Wilson ontmoet Johnson Segni treedt af als president van Italië ;;r- RADIO- EN TV-PROGRAMMA'S Aspirant-beulen melden zich Primeur uit Rusland Bronchi letten GALATEN 5 MAANDAG 7 DECEMBER 1964 Franco zal zelf over toekomst Peron beslissen MADRID Op 11 december zal het Spaanse kabinet onder leiding van generaal Franco bijeenkomen en op deze vergadering zal de uiteindelijke beslissing vallen over de toekomstige verblijfplaats van de Argentijnse ex- dictator Peron, die deze beslissing rustig zal afwachten in de comforta bele badplaats Torremolinos. Naar verluidt zal aan Peron worden toege staan in Spanje te blijven mits hij formeel toezegt zich van elke politieke handeling te onthouden. Men neemt aan dat de betrekkingen met Argen tinië geen wijziging zullen ondergaan. Vijf van Perons nauwste medewer kers zijn inmiddels al weer naar Madrid gegaan na het fiasco van de vorige week toen Peron niet verder kwam dan het vliegveld van Rio de Janeiro. Ook over hun verblijfplaats moet nog een beslissing worden ge nomen. Koerswijziging van Mariner-4 WASHINGTON Vanaf de basis Pasa dena in Californië heeft men zaterdag een kleine hulpraket in werking gesteld, die de koers van het Amerikaanse ruim teschip „Mariner-4" dat op weg is naar Mars, moet wijzigen. Men zal echter ver scheidene dagen moeten wachten voor men weet of deze manoeuvre succes heeft Wegens slechte gezondheid Commentaar VAN OEN BRINK HOEDENNIEUWS Vandaag bij v. d. Brink Charmant model, im. nerts met jersey garnering r\ qj- in zwart en bruin v?0 Amsterdam - Rotterdam Den Haag ROME President Antonio Segni van Italië, die vier maanden geleden door een beroerte werd ge troffen en sindsdien gedeeltelijk verlamd is, is gisteren afgetreden. Het 73-jarige staatshoofd nam dit besluit, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand. De Senaat en de Kamer van afgevaardigden zul-j len op 16 december bijeenkomen! om een nieuwe president te kiezen. Tot zolang blijft senator Cesare Merzagora, waarnemend president, «j Premier Aldo Moro las op een kabi- j netsbij een komst in het Quirinaal de door S Segni ondertekende akte van aftreden voor. De tek.st van de akte luidt: „In verband met mijn door een ernstige J ziekte veroorzaakte gezondheidstoestand die mij gedurende een lange periode zal verhinderen mijn functie uit te oefenen,1 heb ik ra rijp beraad en op advies van j de mil behandelende artsen het onher- i j roepelijke besluit genomen, ontslag te j nemen uit mijn ambt van president van de republiek Segni ondertekende dit document met zijn linkerhand wegens verlamming van de rechterzijde van zijn lichaam. De af getreden president is van nu af senator, voor het leven. Als kandidaat voor het presidentschap worden, naast Merzagora verder genoemd Giuseppe Saragat, Paolo-Emilo Taviani. j I Giovanni Leole, Attilio Piccioni, Giuseppe Meppal en Amintore Fanfani. Ook .staat de naam van Manlio Brosio. secretans- generaal van de NAVO. op het lijstje. Voordat Segni president werd. do ceerde hij rechten aan één van de uni- j versiteiten in Rome Hij was de eerste Sardiniër die in 1962 tot president van Italië werd gekozen. Ook heeft hij in drie kabinetten de functie van minister buitenlandse zaken vervuld. Geslaagd Sinterklaasfestijn m ,>%u: WASHINGTON/LONDEN Engelands premier Harold Wilson is gisteravond in Amerika aangekomen voor het voeren van besprekingen met president John son. Op het vliegveld waar hij werd verwelkomd door minister Rusk, zei Wilson geen definitieve oplossing van de vraagstukken van het Atlantisch bondgenootschap te verwachten, wel echter het begin! van een nieuwe vruchtbare samen werking tussen beide landen. Ongetwijfeld zal Wilson proberen Johnson over tc halen voor het Britse plan van een Atlantische kernmacht dat in de plaats zou moeten komen van de Amerikaanse MLF. Men verwacht dat de Amerikanen niet stijf en strak zullen vasthouden aan