Nieuwe Leidse Courant m iV Peron keert terug naar Madrid BIJNA TWINTIG UUR IN BRAZILIË Sprookje van triomftocht was spoedig ten einde Geen weggeld maar wel hogere belasting West-Duitsland akkoord met graanprijzen A.V.R.O. wil wel met REM samenwerken CALEX Hevige storm noopt tot beperkte dijkbewaking De Prinses en de gebroken whiskyfles Commentaar Zweeds schip blokkeerde Waterweg Kortstondige glorie voor koe Doortje CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvitligh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Donderdag 3 december 1964, 45ste jaargang Guur weer De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige, nu en dan harde noordwestelyke wind, aan de kust tijdelijk nog noordwesterstorm. Over het algemeen iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging lfJïOQ— 19.00 pur RIO DE JANEIRO/MADRID De 69-jarige oud-president van Argen tinië Juan Peron heeft gisteren een poging gewaagd om naar zijn vroegere vaderland terug te keren. Op zijn enerverende reis is hij echter niet verder gekomen dan de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. Na aankomst lieten de autoriteiten hem weten, dat hij met hetzelfde vliegtuig naar Spanje, waar hij sinds 1960 woont, terug moest. Het voormalige Argentijnse staatshoofd Juan D. Peron kwam gisteren in Rio de Janeiro (Brazilië)aan, na een bijna vijfjarige ballingschap in Spanje. De Braziliaanse autoriteiten verzochten hem echter naar Spanje terug te reizen. Hetgeen geschiedde.... Amendement had goede kans (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het amendement van de heren Joekes (lib.), Aantjes (a.r.) en Notenboom (kath.v.) om het in te stellen Rijks wegenfonds te financieren uit een verhoogde motor rijtuigenbelasting in plaats van door een weggeldheffing, maakte een |goede kans vandaag door de Tweede iKamer te worden aanvaard. Dat 'bleek gistermiddag tijdens het Ka- jmerdebat over het felomstreden •etsontwerp tot instelling van een jRijkswegenfonds. De Kamer keerde :ich unaniem tegen het weggeld, aar dat was geen nieuws, want het oorlopig verslag was op dit punt al vernietigend genoeg geweest. Wie verwacht mocht hebben dat dit debat een grote publieke be- ingstelling zou bestaan, kwam giste- l zeer bedrogen uit. Waar waren !e velen die de afgelopen maanden zo burig tegen het weggeld hebben ge ageerd? De beide tribunes in de verga- BONN De Westduitse regering heeft 1steren overeenkomstig de verwachtin- *n, toegestemd in de verlaging van de raanprüzen om de Europese eenheid te evorderen. Dit heeft bondskanselier Er- ard gisteren bekendgemaakt. Volgens de bondskanselier zal deze ieuwe politLe-k ook de verstandhouding issen Frankrijk en Duitsland verbete- in. Frankrijk verwacht echter nog moei- ime onderhandelingen, omdat er slechts prake is van „een stap in de goede rich- Het Westduitse parlement zal het re- eringsbesluit over de graanprijs morgen 1 behandeling nemen. In één oogopslag Alles goed en welpag. 2 Cefa toch subsidie? pag. 2 PTT-ambtenaar verant woordelijk voor kastekort? pag. 2 Perón: weg terug gaat niet over rozen pag. 5 Maria Stuart opgevoerd pag. 7 Stanley stad: oog om oog tand om tand? pag. 7 Zes jaar voor gif moord pag. 7 Op écn na de laatste afle vering in de fotoprijs- vraagserie pag. 9 derzaal waren zo goed als onbezet. Nu is het wel zo, dat de spanning bij t baat uit het debat was weggenomen (evenals bij de belastingverlaging), omdat de regering enkele malen had verklaard voor alternatieve oplossingen open te staan. Ook al wensten de fracties het weggeld niet te slikken, over de noodzaak or een versnelde wegenaanleg te komen waren allen het met de regering e< Men prees minister Van Aartsen er dat hij de zaak van de wegenbouw krachtdadig wil aanpakken en grootse projecten op stapel heeft staan. Ook met de instelling van een apart wegenfonds kon de Kamermeerderheid, zij het met gemengde gevoelens, wel akkoord gaan. De V.V.D.