Wim Leenen verdrijft het piekeren met tropische vissen ZONDAGSBLAD OP ADVIES VAN DE DOKTER I Zestig aquariums trekken zelfs scholen rust na het werk uit bij zachte muziek ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 De 39-jarige Arnhemse schilders knecht Wim Leenen had geen beste jeugd. Toen hij twintig was begon z'n martelgang door diverse Duitse concentratiekampen en bij de be vrijding keerde hij als een gebroken man terug. Vooral psychisch had had hij zwaar geleden, 't Werken ging hem dan ook niet al te best af. hij kon geen produktie meer maken en had bovendien last van hoogte vrees, iets dat hij tevoren nooit had gekend. Wim Leenen werd teruggetrokken, ging piekeren over zijn toekomst, kortom raakte helemaal in de put. „Jij moet niet piekeren", zei de dokter Taal man Kip tegen hem. „Jij moet afleiding zoe ken". En dokter Sekliuis bevestigde dit: Zoek een hobby, die je al je zorgen doet vergeten. Ga vissen of wat anders doen, om je vrije tijd te vullen. Maar blijf niet stil in huis zitten, want dat is voor jou funest". „Wat moet ik doen?", vroeg Leenen zich af. Vissen was niets voor hem. Daarvoor was hij een te groot dierenvriend. Trouwens hij had vissen in een klein aquarium, doch zo heel veel afleiding boden die hem niet. Daarvoor was de opzet te eenvoudig en te beperkt. Dit werd echter anders toen hij bij kennis sen kwam en daar een prachtig aquarium met veelkleurige tropische vissen ontdekte. Die boeiden hem meteen. Zodat hij een bescheiden bakje meekreeg om zelf te verzorgen. Hij kocht ook lectuur over deze vissen, trachtte er wat te ruilen, kortom hij ging er terstond in op. Doch aanvankelijk ont moette hij, als het op ruilen of aankopen aankwam, weinig col legialiteit. Er was, als gevolg van vijf jaar oorlog, in de winkels mets te koop en de particulieren mMrvoo7 waren zo zuinig op wat ze had den, dat het hem haast onmoge lijk was z'n kleine collectie uit te breiden. En dat wilde hij tot iedere prijs. Want hij was wel- +jira bezeten oog. Het biedt huisvesting i gemoet: overdadig warm. naar onze begrippen, en drukkend vochtig. Doch dat is nu net wa* houders van tropische vissen no dig hebben. VARIATIE de andere gestapeld omdat hij het alleen in de hoogte zoeken kon. 't Was op het laatst geen Toen kregen ze hun huidige woning, Graslaan 137, een een gezinshuis in een rustige bui dat tropische tenwijk met een tuintje voor en achter. „Als we nu al die aquariums Bijzonder trots is de heer T.eenen op zijn tropische planten, waar mee hij de gekste ervaringen op doet ah ze eenmaal hel aquarium Zo kwam hij op het idee naar de Rotterdamse havens te trek- eens in de achterkamer zetten", ken, in de hoop, daar met zee- overlegde Van Leenen met z'n lui zaken te kunnen doen. 't Viel vrouw. En dat gebeurde. Nu ge- hem echter niet mee. Slechts noot hij nog dubbel zoveel van enkele maal slaagde hij erin zijn vissen, kon hun verzorging er perfectioneren en de buurt al spoedig de a de man, die een stuk van de Indische Oceaan in huis bij een Chinees een aantal visjes en wat plantenmateriaal kreeg uit het Verre Oosten te kopen. naam Voorts werd de schoorsteen naar achteren verplaatst en op het ogenblik loopt hij al hard te denken over de aankoop van Gen tweede oliekachel, omdat die ene bij een strenge winter het beslist niet zal redden. En het zou toch zonde zijn, als de zestig aquariums, die hij thans bezit, straks alleen maar dode vissen te zien zouden geven. Als we de kas binnenstappen, komt ons een tropische sfeer te- vergeefse reis naar Amsterdam weer een domper op z'n plannen. Helaas