ïNienwe jLeiclse Cowamt Terug uit de „hel" van Stanley stad es Vluchtelingen - ontsnapt aan moordenaars - kwamen in Brussel aan n Maand lang 24 uur per dag in angst Minister Bomers in Kamer: —Geen koude sanering kleinere bedrijven TE Pond Sterling onder druk Bedrijfsleven houdt been stijf Loonakkoord hangt af van prijsbeleid Spoedberaad van kabinet Commentaar Maasdam had aanvaring Een van de vijf ling na longbloeding overleden Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvaetigh ie ghebleven mijn her» in teghenipoet" Woensdag 25 november 1964, 45ste jaargang r-N Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot donderdagavond VrU veel bewolking met tydelyk wat motregen op lichte regen. Matige later krachtige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.00 uur). J rol Verlofregeling feest- dagen landmacht »1| gewijzigd n». DEN HAAG De regeling voor verlof iet Pasen. Pinksteren. Kerstmis en de arwlsseling wordt voor beraepsperso- «1 van de Kon. Landmacht 1 Januari wijzigd. aldus minister de Jong in ant- oord op schriftelijke vragen van het wcede-Kamerlid Walburg Reeds heeft hij bekendgemaakt, dat ln et vervolg verlof op werkdagen die val. n in de algemene verloftoekenning >ldig voor Pasen. Pinksteren. Kerstmis n de jaarwisseling slechts zal worden lerleend als vakantieverlof of in minde- ng hierop. Deze regeling geldt al voor luchtmacht en marine. Amsterdamse politie lost diefstal van narcotica op AMSTERDAM De politie neeft in erband met de diefstal van een hoe- eelheid verdovende middelen uit een potheek aan de Vijzelgracht twee Jonge gearresteerd De 25-jarige kelner en de 22-jarige R. H. van B. Ij hebben het grootste deel van de nar- otica zelf gebruikt. De politie onöer- oekt nog waar de rest gebleven ii. De verdovende middelen werden met n hoeveelheid vergiften als arsenicum itgemaakt bij een inbraak op 23 okto- (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Huiverend en oververmoeid stapten ze van de vliegtuig trap. Sommigen nog in tropenkleding, korte broek en shirt. Anderen met een inderhaast omgeslagen reisdeken. Mannen, vrouwen en kinderen, 160 in totaal: de eerste groep vluchtelingen uit Stanley stad. Honderden wacht ten hen op in de volle wachtkamers en op de balustrades van het vlieg veld, dat nog gehuld ging in een mistige ochtendschemer. Onder die wach tenden ook prinses Paola en prins Albert en enkele ministers. Beneden aan de vliegtuigtrap van de Air Congo-Boeing 707 drukten zij de vluchte lingen de hand en spraken met hen. Eerst met de zes gewonden, later met de mensen die er heelhuids waren doorgekomen. Hun verhalen waren ver ward. Nog overstuur van de doorgestane ellende, huilend en met trillende stem vertelden zij. En Prins en Prinses luisterden zichtbaar ontroerd toe. In de warme wachtkamer kwamen zij op verhaal. Daar wachtte de warme ding die het Rode Kruis in allerijl bij een had gebracht In grote manden la gen truien en jassen opgestapeld vooi de vluchtelingen, van wie de meesten niet meer bij zich hadden dan wat ^an hadden. Afschuwelijk Het was afschuwelijk, vertelt de jarige mecanicien André Remus uit Gent in het licht van flitslampen en televisie schijnwerpers. De rebellen hebben zich als honden gedragen. Dagenlang heb ben we gedacht: nu is het met ons ge daan. Ze hadden ons met 300 man op- hu* c? (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Minister Bogaers heeft gisteravond in de Tweede Ka mer nog eens met grote nadruk ont kend, dat hy een politiek zou voe ren die gericht is op „koude sane ring" van het middelgrote en kleine inemersbedryf. „Tegen deze voor- illing van zaken moet ik bepaald aar maken", zo voegde de be- idsman de heren Van der Peijl ,h.), Aantjes (a.r.), Maenen !kath. v.) en Visser (lib.) toe, die i(j de begrotingsbehandeling van •Ikshuisvesfing en bouwnijverheid iet probleem van de onbenutte iwcapaciteit ter sprake brachten, pleitten voor inschakeling