Uw probleem is het onze Een kanttekening NOODGEMEENTE' WORDT EEN BIJZONDERE WIJKGEMEENTE Wegwijs in de Ziekenfondsen: jaarlijks A.R.-partij J milj. meer uitgaven Een woord voor vundaajT Chefarme.4 Openbare les dr. De Jon^ over de beeldenstorm God zoekt jonge mensen als Ziin instrumenten DINSDAG 24 NOVEMBER 19^ ILLUSIE EN WERKELIJKHEID IN PAX ATOMICA militaire medewerker van de Frankfurter Allgemelne Zeltung Adelbert Weinstein schreef onlangs, dat hij de civiele defensievoorbereiding ten behoeve van de politiek die erop is gericht oorlog te voorkomen, van geen belang achtte. Deze intimus van de oud-minister van defensie van de Duitse Bondsrepubliek Strauss baseert zijn standpunt op de doctrine, dat atoomwapens geen militaire, maar bij uitstek politieke wapens zijn. Voorbereiding op con crete nucleaire oorlogsvoering ais politiek-strategische doelstelling is, naar zijn mening, geen bruikbaar uitgangspunt meer. Met het oog op de wetsontwerpen betreffende de civiele defensie, die binnen- j kort door de Bondsregering zullen worden ingediend, werkte hij deze ge-j dachte voor bescherming bevolking nader uit. Hij komt uiteindelijk tot de conclusie, dat het geen zin heeft te trachten de problemen in deze sector op te lossen. Een oorlog, onverschillig of dat een atoomoorlog dan wel een con ventionele oorlog zal zijn, betekent volgens hem het einde. De oorlog kan dan ook niet de fase zijn, waarop we ons voorbereiden. Het alternatief van vrede is ondergang. Dit houdt in, dat de civiele defensie ook niet meer kan gelden als aanvullend middel om de geloofwaardigheid van de nucleaire strategie te vergroten. Deze stelling zou, naar Weinstein meent, misschien nog enigszins opgaan als men heel Duitsland met een cementen dak kon beschermen, of wanneer we niet afhankelijk waren van een goed functionerend verkeer, of wanneer de Bondsrepubliek niet in een zo ongunstige militair-geografische situatie verkeerde. Hervormde synode aanvaardt voorstel Dr. M. Hasselaar Wie nog denkt in termen van concrete oorlogsvoorbereiding, ook op het ge bied van de civiele defensie, zal volgens Weinstein met de realiteit niet klaar in Utrecht (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De „noodge- meenten" in de Nederlandse Her- hOOtClQTllbtenaaï vormde Kerk gaan verdwijnen. Zij zullen worden omgezet in buiten gewone wijkgemeenten. Op die ma nier zal geprobeerd worden om minderheidsgroepen in plaatselijke hervormde gemeenten, die door een kerkeraad worden verwaarloosd of komen. Breekt een oorlog uit dan is vechten onmogelijk. De maatschappij niet erkend een eigen bestaan te zal dan terugvallen op haar kleinste eenheden, die als enig oogmerk hebben verzekeren De synode nam giste- de oorlog te overleven. Dit betekent overigens, dat privé-initlatieven op be- Jit Upsluit na een uitvoerige schermingsgebied niet „,ogen worden tegengegaan. Wig ggn bunker bouwen 15 stem wil, moet dat doen. Het bedrijf, dat ruimere beschermingsmogelijkheden wil P gaan bieden, moet daarvan niet afzien. Onderaardse inrichtingen, bijvoor beeld in vredstijd voor het verkeer, moeten atoomveilig worden gemaakt. Zulke maatregelen kan men beschouwen als incidentele en individuele ver zekeringspremies. Het bovenstaande is een merkwaardige mengeling van realisme en traditio nele Duitse noodlotsaanvaarding, in het verleden vaak omgeven met wat romantiek, waarbij zelfmoord met het eigen pistool (met of zonder vrouw) het einde was. In elk geval gespeend van de nuchterheid, waarop een Neder land zo prijs stelt. Ten slotte zegt Weinstein: Maar van de regering verwachten wij een politiek, die er op is gericht de vrede te bewaren, geen reusachtig schimmenspel met ficties onder de naam civiele defensie. Wie in het atoomtijdperk naar veilig heid zoekt kan die slechts vinden in een politiek, die tracht een catastrofe te voorkomen. Elementen in deze politiek zijn de militaire