volgde al gauw een nieuwe teleurstelling: de woning werd zo vochtig van al dat wa ter van 24° Celsius. De ramen deden niets dan beslaan, het be- Er is geen bak, of ze is vak kundig beplant. Men spreekt zelfs in de kringen der liefheb bers al van „de Arnhemse school", in tegenstelling tot „de Leidse school", waar de oud- hortulanus Zwart zijn opvattin gen over de inrichting van een tropisch aquarium verbreidde: veel rotsen en plateaus, die hoog in de bak oplopen. Ook zijn in zulke aquariums kleine planten groepen aangebracht. Volgens de opvattingen van Wim Leenen moeten de planten meer geva rieerd zijn. Hij vindt zijn eigen stijl architectonischer. En Bondskeurmeester Kamperman uit Doetinchem was de eerste, die bij een huiskeuring in Goor vaststelde, dat de Arnhemse stijl aan het terrein winnen is. Hoe dit ook zij, het is in elk geval de moeite waard, Wim Leenen over zijn hobby te horen praten. Trouwens als je 3000 ■vissen hebt rondzwemmen, ver deeld over 50 a 55 soorten, waarover zou je dan anders pra ten. Die 55 soorten vertegen woordigen praktisch de hele tro pische wereld. Natuurlijk zijn er nog veel méér soorten, wel 40.000. doch zo'n volledige collectie is ner gens te vinden. Zelfs de handel, die toch overal zijn kanalen heeft, schopt het niet verder dan 100 soorten, waaronder heel kostbare zijn. in z'n hobby gestoken, zodat hij er wel eens naar verlangt wat geld terug te zien. Hij heeft gelukkig een beste baan bij Burgers Dierenpark, waar hij goed werk aflevert en toch niet onder de druk der produktie van gezonde collega's hoeft te staan. Maar het leven is ook in Arnhem duur en zijn vrouw en twee kinderen mogen van zijn liefhebberij niet de dupe wor den. Daarom kweekt hij niet alleen veel jonge visjes maar verkoopt die ook aan leden van aquariumverenigingen. Zij het tegen een matige prijs, daar hij de handel niet tegen zich in het harnas mag jagen. Ook planten verhandelt hij, waarvan hij een goede honderd soorten bezit. Die planten koopt hij in afgesloten plastic zakken, gevuld met wa ter. Op die manier houden ze de lange bootreis uit de tropen zon der bezwaar vol. Ook de visjes maken de lange reis in zulke zakken. UITWISSELING meer van elkaar op en krijg je geen staat in de staat", is zijn mening. ANDERS En hij besluit: „Ja, het is eigenlijk merkwaardig. Ik kom oorspronkelijk uit Vlaardingen, waar m'n va der op een haringlogger placht uit te varen. Nu zit ik weer in de vis. Alleen een beetje anders." Gelukkig duurde het niet lang, of oude bekende zaken zoals Holgen, en Liet, te Amsterdam, muur „een Hasselman in Rotterdam Kas.us ZQ kon he, njel ,anger in Delft enz. allemaal impor teurs van tropische vissen en In 1960 nam Leenen een kloek planten kregen weer wat besluit. Het bloemenkastje van 5 aanvoer, zodat Wim Leenen wat x 3 x 2,8 meter, dat hij vorig meer armslag kreeg. En hij wierp jaar achter zijn woning had ge- zich daarbij niet alleen op de bouwd, zou tevens dienen als vissen, maar vooral ook op dé aquariumhuis. Hetgeen een ge- planten, daar hij zag dat juist de lukkige oplossing bleek te zijn. Immers hier was veel meer licht, zodat de tropische planten in de aquariums veel beter gin- planten bij de meeste aquarium- houders de zwakke plek in hun sport vormden. „Planten hebben wel hun belangstelling, maar ze gen groeien, gaan nogal eens dood. Bovendien geven aquariumhouders hun geld I IN Db KAb gemakkelijker uit voor vissen niimmmn 1 dan voor planten", aldus Wim Leenen. „Maar Een nieuwe barrière dreigde •ergeten, dat echter de komende winter te een goed beplante