Mariner IV koerst pp verkeerde ster Nederlander redde 83 gijzelaars Nog 1000 blanken in bezet gebied Brezjnef en Kosygin tijdelijk aan macht riuee jaar wachten op nieuwe lancering? Uiimteschip zoekt nog steeds pelgisch toestel |neergeschoten |bij Stanleystad Moeder en dochter in verkeer gedood Doodgewaande vader woonde in de buurt Tsjombe naar Frankrijk De klokkenluidster (73) van.... Steenwijk Maandag 30 november 1964, 45ste jaargang Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met voorname lijk in het westen van het land plaatse lijk enige regen of sneeuw en vooral aanvankelijk ook nog mistgebieden. Zwakke tot matige wind, later aan de kust af en toe krachtige zuidelijke wind. Enige stijging van temperatuur, maar in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) kte, Het zaterdag door de Verenigde ten in de richting van de planeet gelanceerde ruimtevaartuig riner 4, volgt niet de door de des- ndigen uitgestippelde koers. In its af te gaan op de Canopus ;rst het nu op een „verkeerde" Dit betekent echter niet dat de ik van Mariner 4 gevaar loopt te stukken, zo verklaarde een woord erder van de lanceerbasis. De imtevaartdeskundigen zullen be- volgende week proberen de koers n de Mariner te corrigeren wan- er ditr uimtevaartuig dichter by komt te liggen. ,In zijin huidige koers zou Mariner planeet op on'geveer 300.000 km oribij schieten. Wij willen dit terug- Én an BRUSSEL Op het vliegveld van In-tussel kwamen vandaag berichten bin- ic-en, dat een DC-4 van de Belgische In de Brnationale luchtvaartdienst uit Ant- 'erpcn, door de Kongolese rebellen ln '"et gebied van Stanleystad is neerge- "loten. Bij de maatschappij, een parti- liere firma voor charter-vliegtuigen, n niemand bereikt worden om dit be- :ht te bevestigen. rest zonder proces in Zuid-Afrika opgeschort TORIA De wet waaronder ver* hten negentig dagen of langer door k politie kunnen worden vastgehouden fnder dat een beschuldiging is inge- 2ejTacht of een proces begonnen wordt zal ïiert januari opgeschort worden. Dit heeft ijd# minister van justitie, Balthazar Vorster aSmdaag meegedeeld, he- ich' Weer een van de ch- $vij fling overleden PARIJS Een van de vier overge- or.fleven kinderen van de Franse vijfling. is gisteren overleden. Dit nt-leeft het Franse ministerie van gezond- deleid bekend gemaakt. De overgebleven or*irie ademen nog moeilijk. Anne de Vries overleden ;e-! ZEIST Anne de Vries, de schepper 'erPan "Bartje" en ander romans en kinder boeken, is gisteravond aan een hartver lamming overleden. Hy was juist op be doek bjj vrienden in zijn woonplaats. Anne de Vries, wiens boeken in vele ta- en kn zijn vertaald, bereikte de leeftijd van pestig jaar. (Zie voor levensbeschrijving ln één oogopslag Kerkeraad in Elburg ge schorst pag- 2 Groningen-Zuid wijst laatste appel af pag. 2 Churchill 90 jaar pag. 5 Opstand in Brazilië pag. 5 In memoriam Anne de Vries pag. 7 Vondeling wil (aardgas)- bron noemen pag. 7 Waardevaste pensioenen pag. 7 Sport: o.a. pag. 8, 9 en 11 De lamcering van de 260 kg wegende Mariner gesahiecüde door middel van uit twee trappen bestaande Atlas Agenanaiket. De start van het Amerikaanse ruimteschip Mariner IV, dat zater dag werd gelanceerd van Cape Kennedy Het ruimtevaartuig bereikte na vijf tig minuten een „parkeerbaan" op 115 mijl hoogte, van waaruit, na 32 minuten met een snelheid van 24.586 mijl per nur, de 325 miljoen m(jl lange reis naar Mars begon. Het is de bedoeling dat de Mariner 4 Mans omstreeks 15 juli 1965 bereikt. Hij moet dan 22 foto's van deze pla neet nemen en deze naar de aarde door zenden. Na 25 minuten om Mars te heb ben gedraaid, zo hebben de geleerden uitgerekend, moet het ruimtevaartuig een baan om de zon gaan beschrijven. Zaterdagavond om negen nur was het ruimteschip 85.932 km van de aarde verwijderd. De Mariner wordt recht streeks door