Uw probleem is het onze Een kanttekening Ds. King veroordeelt Britse immigratiewet R.k. Syriërs protesteren Een woord voor vandaan Rome huldigde paus als nationale held Vaticaanse archieven voor historici open MAANDAG 7 DECEMBER 1964 EXPORTEREN EEN LEVENSZAAK TN 1963 voerden wij voor ruwweg 18.000 miljoen uit. Dat betekent dat ons nationale inkomen voor 3/7 deel van de export afhangt. Deze week zijn de exportcijfers voor de eerste 10 maanden van dit jaar bekend geworden. In die periode is de export opgeklommen tot ongeveer 17.250 miljoen. Daar zal voor de laatste 2 maanden wel zo'n 4.000 miljoen bijkomen, waardoor de totale export dit jaar in de buurt van ƒ21.500 miljoen zal komen te liggen. Dat onze invoer veel groter zal zijn, zodat er een flink gat tussen in- en uitvoer te zien is, doet aan de enorme betekenis van de export voor onze economie niets af. Hoogstens zegt dit tekort op de handelsbalans, dat die. export nog veel meer moet worden opgevoerd om dat tekort zo klein mogelijk te maken. Het opvoeren van de export is echter geen eenvoudige zaak. Onze exporteurs moeten namelijk niet alleen tegen de buitenlandse concurrentie optornen (met prijzen, kwaliteiten en kredieten), maar zij hebben ook nog met buitenlandse maatregelen te maken. Elke stap van een buitenlandse regering hoorders) heeft de Amerikaanse LONDEN In een stampvolle! King is verder van mening dat! ei, r, i' i j i ia r\r\r\ icommunistisch China tot de Ver. Naties St. Pauls kathedraal (4.000 toe-|moet worden toegelaten. Alleen dan is die de internationale handel kan beïnvloeden, kan tegelijkertijd van levens belang voor onze exporteurs zijn. Zo'n maatregel was drie weken geleden de tijdelijke extra belasting van 15% die de Engelse regering op alle imporfcgoederen is gaan heffen (met uitzondering van levensmiddelen, tabak en grondstoffen), terwijl tevens de exporteurs een exportpremie rullen krijgen. Het had nog erger kunnen worden, als de Engelse regering deze week het pond sterling gedevalueerd zou hebben, omdat dit gelijk zou staan met een beperking van de invoer en een stimulering van de uitvoer. _r In plants daarvan ia de rente van 5% tot 7% verhoord, hetreen hrt levengratiewetten, die volgens hem on- In Engeland dnnrder kan maken. Maar ook de erportprodukten kunnen (op derschejd maken naar huidskleur legerpredikant Martin Luther King gisteren een preek gehouden, waarin hij Engeland waarschuw de het niet zover te laten komen dat uit de aanwezigheid van ge kleurde immigranten rassenhaat verbittering voorkomt. Hij oe- Classis Hardenberg: synode wel wettig HARDENBERG De classis Hardei en de „democratische beginselen in gevaar brengen". Meer en meer gaat ds. King zich be wegen op het terrein van de politiek. Zo als bekend is hij op weg naar Stock, holm om de Nobelprijs 1964 voor de vre de in ontvangst te nemen die hem ten deel is gevallen voor zijn werk ten be hoeve van de gekleurde bevolking van Amerika. Niet alleen Engeland werd door King op de korrel genomen. Ame rika kreeg er ook van langs. Miljoenen dollars worden volgens King in Amerika uitgegeven voor het opslaan van overtol lig voedsel, wat zonder kosten naar In dia verscheept kan worden voor de hon gerige bevolking daar. Tegen concilie de duur) in prijs oplopen waardoor de Engelse exporteurs het moeilijker op de exportmarkten kunnen krijgen. Dit is des te pijnlijker, omdat de Engelse fabrikanten over het algemeen geen moderne en daardoor kostenbe sparende installaties bezitten. Onze exporteurs kan het natuurlijk alleen maar welkom zijn, dat hun Engelse concurrenten het eerder moeilijker dan gemakkelijker zullen krijgen zoals eerst op grond van de importheffing en de exportpremie was te verwachten. Stijgen de prijzen in het buitenland sterker dan bij ons, dan kunnen onze exporteurs die in eigen land de kostprijzen alleen maar zien oplopen, verlicht adem halen. In de afgelopen jaren was dit inderdaad het geval in Frankrijk en Italië. Maar of wij in 1965 weer zo goed uit de bus zullen komen, is voorshands een vraagteken. Wat er in het buitenland gaat gebeuren, weten wij beslist niet. Wat er In eigen land zal gebeuren, is niet meer zo'n groot