Witte droom Doeleman had een complete landbouwexpositie gewild LIGA Utrechtse wil zelf parels gaan duiken tl Tweede arrestatie in Chaamse fraudezaak Ministers zijn bereid tot gesprek over weggeld Economie on Financiën Geen dividend Excelsior RYNBENDE'S 7 DINSDAG 24 NOVEMBER 19«! Met rijbewijs gezakt UTRECHT Dat een rijbewijs geen (Utloos rijden garandeert, weet iedereen, ik de directeur van het Centraal Bureau [gifte rijvaardigheidsbewijzen, de heer M. W. Westerlaken. Toch moet het oor hem een extra vreemde gewaarwor- i, t ling zijn geweest toen hij lijfelijk met de fout werd geconfron- •olgen ;erd. Het ïlgië Toen de heer Westerlaken namelijk jistermiddag met zijn wagen voor i Jer stoplichten op het verkeerspleii fenrijn bij Utrecht stond te wachten, rotste met een flinke vaart een hem ach- Eenzame vragensteller spreekt nu Aangifte bij politie ZIERIKZEE Ik had die van Emmeloord een complete landbouw tentoonstelling willen laten maken. Niets zou er aan hebben mogen ontbre ken: machines niet en produkten niet. Maar ja, de zaak bleek technisch on uitvoerbaar te zijn. De ruimte op het marktplein, de Deel, was weliswaar groot genoeg, maar de lampen en de camera's zouden het geheel niet heb ben kunnen bestrijken". „Administratie een chaos BREDA De 39-jarige secretarie-in geschrifte en verduistering in sa- ambtenaar J- J K. heeft gisteren na menwerking met de reeds ingesloten fcijn arrestatie in dc gemecntesecre- gemeenteontvanger R. De man, die j _!_i- eerste ambtenaar was, had bij zijn aanhouding niet meer dan een cent op zak. In tegenstelling tot de gemeenteont vanger heeft K. niet geprobeerd er van- doo rte gaan. Hij heeft zondag nog een voetbalwedstrijd bijgewoond. Hoe groot zijn aan/deel in dc Chaamse fraude is, valt nog niet na te gaan. De rijkspolitie deelde gisteren mee. dat de Gemeente administratie dermate chaotisch is dat de verrificatiedie^st van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het onder zoek tot begin januari zal moeten voort zetten om enige indruk van de omvang te kunnen geven. De rijkspolitie zelf heeft geschat dat ten jiadelc van Chaaro een ton U ver duisterd. Vastgesteld is dat de fraude in 1961 al begonnen was. Of ook voor die tijd is verduisterd wordt thans on derzocht. Zacht weer gen DE BILT. Terwijl boven Frank rijk de luchtdruk langzaam verder is «n bestegen, kwamvoor de kust van moorwegen een tamelijk diepe depres- zlek 'sic aan. Daardoor nam de wind in on- jjr omgeving in kracht toe en stroomde pachte lucht in versneld tempo naar ,on- 'ons land. Het front, dat deze zachte ljde lucht begrenst, loopt nu midden over ei^ tóe Oceaan. Aan de andere zijde be- b.v" bindt zich koudere en belangrijk dro- dé gefe lucht. Het front beweegt lang- zaam naar het oosten, maar kan Ne- ïist derla/nd morgen niet bereiken. Ons land blijft in de zachte en vochtige lucht. met. veel bewolking, waaruit af en toe wat regen kan vallen. De wind. die vandaag aan de kust nu en dan hard wasneemt weer wat af, blijft nog wel matig tot krachtig. pla- ZON EN MAAN 25 november: zon op 8.16, onder 16.37: riaan op 23.05, onder 13.49. Donderdag 26 november: laatste kwar- De gearresteerde ambtenaar was vol ledig op de hoogte van de technieken die de gemeenteontvanger er op na hield om zich wederrechtelijk te verrijken. Hij deelde in de opbrengst. In Oh aam blijkt de financiële admi nistratie bot heden in handen van één man te zijn geweest, volgens de rijks politie een verouderd instituut. De ge