hun oorspronkelijke plan voor de MLF en bereid zijn water in de wijn te doen. Hoe ver die concessies zullen gaan. is niet te zeggen, want volgens onderminister Ball zijn de V.S. er nog steeds van overtuigd dat hun MLF-plan het beste middel is om het doel van het Atlantisch bondgenootschap te verwezenlijken. De Gaulle De diplomatieke correspondent van de Britse Sunday Telegraph meent te weten dat president De Gaulle de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk. Bohlen, heeft meegedeeld dat Frankrijk in 1969 uit de NAVO wil treden, vooropgesteld dat De Gaulle dan nog aan het bewind is. De Gaulle iou verder gezegd hebben dat Frankrijk het Britse plan voor een Atlantische kernmacht even beslist van de hand wijst als de plannen voor Polaris-schepen met gemengde beman ning (MLF). Bohlen gaat deze week naar Washington om verslag uit te brengen aan president Johnson. 3e Westduitse out heeft als oplossing NAVO-crisis de herleving van de Euro pese defensiegemeenschap, maar in ge wijzigde vorm. De wijzigingen zouden betrekking hebben op de huidige stand van de kernbewapening. Volgens Strauss zou de EDG botsingen in de NAVO kunnen vermijden die noodzakelijk optre den door het naast elkaar bestaan van een Franse atoommacht en een multilate rale kernmacht zonder Frankrijk. Een andere noodzakelijke voorwaarde voor een reorganisatie van de NAVO achtte Strauss de geboorte van de Westeuropese politieke unie Schip voor Nias 15 december van stapel OBERHAUSEN Het schip voor Nias, dat de Evangelische Kerk van Rijn land heeft laten bouwen is nu zover gereed gekomen, dat het de vijftiende van deze maand te water zal worden gelaten. Dc president van de Evangeli sche Kerk. Dr. Joachim Beckmann zal hier bij aanwezig zijn. Het schip is een geschenk van deze kerk voor het ten westen van Sumatra gelegen eiland in Indonesië. Volgend jaar, wanneer de Evangelische Kerk van Nias honderd jaar zal bestaan zal het worden aangeboden. Sinterklaas heeft zich dit jaar niet al teveel met de omroep kunnen be moeien, al klonken er op zijn tijd wel i bekende liedjes, werd er gerijmd en met namen van de Spaanse bezoekers gegrapt. Echte Sinterklaasprogramma's wa ren er nauwelijks opgezet. Maar het middagfeest dat in samenwerking met de uitzendende NTS in Hoorn werd ge vierd en in de huiskamers meegenoten maakte alles goed. Zelden hebben wij zo'n welgeslaagd kinderfestijn op de beeldbuis gehad. Sinterklaas zelf toonde zich opnieuw net als b\j zijn intocht, in de eerste plaats een warmhartige kindervriend, die de volwassenen haast voorbijzag in zi/n toewijding aan de jeugd in en buiten de gezellige zaal van zijn Hoornse „hoofdkwartier". Er was gekozen uit de kinderen, die graag het publiek wilden vormen: men had schoolkinderen uit verschil lende plaatsen des lands samenge bracht en menig kijkershart zal ver tederd zijn bij de aanblik van het kleine, bijdehande patiëntje uit de St. Maartenkliniek, dat zo rap een lang vers kon opzeggen, of bij die van het Gorkumse jongetje dat bij het op zeggen zo hevig zijn tranen moest wegslikken. De manier, waarop Zwarte Piet van tevoren de kinderen een „Spaans" vers leerde zingen, was werkelijk uit stekend en de gehele bonte vertoning werd zo prima geregisseerd, dat er geen ogenblik chaos ontstond. Zelfs de behulpzame floormanager was deze keer een mooie zwarte knecht. Hanny Lips en Herman Broekhuyzen zorgden voor een bescheiden, keurige presen tatie. 's Morgens had de KRO in zijn Djinn-programma een levendige wed strijd met Sinterklaasgrappen in Zeve naar en Schimdel. waarvoor heel wat publiek op de been kwam en waar naar het voor degenen die op deze merkwaardige dag nog tijd hadden, genoeglijk luisteren was. 