Nieuwe Leidse Courant Wat zal er gaan gebeuren met de 300 blanke gevangenen in Kongo? Dodencijfer stijgt nog altijd Autowrakken met telefoonaansluiting om Nederlands - Indonesisch gesprek is succes Directe brandschade vorig jaar f 140 min Demonstratie in Moskou NAM ontkent dat gasbel groter is Driehonderd min emissie Gasunie Commentaar r~ Zaterdag 28 november 1964, 45ste jaargang Nu en dan buien De Bilt verwacht tot vanavond: Opklaringen, dan IrKteor: F. DIEMEft sommige met hagel flinke winstoten Iets lagere middagtem- peraturen dan gisteren. Matige, aan de kust af en toe krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. Bange vraag rijst nu Belgische para 's terugkeren LEOPOLDSTAD/BRUSSEL De Belgische para-commando's, die de fgelopen week bijna 2000 mensen uit de bolwerken van de Kongolese re- ellen hebben geëvacueerd, zullen morgen uit Kongo naar België terug eren. Dinsdag of woensdag worden zij in Brussel verwacht, waar Koning joudewijn en de Belgische regering hen officieel op het vliegveld zullen htvangen. Premier Lefèvre deelde mee, dat de operatie moest worden be- bidigd „omdat wy anders het risico lopen in de Kongolese burgeroorlog itrokken te worden". Geschat wordt, dat zich nog 200 a 300 rnken in het door rebellen bezette »d bevinden. Een luchtlandingsactie u hier volgens militaire deskundigen ;lnig kans van slagen hebben en opt nu maar dat' de gevangenen tijdig or het Kongolese regeringsleger zullen >rden bereikt Intussen stijgt het dodencijfer nog In Paulis, waar de rebellen hun itste actie voerden, zijn 52 blanken lood (onder wie twee para's) ei linkeroever van de rivier de Kongo Stanleystad werden gisteren 28 lijken itroffen, voor het grootste deel nnen en priesters. Volgens rhtelingen heeft kanibalisme eer •ld bij de moordpartij. De lijken vrijwel alle onherkenbaar X Met deze droeve vondst is het tal aantal blanke slachtoffers in het rebellen bezette gebied tot 80 ge legen. Nog steeds volharden de rebellen ln un tegenoffensief. Een aanval op het liegveld van Stanleystad kon echter orden afgeslagen. Kongolese troepen, de rivier over wilden steken om ook linker oever te bevrijden, werden te- ngehouden door een regen van mortier- ranaten en vergiftigde pijlen. Volgens ibevestigde berichten zouden 45 blanke jzelaars zijn gedood in het dorp Wam- Vluchtelingen uit Paulis maakten ■an melding. Wamba ligt 150 km van lulis. Volgens deze berichten zouden :h onder de doden vijf zendelingen be nden. drie Engelsen, een Amerikaan en Nieuwzeelander acht missiona- n en zakenlieden en onderwijzers uit t gebied. Ze konden echter niet offi- ïel worden bevestigd. Zouden ze lnder- tad juist blijken te zijn dan zou daar- het aantal doden op 125 zijn geko- l In totaal zijn 270 vluchtelingen uit lis in Leopoldstad aangekomen. Van- g worden er nog 40 verwacht Russische geweren Een woordvoerder van het Belgische inlsterle van buitenlandse zaken beeft Brussel verklaard, dat in Stanleystad iveren van Russische makelij zijn ge- oden. die waarschijnlijk uit Algerije komstlg zijn. Vele rebellen zouden on- rricht hebben gekregen door middel handboeken van Chinese adviseurs, vanuit Brazzaville en Boejemeboera Unieke aanbieding VAN EGMOND ersianer Pattes mantel ƒ475,- BREESTRAAT 173 Erkend door stichting bontwaarborg. werken. De Chinezen hebben daar grote ambassades. Over de plaats waar de rebellen-,.pre sident" Gnebye "zich thans bevindt is weinig bekend. In Leopoldstad wordt vernomen, dat hij bij zijn aankomst van de para's uit Stanleystad is gevlucht met medeneming van een valies, waarin zich 500 miljoen Kongolese franc bevond. Hij zou dit bedrag door inbeslagneming bij de bank van Stanleystad en particulieren hebben verkregen. Thans zou hij trafchten Soedan te bereiken. Terwijl de dramatische reddings missie op haar einde loopt, kwam de Kongo-commissie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Nairobi bijeen onder voorzitterschap van pre mier Kenjatta van Kenya. Kenjatta verklaarde dat een nationale verzoe ning tot stand gebracht moet worden om een regering op brede