Wegenfonds, 65 pet meer belasting èn tolgeld Spoed maken met open bestel en televisie-reclame Heffing van weggeld is van de baan Dijkbewaking Lichter overvaren, bemanning gered Standpunt vakcentrales afwijzend Ongeluk op tandradbaan - 3 doden Burgemeester moet zijn status zelf betalen Met paratyfus besmet vlees in handel gebracht REM stoort Duitsland Bezetting van het derde F.M.-net NIEUWE LEIDSE COTJRAIVT DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 Resultaat van debat in Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 69 stemmen vóór en 47 (PvdA, SGP. CPN en Boerenpartij) tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wetsont werp tot instelling van het Rijkswe genfonds aanvaard. Maar dat gebeur de pas nadat de Kamer zonder noemenswaardig verzet van rege ringszijde het weggeld definitief had getorpedeerd en vervangen door het amendement-Joekes c.s. Dit be tekent, dat de bijdrage van de weg gebruikers aan het wegenfonds zal worden verkregen via een heffing van 65 opcenten op de motorrijtui genbelasting tot een jaarlijks maxi mum van f 75 per motorrijtuig. Deze extra-heffing wordt bij de normaal verschuldigde motorrij tuigenbelas- ting geteld, maar zal nog niet voor de lopende belastingkaarten gelden. Minister Van Aartsen, die met zyn ambtgenoot prof_ Witteveen (financiën) en diens staatssecretaris dr. Van den Berge het wetsontwerp verdedigde, deelde de Kamer mee, dat volgens het nieuwe systeem 72 pet van de personen auto's tussen de f 31,20 en f 50 extra motorrijtuigenbelasting moet gaan beta len, 23 pet tussen de f 50 en f 75. terwijl 5 pet het maximum van f 75 extra gaat storten. De helft van het aantal vracht auto's (o.a. de kleine bestelauto's) be taalt minder dan de f 75 extra. Voor slechts 183 van de 180 000 tweewielige motorrijtuigen zal meer dan f 25 extra verschuldigd zijn. De indiener van het amendement, de VVD-er Joekeshad woensdag al uitgerekend, dat in zijn systeem een Dafje f 31 extra moet gaan betalen, een Volkswagen 36, een Ford-Taunus f46, wagens rond 1000 kg f 52. een Opel-Kapitan f 67, zware Amerikaanse personenauto's f 75 en lichte motor rijtuigen en scooters f 6,5. Het amendement-Joekes werd met 7'. tegen 43 stemmen aanvaard. Tegen stem den de PvdA. SGP, CPN en Boerenpartij De Kamer hechtte voorts haar goedkeu ring aan het voorstel om in bepaalde gevallen tolgelden te heffen voor wegen of oeververbindingen, die door de it ter van verkeer en waterstaat nader zul len worden aangewezen. Bij amendement. Joekes werd echter bepaald, dat voor bepaalde categorieën motorrijtuigen en ook voor zekere groepen chauffeurs vrij stelling van tolgeldbetaling kan worden verleend. Tegen het tolgeldartikel stem den PvdA, SGP, CPN, Boerenpartij de heer Tilanus (c.h.). De regering heeft geen moment het weggeld gevochten. Minister Van Aartsen liet de beslissing over het amen dement-Joekes geheel aan de Kamer Uit een opmerking van de heer Joekes bleek, dat ambtenaren van het departement van verkeer en waterstaat aan het opstellen van het amendement hadden meegewerkt. Het was dus een bij voorbaat bekeken zaak en het debat bracht dan ook geen enkele spanning. Vanaf de regeringstafel kon men enige malen de mening horen verkondigen, dat het verschil tussen het weggeld en het systeem-Joekes niet groot is. De PvdA wierp staatssecretaris Van den Berge voor de voeten, dat hij zich altijd tegen een bestemmingsheffing zoals nu is ge ïntroduceerd, heeft verzet, maar de be windsman zei te geloven dat één uitzon dering op de regel geen kwaad kan. P.v.d.A. tegen De PvdA-fraotie vond het amendement- Joekes weliswaar een verbetering in ver gelijking met het weggeld, maar ze wilde toch niet vóórstemmen. omdat ze het amendement beschouwde als een red- kom, verworpen met alleen de stemmen PvdA, PSP en CPN voor. Minister Van Aartsen zei, dat