arresteerde ambtenaar K. stond in Ghaam bekend als een man die veel voor zich zelf nodig had. Evenals gemeenteont vanger R. heeft hij het verduisterde geld grotendeels opgefuifd. Commissie Stoffels: Prostitutié volwassenen niet strafbaar stellen DEN HAAG De prostitutie als zo danig behoort niet strafbaar te worden gesteld voorzover daar alleen volwasse nen bij zijn betrokken, aldus de eenstem mige mening van de commissie-Stof fels die rapport heeft uitgebracht aan de minister van justitie, mr, Y. Scholten, over prostitutie en strafrecht. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie neigt tot het oordeel dat de niet actieve iouteneur buiten de strafwet behoort te vallen. Volgens dit oordeel lijkt het weinig reëel dat een souterneur de ontucht van derden zou bevorderen indien hij niet anders-doet dan zich laten onderhouden. Omdat over de persoonlijkheid van de prostituee en de souteneur wetenschap pelijk nog uiterst weinig vaststaat zou men, aldus het rapport, voorlopig aan handhaving van de strafrechtelijke sta tus quo kunnen denken. Dc commissie adviseert echter de huidige bepaling over te brengen van de overtredingen naar misdrijven. Het is onlogisch dat het souteneurschap als overtreding wordt gestraft, terwijl de handelingen van een koppelaar en een kamerexploitant misdrijven zijn. De commissie stelt voor het volgende in te voegen in het Wetboek van straf recht (als art. 250 bis a): hij die als sou teneur een ander beweegt hem uit diens ontucht te bevoordelen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste naambordje (Van onze speciale verslaggever) De heer M. C. Doelemant de eenzame, doch thans uitgeschakelde vragensteller van het NCRV-televisiespel Eén tegen Allen, mocht eindelijk spreken. Hij had ten slotte geen geheimen meer. Twee maanden lang had hij in alle stilte de strikvragen voorbereid opgesplitst in de hoofdstukken „doen" en „welen" die eerst Bolsward en daarna Emmel oord compleet op de kop zetten. Alleen? Zo maar, al peurend in boeken? „Nee", verklaarde de 57-jarige Zeeuw, die op grond van zijn verdiensten voor het plaatselijke verenigingsleven het ereburgerschap van Zierikzee verwierf. ,,Jk had óók m'n geheime contacten; ik kon uiteindelijk niet alles op eigen houtje verzinnen en formuleren. Neem die schaakvraag over Botwinnik bij voorbeeld. Ik speel een beetje, maar ik ben geen expert. Notaris Van der Ende hier heeft hem voor me uitge dokterd. Natuurlijk onder absolute ge heimhouding". Bolsward heeft het volgens de heer Doeleman zwaarder gehad dan Emmel- bepaalt in laatste instantie welke op, gaven de lucht ingaan, waarbij grote aandacht aan de praktische uitvoerbaar heid wordt besteed. Pittiger „Ik heb de jury een dag voor de uitzending nog gezegd dat nu niet be paald mijn moeilijkste theoretische vragen waren gekozen", aldus de heer Doeleman ,,Er was een veel pittiger keuze te maken, Maar goed, de arbiters hebben het laatste woord en het blijft spelletje, nietwaar?" Door zijn winning op Bolsward heeft de Zeeuw 87 gulden en 38 cent ontvangen „kopeke" voor elke ziel, die het Friese stadje telde, Door zijn verlies van Emmel oord zag hij 300 gulden en 32 cent aan z'n neus voorbij gaan, daar de N.O.P. die dag aan z'n 30.032ste inwoner toe kwam. Erg vond hij het niet. Al weer achttte hij het spel belangrijker dan de knikkers. „De ervaring heeft me nu wel ge leerd", bracht de heer Doeleman naar voren, ,,dat de praktische opdrachten, hoe moeilijk en ingewikkeld ook, wel