's Avonds gluurden Sint en Piet in radio- en televisieprogramma's af en toe om de hoek. Er waren drie Neder landse Pietermannen in het raadspel van de AVRO-televisie aanwezig (een aardige vondst) en de show van Willy en Willeke Alberti begon met een charmant Sinterklaasnummer. Ook de KRO ..deed er aanop Ned. 2, met programma's en liedjes en prenten. De rest van de uitzendingen is in de huiskamer van uw commen tator ontgaan in de traditionele pakjesregen: u zult dat ter gelegen heid. van de bijzondere avond mij wel willen vergeven en het ditmaal, indien u wel hebt gekeken of geluisterd, bij uw eigen beoordeling willen houden. Vandaag is het 23 jaar geleden, dat de Amerikanen in Pearl Harbour verra derlijk werden overvallen door de Ja panners. Bij deze aanval werd met vele andere schepen ook het slagschip Ari zona tot zinken gebracht. Het wrak ligt er nog steeds en de Amerikanen hebben nu boven dit gezonken schip een gedenkteken opgericht voor deze „Zwarte Zondag", als een posthume hulde aan alle gevallenen. kerstgratificatie' voor Russen MOSKOU De inwoners van Moskou en misschien ook van andere grote Russische steden krijgen een toewij zing van twee kilo tarwebloem om thuis iets te bakken voor het ko mende jaareinde. Dit zeggen mensen in Moskou die het weten kunnen. Al eerder, op 7 november, de 47ste verjaardag van de Russische revolu tie, hebben de Russen eenzelfde ex traatje gekregen, nog geen maand nadat Chroesjtsjef was afgezet. Na de hopeloos mislukte oogst van vorig jaar was Chroesjtsjef gedwon gen tien miljoen ton graan te kopen, MERIDIAN (Mississippi) VS van de Verenigde Staten en Canada. 121 personen die het FBI verleden Bloem om zelf te bakken was ner- week heeft gearresteerd in verband gens meer te koop. met de moord op de drie propagandis- Zaterdag was al bekendgemaakt dat goederen van goede kwaliteit, waar van de pakhuizen van de Russische warenhuizen uitpuilen omdat ze uit de mode zijn of om andere redenen niet snel van de hand gingen, tot veertig procent in prijs worden ver laagd. Onverschillige arrestanten in Mississippi Re genngssucces in Zuid-Vietnam SAIGON Zuidvietnamese troepen zijn in een hevig gevecht gewikkeld met communistische Vietcongrebellen in het gebied van Camau. De regeringstroepen worden gesteund door het vuur van Amerikaanse helikopters. De eerste ron de schijnt in een overwinning voor de regering geëindigd te zijn. Gemeld is dat 115 opstandelingen zijn gesneuveld en ongeveer honderd gewond. Aan rege ringszijde werden 23 militairen gedood en 51 gewond, van wie zeven Ameri kaanse piloten. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, Maxwell Taylor, is gisteren weer in het land teruggekomen met instructies van president Johnson. Op het vliegveld zei Taylor dat hij uitgebreide besprekingen met de Zuidvietnamese regering zal voeren hoe de strijd tegen de guerilla's te intensiveren. Taylor had het ook over grotere Amerikaanse hulp. maar dan moest de Zuidvietnamese regering deze hulp efficiënter gebruiken Er zou ook worden gesproken over het bombarderen van bevoorradingswegen van de Vietcong. onder meer in Zuidelijk Stier draadloos bestuurd MADRID De Spaanse televisie heeft zaterdagmiddag een reportage gegeven over een draadloos bestuurde stier. In de kop van het dier is apparatuur aange bracht, waarmee men bepaalde zenuw centra kan prikkelen. Het experiment dient wetenschappelijke doeleinden en i zou voor het dier niet pijnlijk zijn. Er werd bij gezegd, dat men op deze wijze misschien eens van misdadigers normale mensen kan maken. Ook zou men moge lijk koeien ertoe kunnen brengen meer rrielk te geven. Johnson ontvangt Andrei Gromiko WASHINGTON De Russische mi nister van buitenlandse zaken. Andrei Gromiko, zal woensdag door president Johnson ontvangen worden. Een woord voerder van het Witte Huis deelde nader mee, dat het onderhoud tussen Johnson en Gromiko zal gaan over „onderwerpen van gemeenschappelijk belang voor beide Rusk en Gromiko hebben zaterdag een gesprek van twee uur gehad. Gromiko heeft meegedeeld, dat het voornamelijk over