bondgenootschappen zoals de Atlantische, economische samenwerking zoals de Gemeenschappelijke Markt en psychologische ontspanning. Voor deze politiek moeten we geld over hebben, niet voor civiele defensie. Nederland geeft per jaar ongeveer negentig miljoen gulden uit voor zijn civiele verdediging, waarvan de B.B. (Bescherming Bevolking) de hoofdzaak is. Ook in andere landen luistert men niet naar de heer Weinstein, die te veel zwart-wit redeneert voor een regering, die voorzichtig en nuchter moet zijn in deze moeilijke zaken. Ook de pacifisten redeneren ongeveer op dezèlfde manier. Men vergeet daar bij, dat juist onder president Kennedy de getrapte afschrikking grote aan dacht kreeg om uit de illusie weer tot de werkelijkheid te komen. Een defensie-antwoord, al naar de dreiging of rechtsschending, was de nieuwe opzet. Het is duidelijk, dat men in de internationale politiek geen gezag meer zou hebben bij het nalaten van beschermende maatregelen. Tot nu toe is de geloofwaardigheid van een atoom-antwoord in zekere zin een bijdrage ge weest tot de Pax Atomica, waaronder wij gedwongen zijn te leven. Weinstein beseft onvoldoende, dat hij een spel maakt van de atoombewape ning, een grote gok. Hij neemt van te voren aan, dat de machthebbers steeds redelijk zullen handelen, een opvatting in strijd met de feiten uit de geschie denis. Evenals in de dagen van Chamberlain verwacht hij van de regering een politiek, die de vrede bewaart. Maar hij zegt er niet bij, dat de prijs dan de totale overgave zal moeten zijn, zonder iets van vrijheid of politiek gezag of wat ook. Hij geeft zich over aan een illusie. De werkelijkheid heeft hij reeds verloren. Hoe rationeel we ook moeten zijn in de Pax Atomica, daarnaast blijft er een roeping voor de regeringen, de roeping het volk te beschermen. De moei lijkheid daarbij is het volk ten goede en tot behoud te zijn, zoals in de brief aan de Romeinen (hoofdstuk 13 vers 4) bij het zwaardgebruik wordt gesteld, aannemende dat deze tekst ook geldt voor de landsdefensie. De volken moeten ook in het licht van het evangelie hun weg zoeken en dat is sommigen een dwaasheid en een ergernis. Maar het is de enige weg, ook in het tijdperk van de Pax Atomica. heeft aangetrokken. Benoemd werd P.W A. de Wit. die tevens benoemd werd tot lid van de raad voor zaken van pers en publiciteit. Verder werden benoemd tot leden van net men. De noodgemeenten werden indertijd ingesteld onder overgangsbepalingen (238a-h) die tot eind van dit jaar geldig waren. Men wilde op deze wijze de „evangelisaties" die in de loop der ge schiedenis ontstaan waren naast of tegen over de plaatselijke hervormde gemeente een eigen kerkelijk leven geven, met recht op doop en avondmaalsbediening. Dat was in de vroegere evangelisaties, die niet meer dan samenkomsten waren van hervormde belijdende leden van een andere modaliteit dan de plaatselijke kerkeraad, niet mogelijk. In de hoop dat in een overgangstijd de verschillende modaliteiten in de Her vormde Kerk elkaar zouden vinden, kon den zij onder toezicht van de provinciale kerkvergadering een beperkte kerkeraad instellen. De leden werden in een pro vinciaal kerkboek ingeschrven in plaats van in de registers van de plaatselijke gemeente. Nieuwe regeling De hoop op een groei naar eenheid is echter lang niet in alle gevallen in ver- Aparte regeling ambtenaren overbodig (Van onze parlementsredactie) DEN KAAG Onder detitel „Wegwijs in de A.R.-Partij" heeft de A.R.P. een brochure uitgegeven, waarin haar secre taris en radio-t.v.