de zon van energie voorzien. De daartoe bestemde panelen hebben zich volgens plan ontvouwd. Sedert zondagochtend echter zou het ruimtevaartuig zijn positie niet meer ten opzichte van de aard emoeten bepalen, maar ten opzichte van de ster Canope. Deze verandering moet teweeg zijn ge bracht door een automatische klok. In deze situotne is echter later verandering gekomen. Dit was de tweede Amerikaanse lan cering vam een voor Mars bestemd ruimtevaartuig. Een nieuwe kans doet zioh pas over twee jaar voor, daar deze planeet eerst da/n hiervoor weer in een gunstige positie tegenover de aarde verkeert. De eerste poging, op vijf november, met een mariner 3 was binnen vijf mi nuten na de lancering mislukt. OOSTERMEER Tussen Oostermeer en Rottevalle is zaterdagavond een auto met vier Jongelui tegen een boom ge botst en totaal vernield. De 21-jarlge be stuurder, de tractorchauffeur Sjoerd van Dekken uit Oostermeer, was op slag dood. De achttien-jarige Lolkje Paulusma en haar even oude vriendin Anna Hooyenga, beiden uit Suameer,werden ernstig ge wond. De auto was van SJoerds vader. De negentien-Jarige zinkwerker B. Bergs- ma uit Oostermeer had een hersenschud ding. MEPPEL De 41-jarige W. Willems uit Aalsmeer en zijn vijfjarig zoontje Jan zijn zaterdammorgen verdronken, toen de auto. die de heer Willems ^iad gehuurd, bij sluis 4 van de weg Den HulstBalkbrug in de Dedemsvaart was gereden. Het negenjarig zoontje Johan nes. dat ook in de auto zat, kon worden gered.. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto slipte. BEEMSTER De 26-jarige C. van Petten uit Graft is zondagavond tussen De Rijp en Schermerhoorn met zijn auto in de Beemsterringvaart gereden en ver dronken. Sir Winston Churchill werd vandaag 90 jaar. Velen kwamen naar zijn- woning bij het Hyde Park om de oud-staatsman toe te zingen. Geholpen door zijn echtgenoteLady Clementine, verscheen Sir Winston voor een der ramen. (Artikel op pagina 5). Vele doden in mistig Nederland MAARSSEN Gisteren heeft een ver keersongeluk op de rijksweg Amsterdam- Utrecht, onder Maarssen, het leven ge kost aan de 52-jarige mevrouw A. K. de Groot-Heisig en haar 23-jarige dochter, mejuffrouw J. A. de Groot, beiden uit Amsterdam. Mejuffrouw De Groot, die pas veertien dagen een rijbewijs had, bestuurde de wagen. Na het verlaten van de parkeerstrook, vermoedelijk ten gevolge van een te bruuske manoeuvre geraakte zij in een slip, reed door de middenberm en kwam op de verkeerde rijbaan terecht' Daar werd de wagen gegrepen door een met grote snelheid naderende auto, bestuurd door de 52-jarige E B. uit Vught De moeder overleed ter plaatse, haar dochter op weg naar het ziekenhuis in Utrecht. In de andere auto zaten vier meisjes, van wie de elfjarige M. van Kleef uit Vught zwaar gewond werd en een ander meisje licht gewond. BRUSSEL Een auto met zeven inzit, tenden uit Vught is zaterdagavond bij Turnhout met grote snelheid op een stil staande vrachtauto gereden. Een moeder van vijf kinderen werd gedood. De zes andere inzittenden werden naar eer ziekenhuis in Nederland overgebracht. RIJSBERGEN Bij een verkeersonge luk op de rijksweg Rotterdam-Antwer- pen, ter hoogte van Rijsbergen is zater- Ontmoeting na 46 jaar KLAZIENAVEEN Een vader en zijn zoon, die elkaar in 46 jaar niet hadden gezien en elkaar hadden doodgewaand, bleken op nog geen twintig kilometer van elkaar te wo nen. Gisteren hadden zij elkaar in Klazienaveen, waar de zoon woont, teruggezien. De vader, de heer G. Mulderij, die thans 72 jaar is, was in 1918 naar Duitsland vertrokken om werk te zoeken. Zijn vrouw was overleden en zijn zoontje Jan, dat nog geen jaar oud was, had hij toevertrouwd aan de zorgen van de familie T. Hartgers in Klazienaveen. Aanvanklijk ging het vader Muldery niet goed in Duitsland en na veel om zwervingen kwam h(j in Emmeln te recht. waar hy in 1928 