Uw probleem is het onze Fusieplan loopt vast op anglicaanse klippen Gen. synode geeft opening van zaken Paus: Samen de eenheid zoeken DUET Prof. Oud wil hervorming parlementair stelsel Koud weer Een woord voor vandaag Novib wil meer hulp ontwikkelingslanden VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Engelse Kerk en methodisten (Van onze kerkredactie) LONDEN De anglicanen zijn niet zonder meer enthousiast over een mogelijke fusie met de metho disten. Een fusie-plan opgesteld door een theologische commissie uit beide kerken roept kennelijk meer vraagtekens op dan uitroep tekens. In het bisdom Londen wil den slechts vier plaatselijke ge meenten het plan zonder meer aanvaarden, zestien wilden eerst verder praten en acht wisten het helemaal niet. In het bisdom Southwark. waar een enquête is gehouden onder geestelijken en gemeenteleden bleek het merkwaardig feit dat de fusie door geestelijken veel enthousiaster werd ontvangen dan door gemeenteleden. In het bisdom Londen werden volgens de Church Times, de plaatselijke ge meenten vier vragen voorgelegd. De eer ste vraag was: Gelooft u dat zichtbare christelijke eenheid de wil van God is? Achttien kerken zeiden „ja" zonder meer, tien echter wilden wel „ja" zeg gen, maar daar bepaalde voorwaarden aan verbinden. De tweede vraag was: Gelooft u dat fusie van methodisten en anglicanen een logische consequentie is van de noodzaak van christelijke eenheid? Tien zeiden volmondig „ja", drie verbonden aan hun ..ja" een aantal voorwaarden, één zei ronduit „neen", veertien waren niet ze ker over de details van het plan. Ambten In het voorgestelde fusie-rapport wordt ook gesproken over de problematiek van de apostolische successie. Er is een plan uitgewerkt om te komen tot een verzoe- ningsdienst waar alle methodistische predikanten en alle anglicaanse priesters aanwezig zullen zijn en waar zij zichzelf zullen wijden tot het ambt in de nieuwe eenheidskerk. Voor vele anglicanen blijkt dat plan lang niet ver genoeg te gaan. Slechts vier kerken stemden er mee in, 21 hadden allerlei bezwaren, drie verwierpen het plan geheel en al. Dit houdt In wezen in dat de tegenstanders niet zonder meer het ambt van predikant in de Methodis- tenkerk erkennen willen. Op de vraag of de kerken geloofden dat verdere besprekingen beslist nodig waren zeiden zestien kerken ronduit „ja", acht wisten het niet en slechts vier wilden onmiddellijk overgaan tot fusie. Verschil n soortgelijke enquête is gehouden onder priesters en gemeenteleden van het bisdom Southwark. Over het alge meen was daar dezelfde tendens waar neembaar. Het meest opmerkelijk was echter dat geestelijken en gemeenteleden het niet met elkaar eens waren over de vraag of nieuwe besprekingen tussen de beide kerken nodig waren. Van de geestelijken zelden er 77 „ja" en 142 „neen". De gemeenteleden stemden echter anders. Van hen zeiden er 158 dat nieuwe be sprekingen beslist nodig waren en slechts 88 waren van mening dat tot fusie kon worden overgegaan. Geneefse kernfysicus promoveerde te Amsterdam moveerd tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen. Dit gebeurde cum laude. De heer Harting promoveerde op i proefschrift getiteld: „An experiment pion-proton and proton-proton elastic scattering at 8,5, 12,4 gev/c". Zijn pro motor was prof. dr. J. C. Kluyver. De heer Harting is sinds 1956 staflid, groepsleider bij de Europese organisatie kernfysisch onderzoek <Cern) te Ge- Hij werd geboren te Londen en woont thans in het Zwitserse Fernier. Hij studeerde aan de universiteit van Am sterdam en legde aldaar in 1953 zijn doc toraal examen af. In 1954 werd hij re- search-fellow van de