Witte droom Britten experimenteren met nieuwe „luchtfiets" J oor technisch aangelegde amateurs Vliegen door middel van spierkracht v- Ons land met minder en grotere steden gediend Toch verjaring van nazi - misdaden Bonn thans in verlegenheid Soebandrio ontkent aftreden Soekarno ACADEMISCHE EXAMENS 7 MAANDAG 7 DECEMBER 1964 Anderhalf miljard meer aan niet- kohierbelasting DEN HAAG. Alleen al de nict- kohierbelastingen hebben in de eerste tien maanden bijna anderhalf miljard gulden meer opgebracht dan een jaar te voren. De loonbelasting steeg met f602 miljoen tot f2342.5 min, invoerrechten namen met f335,4 min toe tot f1291 min, waarvan f 627 min bijzondere invoerrech ten op benzine en andere minerale oliën, en de omzetbelasting, met f 396 min tot f2179 min. Dividendbelasting daalde f 17 min tot f 147 min. commissarissenbelas- ting met fl min tot f24.5 min. tabaks accijns bleef op ongeveer f466 min. In totaal brachten niet-kohierbelastin- gen f7447 .6 f vorig jaar 6026) min op. Voor oktober nam de totale opbrengst voor het eerst meer dan f800 min tegen vorig jaar f696 min en in de laatste maand van het vorige kwartaal f791 min. Loonbelasting bracht f269 (v.j. 211) min op. omzetbelasting f205 f182) min. in voerrechten f145 (104) min. gezamenlijke accijnzen f92 (85) min. waarbij tabak accijns met f4 min steeg. Zowel alcohol als bieraccijns steeg f2 min, doch suiker accijns daalde bijna f 1 min. De opbrengst van de kohierbelastiingen was in de eerste 10 maanden f3969 min of f 340 min meer. In oktober bedroeg zij f1173 (v.j. 1080) min. Vennootschapsbe lasting steeg f76 min. (Van onze luchtvaartmedewcrker) LONDEN Uitvinders, deskundigen op het gebied van aërodynamica, leden van vliegclubs en een aantal technisch aangelegde amateurs in Enge land zijn op zoek naar een nieuwe vorm van luchtvervoer, de „luchtfiets". De activiteiten op dit gebied begonnen in 1960 toen de Britse industrieel Henry Kremer, vijftigduizend gulden uitloofde voor een luchtwaardige ma chine die door spierkracht kon worden aangedreven. veel gevraagd wordt. Twee vliegtuigont werpers hebben zo n toestel ontwikkeld en gebouwd; een piloot van de BUA en een wielrenner, die aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen, zullen deze machine aandrijven. Verder zijn er dan nog een man en een vrouw in de buurt van Londen, die aan hun eigen droom- fiets werken, de prijs is uiteindelijk ver leidelijk genoeg. Zacht weer DE BILT Een krachtig, neg in be tekenis toenemend gebied van hoge- luchtdruk strekt zich nu uit van de Oeral tot in Spanje, oceaandepressies bewegen zich daarentegen naar de om geving van IJsland, waar een omvang rijk gebied van lage druk is ontstaan. Tussen beide druksystemen in voeren krachtige tot harde zuidwestelijke win den zachte oceaanlucht over de Britse eilanden naar West-Europa. Deze situatie zal een paar dagen aanhouden en daarom blijft het weer in onze omgeving de eerstkomende dagen zacht, er zal daarbij af en toe veel wind zijn. ZON EN MAAN Dinsdag 8 december; zon op 8.35, onder 16.39;- maan op 12.10, onder 20.12. Zaterdag 12 december: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 4 S 6 7 8 9 2 J 4 S 6 8 9 Horizontaal: 1. gemeente in Overijssel- bloeiwijze; 2. alvorens-meisjesnaam: 3 voorgeschreven kerkgebruik-deel van de dag; 4. niet begroeid-eik; 5. stad in Dren- te-vracht; 6. Nederlands schilder-berg plaats; 7. oud gewicht-voorzetsel-voorzet sel; 8. bloem-ik (Lat)-muzieknoot; 9. an dere naam voor Turken-meisjesnaam: Vertikaal: 1. geraamte-voor; 2. anders gezegd-meisjesnaam; 3. voorzetsel-de 12 machtige goden der Germanen-voorzet sel; 8. bloem-ik (Lat)-muzieknoot: 9. an- en Limburg-plechtige gelofte-welaan: 5. tijdrekening-zijtak Donau-puntig voor werp; 6. prozaverhaal-voornaamwoord: 7. telwoord-oder dergleichen fafk),-bijb. fi guur; 8. meisjesnaam-meisjesnaam; 9. wiel-rijkstelefoOn (af k)-dorp in Lim burg; OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. fan, 4. pardel. 