basis aan het bewind te brengen. Haille Selassie, de keizer van Ethio pië heeft opgeroepen tot het houden van een bijzondere bijeenkomst van de O.A.S. ter bespreking van de kwestie Kongo. De ontwerp-begrotlng voor 1965 van de gemeente Amsterdam geeft voor het gemeentelijke vervoerbedrijf een nade lig saldo aan van f 18.319.000. Bij de vaststelling hiervan is rekening gehou den met de verhoging van de tarieven waartoe de raad op 28 oktober heeft be- sloten. Het nadelige saldo van de pont- indirecte schade, de bedrijfsschade veren wordt geraamd op f 5.146.000. |is nog veel groter. Jan Boon beboet - geen vergunning om te klimmen KATMANDOE. De leider van de vijf man sterke Neder landse Himalaya-expeditie, Jan Boon, is in Nepal beboet met 2000 rupees wegens het beklim men van een berg, waarvoor hij geen toestemming had gevraagd of gekregen. Inplaats van de Nimlung Himal, voor de beklim ming waarvan zij wel een ver gunning hadden, hebben Jan Boon en de zijnen de bijna even hoge Mansulu Himal beklommen. De reden van deze verandering was het slechte weer en de moeilijke route. Een Nepalese verbindings officier. die het gezelschap ver gezelde, heeft een waarschuwing gekregen, omdat hij zich niet tegen de plannen heeft verzet. Jan Boon heeft reeds driemaal een bergbeklimming in de Hima laya geleid. UTRECHT Gedurende de laat ste jaren is de brandschade in Ne derland enorm toegenomen. In 1958 bedroeg de directe brandschade 39 miljoen gulden, in 1961 ongeveer 58 miljoen, in 1962 rond 74 miljoen en vorig jaar 140 miljoen gulden. De DEN HAAG De Nederlandse en de donesische delegaties in de gezamem- ke commiseie voor financiële vraag- ukken zullen de afdoening van de wc- rcijdse overheidsvorderingen en van ac volgen van toepassing der Indoneslscnc itionalisatiewet bevorderen. Dit zal oeten worden neergelegd in een tus- beide regeringen te sluiten over- nkomst. aldus blijkt uit een medede- ig die gisteren door de gezamenlijke mmissie werd uitgegeven. Het overleg Den Haag was op maandag 9 no- 'mber begonnen De Indonesische delegatie stond onder jding van de heer Achmed Ponsen, jzonder assistent van eerste plaatsver- 'ngend premier en minister van bul- nlandse zaken dr. Soebandrio. De re- vingscommissaris voor Indonesische ^gelegenheden, mr, N. S. Blom, stond het hoofd van de Nederlandse delc- Blijkens de mededeling van de com missie kwam bij het genoemde onder werp ook het huizenbezit van Nederlan ders in Indonesië ter spraice. De delegaties spraken af het weder zijdse effectenbezit zoveel mogelijk van belemmeringen vrjj te maken De Neder - lansche Bank en de Bank Indonesia zullen daarover binnenkort nadere me dedelingen doen. De Indonesiërs en de Nederlanders kwamen tot de conclusie dat zij goed zijn opgeschoten met het analyseren van de verschillende problemen. Zij werden het erover eens op welke wijze de ver schillende problemen benaderd dienen te worden en verwachten binnen redelijke termijn een gezamenlijk voorstel aan de regeringen te kunnen aanbieden. De Nederlandse delegatie zal op een nader overeen te komen datum op uit nodiging van de Indonesische regering naar Indonesië gaan voor voortzetting van de besprekingen. De Spaanse prins Carlos de Bor- bon Parma en prinses Anne van Frankrijk, dochter van de Graaf van Parijs, die zich met elkaar hebben verloofd. Inéén Mink „Samen avond ir Wegen i bieden! oogopslag an Rysdijk pag. 2 bidden": elke adventstijd pag. 2 lar recreatiege- pag. 7 Nieuwe postzegels pag. 7 Hoe KLM denkt te varen pag. 9 Waar komt antisemitisme vandaan? pag. 13 Verrader van gezin Frank onvindbaar pag. 13 Dit zei dc voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Brandweervereniging, de heer D Rijnders, op de gistermiddag gehouden algemene jaarvergadering. De eisen, die aan de brandweer worden ge steld. worden steeds hoger. Vooral de preventie zal veel aandacht gaan v gen. Ons land is niet het enige land w in de laatste jaren de brandschade zc toegenomen. Wij zien in het in geheel West-Europa en ook in de Verenigde Staten. Zuid-Holland levert het hoogste