-woordvoerder mr. W. R. van der Sluis een (met tekeningen en foto's verlucht) overzicht geeft van de organisatorische opbouw, voornaamste doelstellingen en taken van zijn partij, die met haar 85 jaar de oudste politieke groepering in den lande mag worden genoemd. Het is een niet-propagandis- tisch geschrift, bestemd voor anti-revolu- tior.airen die iets over het functioneren van de partij in en door haar verschil lende orgauen willen weten. De opzet komt overeen met het vorig jaar ver schenen boekje over de P.v.d.A. „P.v.d.A.B.C.. wegwijs in woorden, taken en opbouw \an een grote politieke par tij". De brochure wördt door het bureau van de A.R P. geleverd k 1 per exem- Pauselijk bezoek aan Bombay gewijzigd BOMBAY In het programma van het bezoek van de paus zijn belangrijke wijzigingen bekendgemaakt. Waarne mers brengen deze wijzigingen in ver band met het verzet tegen het pauselijk bezoek van een aantal hindoegroepen. Er zal nu tijdens het bezoek van de paus geen uitdeling van geld of goederen plaatsvinden. Ook alle plannen voor het uitdelen van voedsel aan de armen zijn opgegeven. Het bezoek van de paus-vgan achterbuurten is eveneens uit het pro gramma geschrapt. Beroeningswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Midsland (Terschel ling): J. W. Albers, kand te Vorden. Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJssel en voor 't Harde: S. de Jong te Houten; voor Haamstede: P. Post te Urkj voor Molenaarsgraaf: W A. S. Laurense te Benthuizen: voor Barneveld (vac. Eysenga): J. Smit te Werkendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-C (vac. wijlen G. Bouwmeester»: C. L. Timmers te Am- stelveen-Z.; te Oude Pekela: J. Jeuring te Hoornsterzwaag GEREF. KERKEN (vrUgem.) CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-O.: J. Keuning te Veenendaal. Bedankt voor Amsterdam-W. (vac. M. W. Nieuwenhuijze): I. de Bruijne te Rot terdam-C., voor Steenwijk: A. C. Noort te Groningen. UTRECHT De uitgaven van de zie kenfondsen in de verplichte- en de be jaardenverzekering stijgen jaarlijks met ongeveer 100 miljoen gulden. In 1963 werd in totaal aan genees- en verband middelen, ziekenhuisverpleging en spe cialistische hulp 514,4 miljoen gulden uit gegeven. De raming voor 1964 is 635,7 miljoen en die voor volgend jaar 727,9 miljoen gulden. Van deze 3 posten neemt de ziekenhuisverpleging met 429.3 mil joen gulden in 1965 de belangrijkste plaats in. Deze Indrukwekkende cijfers deelde vanmorgen de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, mee bij de opening van een buitengewone al- emene vergadering van de CBOZ te (trecht. Hij noemde het van groot be lang. dat de beheerskosten van de zie kenfondsen waarschijnlijk gemiddeld be neden de vijf procent zullen blijven. Sprekende over het advies van de zie kenfondsraad, de premie voor de ver plichte verzekering in 1965 van 5 op 5.4 procent te brengen, zei de heer Van Lienden, dat de kostenstijgingen ook een grote rol spelen in de sfeer van de vrij willige ziekenfondsverzekering. Een reëel overleg over een re gionale verevening van de premie voor de vrijwillige verzekering zou volgens hem een belangrijke stap zijn op de wee naar meer gelijke en zo laag mo gelijke premies. Hij hoopt, dat de de ambtenaren overbodig en duur is. In dit verband herinnerde hij eraan, dat ..Sozavox", het personeelsorgaan van het departement van sociale zaken en volksgezondheid, in oktober heeft geschreven dat de ziekte kostenregeling voor de lagere ambtena ren nadeliger zou zijn dan de huidige ziekenfondsregeling. De heer Van Lien den is van oordeel, dat er geen enkele reden is om voor ambtenaren op grond ..statuskwestie" een afzonder lijke verzekering in te voeren. V olksverzekering Hij meent eveneens, dat het scheppen an een afzonderlijk uitvoeringsorgaan oor de volksverzekering tegen grote ge neeskundige risico's hoge kosten met zich mee zou brengen. Als thans ruim 8,5 miljoen Nederlanders bij de ziekenfonds verzekering zijn ondergebracht en rond 800.000 Nederlanders zijn aangesloten bij ziektekosteninstellingen zonder winstoog merk, zo zei hij, begrijp ik niet waarom bedenkingen zouden kunnen bestaan :gen het in handen geven van deze jlksverzekering aan de goedkoop kende ziekenfondsen. Tenslotte ging de heer Van Lienden ..og