vraagteken: het wordt een loonsverhoging die 5,6 of 7% zal worden, al naar werkgevers of werknemers de langste adem hebben. Gezien de hieruit voortvloeiende kostenstijging die overigens op elk produkt weer anders zal inwerken, naar gelang het aandeel van de factor arbeid in de kostprijs zullen exporteurs veel belang hebben bij een verlaging van j de invoerrechten: binnen de Euromarkt en buiten de Euromarkt. Binnen de! Euromarkt zit een verdere verlaging wel in het vat maar hierover is men in Brussel nog aan het dokteren. Minder gemakkelijk zal een verlaging op een breed internationaal terrein zijn. Ook hierover zal in 1965 onderhandeld worden maar de tegenstellingen tussen de V.S. en Europa (lees Frankrijk en Duitsland) zijn groot. Wij kunnen als klein land, maar met zeer grote belangen op exportgebied, alleen maar afwachten. Heel interessant zijn de nieuwste cijfers over onze export naar de verschillen-' de landen. Bij bestudering blijkt dan alras, dat in de eerste negen maanden van dit jaar niet minder dan 55j£% van onze export naar de Euromarktlanden u ging. Dit was 21% meer dan in dezelfde periode van 1963. Maar tezelfdertijd stad Aleppo protestdemonstraties gehou- steeg onze export naar Frankrijk met 35%. Overigens blijft onze belangrijkste j den tegen de verklaring van het Vati- afnemer West-Duitsland: iets meer dan M van onze totale export gaat naar! ca?s1 CODeilie Rome- Wjarin^eJoden w Ian.1 ontslagen worden van de schuld aan het land van onze oosterburen. Jezus' kruisiging. De landen van de Vrijhandelszone (Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemar- In een persbulletin van het ministerie ken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal) namen iets meer dan 19% van van voorlichting wordt gezegd, dat de '°°r ta* "keniw De export naar die eroep ran landen stee? in I m?t'«SndïïSÏT'waa!$ de eerste negen maanden met Een veel te kleine stijging (algemene stij- de paus verzocht werd de verklaring in ging 15%) die duidelijk het gevolg is van de moeilijkheden die ons land jte trekken. ondervindt bij zijn export naar landen die zich bij de Vrijhandelszone hebben lï aangesloten en die elkaar daardoor bevoordelen, zulks ten koste van buiten-j tholieken de paus telegrafisch ver staanders. Wij moeten er bij zeggen dat de landen die buiten de Euromarkt i zocht hebben „het document in te trek- staan, ditzelfde van de Euromarkt zullen zeggen. £en teneinde te voorkomen, dat het door Van onze totale export gaat dus ruwweg genomen 75% naar Europa JJttaï"°^^dt verraderlijke (praktisch geheel naar de landen van de Euromarkt en de Vrijhandelszone). De meeste rooms-katholieken van Syrië Dat wil dus zeggen dat de spreiding lang niet ideaal is en dat wij voor onze wonen in Aleppo, de economische hoofd export erg afhankelijk zijn van de economische situatie in Europa. Het isPi&raoin^J.8rwi« tm™. dan ook helemaal niet toevallig dat Sidney J. van den Bergh, voorzitter van van de Libanon heeft gisteren aan de de Centrale Kamer van Handelsbevordering, kort geleden zei dat ons export- pauselijke nuntius in Libanon, Gaetano patroon moet veranderen: voor een veranderd goederenpakket zullen nieuwe ;V'brandi- verzocht ter kennis en steeds grotere buitenlandse markten gezocht moeten worden. Bekend is in dit opzicht de oriëntatiereis die een delegatie uit ons bedrijfs leven niet zo lang geleden naar China heeft gemaakt. En laten wij tot slot ook het aloude Indonesië niet vergeten. Onze exporteurs doen dat beslist niet, al sohreeuwen zij dat niet van de daken. De cijfers liegen er dan ook niet om: in de eerste negen maanden van dit jaar was de export naar dit land 31 miljoen, liefst 41% meer dan een jaar geleden. Het zal wel cres cendo gaan. als wettige vergadering der kerken be schouwen. In een uitspraak, die aan de synode is gezonden, wordt gezegd dat de wettigheid van de synode door niemand is aangevochten met argumenten ont leend aan de Heilige Schrift, de drie formulieren van enigheid en de Dordtse Kerkorde, hoe overigens ook over de gang van zaken ter synode te oordelen zij. Het schrijven van de classis Zwolle wordt door de classis Hardenberg dan ook