bij aanvaarding van het amendement-Schilthuis óf de middelen het fonds moeten worden uitgebreid (wait niet kan), óf de uitvoering van het rijkswegenplan moet worden vertraagd f waartegen de regering grote bezwaren heeft). De verkeersproblematiek in de grote steden wordt ijverig bestudeerd. zolang nog geen conclusies zijn ge trokken mag men niet op een beslissing vooruitlopen Staatssecretaris Van den Berge kon niet ontkennen, dat bij invoering van de hogere motorrijtuigenbelasting een ver slechtering van de concurrentiepositie van het Nederlandse internationale vracht ier optreedt. Hij zal bekijken wat daaraan kan worden gedaan als het EEG-beraad over de harmonisatie van de heffingen op het vrachtvervoer niet bin- sen redelijke termijn tot resultaten leidt. Met deze verklaring nam de c.h.- afgevaardigde Mellema wiens fracti* het amendement-Joekes niet had onder tekend genoegen De Wet op het Rijkswegenfonds zal waarschijnlijk niet. zoals in de bedoeling lag op 1 januari as. in werking treden i verband met de behandeling in de Eerste Kamer BIJ nota van wijzigingen heeft de regering gisteren ;nvoering on ?n iets later tijdstip mogelijk gemaakt. Voor 1965 zal het fonds f 190 miljoen an algemene middelen en f 75 miljoen an bijdragen van de weggebruikers be vatten. Voor de eerstvolgende zes jaar is ten behoeve van de versnelde wegen aanleg f 2 miljard nodig, t.w, f 1,4 mil jard uit de schatkist en f 600 miljoen uit de opbrengst van de hogere motor rijtuigenbelasting. Mr. J. VAN'AARTSEN toch wegenfonds dingsboei voor het wetsontwerp. ..En daar wij tegen het ontwerp zijn. hebben wij aan redding geen behoefte", zei de socialist 'drs Peschar. Zijn fractiegenote mej. mr. Schilthuis verklaarde, dat de PvdA niet overtuigd is van de noodzaak om een apart fonds voor de (versnelde) wegenaanleg te stichten. Het leggen van extra-lasten op de weggebruikers wijst de PvdA af, omdat naar haar mening de wegenaanleg een overheidstaak is. .die geheel uit de algemene middelen dient te worden geftnancierd. Dit argument werd ook door de overige tegenstanders van het wetsontwerp aangevoerd. De socialisten vonden het ook onjuist dat het wegenfonds geen betrekking zal hebben op niet-rijkswegen Mej Schilt huis zag haar amendement om de kingssfeer van het fonds uit te breiden tot o.m. de wegen binnen de bebouwde (Vervolg van pagina I) Op zee Op zee was de storm al niet minder. Vijftig mijl ten noorden van Terschel ling meldde de 300 ton metende Neder landse kustvaarder Arneborg vanmorgen vroeg, dat het in moeilijkheden ver keerde. Het schip teigendom van de rederij Wagenborg in Delfzijl) maakte ernstige slagzij. Het heeft een lading boomstammen aan boord en was op weg van Hamstadt naar Rotterdam. De dek lading is overboord gezet. De sleepboot Holland van de rederij Doeksen op Ter schelling voer ter assistentie uit. Voorts kwam de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke marine in actie. Een Neptune steeg op om na te gaan, welke hulp diende te worden geboden. Een Engels schip, de Flintshire, seinde dat het zich bij de Arneborg bevond. De kapitein deelde later echter mee. dat hij het zonder deklading wel zou klaren. In vrijwel heel Europa ls het weer beeld nu hetzelfde. Hevige sneeuwjach ten leiden in Duitsland op vele plaatsen tot een verkeerschaos. Vooral in Hessen en Rijnland-Palts vormden zich op de grote wegen kilometers lange files. Er kwamen tal van kettingbotsingen voor. Ook In Denemarken. Zwitserland en Italië viel een flink pak sneeuw. Het hele Italiaanse Alpengebied is nu met een dikke sneeuwlaag bedekt. Agent redt kind van verdrinking KAMPEN De vierjarige Berend Breukelman, die in de stadsgracht gevallen, is nog op het nippertje door een politie-agent uit het water gehaald. Reddingspogingen werden wel door omstanders ondernomen met een red- dingslijn. maar