Nieuwe Leidse Coiiramt NRU Op derde omroep en net 40 40 voor pet voor Yakcentralen wijzen voorstellen af Minister Bot onthult verder over werkvoorstel Stichting voor verkoop van reclametijd CALEX „Klant" dwong winkeljuffrouw kas te openen Komt regering met 11 loonbeschikking? ln zes tellen anderhalf miljoen sommetjes Commentaar Dijkbewaking thans weer overbodig Vrijdag 4 december 1964, 45ste jaargang Lichte vorst Wisselende bewolking met enkele sneenw of hagel buien. Aan de kust tot krachtig of matig en In bet binnenland tot zwak afnemende wind tussen noord, west en noordoost. In de nacht en ochtend in het binnenland lichte vorst, in de na- CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet zal opy korte termijn het gehele vraagstuk van radio en televisie bekijken. In haar beraad zal de regering de gedach ten betrekken, die zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer zijn geopperd en de gegevens verwerken, die de minister van o., k. en w. thans verza melt. Enkele weken geleden heeft zy besloten om te onderzoeken of het mogelijk is om tot overeenstemming te komen over een aantal beginselen voor openheid in het bestel en deze op bescheiden schaal in de praktyk op hun waarde te toetsen. Aldus heeft minister Bot gisteravond meegedeeld in de openbare vergadering van de vaste commissie voor o., k. en w. De voorkeur gaat uit naar een combinatie van programmatische en organisa torische openheid. In het kader van het zoeken naar eenstemming over een aantal beginselen past het overleg met de omroeporgani saties. waarover de minister dinsdag in de Eerste Kamer summiere en gisteren de Tweede Kamer uitvoeriger mededelin gen heeft gedaan. Uitdrukkelijk stelde hü. dat zyn memorandum aan de fede ratie van omroepverenigingen niet meei is dan een discussie-basis. Derde FM.-net In zijn werkvoorstel oppert de minister om veertig procent van de zendtijd het derde F.M.-nct toe te wijzen aai omroeporganisaties, veertig procent de (gereorganiseerde) Ned. Radio Unie voor een proef met een algemeen of ge meenschappelijk programma en de res terende twintig procent aan andere ge gadigden. Bij een dergelijke regeling zouden NCRV. AVRO. KRO en VARA ieder bijna twaalf uur per week krijgen. Deze zendtijd zou moeten worden gebruikt voor programma's van langere duur, hetzij van hoog cultureel niveau, hetzij gericht op verstrooiing of informatie. De omroepverenigingen moeten echter wel beseffen, dat hun extra zendtijd verhou dingsgewijs vermindert, indien nieuwe omroeporganisaties worden toegelaten. Nieuwe omroeporganisaties zouden aan de volgende eisen moeten voldoen: Anti-REM-wet treedt morgen al in werking DEN HAAG Het anti-R.E.M.-wetje treedt morgen in werking. Dat bljjkt uit een vandaag uitgegeven Staadsblad waar. In deze wet, houdende voorzieningen ten aanzien van installaties op de bodem van de Noordzee, Is geplaatst. In artikel 10 wordt bepaald dat de wet in werking treedt met ingang van de eerste dag na de datum van uitgifte van het Staatsblad waarin zij wordt ge plaatst. Van de zijde van de REM werd mede gedeeld, dat de uitzendingen zullen wor den voortgezet, hangende de juridische adviezen, die in het eigen land en in het buitenland worden ingewonnen. Dit was op dit moment het enige commen taar van de REM op het bericht inzake de inwerkingtreding van dè wet Zie advertentie CADEAU f 1450.- AUTOBEDRIJF N.V. Voet gan gersvereni gin g Kinderen eerst examen dan pas op de fiets i DEN HAAG De Nederlandse ver- i eniging bescherming voetgangers heeft zich thans schriftelijk tot de minister van onderwijs, kuitsten en wetenschap- l pen gewend om een theorie-praktijk examentje verplicht te stellen voor voet- gangertjes van de derde of vierde klasse L.O. en B.L.O., waarna de opleiding voor het verkeersexamen kan beginnen. „Voordat het jonge kind zich op de fiets in het verkeer begeeft, zal het zich als voetganger in het verkeer op de juiste wijze moeten weten te gedragen. Hieraan kan niet genoeg aandacht gewijd worden, hetgeen blijkt als men ziet hoe 1 moeilijk het is volwassenen tot veilige voetgangers te maken. Wij hechten bij zonder veel waarde aan dit theorie- praktijkexamentje", aldus de vereniging. 