brandschade-percentage op, gevolgd door Noordbrabant De heer Rijnders pleitte nadrukkelijk voor een grotere samenwerking tussen de gemeentelij ke brandweerkorpsen Hij toonde zich een fervent voorstander van een re gionale aanpak Hy noemde het een absolute noodzaak om tot een regio nale brandweerzorg te komen. Dit zou op vrijwillige basis moeten ge beuren. Volgens de heer Riinders zullen de kosten van materieel zo hoog worden dat de kleine gemeenten dit niet meer zullen kunnen opbrengen. Alleen daarom al zou men moeten samen-werken. Hij is van oordeel dat het vrijwillige karakter van de brandweer niet geheel en al kan worden gehandhaafd. De ver eniging zou niets liever zien dat dit karakter onaangestast blijft, maar vele gemeenten kunnen hun korpsen niet meer bemannen met alleen maar vrijwil lige krachten. Men ziet de combinatie half beroeps/half vrijwilliger meer en meer optreden. Nederland telt op het ogenblik 26.200 vrijwillige brandweerlie- Voorkoiiien De heer Rijnders pleitta verder voor de tostandkoming van opleidingen, over het gehele land verspreid Meer dan ooit zal men zich in de komende jaren op de preventie moeten gaan richten. Vandaar dat binnenkort de Stichting Nederlands Preventie Instituut zal worden opgericht, die zich op grote schaal gaat bezighouden met het geven van voorlichting. Dit zich richten op de preventie zal het ook nodig maken dat talrijke bouw- en politiever ordeningen worden herzien. Dertien keer per dag radionieuws HILVERSUM De Nederlandse Radio- Unie is met het ANP overeengekomen aan de uitzendingen van de Radio nieuwsdienst met ingang van 1 januari e engrotere spreiding zal worden gegeven. Als uitvloeisel van dit overleg zullen de nieuwsuitzendingen om 7 uur. 8 uur 3 uur na de zenderwisseling op 1 januari via één zender (Hilversum 1) plaatshebben. Op de andere zender (Hil versum 2) zullen nieuwsuitzendingen worden ingelast om 7.30 ur. 8.30 uur en 12.30 uur Deze uitzendingen omvatten en minuten Het korte nieuwsbulletin om 11 uur at over de zender Hilversum 1 wordt uitgezonden, blijft gehandhaafd. De me dedelingen voor land- en tuinbouw zullen verband met deze wijzigingen om 12,27 via Hilversum 2 worden uitgezon den, voorafgaand aan de daarop volgende nieuwsuitzending De uitzendingen van de Radionieuwsdienst in de namiddag a avonduren blijven ongewijzigd. Deze spreiding betekent dat het aan tal nieuwsuitzendingen in enkele jaren is gestegen van zeven tot dertien. Op Schiphol arriveerden gister middag een aantal Nederlanders uit de Kongo. De foto toont de begroeting tussen de 23-jarige mevrouw Hermanna Christiaan- se-van der Vegt, uit Leidschen- dam, met haar moeder en groot moeder. De man van mevrouw C-hristiaanse, de 32jarige Willy Chrisilaans, werd, begin novem ber vermoord, toen de rebellen zich terugtrokken. MOSKOU Vijfhonderd a duizend schreeuwende en met stenen gooiende Afrikaanse en Aziatische studenten van de Moskouse Patrice Loemoemba uni versiteit hebben vandaag de toegangs hekken van de Amerikaanse ambassade in de Russische hoofdstad bestormd. De betogers doorbraken de politiekor- dons, trokken zich niets aan van Rus sische studenteleiders en begonnen met stokken, stenen en sneeuwballen te gooien. Zij vernielden de meeste ruiten de onderste verdiepingen van hel negen verdiepingen hoge gebouw van dc ambassade. De auto van een Amerikaanse corres pondent die voor de ambassade gepar keerd stond, werd in brand gestoken. Toen de demonstratie uit de hand be gon te lopen, kwamen er dertig Russische politiemannen te paard om de menigte uiteen te drijven. De politie drong e de studenten via luidsprekers op zich te verspreiden. De meesten negeer den deze oproep. De demonstranten voerden spandoeken iee waarop in de Rusissche taal werd geprotesteerd tegen dlandingvan HR D geprotesteerd tegen de landing van terse parachutisten in Kongo. Gbenje en Somnaliot in Soedan CHARTOEM Twee van de Kongolese ebellenlciders, Gbenje en Soumaliot, zijn n Zuid-Soedan aangekomen. DEN HAAG De N.V. Nederlandse aardoliemaatschappij heeft verklaard dat zij vasthoudt aan het bekende cijfer van 1100 miljard kubieke meter aan aardgas in het noorden van ons land. De voorzitter van de P v.d-A.