van do mgevecr 700 middelgrote en kleine mnnemers, die nu zonder werk zit- en omdat het rijksgoedkeuringsbe- afgestemd op de continu- iouw door de grote bedrijven. Door leze gang van zaken gaat kostbare louwcapaciteif verloren, zo vonden Ie Kamerleden. Zoals bekend is dit probleem in ons lad van 24 oktober aan de orde ge teld. De c.h. afgevaardigde baseerde ich o.m. op onze publicatie toen hij linister Bogaers met klem verzocht m bij de bestrijding van de woning- ood de zeer vele kleinere aannemers bedrijven niet uit het oog te verliezen, laar zijn vaste overtuiging zou de to- ile woningproduktie allerminst ge iend zijn met de uitschakeling van eze bedrijven, „die toch altijd nog e ruggegraat van de bouwnijverheid ormen". „Aan een koude sanering in deze njj- ere bedrijfstak zijn wij bepaald nog niet hierdoor zouden vitale belangen wor- geschaad. Bovendien bevordert deze van zaken met name ln de rand- In één oogopslag Antwoord op kritiek op Antwoord pag. 2 Stakingsrecht? pag. 2 Bogaers vloog fabrieken af Pag. 2 Italië: rode mist pag. 5 Nu geen gratie, maar pag. 5 Belastingverlaging: wan neer? pag. 7 Churchill op film en TV pag. 7 Nieuw visserij rapport pag. 9 provincies de toch al omvangrijke pendel naar het buitenland aldus de heer Van der Peijl. Met de heer Aantjes (a.r.) ontkende de c.h. spreker, dat de1 kleine aanneme leen maar geïnteresseerd zouden zijn ln het beter en winstgevende werk. In rede te Helmond heeft de minister op 8 november gezegd, dat men in de kringen van de kleinere aannemers geen belang, stelling heeft voor de woningwet- ei premiesector, maar uitsluitend ongesub sidieerde woningen voor de verkoop wü bouwen, omdat daaraan het meest te ver dienen valt. „De minister generaliseert* vond de heer Aantjes. „De jarenlange praktijk spreekt een andere taal", meende de heer Van der Peijl. Hij verzocht de minister een onderzoek in te stellen de positie en de mogelijkheden va kleinere aannemers. Voorts sloot hij zich aan bij de destijds van KVP-zijde gedane suggestie om in die gemeenten waar vai woningnood vrijwei geen sprake meer ls de bouw van 2 tot 5 individuele wonin. gen per gemeente vrij te laten. (Voor vervolg zie pag. 9) Ned. Himalaja-expeditie terug in hoofdstad Nepal KAT MAN DOE De Nederlandse Hi malaja-expeditie van Jan Boon. di noordelijke top van de 7000 meter hoge Manasloeberg heeft beklommen, is teren in de Nepalese hoofdstad Kat: doe teruggekeerd. De expeditie zal gende week uit Nepal vertrekken. gesloten in het Victoria hotel. Als de para's komen gaan jullie eraan, dreig- ze almaar. Gistermorgen vroeg het werd net licht kwamen de para's. We hadden de vliegtuigen al eerder ho- overkomen. De rebellen raakten in paniek. Met z'n allen moesten we naar het grote Loemoembaplein. Dit wordt het einde, zeiden we tegen elkaar. De rebellenaanvoerder gebood ons op de knieën te gaan zitten. Er werd gehuild gebeden. Enkele ogenblikken later hoorden we schieten in de verte. „De para's", ichreeuwde de aanvoerder. Even nog aarzelde hfj. Toen pakte hU z(jn geweer begon in het wilde weg op ons te schieten. Andere rebellen deden hetzelf de. Het was afgrrUselyk. Doden en ge wonden lagen overal om ons heen. Ze ker vijftig. Er ontstond paniek. Mensen vluchtten. Velen werden daarbij als hon den neergeschoten. Carlson was er ook bjj. Ik heb hem een huis zien binnenren- Er werd op hem geschoten. Ik ge loof dat hij dood is. Een kwartier later verschenen de eer ste para's. Toen was het afgelopen. In paniek sloegen de rebellen op de vlucht. jnze mannen even eerder waren ge komen was er niets gebeurd. Maar niets dan lof over hun snelle optreden. Voor vervolg zie pag. Een aangrijpend tafereel op het vliegveld van Leopold stad. Een vrouw bij wie het doorstane leed op het gezicht getekend is, heeft een deken omgekregen. Haar zoontje is op de armen van een Rode Kruis-helpster genomen. (Telefoto). DEN HAAG. Prinses Bea trix heeft gisteren