zijn uit te voeren. Waar een plaats, die voor deelneming aan hei spel wordt uitverkoren, aan stuk kan gaan, zijn de theoretische vragen. Daar dient m'n opvloger uit Oirschot dan ook alles op te concentreren, als hij in de gedaante van „eenzame vragen, steller" tenminste lang mee wil gaan". Aan de voorbereidingen heeft de Zierikzeeër bijzonder veel werk gehad. Hij heeft boeken gekocht en in archieven gesnuffeld om dc sfeer in dc plaatsen, tegen welke hij speelde, te kunnen tref fen. Bolsward kende hij reeds, maar in Emmeloord heeft hij een dag lang onop gemerkt rondgeneusd. Wekenlang heeft hij avond na avond aan het ingewikkelde pluiswerk besteed om zo beslagen moge lijk ten ijs te komen. kruistocht oord. De oorzaak hiervan ligt enigszins voor dc hand, Wegens het totaal ontbre ken van een diep gewortelde historie kunnen voor de Noordostpolder géén vragen worden opgesteld, die op het ver re verleden slaan. Jammer', verzuchtte de lieer Doele man. die de N.O.P. zijn overwinning overigens van harte gunde. „Ik had in een boek uit het jaar 1626 geneusd, dat door een zekere Gosselin is geschreven en waarin over het Schöutamt Emmel oord in het Quartier Overysel gesproken wordt. Een vraag in deze richting moest ik echter laten vallenomdat er geen verwijzing naar een tweede bron in Een van de voorwaarden, waaraan de theoretische vragen van het spektakel stuk moeten voldoen, is namelijk dat het antwoord in tenminste twee ge schriften moet kunnen wordeli nage slagen". Zowel voor de dag van Bolsward als voor die van Emmeloord heeft de Zierik zeeër twintig vragen ingediend (eigenlijk tien vragen en tien opdrachten). Dit spel noodzakelijk is, doch de jury dieni keuze te hebben. Het college van arbiters Van de kruistochtvan de N.O.P.-pers naar Zierikzee om daar de nodige feeën te ratsen, heeft de Zeeuw geen flauwe notie gehad. Toen hij 's morgens bij het opstaan het naambordje op zijn deur miste kwam noch bij hem, noch bij z'n hutsgenoten, ook maar een moment de gedachte op dat Emmeloord dit wel eens op zijn geweten zou kunnen hebben. Hij deed die zelfde morgen aangifte bij de politieVan het meenemen der gemeenteborden hoorde hij pas iets, hij woensdagavond in de Bussumse studio zat. Waarom werd Zierikzee de eerste „vragenstad"? Waarom de heer Doeleman de eerste, „eenzame vragensteller?" Eigenlijk hécl toevallig. Toen het Re- meeritebestuur zich voor deelneming aan het spel bij de NCRV gemeld had, werd de burgemeester gevraagd drie personen aan te wijzen, die hij voor het samen stellen van vragen en opdrachten ge schikt achtte Eén van hen was de heer Doeleman. Hij bleef over nadat er proef werk was gevraagd, hoewel Dick van Bommel in Emmeloord tegenover ons verklaarde dat dit van allle drie de kandidaten gelijkwaardig was. Andere eisen, zoals optreden, spreekvaardigheid en slagvaardigheid, gaven dan ook de doorslag. In Zierikzee. waar op 13 januari 1965 de derde aflevering van Eén tegen Allen zal spelen, gaat dc heer Doeleman nu mede de slagen helpen pareren, die Oirschot van plan is toe te brengen. „Ik geloof niet dat ik me in de Raad der Wijzen laat zetten", besloot de heer Doeleman ,,Ik voel er veel meer voor bij de uitvoering van de praktische opdrachten betrokken te worden". De Zuidufrikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer H. Muller, is gistermiddag op Schip hol aangekomen. Hij ontkende dat er belangrijke besprekingen met onze regering op het programma zouden staan. Autoriteiten in