9. alom, 11. reet, 12. trommel; 16. Noë. 17. pa: 18. boeren; 21. ara: 22. een: 23 Santos, 25. er; 27. git: 28 genaken, 31 dole; 32; snel, 34 Dommel; 35 toe. Vertikaal: 1 fa. 2. alt. 3. nomen. 5 arm; 6. reep: 7. del: 8. et: 10. moor: 13; mees; 14. haast: 15 abeel: 17. pro; 19. oer. 20. naga. 21. attent; 24. niks; 26. helm; 28. gom; 29. nee; 30 neo; 31. do; 33 le. Om voor de uitgeloofde prijs aanmerking te komen moet de n chine ononderbroken op eigen kracht van de grond stijgen ,een hoogte minstens drie meter bereiken en vlie gend een achtvormig parcours afleg gen, met twee bochten van 180 gra den. In november 1961 verschenen de ste door mankracht voortgedreven chines in de lucht. De prestaties w echter van die aard, dat zjj nog niet voor de prys In aanmerking kwamen. De laatste tijd tekent zich echter een groot enthousiasme om deze uit daging te aanvaarden. Het is een zuiver Britse aangelegenheid, want volgens het reglement moet de inschrijver, ontwer per en vlieger ingezetene zijn van hel Verenigd Koninkrijk of van het Geme nebest. Een tweede bepaling zegt, dat het type moet zijn ontworpen, gebouwd en gevlogen binnen het Gemenebest. Rivalen Studenten van de Universiteit Southampton hebben reeds een lucht fiets gebouwd, die ook al heeft gevlogen. Een groep studenten van het Imperial College in Londen heeft thans de taak overgenomen om het type verder te ont wikkelen. Voorts zijn er dan de leden van de Hatfield Manpowered Aircraft Club, van wie de meesten employé's van de Havilland vliegtuigfabriek zijn. Onder leiding van de heer J. C. Wimpern ney bouwden zij het Puffin-toestel. Beide ontwerpen, die een vleugèlspanwijdte van 24 meter hebben, maken gebruik van de wielen van een racefiets. De trappers zijn gekoppeld en verbonden met de luchtschroef. die het toestel met ;n snelheid van dertig kilometer per ur door het luchtruim trekt Misschien maakt de luchttandem een kans, omdat 't voor voortbewegen van een dergelijke „luchtfiets" van een man te Prof. Delf gaauw contra minister Vanwege de verjaring der drijven op 8 mei van het volgend jaar, is de Bondsregering by alle andere moeilijkheden, die zij al ondervindt ernstige verlegenheid geraakt. Sij is in het middelpunt gekomen van x anti-Duitse campagne, nadat zij heeft geweigert om de verjaringstermijn (van twintig jaar) te verlengen. Deze geldt voor alle moorden-en heeft met nazi-misdrijven niets te maken. Wat de Bondsregering in feite heeft geweigerd het scheppen van een speciale recht spraak. Daarmee hebben juist de nazi's geopereerd. Op dit pad wenst de rege ring in Bonn haar met bloed bevlekte Het door mankracht voortbe wogen Puffin vliegtuig. Het fietswiel steekt nog juist onder de romp uit. .,rechts"-voorgangster niet te volgen. Dit rechtsstandpunt dat de Bondsre gering zeker niet gemakkelijke heeft in genomen vindt in het buitenland geen waardering. En by velen in het West- duitse binnenland overigens ook niet. De maand mei werd in 1945 door de geallieerden vastgesteld als begin der verjaring. Daarbij kwam het automatisch al tot een verlenging van de verjaringstermijn. Het begin der verjaring in mei 1945 be trof namelijk ook de misdaden, die na zi's tussen 1933 en 1945 hadden gepleegd. De verjaring