1. rechtspersoonlijkheid bezitten; 2. in zodanige mate gericht zijn op de bevrediging van in het volk levende godsdienstige, culturele of maatschap pelijke behoeften, dat hun uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn; 3. een aantal betalende leden tellen, tenminste gelijk is aan drie procent het aantal bij de P.T.T. ingeschreven luisteraars (d.i.» 93.000 leden Voor de proef met een algemeen pro- \MSTERDAM In de drukke Kal- verstraat is gisteren op klaarlichte dag een brutale roofoverval gepleegd in de verkoopwinkel van de Kon. Eau de cologne fabriek J. C. Boldoot. De man, vermoedelijk een Duitser, be dreigde de winkeljuffrouw met een pistool en sommeerde haar de kassa box open te niaken. Een greep in de Ia bracht de overvaller tussen de vijf- en negenhonderd gulden op, waarmee hij verdween. De man. gekleed in een korte grijze jas met hoed en donkere bril, stapte de winkel binnen en werd aangesproken door de negentienjarige winkeljuffrouw Nora van der Graaf. Toen zy haar „klant" vriendelijk toeknikte klonk plotseling kortaf: „Ruhig bleiben" en tegelijkertijd zag Nora een wapen op zich gericht. „Öffnen", snauwde de man haar toe. Bevend van schrik voldeed het meisje aan het bevel waarop de man een greep in de lade deed en met een stapeltje bank biljetten in de hand hard de bijzonder drukke straat inrende. Voordat de winkeljuffrouw alarm kon maken was de man al verdwenen. De buit was slechts gering omdat dagelijks de opbrengst naar het hoofdkantoor wordt gebracht Bovendien is deze zaak geen werkelijk verkooppunt maar slechts be doeld als een visitekaartje van de fabriek in het winkelcentrum Het politiebureau Singel, in de buurt van de winkel, is met het onderzoek be last Dit is de tweede roofoverval in de A'damse binnenstad binnen 2Vt maand. De eerste was de geruchtmakende op een juwelierszaak aan de Heiligeweg op 26 september. De negentienjarige Noortje van der Graaf moest de kassa wel openmaken toen de rover met een vuurwapen begon te dreigen. De foto werd genomen na het avon tuur, waarvan de verkoopster kennelijk nog onder de indruk Is. zonden in de zendtijd van de N.R.U.- nieuwe stijl. (Desgewenst kunnen ook de omroeporganisaties daarvoor zend tijd afstaan). Het N.R.U.-bestuur zal onder goedkeuring van de minister kunnen bepalen hoeveel zendtijd voor reclameboodschappen beschikbaar zal worden gesteld en op welke tijdstip pen de reclame zal worden uitgezon- gramma zou de opzet van de N.R.U. de gedachtengang van de minister moeten worden hervormd. Zij zou een eigen stat moeten hebben, die ondergeschikt is aan een bestuur, waarin niet alleen de om roepverenigingen vertegenwoordigd zijn, doch ook enkele andere belangrijke in stellingen op cultureel of maatschappelijk terrein. Naar wij vernemen gaan de gedachten van de minister uit naar een bestuur, dat voot de helft bestaat uit personen, die door de omroeporganisaties zyn aangewe zen. De andere helft zou moeten worden benoemd door de minister uit voordrach ten van instellingen, die door hemzelf worden aangewezen. De voorzitter moeten worden benoemd door de Kroon. Andere gegdadigden Twintig procent van de zendtijd moet gereserveerd blijven voor organisaties, die een machtiging als omroeporganisatie hopen te verwerven en voor instellingen, die „een redelijk belang hebben bij het gebruik van de radio dan wel wier zendingen van belang kunnen worden geacht voor de luisteraars". Wat de laat ste categorie betreft kan worden gedacht zo vernemen we nader aan organi saties als de Ned. Jeugdgemeenschap, aan volksuniversiteiten en wellicht aan in stellingen, die regionale uitzendingen kunnen verzorgen. In de commissiever gadering noemde de minister in dit ver band alleen de pers, die „gesproken kran ten" zou kunnen maken en dan ook aandeel zou hebben in de inkomsten de luistergelden. De adspirant-omroeporganisaties den slechte twee jaar deze status kunnen behouden. Daarna „promoveren" zij