Pre toria hechten echter grote waarde aan het bezoek van Geen tunnel voor paleis Soestclijk UTRECHT De hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat ir. H. A. M. C. Dibbits heeft bepaald, dat er voor het paleis Soestdijk geen tunnel zal komen voor Rijksweg 1B. Zoals gemeld had de gemeente Soest daarvoor een ontwerp laten maken om de drukte voor het paleis te verminderen. Rijkswaterstaat geeft de voorkeur een geheel nieuwe autoweg, die ten noorden van de bestaande straatweg zal lopen en dwars door het dorp zal gaan. Hel plan van de gemeente hield de aanleg in van een nieuwe autoweg even zuiden van het dorp. DEN HAAG Dc ministers van verkeer en waterstaat en van finan ciën hebben dc memorie van ant woord ingediend op het voorlopig verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp rijkswegenfonds. De 'bewindslieden zetten verder nog eens de redenen iuteen waarom zij er hoewel in beginsel gekant tegen afzonderlijke fondse ten behoeve van de continuïteit van de wegenbouw vóór zo'n „apart fonds" in het leven te roepen. Gezien het nationale belang van een goed rükswegennet is dc regering van oordeel, dat een groot deel van dc financiering daarvan uit dc algemene rijksmiddelen zal moeten geschieden. Zij meerrt echter dat de voorgenomen versnelling van de wegenaanleg een zo belangrijke factor voor de weggebruikers zelf zal gaan uitmaken, dat het gerecht vaardigd Is een zekere bijdrage te laten betalen in de kosten van dte voorge nomen versnelling. Het zijn immers wegebruikers die in de eerste plaats de nadelen ondervinden van ongunstige wegsituatles, die tot vertragingen leiden en de verkeersveiligheid in ongunstige zin beïnvloeden. Zij zijn het dus oor die profijt zullen hebben van de uit te voeren werken aldus de mening der ministers. In het wetsontwerp werd heffing van weggeld vocnr het gebruik van aan te wijzen rijksautowegen voorge steld. In de bijzondere commissie t den gedachten geuit omtrent andere mogelijkheden. De ministers hebben zich blijkens de memorie van ant woord bereid verklaard omtrent dit onderwerp met de bijzondere cc missie van gedachten te wisselen eventueel bepaalde denkbeelden in overweging te nemen. Controle Sinds het wetsontwerp werd ingediend zijn van veel kanten opmerkingen ge maakt over de wijze waarop controle Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN OOSTERHOUT N.V. Metaalbuizen- fabriek Excelsior zal 23 december 1 stellen het dividend over 1963/64 te slaan (vorig jaar 4 dividend), hoe wel het exploitatiesaldo niet veel anderd is en cr een bescheiden winst is gemaakt. Dit geschiedt in hei, belang van de liquiditeit. Tevens wordt een statutenwijziging voorgesteld om de statutaire zetel van Schiedam naar Oosterhout over te plaat sen en het. boekjaar te doen samenvallen met het kalenderjaar. Het ligt in de be doeling om in het vervolg op liet jaarver slag binnen zes maanden een tussentijds bericht bekend te maken. Verder zal verslag uitbrengen over de nieuw begon nen werkzaamheden, die belangrijke in vesteringen en aanloopkosten vergen Het bedrijf werkt nu samen met Republic Steel bij fabricace van stalen buizen, be kleed mei kunstslof. Ver. Touw: De gang van zaken niet onbevredigend en de bedrijfsresul taten over 1964 zullen n itcvijelbtaehe talen over 1964 zullen niel achterblijven (Over 1964 bedroeg hét dividend 15% dubbele jonge klare DISTILLEERDER IJ SIMON RYNBENOE ZONEN SCHIEDAM Horizontaal: 1 deel van het jaar, 5. Iondoorschijnend, 9. harige Spaanse scha- Ipen, 11. radio omroep (afk.). 