Cern, gedetacheerd het „Nuclear research physics labo ratory" te Liverpool tot 1956. Een van de aan zijn dissertatie toege- oegde stellingen luidt: „De stimuleren de invloed op de Nederlandse fysica in het algemeen, die van de deelname aan de Cern wordt verwacht, zal slechts dan ten volle kunnen worden verwezenlijkt, als voor de hoge energiefysica in Neder land jaarlijks tenminste een evengroot bedrag beschikbaar wordt gesteld als de bijdrage aan de Cern". van 2 rectoraten KAMPEN Maandagavond 7 decem ber zullen te Kampen twee rectoraats overdrachten plaatsvinden. Aan de Theo logische Hogeschool van de Gereformeer de Kerken in Nederland zal prof. dr. C. van der Woude na een rectorale ora tie zijn waardigheid overdragen aan prof. dr. H. N. Ridderbos. De andere rectoraatsoverdracht zal zo als wij reeds eerder vermelden aan de Theologische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken vrijgemaakt plaats vinden. Hier zal prof. dr. L. Doekes het rectoraat overdragen aan prof. dr. H. J. Friese toga's naar Java PURWOREDJO - KEBUMEN Indonesische predikanten op midden Java krijgen een nieuwe toga van zeven gereformeerde kerken in noord Friesland. Een speciale dunne tropenstof is er voor gekocht en naar Indonesië verzonden. Knippatronen zijn bijgevoegd, want ze worden op Java zelf naar maat gemaakt. De toga's zijn bestemd voor de zeven Indonesische predikanten in de classes Purworedjo en Ke- bumen, het gebied, waarmee de kerken van noord Friesland in de zending samenwerken. Met dit geschenk wil men uitdruk king geven aan de vreugde over de goede kerkelijke relaties tus sen Java en Friesland. Ook boden noord-Friese ker ken nieuwe avondmaalsstellen aan voor de kerken in Purwo redjo en Kebumen. Verder is men van plan alle kerken een filmprojector te zenden met een generator, zodat ook in de des sa's films kunnen worden ver toond. Twaalfveroorzaakten impasse ROTTERDAM Het Gerefor meerd Gezinsblad heeft heden de tekst gepubliceerd van het schrijr ven, waarin de generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) opening van zaken aan de kerkeraden heeft gegeven over het in haar midden gerezen conflict tengevolge waarvan twaaïf leden van de synode zich aan de werkzaamheden hebben onttrok ken. Allereerst wordt de gang van zaken weergegeven met betrekking tot de behandeling van het eerste gedeelte van 't helpt en*t is lekker Voor armen 180.000 gulden de zaak Groningen-Zuid. Dit eerste ge deelte ging alleen over de schorsings waardigheid van ds A. van der Ziel. De synode besloot de zaak niet in het open baar te behandelen. De commissie, die de zaak had voor bereid, was niet tot overeenstemming gekomen. Naast een meerderheidsrapport (rapporteur ds. A. I. Krijtenburg) stond een minderheidsrapport van twee com missieleden (rapporteur ds. H. J. van der Kwast). Nadat over de materie ruim een week was beraadslaagd, diende ouderling G. van der Leeden een voorstel in, om niet tot stemming over te gaan inzake de schorsingsvaardigheid van ds. Van der Ziel, voordat het reeds verschenen rap port van de commissie over de schor singsprocedure, die inzake ds. Van der Ziel is gevolgd, zou zijn besproken. Dit voorstel werd echter met 16 tegen 12 stemmen verworpen. In de verklaring wordt er de nadruk op gelegd dat dit toen uitsluitend werd gezien als een voorstel van orde. Daarom ging men tot stemming over. Naast de twee commissievoorstellen was nog een amendement-voorstel gekomen van dr. B. Jongeling. Dit voorstel wad verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Het voorstel van de minderheid der commissie sneuvelde met 15 tegen 0 stemmen, waarna het voorstel meerderheid der commissie met 