Europese kwesties en de MLF ging. Concrete resultaten zijn er niet bereikt, aldus de Russische minister, maar het onderhoud wordt over enkele dagen voortgezet. Van een eventuele herinvoering van de doodstraf voor bepaalde bijzonder afschuwelijke misdrijven roofmoorden op taxichauffeurs b.v. wordt in West-Duitsland nog maar zeer van terzijde ge sproken. Aangezien de doodstraf in de Voorlopi ge Westduitse Grondwet van 1949 werd afgeschaft, zou daarvoor een herziening van de Grondwet noodzakelijk zijn. die in de Bondsdag een twee-derden derheid zou moeten krijgen. Die niet te vinden en i parlement met nog leven. Maar ook pure wraak, vaderlands liefde en zelfs vaderlijke instincten spe len een rol bij het besluit zich als beul aan te melden en dit ambt „in het belang van volk en staat" uit te oefenen. Suggesties ten voor gelijke burgerrechten schij nen zich niet bezorgd te maken over hun toekomst. Sheriff Lawrence Rainey. die een belangrijk aandeel heeft gehad in deze gruwelijke misdaad, vertoonde geen spoor van bezorgdheid op zijn breed rood gelaat, toen een federaal ambte naar gisteren de acte van beschuldiging voorlas. Met een onverschillig gezicht keek hij om zich heen. Ook de andere medeplich tigen namen een dergelijke houding aan. De 21 arrestanten zullen over vier dagen voor de vrouwelijke federale rechter. Carter, moeten voorkomen Van haar hangt het voor een groot deel af of hun lot in handen zal worden gelegd van een jury. Het heeft er alle schijn van dat er weinig kans is op een veroordeling. De onverschillige houding van de arrestanten komt voornamelijk door het feit dat zij zich gesteund weten van de hulp van de plaatselijke bevolking, die zoals bekend felle tegenstanders zijn van de rassenintegratie. Vele mensen houden een collecte ten behoeve van deze arrestanten. Het geld zal worden ge bruikt om de verdediging te kunnen de toekomst eer socialisten helemaal niet. Met andere woorden: de kans op een herinvoering van de dood straf in West-Duitsland is uitermate Beulen Desondanks hebben zich bij het terie van justitie in Bonn al 27 sollicitan ten aangemeld voor de funktie van beul. Het ministerie heeft de sollicitaties in een speciaal daarvoor aangelegde map „in de ijskast" gedaan. Het merendeel der sollicitanten klaarde dat zij er van overtuigd zijn. dat de doodstraf afschrikwekkend en prev tief werkt en dat zij op deze wijze graag willen meehelpen bij de reduktie v criminaliteit in West-Duitsland. In wel geen enkele sollicitatiebrief breekt een element van gevoel voo rechtigheid: men is bereid door wraak te oefenen voor een genomen justitie bevestigt beleefd als het nu eenmaal is de ontvangst dezer sollicitatie-brieven en voegt er de opmerking aan toe, dat men er niet op kan mgaan aangezien in West- Duitsland de doodstraf is afgeschaft. De meeste sollicitanten laten het dan daar bij. Anderen komen nog eens met een nieuwe brief terug, sommigen zelfs met voorstellen hoe doodstraf-candidaten op de beste manier naar het hiernamaals kunnen worden gezonden. Een der solli citanten vond b.v. de valbijl een te milde executie-methode. „Voor dit moorde- naarstuig Seugt alleen de strop", schreef hij. X De omzet van een hele provincie alléén door Het Kwartet Kwarttilfinien tellen meer gezinnen sommige provincies en hebben in het U.O. hel laagste doublurepereenlage Deze week in Brussel gesprek over landlxmw (Van onze soc.