-er Joekes geloofde dat zijn voorstel een betere verdeling van lasten over de verschillende groepen weggebrui kers bewerkstelligt dan het regerings systeem. Bij het heffen van opcenten op de motorrijtuigenbelasting hoeft'men de DAF minder te betalen dan voc Chrysler en door het invoeren van maximum van f75 garandeert men het beroepsvervoer niet zwaarder wordt belast dan volgens het regeringsvoorstel De tweede ondertekenaar van het amendement, de a.r. mr. Aantjes. kon niet begrijpen waarom de regering niet zelf met een nota van wijzigingen is gekomen. Hü zag ook wel de nadelen van het amendement De buitenlanders zullen niet meebetalen, 't aantal kilometers dat men rijdt komt niet in de retributie tot uiting enz. Maar de voordelen van het voorstel wegen toch wel op tegen de nadelen van het weggeld. (Voor vervolg zie pag. 7 Voor hem was er dan ook geen an dere mogelijkheid dan dit bevel op te volgen. En zo stapte hij vanmorgen omstreeks vier uur (Nederlandse tijd) weer in het toestel, dat hem omstreeks het middaguur in de Spaanse hoofd stad zou terugbrengen. Daarmee was het sprookje van zijn triomftocht i Argentinië definitief ten einde. De Argentijnse regering schijnt al etmaal tevoren op de hoogte te zijn ge weest van Perons voornemen, naar Zuid Amerika terug te keren. De overhaaste terugkeer van de minis ter van buitenlandse zaken, die oorspron kelijk na een reis door Midden-Amerika naar New York zou gaan voor de Alge mene vergadering van de Verenigde Na ties, wijst daarop. Overigens had de re gering al weken geleden een plan opge steld om orde en veiligheid in het land te verzekeren bij de komst van Peron in Zuid-Amerika. Direct na het bekend worden vai vertrek van Peron uit Madrid kwam het Argentijnse kabinet in spoedzitting bij een. Besloten werd om alle openbare demonstraties te verbieden Radio- cr televisiestations, belangrijke spoorweg stations, openbare gebouwen en fabrie ken werden onder politiebewaking ge steld. In Buenos Aires bleeft het o gens de gehele dag rustig. Ruim eer nadat het vliegtuig van de Spaanse lucht, vaartmaatschappij Iberia In Rio de Ja neiro was geland, verliet Peron, gekleed in een grijs sportkostuum, het toestel stapte in een auto, die op het vliegveld bleef wachten. In die tijd werd druk overleg gepleegd omtrent de te volgen gedragslijn: uitstappen en wachten op het eerstvolgende vliêgtuig met bestem ming Madrid of met hetzelfde toestel als waarmee hij naar Rio kwam naa Spaanse hoofdstad terugkeren .al» Spanje daarmee tenminste akkoord zou gaan. TERUG Na enige uren waren de Braziliaanse autoriteiten tot een beslissing gekomen. Péron zou met hetzelfde vliegtuig Madrid teruggaan. Dit was ook te wachten aangezien de Boeing niet door mocht vliegen naar Buenos Aires of Montevideo (Uruguay), of zij nu de president aan boord zou hebben of niet. Intussen gebruikte de vroegere dictator de lunch in het restaurant van de mili taire basis van het vliegveld in gezel schap van zijn vrienden en de chef-pro- toeol van het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken. Peron was niet ver gezeld van zijn echtgenote. Zij bevond zich nog steeds in de villa te Madrid die Peron tijdens zijn ballingschap bewoon- Aanvarakelijk zag het er naar uit, dat de terugkeer van Peron naar Madrid de nodige moeilijkheden zop geven, want volgens een officier van de Braziliaanse luchtmacht, had Peron te kennen gege ven niet te willen terugkeren. Peron had deze gedachte cchtcr spoedig laten varen, want toen hij na een verblijf van bijna twintig uur op Braziliaanse bodem te horen kreeg, dat hij terug moest naar Madrid, gaf