14 tegen 13 stemmen werd aangenomen. (De Gro ningse afgevaardigden bleven uiteraard Straatsburgse instituut, dr. Vilmos Vaj ta, begon zijn arbeid al op 1 september. Prof. F. W. Kantzenbach tweede hoogleraar te Straatsburg STRAATSBURG Het nieuwe weten schappelijke instituut van de stichting voor oecumenisch onderzoek van de Lutherse Wereldfederatie zal op 1 fe bruari plechtig In gebruik genomen worden. Het curatorium, dat dezer da gen bijeenkwam, heeft als tweede hoog leraar de Duitse theoloog prof. dr. Frie- drich Wilhelm Kantzenbach benoemd. Het curatorium, waarvan de landsbis- schop van Beieren Hermann Dietzfelbin- ger voorzitter is. besloot verder, dat het instituut zich voorlopig bezig zal blijven houden met de resultaten van het twee de Vatikaanse concilie. Met name wer den genoemd de liturgie, het kerkelijk ambt, de verhouding tussen Schrift en traditie en de ecclesiologie Het instituut, dat onofficieel al aan het werk is, sinds de Lutherse Wereld federatie op haar conferentie in Helsin ki in 1963 tot de oprichting besloot, heeft zich al intensief met de rooms-katholie- ke theologie bezig gehouden. Nadat er boek, getiteld „Concilie en Evange- was verschenen, komt er binnen kort een publikatie uit, waarin de luther se waarnemers bij het concilie een ge detailleerde bespreking zullen geven van de dekreten, die tot nu toe door de paus zijn afgekondigd. Professor Kantzenbach, die per 1 april zijn werkzaamheden zal aanvan gen, is 32 jaar. Na gestudeerd te heb ben in Marburg en Erlangen, werd hij op 25-jarige leeftijd hoogleraar aan de Augustana-hogeschool in Neuendettelsau. Door talrijke publikaties op het gebied van de kerkgeschiedenis is hij internatio naal bekend geworden. De andere hoogleraar buiten de stemming.) Bezwaard Nadat deze uitslag gevallen was (op I vrijdag 6 november) bleek er de eerst- volgende keer dat de synode weer bij- eenkwam, een prealabele zaak te zijn. Twaalf synodeleden verklaarden onder andere, dat verdere samenwerking in synodeverband voor hen niet meer mo gelijk was, omdat de kerkelijke normen aangetast waren door een besluit, dat alle zedelijke kracht mist en onmogelijk de vrede der kerken dienen kan. Ds. G. Janssen lichtte deze verklaring toe, door te zeggen dat de verwerping van het voorstel-Van der Leeden de broeders diep geschokt had. Htf meende, dat het kerkelijk niet Juist was, een stemming te houden over een zaak, waar. over nog zoveel verschil van gevoelen De verklaring van de synode gaat dan uitvoerig in op de besprekingen, die de volgende dagen op de verklaring volg den. Van de zijde van de twaalf werd er daarbij nog op gewezen, dat ds. H. Bouma, de scriba der synode, eveneens van oordeel was, dat de synode op een heilloze weg was, waardoor de meerder heid van een stem in feite een minder- BOMBAY Paus Paulus VI heeft de tweede dag van zijn be zoek aan India grotendeels door gebracht met het ontvangen van leiders van christelijke kerken en niet-christelijke godsdiensten. Ook heeft hij tweemaal de Indiase pre sident Radjekrisjnan ontmoet. Vandaag heeft de paus bezoeken ge bracht aan een weeshuis, een lagere school, een ziekenhuis en een verbete ringsgesticht. Voor de protestantse, anglikaanse en oosters-orthodoxe bisschoppen en predi- spaar plezierigmet jNTYLOJVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Euvel: ministers zonder ervaring Kamer heeft aan betekenis verloren UTRECHT Prof. mr. P. J. Oud heeft gisteravond in een voordracht voor een dispuut van de r.k. studentenvereniging Veri tas in Utrecht over de parlemen taire democratie een reeks be denkingen geformuleerd tegen de wijze waarop de parlementaire de mocratie de