-fractie in de Tweede Kamer. dr. A. Vondeling, had in een vergadering van zyn partij in Hoogeveen gezegd dat hy verwachtte dat de regering binnenkort zal mee delen dat deze voorraad aan aardgas wel tweemaal zo groot is. Sommige deskundigen zouden volgens dr. Vondeling de omvang van de gasbel op vier biljoen kubieke meter schatten. De NAM vraagt zich af op welke gron den dr. Vondeling deze cijfers heeft ge noemd Mocht als resultaat van verdere exploratie blijken dat de voorraad aard gas inderdaad groter is dan thans bekend dan zal de NAM, zo deelt zij mee, hier van onverwijld de regeringsinstanties welke zich op dit terrein bewegen op de hoogte stellen. DE HAAG Een emissie van f 300 miljoen 5% 15-jarige obligaties Nederlandse Gasunie a pari is over genomen door een banksyndicaat onder leiding van de Amsterdamsche Bank, Algemene Bank Nederland, er Hope en Co. waaraan voorts de Twent- sche Bank, Hollandsche Bank-Unie, R. Mees en Zoonen. Ned. Credietbank Ned. Middenstandsbank, Pierson. Hel dring en Pierson. Rotterdamsche Bank, Coöperatieve Centrale Boerenleen bank en Coöp. Centr. Raiffeisenbank deelnemen. Aflossing zal geschieden in 10 jaar termijnen van f30 min., het eerst 15 januari 1971. Vervroegde aflossing word» mogelijk op 15 januari 1975 a 101 CJ- Ten hoogste een derde zal worden toege wezen aan een verkoopgroep van een beperkt aantal buitenlandse bankiers, uitsluitend in het buitenland. Het pros pectus is tegen 7 december te verwach ten, storting 14 januari De 22-jarige heer J. Mink Pzn. is gisteravond vlakbij zijn ouderlijke woning door een auto in Burgerbrug aangereden n het leven gekomen. De bestuurder de auto, eveneens uit Burgerbrug, een schok gevoeld en is toen terug gereden Hij en zijn echtgenote zijn op de plaats van het ongeluk gaan zoeken Het duurde echter drie kwartier voor het lijk van het slachtoffer, dat in de sloot langs de weg was geslingerd werd gevonden. Tegenover de politie heeft de auto mobilist verklaard, dat hy de heer Mink niet heeft gezien, omdat hij werd blind door een tegenligger. A'DAM De cineast Louis van Gasteren heeft idee voor wat hij noemt een „auto-sculp tuur in tele-creatie" ge lanceerd. De overheid zal terrein en de fond sen voor de bouw van sculptuur ter be schikking moeten stellen, aldus Van Gasteren, die zei de samenleving te willen verrijken met een .eenvoudige overdenking'. Van Gasteren wil, als uit vinder van het principe .auto-sculptuur in tele- creatie" een bijdrage le veren tot oplossing van het internationale vraag stuk van de autowrak- Van Gasterens opzet is, aldus: Op een plein of in een grote ruimte, waaromheen gebouwen en woonhuizen, wordt een sculptuur gemaakt, opgebouwd uit wrakken van personen- en vracht wagens- Is de auto-sculptuur ge construeerd, dan zal men de oorspronkelijke ver lichting (koplampen, ach terlichten, clignoteurs en binnenverlichting) be drijfsklaar moeten ma. ken en de voedingslijnen van deze lichtpunten en de schakelapparatuur verzamelen in de tele- telefooncentrale van dc auto-sculptuur, want de ze krijgt een eigen tele foonnummer. 's Avonds kunnen de omwonenden het nummer draaien en zo het inschakelen van een der lichtpunten be werkstelligen. Middels de telefoon wordt, aldus Van Gasteren, de ruimte lijke vorm van de sculp tuur bepaald. Hij schat het aantal te verwerken autowrakken per sculp tuur op 250 tot 1000 stuks. jyjOGEN we politiek-geïnteresseer- den een raad geven, dan is het deze: neem voor dinsdag a.s. een snipperdag op en kies dan het Bin nenhof als verblijfplaats. Aan weers zijden van de Ridderzaal worden dan enkele toernooien gehouden, waar aan de liefhebbers hun hart kunnen ophalen. In de senaat wacht de kij kers een grootscheeps (televisie-» debat over de REM, terwijl aan de overzijde de belastingplichtigen van een fiscaal steekspel kunnen ge nieten. Voor laatstgenoemden is er waar schijnlijk ook nog een toegift in de vorm van een debat over het