werd daardoor reeds met twaalf jaar verlengd. Gecompliceerd Het is een gecompliceerd probleem, waarvoor de regering in Bonn zich ge steld ziet. temeer waar in de strafrecht- hervorming in West-Duitsland, waaraan al sinds 1956 wordt gedokterd, is voorzien •n verlenging van de verjaringster mijn voor alle misdaden, die met tucht huis kunnen worden gestraft (dus ook moord) tot dertig jaar Deze strafrechthervorming is evenwel door het parlement nog steeds niet aangenomen en het is niet waarschijn lijk ook dat deze vierde Bondsdag haar in behandeling zal kunnen nemen. De Centrale Raad der Joden in Düssel- dorf heeft de regering in Bonn een compromis aan de hand gedaan: voor uitlopend op de aanneming van de strafrechthervorming de verjaringster mijn maar vast tot dertig jaar te verlengen. Ook op dit compromis meende de regering niet te kunnen ingaan. Wat de zeer weinige nog onontdekt gebleven nazi-misdadigers betreft; de Israëlis beweren in hun archieven de ;n te hebben van tussen de 1000 en 2000 nazi's, die nog ongestraft zyn ge- Een denkbare tussenvorm, die nog steeds in gesprek is, is het begin der verjaring te verleggen tot de datum 5 mei 1949, toen de Bondsrepubliek werd gesticht. Dit zou de Westduitse justitie ieder geval nog vier extra jaren De 37-jarige J C. Burry is zondag avond in Apeldoorn omgekomen, tóen iet zijn auto in een flauwe bocht op de Jachtlaan tegen een boom botste. De 49-jarige G S.. die als passagier in de auto zat. werd zeer ernstig gewond Beduusde Anita vierde thuis Sinterklaas TILBURG. Een overgelukkige vader en moeder Van Delft hebben zaterdag hun driejarige Anita weer ge. zond en wel thuisgekregen. Deze Til- burgse kleuter werd vier weken ge leden onverhoeds door een aantal honden aangevallen. Mocht het kind al in het ziekenhuis van de ene verbazing in de andere zijn gevallen door de vele prentbrief kaarten en cadeaus die in de loop van de weken op haar bedje waren gelegd, nu, bij haar thuiskomst, was ze vol komen beduusd. Allemaal „meneren met fototoestellenschrijvende me neren''. ooms. tantes. Ze kreeg een hoeveelheid speelgoed waar alle kin deren uit de Klaverstraat hun speel goedkasten wel mee konden vullen. Was het wonder dat Anit.a maar het liefst dicht bij haar moeder bleef en dat ze niet meer kon volgen wat haar allemaal werd aangeboden. AMSTERDAM Het kan nau welijks aan twijfel onderhevig zijn, dat de economische ontwikkeling van ons land zou zijn gediend door het bestaan van veel minder, en dus van grotere en sterkere gemeenten. Nergens is deze problematiek ac tueler dan met betrekking tot de ste delijke agglomeraties in het westen van het land en op het ogenblik met betrekking tot de Amsterdamse ag glomeratie. Dit zegt prof. dr. G. Th. J. Delfgaauw, hoogleraar in de staatshuishoudkunde aan de universiteit van Amsterdam. In het begin van een artikel in het laatste nummer van Economisch-Statistische Be richten gewijd aan het bestuursprobleem van de Amsterdamse agglomeratie. Prof Delfgaauw heeft deze agglomeratie to uitgangspunt gekozen voor een beschou wing, welker algemene strekking z.l. ook toepasselijk kan worden geacht op ande re soortgeltjke gevallen, met name op de Rotterdamse en Haagse agglomeratie. Over de structuur en het bestuur v« een agglomeratie zegt prof. Delfgaauw; „Een agglomeratie zou moeten bestaan uit een aantal, aan het inwonertal geme ten, min of meer gelijkwaardige, wijken, Met betrekking tot de Amsterdamse ag glomeratie kan men zich voorstellen da: die in een dozijn wijken van elk onge veer 100 000 inwoners zou worden ge splitst. Elke wijk krijgt zijn