deze bleek ndët snel te ontwarren Op dat ogenblik passeerde de agent, die onmiddelijk in het water sprong en het kind naar de kant bracht. In allerijl werd het naar het ziekenhuis vervoerd is thans geen levensgevaar Kamercommissie komt met motie: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG By de plenaire behandeling van de begroting van o., k. en w. zal de vaste commissie een motie indienen, waarin de regering wordt uitgenodigd om in elk geval vóór 1 maart 1965 haar zienswyze kenbaar te maken over het radio- en televisiebeleid in dc periode, die aan de inwer kingtreding van een nieuwe omroepwet voorafgaat. Op een noodge dwongen overhaaste wijze heeft de commissie hiertoe gisteravond Iaat met drie stemmen tegen besloten. De motie is afkomstig van de heer Baeten (kath.v.), bij wie de bedoeling voorzit om de „buitenwacht" te tonen op hoeveel punten de fracties in de Tweede Kamer het eens zijn. De plenaire vergadering staat voor 21 en 22 december op de agenda. Het feit, dat het voorstel tot indiening van de motie met overgrote meerderheid werd aan genomen, houdt niet in, dat er ook voor de motie zelf een meerderheid in de Kamer zal worden gevonden. Hoewel de heer Baeten diverse sympathie betuigingen ontving, behoudt ieder zich nog volledige vrijheid van stand puntbepaling voor. Tien minuten in ijskoud water (Vervolg van pagina 1) Lichtpuntjes Als kleine lichtpunten in ac rcgerlngs- plannen werden alleen aangemerkt de mogelijkheden tot verbetering var J- prestatiebeloningsstelsels en de w deling. Maar deze punten werden door de vakcentralen niet van doorslaggevende betekenis geacht bij de beoordeling van het hele pakket, tenzij de regering op deze punten nog aanmerkelijk meer pectief zou bieden. Ook het minimumloon van f 108 werd te laag genoemd. De regering is niet be reid gebleken de achterstand van 4 pet over 1964, die aan de ambtenaren wel wordt betaald, ook. in het minimumloon voor 1965 ie verwerken. De vakcentralen blijven hier op haar eis staan van f 110. Het overheidsbeleid ten aanzien van c ambtenaren wordt in strijd genoemd met het loonbeleid voor het overige bedrijfs leven. Aan de ambtenaren wordt per 1 januari een achterstand van 4,2 pet uit betaald, bovendien ontvaiigen de heidsdienaren de 4,7 pet en voort loon- en saiarisverbeterlngen volgens het vierjarenplan van minister Toxopeus, ter denivellering van de overheidssalarissen Het merendeel van de ambtenaren zal daarmee per 1 januari een verhogin. ont vangen van meer aan 10 pet. Tegen deze achtergrond waren de vak centralen vandaat, niet bereid het plan van de regering te aanvaarden, indien al- i thans blijkt dat de regering onverkort vasthoudt aan het ingenomen standpunt. De vergadering van de Vakraad van de metaalindustrie is gisteravond niet door gegaan. Met het oog op de onzekerheid over de loonontwikkeling besloot de vak raad het gesprek over de nieuwe c a.o voor de metaalindustrie ul te stellen tol volgende week woeu*dag. BOLZANO Een tandradbaanrijtuig Is gisteren na ontsporing omlaaggestort, waarbij twee vrouwen en een zesjarig kind om het leven gekomen zijn; 36 jon gelui die terugkeerden van een pelgrims tocht werden gewond. De toestand van vier van hen Is ernstig. II trenino del Renon (het -treintje van Renon) bestond uit een elektrische mo torwagen, een passagiersrijtuig en eeq goederenwagon. Toen bijna aan het eind de afdeling het treintje ontspoorde even buiten Bolzano, de (Italiaanse) hoofdstad van Alto Adige. raakte het passagiersrijtuig los en stortte omlaag n wijngaard. Enige ogenblikken bleef het rijtuig hangen op de rand van de hoge spoorbaan. De bestuurder schoot toe •n opende de deuren. Vijfenveertig pas- iagiers wisten uit te stappen voordat het rijtuig viel. Het tandradbaantje, dat reeds een halve eeuw bestaat, zal spoedig gesloopt worden