zichtbaar ge noten van de „oriëntaalse'' avond die door de ambassades van Ja pan, de Filippijnen, Thailand, India en Indonesië was georga niseerd in de kantine van het KLM-gebouw. Jongelui van de ambassades en van het Institute of social studies, velen in natio nale drachten, verhoogden het kleurige aanzien van deze avond, waar een driehonderd diploma ten uit de gehele wereld aan wezig waren. Er werden dansen uit India, Bali, een Filippijnse bamboedans en een klassieke Thailandse dans uitgevoerd. Films over Japan en de Indiase danskunst voltooiden dit pro gramma. De muziek icerd ge- soeeld door een kwartet dat voor driekwart uit kinderen van de ambassadeurs van Thailand be stond. Conchita Gastons Filip pijnse liederen vielen ook bij zonder in de smaak. Voordat het programma begon, hadden de gasten genoten van de nationale gerechten der vijf landen. Tafel heer van prinses Beatrix was de ambassadeur van Japan. Aan- wzig waren nok premier Ma- rijnen, de ministers Biesheuvel, Van Aartsen. Andriessen en Toxopeus. allen met hun echt- nenoles. Ten slntte werd een kostuumshnic ophouden. Na af- loov werden de medewerkers aan de Prinses voorgesteld LONDEN Het pond sterling stond vandaag nog onder zware druk ondanks de krachtige maatregelen van de Britse regering. De Bank van Sngeland heeft die dag nog meer dan voor 300 miljoen gulden ponden moeten kopen om de vallen af te weren van handelaren, die menen, dat een verhoging van het dis conto van 5 tot 7 procent nog niet genoeg gaat. In het Lagerhuis oefende de conse tieven sterke kritiek op het kabinet doch zijn financiële wet (waarin de ni invoer-, inkomsten- en benzinebelasting is opgenomen) werd met een mee hcid van 32 stemmen aangenomen, d<? grootste die het kabinet nog heeft ge- In Parijs en New York was het ponden aanbod groot Het zag ernaar ui( de discontoverhogingen in de Verenigde Staten en Canada de scherpe kantjes var de Britse verhoging wat hadden afgesle pen. In financiële kringen acht men hel verontrustend, dat het pondenaanbod U Londen vooral afkomstig was van inge zetenen. hetgeen erop zou wijzen dat zij nog steeds een devaluatie vrezen. De Londense effectenbeurs toonde voói het eerst sinds weken een krachtig her stel. waarbij de industriëlen de leiding hadden. Dc index van de Financial Ti mes voor industriëlen steeg 7 punt. Re geringsobligaties stegen scherp, sommige 5/8 punt, goud- en koperwaarden warer stroever, tinaandelen lager, olies goed ge. vraagd. waarbij de beste een punt hoger werden. De Amerikaanse dollar verloor terrein. Storm Louise: 367 doden op Pliilippijiien MANILLA De storm Louise, die rige week het midden en zuiden van Philippijnen bezocht, heeft aan 567 ir sen het leven gekost. 300.000 zijn dakloos geworden, aldus deelde het Philippijns'. Rode Kruis mede. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Of vandaag of de komende dagen een loonakkoord zal worden bereikt binnen het be stuur van dc Stichting van de Ar beid hangt volledig af van het prijs beleid dat minister Andriessen middag in liet bestuur van de Stich ting van de Arbeid uiteen zou zet ten. Hij was vanmiddag met zijn collega': van sociale zaken en financiën van twee tot drie uur aanwezig in de ver gadering van het Stichtingsbestuur. Tot vanmorgen heerste er onzekerheid over de vraag of de regering inderdaad tot een concessie bereid zou blijken. Wel was bekend geworden dat maan dag het kabinet nog in extra vergadering bijeen is geweest om zich op het prjjzen- beleid en de ernstige gevolgen, die hier uit kunnen voortvloeien, te bezinnen. Van de zijde van het kabinet is daarna volledig stilzwijgen betracht ook tegen over exponenten van het bedrijfsleven, die nogal eens ministeriële contacten plegen te hebben. Gisteravond kwamen alle werkgevers groeperingen, zoals deze zijn georgani seerd in de raad van bestuur in arbeids zaken, bijeen om het eigen beleid uit te stippelen. Men moest zich echter