afgewezen. De classis toonde zich ook ernstig verontrust over het heen-1 i," i yroen Het is een opmerkelijke uitspraak over Christus in Jesaja j 42 1-7. Als Jesaja schrijft over de Knecht des Heren, zegt hij: Hij zal niet schreeuwennoch Zijn stem verheffen, noch die op straat doen horen." Christus zal niet met bombarie komen: reclamestunts zullen Hem totaal vreemd zijn. Hij komt ook niet in de dichtstbevolkte stedenof de culturele centra van Zijn tijd. Hij wordt niet geboren in Rome. Hij begint. Zijn werk zelfs niet in Jeruzalem, maar in het verachte Gallilea. Zo zouden wij het niet doen. De slogan van onze tijd is: Je 3 moet jezelf weten te verkopen. Maar Christus verkocht Zich J niet op die manier: Hij werd verkocht voor dertig zilverlingen, j] En in Christus zien we, dat belangrijker dan wat er over iemand gezegd wordt, is de waarde van zijn persoon. Wat werkelijk goed, werkelijk waardevol is behoeft niet geadver- teerd te worden. De mensen zelf zullen het ontdekken, de mensen zelf zullen er over praten. Ze zullen over Hem praten i als ze Hem hebben leren kennen, omdat. Hij al hun denken i vervult. Dat is het echte getuigen: Spreken uit ervaring. En zoals Christus op aarde kwam, zo staat de kerk in de wereld. Het is niet haar taak om veel tam-tam te maken maar om te leven met haar Heer, te ervaren wat Hij voor haar doet, om het dan zelf, verbaasd, te vertellen aan ieder die het horen wil. Zo'n persoonlijk woord maakt meer indruk dan alle andere vormen van reclame bij elkaar. Wij lezen Openbaringen 10. Boekenhoek gaan de primi-afgevaardigden het ressort Overijssel-Gelderland, waar toe deze classis behoort. APPINGEDAM De classis Appinge- dam heeft besloten geen oordeel ui.t te spreken over het feit, dat de kerkeraad van Wagenborgen ds. A. van der Ziel na zijn schorsing gewoon had laten pre ken. Een eerder besluit, waarin de ker keraad veroordeeld werd, is daarmee teruggenomen. Militairen zorgden voor Kerstgeschenk HEILBRONN Elk jaar tegen Kerst feest doet het 237e genie-bataljon van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duits- DAMASCUS Tienduizenden christe-laïdietf_ ,kludeu* hebben gisteren ,n de Nbordsyriseh, „,Ubra„n D„ f^T'UtondTJl .ïerrt" geschenk" uit de aanleg van een stuk weg van 250 meter langs een steile berg wand. waardoor de toegang tot het kin dertehuis ook voor zwaarder verkeer mogelijk wordt. Nu kan ook het materiaal worden aangevoerd voor de bouw van een nieuw paviljoen. Vijf dagen duurde de „operatle-Kam- mersloch". waarbij allerlei materieel en ook 150 ton bouwmaterialen uit vele Amerikaanse depots in Zuidwest-Duits- land werden aangevoerd. Een collecte onder de militairen bracht nog eens 3000 mark op voor het kindertehuis en Revolutie, een reeks van voorlezingen, door mr. G. Prinsterer. Nieuwe uitgave, bewerkt door prof. dr. H. Smitskamp. Tweede druk. Uitgave T. Wever. Frane- ker. (336 blz., 15,-). Stille stal, heilige stal, overdenkingen rond Kerstmis, door ds. A. G. Barkey Wolf en anderen. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. (72 bldz., 3,90). La vita nova - Het nieuwe leven, door Dante. Vertaling H W. J. M. Keuls. In Ooievaar-reeks. Uitgave Bert Bakker/ Daamen NV.. Den Haag. (173 blz. 3,50». Wat niet kon. en andere verhalen, door Herman Heijermans. bijeengebracht door S. Carmiggelt. ABC-boek.Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. (160 blz., 5,50). Neem er eentje van mij, door Rinus Ferdinandusse. ABC-boek. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. (173 blz. 5.90). Treinen, spoorwegen van stoom tot stroom, door drs. G. Hupkes, Elsevier- pocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. (191 blz., 3,25, ruim 170 illustraties). India toevertrouwd aan Maria ROME/BOMBAY Paus Pau- lus is zaterdagmiddag in zijn re sidentie teruggekeerd, waar hem door honderdduizenden een ent housiast welkom is geboden. Rome begroette zijn bisschop als een na tionale held. De ontvangst was van een ongekende warmte en had zeker te maken met de berichten, die gedurende de afgelopen dagen verhaalden van het onverwacht grote enthousiasme, waarmee de paus in India is onthaald. Premier Aldo Moro en vele kardinalen