omroeporganisaties of wanneer zij niet aan de eisen voldoen vallen zij af Reclame Ziekenfondspremie wordt 5,4 procent DEN HAAG Overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische raad heeft de staatssecretaris van sociale za- ?n volksgezondheid dr. A. J. H. Bar.' tels, de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering voor het Jaar 1965 vastgesteld op 5.4 procent. Reeds eerder heeft de Ziekenfondsraad tot dit premie percentage geadviseerd. In vergelijking met de huidige premie betekent dit een verhoging met 0.4 pet. "Deze verhoging werd ook door de S.E.R noodzakelijk geacht, in verband met enerzijds de kos tenstijgingen en anderzijds een verster king van de reserve van de verplichte ziekenfondsverzekering. Zoals bekend, betalen werkgevers en werknemers ie der de helft van deze ziekenfondspremie. (Voor vervolg zie pag. 5) Huwelijk geen grond voor ontslag meer DEN HAAG Het is thans niet meer mogelijk om huwende vrouwen, op grond van een huwelijk, zonder meer ontslag te verlenen. Na ingewonnen advies heeft Staatssecretaris De Meijer een wijziging doen aanbrengen in een uitgegeven richt lijn voor de directeuren van gewestelij ke arbeidsbureaus. Deze richtlijn be trof het verlenen van toestemming vooi het notslag van huwende vrouwen. Aan leiding tot wijziging waren vragen var het Tweede Kamerlid, mevrouw mr. H Singer-Dekker (soc.), ln april jongstle- Johnson geopereerd aan rechterhand WASHINGTON President Johnson heeft gisteren een „zeer kleine" operatie ondergaan voor de verwijdering van huidverdikking op de rug van zijn rechterhand, zo heeft ^et Witte Huis bekendgemaakt. Het Franse A.FP. spreekt van een „plaatselijke infectie". Monique Posthumus werd drie maanden geleden geboren in het juist door Kongolezen bezette Stanleystad. Met haar jonge moeder keerde zij gisteren op Schiphol terug in het winiterse moederland. De uit Den Haag afkomstige grootouders, de heer en mevrouw Van der Schelde, hadden een ontroerend weerzien met hun dochter Conny en de kleine Monique. (Verslag op pagina 7). (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Vandaag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid de regering geantwoord op de aangekondigde loonsverhoging van in totaal 4,7 pet. en de optrekking van het minimumloon tot f 108 per week in 1965. Uit het intern beraad van de werknemersvakcentralen van de afgelopen dagen, is duidelyk geworden, dat de werknemers de regering vandaag een duidelyk nee hebben laten horen. Wanneer er geen wijziging komt in de plannen zoals deze nu zijn geformuleerd, meent de vakbeweging ook geen verantwoordelijkheid voor het loonbeleid in 1965 te kunnen aanvaarden. De vakbeweging wenst haar positie niet te ondergraven. Evenmin viel van middag te verwachten, dat de vakcentralen bereid zouden zijn, mee te werken aan de uitvoering van de plannen van de regering. De toetsings- arbeid van de Stichting van de Arbeid zal daarmee tijdelijk worden op geschort. 6,6 pet de reële inkomenspositie van 1964 voor de werknemers in 1965 behouden zou blijven. De vakcentralen ontkennen, dat met 1,5 pet de stijging van de sociale v< keringspremies is gecompenseerd. De to tale stijging is 2,4 pet en dan is nog geen rekening gehouden met de opheffing de loongrens voor de werkloosheidswet (waardoor grote groepen werknemers voor het eerst premie gaan betalen) eveneens is niet gedacht aan de optrek king van de loongrens voor de AOW- premie van f9800 tot f12.000, waardoor voor velen de AOW-premie extra omhoog gaat. Alvorens hedenmiddag om half het stichtingsbestuur met een delegatie uit de ministerraad bijeenkwam, had vooraf nog een intern gesprek plaats van de werkgevers en werknemers bin- het stichtingsbestuur. De vergade ring met de regering vond plaats in het gebouw van het directoraat-generaal an de arbeid in Voorburg. Verwacht werd, dat de werkgever melijk welwillend zouden staan tegenover de regeringsplannen, omdat deze slechts 0.6 pet uitgaan boven het aanbod va werkgevers. Dit aanbod was gebaseerd op de tweede mogelijkheid, aangegeven