Leidse Courant Lftuim 100 gijzelaars gered, 20 dood Vliegtuigongeluk in Rome: 45 doden Belgische para s bezetten Stanleystad zonder moeilijkheden Vluchtelingen: Paul Carlson vermoord Prinses terug uit Parijs Levenskansen Franse vijfling zijn niet graoot TOESTEL BOTST MET STOOMWALS Commentaar Amerika en Canada verhogen disconto «"O Dinsdag 24 november 1964, 45ste jaargang Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veel bewolking met af en toe wat mot regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) P. H. SPAAK ingrijpen Kritiek op eisen van brandweer AMSTERDAM De directeur van an Gend en Loos, de heer H. P. J. énnus, heeft zich kritisch uitgelaten ie eisen die de Amsterdamse randweer gesteld heeft bij de bouw :n nieuwe loods- en kantoorruim- r de Amsterdamse vestiging van et bedrijf. Wij hebben twee keer ons lan ingrijpend moeten wijzigen als ge- an deze eisen en bovendien ge- oegen moeten nemen met een brand- halverwege de loos, die e uitvoering van ons werk een voort- urende sta-in-de-weg is, aldus de heer [ennus. 1 Hij voegde hieraan toe waardering te lebben voor het streven naar preven- ve brandbeveiliging, maar vroeg zich of dit zo ver moet gaan dat ernstig ïgegrepen wordt in de bedrijfsvoering de betrokkenen. Hij lat Van Gend en Loos zeer veel doet eigen brandbeveiliging. Wegwerpfles zaak van gemeenten DEN HAAG Minister Toxopeus acht iet in het algemeen niet juist, bij de emeentebesturen aan te dringen op oorzieningen tegen het wegwerpen of chterlaten van statiegeldloze glazen t, omdat hij vertrouwt dat de ge- leentebesturen zich van hun verant- roordelijkheid in deze bewust zijn. De bewindsman deelt dit mee in ntwoord op schriftelijke vragen van et Tweede Kamerlid J. J. Voogd soc.). Staatssecretaris Van de Laar deelt ezelfde vragensteller nog mede, dat erdere subsidiëring van het werkco- „Opgeruimd staat netjes" van ijkswege niet in Britse handelsbeurs te Amsterdam zou geen fiasco zijn LONDEN De Britse uitvoerraad voor luropa ontkent, dat de Nederlandse inko. >ers vorige week de Britse handelsbeurs e Amsterdam zouden hebben doodver klaard. Sommige Britse bladen hadden name- ijk beweerd dat de Nederlandse zaken- ieden weggebleven waren uit woede over le nieuwe Britse invoerheffing. Volgens Ie raad echter hebben vijftienhonderd tederlanders de beurs bezocht. Twee- ïonderd Britse zakenlieden hebben daar- lan deelgenomen en agenten hebben ge bonden voor veertig nieuwe uitvoerarti- telen. Bij textiel waren de resultaten liet zo goed maar voor meubelen en ïuishoudelijke artikelen waren zij veel- >elovend. De helft van de deelnemers had de beurs de moeite waard gevonden. De raad verklaart dat de invoerheffing zeker grote schade veroorzaakt, doch dat d; om de beurs te Amsterdam nodig VANMORGEN vroeg zijn ongeveer zeshonderd Belgische parachutisten bij Stanleystad zonder moeilijkheden geland, in een poging de meer dan duizend blanke gijzelaars uit handen van de Kongolese rebellen te redden. Er werden reeds een aantal gijzelaars bevryd, doch vyftien a twintig van hen zouden zijn gedood, terwijl zij het vliegveld trachten te bereiken, zo wordt van officiële zijde in Washington vernomen. Meer dan honderd bui tenlanders zijn al per vliegtuig uit Stanleystad geëvacueerd. Men tast nog in het duister over het lot van de Amerikaanse zendeling-arts, dr. Paul Carlson, die de rebellen al enkele malen ter dood veroordeeld hebben. Vluchtelingen hebben echter het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gemeld, dat de arts voor de val van Stanleystad terecht is gesteld. Bij het begin van de operatie door de Belgische para's werd bijzonder weinig weerstand van de zijde der rebellen ondervonden. Er zijn dan ook weinig slachtoffers gevallen. De eerste parachutisten landden uit Amerikaanse vliegtuigen op het vliegveld van Stanleystad, maakten dit gereed voor gebruik, waarna de overige parachutisten konden lan den. In één oogopslag Noodgemeenten omgezet pag. 2 Les over beeldenstorm pag. 2 Navigators pag. 2 Ook vandaag een aflevering van de fotoprysvraag pag. 6 Jazzprijs pag. 6 Hoe deed Doeleman dat? pag. 7 (S)chaam(te) pag. 7 Mevrouw Ketnnedy: „Alspag. 