waren op het vliegveld aanwezig om de paus te verwelkomen. De paus sprak tot Vaticaan te brengen, dat de Libanon aandringt op een herziening van de ver klaring. van het Vaticaans concilie be treffende de joden, waarin deze worden vrijgesproken van Godsmoord. De Liba nese regering wenst een herziening in dier voege, dat het Israël onmogelijk wordt gemaakt, de verklaring uit te buiten, voor politieke doeleinden ten nadele van de Arabische zaak in Pa- Oud-Kath. Kerken Prof. A. Rinkel leidt liet gesprek met de oosters-orthodoxen (Van onze kerkredactie) UTRECHT De oud-katholieke aartsbisschop prof. dr. A. Rinkel zal do theologische commissie van de Oud- Katholieke Kerken leiden, die een gesprek gaan voeren met de Oosters- Orthodoxe Kerken. Op Rhodos hebben deze kerken eveneens besloten een interorthodoxe theologische commissie te benoemen voor het gesprek met de cud-katholieken. In de Unie van Utrecht zijn acht nationale Oud-Katholieke Kerken ver enigd, die samen een commissie zullen vormen voor het gesprek met de oosterse- orthodoxie. Nog een tweede Nederlander zal tot deze commissie behoren, namelijk de bisschop van Deventer, P. J. Jans, terwijl een derde Nederlander als theologisch raadgever aan deze commis sie zal worden toegevoegd. Naar wij vernemen zal dat. ongetwijfeld prof. dr. P .T. Maan zijn. die ook de Oud- Katholieke Kerken vertegenwoordigde als waarnemer op het Vaticaanse conci lie. ANDERZIJDS Katholieke Bisschoppen Conferentie Welke buitenlanders aangezocht zijn om in de commissie zitting te nemen is nog niet bekend gemaakt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klooster- Ter Aepl: A K v. d. Schoot t.e Harich. Aangenomen naar Vlaardingen <vac. D. Noordmans)K. Blei te Austerlitz (U.i; naar Nijmegen (wijkgem. IV): J. v. d. Hoek te Ommeren. Bedankt voor Amsterdam-W. (Jeruza- lemkerkgem. A P. de Vries te Drie- GEREF. KERKEN Beroepen te Pernis (gem. Rotterdam) (vac. H. C. Voorneveld): G v. Halsema te Berkel-Rodenrijs; te Zuidland en Ab- benbroek: P. H. de Kleer te Schevenin- gen. Aangenomen naar Scheemda: A. C. Langedijk te Knijpe. CHRIST. GEEEF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: (vac J Rebel): C. J. Ph. Sobering te Assen. Bedankt voor Leerdam: H. C. v. d Ent te Middelharnis. GEREF. GEM. Beroepen te Yerseke: H. Ligtenberg te Oude Mirdum; te Ridderkerk: A. Hof man te Zeist. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Benoemd tot algemeen vormingsleider der Ned. Bapt. jeugdbew ds. M. G. Boeschoten te Amsterdam-W. (N.) TEN ONRECHTE In het „Gereformeerd week blad" geeft prof. dr. H. N. Rid derbos te Kampen zijn visie op het onlangs verschenen kernwa penrapport van de Hervormde Kerk. Prof. Ridderbos zegt dan: beschouwd van de Herv. synode nog meer kunnen leren, dan de door mij gewaardeerde bezorgdheid, besef van verantwoordelijkheid, enz. Als ik mij enige kritiek mag veroorlo ven zou het deze zijn. dat de synode inderdaad ten onrechte suggereert nog iets anders te weten en nog een bétere weg te kunnen wijzen, dan die alle partijen en alle staatslieden, die niet op machtsusurpatie en we reldheerschappij uit zijn, thans met alle macht zoeken en nastreven. De synode doet het voorkomen, alsof degenen, die terwille van het machts evenwicht de westerse atoommacht niet zonder meer willen veroorde len, niet zouden weten of zouden verzwijgen wat zij doen. Ik denk aan een uitspraak op pag. 18, 19, waar eerst erkend wordt, „dat de aanwezigheid van afschrikwekkende kernwapenen er tot nu toe in hoge mate toe bijgedragen heeft, dat de koude oorlog in een wérkelijke oor log is overgegaan." Daarop volgt dan echter deze passage: „De vraag, waarover het echter gaat is. of het geoorloofd is terwille van de zeker stelling van de „balance of deter rence" het verschrikkelijke feit te verzwijgen (vet van mij) dat het gebruik van kernwapenen in een totale oorlog wederzijdse zelfmoord van de betrokken volkeren betekent en van alle leven op aarde." Vraag: wie verzwijgt dat? Chroesjtsjow zei het bijna dagelijks en de geregelde opsomming door de Amerikanen wat zij zoal in petto hebben heeft toch geen ander doel. dan de tegenstan der voor deze