in op enkele opmerkingen die de laatste maanden zijn gemaakt door ka merleden die bij het invoeren van eer volksverzekering zware geneeskundige risico's het huisartsenrisico uit het zie kenfondspakket willen lichten. Hij meent, dat het een grote fout zou zijn. de huis arts zijn belangrijke positie in het bestel fondsen in dit opzicht de laatste ken van dit jaar nog actief zullen zijn en dat ze niet het eigenbelang voorop zullen stellen als ze toevallig in een gunst'?e positie verkeren De CBOZ-voorzitter merkte verder op. Kerkeu in Roemenië meer zelfstandig De secretaris-generaal van de Her vormde wereldbond, dr. Marcel Prader- vand heeft onlangs een werkbezoek ge bracht aan de Gereformeerde Kerk van Roemenië. Dr. Pradervand, die de beide gereformeerde bisschoppen van Roeme nië bezocht heeft en ook de kathedraal van deze kerkgemeenschap in Cluj, die op zondagmorgen stampvol kerkgangers was, heeft een optimistisch beeld hiervan meegebracht. Sinds 1956 leidt Roemenië temidden van de landen achter het ijzeren gordijn een steeds zelfstandiger bestaan. Van staatswege wordt begrip voor de christe lijke kerken getoond. De Gereformeerde Kerk van Roemenië telt 800.000 leden en zij vormt daarmee een kleine minderheid naast de grote orthodoxe volkskerk. De orthodoxe patriarch onderhoudt goede oecumenische relaties met de Gerefor meerde Kerk. Aan de gereformeerde academie studeert een opvallend groot aantal jongeren. Er is ook geen tekort ,aan predikanten. vulling gegaan. Hoewel in sommige ge meenten de verschillende modaliteiten elkaar vonden, bleek het onmogelijk om vele andere gemeenten de verschillen overbruggen. Daar de overgangsbepa lingen afliepen moest een geheel nieuwe regeling getroffen worden. Dit voorstel om te komen tot buiten- iwone wijkgemeenten, waarvan de le den in een centraal register worden inge schreven (om te voorkomen dat de ker keraad inschrijving van de leden in de plaatselijke registers weigert) is reeds eerder besproken in de synode. Vevol- gens werd de classes gevraagd om hun oordeel uit te spreken. Op de synodezit ting van gisteren werd bekend gemaakt dat van de 45 classes zich er tien tegen de voorstellen uitspraken (o.a. 's-Gra- venhage), 28 voor behoudens een aantal opmerkingen en amendementen en vier jor op bepaalde voorwaarden. In de bespreking werd, evenals in de persdiscussie die gevoerd is, is weer ge- n op het gevaar dat de Hervormde Kerk nu toch een richtingenkerk zal worden, een hotel-kerk. Dat heeft men juist de laatste vijftig jaar steeds willen voorkomen. Zo zei bijvoorbeeld ds. K. A. Abelsma uit de classis Tiel dat de voor stellen van armoede getuigen en zouden kunnen leiden tot de desintegratie binnen de kerk. Een ander bezwaar werd geuit door ds, L. Roetman uit de classis Gouda, die de vrees uitsprak dat in de buiten gewone wijkgemeente het apostolaat niet in de orde komt. Verscheidenheid Namens de comissie voor kerkordelijke aangelegenheden antwoordde ds. F. H Landsman de sprekers. Hij legde er de nadruk op dat het grondpatroon van de gewone geografisch bepaalde gemeente niet doorbroken wordt. Jarenlang wordt; al gesproken over de mogelijkheid para-parochiale gemeenten, bijvoor- beeld ten behoeve van de mensen uit de buitenkerkelijkheid. Zo is het ook mogelijk een modaliteits gemeente te zien, modaliteit voor zover deze zich beweegt binnen het belijden der kerk. Daardoor wordt de eenheid de gemeente niet doorbroken, maar uit deze zich in verscheidenheid. Helaas wordt in sommige plaatsen deze ver scheidenheid niet erkend. Uit verant woordelijkheid voor de leden van de Hervormde Kerk in een dergelijke plaats o»-t een oplossing gevonden worden. Na nog een discussie over de vraag of de nieuwe regeling opgenomen moet wor- in de gewone ordinaties de kerkorde, of in de overgangsbepa lingen, werd het voorstel met een aantal kleine wijzigingen aanvaard. Er komt nu een nieuwe bepaling