9 Ben Goerion pag. 9 Vakantie in Zweden? pag. 9 De Verenigde Naties werden op de hoogte gesteld van de operatie die met goedkeuring van de Kongo- SCHIPHOL In opgewekte stem ming is prinses Beatrix gistermiddag teruggekeerd van het lange weekeinde dat zij in Frankrijk heeft doorgebracht Zij arriveerde in een lijntoestel van d« KLM op Schiphol, waar een hofauto ge reed stond om haar naar Soestdijk te brengen* Naar de Rijksvoorlichtingsdienst vo rige week meedeelde was onze kroon prinses donderdagavond van de vlieg- basis Soesterberg in gezelschap var twee vriendinnen voor een privébezoek naar Parijs vertrokken. Beiden keerden samen met de prinses naar Nederland lese regering in Leopoldstad werd ondernomen. Minister-president Tsjombe heeft vanmorgen in Leopoldstad verklaard, dat in Stanleystad zulveringsopera- ties worden uitgevoerd, waarbij geen enkele tegenstand wordt ondervonden. Op een persconferentie zei hij, dat Stanleystad „zonder twijfel" vandaag zou worden bezet door drieduizend Katangese rijkswachters en militairen van het Kongolese nationale leger. Oe Belgische troepen zullen onmiddelijk na het voltooien \an hun opdracht uit Kongo vertrekken, aldus Tsjom be. President Johnson is gisteren tele fonisch op de hoogte gesteld vai slechter wordende toestand in en Stanleystad. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken hee£t dan ook een verklaring uitgegeven, die als volgt luidt: ,,Het doel van de reddingsacties ls het leven te red den van onschuldige mannen, vrou- men en kinderen, zowel Kongolezen als burgers van ten minste achttien andere landen. De gijzelaars zijn her haaldelijk door degenen die hen ge vangen houden met de dood bedreigd. Het besluit om de Belgische para chutisten te gebruiken is met tegen zin genomen, nadat alle manieren om tot een oplossing te komen beproefd waren. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gezegd, dat de Belgische militairen orders heb ben gekregen alleen geweld te gebrui ken wanneer zij niet anders kunnen om zichzelf of blanken of kleurlingen wier levens worden bedreigd, te ver dedigen. In de afgelopen paar uur, aldus Spaak vanmorgen heeft de regering van de Verenigde Staten contact opgenomen met de opstandelingen-delegatie te Nairobi. Dit heeft echter niets opgeleverd, daar de opstandelingen politieke voorwaar den stelden, waaraan met geen mogelijk heid kon worden volstaan. Verder heeft Spaak „president" Gbenye enkele dagen geleden een boodschap gezonden, waar op hij niet heeft geantwoord. Volgens Spaak is de Belgische reddingsoperatie geen militaire operatie, doch een poging om mensen te redden, die in strijd men alle internationale opvattingen en ïen van de rechten van de mens door de opstandelingenleiders als krijgs gevangenen of gijzelaars worden vast gehouden. Premier Tsjombe heeft later op de dag nog meegedeeld, dat de vijfde brigade het Kongolese leger, dat drieduizend sterk is, vanmorgen eveneens Stan leystad is binnengetrokken. Koning Boudewijn en koningin Fabiola, ie een bezoek aan Perzië brachten, heb ben besloten dit verblijf met drie dagen te bekorten. Vandaag zijn zij naar Brussel teruggekeerd. De landing van de Belgische para-com mando's in Stanleystad is de tweede ope ratie, die zij na 1960 in de jonge Kongo lese republiek uitvoeren. Nauwelijks twee weken na de overdracht van de souverel- niteit bezetten zij in juli 1960 het vlieg veld Ndjill bij Leopoldstad om de Euro pese bewoners van de Kongolese hoofd stad te beschermen. Daarvóór hadden Belgische militairen op vele andere plaat- Europeanen uit benarde posities be vrijd. Tot gevechten kwam het toen niet. En kele uren na de actie reden zelfs Belgi sche para's en Kongolese militairen met elkaar