Nieuwe Leidse Courant Regering beslist spoedig: 4.3 procent Onrust bedrijven valt nogal mee BOOT Vrije loonpolitiek gaat een jaar op stal Uiterste verlangens van vakbeweging kansloos Vakbeweging: onrust en „zwarte lonen F.B.I.: 21 arrestaties wegens negermoord Later 18 man weer vrij Commentaren weerbericht CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintvastigh is ghebleven mi]n hert in teghenspoet" Zaterdag 5 december 1964, 456te jaargang STARTVLOEI- voor alle benzine- dieselmotoren. 150 snelle starts. Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendiens» bezorging 1&OQ—19.00 In het gebouw van het Directo raat-generaal van de arbeid in Voorburg hebben gistermiddag de ministers mr. B. W. Biesheu vel (landbouw en visserij, tevens vice-premier), prof. dr. J. E Andriessen (economische za ken), dr. G. M. J. Veldkamv (sociale zaken), prof. dr. H. J. Witteveen (financiën) en drs. P. C. W. M. Bogaars (volkshuis vesting en bouwnijverheid)op deze foto van links naar rechts, het loonoverleg voortgezet Op een goederenspoor in de Rietlan den van het Amsterdamse havengebied zijn gisteravond drie ketel (olie) wagons van een goederentrein ontspoord. Een van de wagons kantelde. Het reizigers- verkeer ondervond, geen hinder. BREESTRAAT HOOFTSTRAAT 88, ALPHEN a/d RIJN „Daarvoor onmogelijk verantwoordelijk" CNV tot bonden: rustig afwachten (Van onze soc.-econ. redactie) VOORBURG „Wy hebben de regeringsbeslissingen ten aanzien van de loonruimte voor volgend jaar niet onderschreven, omdat wij on mogelijk verantwoordelijkheid kun nen dragen voor de gevolgen daar van: arbeidsonrust, gewroet van ac tiecomités (ondermijning daardoor van het vertrouwen in de vakbewe ging) en het nieuw leven inblazen van de zwarte loonvorming". In deze bewoordingen vatte de heer C. A. Bakker, secretaris en loondeskun- dige van het Chr. Nationaal Vakverbond, gisteravond het genuanceerde standpunt van de vakbeweging ongenuanceerd samen, aldus de heer Bakker, maar vrije vakbeweging heeft het recht or Ook sheriff en assistent WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft gis teren in totaal 21 personen aange houden in verband met de moord op de drie propagandisten voor gelijke burgerrechten, die afgelopen zomer werd gepleegd. Tot de arrestanten behoren de 37-jarige sheriff Lawren ce Rainey, diens plaatsvervanger Cecil Price en verder nog een bouw vakarbeider, een politieman, een j winkelier. vrachtwagenchauffeurs, pompbedienden en zakenlui. Deze mededeling werd gedaan door 1 het hoofd van het FBI, Edgar Hoover, kort nadat de sheriff en diens assistent in Philadelphia (Mississippi) door FBI- agenten werden gearresteerd. Het Fe derale bureau zal bewijsmateriaal over leggen aan de staatsautoriteiten, waar na de arrestanten officieel in staat van beschuldiging worden gesteld. De drie slachtoffers, die afgelopen zo mer werden vermoord zijn de 20-jarige Andrew Goodman uit New York, ae 24-jarige Michael Schwerner eveneens uit New York en de 22-jarige neger James Chaney uit Meridian in de staat Mississippi. Volgens Hoover waren de drie jongemannen op de ochtend van de 21ste juni uit Meridian vertrokken met een „station-car" om een onderzoek in I te stellen naar een door brand verwoeste negerkerk bij Philadelphia. James Chaney werd des middags door hulp sheriff Price gearresteerd wegens het overschrijden van de maximumsnelheid. Goodman en Schwerner hield de sheriff vast voor een verhoor. De drie propa gandisten werden ongeveer zes uur la ter op vrije voeten gesteld nadat Chaney een borgsom van twintig dollar had be taald. Sindsdien hoorde men niets meer van hen. Maar twee dagen later werd hun auto op ongeveer 20 km van Phila delphia op een verlaten weg gevonden. Op 4 augustus, na een grootscheepse speurtocht van FBI-agenten, militairen van de staat Mississippi en mariniers, vond men de 1 ijken van de drie jonge mannen in een nieuwe aarden wal in oe omgeving van Philadelphia. De man die het toezicht had op de aanleg van deze wal is ook gearresteerd. Omdat deze streek de bakermat Is van de Ku Klux Klan, een