laatste jaren in ons land functioneert. Eert ziekte Een ziekte noemde hij het verschijnsel dat er steeds meer ministers komen zon; der parlementaire ervaring. Het euve' van de in de Kamers voorgedragen ge schreven redevoeringen belemmert de spontane discussievorming, hetgeen nu eenmaal bij het parlement hoort Boven dien gaat men in de Kamers tegenwoor dig veel te veel op details in, waardoor de ministers niet meer in staat zijn heet van de naald te antwoorden. De Kamer heeft als politiek discussie instrument aan betekenis verloren, zo concludeerde prof. Oud. Ondanks het optreden van de vele specialisten, bestaat er bij sommige onderwerpen volgens spreker toch nog wel veel publieke be langstelling. Dat heeft bijv. het Irenede- bat aangetoond. Prof Oud vroeg zich af of een goed georganiseerde televisie- dienst van het parlement geen zin zou hebben, een dienst die de kunst verstaat in kort bestek samen te vatten wat i Kamers is voorgevallen. Eenzijdig Een tweede behandeling van een wetsontwerp acht prof. Oud nut tig, maar tijdens zijn ministerschap heeft hij de Eerste Kamer toch veel meer ervaren als „een last die nodeloos veel beslag op je tijd legt". Hij vroeg zich voorts af. of de politieke vertegénwoordi- ging in de Tweede Kamer niet te eenzij dig is geworden. Zouden de vele maat schappelijke groeperingen niet wat meei aan bod moeten komen? Nu spelen aller lei pressiegroepen, zoals de S.E.R. eer belangrijke rol bij de parlementaire be slissingen. Prof. Oud zou het beter vin den als deze invloed wordt gekanaliseerd door een tak van de volksvertegenwoor diging (de Eerste Kamer) daarvoor te bestemmen. bare vrienden in Christus". Hij gaf uiting aan zijn blijdschap, dat deze ont moeting kon plaatsvinden in een atmos feer van broederlijke liefde en weder zijds begrip. De paus noemde dit een teken, dat dé Heilige Geest op een bijzondere wijze heeft gewerkt in de geesten en harten van ellen, die de glorierijke naam van Jezus Christus dragen. Als de scheidingen, die onder de chris tenen bestaan, een oorzaak zijn van smart voor allen, die hun Heer gelovig willen dienen, dan is het feit dat er reeds zoveel initiatieven zijn genomen, om de- scheidingen op te heffen, een bron in vreugde en troost, zo zei de paus. Nadat hij op het rooms-katholie aan deel in het streven naar eenheid had gewezen, sprak de paus de hoop uit, dat pogingen de uwe kunnen vergezel- zich met de uwe kunnen vermengen, zodat wij samen de wegen kunnen zoe ken, waarlangs Christus' wil „dat allen één zijn", eens ten volle werkelijkheid zal kunnen worden. Bij deze ontmoeting bad ieder in zijn eigen taal het Onze Vader. BAKERMAT De paus ontmoette voorts een driehon derdtal hindoes, mohammedanen, boed dhisten, joden, jains, sikhs en parsies. Velen strekten de hand uit om de „heili ge man uit Rome" aan te raken. De paus betitelde India als de baker mat van grote godsdiensten, het tehuis van een volk, dat God heeft gezocht met niet aflatend verlangen met vurig gebed. Hij zei: „Zelden is dit godsverlangen tot uiting gebracht met woorden, zo van de geest van Advent, als ii woorden van uw heilige boeken, ge schreven vele eeuwen voor Christus: Leid m:j uit het onwerkelijke naar het werkelijke, uit de duisternis tot het licht, uit de dood naar onsterfelijkheid Dit is een gebed ook voor onze tijd, thans meer dan ooit." „Zijn wij niet allen één in de strijd om een betere wereld, in dit pogen voor alle volkeren die goederen bereikbaar te ma ken, die nodig zijn om hun menselijke bestemming te vervullen en levens te leven, die de kinderen Gods waardig zijn? Wij moeten met onze harten samen komen in wederzijds begrip, achting en