hij geen teken van afkeu- Met een auto werd h(j: onder politic- geleide, tot voor het vliegtuig gereden met zjjn uit elf personen bestaand gevolg. Hij maakte niet de indruk een verslagen man te zijn. HIJ gedroeg zich eo waardig mogelijk. Zonder een woord te zeggen en zonder zich nog eens om te wenden, ging hij de Boeing binnen. De deur werd vervolgens snel geslo ten en kort daarna zweefde het toestel in het luchtruim met als eindbestemming Madrid. De reis van Peron was overigens- ook niet van politiek belang ontbloot Van gezaghebbende zijde in Madrid werd gistermiddag vernomen, dat Pe ron niet zonder meer naar Spanje zou kunnen terugkeren. In januari 1960 werd hem door de Spaanse autoriteiten asiel verleend na uitgebreid overleg met de Argentijnse regering. Zijn vertrek heeft een einde gemaakt aan een toestand. die niet automatisch kan worden hersteld, zo werd in Madrid opgemerkt. Het zag er vanmorgen echter niet naar uit dat het vliegtuig met Peron aan boord n-iet in Madrid zou mogen landen. Tenslotte wordt van het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken nog vernomen, dat Argentinië zal over wegen de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken als de Spaan se regering Peror na zun t' er in Spanje nog politieke activiteit toe- Gooi naai200.000 TROS-leden Mr. Slotemaker: „Wij voelen ons bedreigd" (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De AVRO heeft zich gisteren in een officieel commu niqué bereid verklaard tot een sprek met de REM. Doel ervan i mogelijkheden na te gaan voor eventuele samenwerking. De AVRO denkt er o.m. aan wanneer de uitzen dingen van tv-Noordzee door het vai kracht worden van de anti-REM wet zullen worden verboden, de reeds door de REM aangekochte pro gramma's op het AVRO-scherm te brengen. Dit om te voorzien in het hiaat dat ontstaat bij de verdwijning van de REM- tv-programma's Ook met andere (alge mene) groeperingen, die nieuwe or pen willen stichten, is de AVRO bereid overleg te treden. In het communiqué wordt ondermeer meegedeeld: b(j meer dan écn genheid heeft de AVRO gedurende de afgelopen weken verklaard open staan voor een bespreking met elke groepering, die haar met vriendschap pelijke bedoelingen tegemoet treedt er een soortgelijke doelstelling heeft ah reeds meer dan veertig jaar door de AVRO wordt verwezenlijkt, namelijk een omroep te zijn waarin voor ieder- De AVRO is derhalve gaarne bereid >t een gesprek met de REM als op richtster van de TROS, waarbij rekening wordt gehouden met de belangen van de kijker in het algemeen, dus ook met die van de aanhang, die de TROS zich heeft verworven. Duidelijk is, dat de omroepvereniging met dit vriendelijke aanbod een gooi wil doen naar de 200.000 leden, die de TROS volgens AVRO-directeur mr. L. H. Slo temaker thans heeft De AVRO maakt een zeer moeilijke tijd door en voelt zich meer dan de andere omroepver enigingen bedreigd door organisaties als TROS en Televizier. Mr Slotemaker heeft dat trouwens ook ronduit gezegd: Het is natuurlijk ook het belang van de AVRO om zich fot deze 200 000 vermoedelijk gelijkgezinden te wenden, zo verklaarde hij gisteravond iVoor vervolg zie pag. 7) De nieuwe voorzitter van de VN- Assemblée, de Ghanees Quaison- Sackey, zoals hij gisteren de ver gadering leidde. -ELRS- Official dealer Leiden e.o. Ook de B.B. kwam in actie Men is paraat op Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft vanmorgen om acht uur beperkte dijk bewaking ingesteld in district zuid, omvattende de provincies Zeeland, Noordbrabant, Zuid-Holland en Noord holland tot Callantsoog- Men verwacht, dat, als gevolg van de storm het hoog water een stand van 1,30 meter boven normaal zal bereiken. De stroomstuw in de Hollandse IJsel bij Capelle is vanmorgen om