13. zwart in Ide wapenkunde. 14. oude Egyptische zon- i 'negod, 15. aantekening, 17. zuilengang In joud-Athcne, 19. eer, 20. Europeaan, 22. iRewicht, 23. telwoord, 24. plaats, plek, 25. i achting, 26. troefkaart, 28. buurtschap onder de Dr. gemeente Borger, 30. nauwe lopening, 32. vlug, 33. telwoord, 34. ver- Idlcht verhaal in proza, 37, lidwoord KFr.), 38. ronde pruim, reukhoutboom, I '41, sein. Verticaal: 1. zijtak Seine, Z in het jaar 'der wereld (afk. Lat.), 3 broedplaats ivqpr vogels, 4 sj ledig, 5. telwoord '(Eng), 6. deel van de onderarm, 7. spil van een wiel, 8. jongensnaam, 10. reiger- schlige vogel, 12. mening, 14. rond ge bouw". 16. dorp in N. Brabant, ld. hoog bouwwerk, 20 telwoord, 21. speelgoed, i 25. langzaam, 27. meisjesnaam, 29. plaats in Drente. 31. drietal. 32. snede, 35. vreemde munt, 36. kloostervoogd. 38. titel (afk.). 39. maanstand. OPLOSSING VORIGE FUZZEL Hor. 1. stram-Kent, 2. Poot-air-i.e,, 3. enge-ampel, 4 regent-erg. 5. Weert-Elst t>. eller-rage. 7. roek-ArkeL 8. arena-Aa- >nl. 9. akker-slee. Vert. L sperwer-a.a. 2. toneel-ork. 3. 'Wgge-leek. 4. at-ee-rek-ne. 5. ma-ant- iraar. 6. kim-terras. 7. erpel-akal. 8. niers- ®ene. p. telg-telle, 'En toch kan Hans ex*k zijn kwajongensbuien hebben; eindeloos plagen kan hij. Ik aarzel nog steeds om een keer mee te gaan naar Westerweerd. Ze zullen me zien; ze zullen begrijpen dat het uit is tussen Bert en mij, en ik wil niet dat Westerweerd me be- j klaagt. Maar o, ik zou zo graag ons dorp weer willen zien, de straatweg aflopen, de win kels binnengaan en een middag zwerven tussen de weilanden. Eén keer, denk ik, ik hoef er immers nooit weer te komen. Vandaag gaat het gebeuren. Hans neemt me mee naar Westerweerd. Er is een vreemde op winding in me. Ik zal eindelijk Westerweerd te rugzien, na al die jaren. Achteraf vind ik het vreemd dat ik er nooit meer heengegaan ben. Het is waar dat ik een beetje bang was voor de herinneringen. Bang dat alles anders zou zijn dan het in mijn gedachten leefde. En Bert had er nooit veel oren naar. „Wat moetan we er in vredesnaam doen? Ben jc er zo op gebrand naar die twee oude mensen toe te gaan? Ik ken ze nauwelijks". Dan liet ik het maar overwaai en. Er was zo veel dat ik om Bert deed of na liet, vooral dc laatste tijd, teveel misschien. Het is een echte voorjaarsdag. Ik doe voor het eerst weer mijn suede jasje aan en mijn nieuwe beige schoenen. Op tafel ligt een bosje rode tul pen, die neem ik mee voor mevrouw Ter Wele. zon schijnt er precies op. Het heeft alle- 1 bijna iets feestelijks. Het is voor het eerst, dat ik weer iets ga doen sinds ik alleen )en, misschien komt het daardoor. Daar is Hans' auto al. Ik pak de bloemen van afel, slinger mijn tas over mijn schouder en nop in de gang regelrecht in de armen van juffrouw Tersjatit. „Gaat u uit?" vraagt ze suikerzoet en neemt ne van lop tot teen op, de tulpen inbegrepen. „Een middagje naar Westerweerd. oude vrien den opzoeken." Even later, als we wegrijden zie ik haar met haar neus tegen het raam gedrukt staan. Arme juffrouw Tersjant. Ik heb ineens echt. medelij den met. haar. en ook vrees voor mijn eigen le ven, dat misschien niet zoveel van het hare zal verschillen. Ik geniet stilletjes naast Hans van de korte Hebt die rode zakdoek aluurliik denkt door Heieen van Batenburg ben. tuur ik in spanning over de weg. Stuk voor stuk herken i'k de oude, vertrouwde dingen. Het benzinestation, de oude hervormde