voor dc tweede maal in het huwelijk trad. De heer Mulderij, die nog steeds de Nederlandse nationaliteit bezit, is de laatste jaren wel enige malen in Nederland geweest, maar hij had gedacht dat zijn zoontje was overleden. De familie Hartgers bij wie de zoon ruim 23 jaar heeft gewoond, had gemeend, dat de vader was overle- BILTHOVEN Vlak by zijn woning is zaterdagmiddag de 35- jarige koopvaardijofficier C. M. Nienhuis, die een licht sport vliegtuigje bestuurde, neerge stort. Het toestel, een een-persoons Nipper, werd onherstelbaar be schadigd en de vlieger liep vrij zware verwondingen op Het toe stel was eigendom van zijn zwa ger. de heer D. P. Pranger uit Bilthoven. Het ongeluk ivordt geweten aan onvoorzichtigheid van de vlieger, die overigens zeer geroutineerd was. Omstanders verklaarden dat hij in een looping faalde. De foto toont het wrak. den. De heer T. Mulderij. die inmiddels is getrouwd en vyf kinderen heeft, wist dus niet beter, of zijn vader was allang dood. Tot plotseling, drie weken geleden een nicht kwam binnenvallen met het grote nieuws, dat vader Mulderij nog leefde en in Wesuwe woonde in Duits land, op nog geen 20 kilometer afstand van Klazienaveen... dag de 51-jarige heer Van der Pols uit Den Haag gedood. Twee Turken uit Rot terdam. die bij hem in de auto zaten, wer- zwaar gewond. De auto van de heer Van der Pols reeds achter op een vracht wagen in, die een zijweg wilde inslaan. APELDOORN De achttienjarige L. an Beek uit Beekbergen is gisteren in het ziekenhuis overleden nadat hij ern- was gewond bij een ongeluk in Kla- renbeek De auto, waarin hij meereed na te zijn geslipt, met een snelheid van 85 kilometer tegen een boom aan de linkerzijde van de weg gebotst. EMMEN In Erica Is gisteravond de i-jarige onderaannemer R. D. uit Veen oord aangehouden, die ervan wordt ver dacht te zijn doorgereden nadat hy op de Dordtse Dijk by de Hoge Brug in Klazinaveen een fietser had aangereden. De fietser was op slag dood. NIEUW-AMSTERDAM De 65-jarige J. Moes is zaterdag bij het oversteken aangereden door een bromfietser. Hij overleed in het ziekenhuis. De man was slechthorend. WIJDEWORMER De zevenjarige Nicolaas P. M. Komen uit Wijdewoi is zaterdag, toen hij plotseling met zijn fiets de provinciale weg overstak door een auto aangereden. Het kind wer de berm geslingerd en overleed ter plaatse. NUNSPEET Zaterdag is de drie jarige C. de Jong door een autobus over reden. Hij was op slag dood. Het jonge tje stak van achter een voor zijn ouder lijk huis staande geparkeerde auto plot seling de rijweg over. Rebellen weer in offensief LEOPOLDSTAD Onmiddellijk nadat de Belgische para's gistermor gen naar het Britse eiland Ascension vetrokken waren, hebben de Kongo- leserebellen het initiatief in noord- oost-Kongo weer in handen genomen. De kleine Kongolese troepenmacht (600 man) en de 200 huurlingen wor den door de opdringende rebellen met insluiting bedreigd. Volgens of ficieuze tellingen bevinden zich nog zeker duizend blanken in het door de rebellen bezette gebied. Men vreest voor hun leven als zij al niet zijn afgeslacht door de niets ont ziende rebellen. Sinds dinsdag zijn 2100 blanken uit de gevaarlijke streken geëvacueerd, tweemaal zoveel als waarop men had gerekend. Zeker 83 blanken hebben de dood gevonden, maar vermoedelijk zal het aantal slachtoffers groter blijken te zijn. Onder hen zijn ook Neder landers. Ondanks de hacheiyke situatie in zyn land is Tsjombe naar Parijs vertrokken voor besprekingen Inmiddels regent het protesten tegen het optreden van de wes terse mogendheden in Kongo. In Moskou slaagden studenten, voornamelök Afri kanen. erin een aanval te doen op de Belgische, de Amerikaanse »n de Kon golese ambassade, die volledig werd ver woest. De Belgische en Amerikaanse am bassade liepen schade op. Men kreeg de indruk dat de Russische politie