organisatie die fel gekant is tegen rassenintegra tie, zocht de federale recherche de daders in eerste instantie bij deze be weging. En de agenten hadden succes, want bijna alle arrestanten waren aangesloten bij cte Ku Klux Klan. Van de eenentwintig verdachten zün er weer achttien voorlopig op vrije voe ten gesteld. Voor hen is een borgtocht van 5000 dollar (18.000 gulden) gestort. Volgende week donderdag zullen zij voor een eerste verhoor voor het gerecht van Meridian moeten verschijnen. Voor Nederlandse begrippen heel eigenaardig is wel. dat sheriff Rainey en hulpsherif Price, na hun voorlopige vrij lating weer onmiddellijk hun politie functie hebben aanvaard. Zij zijn weer normaal aan het werk gegaan. Onder de verdachten is ook de 39-ja- rige voorganger Edgar Killen, predikant van de fundamentalistengemeente van Meridian. Volgens Ass. Press, kunnen de leden van het complot tegen de drie propagan disten tot een maximale straf van tien jaar gevangenis of 5000 dollar boete wor den veroordeeld. Omdat het naar Amerikaanse maatstaven niet om een federale misdaad ging, zullen de verdach ten ?niet wegens moord kunnen worden vervolgd, aldus A.P. bepaalde situaties ..nee" te zeggen als het gaat om de uitvoering van een loonpoli tiek, waarvoor alleen de regering verant woordelijk is. „In diverse bedrijfstakken ls meer ruimte dan waartoe de overheid mogelijkheden biedt Als deze ruimte niet openlijk wordt benut dan wordt zij hei melijk benut door middel van zwarte lonen, wellicht mede door optreden actiecomité's, die op deze wijze de kans krijgen het nog aanwezige vertrouwen ii de vakbeweging verder te ondermijnen' aldus de heer Bakker, die het overheid en werkgevers ernstig kwalijk nam leen oog te hebben voor kille cijfers onvoldoende rekening te houden met sociaal-psychologische factoren (Van onze sociaal-economische redactie) VOORBURG Wat al wekenlang gevreesd werd is gistermiddag on vermijdelijk geworden: het is met de vrije loonpolitiek voor een jaar ge daan. Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben elkaar ook niet kunnen vinden op basis van de uiterste mogelijkheden, die dinsdag jl. door de regering zijn aangewezen. De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, zal nu spoedig een loonmaatregel afkondi gen, waarbjj uit deze mogelijkheden een keuze wordt gedaan onder hand having van het totale maximum van 4.3 procent, inclusief een compensa- tatie voor de te verhogen AOW-AWW-premie. De controle op de uitvoering van de regeringsmaatregel zal zeer waar schijnlijk moeten worden opgedra gen aan het College van Rijksbemid delaars. evenals dat vóór de invoe ring van de vrije loonpolitiek het ge val was. De vakbeweging heeft nL gisteren een aantal ..uiterste voor waarden" genoemd, op basis waar van zij bereid zou zijn de toetsings- arbeid in de stichting voort te zetten, maar deze voorwaarden zijn voor werkgevers noch regering aanvaard baar. De uiterste wensen van de vak centrales zun: 2 verhoging der lonen met 5 procent oi jaarbasis, waarvan meer dan 2 procen als verplichte loonronde. (De aanvan kelijke eis was 7 procent, tenminste 2 a 3 procent verplicht): 2 optrekking van het minimum-inkomen tot tenminste f 110 per week. (De ring wenst niet verder te gaan dan ruim f108): voor de grote gezinnen, die minder zullen profiteren van de vervroegde belastingverlaging, een adequate Afwachten Het bestuur van het C.N.V. heeft nor gisteravond een brief naar alle besti oonden laten uitgaan, waarin wordt bevolen de eindbeslissing van de regering rustig af te wachten Ook wordt eei roep op de leden der aangesloten organi saties gedaan zich niet tot destructiev acties te laten verleiden Drs. D. Roemers, de voorzitter van he N.V.V., verklaarde namens de beide an dere vakcentrales dat de economische ge gevens sinds juli jl bevestigen dat dt situatie er niet zo ongunstig voorstaat all werKgevers en regering „ons wel willen doen geloven". Van beide zijden wordt wel steeds nadrukkelijk gezegd dat het de bedoeling is het reële inkomensniveau te handhaven, maar stilstand betekent