elf uur gesloten. Bij Hoek van Holland werd vanmiddag om negen minuten over half drie een waterstand verwacht 2.30 meter boven het normale peil- Op alle Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden Is men paraat. Goeree-Over- flakkee maakte zich hedenochtend nog geen extra zorgen. Wel hadden alle Belastingvrije whisky over het beton van de luchthaven Kopenhagen De Deense kroonprinses Margrethe stond wel even vreemd te kijken op de luchthaven van Kopenhagenwaar zij aankwam na een vakantie in Rome. Juist toen zij in de hof auto wilde stap pen, ontglipte haar een tas, waaruit een fles whisky rolde, die met groot gerinkel op de grond terechtkwam. De belastingvrije whisky stroomde over het beton. Een hofdame bukte zich naar de tas onder het portier van de auto (links) en de Prinses stond verbaasd te kijken, de hand voor het gezicht van schrik (midden). Een employé van het vliegveld reikte de Prinses snel de gevallen tas aan (rechts) en zij stapte opgewekt in de hofauto, nadat zij voorzichtig over het plasje whisky heen was ge- districtshoofden, die by de dükbewakihg betrokken zUn, opdracht zich voortdu rend bereikbaar te houden. Op Vöorne en Putten werd de aan dacht van de bewaking speciaal gericht op de oevers van het Haringvliet en op Walcheren hield men vooral de duinaf slag bij Vrouwenpolder in de gaten. Als de storm inderdaad zou aanhouden en mogelijk nog in kracht zou toenemen, dan was men op Noord-Beveland vooral bevreesd voor het zwellende water in de Oosterschei de. Langs de Westerschelde werden weinig moeilijkheden verwacht omdat daar vrijwel alle dijken reeds op Deltahoogte zijn gebracht. Het telegram beperkte dijkbewaking bracht vanmorgen ook de B.B. in actie. Zo heeft in de kring Zuid-Holland, waar van Rotterdam het middelpunt Is, het hoofd B.B., de heer A. L. Nouwens, per soonlijk bijna alle burgemeesters van de zeventien gemeenten in en om het Water weggebied op de hoogte gesteld. De com mandopost in Rotterdam is bezet met verbindingspersoneel en vandaar heeft men verbinding met de povinciale mandopost in Noordwyk. In gevallen als deze heeft de PTT als taak het gehele zogenaamde stormvloed- net te schakelen. Dit is dan ook gebeurd en van Rot terdam uit heeft men via induciorlijnen (via het gewone net zijn er te veel risico's) verbinding met alle gemeen telijke bureaus. Regelmatig wordt lijn- controle gehouden. Verder wacht de B.B. af. Directe hulpverlening is pas nodig wanneer een nader telegram komt- Het waterschap Het vrije van sluis heeft op de dijkvakken in West- Zeeuws-Vlaanderen een patrouille in gesteld. XJet schort het kabinet-Marijnen niet -®"1 aan inschikkelijkheid. In meer dan een geval heeft het moeite om tot een beslissing te komen, maar is een beslissing gevallen, dan is het nog ge neigd deze te herzien. Men kan dit laatste een deugd noe men. De voorkeur verdient eenter het nemen op het juiste moment van de juiste besluiten- Dat komt aan het regeergezag ten goede. Waarbij bo vendien enig psychologisch inzicht het kabinet wellicht van pas zou ko- Wat dit kabinet nog te zeer mist, is een eigen inzicht. Bij belangrijke be leidsbeslissingen treft de minister president althans in de publiciteit door afwezigheid. En toch behoort hij in zekere zin van het kabinet de be lichaming te zijn. In de politieke om gangstaal geeft hjj er ook zijn naam Wij willen aannemen, dat 't de minis ter-president achter de schermen aan betoon en ijver en saambinding niet ontbreekt. Men zou hem echter ook meer in het openbaar moeten zien. p eeds wisten we dat de minister van J-®- verkeer niet hing aan het weg geld. waarvan hij, samen met de mi nister van financiën, de invoering heeft voorgesteld. Een andere oplos sing achtte hij ook aanvaardbaar. Mits het geld er maar