die het breed moderamen van de hervormde sy node het recht geeft om een buitengewo- ijkgemeente te vormen in plaatsen de centrale kerkeraad dat niet wil. Daarnaast blijft de mogelijkheid dat de kerkeraad zelf mogelijkheden kan schep pen waardoor minderheidsgroepen geïn tegreerd worden. Benoemingen Zoals immer op de najaarsvergadering in de synode moesten een groot aantal benoemingen plaats vinden. Zo werd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar van wege de Hervormde Kerk aan de Rijks universiteit van Utrecht benoemd dr. J. M. Hasselaar, die in het bijzonder belast zal worden met de dogmatiek. De synode keurde tevens het feit goed, dat de generale diaconale raad een secre taris voor publiciteit en voorlichting uit Middelhui ir. H. Knol I tar Na de verheerlijking op de berg komt Jezus bij Zijn dtscipelH in het dal terug. Onmiddellijk wordt Hij aangesproken ddH een vader van een ernstig zieke zoon. De man heeft de jonglB bij de discipelen gebracht en zij hebben de stomme geest dij bezit van hem had genomen niet kunnen uitdrijven. Wat q*-; valt in dit verhaal, zoals Marcus het vertelt (9 14-29). is de man niet zegt, dat hij de jongen tot de discipelen hei gebracht. Hij zegt letterlijk: „Meester, ik heb mijn zoon totjl gebracht." Door de jongen tot de discipelen te brengen, bra^J hij hem tot Christus zelf. if Hier gaat het om een waarheid met een geweldig diepe inhoA Als wij ons discipelen van Christus noemen, dan vertegè woordigen wij Hem op aarde. Dat doen de dominees niet leen, en de leden van de kerkeraad, niet, dat doet iecj christen. Christus komt in ons tot de wereld. Maar de discipelen falen, omdat zij niet begrepen hebben i Christus moet lijden om de heerlijkheid te ontvangen, omi zij niet begrepen hebben dat zij hun kruis moeten opnemen1 Christus moeten volgen op weg naar Golgotha. Zij willen ni| lijden, zij zoeken het gemak, de rust, de heerlijkheid, en daakj| om kunnen ze iemand die lijdt niet helpen. De discipelBij menen dat zij nog staan in de kracht van het moment, tol Christus hen uitzond om te prediken. En ze vergeten dat i Hij hun gesproken heeft over het kruis, zij pas weer Zi kracht zullen ervaren als zij in geloof die weg ivillen gaa «m Omdat zij Christus niet willen volgen, kunnen zij Hem niU vertegenwoordigen, en dat geldt ook voor ons. Betere bestrijding van pijn en griep! Vier middelen In èin tablet doen wonderen zonder de maag van streek to makenI De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. Wij lezen vandaag: Psalm 119 i 129 tot 144. Lectoraat aan de R.U. Groningen GRONINGEN „Bij maar wei nig gebeurtenissen zijn zowel de staat als de kerk zozeer betrokken geweest als bij de beeldenstorm". Dit zei vanmiddag dr. Otto J. de Jong bij de aanvaarding van het ambt als gewoon lector in de Ne derlandse kerkgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Zijn openbare les handelde over de Beeldenstormen in de Nederlanden, die woedden van 1566 tot circa 1580. Ds. P. Cannegieter overleden DRIEBERGEN. Ds. P. Cannegieter, emeritus hervormd predikant, is in de ouderdom van 81 jaar overleden. In 1909 werd ds. Cannegieter in Zeddam in zijn ambt bevestigd. In 1911 ging hij naar het Friese Kooten, vanwaar hij in 1917 naar Idaard trok. Nadat hij deze gemeente vijftien jaar gediend had. stond hij van 1932 tot 1949 in Krommenie. Na zijn emeritering was hij nog acht jaar a ganger van de afdeling Driebergen de Nederlandse Protestantenbond. De overledene, die een vooraanstaande functie innam in de Friese Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en van de Vereniging van Vrijzinnige Zondagsscho len, is in Dieren gecremeerd. Navigators bezonnen zich DOORN Ruim honderdvijftig jongelui kwamen het afgelopen weekend bijeen in ,,'t Brandpunt" te Doorn voor een conferentie van De Navigators, om zich te bezinnen op het thema „Wat God in deze tijd zoekt". In de openingstoespraak ging de heer Lee J. Brase van De Navigators nader in op het thema. Hij wees op drie kritieke periodes in het Oude Testament. De tijd vlak voor de zondvloed, de tijd van Israels onderdrukking in Egypte en de tijd van de profeet Ezechiël, toen de wereldlijke en religieuze leiders opstan- .varen tegen God. Gods oplossing in nan deze kritieke situaties was een Noach, Mozes en volgens Ezechiël 22 iemand van onder het volk, die voor het geheel op de bres zou kunnen .