-econ, redactie) UTRECHT Vandaag beginnen in de Belgische hoofdstad belangrijke bespre kingen over cfe ontwikkeling in de Europese landbouwintegratie Met het doorbreken van de starheid van de Westduitse Bondsrepubliek inzake de ge meenschappelijke graanprijzen is voor de ontwikkeling van de E.E.G. grote poli tieke winst geboekt West-Duitsland is thans met voorstellen gekomen waarin het principe der gemeenschappelijke graanprijzen is aanvaard. Het nieuwe standpunt is echter nog omgeven met voorwaarden en afwijkingen van het voorstel der Europese commissie met het gevolg dat Nederland op dit moment nog een sterk gereserveerde houding aanneemt. Tengevolge van de besprekingen in Brussel die op korte termijn moesten worden geagendeerd, gaat vandaag in Den Haag de persconferentie van de heer Mansholt niet door evenals de jaar vergadering van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening in het Kurhaus te Scheveningen. waar minister Biesheuvel het woord zou voeren over de Europese landbouw. SCHIPHOL Zaterdagmiddag heeft de de Tsjechische luchtvaartmaatschappij C.S.A. Schiphol de primeur gebracht een nieuw Russisch straalvliegtuig de burgerluchtvaart. Het was de Tupolef 124, een verkleinde uitgave van de Tupolef 104. maar met een ook naar verhouding minder hoog landingsgestel, zodat de neerhangende, achterwaarts ge bogen pijlvleugels met de uiteinden slechts lVt meter boven de grond hangen De Tupolef 124. die plaats biedt aan 56 passagiers, is bestemd voor de korte af stand. De beide straalmotoren zijn even als bij de grote broer ondergebracht in de vleugels, dichtbij de romp. en geven het toestel een actieradius van 1500 km. een kruissnelheid van 800 en een topsnel heid van 1050 km per uur. De C.S.A. gaat de 124, waarvan zij er voorlopig drie heeft besteld, op de routen naar West-Europa gebruiken in plaats van de Ilyushin-tocstellen met hun turboprop-motoren. De reisduur van Amsterdam naar Praag, die met de llyushin 1 uur en 50 minuten bedroeg, is bekort met 40 minu ten tot 1 uur en 10 minuten. Nederland II. NTS: 20.00 is :ort. AVRO: 20.01 Het grespre) ictuele zaken. 20 40 TV-Magaz lamus-Reunie 1964: licht muzi: na. 21.55—22.10 Sterren Kljkei peye. 19.07 „Wist 19 00 Zandmannetje. 19.0 Tienerklanken. 20.00 Jot ders. film. 22.35 Journaal Hoestdrank in tobletvorm.95ct Televisie uit een rijdende trein KRO 7.00 Nieuws: Heilige Mis: 9 40 Schoolradio; Lichte land: 12.45 foonmuziek; 12.55 Religieus ieuws; 13.15 Lichte gramm. t commentaar; 14.00 Voor d luwen; 14.10 Lichte gramm. .50 Lichtbaken, lezing; 15.0< Ned. Antillen W. Meyer; 18.00 Licht i ble; 18.20 Uitzending va Politiek Verbot rugh. Algemeen Sekre •d Politie t. 18.50 En •ding. HAMBURG In het regionale televisie programma van dc NDR zal binnenkort een interessante proef worden onder nomen. Men wil het gehele programma (dat van 7.15 tot 7.50 uur duurt) uit zenden uit een rijdende trein en wel die, welke in die tfjd de reis van Liibeck naar Hamburg maakt. Liet Hierbij zal gebruik worden gemaakt van een helikopter van het Duitse leger, welke op 300 meter hoogte met appara-ipi 1 j 1 trejn yjjggt Muzikaal p V HUvèrsum 7.10 Ochtendgymnastiek; ling; 7.30 Lichte orkestmuziek (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8 13 Lichte grammofoonmuziek; 8.50 Ochtend gymnastiek: 9.00 De groenteman; 9 05 Ro mantische kamermuziek (gr.): 9.40 Moreen wijding: 955 Boekbespreking: 10.00 Art Niet (gr 10.50 Voor 11.02 Voor de zie) 3.15 Mededelinger muziek: 13.25 Beurs- tuur aan boord bov de signalen kan doorzenden zender van Hamburg-Lokstedt. Men wil beproeven, of de beelden goed Ichten; 13.30 Amuse Lichte -.... ■s; 16.02 Stereofonische uitzending: So- en piano: klassieke en moderne liede- jeugd; 17.30 New York de calling. 17.35 Lichte gra statisch overkomen twee bewegend, goed zal blij' schokken zullen of de beeldkwaliteit via ■oermiddelen toch Televisie morgen •land 1: NOT/NTS. 11.05-1130 Morgenavond op t.v. Besteding van het huishoudgeld HILVERSUM De NCRV zal morgen avond op Ned. 1 een belangrijke docu mentaire uitzenden en wel over de besteding van het huishoudgeld in deze tfjd van welvaart. De regisseur Kees van Langeraad is uitgegaan van de gedachte, dat er in ons land jaarlijks honderd miljoen gul dens worden uitgegeven door de huis vrouw. Zij koopt voor dat geld de meest uiteenlopende produkten. Maar hoe be heert zij haar