bak zelfs worden. in huis had hij het al- tijd lekker warm kunnen sto ken, maar in zo'n glazen kastje was dat minder eenvoudig. Hij moest een schoorsteen laten Met de Leidse hortus en met Wageningen staat hij op goede voet. Hij leest veel, controleert het gelezene aan de hand van zijn praktische kweekervarin- gen, wisselt planten uit en tracht op allerlei andere manie ren achter de geheimen te ko men, waarachter nog tal van tropische planten schuil gaan. Daarbij is prof. De Wit in Wa geningen hem al vaak van dienst geweest, hoewel hij de hoogleraar ook nogal eens voor verrassingen plaatste. „Ik krijg zo maar wat planten van de handel", zegt Leenen, en moet dan maar uitvinden, onder wel ke omstandigheden ze in de na tuur groeien: Van welke grond komen ze? Heerst er een natte of een droge moesson in hun vaderland? Wat voor water heb ben ze nodig? Hoe heten ze? Soms weten de heren van het herbarium dat allemaal te ont dekken, soms ook niet. Dan zoek ik zelf verder. Pas als ik alles weet kan ik met 't meeste succes beplantingen in een aquarium aanleggen. Dat de hobby van Wim Lee nen aanstekelijk werkt moge blijken uit het feit, dat diverse scholen al bij hem op bezoek zijn geweest. Hij maakt voorts tal van aquariums klaar om in scholen geplaatst te worden. Er zijn in Arnhem vier aquarium- verenigingen, die ook alle vol belangstelling voor zijn collectie vissen en planten zijn. Zelf is hij lid van de kleinste vereni ging, die slechts 18 leden telt. „Dan kun je bij elkaar thuis je samenkomsten houden, heb je geen sprekers nodig, steek je de slechtste vissen nog gedij- Men meent dat een pompje toediening van zuurstof aai water voldoende is, doch er gaat ook hier niets boven de natuur. metselen m kolenkachc] Die planten vemchten deze aanscha(f doch toen het zaak. functie toch altijd nog beter ZELF DOEN Intussen ging Wim Leenen al maar meer vissen en planten aanschaffen. Elke gulden van z'n zakgeld stak hij in z'n hobby- Hij kocht hoekijzer dat hij zelf op maat zaagde en door een kennis aan elkaar liet lassen, zodat het geraamte van een nieuw aquarium ontstond. Spie gelglas, menie, stofverf en ge wone verf lagen voor hem als schilder niet buiten zijn bereik, met het gevolg, dat hij nu enige gTitTbiaderen jaren al over tientallen aqua riums beschikte. Omdat hij haast alles zelf deed kostte hem zo'n bak van 70 x 40 x 40 cm slechts 10 a f 15, terwijl ze in de winkels voor f 60 a f 70 van de hand gaan.... je eenmaal draaide kwam hij tot de ontdekking, dat bij bepaalde winden in de schoorsteen de kamerplanten en cactussen dood gingen van de kolendamp. De vissen bleven echter leven. Die kachel moest dus verdwij nen, om plaats te maken voor een flinke oliehaard, die wel veel geld kostte, maar uitsteken de resultaten liet zien. De wa terplanten groeiden zo goed, dat ze zich uit de bakken oprichtten, om boven het water in een heel andere vorm verder te groeien In sommige gevallen kregen ze zelfs bloemen, iets wat zelfs de belangstelling van biologen trok. Nóg was Wim Leenen evenwel niet tevreden. Hij maakte nieu we aquariums, breidde zijn vis sen- en plantencollectie nog ver der uit, met het gevolg, dat hij Daar hij in de eerste jaren opnieuw met ruimtegebrek te van z'n huwelijk maar klein be- kampen kreeg. Wederom moest huisd was, moesten al die aqua- hij zijn spaarcenten aanspreken, riums een plaats krijgen in de ditmaal om het kastje ruim te douchecel, die als keuken werd verdubbelen door er een stuk gebruikt. De ene bak werd op aan te bouwen van 6 meter. Een prachtige schorpioein is. Cr