w(jkburge- meester en wijkwethouders terwijl de wijkraad de plaats inneemt van de ge meenteraad doch met een taak, die be perkt blijft tot een reeks in de we limitatief op te sommen functies. Uiter aard wordt de wijkraad door de inge- tenen gekozen Mairie Elk wijk krygt zyn „wijkhuis" „mairie"). Daar vindt men de bureaus van bevolkingsregister en burgerlijke stand van sociale zaken, van militaire zaken, alsmede voor alle takken dienst, waarvan in verband met de taak het wükbestuur behoefte bestaat Daar ook heeft de voor de wijk comne- tente commissaris van politie z\jn zetel Een goed georganiseerde ..mairie" is een belangrijk werktuig in dienst van he en het bestuur zo dicht mogelijk bij de bestuurden te orengei.. Bestuur Het aggiomeratieoestuur Destaat uit een agglomeratieourgemeester. die voorzitter n het college der burgemeesters van de afzonderlijke wUken en voorts uit agglomeratiewethouders en een aggiome- ratieraad. De taken van het agglomera- Indonesische minister op Schiphol SCHIPHOL. Op doorreis van Dja karta naar New York, waar hij de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties gedurende een week gaat bij wonen, heeft de Indonesische minister buitenlandse zaken. Soebandrio, gisterochtend categorisch ontkend dat Protestactie: enkele dagen geen vervoer AMSTERDAM Tachtig van de on geveer 120 grotere wegvervoersonderne- mingen in Amsterdam stellen zich door een landelijke vervoersstaking ge dagen te protesteren tegen de hoging van de wegenbelasting. Een voorstel hiertoe werd ingediend aangenomen op een zaterdag ge' den vergadering. De collega's over; den lande zijn uitgenodigd aan de actie nee te werken. Het is de bedoeling de ■ervoersstaking te doen samenvallen en extra goede servicebeurt voor vagenpark. 18 Ik doe de volgende morgen zelf uitgebreid mijn boodschappen. In mijn nog ongebruikte oven bak ik mijn eerste cake. De kamer wordt opgevrolijkt door verse bloemen uit de tuin. De hele dag heeft een vreselijke opgewondenheid te pakken. Ik heb pas rust als alle dingen gereed zijn. Hans is 's middags al om vier uur terug uit de wijk. Ik ben juist van plan me te gaan verkleden als hij komt binnenvallen. „Een vroegertje, hè? Het weer is te mooi om ziek te zijn.-' Hij gaat op de drempel van de tuindeur zitten, zijn armen om zijn opgetrokken knieën. Genietend kijkt hij de kamer in. „Heb je thee, Wies, of is dat een beetje erg veel ge vraagd?" „Als je zeven minuten geduld hebt? Hoe laat komt hij eigenlijk?" vraag ik meteen, met een blik op mijn witte huishoudschort. Ik probeer igemerkt de blouse in mijn rok te stoppen, die natuurlijk weer overheen zwabbert. „Niet voor een uur of zes, denk ik," stelt Hans me gerust. „Nog steeds zenuwachtig?" „Helemaal niet, maar ik zie er nog zo gek uit." „Als een daghitje van zestien," constateert Hans. Hij zeg.t het vrolijk, een beetje vertederd bijna, maai- dat hoor ik later pas. ,Ja, hoor eens," val ik uit, „ik kan nu een maal niet de hele dag de grande dame uithan- Meteen hol ik de kamer uit. zet een veel Fe volle ketel water op. Ik knijp mijn handen dicht om myn tranen terug te houden. Zijn aar dige buurmeisje, een onbenullig kind. Mary. Mary. Mary. Ik zal hem laten zien vanavond dat ik ook een vrouw ben, al heeft hij dat dan nog nooit gemerkt. Terwijl ik eindeloos wacht tot het water kookt, •oei ik me steeds kinderachtiger worden. Wat bezielt me dat ik niet meer tegen een plagerij tje kan? Wat moet Hans wel niet van me den ken. Met de nog wat bleekjes uitziende thee op een blaadje loop ik terug naar de kamer en klop zachtjes op de deur. Ik duw hem meteen open. Hans