totale oorlog te waar schuwen. Kan men nu nog in ernst menen, dat een kerkelijke overheid moet openbaren wat de wereldlijke zou verzwijgen? Of kan men menen, dat wie nog steeds niet weet wat een werkelijke totale atoomoorlog betekent, dit door een synodaal ge schrift alsnog aan het verstand ge bracht zou kunnen worden' EZELFDE bedenking mij als de synode het noodzaak van een rechtsorde in de wereld heeft, die de „orde van de angst", moet vervangen Wij kunnen piet aanvaarden, zo schrijft thans de synode, „dat het blijven vertrouwen op de macht van nucleaire en con ventionele wapenen, geïntegreerd in een modern westelijk defensiesys teem, het enig doeltreffende middel zou zijn om de orde te bewaren" (pag 26). Is dit niet hetgeen de overeenkomst tussen de regering- Kenned.v en Chroesjtsjow de wereld een eerste zucht van verlichting deed slaken? Maar meent de Herv. synode dan soms, dat zulk een rechtsorde in deze wereld tussen volken van diametraal verschillend politiek systeem op een èndere wij ze te verkrijgen en af te dwingen is dan doordat men elkanders macht kent? En kan men nog aan de con ferentie-tafel gaan zitten. ffien eerst zichzelf machteloos heeft gemaakt? DE zaak is dus niet, dat in dit boekje niet vele voortreffelijke dingen gezegd en herhaald worden de zaak is of de Herv. synode met haar thans nader geclausuleerd neen- zonder-ja's iets beters voor ons weet dan wat bijv. onze politieke partijen en onze regering (zonder dit neen- zonder-ja's) nastreven. Er staat er gens in dit boekje (pag. 29): „Weten wc wel zo zeker dat het nog steeds een begaanbare weg is voor de ge meente van Christus, voor christe nen als staatsburgers, als politici en militairen „gewoon" mee te blijven doen? Gaat de medeplichtigheid dan niet al te ver?" En op pag. 37 staat: „De kerk is zelfs zover gegaan in haar eerbied voor de overheid en voor haar gezag, dat zij in solidari teit van lot en schuld, uit dit inzicht (het „neen" etc.) niet dadelijk alle consequenties heeft aanvaard." „Zij wil zo lang en ver als maar moge lijk is... blijven meedenken en mee werken om de Ons nog gegeven tijd te benutten om die vrees voor el kander om te zetten in een positieve alles omvattende duurzame vredesorde." Gulden woorden, die laatste! Maar waarin onderscheidt deze kerkelijke inspanning zich nu van die van al onze partijen en vertegenwoordigers in het interna tionaal bestel? En wat is daartegen over nu het „gewoon" mee blijven doen, wat dan blijkbaar niet langer te verantwoorden is? Moet de man in de straat dan toch maar dienst- weigeren of de gewone dominee op de kansel deze dan toch maar pre ken? Künnen wij iets anders dan mee-denken, mee-werken en vooral mee-bidden met degenen, van wie wij het vertrouwen hebben, dat zij deze wereld een rcchts-orde i de s woesting van de wereld? in ons vaderland dan wat anders dan hetgeen onder ons Goddank nog „het gewone" is? TK moet tot het einde komen van dit reeds tc lange artikel. Ik wil, bij herhaling, zeggen, dat ik respect heb voor de diepe ernst, waarmee de Herv. synode vervuld is ten aanzien van het vraagstuk van de kernwapenen. Ik ben het ook met haar eens. als zij zegt, dat brede lagen van ons volk zich voor internationale vragen en voor het daarin door ons land gevoerde be leid, 'ternauwernood interesseren. Dit is op zichzelf al een reden om er waardering voor te hebben, dat de Herv. synode van haar zijde de mensen wil wakker schudden. Maar de synode heeft ten onrechte ge meend (en meent dat blijkbaar nog) met haar neen-zonder-ja's iets te zeggen, dat pas waarlijk en hele maal ernstig zou zijn. Men kan zeg gen, dat de verwarring, die zij daarmee gesticht heeft, nu groten deels is weggenomen. Men kan niel zeggen, dat de uitdrukkelijke hand having van dit neen-zonder-ja's ons iets méér schenkt dan de illusie van een betere weg. En dat betekent voor mijn besef een verzwakking van al het goede dat ook in dit nieuwe geschrift ons geboden wordt. Recla meca mpagne Canadese kerken TORONTO tantse kerken van Canada, de United Church en de Anglikaanse Kerk. zijn een gemeenschappelijke reclamecam pagne begonnen om de buitenkerkelij ken te bereiken via de