een relatieve achteruitgang, aldus de heer Roemers, die het de werkgevers kwalijk nam „de gang van zaken in de stichting tien dagen te hebben vertraagd door eerst wel. daarna niet en ten slotte weer wel met de regering over de prijzen te willen praten". Bovendien meende hij, dat men in de stichting niet aan werkelijk onder handelen is toegekomen. Drs. Roemers acntte het verder een onbegrijpelijke zaak, dat de regering by de verhoging der ambtenarensalarissen wel rekening wil houden met de loon stijging in het bouwbedrijf, maar by de verhoging van het inkomen der „mini mum-lijders" niet. Van Eibergen „op stal" VOORBURG De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer J. van Eibergen, was gistermiddag niet bij het tij delijk op stal zetten van de vrije loonpolitiek aanwezig. Hij moet namelijk zélf „op stal" blijven, om dat hij gistermorgen in het 'kan toor van het C.N.V. te Utrecht (tijdens een overhaaste manoeu vre?) kwam te vallen. Daarbij be zeerde de heer Van Ei bergen zyn been zodanig, dat hij de reis naar Voorburg niet kon ondernemen. hoging van de kinderbijslag, waarvan de omvang nader zou moeten worden bepaald: verhoging van de vakantietoeslag per 1 juli 1965 met 1 procent in plaats van nieuwe loononderhandelingen (üi mei of juni), waartoe de regering zich be reid heeft verklaard indien het volgen de halfjaarlijkse rapport van de So- ciaaFEconomische Raad daartoe aan leiding zou geven. De vakbeweging is tot deze eventuele extra loonbespre- king niet bereid, omdat, zoals werd verklaard, „wij nog meer te doen heb ben dan over lonen te praten"; g invoering van de mogelijkheid tot on dernemingsgewijze differentiatie of uitbreiding daarvan voor die bedrijfs takken, die daaraan dit jaar niet of onvoldoende zijn toegekomen. De vak. beweging toonde zich bereid hiervoor een plafond van ongeveer 5 procent te aanvaarden; geen instemming met de door de rege ring gedane suggestie om in Brussel aan te dringen op uitstel van verdere doorvoering van gelijke beloning van mannen en vrouwen, waarvoor in E. E.G.-verband een overeenkomst werd getroffen; Bij de bespreking, die werkgevers en werknemers gistermiddag, vooraf gaande aan het overleg met de rege ring, in het gebouw van het Directo raat-Generaal van de Arbeid hebben gevoerd, werd dit pakket van uiterste verlangens der vakbeweging kort en krachtig als onaanvaardbaar afgewe zen. De werkgevers hadden (vluchtig) berekend, dat met de uitvoering van deze wensen een loonkostenstijging van tenminste 10 tot 12 procent ge moeid zou zijn. Met deze afwijzing van de laatste eisen der vakbeweging (die, gezien de aanmerkelijk beperktere ruimte, welke de regering had om schreven, toch niet te verwezenlliken zouden zijn geweest), was het met het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid gedaan (Voor vervolg zie pag. 7 Driejarig meisje redde vriendje DORDRECHT De driejarige Elly Kreukniet was erg biy met de fraaie pop, die Sinterklaas voor haar aan de burgemeester bad meegegeven. Yan het moment af daj de beer Yan der Dussen hem aan haar had gegeven had zij nergens anders oog voor. Zij had er geen weet van dat de pop een beloning was van het Carnegie Heldenfonds, omdat Elly haar 2-jarig vriendje uit het water had gered. Dat het mooie cadeau van Sinterklaas kwam was haar voldoende. Het was gistermiddag, dat Elly met moeder, vader, zusje en de nu driejarige Peter Visser met z(jn moeder btf de burgemeester op bezoek waren. De le burger ontving hen in zyn kamer en nam onmiddellijk het kleine meisje op zijn knie, dat op 1 oktober haar vriendje uit het water van de vijver langs de Kris- pjjnweg bij de ingang van het VVeizigtpark had gered. De bur gemeester vertelde Elly, dat Sin terklaas hem had gevraagd haar een pop te geven. Hij pakte een doos en liet Elly die open maken: De fraaie pop. die er in zat, haalde het parmantige kleutertje er zo snel zy kon uit. Ze bewonderde bem aan alle kanten en vergat alles om haar heen. Ze bemoeide zich alleen nog maar met haar pas verworven poppekind. De bur gemeester overhandigde haar moe der nog een geschenk, dat Elly later stellig wel zal kunnen ge bruiken. namelijk een mooie vul pen met inscriptie. „Nu moet ie voor de schoorsteen maar zingen. Dank u Sinterklaasje", aldus mr. i der Dussen tot het kleine meisje. Hij vond het bijzonder flink, dat een kleutertje van haar leeftijd een in nood verkerend kereltje onmiddelük te hulp was gesneld. Vaak. aldus de burge meester, schrikken kinderen van die leeftijd zo erg dat ze niets doen. Elly, die binnenkort 4 jaar wordt, had wel degelijk wat ge daan en daaraan heeft Petertje Visser zijn leven te danken. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Met de gevolgen een loonmaatregel van de regering zal het nog wel meevallen. Menin gen als zou er by een doorvoering van de 4.7 procent een loonmaatre gel in 1965 grote onrust in de bedrij ven ontstaan, blijken niet helemaal bewaarheid te worden. De sector het bedrijfsleven die in de regel het meest aanleiding geeft tot deze op vatting, namelijk de havens, laten :n heel ander geluid horen. Op tal van vergaderingen van vak bonden van havenarbeidrs is de afge lopen weken door de werknemers veel sterker de nadruk gelegd op beheer sing van prijzen. En op verlaging de belastingen dan op verhogingen de lonen. Over het algemeen werd aan belastingverlaging en prijsbeheer- sing de voorkeur gegeven boven een tien procent loonsverhoging, die ge paard gaat met een loslaten van de prijzen. Dit nuchtere realisme bij wat noemt de gewone man Werd ons be vestigd door de heer J. van den Brink, Gistermiddag vloog de 30-jarige directeur van een N.V., dc heer V., tijdens een inhaalma noeuvre op de rijksweg Den HaagAmsterdam met zijn sportwagen tegen het Warm on der viaduct. De heer V. was op slag dood; van zijn wagen bleef slechts een puinhoop over. hoofdbestuurslid van de Christelijke be drijfsgroepencentrale, speciaal belast met de belangenbehartiging van de werkers in de havens. De C.B.C. is van mening dat bU uil voering van de regeringsmaatregel niet gehoopt moet worden op een ernstige zwarte loonontwikkeling, omdat hiervan wel eens een ingrijpende bestedingsbe perking het gevolg zou kunnen zijn. „Niemand heeft behoefte aan honderd duizend werklozen om in 1966 het eco nomische evenwicht te herstellen dat ln 1965 door te hoge lonen zou zün scheef getrokken". De indruk bestaat bij het bedrijfsleven dat de werkgevers minder gemakkelijk dan voorheen zwart loon zullen betalen. Ir. Bosma, werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, heeft zijn werkgeversleden reeds in een schrijven opgeroepen ditmaal stipt aan de loon- maatregel van de regering te houden er. het lijkt erop dat de werkgevers inder daad bereid zijn ditmaal hiernaar beter te luisteren dan in het verleden wel het geval is geweest. Mocht er toch onrust in de bedrijven ontstaan dan za] dit ge voed moeten worden door linkse elemen ten van buitenaf. BOUWBEDRIJF Ook in het bouwbedrijf venvacht mer niet op korte termijn ernstige ontwikke lingen. In het najaar is de spanning op de bouwmarkt altijd gering. Bij onwerk baar weer komen de mensens op tachtig procent van hun normale loon te staan wat geen prikkel is tot het uitroepen van stakingen. Het aanbod van vakkers in deze tijd is ruim vergeleken bij de vraag. Bovendien bestaat de ver wachting dat, wanneer bij de onderhan delingen in het bouwbedrijf het tarief- plafond van vijfendertig procent in de bouw-cao zou verdwijnen, wat binnen de regeringsplannen mogelijk lijkt, de bouw. vakkers best tevreden zullen blijken met de gang van zaken. Ook in Amsterdam zal het dan met de onrust nog wel mee vallen, aldus verklaarde ons de heer G. Hammink hoofdbestuurslid van de Neder, landse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid. METAAL De heer J. Lensen, tweede voorzitter van de chr. bedrijfsbond van werknemers in de metaal- en elektrotechnische indus trie, wild geen voorspellingen doen over arbeidsonrust. Het leek hem echter bij zonder moeilijk over te gaan tot het af sluiten van cao's per 1 januari. Zou er het metaalbedrijf geen cao komen dan wenst de CMB echter wel de zaken