kerk van Nieuwweerd, de boerderijen tussen de uitge strekte polders. Het is even vreemd dat we niet bij het. doktershuis stoppen. Hans rijdt langzaam lanigs vaders winkel. Het is nog altijd een wo ninginrichting. De bruine kleur van dc deur en de winkelpui is vervangen door grijs. Verder ls er niets veranderd dan de naam- „Kijk, daar ligt het nieuwe gedeelte van Wes- i.crweerd. Een huis of twintig, geloof ik. Het Ls net het allerlaatste in de rij", wijst Hans. Het zijn apart staande huisjes met een flinke lap tuin erbij. Mijn hart klopt, toch wel even als ik uit dr wagen stap en achter Hans het smalle paadje afloop. Maar de begroeting is zo hartverwar mend, dat ik blij ben ze weer terug te zien. „Dan kind, dag Wiesje!" Hans' moeder sluit me gewoon in haar armen. „Tante Anne" als vanzelf noem ik haar als vroeger - „wat fijn u terug te zien". Achter ons staat dokter Ter Wele. Ik schud hem harte lijk de hand. Wat is hij een stuk ouder gewor den. „Dag dokter", „Je ziet er patent, uit, meisje". Ik duw tante Anne de bloemen in hsar handen. „Ach", zegt ze, „wat leuk. Was je nog niet vergeten dal ik zo van rood houd?" Ik was het wel vergeten, maar ik herinner het me direct weer. De rode zakdoek, die we haars eens op Sint-Nicolaas gaven omdat ze dweepte met rood. „Wal dacht u wel' nog?" „Nou en of!" O, wat stom van r aan Corry. Het huis is wel nieuw voor me. maar ik her ken direct de oude meubelen, het grote gezelli ge vloerkleed, de twee enorme armstoelen met gebloemd cretonne overtrokken. In de hoek staat hei orgel, waar Corry en ik zo vaak op geoefend nebben, dikwijls gehoond door Hans als het. ho peloos ging. Het wordt zo'n eent genoeglijke middag. Me vrouw Ter Wele vertelt over Westerweerd. Ken je die nog, en weet je dat die Mensen en dingen die ik allang meende vergeten te zijn, Er zijn eindelijk nieuwe banken in de kerk ge komen. En die oude Schriebeg is nu ook uit de Kcrkeraad, na dertig Jaar. Hans zit voorover, de ellebogen op zijn knie en geleund, druk met zijn vader le praten. Ik merk hoe gelukkig ze zijn dat hij terugkomt, maar ze spreken er niet over. Ook Berts naam wordt niet genoemd. Pas na het eten, als Ik sa men met tante Anne afwas in de keuken, be gint, ze aarzelend over Bert. „Jullie waren zo'n goed stel samen, Wies". Ik ben haar hevig dankbaar voor die paar simpele woorden. Ze zegt niet: 't Was ook he lemaal geen jongen voor je, zoals Gerry. „Het duurde allemaal te lang", zeg ik vaag. „Op 't laatst wordt het een steur'. „Ik zou het fijn vinden als je weer eem va ker bij ons kwam. We krijgen het nu echt stil letjes hier". „Bent u blij dat Hans terugkomt?" Haar gezicht wordt één Lieve zachte glim lach. „Pa is er een andere man door geworden". Ze spreekt altijd over pa als ze het over haar man heeft. Ze maakt haar bril schoon aan haar schort. Ik geloof dat haar ogen voohitig zijn. „Je hoopt altijd en je bidt erom, en als het dan gebeurt We zijn al lang klaar met de afwas en leunen tegen de aanrecht, ieder aan een kant van de gootsteen. „Heb je heb je haar wel eens gezien?" Ik knik. (wordt, vervolgd) Rijkspostspaarbank DEN HAAG Het jaarverslag van de Rijkspostspaarbank over 1963 meldt dat 19 (vorig jaar 19&) oct. van het nationaal inkomen gespaard werd en 81 (80!