pas optrad toen het te laat was. De wes terse regeringen hebben bij de Russen geprotesteerd en schadevergoeding ge ëist. Nigeria De enige Afrikaanse staat die tot nu toe achter Tsjombe staat is Nigeria. Haar minister van buitenlandse zaken Wat- soekoe had geen enkele kritiek op het optreden van de para's Nigeria veroor deelt het ingrijpen van bepaalde Afri kaanse landen in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo. De minister oefende in dit verband speciaal kritiek op de algemene secretaris der organi satie voor Afrikaanse eenheid (OAÉ), Telli, ..die zich aanmatigt bevoegdheden uit te oefenen, die zijn voorbehouden aan de ministers der OAE" Hij zei verder nog dat Afrikaanse staten de rebellen van wapens hadden voorzien. Watsoekoe was van mening dat Nigeria het vol gende doelwit zou zijn nadat Leopoldstad gevallen was. De verzoeningscommissie onder leiding van de Keniase premier Kenyatta heeft volgens hem volledig gefaald Deze commissie heeft inmiddels opge- Observer over Chroesjtsjef TT "I 1 1 1* I ten, als opvolger van maarschalk Se V al 612C11111K Cine Biry°ez°v. die de vorige maand bij O J vliegtuigongeluk in _Joegoslavië om maanden te laat LONDEN Volgens een hoofd artikel van de Observer werden Brezjnef en Kosygin bij de voorbe reiding van het ten val brengen van Chroesjtsjef betrokken, op voorwaar de, dat zij hun huidige functies slechts tijdelijk zouden krijgen. Zij zijn zoals men weet respectievelijk partijleider en regeringsleider ge worden. De Observer meent ook te weten, dat Chroesjtsjef drie maanden later werd verwijderd, dan in de bedoeling had gelegen. Hij had reeds in juli na zijn terugkeer van zijn reis door Skan- dinaviè aan de kant gezet moeten worden. Met de voorbereidingen voor de staats greep was reeds begonnen in begin 1963 na de botsing tussen Chroesjtsjef en Frol Kozlof over de manier waarop de Cu baanse crisis behandeld was. Toen alle voorbereidingen half oktober voltooid waren werd Chroesjtsjef naar Moskou ontboden voor de fatale confrontatie met het presidium. Het was een triomf voor de samenzweerders toen Chroesjts jef vroeg gehoord te worden door het centrale comité. De samenzweerders had den n l. reeds een zorgvuldig geselec teerde meerderheid van het comité naar Moskou ontboden en Chroesjtsjef werd onmiddell'ik voor het comité geleid, dat in een van de kamers van het Krem lin wachtte, om hem weg te stemmen, aldus de Observer. De 66-jarige maarschalk Matwej Za- charof is opnieuw benoemd tot chef van de generale staf der Sowjet-strijdkrach- het leven is gekomen. De benoeming werd bekend toen maarschalk Zacharof een militaire delegatie uit Guinea ontving. Het Sowj et-persbureau noemde hem bij die gelegenheid chef van de generale staf en in Sowj et-kringen bevestigde men later dat dit de nieuwe functie van de maarschalk is. Zacharov heeft deze functie reeds van 1960 tot 1963 bekleed. Onder Chxoesjts- "jef werd hij vervangen door Biryoezov. Sindsdien was h(j verantwoordelijk voor de hoge militaire academie van hel Sowj et-leger. Er werd geen reden voor het herstel van Zacharof in zijn functie gegeven. Westelyke deskundigen ver klaarden dat een dergelijke procedure ongebruikelük is. Maarschalk Zacharof nam onder meer deel aan de bolsjewistische opstand van 1917, de burgeroorlog en de strijd in Leningrad en aan het westelyke front tüdens de Tweede Wereldoorlog. Vóór had hy byna drie jaar het bevel Sowjet-troepen in Duitsland. roepen tot het honden van een byeen- komst der staatshoofden van de OAE op 18 december in Addis Abeba. Er zou een conferentie van alle Kongolese leiders gehouden moeten worden, alle buiten landse troepen zouden moeten worden teruggetrokken en daarna moeten vrije verkiezingen worden gehouden. De Britse filosoof Russell wil zelfs nog verder gaan: hij wil de rebellen erkennen als de wettige macht