en vervangen worden door een moderne kabelbaan ten behoeve van de gehuchten op de berg Renon (vroeger Ritten). Reddingsploegen groeven de drie doden uit van onder het vernielde rijtuig. Een twaalftal lichtgewonden werd ter plaatse verzorgd en de overige 36 gewonden Duits sprekende leden van een katholieke jeugdorganisatie werden overgebracht aar het ziekenhuis in Bolzano De oorzaak van de ontsporing is onbekend. Het wordt mogelijk geacht dat het treintje dat ongeveer 100 passagiers vervoerde te zwaar belast was. de lichter Vulcaan 134 heb ben hun leven mede te danken aan het doortastende optreden van de loods van de Satsuma Maru, het schip, dat gisteravond omstreeks zes uur tijdens boos weer letterlijk over dc lichter heen voer met het gevolg, dat zij in het ijskoude en door hagel ge striemde water van de Nieuwv. Water weg terecht kwamen. Hoewel hulp zeer snel ter plaatse was moesten zij toch nog tien minuten ln de dikke duisternis rondzwemmen voordat zij werden opgepikt. Voor zo ver bekend hebben zij geen nadelige gevolgen van hun onvrijwillige bad ondervonden. Het ongeluk gebeurde by boei NRW 8. ter hoogte van de Westgeul. de uit monding van de Oude Maas in de Nieu- Waterweg. De lichter kwam geladen Muller-Hanna in de Bollek. Nauwe lijks was het schip de Nieuwe Waterweg opgedraaid of uit het donker doemde de Satsuma Maru op een Japans vracht schip van een 9 000 brt, eigendom var de redery Nippon Yusen Kais.ia te To- kio. dat op weg was van Thomsen's ha venbedrijf naar Londen. En op hetzelfde ogenblik ging de Sat suma Maru dwars over de lichter heen. Om te trachten het vege UJf te redden sprongen de opvarenden over boord. De lichter zonk in weinige minuten. Kort daarop verbood de rykshavenmeester de vaart op de- Nieuwe Waterweg. Later op de avond werd de vaart toegestaan voor schepen met een diepgang niet groter dan vUf meter. Een gelukkige omstandigheid was. dat door het staken van de loodsdienst de vaart zeer gering Zoeklicht Na de ramp greep de loods vai Japanse schip onmiddellijk In. waarschuwde Dirkzwagei te Maas sluis en vroeg deze dienst om sleep boothulp, er aan toevoegende, dat hij zonodig zou keren om ook hulp te bie den. De machines van de Satsuma Maru werden gestopt en de Japanner kwam stil tc liggen. Dirkzwager stelde zich in verbinding met de hardloper van de Rotterdamse Roeiersvereniging Eendracht, de R. V Eendracht i35. die op weg vas naar dt Botlek om een schip los te gooien. Daar door waren er niet, «oals g-»wooniyk twee man aan hoord. maar vier ma De schipper van e R.V. Eendracht 35 C. I. van der Helm (35). die toevallig niet zUn VSF had ingeschakeld, werd via de mobilofoon opgeroepen. En via de mobilofoon luisterde hy mee. naar het gesprek tussen Dirkzwager en de loods. BEST Er was eens een bescheiden burgervader, die in een tweedehands autootje rondreed en derhalve ook maar heel bescheiden vergoedings- kosten in rekening bracht. Maar dat gaat niet, oordeelden Gedeputeerde Staten, want, kijk, een auto moet voor cc i burgemeester statussym bool zijn, aan de auto moet men dc magistraat kennen, net zo ongeveer als aan de kleren de man. Ja maar, zei de burgemeester, wie betaalt me al die status? We zullen u helpen, zelden GS, die prompt de onkostenver goeding voor de wagen van f 1400 tot f 2000 verhoogden. Weldra reed de eer ste burger van Best in dc gewenste „droomwagen" rond. Wie schetst echter de verwondering van de magistraat, toen hem kort "eleden laconiek werd meegedeeld dat de ver- goedingskosten door GS weer tot het oude bedrag van f 1400 moesten worden teruggebracht. Het werd een „zaak" Gisteren sprak het ambtenarengerecht als zijn mening uit dat een burgemees ter weliswaar een passende auto moet hebben, maar dat z.i. een vergoeding van twee mille 's jaars wel wat a; hoge kant moet worden geacht. Echter is er voor