ln het rapport van het Centraal Plan bureau, namelijk een loonkostenstijging 6 pet. De regering ging hier 0,6 pet bovenuit, omdat naar haar mening met Nieuw rekenwonder bij Philips EINDHOVEN Philips heeft er een rekenwonder bij: een computer, die zoveel reeksen duizelingwekkende getallen optelt, aftrekt, vermenigvuldigt en wat er nog meer met getallen kan gebeurendat de president-directeur van de N.V. Philips gloeilampenfabriekenir. F. J. Philips, persoonlijk het „denkertje" in gebruik stelde. Op een elektrische schrijfmachine tikte hij de eenvoudige ivoorden „Ik open u", waarop onmiddellijk een weldoordacht antwoord te voorschijn kwam, namelijk „Ik dank u, ik ga nu meteen aan de slag". Dit betekende dan, dat het nieuwe Computer Systeem Central Data 3600 3200. waarmee het rekencentrum van Philips was verrijkt, in zes seconden bijna anderhalf miljoen rekenkundige bewerkingen uitvoerde, bestaande uit 300.000 optellingen, 300.000 aftrekkingen, 10.000 vermenigvuldigingen en driekwart miljoen andere berekeningen" die betrekking hadden op de produktieplanning van een gefingeerd produkt, dat voor deze gelegenheid als „Phililog'' werd aangeduid. Nog minder Van de 4,7 pet blijft in vele gevallen, aldus de mening van de vakcentralen, be slist geen 3,2 pet over maar ook de 3.2 s slechts 2,8 pet, wanneer per 1 janu- een algemene loonbeschikking zou worden afgekondigd. Minister Veldkamp namelijk op gemiddeld 3.2 pet geko- n, omdat een aantal c.a.o.'s eerst in de loop van 1965 vernieuwd moet worden. Zouden echter alle c.a.o.'s per 1 januari het totale percentage opgetrokken worden (deze mogelijkheid bestaat wan neer de vakcentralen haar medewerking weigeren), dan slinkt de 4.7 tot 4.3 pet. Dat is vrijwel evenveel als de 2.7 1,8 pet. die enkele jaren geleden zoveel moei lijkheden opleverde bij het loonberaad. Toen werd echter 1,8 pet sociale premie stijging gecompenseerd, aldus de vakcen tralen terwijl nu bijna 1 pet (2.4 min de geboden 1.5) ongecompenseerd blijft. Van de hele loonsverhoging van 4,7 pet zou zo niet meer overblijven dan 1,9 pet. waarbij dan nog geen rekening is gehouden met de optrekking van de loongrens voor de AOW en het vervallen van de loongrens voor de Werkloosheidswet. Ook wanneer de verlaging van de loon- en inkomsten belasting wordt meegerekend dan achten de vakcentralen het resultaat nog maar bijzonder pover, omdat de belastingver laging op jaarbasis niet verder komt dar 0.5 tot 0,9 procent van het Inkomen. Daar staat bovendien tegenover, dat vai geringe nominale inkomensverbetering ook nog weer belasting betaald moet De 1.9 pet, die lang niet door iedereen ge. haald zou worden, zou samen met de 1 pet incidentele loonstijging zelfs niet op kunnen wegen tegen de te verwachten prijsstijgingen in 1965, zodat de reële in komenspositie van 1964 niet gehandhaafd zou kunnen worden. Een opvatting die de regering bestrijdt. (Voor vervolg zie pag. 5) TJET radio- en t.v.-beleid ls op dit ogenblik misschien wel het heetste hangijzer in de Nederlandse politiek. Er worden daarover beslis singen voorbereid, die allerlei span ningen oproepen. Daarom mocht men verwachten, dat de Tweede-Kamer commissie voor o. k. en w. er deze week, bij de voortzetting van het openbare begrotingsberaad, ruime aandacht aan zou schenken. Dat is helaas niet of nauwelijks ge beurd. De commissie heeft de afge lopen weken vele uren besteed aan het bespreken van onderwijszaken. Daarby kwamen o.m. raadselachtige onderwerpen als het „Klosplan" en de „ludische en musische elementen in het basisonderwijs" aan de orde. Woensdagavond werd nog druk ge redeneerd over jeugdherbergen, volkshogescholen, provinciale cultu rele raden enz. En gisteravond kwam dan eindelijk, in de laatste vergader uren die de commissie ter beschik king stonden, het radio- en t.v.