ó) pet. verbruikt, doch dat de besparingen des niettemin f 8.88 (8.34) miljard toenamen De besparingen van gezinshuishoudingen zijn in 1963 waarschijnlijk groter geweest. Zo nam het spaaroverschot bij spaar- en handelsbanken met f 321 miljoen toe tot f 1928 min. of 20 pet., bij de levensver zekering met f 87 min., doch daalde bij pensioenfondsen met f 32 min. Daar het nationale inkomen 9 pet. steeg, nam het aandeel der besparingen bij spaar, en handelsbanken dus toe. De toeneming was 31 pet. bij boerenleenbanken, 26 pet. handelsbanken, 15 pet. lokale spaarban ken, bij de R.P.S. 10,5 pet. tot f 3568 min. Het aandeel van de R.P.S. in het spaar tegoed van spaar- en handelsbanken nam af tot f 22,8 (23,5) pet. De beleggingen der R.P.S. waren f 3887,1 (3529,2) min, de algemene reserve f 396 (371.6) min., de gekweekte rente f 143,6 (126.5) min de vergoede rente f 101.9 (90.7) min en de kosten beliepen f. 18,6 (16,6) min. Naar de reserve ging f 24,3 (19,9) min. Van de beleggingen was f 1106.4 min. in obliga ties en f 2408,4 min. in onderhandse lenin gen (beide voor het leemvedeel in jver- heidssfeer), voorts f 13.3 min. in aande len e.d., en o.a. f 13.1 min. in onroerend goed. De personeelsvoorziening bleef zorg Bonusaandeel DRU in 1965 op komst ULFT De omzet van de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers is ln de eerste negen maanden sterk vergroot, vooral voor apparaten. Hierdoor, als mede produktiviteitsverhoging tengevol ge van grote investeringen en rationali satie is de kostenstijging ruimschoots goed gemaakt, zodat de resultaten aan merkelijk beter zijn. Ondanks de 2Vz per. verhoging van lonen en salarissen half november heeft de directie vertrouwen in de gang van zaken in het laatste kwar taal. Het bedrijf is goed van orders voor zien en dc bezetting is vooral afhankelijk van de vraag naar verwarmingsapparaten in 1965. Als de wet op de herkapitalisatie tot stand komt, wil de directie bij de jaarvergadering van 1965 een belasting vrij bonusaandeel op vier aandelen uit kunnen worden uitgeoefend op het betalen van het weggeld en op bezwaren die verschillende systemen met zich brengen. Ook het voorlopig verslag wijd de hieraan aandacht. In de memorie van antwoord wordt toegelicht dat de controle niet aal ge schieden door aanhouden op de autowe gen, noch aan de hand van de op de ruit geplakte vignetten, maar dat deze ge lijktijdig met de controle op dc betaling van de motorrijtuigenbelasting kan plaatsvinden. Daarbij zal men dc nummerborden van de op de wegen radende auto's al dan niet fotografisch opnemen, waarna met behulp van een centraal register kan worden nagegaan of het weggeld al dan niet is voldaan. Bejaarde man in Rotterdam komt om bij brand (Van i Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Tijdens een felle brand in zijn woning in de Havenstraat in het westen van de stad is vannacht omstreeks half een de 83-jarige oüd- bloemenkoopman H. Blommers om het leven gekomen. Tekenen wijzen er op dat de bejaarde man, die door reumatiek minder-valide was, nog heeft getracht zijn slaapkamer tje aan de voorzijde te verlaten. De brand die in de grote kamer er naast, vermoe delijk door oververhitting van een kolen- kachel is ontslaan, is het kamertje via gang en deur binnengedrongen en schijnt de man verrast te hebben. De Spaanse mevrouw D. M. M. Bicallo- Ares kon op het nippertje worden gered door de 47-jarige chef-bankwerker M. van Emden die ook in dat huis woont. Ad j unct-directeur Arch in vrijheid AMSTERDAM Nadat hij de nodige verhoren heeft ondergaan, is thans de ad junct-directeur van het winkelinstallatie bedrijf Arch N.V., de 41-jarige J. Wdie een week geleden werd gearresteerd, in vrijheid