«taan. De situatie in onze tijd is identiek aan deze periodes in de Bijbel, aldus de heer Brase. Gods oplossing in kritieke situa ties zijn jonge mannen en vrouwen, die in hun situatie en generatie Gods instru ment willen zijn. Jonge mensen vol van geloof, die Gods keerpunt in de geschie denis kunnen zijn. Jongelui, die als stu dent, onderwijzer, verpleegster en derge lijke zich bewegen onder andere jonge mensen en hen kunnen bereiken voor Jezus Christus. Zaterdagmorgen sprak ds. F. H. Veen- huizen uit Overvecn over het Woord van God. Met illustraties legde hij uit hoe geloof, hoop en liefde door het Woord tot stand worden gebracht. Hij citeerde Calvijn: .Jezus Christus komt tot ons in het gewaad van de Heilige Sehrift". Ilij wees er op, dat het Woord van God zowel melk voor de geestelijke baby als het vaste voedsel voor de meer volwas sen christen is. Wij moeten niet alleen zelf op het Woord gericht zijn en daar naar regelmatig terugkeren, we moeten ook gaan werken met dat Woord, zodat andere levens tot wedergeboorte komen door het Woord. Daarna moeten geloof, hoop en liefde zich in het leven van de pasbekeerden openbaren, totdat zij op hun beurt daar mee weer gaan werken. „Wij worden met het diepste respect vervuld voor het Woord van God. Wij ervaren God in de natuur en in het geweten, beleving is relatief. Alleen het Woord is onveranderlijk en de Zelfopenbaring van God. Zoals een baby uit de moeder wordt geboren en direct zich aan de moederborst vastklampt om de moeder melk te ontvangen, zo moet die door het Woord tot wedergeboorte kwam daarnaar verlangen om zich er mee te voeden", aldus ds. Veenhuizen. Bijbelkennis Dat velen van de aanwezige jongelui zich ernstig en praktisch bezig houden met een diepere en mfeer parate Bijbel kennis bleek uit de vragen die gesteld werden aan eenforum over Bijbehnemo- risatie onder leiding van mevrouw Gien Karssen-Leinenga uit Voorburg. Ds. van Keulen uit Zeist sprak naar aanleiding van het thema „Wat God in deze tijd zoekt" over wat God gegeven heeft in Jezus Christus. „Liefde is niet alleen in God, zij is ook uit God. Als wij in Hem blijven, dan mogen we ervaren dat die liefde ook uit ons naar anderen gaat doorvloeien". Hoofdassistent van Schweitzer ST. GALLEN. De 31-jarige genee heer, dr. Walter Emil Munz heeft bekend gemaakt, dat hij de komende lente hoofd assistent van dr. Albert Schweitzer zal worden. Hij vertelde aan journalisten, dat hij zeer verheugd was, toen dr. Schweit zer hem kort geleden had uitgenodigd, naar Lambarene terug te komen om zijn ziekenhuis over te nemen. Hij deelde de, dat Schweitzer, die 14 januari 90 jaar wordt, de algemene leiding het instituut te Lambarene zal behou den. Dr. Munz vertelde, dat hij als jongen zeer onder de indruk was gekomen van de boeken van dr. Schweitzer. Toen deze vier jaar geleden naar een assistent uit. zag, had hij gesolliciteerd en werd aan- genomen. Dr. Munz heeft van 1961 tot 1963 in het ziekenhuis te Lambarene gewerkt onder Schweitzer. Daarna keerde hij naar Zwitserland tdrug een functie als vr functie als in het ziekenhuis van St. Gallen. Dr. Munz zeide, dat de meeste geval- ugaring eisen in de tropische len te Lambarene (R chirurgie, de gynaecologie ziekten, vooral malaria, melaatsheid Dr. De Jong vervolgde met onder J dere te zeggen, dat de beeldenstoriJ ontstonden toen politiek verzet tegen 1 absolute monarchale stelsel verme met het verzet tegen de