een te verlenen concessie lijkt een bruik bare maatstaf. Maar dan is de vraag weer billijk, wat onder sympathisan ten moet worden verstaan. Van de omroepverenigingen is als regel één uit een gezin lid voor het gehele gezin. Maar het gehele gezin sympa thiseert Stelt men een gemiddeld ge zin op vijf personen, dan kan een omroepvereniging die 400.000 leden telt dus geacht worden een twee miljoen sympathisanten te hebben. Dit ware wel te bedenken wanneer men leest dat een van de nieuwe ge gadigden zich beroept op een aan hang van 200.000. Wat zijn dat. indi- viduelen of gezinnen? Ook een getal van 200 000 individuelen achten we al niet kinderachtig, maar het maakt toch wel even verschil. En enige helderheid is op het minst wenselijk. f)OK voor het komende jaar staan voor leden van het Koninklijk gezin reizen naar de West op het programma. Prinses Beatrix gaat in februari, later gaan ook Koningin en Prins. Bovendien gaat de minister president. Wij verheugen ons over deze reis plannen. vooral nu ze de indruk ma ken een onderdeel te zijn van de normale vorstelijke plichten. Destijds is het vaak betreurd dat nimmer een lid van ons Koninklijk huis een be zoek heeft gebracht aan Nederlands- Indië. Maar aan verre reizen zat toen heel wat meer vast- De verbindingen zijn nu heel wat gemakkelijker en daarvan mag profijt worden ge trokken. De West mag niet menen, in de be langstelling van ons Vorstenhuis ach ter te staan. In Nederland wordt op bestendiging van de bestaande be trekkingen tussen de onderscheidene rijksdelen prijs gesteld. Daarom, nu de moderne techniek het mogelijk maakt, ook een regelmatig contact. Bij vorige gelegenheden al heeft de West laten blijken, hoezeer deze be zoeken worden gewaardeerd. Voor waarde voor een hechte band tussen Nederland en de West is. dat men de betrekkingen de inbreng weet te geven van de levende personen. Wel nu, is daar ook buiten de West ons vorstenhuis niet altijd voortref felijk in geslaagd? Schepen in nood in zuare storm (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Bij de ingang van de Nieuwe Waterweg zijn vanmorgen omstreeks kwart over zeven het pas sagiers-vrachtschip Alhena van Van Nievelt Goudriaan en co te Rotterdam (het 25.000ste schip van dit jaar) de Noorse tanker Sigvik met elkaar aanvaring gekomen. Voor de Alhena waren de gevolgen ernstig. Het schip kreeg een gat in de boeg van de kluis tot onder de waterlijn en is voor an ker gegaan. De Sigvik, die uitgaand was, zette aanvankelijk haar reis voort, maar korte tijd later keerde zjj terug. De tanker zou ligplaats nemen in de Bot lek. Als gevolg van de aanvaring moest de Franse tanker Sivelle (49.320 ton) die 01 weg was naar Europoort een ultwykma. /re uitvoeren. Daarby is het schip ongeveer een myl buiten het noordei hoofd van Hoek van Holland aan de grond gelopen. Toen de aanvaring geschiedde stond m zuidwester wind. windkracht negen. De Alhena, 7289 brt. stond op het punt binnenlopen toen zy door de Sigvik. WASHINGTON. Het elektronische oog waarmee het ruimtevaartuig Marincr 4 zich richt op de ster Canopus, heeft het contact met de ster opnieuw verloren, zo is door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) meegedeeld. Volgens technici van de Nasa kan de storing zijn veroorzaakt door een stof deeltje dat de lichtstraal zou hebben gebroken. De heldere ster Canopus dient de Marmer 4 als baken op zijn reis naar Mars wirTp 5?sS?,T'S^.ira,,UWn I'wer-T^epi*? De datum waarop dat zal geschieden is niet bekendgemaakt. 12.859 brt., werd geramd. Hulp was on middellijk ter plaatse. Twee sleepboten van L. Smit en co's internationale sleep dienst, Steertbank en Schouwenbank, voeren uit om zonodig assistentie te ver lenen. En ook de reddingboot voer naar de Alhena. Omdat het schip waterdichte schotten heeft, bestond er geen gevaar voor de opvarenden. Het schip ging ten anker en zou zo spoedig mogelijk worden binnengesleept, hetgeen echter door de storm en het vallende water, volgens des kundigen een zwaar karwei zou zyn. Het scheepvaartverkeer is alleen direct na de aanvaring gestremd geweest. Na tien minuten werd de Nieuwe Waterweg weer vry gegeven. Gered Op de Ierse Zee, waar een zware storm heerste, namen gisteravond en vannacht zeker negen schepen deel om de beman ning te redden van het Deense schip Scantic. De 326 ton metende kustvaarder was gisteravond reeds reddeloos aan de golven en de wind overgeleverd toen er i lek in de machinekamer ontstond. Vanmorgen kon het 6500 ton metende Britse vrachtschip Arthur Allbright mel den, dat het vijf opvarenden van de Scantic van een rubbervlet had opgepikt. Na deze geslaagde reddingspoging koos de Arthur Allbirght koers naar de haven Barry. cfnaehz egkernowi sbanwas-kd-ew tin Helikopter Ook elders op zee verkeerden scnepen i moeilijkheden. Zondagnacht strandde reeds by Callantsoog de Nederlandse kustvaarder Teunika. Dit schip van 199 ton is eigendom van de rederij A. Polder uit Amsterdam. Gisteren ts het personeel van het bu- 'au Wijsmuller de gehele dag in de weer geweest om de kustvaarder vlot te krij gen. Men maatke vooral haast omdat nog zwaarder weer op til was. Daarom scha kelde men een helikopter in om de sleep- •erbinding tot stand te brengen tussen de kustvaarder- en de sleepboot Hector. Nadat de rijkspolitie het strand tussen de twee strekdammen had afgezet, landde de helikopter omstreeks half vier op het strand. Daar was ruim 1.000 meter staal draad uitgelegd, waarvan het uiteinde (Voor vervolg zie pag. 8)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1