ln jeeps door de stad om de orde te handhaven. Tot de operatie was toen besloten om dat de Kongolezen in de na de muiterij van de Kongolese weermacht ontstane chaotische toestanden de evacuatie O' Belgen naar België en naar Brazzaville in het aan de andere kan van de rivier Kongo liggende voormalige Franse Kongo belemmerde. De ongeveer 7.000 man Belgische troe pen werden pas uit Kongo teruggetrok ken, nadat hun taak was overgenomen door de VN-strijdkrachten. Moeder maakt het goed Enveloppe marihuana in auto gevonden AMSTERDAM Bij dc aanhouding van een zonder licht op het Singel rij dende auto heeft de politie in het auto kastje een envelop met 25 gram mari huana gevonden. De bestuurder de 25- jarige kantoorbediende J. A. P., die in een inrichting te Lun teren verblijft, werd aangehouden. Gewond bij stoeipartij ROTTERDAM In een werkkeet staande aan de Notenhage te Rotterdam is tijdens een stoeipartij door twee jon gens de 17-jarige straatmaker H. J. J. uit de Groenoordstraat te Leiden zo danig aan rug en halswervels gewond, dat hij naar het Dijkzigtziekenhuis n worden gebracht. PARIJS De vijfling, die gisteren in Colombes, een voorstadje van Pa- rys, is geboren, maakt weinig kans om in leven te blyven. De kindertjes zijn klein en zwak en tweeeneen. halve maand te vroeg geboren, doch ze hebben een goede nacht gehad. Dit is van de zyde van de kliniek, waar de baby's in een couveuse lig' gen, meegedeeld. De trotse moeder, de 27-jarige Bretonse Monique Sam- bor maakt het goed. Haar man. die een maand geleden, toen een rönt genfoto aantoonde dat er een vyf- ROME Een lynvlicgtuig van de Amerikaanse vliegtuigmaatschappij Transworld Airlines is gisteren op het Romeinse vliegveld Fiumicano verongelukt. Vijfenveertig vai tweeënzeventig inzittenden, onder wie bisschop Daly van Des Moins (Iowa, VS), een der concilievaders, kwamen hierbij om het leven. De overige negentien pasagiers en ne gen leden van de bemanning slaagden erin via een nooddeur te ontsnappen. Het toestel, een Boeing 707, was van de landingsbaan ge raakt, met een stoomwals in aanra king gekomen en in brand gevlogen. Uit remsporen zou zijn op te maken dat de piloot, toen hU merkte dat hij niet voldoende snelheid kreeg, heeft afge remd om de manoeuvres opnieuw te beginnen. Hij zou daarbij een stoomwals hebben geraakt. Iemand van het vlieg- veldpersoneel spreekt dit tegen. Hij zegt dat het voertuig pas werd geraakt toen het toestel, na een ontploffing van de rolbaan geraakte. Vast staat, dat de wielen niet van de grond zijn geweest. De gezagvoerder die tot de overlevenden behoort, zegt dat hU bezig was af te remmen toen de botsing zich voordeed. Hij vermoedt dat de geraakte stoomwals zich op een naburige baan bevond Volgens een ooggetuige verliep het ongeluk als volgt: „Ik zag het vliegtuig plotseling vaart minderen. Toen de vleugels voor de derde maal omlaag gingen leek het van hieruit (het vlieg veldterras) of een groot voorwerp het kan een compressor zijn werd geraakt. Het vliegtuig gleed de start baan af met een slang vuur uit de staart". Het is echter nog niet duidelijk hoe het ongeluk eigenlijk is ontstaan De Italiaanse regering heeft een com missie benoemd die een onderzoek naar deze ramp zal instellen Een 56-jaige Italiaanse inzittende ver haalde hoe hij op het nippertje was ontsnapt. Hij slaagde er tezamen met een andere Italiaan in. een van de nooduitgangen te openen en uit het vliegtuig te sprin gen. Hot eerst wat hij deed was zijn vrouw in Milaan opbellen om haar te zeggen „een kaars voor de Madonna op te steken. Deze keer kan ik zeggen dat ik door een waar wonder nog op de wereld ben. Het vliegtuig ontplofte en er waren veel doden, maar ik heb geen schrammetje". Een Egyptenaar, die on derweg was naar Cairo, zei tegen ver slaggevers een stewardess gered te heb ben door haar een deur uit te duwen Het is dit jaar het negentiende onge luk met een passagiersvliegtuig. Mevrouw Sambor in