geve: de kerk en haar leer. Zij verbreedt de kloof tussen de godsdienstige gr pen en verijdelden Oranjes plannen I religievrede. Doorgaans wordt slechts beeldenstorm die van 1566 dacht geschonken. De voorstelling men hiervan heeft, is in sterke n bepaald door de politieke reactie Filips II. De beoordeling aangaande 1 ders en beweegredenen loopt uiteenF laar gelang van de levensovertuigf" •an de onderzoeker. Wel schijnt iet eens te kunnen zijn over hel erloop en over de grote omvang. Vertvoestingen In werkelijkheid was in 1566 i gebieden van beeldenstorm geen spra en is de beweging lang niet o\ verlopen. Aan de woelingen Jaar zijn verwoestingen toegcschrev die pas in later jaren zijn geschied. T landelijke organisatie van edelen of p dikanten die men er achter heeft niet bestaan. Maatschappelijke nood was niet I voornaamste drijfveer. Er was veel ml sprake van een conflict tussen genei ties „nozemrel" en van een naar politieke macht in sommige sen. De religieuze bedoelingen ten meer dan alleen maar gehoorzai, heid aan het tweede gebod; het ging 1 het verkrijgen van gezuiverde rui voor de eredienst. Het streven beheersing van het openbare levei een oudtestamentische achtergrond. Dezelfde motieven bepaalden de la re beeldenstormen. De nieuwe overh heeft in rustiger tijden op ordelijk wijze de beelden uit kerken laten we nemen. De vrijheidsoorlog die Orai wilde voeren, werd een godsdienststri STOCKHOLM. Iedere genera moet haar eigen bijbelvertaling hebb aldus dr. David Hedegard, een Zwee theoloog, die al acht jaar bezig is i een nieuwe vertaling van het Nieu Testament in het Zweeds. Dezer dagi het eerste deel van zijn arbeid, da. vier evangeliën omvat, op de markt schenen. De overige delen zulli jaar verschijnen. De vertaling die nu in Zweden bruikt wordt, dateert uit het jaar 1 Dr. Hedegard verklaarde, dat de krit OP deze vertaling terecht is. Een lett lijke bijbelvertaling is volgens hem mogelijk. uw kind goed beschermd tegen ivinterkou wollen dubbel- ribsteek Ds. Baarlink weer naar Soemba BAARN. Na een verlof van acht maanden is drs. H. Baarlink weer naar Soemba vertrokken als missionair predi kant van de Gereformeerde Kerken. De zending op Soemba gaat uit van de Gereformeerde Kerken in Groningen. Drenthe en Overijssel en van de Oud- Gereformeerde Kerken van Nedersaksen, in samenwerking met de Soembanese Christelijke Kerken. mens deze kerken werken daar nog predikanten, een landbouwkundige, arts en een bouwkundige, terwijl nog in opleiding zijn een predikant en een landbouwkundig ingenieur. Het eiland Scemba heeft een bevolking van ruim 250 000 zielen, waarvan er 22.000 christen zijn De laatste jaren heeft de kleine kerk van Soemba een opmerkelijke groei groei gekend, dankzij haar grote missio naire activiteit. Drs. Baarlink. die 37 jaar is, was van 1953 lot 1958 oud-gereformeerd predikant van Nordhorn in het graafschap Bent- hr m Vanaf 1960 tot maart van dit jaar werkte hij reeds op Soemba. Hij stu- deeide in Kampen. De hervormde predikant ds. J. J. de Heer te Wilnis zal door de Gerefor meerde Zcndingsbond in de Nederland se Keik worden uitgezonden naar Ce lebes. Hij zal daar belast worden met de opleiding van predikanten en gods dienstonderwijzers. Zijn vertrek zal rond de jaarverwisseling 1965-'66 val- Vraag: Tot welk bedrag is een schen king van moeder aan dochter belasting vrij. Het gaat om ƒ6000. Wat is de voordeligste weg voor de dochter? Antwoord: U kunt per kalenderjaar vrij van schenkingsrecht aan uw dochter ƒ2000 schenken en in het jaar van haar huwelijk ƒ10.000. Het meerdere is belast met een oplopend tarief, beginnend met 3 pet. en oplopend tot 17 pet bij een half miljoen. Het voordeligste is, als uw dochter niet huwt, per kalenderjaai ƒ2000 te schenken. Vraag: In 1963 heeft mijn dochtpr hoofdakte gehaald en zij is sedertdien gaan werken. Voor mij betekende het tot die datum dubbele belastingaftrek Er werd door mij loonbelasting betaald. Op zaterdagen tot 1 september was mijn dochter hulpverkoopster e~ studeren. Voor de eerste zoon heb ik dubbele afbek (hij heeft geen beursi HHHHI. 