commerciële radio- en televisiestation. De stijl van de spots onderscheidt zich niet van de reclame voor zeep of tandpasta. Een van de teksten voor de versjes, die gezongen worden, luidt (in vrije verta ling): „Bent u niet bang, dat u op dood spoor bent - zonder de Heer? Ook kunt de zegen krijgen, die u heden nog mist." Iedere uitzending sluit met de woorden „Hier spraken de Anglikaanse en de Verenigde Kerken van Canada." Blijkens een gehouden enquête was 73 procent van de luisteraars goed te spre ken over de onconventionele vorm, waardoor ze aan de kerk herinnerd werden. Ernstige kritiek werd alleen gehoord in kringen van academisch gevormden. PRINSES BEATRIX EVENIN LONDEN LONDEN Prinses Beatrix is zaterdag even naar Engeland overgewipt om de opneming van haar petekind. Robin Fur- ber, in de Anglicaanse kerk b(j te wonen. Robin, die 14 jaar geworden Is, woont In Bracknell In het graafschap Berkshire. Morgen zou de prinses naar Nederland terugkeren. De koninklijke familie onderhoudt sinds de oorlog nauwe vriendschapsban den met de Furbers. Het 20-jarige zusje van Robin, Fay. is petekind van prins Bernhard. In het voorjaar woonde de laatste haar huwelijk bij. Ook tijdens het laatste bezoek van koningin Juliana Paus wil eerherstel Pius XII ROME Paus Paulus zou beslo- Frledlander". Het zal een uitgave z(jn van de Academla- Bavaria door het In stituut für Zeitgeschichte te Miinchen. Deze uitgave zal ongeveer 60 nota's be vatten die In de Jaren 19331937 zijn ge wisseld tussen het Vaticaan en Nazi ven in wat in de Vaticaanse ar chieven bewaard wordt. Het Va ticaan wil de notawisseling tussen haar en Nazi-Duitsland in de ja ren 19371943 aan de openbaar heid prijsgeven ten behoeve van een wetenschappelijk-historisch verantwoorde studie. Volgens een speciale verslaggever van de Gelderlander Pers heeft de paus in principe dit besluit genomen, maar heeft hij nog niet iemand aangewezen of toe gestaan zich met deze studie bezig te houden. Algemeen wordt aangenomen dat de recente publicaties over paus Pius XII, die hem afschilderen als sterk pro- Duits en als een man die het gevaar van het nationaal-socialisme niet heeft door zien, noch voldoende geprotesteerd heeft tegen de moord op miljoenen Joden dc| Nederlandse predikanten, die destijds oorzaak zijn van dit besluit. gediend hebben in de Evangelisch Chrls- scherpe aanval lan-1 tclljke Kerk hen van de onvergetelijke emoties tij- dens zijn persoonlijke contact met chris- 1 tenen en niet-christenen in India. In een open Mercedes reed de paus van het vliegveld naar de Sint Pieter. Honderdduizenden Romeinen stonden langs de route. Openbare gebouwen en kerken waren verlicht met toortsen en schijnwerpers. Na zijn aankomst in het j Vatikaan hield de paus vanaf het balkon een korte toespraak. Hij vroeg het pu bliek te bidden voor de broeders in India en voor de wereld. „Gelovig zijn bele- kent héden ten dage groothartig zijn". Al aria i z\jn laatste daden in I eïlg Als f bezocht de paus op weg naar het vlieg veld een Maria-heiligdom. In de basiliek die gebouwd Is op een steile rots aan de zee, zegende de paus een beeld van Ma ria, dat vier eeuwen geleden door een visser in zijn netten zou zijn gevonden en wonderkracht zou bezitten. zonder bijzondere Maria. Hier op de wij ons met u, om moeder van geheel India te huldigen. Aan haar liefhebbende moederlijke zorg vertrouwen wij dit grote continent met 1 zijn volk toe en wij bidden haar zich een moeder te tonen, opdat Hij. die haar Zoon en onze Heiland geworden is door i haar tussenkomst onze gebeden moge verhoren." Nadat de paus was vertrokken, stroom- I den duizenden pelgrims langs het beeld. I Zij droegen uit was gemaakte afbeeldin- I gen mee van zieke lichaamsdelen van 1 wie zij op gcnezipg I Dit boek staat onder redactie van drie Italiaanse en drie Duitse historici, die ge bruik gemaakt hebben van de archieven van het Duitse ministerie van buiten landse zaken te Bonn en van de archie ven van een aantal rooms-katholieke bis dommen in Duitsland. Dit boek zal waar schijnlijk reeds begin volgend jaar ver schijnen. De uitgever hoopt dat in 1966 reeds een tweede deel klaar zal zijn over de nota's die gewisseld zijn in de jaren 1937—1945. Oud-predikanten uit N.