de burgemeester nog een kleine hoop: het is nog geen defi nitieve uitspraak. Die valt vlak vo "Kerst op 24 december. De 33-jarige heer H. Boterenbrood uit Nijkerk, is gisteren met zijn oestel- auto aangereden door een trailer met oplegger. Hy werd uit de auto geslin gerd. door de trailer overreden en op slag dood. die aanwyzingen gaf over de plaats aar de aanvaring was gebeurd. Schipper Van der Helm had alles Wind en ty zorgden er voor. dat hy snel op het punt was, waar de Vulcaan 134 was gezonken. En met hel grote zoeklicht, waarmee de R.V. Een- dracht 35 is uitgerust, kon hij grote ge deelten van het wateroppervlak Later vertelde hy: ..Het eerste ik ontdekte was een olievat en stukken bóut. En ineens zag ik vier drenkelingen wo ..men temidden van allerlei wrakstukken". Nadat zy aan boord van de R.V. Een. dracht 35 waren getrokken, werden zij de Vulcaanhaven te Vlaardingen gebracht, waar zij werden voorzien van droge kleren cn wat op verhaal konden komen. Daarna zyn zy naar een be- riende familie op een andere lichter an het Havenbedryf Vlaardingen-Oost gegaan. Aan boord van de Vulcaan 134 be- onden zich ook de echtgenotes van enkele opvarenden. Omdat het weer boos was, waren zij voor het vertrek uit d» Botlek van de lichter gestapt en naar Hoogvliet gegaan om inkopen te doen. Dit heeft hun veel narigheid bespaard. De Nederlandse regering heeft dezer dagen de Boliviaanse regering erkend. Zoals bekend, is op 4 november de toen malige president Paz Estenssoro afgezet. Een nieuw bewind kwam toen onder leiding van generaal Barrientos Qrtuno aan de macht In zyn motie heeft de K.V.P.-woord- oerder de mening neergelegd, dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe omroepwet tot stand moet komen, maar dat deze niet zonder meer kan worden afgewacht. Reeds op korte termijn dient de moge- lijkheid te worden geschapen, dat ook aan andere groepen dan de huidige zend. gemachtigden radio- en t.v -zendtijd wordt toegekend. Een voorwaarde is. dat zy voldoen aan voor allen gelijkelijk geldende kriteria. Voorts dient reklame in de televisie te worden toegelaten. Met het oog op deze verlangens wil de heer Baeten van de regering weten aan welke kriteria nieuwe concessionarissen volgens haar moeten voldoen. Volgens ijn motie spreekt het vanzelf, dat de nieuwe zendgemachtigden slechts een voorlopige machtiging ontvangen, waar aan zij geen rechten kunnen ontlenen op een plaats in het nieuwe bestel. In de tweede plaats wil de heer Baeten aan de regering de vraag voorleggen op welke wijze naar haar mening reeds vóór de inwerkingtreding van een nieuwe om roepwet reklame in radio en'of televisie kan worden toegelaten. Hij meent, dat er nu reeds wat dient te gebeuren omdat het wel 1967 wordt voordat de nieuwe wet in het staatsblad verschijnt. Daden nodig Daden nodig De heer Kleijwegt (soc.) zei wel enige moeite te hebben met de gedachtengang van de heer Baeten, omdat diens voor stel slechts het leggen van noodverban den inhoudt. Tegelijkertijd overwoog hij echter, dat er nu het R.E.M.-loze tijd perk aanbreekt en de Tros wordt losge- smeten hoe dan ook daden gesteld zul len moeten worden. Daarmee belandde hij in het straatje, waar de heer Baeten hem wilde hebben. Mevr Van Someren (lib.) constateerde met vreugde dat de woestijn waarin de liberalen al zo lang als de roependen hebben gefungeerd, langzamerhand be volkt begint te raken ..Wat de heer Bae ten nu stelt, is al tijden lang door ons betoogd". Met klem drong de liberale woord voerster er op aan om de R.EM - zender, waaraan thans het zwygen wordt opgelegd, „voor legale moge- lykheden te benutten" We kunnen deze zender, zo vroeg zij, toch niet in de lucht laten vliegen of voor eeu wig verzegelen? We moeten ophou den met schuilevinkje spelen voor de technische ontwikkeling: het der de televisienet is potentieel aanwe zig; er is een kanaal het voor luchtvaartnavigatie gereserveerde kanaal 11 en er is een zender. Wanneer de R E M.