zit nog in dezelfde houding voor zich uit te staren. Mynheer, uw thee. Wilt u ze daar hebben of zal ik ze op het tafeltje zetten?" door Heieen van Batenburg Een ogenblik kijken we elkaar aan en dan proesten we het uit. „Hierzo, jongedame, en omdat je zo beleefd bent. mag je naast me zitten op het stoepje. Sinds wanneer kan jij niet meer tegen plagen. Wies?" „Sinds ik met jou getrouwd ben," Hap ik er uit. Hij grinnikt zachtjes. „Dan zul jij je moeten veranderen, vrees ik. Ik plaag al sinds mijn derde, dat is nooit meer uit te roeien." Hij ziet er zo jongensachtig uit met zyn losgetrokken das en het open liggend overhemd, dat ik de onbegrijpelijke neiging voel opkomen met mijn handen door zijn steile kuif te graaien. Ik grijp haastig mijn theekopje. „Sinds je derde," zeg ik peinzend. „Dat zal wel kloppen, want toen je met mij begon, was je er al geroutineerd in." „Heb ik jou weieens geplaagd?" „Alsof je dat niet meer weet. Je zei altijd dat ik zulke grote tanden had, en toen ik een paar- destaart kreeg, beweerde je dat het precies pas te bij mijn paardegezicht." „Nee," protesteert Hans, „Wiesje. nee. heb jk ooit gezegd dat jij een „Wel. En als ik iets zei dat je niet aanstond, begon je te hinneken." Hans kan niet meer bijkomen van de lach. Opeens zitten we allebei rechtop te luisteren „Er wordt gebeld." zeg ik. alsof dat iets zeld zaams is in dit huis. „Hij kan het toch niet zijn. Hans?" Hans is al bezig zijn boordje dicht te knopen. „Ach, welnee," zegt hij tamelijk onzeker. „Het zal het meisje van Landsman zijn. Ze zou van middag een flesje jeweetwel afgeven." Opgelucht hol ik naar de deur. „Dag meiske." zegt een vrolijke stem. „Dok ter thuis? Of mevrouw?" Daar ga je voor de tweede keer, Wiesje, denk ik. en ik kan niet helpen dat ik in de lach schiet. Meteen gaat de kamerdeur open. ..David!" roept Hans. „Kom verder, kerel!" Hij steekt zijn ene hand naar zijn vriend uit en legt de linker om mijn schouder heen. „Mag ik je meteen mijn vrouw voorstellen?" David Aksberg weet een moment niets te zeg gen. Dan zie ik de pretlichtjes achter zijn grote brilleglazen dansen. Ik verlies mijn verlegenheid en vind hem opeens verschrikkelijk aardig. ..Op dit moment, mevrouw Ter Wele, wordt mij alles duidelijk," zegt hij bijna plechtig. Hij zet zijn tas neer en neemt zijn donkergerande bril af. „Mijn vriend Hans is ccn kalm en be zadigd man. die weliswaar een enkele maal 'uit de band springt, maar nimmer overhaaste be sluiten neemt. Wie, zo vroeg ik mij af, wie kan hem ertoe gebracht hebben, zo snel deze grote beslissing te nemen. Thans weet ik het ant woord. Dat bent u, mevrouw. Het mysterie is opgelost. Wie u ontmoet, is besloten." Hij schudt me hartelijk de hand. „Luister nou eens, oude jongen," zegt Hans, „ik weet sinds lang dat je grote retorische gaven bezit. Maar kom nou maar mee naar binnen." Boven op mijn kamer besteed ik de grootste zorg aan mijn toilet. Ik ben in tijden niet zo echt vrolijk geweest. Hans en David lopen de tuin op en neer en redeneren alsof hun leven er van afhangt. Ze merken geen van beiden dat ik voor het open raam sta, zo verdiept zijn ze in hun gesprek. Ik pak een doosje lucifers van het ta feltje en mik op Hans' achterhoofd. Het komt tussen de rozestruiken terecht. ..Hebben jullie al trek in thee, of mag ik nog niet storen?" „We versmachten," roept Hans. David neemt zijn bril weer in* zijn hand en ik voel dat hij van plan is weer een plechtige re devoering af te steken. (Wordt vervolgd) wegen af Hij weet de desbetreffende geruch ten. die de laatste tyd vry geregeld in de pers opduiken, aan