beper ken tot gedachtenwisselingen en het aan- in een afwachtende houding. Be slissingen waren immers niet mogelijk, omdat nog geen enkele zekerheid bestond omtrent de opvattingen van de rege ring met betrekking tot de prijzen. Om trent de toeschietelijkheid van de rege ring waren de verwachtingen niet hoog gespannen. Spanningen Algemeen nam men aan dat er ook bln- n het kabinet spanningen bestaan. Vooral de positie van minister Veldkamp erd als moeilijk aangemerkt. Het lijkt erop dat de ministers Witteveen (finan ciën) en Andriessen (econ. zaken) het belang van de algemene economische si tuatie niet willen opofferen aan het po litieke voordeel, verbonden aler loon- en prijsbeleid. Minister Veldkamp zou hierover Iets genuanceer der denken. kgevers stonden tot vanmorgen op het standpunt dat zij zelfs hun vooi tel, om iets boven de drie procent loons verhoging uit te gaan. zullen intrekken om dan weer terug te vallen op de kale drie procent) indien de regering niet be reid is ook maar iets aan de prijzen te doen. Billijk wordt het geacht dat bij ruimere loonsverhoging dan drie procent, de bedrijfstakken, die in ernstige mate prijzenmoeilijkheden komen door de regering met welwillendheid tegemoet getreden zullen worden. De werkgevers hadden zich voorgeno- en vanmiddag na het vertrek van de re geringsdelegatie schorsing van de ver gadering van het Stichtingsbestuur te vragen, om zich in eigen kring te kunnen beraden op het regeringsstandpunt. By een negatief resultaat zou het gesprek vanmiddag waarschijnlijk slechts van kor te duur zijn geweest. Onder de werkge vers zou zowel industrie, landbouw als middenstand bestond gisteravond grote eenstemmigheid over een te voeren strak beleid, indien de regering tot geen enkele tegemoetkoming bereid biykt De pessimisten die meenden dat de re gering niet bereid zijn tot een we zenlijke „versoepeling" van haar beleid, waren In de meerderheid. De werkgevers zullen volgens deze zegslieden, terug moe ten vallen op het standpunt, vastgelegd in het SER-advles aan de regering en het Stichtingsbestuur zon daarna naar de re gering moeten met de boodschap, dat on der deze omstandigheden het bedrUfsle- nlet langer verantwoordelijkheid dragen. De geplande vergadering van het Stichtingsbestuur op maandag 30 no- ember zou daarmee ook komen te ver- Maar ook zal de regering Iets soepeler illen zijn met haar prijsbeleid, dan lijken de werkgevers toch niet verder 'illen gaan dan een loonsverhoging maximaal vijf procent. De vakcen trales willen op dit moment echter stel lig niet terug van hun voorgestelde naar vijf procent. Vooral niet wan- daarboven uit niet ook nog enige differentiatie per onderneming moge zijn. Voorts hebben de vakcen trales grote bezwaren tegen het ln bewe ging komen van de prijzen. Al met al moeilijke situatie, waaraan vanmid- zowel door regering als bedrijfsleven het hoofd zou moeten worden geboden AAN, de Afrikaanse tragedie is een donkere bladzijde toe gevoegd Waarom te ontkennen dat zich in dit alles wreekt het tekort van de blanke mensheid? Wat is gedaan, de eeuwen door. om deze zwarte volken de boodschap te brengen van bevrijding en verlos sing? Wel werd Afrika het jacht terrein voor een wrede slavenhandel. En in deze eeuw van stroomversnel lingen wist men niet anders te doen dan de volken onvoorbereid in de onafhankelijkheid te storten Dat is de achtergrond van wat nu in Kongo gebeurt. Daarmee is hetgeen daar thans voorvalt in genen dele te rechtvaardigen. Het houden, erger nog: het doden van gijzelaars is onder geen omstandigheden goed te keuren Het strijdt tegen onze begrippen van menselijkheid. Maar wat is gedaan om de volken ginds deze begrippen bij te brengen? We zijn van Afrika nog niet af. Juist niet nu we geprobeerd hebben, er zo goedkoop van af te komen. Het blijft voorlopig wel als een last op ons drukken- TT WEINIGEN zijn het geweest die zich van alles hebben ontzegd om de