STILTE! RUSTIG IEDEREEN! OpnameLaat dat beest ko men!" Regisseur William Beau- dine, die eens Mary Pickford regisseerde, kon een speld horen vallen, want „dat beest" was Lassie en niemand ter wereld mag zo over Lassie praten, zeker niet als Rudd Weatherwax, die stille trainer van de beroemde collie in de buurt is. Met een kort bevel aan Lassie verliet hij de studio en bleef twee weken onbereikbaar tot Beaudine spijt had betuigd. Dit kleine drama achter de coulissen bewees voor de zoveelste maal, dat Lassie een hond is die met meer eerbied dient te worden behandeld dan mense- I lijke artiesten. Lassie heeft in ruim twintig jaar tijd meer dan honderd miljoen dollar verdiend voor een grote schare film- en televisieonderne mers. Daaarmee is deze collie het waardevolste dier uit de wereldge schiedenis, met inbegrip van de beroemde filmhond Rin-Tin-Tin. Iedere beweging van de beroemde hond wordt met zorg berekend. Het beeld van Lassie is het resul taat van de samenwerking van Campbell-soep, een advertentie bureau. Columbia Television en de oliemiljonair Jack Wrather. Hun gemeenschappelijk streven is om Lassie te presenteren als de beste vriend van de mens. Dat Lassie tevens „big business" is blijkt wel uit het feit, dat Campbell-soep zeven miljoen dol lar betaalde in een enkel televisie seizoen. De omzet van deze soep-in blik werd verdubbeld in de jaren waarin Lassie voor de televisie Voor het publiek is er maar één Lassie, maar in feite zijn er vier geweest. De eerste stierf aan kan ker. de tweede aan een longaan doening en de derde kreeg een hersenaandoening. De huidige Las- HET OORSPRONKELIJKE Lassie-verhaal is al meer dan I I een kwart eeuw oud. Nog steeds is de serie een van de populair- I ste televisieshows. Maar weinig mensen weten dat de huidige Lassie al nummer vier is. Het is een hond die ieders verbazing opwekt. Zijn baas heeft duizen den collies gefokt, doch slechts I vier waren geschikt om de Las- sie in de film te spelen. Lassie heeft nu geen opvolger; als het I dier iets zou overkomen, zou de serie moeten worden gestaakt. I filmstudio's viel de aandacht op zijn hond. Een natte collie ziet er immers uit als iedere andere natte collie. Pal zwom door het water, klom tegen de oever op en liet zich voor de camera in het gras zakken, de kop tussen de voorpo ten, de ogen langzaam sluitend. Weatherwax had de hond zo goed getraind, dat het dier zich niet eens uitschudde toen hij uit het water kwam. De hond moest uit het water komen, zo uitgeput dat hij niet meer kon ademen. „Het was Pal die in het water sprong en Lassie die er weer uit kwam!", herinnert Sam Marx zich bleek - hond kromp ineen als er" werd geschoten en viel flauw bij het springen van een kwiklamp. In 1961 werd hij opgevolgd 4oor Las sie IV, van wie iedereen zegt dat hij de knapste en vooral de mooi ste is die men oo't heeft gezien. standing Het begin De Lassie-legende begon in 1938, toen wijlen Eric Knight een hon- denverhaal voor zijn jongste doch ter schreef. Het verhaal werd uitgegeven en Metro-Goldwyn kocht het voor tienduizend dollar, •Hes wat Knight ooit voor zijn verhaal heeft ontvangen. Het zoe ken naar een hoofdfiguur was moeilijk. Producent Sam Marx en zijn regisseur Fred Wilcox nodig den vele honden uit. De ene hond na de andere werd afgekeurd, met inbegrip van een collie van Rudd Weatherwax. Het was een tweeja rig dier, dat door de oorspronke lijke eigenaar na een vakantie in Rudds kennel was achtergelaten omdat hij de tien dollar onder houdskosten niet wilde betalen. De hond heette Pal en was er dol op. motorrijders