geld. hoe budgeteert zij? Ongetwijfeld is zij thans heel wat beter geïnformeerd en onderlegd dan vroeger, toen zij de platgetreden paden van moeder en grootmoeder volgde. Daar staat echter tegenover, dat de reclame veel aansprekender is geworden en de keuze in produkten van allerlei aard veel ruimer. Door de moderne verkoopmethoden kan zij haar geld ook heel wat gemakkelijker kwijtraken. Door welke intenties laat de winkelende huisvrouw zich het meest leiden bij haar definitieve aanschaffing'? Op dit alles wil de documentaire „Wat is er aan de hand met het huishoudgeld?" een tweede aflevering in deze serie» een antwoord geven. De vorige documen taire, evenals deze gepresenteerd door Nico van Vliet, haalde veel overhoop, maar de slotzin was: „Er is niets aan de hand." Zal dat bij dit onderwerp ook de conclusie zijn? U kunt het morgen avond tussen 9.15 en 10.10 horen e aria's (gr.) 20.20 Het hoorspel. 21.35 Licht instrumentaal trio. 21.50 Wereldpanorama 22.00 Boekbespreking. 22.30 k. 23.40 Het Evange- Ssperanho. 23 55—24.00 Nieuws, ïïsum ii 298 m. VARA: 18.00 Nieuws, actualiteiten. 18.25 Licht instrumentaal J.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Onder Sterefonische uit? orkest. 20.30 Eth) drukt: licht progr; muziek. 23 55—24.00 Nie 21.00 Klein ramma. 21.20 Het hangt aan tik.t vragenspel. 21.40 Radio ■kest klassieke en semle- Lichte grammofoon- NEW YORK Oe Thant de secretaris generaal van de V.N., die vrijdag in een Newyorkse kliniek is opgenomen, lijdt aan maagvliesontsteking. zo is door iemand van de V.N. meegedeeld. Ver- School- 1 moedelijk kan hij midden volgende week |het ziekenhuis verlaten. tages kunnen openen ZDF ook op eerste Duitse tv-nel? MAINZ Er is overleg gaande tus sen de in de ARD samenwerkende omroepen van de Westduitse deelsta ten en het ZDF aangaande de moge lijkheid om het ZDF te laten gebruik maken van het eerste televisienet wanneer dit vrij is. Zulks om de vele Duitse kijkers die het tweede programma niet kunnen ontvangen, toch in de gelegenheid te stellen iets te zien van de program- ma's van het ZDF. De uitzendingen zouden zich dan op het eerste net bepalen tot die gebieden, waar het tweede programma nog niet is te zien. uithield in de wereld van de lichte* mu-1 ze. maar toen door de baard in zijn keel1 leek uitgezongen, althans als idool, is i weer terug: nu als tienerster. Hij komt j binnenkort in Haarlem zingen op het dusgeheten Hartewens Concert en de1 Avro. die dit zangfestival organiseert brengt hem tevens op het scherm. Wan neer? Over enkele weken; in elk geval voor het einde van dit Jaar nog. Jeen fianfce hij, John Boyden, een ad vocaat uit de Amerikaan se staat Utah, heeft een miljoen dollar gekregen van de stam der Hopi- indianen voor zijn hulp in hun strijd met de Navajo-indianen om een groot en een rijk stuk land. Van 1882 tot 1963 hebben de Hopi's en Navajo's elkaar dit stuk land betwist, In 1963 be paalde het hooggerechts hof in Washington dat het van de Hopi's was. John Boydon die de Hopi's 26 jaar lang als advocaat heeft bijgestaan, kreeg van de stamraad 778.000 dollar als honorarium en 220-000 dollar uit waar dering voor het feit dat hij de aanspraken van de Hopi's had willen verde digen toen niemand an ders dit wilde. De Hopi- indianen wonen in noord- west-Arizona. De Romeinse politie zoekt naar de grappen maker die verscheidene dozen zeepvlokken in een fontein heeft leeggegooid. Het water in de grote fontein voor de basiliek van Massenzio op de weg naar het keizerlijk fo rum begon te schuimen, stroomde vervolgens over de rand van het bassin, en overdekte het trottoir en een deel van de straat. Tenslotte moest de brandweer er aan te pas komen om het schuim weg te spuiten. I Zaterdagavond is in Miami en Jacksonville (in de V.S.) een helder gloeiend voorwerp ge zien dat zich langs de he mel voortbewoog. Kran tenredacties. radiosta