blijdschap te smaken van aan vreemde volken de boodschap te brengen van het Heil. En de geschie denis van de zending leert ons. dat onder hen verscheidenen hebben moe ten betalen met het leven. Bij hen moet nu de zendingsarbeider Carlson worden gevoegd. Wij wisten reeds dat zijn lot onzeker was. Hij was gegaan om wel te doen. Hij had in eigen land een leven kunnen lei den zonder ontbering en gevaren. Maar hij had geluisterd naar de roep in zijn hart. Foto's laten hem zien als een man die met blijmoedig geloof zijn werk deed; kon het ook anders? Zijn leven was een getuigen. Nog meer echter zal zijn dood een getui genis zijn- Er zal in Afrika van zijn eenvoudige graf een spraak uitgaan. De spraak van dat andere graf van Een die ook met zijn leven betaalde, een graf dat eens openging. Opdat er, ook voor Afrika, leven zou zijn- T")E MINISTER van Justitie heeft voor zijn gratiebeleid jegens dg Duitse oorlogsmisdadigers de steun gekregen van de volksvertegenwoor diging. Eerder al hadden wij zijn be leid als juist beoordeeld. Twee moge lijkheden zijn er hier. Of de veroordeelden hebben geen berouw. Maar dan is er voor gratie die immers berouw verondestelt, in het geheel geen reden. Of de veroordeelden hebben wel be rouw. Wij nemen dit laatste aan. Maar dan lijkt het, de ernst in aan merking genomen van wat zij eens hebben misdreven, aangewezen dat zij de voorkeur geven aan een onver kort uitboeten van hun verhoudings gewijze nog altijd lichte straf. Of dan deernis past? Stellig, maar zouden deze mannen werkelijk ge baat zijn bij een vrijlating die niets in zich heeft van een geestelijke be vrijding? MONTREAL Het passagiersschip Maasdam van de Holland-Amerika Lijn is gisteren bij het vertrek uit de haven in aanvaring gekomen met een vracht- schade op en konden de reis voortzetten. Beide schepen l'epen slechts geringe Vier andere kinderen „redelijk goed" Vreemde tonelen bij kraambed PARIJS De laatstgeborene van de Franse vijfling, Jean-Luc Sambor. gisteravond overleden, zo meldt hel Franse ministerie van volksgezondheid. De baby woog bij zijn geboorte maan dag slechts 1140 gram. De ademhalingsmoeilijkheden van Jean-Luc waren gisteravond erger ge worden. Om elf uur trad plotseling een longbloeding op en overleed hij. Het ministerie meldde verder, dat er geen „belangrijke wijziging" is gekomen in de toestand van de vier andere kinde ren die op hun derde levensdag nog in de couveuse liggen. Hun toestand zal nog een dag of tien kritiek blijven. Gisteravond nog werd in een medisch bulletin meegedeeld, dat de toestand van de vijfling redeiyk goed was. Het be richt over het overlijden van Jean-Luc is opgehouden tot vanmorgen. Vader Sambor. postbode in de Parijse voorstad Colombes. xvas gisteren vlug even naar de burgerlijke stand geweest om zijn ge zinsuitbreiding te laten registreren. Rondom het kraambed speelden zich gisteren overigens de vreemdste tone len af. De ouders werden namelijk be waakt door een team van publiciteit- :n. dat journalisten slechts in groepjes van vier a vijf bij de Sambors toeliet Toen een van de fotografen vroeg of mevrouw Sambor haar man een kus wilde geven, omdat dat zo aardig voor een plaatje zou zijn, vloog plotseling een van de reclame-mensen op het bed toe. „Dat gaat onmogelijk", zo verklaarde hij, ..die foto is reeds exclusief voor een Frans geïllustreerd tijdschrift gereser veerd". Wat wel mocht was een plaatje van vader Sambor die er gelaten bijzat zijn hand in die van zijn echtgenote, terwijl de fotografen eindeloos foto's maakten. Na een uurtje liet mevrouw Sambor mer ken. dat ze er schoon genoeg van had telkens de zelfde vragen te beantwoor den. Haar toestand is overigens bevre digend. Gisteren is ze even uit bed ge weest en over veertien dagen zal ze de kliniek waarschijnlijk mogen verlaten. GUlD „Bent u bijna klaar Dan gaan we Tommy's nieuwe tank proberen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1