de arbeidsvoorwaarden niet op haar beloop te laten. De belangen van de leden zullen ook thans zo goed mogelijk behar tigd worden. Langs rechtmatige weg zal pogen toch zoveel mogelijk voor de mensen te bereiken. De heer Lanser be treurde ook dat door het mislukken van het loonoverleg op centraal niveau een ontwikkeling naar een nieuwe loonstruc- tuur wordt gefrusteerd. Met name dacht hij hierbij aan de integratie van de ar beidsvoorwaarden voor handarbeiders en beambten T\E beslissing van de regering met betrekking tot de loonruimte en de voorgenomen belastingverlaging hebben het vastgelopen overleg in de Stichting van de Arbeid niet op gang kunnen brengen. Dat was ook nauwelijks te verwachten, gezien de stellingen die waren betrokken. Over de hechtheid daarvan zal nog wel menig woordje vallen. Thans echter staan wij voor de vraag op welke wijze de regering uitvoe ring zal geven aan de sterk begrens de mogelijkheden, waarvan zij zo gaarne had gezien dat deze door het georganiseerde bedrijfsleven zelf waren aangegrepen. Binnen de aangegeven ruimte zijn meerdere variëteiten denkbaar. Ge zien evenwel de nog steeds bestaande spanning op de arbeidsmarkt en de druk deswege op vele bedrijfstakken, lijkt ons een algemene loonronde voor de totale (loon) ruimte de beste weg om dreigende moeilijkheden zo goed mogelijk op te vangen. Immers maakt een algemene loonronde be- drijfstaksgewfjze onderhandelingen goeddeels overbodig. Reeds nu gaan in enkele bedrijfs takken stemmen op om maar geen nieuwe collectieve arbeidsovereen komst af te sluiten. De gevolgen hiervan kunnen voor de arbeidsrust funest zijn. Erg genoeg is al, dat de Stichting van de Arbeid en tege lijk het bedrijfsleven zelf een heel jaar buiten het loonbeleid zal komen T^OOR Preston Cobb zelf en voor zijn moeder, broers en zusters, maar ook voor heel velen ln ons land die met hem sympathiseren, was er gisteren goed nieuws. Het doodvonnis, dat drie jaar geleden over de toen vijftienjarige neger jongen werd uitgesproken, is thans ln hoger beroep nietig verklaard. Mogelijk volgt nog een nlenwe proce dure, maar dan toch onder geheel andere omstandigheden. Men zal zich herinneren, hoe des tijds de veroordeling tot de dood van deze jongen, een kind nog, ln ons land een golf van ontroering teweeg heeft gebracht. Twee Nederlanders gingen ginds uitdrukking geven aan de bezorgdheid die hier was gewekt. De betekenis van de nietigverklaring, zoals deze nu over het doodvonnis Is altgesproken, ligt ook in het prin cipiële karakter ervan. Uit de juries waren, naar het oordeel van de hoge re rechter ten onrechte, negers ge weerd. En daarmee was de jongen oenadeeld in wat hem naar de Ame rikaanse grondwet toekwam. De waarde van deze formulering is duidelijk. Die waarde strekt zich uit tot ver buiten deze zaak. Zij heeft zin. niet voor deze zaak alleen, maar voor alle vergelijkbare. Zij is een bijdrage tot verdere afschaffing van de discriminatie, ook naar huids kleur. Dat juist dit proces hiertoe mag die nen, geeft aan de dankbare voldoe ning nog een bijzondere dimensie. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst Mijn doodt ploeger VENRALJ De 30-jarige loonploeger G. Borssen uit Merselo onder Venrail is gistermiddag om het leven gekomen toen hij met een fraismachine een akker bewerkte en daarbij op een miin stootte. In de oorlog heeft ter plaatse een mijnen veld gelegen. De klokkeluidster van Steenwiik. de 73-jarige weduwe Boonstra-de Boer die haar functie bijna 40 jaar heeft uitgeoe fend en daarvoor enkele jaren geleden koninklijk werd onderscheiden is donder dag overleden. Nu de laatste klokkeluid ster is overleden zal voor de stadsklok ken een elektrische luidinstallatie worden aangeschaft. „Ik kon het echt niet heipen, een man op straat ontfutselde me mijn viool, sprong in een taxi, en reed weg." Minder wind De Bilt verwacht: Wisselend bewolkt met af en toe enige buien, sommige met hagel en sneeuw. Matige, langs de kust krachtige tot ind, overwegend tussen noord- noord. Weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1