1 Antwoord: Loon uit dienstbetrekking doch u zal zich dan moeten laten dochter behoeft geven als eigen inkomen zelfs u voor uw dochter kinderaftrek •angen. Deze ontvangt u echter Bjgjomdat op dit punt de tus kreeg ik 1963 niet M. toestand van 31 december beslissend is. Het inkomen van uw niet de reden zijn va van het aangiftebiljet en er moet dus een andere reden bestaan. In elk geval moet u dit biljet invullen. Nu u voor uw dochter geen recht op kinderaftrek meer heeft, kunt u voor de tijd. dat zij tot uw last was, aftrek wegens buiten gewone lasten vragen. Tevens kunt u dan als u ziektekosten heeft gehad deze kosten bij uw buitengewone lasten op lichten over de gemeentelijke voor schriften dienaangaande. Vraag: Hoe komt het dat de uitkering A.O.S. elke maand anders is. In augus tus kreeg ik een ander bedrag dan in september en in oktober alweer een dochter kan dus ander bedrag. Is dat wel in orde? - de toezending Antwoord: Toch klopt het volkomen. In juli en augustus ontving u ƒ244. Toen na augustus de ministeriële beschikking afkwam terzake van een voorgestelde verhoging had u ƒ5 over deze maanden egoed. Boven de ƒ246,50 kreeg u daarom in september ƒ5 en en in oktober weer f 246.50. Vraag: Ik ben op zoek naar een boek werk over de geschiedenis van Amerika Brieven, die niet zijn voorzienk van naam en adres, kunnen nietje' in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra-f. gen. die niet onderling met elkaart' in verband staan moeten in af-l' zonderlijke brieven worden ge-1 steld. Per brief dient een gulden Ji aan postzegels te worden ingeslo- L ten. u met geen ijdel kleed. Doet U' te nimmer leed Eert hen. die wJ goeds u ler^n. Feestg ng moet gee] schoolgang weren. God zij bovenal g diend. Hebt geen booswicht tot u iend. In de Bijbel moet gij leze p.; waad doen mnot uw inct niot e' ingevallen. Nu heeft zij loonbelasting ""j* begrepen teruggevorderd en ontvangen ten bedra- 1~'~ ge van ƒ138,15. Prompt hierop ontving aangiftebiljet inkomstenbelasting Vraag: De gemeente wil onze berm- loot dempen en dan enige grote plata met veel blad op de teruggebrachte nog te koop is? Antwoord: Inderdaad heeft dr. J. van s!"t~ boek geschreven getiteld 1 1,25 ii Mijns inziens staat dit in verband de terugvordering. Haar inkomen was in 1963 1799,65. Dit zal ik dus med( opgeven. Zij is inwonend. In september heeft zij 4 maanden ziekenpremie be taald (verplicht verzekerd), terwijl ze voordien ƒ200 maarde op de jeugd- spaarbank Kunt u mij opgeven wat ze verder kan aftrekken? Mijn beide zoons plaatsen (echter niet op 9HP M L voii bedr g en voedt geen kwaad. Need'if^ Hinte een boek geschreven getiteld ÜV- z'jn,in 'l spreken. Onrust z ..Nederlanders in Amerika", maar dit nirnrn.cJ" kweken. Prijst of laakt -nniiïVn "rtiaötcoM^^cioQ***^ lijvige werk dagtekent uit de jaren der- ze»ven niet. Reel dc.n geeft u nc Staat daar geen grens tig en is reeds lang •uitverkocht In de verdriet. Spreekt waar 't past, leert tijk, tweede hand en in bibliotheken zal het »gv racht ,ee,n ,fedc llal! ie: Antwoord: Deze vraag vloeit voort uit iet burenrecht in het Burgerlijk Wet boek. De regels van het burenrecht zijn echter niet van toepassing op zaken, die tot de openbare dienst behoren. Als de gemeente dus bomen op de rooilijn wil grond), dan wel te krijgen zijn. Het kostte krijgen. Uit je i taal, die God ^ort. Vliedt -u-in tl ie lichtvaardig zweert ™n,l<?"T; *-en,lr°uw leza«a ™ïuij Kelukkiglevend-"* vel'eave" S <1 gevraagde A B r°^ lekst van bet „Onze hartelijke dank aan do lezer. gevraagde A.ö.c.. Uit het rum hbilrt wol rinf 'oi „Al wat kwaad is. moet gij mijden. Bidden moet gij te allen tijd^. Ciert

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2