kwaadwillig heid van „landen die ons vijandig ge zind zijn" en voegde eraan toe: „Die zouden Soekarno en my graag kwijt zijn." Gepolst over de kwestie Maleisië zei hij: „Hef schijnt dat er van de andere zijde indicaties zijn om tot een overeen komst te komen. Dat moet ik even gaan polsen in New York. Ook wij willen de kwestie graag tot een oplossing brengen. Wij zijn al zover gegaan dat wii de be slissing willen overlaten aan een Afro- Aziatische commissie." Opnieuw bevestigde Soebandrio voorts, dat Indonesië zich niet in staat van oor log bevindt met Maleisië, aangezien het Maleisië nooit de oorlog heeft verklaard. Gevraagd naar zijn officiële bezoek aan Nederland, antwoordde de minister te verwachten dat hij dit in de loop van het volgend jaar zal brengen. Over de wijze waarop het herstel der betrekkingen met Nederland zich ont wikkelt was Soebandrio wel tevreden, al vond hü dat er nog geen sprake was van vooruitgang in concrete uitvoering. Gevraagd of zyn gezin In Djakarta wel licht zaterdagavond nog Sinterklaas heeft gevierd, antwoordde h(j na een korte aarzeling: „Ik geloof dat wij ons geld wel beter kunnen besteden." tiebestuur strekken zich uit over de In de wet opgesomde onderwerpen. De ag- glomeraueraad zou door alle ingezetenen der agglomeratie rechtstreeks moeten worden gekozen. Te overwegen valt aan de samenstelling van de agglomeratleraad een districtenstelsel ten grondslag te leg gen. Elke wük zou dan in de agglomera- tieraad een aantal vertegenwoordigers krijgen dat afhangt van het inwonertal van de wijk. Zulk een wükenstelsel voor het samenstellen van de agglomeratie- raad zou eroD neerkomen, dat elementen van centralisatie en decentralisatie in het gehele agglomeratiebestuur evenwichtig tegen elkaar zouden zijn afgewogen. Dürer en zijn tijd in het Rijksmuseum AMSTERDAM Zaterdagmiddag 12 december zal dr. M. Horst, cultureel at taché van de Duitse ambassade in het Rijksmuseum de grote winter expositie „Dürer en zijn tijd' openen, die daar tot 7 februari gehouden wordt in het kader van het Nederlands-Duits Cultureel Ver- Deze expositie omvat een keuze van de kostbare studies van de vroege Duitse meester-tekenaars. Dürer is aanwezig met 40 tekeningen en aquerellen. Voorts zijn er bladen van Mathis Grünewald, de Cra- nachs (vader en zoon). Hans en Ambro- sius Holbein Hans Baldung Grien, Al- brecht Altdorfer en Wolf Huber. Alle 150 geëxpoeaerde bladen zijn in de ca talogus afgebeeld. Kostenstijging Veneta ten dele ingehaald HILVERSUM. Veneta was over 1963/ 1964 niet ontevreden. De terugslag door de loonexplosie is meegevallen en een deel is goedgemaakt door efficiency. Reeds voorgesteld is 13 (vorig jaar 12) dividend en 1 (2) toevoeging aan de dividendreserve, die nu f 137.900 of 7 bedraagt. De geconsolideerde bruto-winst was f 1,04 (1,07) miljoen en na afschrijving f70.000 (115.000) belasting was de netto-winst f467.907 (470.676). Bij de N.V. bleef na f250.000 afschrijving en f150.000 toevoeging vernieuwingsreserve f467.734 468 4261 winst over. De orderstand wekt voorzichtig opti- nisme. De inhaalvraag bij woningbouw stemt hoopvol. Machines voor speciaal soort vloerbedekking komen dit boekjaar doch zullen de winst ditmaal nog niet vergroten. Hiervoor is vóór de stij ging der rente f 800.000 lang krediet ver kregen. De loonsverhoging van 1 januari 1964 verhoogde de werkelijke kosten met 15 De omzet bleef stijgen, doch het beperkte aanbod van geschoolde krach- n werkte weer tegen. Bij de Deventer Tapijtfabriek was de weerslag sterk door het zeer grote aantal voorverkopen. Bij Raventa werd de pro- duktie