in Kongo, dezelfde rebellen die volgens de verhalen van de in Brussel aangekomen vluchtelingen beestachtig hebben huisgehouden. De para's hebben in Stanleystad een telegram van rebellengeneraal Olenga onderschept, waarin zijn troepen werd opgedragen de gijzelaars af te slachten. Maar in vele gevallen is hulp toch nog te laat gekomen. De Belgische dorpen werden verschillende malen geconfron teerd met verschrikkelijke taferelen en ie getuigenissen van de geredden maak ten duidelijk dat de hulp broodnodig was. V erzoeningscommissie Men vreest nu, dat de ongeveer dui zend niet-geredden geen kans meer heb ben er het leven af te brengen. Onder hen zouden zich 130 Nederlanders bevinden. Van de overigen zyn er 450 Grieken, minstens 200 Belgen, 29 Luxemburgers. 13 Westduitsers. 20 Italianen, 5 Fransen en 4 Amerikanen. Drie paters en een broeder van de con gregatie van de priesters van het Heilig Hart uit Breda zijn in Stanleystad op de linker oever van de Stanleyrivier om het leven gebracht. Het zijn de paters C. van der Vegt uit Glanerbrug. F. ten Bosch uit Lichtenvoorde en H. Verberne uit Asten en broeder Braber uit Liessel. Daarmee is het aantal Nederlandse slachtoffers tot zeven gestegen. Van 26 paters en vier broeders van deze congre gatie was vanochtend nog niets bekend. (Voor vervolg zie pag. 7 BRUSSEL De Nederlander Theo G. Sleegers is gistermiddag een ware huldiging ten deel gevallen toen hij in Brussel aankwam met 67 vluchte lingen uit Kongo. Uitvoerig moest hij zijn heldhaftig gedrag vertellen aan prins Albert, prinses Paola en de Belgische minister van volksgezond heid, J. Custers, die op het Brusselse vliegveld ter verwelkoming aanwe zig waren. Sleegers. die vroeger consul van Ne derland in Stanleystad is geweest, was directeur van de Belgische Uni- bras brouwerij in Paulis. Vlak bij zijn bedrijf landden tientallen Bel gische para-commando's. Daar hij als enige wist waar de rebellen 87 blan ken gevangen hielden, was dit zyn kans hen te bevrijden Hij' maakte zich meester van een vracht auto waarmee hij met grote snelheid naar het inmiddels door de Belgische militairen bezette vliegveld reed. Van alle kanten werd hij door de rebellen belaagd. Nog voordat hij het vliegveld bereikt had, werd hy door een kogel in de linker arm getroffen. Een slagader werd geraakt, hetgeen veei bloedverlies veroorzaakte. Met vyf pa ra's van wie degene die naast hem zat onderweg nog door vier mitrailleurko gels in de buik werd getroffen, raasde de vrachtauto terug naar Paulis. De re bellen hadden echter hun gijzelaars reeds uit de missiepost, waar zU eerst gevangen werden gehouden, wegge voerd. De nieuwe verblijfplaats van de gevangenen werd door een van hen* zelf bekendgemaakt doordat deze een bierfles door het raam wierp. Reden te over voor de para's om het gebouw te bestormen. Voor vier gijzelaars kwam de bevrijding te laat: zy waren door de opstandelingen vermoord. Maar de overige 83. voor het merendeel missio. narissen, konden naar de luchthaven van Paulis worden geëvacueerd. Slee gers zelf werd niet door de rebelien ge. vangen genomen, niet alleen omdat hy Nederlander was, maar ook vanwege zijn functie, want de rebellen wilden de produktie van de brouwerij niet stil leggen Met een arm in het verband kwam hy gisteravond in Brussel aan. Na zijn ge sprek met prins Albert had hij nog maar één verlangen: snel naar vrouw en kinderen in Nederland. GIETHOORN De klokkenluidster van Steenwijk, de 73-jarige we duwe Boonstradie haar fnctie bijna veertig jaar heeft uitgeoefend, heeft wegens ernstige ziekte haar werk moeten neerleggen. Een week geleden bracht zij de klokken van de oude St. Clementstoren voor het laatst in be weging. Vandaag zou de gemeenteraad van Steenwijk besluiten een elek trische luidinstallatie aan te schaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1