gesteld. Over het al of niet op vrije voeten stellen van de directeur, de 49-jarige G. J. B„ moet nog worden be slist. De rijksaccountantsdienst zal een diepgaand onderzoek instellen in de boe ken van de N.V. Het is zo goed als zeker dat voor tonnen op onregelmatige wijze uit het bedrijf is verdwenen. Dierproeven blijven noodzakelijk DEN HAAG Minister Bot ziet geen noodzaak te trachten het aantal dier proeven in de universiteitslaboratoria verder te verminderen. Hij deelt dit in antwoord op schriftelijke vra- van het Tweede Kamerlid Burg graaf (PSP) naar aanleiding van een verslag in het „Leids Universiteits blad". Waar mogelijk vervangen in structiefilms dierproeven, doch deze vervangingsmogelijkheid wordt beperkt door de noodzaak om voor het ver krijgen van bepaalde vaardigheden- welke bijvoorbeeld de medicus zich eigen moet maken, gebruik te maken proeven op dierlijk weefsel. Hulp aan Papoea's die studeren UTRECHT In Utrecht is het co- nité aanbeveling geïnstalleerd van de itichting hulp aan studerende Pa poea's. Het comité bestaat uit tien le den, onder wie de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal. De stichting is in het leven geroepen op initiatief van het Tweede-Kamerlid J. H. Schcps. Daardoor werden de activi teiten gebundeld van enkele particulie- die sinds 1963 hulp verleenden aan ongeveer twintig Papoea's die na de overdracht van Nieuw-Guinea hun stu diebeurs kwijtraakten, maar weigerden om terug te gaan naar hun vaderland. Voorzitter van de stichting is ds. J. F de Weger, vrijgemaakt gereformeerd predikant te Delft die in 1963 zijn giro rekening al opende voor mensen die de Papoea's wilden helpen. Hij deed dit indertijd op verzoek van de heer M. W. Kaisiepo. Bij de doorlaatpost Emmerich heeft de marechaussee gisteravond de 13-jari- ge Johannes F. H. Verachtert uit Amstel- ■een aangehouden, die in de nacht van rijdag op zaterdag in overspannen toe stand zijn ouderlijke woning had verla ten. De Amstelveense politie had zijn signalement met een verzoek tot aanhou ding verspreid. (Van een. onzer verslaggevers) UTRECHT Mevrouw Ella Kuiper-Albrecht (55) uit de Schutterstraat in de oude binnenstad beeft grote plannen. Met voor 315.000 in Hamburg gekochte klei- onderzeeër wi! zij bin nenkort in de buurt van tie Nederlandse Antillen parels gaan duiken. „Ik heb er iets zeer be langrijks ontdekt," zegt mevrouw Kuiper, die al ruim dertig jaar heeft gespeurd naar de rijk dommen van de zee. Een schat van schelpen, waar van zij fraaie siervoor werpen maakte, ligt ten toongesteld in haar klei ne huisje en uog elke maand komen er nieuwe exemplaren bij. Regel matig brengen relaties. Jie de hobby van me vrouw Kuiper, Duitse van jeboorte, kennen, dozen «chelpen en stenen mee: ait Amerika, Hongkong, Sgypte en andere landen. Over de plaats waar zij •vil gaan duiken is zij togal zwijgzaam. Wel vertelt zij dat zij op Aru ba en Curacao, waar zij verscheidene malen ecu bijzondere plant heeft ontdekt, die thans in een laboratorium in Stuttgart wordt onder zocht omdat zij meent dat deze door dc industrie zal kunueu worden ge bruikt. Nog meer plannen heeft zij: in de huurt, van Aruba wil zij, 80 meter onder water, een glazen diepzcethealcr gaan bou wen met daar bovenop een hotel. Binnenin het theater zou een parkeer plaats voor onderzeeër- tjes moeten komen. „Ar chitecten zijn al bezig met de uitwerking van het plan," aldus mevrouw Kuiper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7