-Guinea hijeen hoopten. Vrede ccerde op de houding van de paus in de een ontmoetingsdag op Hydepark oorlogsdagen was de protestantse schrij-1 Doorn bijeengekomen. Doel was overle] zijn toneelstukte plegen over de mogelijkheid prinses Christina aan Engeland werd contact met de familie Furber gezocht. De heer Furber, die arts is, vergezelde het Nederlandse koninklijke gezelschap naar een musical J- T 1 Rolf Hochhuth, IUW|IiguiIIU Vlll 'üDc,r Si®llv®rtret<* Y Daarna /ojgde bet kerkelijkr eenheid, die zij destijds in de boek „The Roman Church and Nazi Ger-gezamenlijke kerk van Nieuw Guinea be- many van Gunther Levy en nog maar leefden, ook in ons land tc bevorderen. onlangs verscheen „Pie XII et le troisie- De meeste predikanten van deze groep ï116» ^eiu i van u Fr'edlander. Het zjjn op jiet ogenblik weer werkzaam in laatste boek was gebaseerd op ducumen- de hervormde en in de gereformeerde ten dje gevonden zijn in de archieven van j kerken van Nederland. Voelt men zich buitenlandse door de herinnering aan de eenheid op iNieuw Guinea niet 1 ovredigd met de si- tuatie hier, anderzijds stelde men vast dat het allerminst eenvoudig is de be- het Duitse zaken in Bonn. Volgens de verslaggever van d derlander Pers blijven de archieven nor maliter honderd jaar gesloten om te voorkomen dat nog levende personen door publicaties in opspraak gebracht zullen worden. Verwacht wordt dat in een later stadium ook de gegevens uit de laatste oorlogsjaren voor publicatie zul len worden vrijgegeven. ik van Duitse zijde komt binnenkort nieuw boek uit. dat bedoeld is als theater-1 reactie op wat rooms-katholieken noe- I men „de eenzijdige publicatie van Saul staande scheiding tussen de kerken Nederland te doorbreken. Van belang achtte men het om van tijd tot tijd bijeer te blijven komen, niet al leen als predikanten, maar ook samen met de vroegere leden van de Evange lisch Christelijke Kerk. Ook zal men pro beren in plaatsen waar meerdere oud leden wonen door bezoekwerk de oude kerkelijke band te 'oen voortbestaan. In een afscheidstoespraak op het vlieg veld deed paus Paulus een dringende oproep tot vrede. „Dreigende schaduwen bljjven boven onze wereld hangen. Zo lang deze niet verdwenen zjjn, zal op onze aarde geen rust heersen. Wjj bc- zweren daarom allen, wier daden van doorslaggevende betekenis kunnen zjjn voor do handhaving en de bestendiging van de vrede, hun verantwoordelijkheid in het oog te houden en alles in het werk te stellen, om een nieuwe wereldramp te voorkomen", zo zcl de paus. Tot het volk van India zei paus Pau- lus: „Wij laten ons hart hier achter. Wij hebben het gevoel in morele zin burgers te zijn van dit land, dat wij altijd zullen liefhebben." Het eucharistisch congres is gister avond plechtig gesloten. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat het volgen de congres in Beiroet zal worden ge houden. Ex-hertogin van Marlborough overleden SOUTHAMPTON VIS1 Mevrouw! Consuelo Vanderbilt-Balsan, een van de grote figuren van de Europese „society" in de jaren twintig en dertig en voormalig hertogin van Marlbourough, is zondag op 88-jarige leeftijd te Southamp ton in de staat New York overleden. Zij was de erfgename van het Vanderbiltfor- tuin. Na haar scheiding van de hertog van Marlborough was zij in het huwelijk getreden met de Fransman Jacques Balsan. Antwoord: Deze duifjes moeten tegen de ergste kou beschut worden, daar" ze ons klimaat slecht kunnen verdragen. Men moet ze echter ook weer niet verwekelijken, daar ze zich toch altijd min of meer aan ons klimaat aanpassen. Er zijn wel duivenhouders, die hun volière, wanneer die op het zuiden of westen gelegen is, tegen de ergste kou beschermen door er een plastic doek om heen te brengen Hel nadeel geschieden, wilt u dat bedrag stellen. mij uitleggen hoe het Naar aanleiding hiervan wil ik vra gen: Een man is 30 jaar geleden om- ongeluk Hij was kost- >r zijn vrouw en kinderen 19 jaar ""d. De chauffeur verd veroordeel1' wegens dood door verschijnsel springvloed ontstaat. Kan 5chuld en kreeg twee maanden gevan- verklaren. De wetten t echter dat