sterk gestremd door opstelling de machines. Over het vergrote ka pitaal werd slechts 4 uitgekeerd. In de eerste 7 maanden van het lopende jaar de winst al flink gestegen. Lening Gasunie GRONINGEN. Op 16 december staat de aangekondigde inschrijving open op f300 miljoen 53i 15-jarige obligaties f 1000 Nederlandse Gasunie a 100 storting 14 januari. Een nader vast te stel len bedrag van ten hoogste een derde zal worden toegewezen aan een te vormen verkoopgroep van een beperkt aantal bui tenlandse banken, uitsluitend te plaatsen het buitenland op inschrijvingsvoor- waarden. Aflossing a pari in tien jaarlijkse ter mijnen van f30 min, het eerst 1971. Ver vroegde aflossing is mogelijk vanaf 1975 't.m. 1979 a 101 Herkapitalisatiebomis Orenetein en Koppel AMSTERDAM Orenstein en Koppel zal als de wet op de herkapitalisatie tot stand komt. in 1965 een herkapitalisatie- dividend van 25'/» in aandelen voorstel- bovendien een contante extra-uit kering, groot 6!<*/t ter voldoening van de belasting over dit dividend. (Over 1963 werd 14"uitgekeerd waarvan desgewenst aandelen, waarna het kapitaal ƒ.1,5 min. bedroeg). De eerste 9 maanden het boekjaar waren bevredigend en de directie heeft vertrouwen in het jaar resultaat. - sterdam)doel n ^eiderdorp). AMSTERDAM. irieel: K T Dijkhuiz J. Geslaagd: doet. Pensioen-Risico zal premie verlagen AMSTERDAM De vereniging Pen sioen-Risico zal de leden over 1965 een belangrijke verlaging verlenen. De laat ste becijferingen hebben aangetoond dat dank zij de hoog blijvende rentestand verdere verlaging mogelijk is. Door de verlaging is het tarief over 1965 20 c; lager dan over 1957. Over 1964 bedroeg deze verlaging 15 FAILLIS SEMENTEN ren door Van der Graaf Co) (Electro Engroi B Derk: Tegelen. cur mf. Th (fabr. plastic-: Plecheli J Schoeren; J Constai Stramproy. St. Jozefstra Smeets Weert: C v d Wijngaart. t Lennepkade 19. Amsterc H Plokhooi (kampeercc rf de 1 trum). Sloteweg mr. Th R Bremer; I J Cardozo. accountan Stadhouderskade 120. Amsterdam, cur. m J M Brolmaun. Geëindigd: C H A Breuseker (schoenhar P de Bey-de klass. taal Priester (Hansweert). J Kok (AmstL„„. kand. klass taal en lett.; S Sybrandv (Ber- gum) mej K H Lie (Woerden): kand. rech ten: G J H Kulsdom (Amsterdam). J H Vos (Beilen). AMSTERDAM, theol.: ds. C W Thijs A Schippers (Kalium, Fr.); doet gesch.: mej. M B Touw (Den Haag). GRONINGEN Geslaagd- kand soc. aarörijksk Th Kompaan (Hemrik). J G H -Spelstra (Drachten); doet. geneesfc.: de dames A H Dijkhuis (Wassenaar). E A de Jong (Almelo). J J Bïnnerts (Klelwinde- weer) en P J Schoemaker (Delft); MO. "TP van Poppel, mei Gror;- J H D (Eeldeh Th H van Zutphen B pedag.: G Kuiper Groningen). (Appingedam), J ROTTERDAM Ned. Econ. Hogeschool: Geslaagd: kand.; J Doorduyn (Delft). R J Hout (Rotterdam), "A P (Rotterdam); doet.: J~'J >ojj, J P (Rijswijk M van Eechoud. MAM Pronk (allen Rotterdam). Faculteit rechtsgel geslaagd: kand: C Ouwerkerk (Laren. N.H.). UTRECHT Geslaagd: doet. recJiteri """'I" -hting); T van der Waarden R J Kui- Amsterdam)doet "Nederlands- (Utrecht), antropolmej. Ik (Den Haag): t H Grootegoed (Zetten). doet. theol.ds. H iagerana J H van Keulen klass let (N.vega): doet UTRECHT Geslaagd; doet rechten vrije studierichting: J L Klijn ('s-Hertogen- boschi; doet. theol.. ds L G Zwanenburg (Stavemsse); doet Duits; P M A Verwij- meren I PrinSM-lheek 1 - rlnr-t L Stijn< M Prins (Bergambacht), z van Hoyweghen (Utrecht). J Th F Laar (St Oedenrode);arts- mej. A Venneman (Nederhorst dén Berg). H Kamerbeek-Reiche (Veenendaal). M J H M

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7