tions, meteorologische diensten en militaire ba ses kregen een enorme hoeveelheid telefoontjes te verwerken van men sen die het verschijnsel hadden waargenomen. Het Amerikaanse weer kundige bureau in Miami: verklaarde later dat het voorwerp een meteoor was geweest. I Malam Oesoeman, een mohammedaanse inwoner van Lagos (Nigerië) heeft een geldboete van 100 pond gekregen omdat hij er een vijfde vrouw op na houdt. Volgens dc Koran is dit verboden. Een mohammedaan mag alleen vier vrouwen heb- j ben. Oesoeman verklaar- j de voor de rechtbank dat hij een groot gezin wil de stichten omdat zijn ouders maar weinig kin-, deren hebben. 1684) In een enkele zin hebben we Latijnse taal overheerste. Het landje de vorige maal verteld van de Kei- waar de Klein-Aziatische Kelten zich ten, die bij hun veroveringstochten in gevestigd hadden, ontving dienover- de 4de eeuw v. Chr. op de ïllyriërs eenkomstig de naam Galatië, zoals stuitten en met de Macedoniërs in vele eeuwen tevoren het gebiedsdeel contact kwamen. Hun scharen dron- tussen de Pyreneeën, de Atlantische gen toen door in het Balkanschier- Oceaan en de Rijn door de Romeinen eiland en plunderden in 279 Delphi. Gallië werd genoemd, omdat zij daar Andere afdelingen stichtten rijken in eveneens Kelten aantroffen, het tegenwoordige Servië en in Het is met die naam van de Kelten Thraeië en een deel van hen bereikte overigens een rare geschiedenis, want de Hellespont. Plunderend trokken hoe die mensen zichzelf noemden zij daarna door Klein-Azië, maar in en daar gaat het toch eigenlijk om 240 v. Chr. werden zij eindelijk weten we niet. De Germanen hebben door Attalus I van Per- hun Keltische buren „Walah" ge noemd. maar ook dit brengt ons niet veel verder, omdat Door deze neder laag scheen het groepje Kelten ein delijk tot rede te zijn gebracht en gers vestigden zij zich in een gedeel te van Groot-Phry- gië, dat zich uit strekte van Pessi- nus tot aan de grenzen van Bithynië. Het nieuwe Keltische rijkje TOCH IS W17T ZO! de aanduiding schijnlek is ont staan uit de naam van een grensvolk. de Volcae. Deze naam Walah is la ter weer overgedra gen op Romeinen en geromaniseerde Kel ten. zoals de W'el- schen, W'alachen, Welshmen de naam Galatia, ook wel Graeco- Maar goed, om nu even terug te Gallatia en Gallo-Graecia genoemd, komen op de Galaten: zij waren tij- Deze aanduiding „Graeco" behoeft dens de stichting van hun nieuwe rijk ons niet zo erg te verbazen, want in in Klein-Azië verdeeld In 3 stammen, de loop der tijden hadden zich vele maar tenslotte wist een zekere Deio- Grieken met de rondtrekkende Kei- tarus (met behulp van Pompeius) ten vermengd, wat men in de naam zich als alleenheerser over alle Gala van het nieuwe landje wel vermeld ten in Klein-Azië te verheffen. Na de wilde zien. dood van keizer Augustus werd Gala- De vraag, waarom het landje van tië echter een Romeins wingewest dezo Klein-Aziatische Kelten nu juist en het is in deze tijd, t.w. in 47 n. Galatia moest heten, vergt een wat Chr. dat Paulus vanuit Antiochië zijn uitvoeriger antwoord. De Kelten brief aan de Galaten heeft geschre- noemden zichzelf helemaal geen Kei- ven, t.w. aan de gemeenten, gesticht ten; die naam was hun gegeven door op de eerste zendingsreis (Antiochla, klassieke schrijvers, die onder de Pisidiae, Iconlum, Lystra en Derbe) naam Keltoi of Celtae een „barbaars" die in Phrygisch en Lycaonisch Gala volk of groep van volken verstonden, tia gelegen waren. Sedert de 3de eeuw werd hiervoor Laten we. na deze Keltische zwerf- ook het woord Galatai of Galli ge- tocht, ons maar weer eens met de bruikt. waarvan de naam Galaten is samenstelling van de Nederlandse be- afgeleid voor de Kelten in het Griek- volking bezig houden. gebied en de naam Galliërs voor Daarover een volgende keer! de Kelten in het gebiedsdeel waar de (Nadruk verboden)H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5