de duiven doorgaan met dus als de i broeden en dat er dan van het broedsel tete niet veel terecht komt. Ook kan men tegen de tijd dat er nachtvorsten drei gen. de dieren binnenshuis halen, doch niet in een warme kamer, we) vorstvrij. Men scheidt dan de mannetjes van de wijfjes om het broeden tegen te gaan. Zodra de vorstkansen verdwenen zijn. de data waarop deze zich voordoet, berekenen? Antwoord: Springvloed genisstraf. De vrouw heeft geprobeerd óm een uitkering t.e krijgen maar dat telkens 8'Pg met omdat, de vrouw een manu- maan, facturenwinkel dreef en niet onver zorgd achterbleef. De kinderen studeer- varen niet in loondienst. Bevat W inderdaad een bepaling of Newton leren oevatte zij die waardoor geen cent Brieven, die nief ztJn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo- ten. dat twee lichamen elkaar aantrekken oetaald wordt i kan r j de volière brengen. kracht, die recht evenredig met hun massa's en omgekeerd dig aan het kwadraat van hi Hieruit volgt dat de afstand dergelijk tragisch geval? Antwoord: Artikel 1406 van het Bur- hun afstand. ?erliik Wetboek bepaalt: In geval van __g_ -illige of onvoorzic' tige doodslag slechts beïnvloed doordi e i neer dus de maan en ken. bijvoorbeeld bij volle treedt er springtij of dood tiji in geringe mate an ae zon. Wan- Vraag: Hoe kan ik walnoten behande- ondervinden len, die met de groene bolster van de boom zijn gehaald? Hoe kan ik de bolster er het best afkrijgen? Hoe kan lk ze blank krijgen? Antwoord: Waarschijnlijk heeft u de noten te vroeg geoogst, want als een walnoot rijp is. laat de groene bolster gemakkelijk los. Van onrijpe noten is dat zeer moeilijk Probeer eens met ze te laten liggen, misschien laat dan later de bolster beter los. Om ze goed te kunnen bewaren moet die groene bolster er geheel af, want anders treedt 57-jarig Jaai spoedig schimmel op. Heeft u de schadeuitkering had verkregen de slagene, die door zijr arbeid plegen 1 op. Omgekeerd is c die krachten elkaar tegenwerken. Vraag: Onlangi nder het hoofd: ..Schadeuitkering Dit bericht vermeldde dat procederen stard en de fortuin der personen naar de omstandigheden. Volgens de jurisprudentie is de scha- welke voor vergoeding in elke wordt te bekend is. De verjaringstermijn van de straf is een derde langer dan voor de verjaring van het recht tot straf vordering. In geen geval echter is de ermijn korter dan de opgelegde straf. De termijn var verjaring begint te lo- oen op de dag na dien, v. arop de rech terlijke uitspraak kan worden ten uit voer gelegd Bij ontvluchting van een veroordeelde begint een nieuwe verja ringstermijn. Al deze dingen maken het moeilijk voor de dader om precies te weten, wanneer het recht van strafvordering of straf verjaard is. wanneer komt. die ioor verlies van levensonderhoud, dat cij van de versla «-■» ontvingen, inzo- bericht verre zij dit na diens dood nog behoe- ven. Aleen een tekort moet door de ichadc-plichtige worden gued gemaakt. Vraag: Verjaart een moord bolster er af doe ze dan in een of teil met schoon water en borstel goed met een harde borstel of bezem, telt. Hij had toen Vervolgens moet u het vuile water er af gieten, er weer schoon water op doen en weer borstelen tot alle vuil verdwe- Een zeer ïekend geval heeft zicb ln - - - Frankrijk voorgedaan. Een naar Italië Ike wordt geleden gevluchte moordenaar wilde naar zijn -*--1-—g ->-• land terugkeren zodra del verjaringster mijn verlopen zou zijn.De trein, die -.em naar Frankrijk zou terugbrengen, sou na middernacht ir Frankrijk aan komen en de justitie zou hem niets meer kunnen maken. Familie ook? Antwoord: Een moord kan gestraft 3en stonden hem op het station op te worden met een gevangenisstraf van wachten, maar ook de politie en deze een gevangenisstraf ten hoogste levenslang. Het recht van strafvordering verjaart door verloop van 18 jaren, doch de verjaring kan meer dan de helft worden geshr' door elke daad van an h t ongeluk. De strafvervolging, welke aan de vordach- wachten, had gezoi„ L van het spoorboekje vóór midderna-ht tou aankomen. Hij werd vóór midder nacht gegrepen en moest zijn straf uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2