rijks- wegenfonds. Het is niet uitgesloten, dat de parlementariërs daarbij de mi nister van verkeer in de wielen rij den. Dat gebeurt dan om (weg) geld. Het belooft dus interessant te wor den, vooral als men weet, dat er in de december-steekspelen nog wel eens ministershoofden over het Bin nenhof rollen: gevolg van begro tingsmoeheid. Er zijn geen aanwijzingen, dat er t-a.v. de REM nieuwe gezichtspunten naar voren zullen worden gebracht- Belangwekkend blijft de vraag of het wetsontwerp installaties Noord zee een slecht stuk wetgeving is, dat bovendien nog in strijd is met het volkenrecht. Dinsdag zullen we ver moedelijk niet verder komen dan welles-nietes. waarbij de nietes-zeg- gers wel zullen overstemmen. Belangwekkender echter is het t.v.- beleid in het algemeen, dat de sena toren zeker in hun beschouwiingen zullen betrekken (voor zover voor zitter Jonkman dit toestaat). Open hartiger kan daarover worden ge sproken in de vergadering van de vaste commissie voor o. k. en w. uit de Tweede Kamer, die woensdag en donderdag wordt gehouden. De grote vraag is dan: wat doet mi nister Bot met het interim-rapport van de pacificatie-commissie? De grote vrees is: niets. Toen de be windsman er in februari om vroeg, rekende hij er op het in april of iets later te ontvangen, zodat in oktober reclame op het tweede net zou kun nen worden ingevoerd. Maar toen hij het rapport kreeg, was het al half oktober. Over een half jaar moet het definitieve rapport van de com missie gereed zijn; zo niet dan neemt volgens het Wassenaarse akkoord de regering zelf het initiatief voor een wettelijke regeling van de bezetting van het tweede net. De periode voor een tussentijdse regeling is dus wel erg kort geworden. Bovendien willen geruchten waar aan we geloof hechten dat de libe rale en c.h ministers niet voelen voor de tijdelijke oplossing, die door de meerderheid van de pacificatie-com missie aan de hand is gedaan. Om kort te gaan: een briesje is voldoende om een hele hoop conflictstof te doen opwaaien. We staan liever niet in de schoenen van de heer Bot; ze lopen even gemakkelijk in de richting van het schavot als in die van de zege kar. jQE POSITIE van minister Witte- veen is ook al niet erg aantrek kelijk. De conjunctuur verbiedt hem om op 1 januari van 's lands schat kist op te staan, zodat het Nederland se volk er een paar miljoen uit kan halen teneinde die alvast onderling te verdelen. Hy vindt nu een grote schare, de heer Schmelzer vooroD. tegenover zich. roepend: op 1 juli zal het wezen of anders De dreiging ligt er duimendik op: onthoudt men ons de lusten, zo pas sen we voor lasten (weggeld, hogere college- en kleutersehoolgelden enz.). Tja. heeft de minister al gezegd, als de retributies niet omhoog kunnen, moeten we de uitgaven aanpassen. Ook gaat hij met z'n staatssecretaris niet opzij voor het argument, dat er toch iets moet staan tegenover de verhoging van de a.o.w.-premie. Of ficieel antwoorden zij: Deze zaken moet men los van elkaar bezien. Men mag niet in de structuur van de ta rieven van de inkomstenbelasting ingrijpen omdat op enig ander ter rein aan bepaalde categorieën nieuwe of hogere lasten worden opgelegd. Maar wacht, er is een nieuw argu ment: de druk op het loonfront. Zul len de vakcentrales niet een toontje lager kunnen zingen wanneer zij ho ren. dat er een behoorlijke belasting verlaging op korte termijn komt? Be lastingverlaging is immers nog altijd de beste loonsverhoging. J?N HOE zal het minister Van Aart- sen vergaan? Maandag wordt het eindverslag verwacht van de bijzon dere commissie, in welker handen het wetsontwerp tot instelling van een rijkswegenfond was gesteld. De mi nister heeft met deze commissie nog eens gepraat over een andere finan ciering van het fonds door middel van weggeldheffing. Heeft de com missie geen betere weg kunnen wij zen. dan wordt het moeilijk om tegen te stemmen. Tegenstemmen wordt dan een duidelijk bewijs van onwel willendheid Maar onwelwillendheid is nu eenmaal niet ongewoon in de politiek. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1