-technici deze zender kunnen installeren op een eiland ln de Noordzee, dan kunnen de P.T.T -technici dat zeker op een grasveldje op het vasteland. De zen der zou byvoorbeeld kunnen worden het hart van ons land Hij zou dan misschien naar het zuiden afge schermd moeten worden en er zou den steunzenders nodig zijn om de programma's overal in het land zicht baar te maken, maar dit levert geen problemen op. Hoofdzaak ls, dat de handen thans ineen worden geslag- Ten slotte sprak mevrouw Van Some en de hoop uit zoals jhr. De Geer an Oudegein in de Eerste Kamer had gedaan dat een concessie-aanvraag van de TROS niet bij voorbaat zal wor den afgewezen, omdat de REM. buiten de wet om is gestart. Geen animeermeisje Geen animeermeisje De heer Schakel (a.r.) wenste beslist iet mee te doen aan het geweeklaag rer de omroeporganisaties, n el van mening dat openheid bestel een eis van democratie. Hoewel deze openheid die nader moet worden gedefinieerd toelating tot de ether verlangt. Óp één punt zijn de antirevolutionairen evenwel on~ kelbaar. namelijk in hun opvatting, dat de cultuur nooit het animeermeisje de commercie mag zyn. Tegenover de mededelingen van de minister met be trekking tot het derde F.M.-net stond de heer Schakel gereserveerd. Z'n frac tiegenoot Van Bennekom wilde over de motie van de heer Baeten nog geen de finitief oordeel geven, maar gaf wel toe bijzonder veel spmpathie te hebben de gedachte, die er aan ten grondslag ligt. Sceptischer was jkvr. Wttewael Stoetwegen (c.h.). Voor de buitenwacht ond zij het niet nodig om een motie s nemen. Zi) aarzelde om er zich lit te spreken, vooral ook omdat zij zich afvroeg of de minister de motie niet overbodig vindt. Zendtijd C.P.N. Zendtijd C.P.N. De heer Burggraaf (pac. soc.) sprak zich uit voor een nationale omroep der commerciële invloed en pleitte het geven van zendtijd aan de C.P.N. In nog scherpere bewoordingen deed ook de Schuring (c.h.) dit. Hij vond het dood eenvoudig een eis van democratie. Wan- de C.P.N staatsgevaarlijk is. moeten haar verbieden, evenals „De Waar heid" De communist Bakker verlangde zendtijd, omdat ook in Nederland de de- ocratie wordt bedreigd. De drie sprekers vingen bij de minister bot. De regering staat nog steeds op het standpunt dat zij niet door het stellen ?en positieve daad actief moet werken aan een propaganda voor wezensvreemd regiem. Rechter: Spotten met volksgezondheid" Straffen moeten „zo zwaar mogelijk zijn'" UTRECHT Opnieuw heeft de economische politierechter in Utrecht een weinig frisse vlees-affaire moeten behandelen. Het betrof hier de gebroe ders Van M. uit Zwartbroek die kada vervlees dat zelfs besmet was met paratyfus onder meer verkocht had den aan hotels cn restaurants. De politierechter schetste de slacht plaats van de familie M. uit Zwart broek (bij Barneveld) waar het on gekeurde vlees was verwerkt, als een walgelijk oord, met hopen rottend en stinkend vlees. Mr. R. W. H. Pitlo. de otficier van justitie, verzocht de zaak van de fami lie M. naar de meervoudige kamer te verwijzen. Hij vond deze affaire der mate gecompliceerd dat een behande ling door dit rechtscollege volkomen' gerechtvaardigd is. Het stelt hem bovendien in de gelegen heid strengere straffen te eisen. „Houdt daar maar vast rekening mee", voegde hy de verdachten toe. Het verzoek van dc officier werd door de rechter ingewilligd. Een van de tussenpersonen die bij de handel in kadavers was betrokken de 46-jarige J. van de B. eveneens uit Zwartbroek. De politie had by hem grote hoeveelheid bedorven kalfsvlees aangetroffen, dat voor de verkoop was bestemd. Van dc B. was zelf niet op de zitting •schenen wegens zijn zwakke gezond heid. Zijn advocaat kwam vertellen