-bestel nog ter sprake, op de valreep mogen we wel zeggen. Er werd een belangrijke ontwerp- motie ingediend en minister Bot gaf een zeer opmerkelijk exposé van zijn voorlopige gedachten over het be leid in de naaste toekomst. Het ge beurde allemaal in enkele verloren uurtjes. De minister sprak zo snel, dat geen Kamerlid hem goed kon volgen. Maar het ergste was, dat toen de Kamerleden nadere inlich tingen wilden vragen (en daar was alle aanleiding voor), de tijd op was. Er kon nog net een beslissing over de ontwerp-motie worden genomen, maar toen moest Kamervoorzitter Van Thiel snel een eind aan de dis cussie maken. De stenografische dienst zou het anders niet meer kun nen verwerken Het was zonder meer een droevige vertoning. We dachten dat ook voor het opstellen van agenda's en tijd schema's voor Kamervergaderingen geldt, dat wat het zwaarst is het pvaarst moet wegen. Op de materiële inhoud van het besprokene hopen we nog terug te komen. We willen nu alleen vaststellen, dat de werkwijze van de Kamercommissie voor o. k. en w. een débacle is gebleken. De commissie leverde een schoolvoor beeld van hoe belangrijke zaken niet moeten worden behandeld. Doodvonnis Preston Gobb ongeldig NEW ORLEANS Een hof van be roep in New Orleans heeft het dood vonnis over de thans achttie jaar oude neger Preston Cobb vernietigd. Het hof was van oordeel dat de grondwettelijke rechten van de verdach te geweld was aangedaan, doodat in geen der jury's die zich over hem uit spraken negers waren toegelaten. Een nieuwe behandeling van de zaak tegen cobb, die drie jaar geleden een moord hebben gepleed op een blanke, dient binnen acht maanden plaats te vinden. Naar NOLET voor AL uw HERENMODE GESCHENKEN BOTERMARKT 8—9 Vrijwel nergens grote schade (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De beperkte dijkbewaking, die rijkswaterstaat gistermorgen in district Zuid instel de in verband met de heersende storm, is in de loop van de nacht opgeheven. Hoewel het water gis teravond twee meter hoger stond dan normaal en er een windkracht van ruim 8 werd gemeten, is vrijwel nergens grote schade aangericht. De enige plaats waar de storm vernie lingen veroorzaakte was de kop van Schouwen, waar bij Burgh- Haamstede een flink stuk duinen werd afgeslagen. Bij het vuurtoren- strand was de afslag zelfs acht me ter. Overal is men paraat geweest. De kust- wachtstations waren alle bemand en hielden telefonisch contact met elkaar om zodra dit nodig was hulpwachters te waarschuwen. Ook bleven gisteravond 'ele kantoren van Rijkswaterstaat, Pro- •inciale waterstaat, waterschappen en hoogheemraadschappen open. De storm vloedkering in Capelle aan den IJssel verd neergelaten en in westelijk Noord- Brabant postten 350 man op de dijken, die tot de kruin door het water over spoeld waren. In de steden bleef men eveneens pa raat. De diensten van gemeentewerken n op de hoogte gesteld, zodat direct kon worden ingegrepen. Dit bleek niet overbodig, want op verscheidene plaatsen trad 'het water buiten de havenoevers. In Maassluis moest gisteren 25 man gemeenteperso- neel daartegen vloedplanken plaatsen. Zowel de verkeersbrug als de spoorbrug konden door het hoge water niet worden opengedraaid, zodat de binnenvaart moest wachten op lager water. In Rot terdam en op tal van andere plaatsen trad het water over de kademuren. Harde wind Ook i de Biesbosch ondervond men het hoge water: door de felle noordwester werden verscheidene pol ders overstroomd. Akkers met inge zaaide wintertarwe werden overspoeld. Na het hoog water van de afgelopen nacht was het meeste gevaar geweken. De wind is evenwel weinig in kracht afgenomen, zodat de loodsdiensten ook vandaag gestaakt bleven. Op vele plaat sen ging de harde wind (aan de kust stormachtig) gepaard met hagel- en sneeuwbuien, waarbij een lichte vorst hier cn daar spiegelgladde wegen ver oorzaakte. Dit was onder meer het geval rond Apeldoorn, waar het verkeer ern stig werd gestagneerd. In het westen waren eveneens de wegen glibberig ge worden. Als gevolg daarvan sloeg van morgen op Rijksweg 12 op het viaduct bij Overschie een Volkswagenbusje over de kop. waarvan het spitsuurverkeer ernstige hinder ondervond. (Voor vervolg zie pag. 5) VOL-b U TOM A TISCHE IEMCOnv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1