achterna te rennen. Pal werd meteen geschrapt als kandidaat voor de rol van Lassie. Toen trad een rivier in Califor- nië buiten haar oevers en dit was een mooie gelegenheid een bijzon- Met Liz „Lassie komt thuis" leek eerst een tweederangsfilm. Er trad on der andere een jonge actrice in op, genaamd Elizabeth Taylor. Zij speelde haar eerste filmrol. Louis B. Mayer moest zijn ogen afdrogen na de eerste vertoning. Het was een van de grootste films van 1943. Vijf andere Lassiefilms volgden. In 1952 besloot Metro de Lassie- serie te beëindigen en droeg het recht op de naam aan Weatherwax over. Een jaar later verkocht Weatherwax de naam aan Robert Maxwell, een televisieproducent. De prijs: 1500 dollar per voorstel ling en tien procent van de netto- Pal werd inmiddels vervangen door Lassie II, een van zijn kinde ren. Niemand merkte het verschil en de Lassie-shows kregen drie jaar lang de prijs voor de beste jeugdprogramma's van de Ver enigde Staten. Maxwell probeerde toen Lassie weer voor twee mil joen dollar aan Metro te verkopen Metro weigerde, maar de oliemil jonair Wrather kocht de films voor drie miljoen. Weatherwax was bij de transactie inbegrepen. De honden die de rol van Lassie spelen wisselen heel wat minde - snel dan de mensen in de show, die om de haverklap werden ver vangen. In 1959 sloeg het noodlot toe: Lassie n overleed aan kanker en met spoed moest een derde collie borden gekozen. De televi- Lassie IV is nu vijf jaar oud, vriendelijk tegenover mensen die hij kent, op een afstand tegenover vreemden. Andere honden ziet hij niet eens. Als Lassie „werkt" is iedereen gespannen. In een bepaalde film moest de hond door brandend kreupelhout rennen en met gezengde vacht op de camera toelopen. Lassie IV deed dit zó goed, dat iedereen spontaan in de handen klapte. In vroeger films werden gevaarlijke scènes door een plaatsvervanger gespeeld, maar Lassie IV doet zijn eigen stunts. De hond verstaat het woord „stop" perfect: als de regis seur dat roept, laat de hond vallen wat hij in zijn bek heeft en gaat liggen. Een scriptgirl, die een he kel aan honden had, liet dat eens aan Lassie merken. De collie nam wraak door op het woord „stop" hetgeen hij juist in zijn bek had in haar schoot te laten vallen: een levende slang. Thuis Thuis is Lassies liefste bezigheid: uitblazen. De hond heeft een slaapkamer met een enorm rust bed, dertig centimeter van de grond, bedekt met een zachtge- kleurd tapijt. Er is een automati sche geluidsinstallatie, die Ha waiian muziek speelt, w, Uier- dier dol op i- Aan de muur hangt een op flu weel geschilderd portret van Las sie IV. Lassie is een reu; zijn liefste speelkameraad is een onbe schrijflijk lelijk hondje met de naam Silky. Zijn vrouwtje is Gir lie. van wie men hoopt dat zij genoeg reutjes zal voortbrengen om te zijner tijd een nieuwe Las sie te kunnen kiezen. Vrouwtjes zijn ongeschikt voor het zware werk van een filmhond. Weatherwax heeft duizenden comes gefokt en er in de loop der jaren slechts vier goede Lassies bij ontdekt. Wanneer Lassie IV plotse ling dood zou gaan zou de filmse rie moeten worden afgebroken hij gebrek aan een opvolger. Verbazingwekkend is, dat Lassie de hoofdpersoon is, niet dc mensen die meespelen. Enquêtes hebben aangetoond, dat het publiek vrij onverschillig staat tegenover de spelers die de achtergrond voor Lassies belevenissen vormen. Weatherwax zegt daarvan: Lassie is een wonderdier. Alles wat die filmserie nodig heeft zijn een ca mera en een hond als onze Lassie

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9