dat zyn cliënt wel bedorven vlees in raad had, maar er nooit een stukje heeft verkocht. De man wist volgens de advocaat zelf niet, dat hij bedorven vlees in de kuip had. Hij had er zelf van ge- De officier van justitie betitelde Van de B. als een parasiet, een opkoper kadavers die er niet voor terugdeinst dit inferieure vlees aan de man te brengen. De officier zei dit nog erger te vinden dan inbreken. Hy noemde het spotten met de volksgezondheid. Hij eiste drie maanden hechtenis en een boete van 200 gulden. De politierechter maakte er één maand hechtenis van en een boete van 200 gul den. Een andere verdachte was de jarige koelhuishouder J. van M. uit Ten- schuur, eveneens in de buurt van Barne veld, by wiens huis men 85 kilo bedorven en ongekeurd vlees had gevonden. De man was bovendien niet in het bezit een erkenning, die nodig is om een koel huis te exploiteren. Op de rechtszitting van gisteren klaarde Van M. nooit te hebben geweten dat hy een vergunning moest hebben. Hy kreeg een boete van 200 en een va Op de ryksweg Utrecht-Amsterdam onder Ouder-Amstel is gisteravond de 55-jarlge mejuffrouw F. J. Werner uit Amsterdam, by een ernstige autobotsing om het leven gekomen. Twee anderen, de 55-jarige heer J. Huis uit Rotterdam, secretaris van de Nederlandse kappers- bond. werd levensgevaariyk gewond: de 49-jarige heer H. Harnas uit Amsterdam liep minder ernstige verwondingen op. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op 18 oktober heeft de Deutsche Bundespost meegedeeld, dat de R.E.M. door gebruikmaking van kanaal 11 storing in West-Duitsland veroorzaakt. Aldus heeft minister Bot gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. In ant woord op opmerkingen van mevrouw Van Someren-Downer (zie elders in dit blad» hij, dat de R.E.M. maar niet simpel weg kan worden gelegaliseerd. Zij zal moeten voldoen aan de normen, waaraan ook de bestaande omroeporganisatiës be antwoorden. (Vervolg van pagina 1) Voor de verkoop van reclametijd oppert de minister de vorming van een stichting. In het bestuur daarvan zouden o.m, het adverterende bedryfsleven en de N.R.U.- nieuwe styl vertegenwoordigd dienen te zijn. De minister meent dat hij de vast te stellen tarieven moet goedkeuren, waar bij hij eventueel overleg pleegt met zijn ambtgenoot van economische zaken. Bij de nieuwe omroepwet zal moeten worden beslist of men met het uitzenden van reclameboodschappen doorgaat. Bij een bevestigend antwoord op deze vraag rijst een nieuwe vraag, namelijk of er ook reclame moet worden toegelaten over de zenders Hilversum I en II. Tevens zal dan een definitieve regeling moeten worden getroffen t.a.v. de be steding van de opbrengsten der reclame, uitzendingen. Bij wyze van voorlopige regeling zullen de baten ten goede moeten komen aan programmaverbetering. Aldus heeft de minister in zijn memorandum aan „Hilversum" geschreven. Binnenkort zullen er besprekingen over plaats vin den. Naar wij menen te weten zijn de eerste reacties niet gunstig. Ruim zes mille als Sinterklaassurprise AMSTERDAM Dc 27-jarige Amster damse boekhouder H. Olieman heeft wel een bijzondere sinterklaas dit jaar. Van zijn werkgever; IBM Nederland, ontving hy 6.220 gulden als beloning voor een suggestie die hij heeft gedaan. Het idee waarmee hy kwam, hield een verandering in de procedure ln voor het doorberekenen van de lakkosten vam schrijfmachinebekappingen. Met de vondst van de pas twee Jaar in dienst zynde employés slaagde IBM Nederland erin 41.452 gulden aan teveel betaalde belasting terug te krijgen. Dit jaar keerde het bedrijf in totaal 24.000 gulden aan suggestiebeloningen uit, waarmee 124.000 gulden werd bespaard. De cheque, die de heer Olieman van Zwarte Piet kreeg, is de hoogste die IBM ooit voor dit doel heeft uitgeschreven

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5