komt. Dit laatste is inderdaad noodzakelijk. De toenemende bevolkingsdichtheid van ons land, niet minder de toene ming van het verkeer zij maken een doeltreffend wegennet onvermij delijk. De mens van vandaag heeft behoefte aan snelle verbindingen. Reeds nu doet men langer over de zelfde afstanden. En het zal nog erger worden. Wegen moeten er komen. Overigens niet alleen buiten de steden eist het verkeer voorzieningen, vaak meer nog binnen de steden. Mogelijkheid tot verkeer en ook mogelijkheid om door parkeergelegenheid de rit te beëindigen. Nieuwe wegen kosten geld, veel geld zelfs. Onze indruk is, dat bij ons volk de bereidheid bestaat daarvoor het nodige bijeen te brengen. Vandaar dat de minister van verkeer, wiens ijver tot uitbreiding van het wegen net terecht waardering ondervond, de steun van de volksvertegenwoordi ging kreeg in voorstellen die accep tabeler zijn dan het moeilijk liggende weggeld. (Va Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Het scheepvaart verkeer op de Nieuwe Waterweg heeft gisteravond uren achtereen praktisch stil gelegen als gevolg van het feit, dat de Zweedse bulkcarrier Carmen, 18.000 brt en geladen met erts op de zuidwal van de rivier, ongeveer drie honderd meter ten westen van de Tweede Petroleumhaven aan de grond Vermoedelijk was het schip uit het roer gelopen. Het tweehonderd meter lange schip kwam dwars op de rivier te liggen, de boeg gericht naar Hoek van Holland. Toen het schip aan de grond liep. lag er over de Nieuwe Waterweg een dichte mist. Het was rond zes uur. De haven autoriteiten namen ver strekkende maat regelen. Zij legden het scheepvaartver keer stil. Om negen uur werd toegestaan, dat uitgaande kleinere schepen, tot voor lopig half elf zouden mogen passerenden inkomend verkeer „tot nader order". De grotere inkomende schepen mochten niet verder gaan dan de eerste Petroleum haven. Vlot Een eerste poging om de Carmen vlot te trekken, mislukte. Eén uur vannacht hadden zes sleepboten succes. Zij wisten de Carmen tot midden op de rivier te trekken, Toen was het leed geleden. Het schip zette de reis voort naar de Waal haven. De Nieuwe Waterweg werd weer vrijgegeven Het inkomend verkeer van grote schepen heeft van de stagnatie weinig hinder ondervonden. Voor de mond van de Waterweg lagen slechts twee schepen. Het uitgaand verkeer had meer moeilijk heden, Een twintigtal schepen moest wachten. DEN BOSCH. Den Bosch heeft gisterochtend feestelijk het 400.000ste dier ingehaald dat dit jaar op de Bossche veemarkt werd aangevoerd. Die eer viel te beurt aan de 4-jarige koe Doortje, eigendom van de veehandelaar Jac. Oskam uit Willige-Langerak (Z.H.), die haar intussen reeds verkocht had aan de slager Stronkhorst in Amstelveen, zodat haar glorie maar zeer kort stondig zal zijn. Doortje en haar eigenaar werden op het voorplein van de veemarkt verwel komd door wethouder drs. Lennaerts, de directeur van de veemarkt de heer Thien, Zoete Lieve Gerritje. De „Eersten Boem den Besten", een groep jon gens en meisjes die alle klederdrachten van de Benelux vertegenwoordigden, en de Hofkapel der Kikvorsen, compleet met de folkloristische dansgroep Doortje kreeg een enorme krans omgehangen en daarop reed het gezelschap in een feestelijke stoet naar het stadhuis. Daar wachtten op het bordes burgemeester R. Lambooy, het voltallige ge meentebestuur en verscheidene andere autoriteiten. Burgemeester Lamboov benoemde Doortje bij oorkonde tot erekoe van de veemarkt en vereerde haar eigenaar met de zilveren veemarktpenning met een speciale inscriptie. Hii dankte in zijn toespraak al degenen die zich hebben beijverd om de Bossche veemarkt een vooraanstaande plaats in de internationale veehandel te bezorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1