liefde. Wij moeten elkaar niet alleen als toeristen ontmoeten, maar als pelgrims, die zijn uitgegaan om God te zoeken", zo :i de paus. Hij pleitte voor praktische i konkrete middelen tot samenwerking. GIFTEN Later op de dag bracht de paus een bezoek aan president Sarvepalll Radja- krisjnan, die uit New Delhi naar Bombay gereids om de paus te ontmoeten. De s overhandigde hem 50.000 dollar r de armen. Middags beantwoordde de president het bezoek met een tegenbezoek. Gaf de paus de president een kostbaar exem plaar van de Bijbel ten geschenke, hij kreeg er voor terug een filosofisch werk in tien delen, dat president Radjakrisjnan zelf heeft geschreven. Bij de intocht van de paus gebeurde m ernstig ongeluk, toen een vrachtauto, waarop vier persfotografen stonden, on der een lage poort doorreed. De mannen, die terwijl zij de paus fotografeerden, met hun rug naar de poort toe stonden, werden van de auto afgeslagen. Een van hen, een 25-jarige Indische fotograaf, is gisteren aan zijn verwondingen bezwe- Britse vrouw bleek nog te leven Een 35-jarige huisvrouw uit Glasgow, die al dood was verklaard, bleek nog te leven toen zij in het lijkenhuis zou worden bijgezet voor de begrafenis. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar de arts die haar dood had geconsta teerd thans moest bevestigen dat de leven was. Zij ligt ernstig Nederlanders bouwen kerk in W.-Berlijn BERLIJN Arbeiders uit acht Over ijsselse plaatsen bouwen een kerk voor ae Evangelische Kerk in West-Berlijn, 500 meter van de sectorgrens. De kerk, die in elkaar wordt gezet door dertien Nederlandse houtspecialisten, is nu on der de kap. Het gebouw verrijst volgens een speciaal systeem van een bedrijf, dat zich al 35 jaar toelegt op speciale houtbouwsystemen. Alle elementen voor de kerk. die 350 zitplaatsen krijgt, zijn aangevoerd uit Vroomshoop. Dakbedekkers uit Olst en schilders uit Enschede dragen ook hun „steentje" bij. De bouwkosten van de kerk met kosterswoning en behuizing voor de maatschappelijke werkster zijn begroot op 350.000 gulden. de synode bleef t taak haar opge- De meerderheid U,CC1 zich echter op het standpunt stellen, dat eens genomen besluiten niet krachteloos kunnen worden gemaakt. Daarbij kwam dan nog, dat de plaats en functie van het bewuste besluit nog niet eens zeker was gezien de nog te verwachten besprekin- Üifc 17 november a de synode heeft dragen arbeid voort te zetten; b. voor de twaalf broeders is verdere samenwerking blijkbaar niet mogelijk; c. dan moet de synode zonder de broe ders verder gaan Ten slotte zegt de synode in haar ver klaring. dat de twaalf in hun perscom muniqué verzwijgen, dat zü een conflict zonder enig protest hebben meegewerkt. Zy zijn het dan ook, die de impasse ver oorzaakt hebben, door als enige moge lijkheid van oplossing te stellen, dat het besluit eerst moet worden teruggenomen. Door deze voorwaarde te stellen hebben de broeders een zware verantwoordelijk heid op zich genomen, zo zegt de synode haar verklaring. r*~ Enschede- iiuuiu neen gevolg gegeven aan het ver zoek van de classes Zwolle en Arnhem en een particuliere synode van het res sort Overijssel-Gelderland uitgeschreven tegen dinsdag 22 december. De classis Arnhem, heeft zich aange sloten bij de geest en de strekking van de uitspraak, die de classis Zwolle heeft gedaan. De classis Zwolle stelde vast, dat de generale synode de kerken niet mag belasten met een beslissing in een importante zaak. die met een uiterst ge ringe meerderheid van stemmen geno- IS-PU ROL Internationale politiek spreekt jongeren aan UTRECHT Het internationale ge beuren spreekt het meest tot de ver beelding van jonge mensen. Velen hebben het gevoel, dat daar de wezen lijke beslissingen vallen. Op binnen lands politiek gebied neigen velen tot een zeker radicalisme en wordt slechts enthousiast wanneer naar zen lijk e vernieuwingen wordt streefd. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag van de Nationale organisatie van anti revolutionaire jongeren studieclubs (ARJOS). De 35ste jaarvergadering van Arjos wordt 12 december in het gebouw voor K en W te Utrecht gehouden, 's Middags spreekt prof. dr. H. Jonker, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, over „Toch maar a.r." In het jaarverslag wordt gewezen op het andere karakter van het jeugdwerk vergeleken bij de dertiger jaren. De belangstelling voor de actuele problemen is toegenomen en daarmee ook de nei ging uitspraken te doen over actuele politieke zaken. Bovendien heeft de ver-i laging van de kiesgerechtigde leeftijd zijn weerslag op een politieke jongeren organisatie, zo wordt gezegd. In. Jesaja 41 wordt gesproken over de volkeren van de we- i reld. Een overwinnaar is op zijn zegetocht. Wat is zijn 1 kracht, vragen de mensen verbaasd. En ineens antwoordt I God: vlk, de Here, die de eerste ben, en bij de laatsten ben Ik dezelfde." Wij mensen zijn veranderlijk. Wat voor de oorlog voor sommigen principes waren, is in hun eigen ogen nu lachwekkend. Zelfs de paus van Rome is veranderlijk. j In rooms-katholieke bladen wordt steen en been geklaagd dat hij onder de invloed is gekomen van de conservatieve I curie. Waar men een jaar geleden nog veel van hem ver wachtteheeft nu de teleurstelling de overhand. En van vele I dominees wordt gezegd: Hij is dezelfde niet meer. De om- standigheden, de mensen die wij ontmoeten, de zorgen, de welvaart drukken een stempel op ons en vormen of ver vormen ons. Maar God verandert niet. Dat is niet het onveranderlijke j van een. standbeeld, of van een natuurwet. Er staat niet: God is dezelfde, maar: bij de laatsten ben Ik dezelfde". God. laat zich niet ontmoedigen door teleurstellingen. Hij laat j zich niet beïnvloeden door mensen die zich tegen Hem ver zetten. Hij leeft niet uit de reactie. Hij is dezelfde God voor ons die Hij was voor Henoch, voor Abraham, voor David, voor Paulus. Hij heeft evenveel liefde voor de laatsten als voor de eersten. En wat een genade: Aan het eind van ons leven, na al ons struikelen en vallen, en falen en zondigen j is Hij nog even genadig als in het begin. Hij zegt ook dan nog: „Zie niet angstig rond, want Ik ben uw God." We lezen vandaag: Openbaring 7. Sbefhna wollen dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed Bijdrage vertoont dalende tendens Een pet. van het nationale inkomen DEN HAAG In een „nota be treffende hulp aan en samenwer king met ontwikkelingslanden" aan de leden van de tweede kamer stelt de stichting Neder landse organisatie voor interna tionale bijstand (Novib), dat de Nederlandse bijdrage in de ont- Sociaal werker naar havenstad in Nigeria OEGSTGEEST. Nederlandse kerken stellen een sociaal werker ter beschik king van de kerken in de havenstad Port Harcourt in Nigeria, die hierom hadden verzocht. Het is de heer L. Osinga, die op het ogenblik in opleiding is te Oegst- geest. Reeds eerder werkte hij als zendingsonderwijzer op Nieuw Guinea en als leider van een tehuis voor gevluchte Hongaarse studenten in Oostenrijk. Hij zal worden opgenomen in een sociaal team van de kerken in Port Harcourt. Doel is hulp te verlenen aan de talloze mensen, die van het platteland naar deze snel groeiende havenstad kwamen e vergeefs naar werk zochten. De uitzending is o.a. mogelijk gemaakt door lcrachtige steun van de diaconale organen van de Hervormde Kerk en