de kraam kamer van de kliniek in Asnière. Links de vader, Raymond Sam bor. Op de achterarond enkele van de couveuses. ling op komst was. maar vakantie heeft genomen, heeft de hele geboor te bygewoond. Alle publiciteit over de vijfling heeft de Parijse brieven besteller in handen van een publici- teitsfirma gesteld. Het secretariaat van president De Gaulle werd onmiddellijk op de hoogte gesteld van de geboorte van de vijfling, de eerste in Europa. De Franse minister van gezondheid is al op kraambezoek geweest. De kinderen werden geboien in een moderne particuliere kliniek in de Parijse arbeiderswijk Asnières. De eerste baby kwam gistermiddag om twee uur. Het was een meisje en woog 980 gram. De volgende vier kwamen met tussenpozen van tien minuten: een jóngen van 1150 grameen meisje van 1200 gram en twee jongens van resp. 1230 en 1140 gram. De vijf kinderen werden ln een cou- suse gelegd en vijf ziekenauto's stonden klaar om ze dwars door Parijs naar een kinderziekenhuis te brengen. Dc namen van de kinderen werden bekend gemaakt door Raymond Sambor: Ze heten in volg. orde van geboorte: Cathérine, Thierry, Monique, Dominique en Jean-Luc. Het echtpaar had reeds twee kinderen, Paul van tien en Jean-Claude van acht jaar. De vader verdient ongeveer vijfhonderd gulden in de maand en het echtpaar is klein behuisd in een driekamer flat in de Rue Etienne d'Orves. Reeds tien dagen geleden was de vrouw opgenomen in een ziekenhuis, gezien haar toestand en die van haar vijfling, - an wie één tekenen van zwakte vertoon- B. De bevalling is normaal verlopen, zon der enige operatieve ingreep. Inmiddels begint van alle kanten de hulp voor de ouders binnen te stromen. De ouders van de Parijse vijfling, Raymond Sambor en zijn vrouw, gefotografeerd op de dag van de doop van een van de twee kinde ren die ze al hadden. De gemeente Colombes bestudeert ae mogelijkheid om van het van vier tot plotseling negen „man" uitgebreide gezin nieuwe woning te vinden. Winkels magazijnen telefoneren onophoudelijk met de kliniek en doen alle mogelijke aanbiedingen. Zo hebben twee kleding magazijnen toegezegd de vijfling een jaar lang gratis te kleden. Het is mogelijk dat de kinderbijslag voor het gezin-Sambor per maand 1000 francs zal bedragen. De public-realtionsman zorgt rest. Hij zal beslissen over de ciële kansen van de vijfling en hoe deze het beste uit te buiten. Een aantal kindervoeding- en kleding bedrijven heeft bijvoorbeeld hulp gebo den op voorwaarde dat de kinderen zodra zij daarvoor groot genoeg zijn hun onder, neming medewerking zullen verlenen. De heer Sambor maakt zich echter wel zorgen over die toekomst, zegt hij. „Ik heb nu een maand vakantie. Maar ik weet nog niet wat ik ga doen en of ik ander werk zal moeten zoeken. Ik heb een lang verlofgevraagd want ik zal alles op poten moeten zetten..1 "pEN kabinet kan niet zonder psy chologisch inzicht. In het ka binet De Quay was de aanwezigheid van dat inzicht verzekerd in de mi nister-president, immers hoogleraar in de psychologie. Niettemin zijn ook toen wel psychologische fouten gemaakt. Van het thans zittende kabinet is de psychologie niet de sterkste kant. Anders had het zich wellicht niet laten verleiden tot voornemens als om de collegegelden voor studenten met 100 procent te verhogen en om weggeld in te voeren. Beide voornemens zijn niet best ge vallen. en dat moest worden ver wacht. Wat het weggeld betreft, onlangs al heeft de bewindsman in onze krant verzekerd, dat hij er niet aan hangt. Dit heeft hij nu, samen met zijn col lega van de financiën, officieel be vestigd. Mits het geld voor de ver- keersbehoeften er komt. Misschien zit hier toch wel een psy chologisch trekje in. Wanneer men immers zo afwijzend staat tegenover weggeld, zal men eerder bereid zijn op andere wijze over de brug te ko men. (~)P een vergadering van de AR Partij heeft onlangs de voorzit ter van zijn partij een aanduiding gegeven („sociaal-links"), waarvan verwarring moest worden gedacht. Die verwarring is niet uitgebleven. Wat wij thans zien gebeuren, is dat sprekers uit deze partij de neiging hebben, van deze verwarring de schuld te geven aande pers. Nu willen wij niet beweren, dat de pers overigens nogal vaag verza melbegrip altijd onschuldig is. Maar hier hebben we bij de pers nog geen schuld kunnen ontdekken. Van tweeën één. Men wil iets ge zegd hebben en kome er dan ook voor uit. Of men wil iets niet gezegd hebben, maar zegge het dan ook niet. Achteraf, bij ontstane verwarring, de schuld geven aan „de pers" is eigenlijk flauw en zeker een politi cus niet waardig. Bakker omgekomen in deegmachine TILBURG In een bakkerij in Til burg is maandagmiddag de 36-jarige bakker H. A. van Velthoven uit Moer gestel tussen een deegmachine geraakt en daarbij gedood. De machine moest worden gedemonteerd om het slachtof fer te kunnen bevrijden. Utrecht streeft naar meer samenwerking in agglomeratie UTRECHT Het gemeentebestuur streeft naar samenwerking in agglome- ratieverband. Over de mogelijkheden daartoe is nu overleg gaande tussen de gemeentebesturen van Utrecht. Zeist, De Bilt, Houten, Bunnik, Vreeswijk, Jutfaas. Isselstijn-De Meern, Vleuten en Maars- sen. Industrialisatie en werkgelegenheid zijn de voornaamste punten van de sa- menspreking. Britten willen het pond handhaven WASHINGTON De Amerikaan se Federal Reserve Board heeft van daag het bankdisconto verhoogd van tot 4 procent om kapitaalsuit- voer tegen te gaan in verband met de Britse discontoverhoging van 5 tot 7 procent. Dit was de eerste wijzi ging na de verhoging van 3 tot 3% pet. in juli 1963. Ook toen was vrees voor kapitaaluitvoer de reden. Het nieuwe tarief voor termijnde- posito en depositocertificaten voor minder dan 90 dagen wordt 4 pet. en voor meer dan 90 dagen 4% pet. OTTAWA: Na de discontoverho gingen in Engeland en de Verenigde Staten heeft ook de Bank van Ca- nada haar disconto verhoogd van 4 tot 4 1/4 pet. met ingang van heden. Het disconto stond sinds augustus 1953 op 4 pet. LONDEN De minister van financiën. James Callaghan. heeft in het Lagerhuis verklaard dat de discontoverhoging ten doel heeft alle twijfel weg te nemen c de vastbeslotenheid van de regering het pond sterling te handhaven en de afvloeiing van geld te stuiten. De rege ring verwacht nu een geleidelijke verbe tering van de betalingsbalans. Economen te Londen merken op dat (in tegenstelling tot de door Labour bepleite politiek van goedkoop geld en economische groei) de forse disconto verhoging een bewijs is uan de vastbe slotenheid dezer regering am deva luatie te voorkomen. Snel handelen was nodig om een einde te maken aan de vertrouwenscrisis, die vrijdag twee honderd miljoen gulden aan goud deed wegvloeien. In dat tempo zouden de geldreserves van f8760 min snel ver dwenen zijn. Men weet nu dat de Labour-regering ook impopulaire maat regelen durft te nemen. Men vreest dat de verhoging de eco nomische groei en de internationale handel zal vertragen, wat het gevaar van een economische recessie over de hele wereld groter maakt. Maar de ver hoging was onvermijdelijk. Het is mo gelijk dat de verhoging snel resultaat afwerpt en dat dientengevolge de eco nomische gevaren geen tijd zullen krij gen werkelijkheid te worden. De Amerikaanse regering heeft in tussen verklaard dat zij de Britse maat regel begrijpt en waardeert. GENÈVE De Britse discontoverho- ging deed het pond stijgen, Max Ikle, president van de Zwitserse nationale bank, zei dat hieruit de vastbeslotenheid van de Labour-regering blijkt om het pond te verdedigen. Ieder heeft hierbij belang omdat het pond betaalmiddel is voor 40 pet van de wereldhandel en een devaluatie het geldstelsel van de weste lijke wereld zou verstoord hebben. ,,Mijn moeder vindt het prachtig, dat mijn vader een eigen werk kamer heeft. Dan loopt hij niet steeds in de weg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1