van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ook Nederlandse zakenmensen in Port Harcourt dragen financieel bij in dit pro- wikkelingshulp de laatste jaren relatief een dalende tendens te zien geeft tegenover een stijging van het nationale inkomen. Daling In 1964 vertegenwoordigde deze hulp 0,37 pet. van het nationale inkomen (in 1963 45 pet) en de Novib verwacht dat deze daling zich in 1965 zal voortzetten tot 0,35 pet. De stichting herinnert aan de mening van prof. J. Tinbergen dat d« noodzakelijke stijging van het nationale inkomen van de ontwikkelingslanden van 5.5 procent per jaar slechts kan worden bereikt wanneer de ontwikkelde landen tenminste 1 tot 1,4 procent van het na tionale inkomen beschikbaar stellen Voor Nederland zou dit 500 tot 800 mil joen gulden zijn. Ook wordt gewezen op de conclusie waartoe de landen die aan de wereldhandelsconferentie in Genève hebben deelgenomen, zijn gekomen, nl. dat de bijdrage van ieder ontwikkeld land aan de financiering van de investe ringen van ontwikkelingslanden tenmin ste 1 procent van het nationale Inkomen moet bedragen. Er onder De Novib stelt, dat zelfs als overheids- en particuliere ontwikkelingshulp sa worden genomen de 1 procent niet den gehaald. Gepleit wordt voor Discussie Tenslottedringt de Novib stemming op elkaar en combinatie inspanningen van overheid, particuliere organisaties en bedrijfsleven. De stich ting acht ook nieuwe doordenking en nieuwe openbare gedachtenwisseling no dig gezien de wijzigingen en nieuwe in zichten, bij voorkeur in de vorm van een parlementaire iiscussie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sint-Annaland: R. C. Cuperus te Rouveen; te Nagele-Tollebeek (N.O.P.): A. v. Ginkel tf Aangenomen naar 1 Ter Steege, kand. te Oosterwijtwerd Leerbroek: H. Zethof te Bedankt v Kockengen, GEREF. KERKEN Beroepen (e Pijnacker-Nootdorp: J. v. Wattum te Landsmeer Beroepbaarstelling: Kand. E Borre- man, Adm. de Ruyterweg 261 bov. te Amsterdam-W. (per 4 jan.) GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Rozenburg (bij accl.): G. v. Keulen te Waardhuizen. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Benoemd tot hulpprediker te Amster dam: J. H. Karelse. kand. te Goes. de volgende gedichten hebben zers ons nog steeds niet kunnen helpen: Een kwaadsprekend vrouwtjr lezers: Inzake nagekeken, maar het niet gevonden, dominee, het gedicht dat eindigt met Het is die Hofdijk. Een lezeres zond ons de dichteres van het lied „Ik t .Alleen de liefde blijf dat is het die reeds vele zieken „Dit is het vlot waarop ik getroost heeft. i Den Haag. misdeelden drijf'. Enige lezers vragen nog naar het gedicht: „Zou er waarlijk, moeder zeg mij. in des hemels zonne schijn, onder 's Heren heil'ge engelen, ook voor mij ten plaatsje zijn?" Een gedicht der vragenstellers vertelt er bij dat dit pootje de vraag is van een stervend meisje en Vra: dat het refrein is: „Kom, o kom. kleine baars kom, in der hemelen heerlijkheid nare s ook voor u, ook voor u, Is er bij Jezus gevolg een plaats bereid". Op school werd het verhaal bij verteld dat een moei koeken stond te bakken en dat het dochtertje Maria stout stootte haar van zich af waardoor zij met haar hoofd tegen de kachel aanviel. Zij vraagt of dit verhaal werkelijk dit gedichtje verbonden was wel want een van de verzen i mijn zusje na mijn heengaan Onze dank c alle hulp riendelijk verzoek aan de lezers ns verder te helpen. Verder vraagt een lezer naar lammetje met gebroken ïekerdê. Heeft dThuishoudïter lociale uitgaven naast het salaris komt hij te staan? Kan hij het salaris en de andere uitgaven in mindering brengen ten aanzien van de inkomstenbelas- Antwoord: De man dient de huishoud ster op te geven bij de Detam, Nijen- oord 1, Utrecht. Verder dient hij een werkgeversverklaring in te vullen, zodat de werkneemster zich kan aanmelden ziekenfonds als verplicht ver- de herder. Vraag: Hoe komt het dat voorn de Wijde Aa en Brasem deugend zijn als ik, moeder, straf haar iatie en bevolking niet met hardheid, zie haar zachte blik. Ach. hoe ben$ valt mij het sterven. Moeder neen, gij meendet 't niet, toen gij uw Maria driftig om haar de vis twee maal 24 stoutheid van u stiet" We behoeven er niet bij te vertellen \t het vers niet van deze eeuw is. Een lezer vraagt naar het verhaal: tekaart, dan moeten daarop tot 1 januari 1965 rentezegels worden geplakt Voorts - - ?eeft de man de huishoudster op bij de smaak kunnen hebben? Is dit het belastinginspectie, waarna deze hem de A ïodige papieren opzendt. Tegenwoordig Is het veelal gebruikelijk dat de werk gever de belasting en andere inhoudin gen voor zijn rekening neemt. Hij kan lit echter met de huishoudster regelen. zo maar te zeggen ot hij de deze hulp als buitengewone last bij de ziektekosten van de vrouw kan kan tellen. Veelal is dit wel het geval, nu -i—isprudentie kent daarvan vele jlden. Aangezien het daarbij in •gel gaat om verschillen in de jke omstandigheden, heeft het zin hier een overzicht van de hele echtspraak op dit punt te geven. Con- stromend stant is echter de jurisprudentie dat urat a»nn <0sten voor huishoudelijke hulp wegens ziekte van de vrouw tot de buitengewo- lasten behoren. Daarbij ging hei :er nltitrf nm ttt/tallilrA Brieven, die niet i van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngcslo- verontreiniging? Grond- imaak is het m.i. niet. Wat is hèt moeder niddel daartegen? lat het Antwoord: U roert in uw brief een Moeder probleem aan, dat van zeer groot belang i„u namelijk de waterverontreiniging in HeMs'niet ns land. Tengevolge daarvan is bij- kosten oorbeeld de Rijn een groot riool ge- Dit zal worden, waarin steeds minder vis kar. „Mocht leven. De zalm is bijna uitgeroeid. Dit De I ?ewone lasten zijn. Dit geval ligt o i.J lichter bij het eerste dan het tweede I jok ai staat vast dat de vrouw het t Huishouden niet meer zal kunnen voe-l ren. Het gaat fiscaal toch om het finan- j e üële vlak en daarin moet de man twee r personen onderhouden in plaats van i. zijn dat op de ver- bedrag j wordt te erger naarmate de industriali- land toe neemt. Wij weten niet of-de Wijde Aa van elders vuil water ontvangt. U kunt proberen de smaak weg te krijgen door de vis twee maal 24 uur in stromend water te laten zwemmen. Ook wat azijn kan de smaak verbeteren. Veel hoop durven wij u niet te geven, maar het is ïén. Juist pleegkosten voor normaal levensonderhoud lering zou worden gebracht, zodat de -verblijven. En dat de huishoudster, feitelijki Des zangers vloek. Wij hebben verschil- ziek. De man is daardoor genoodzaakt lat'kosten lende dichtbundels uit de vorige echter altijd om tijdelijke "vóorzlenin- ongeneesiijk ?en. Eveneens wordt constant beslist, huishoudster na het vrouw geen buiten huishoudster te nemen. Voor welke avcrlijden zuivere ziektekosten voorts de kosten vai RM naar loon en de extra-kosten van het Huishouden zelf, tengevolge van minder i L zuinig beheer, de afzonderlijke kamer net afzonderlijke verwarming voor de huishoudster, het mindere herstel van kleding en de daardoor nodige aankopen van nieuwe kleding, enz. enz., tot bui- tengewone lasten worden gerekend. Het wil ons voorkomen dat de man succes zal hebben als hij eerst eens de kwestie in deze geest met de inspecteur be sprak. 4 .«Mat»'t

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2