enteklokjes Katwijk oogstten veel succes in de Kapel FERD' NAND VLEET Politienieuws uit Katwijk Protestantse meerderheid Onderwijs- en scholenrapport voor VOORSCHOTEN Visserijnieuws bij de SENMOET DE EGYPTENAAR Sassenheims begroting sluit met een tekort EUWE LEroSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 KATWIJK AAN ZEE Onder de beproefde leiding van Dirk van Vliet ngen de andere Lenteklokjes, die de groepen C en D vormen, in de Kapel der het luisteren naar hun mooie zang moesten we toch even denken n die andere uitvoering, precies één jaar en één dag geleden, toen we afloop hoorden wat er met president Kennedy was gebeurd. et is niet nodig, over de verrichtin- van de beide succesvolle groepen, vaak apart, soms ook samen zongen, roerig te schrijven. Dirk van Vliet staat de schone kunst, met het jonge n te gaan en naar zijn hand te ten. Dat is te zien aan de onafge- >ken aandacht en de zekerheid op elk ment. len moet daar niet gering over den- Hoe gemakkelijk kan er immers in tweestemmig lied. in een canon, in vooruit berekende voordrachtsma- ivre iets mis gaan. Maar het ge- ïrde toch maar niet. lier en daar hadden we graag nog at meer geestdrift opgemerkt, ch met de factoren van bevangen- d om de bekende toehoordersfstersi podiumdruk moet toch ook ernstig ening worden gehouden En het moet end, dat in het verdere verloop na wat stram bezin de voordracht eds spontaner werd Jonge meisjes op een zo beschaaf- technisch en muzikaal verant- üorde wijze te laten zingen, met ji zo duidelijke uitspraak en begrip »r de bedoeling van het lied. heeft rote waarde. Wie dat bereikt, bouwt ee aan onze eigen muzikale cul- ur en verdient daarom waardering steun. We doen zomaar een greep-of-wat In goede programma, beperken ons dan de uitschieters en wat ons verder >g trof. C'tjes zongen, bijvoorbeeld, het „De stafmuziek" (Altink) en het uwig jonge „Dans les jardins de mon re", werkelijk uitstekend, in canon- rm door Carla Idenburg bewerkt, het oude „Daar was laatst een meisje loos" het vervoerende chanson „Alouette". dansten, gekostumeerd, een Spaanse Bns, door de D's zingend begeleid: „Es- hasta la vista" en een volksdans. Van de, tot heel ver buiten de Ka- el bekende D's, hoorden we, met Veiling Katwijk aan den Rijn KATWIJK AAN DEN RIJN Het ras met de waspeen in de afgelopen reek weer niet overweldigend. Wel rat betreft de aanvoer, want er werd 31.000 kg verhandeld, bijna 70 ton jneer dan vorige week. De markt was fchter zwak en afbrokkelend. De ex tort liep namelijk terug, waardoor de iportsorteringen voor veel te lage rijzen van de hand gingen. De A II een werd door die dalende lijn even- ras getroffen daar de belangstelling an de conservenindustrieën zich niet litsluitend naar dit sortiment richtte naar ook aandacht had voor de export- eschikte soorten. Aan het einde van de week was er n lichte verbetering in de prijs te merken. Intussen wordt nogal veel sen aangevoerd van percelen, die idig tegen de nachtvorsten van veertien agen geleden konden worden afgodekr eze peen is nu nog goed van kwaliteit, aar de kans is niet uitgesloten, dat bij fdekken en latere aanvoer kwaliteits- ermindering gaat optreden. De noteringen waren: A extra f 3,40 Jt f 4,80 per kist van 20 kg, A I f 2, Dt f 4,30, AII f 2.40 tot f 6,50, B extra 2,60 tot f 4,60, B I f 0.70 tot f 4.90. B II 1,80 tot f 1.90, C I f 0,70 tot f 2,30. C II 0.30 tot f 1.80. De schorseneren waren bij mindere en grote exportvraag toch wat geprijsd: A I deed f 56 tot f 63, I f 27 tot f 55. B II f 13 tot f 17. CI f 15 M f 16. CII f 5. Bloemkool deed voor I f 45 tot f 85, AII f 13 tot f 53. BI f 3? ot f 42. B II f 24. Andijvie was wel goed gevraagd en B prijzen deden het goed: van f 10 tot 46. Gele kool noteerde f 7 tot f 16. pene kool f 4 tot f 16, rode kool f 5 tot 17, boerenkool f 7 tot f 21, spruiten II12 tot f 58. Prei f 15 tot f 21, sla f 18 »t f 25, uien f 3,20 tot f 6.20. bleckselderi 8, knolselderie f 19 tot f 23, selderie f 2 it f 15, peterselie f 3 tot f 22, breekpeen 0,50 tot f 3,40. witlof f 65 tot f 95. veel genoegen het verrukkelijke en andere deugd doende liedjes, als „Vlag in de wind" van Jos. de Klerk, en andere deugd doende liedjes, als „Zing en fluit" (Jaap Dirks), „Heigh-Ho" (Frank Churchill), en heel aantrekkelijke in Spaanse trant („Diabola castarolica", Syllabe van J. G. van As. Er moet nog worden vermeld, dat nu en dan ook enig slagwerk het effect ver sterkte. Voor PIT in Katwijk f 1314.03 KATWIJK De collecte voor het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront heeft opgebracht f 1314.02. Bridgeclub De Brug KATWIJK aan den RIJN De brid geclub „De Brug" speelde met een zestal viertallen een uitwedstrijd tegen Voor schoten en won met 326 tegen 319 punten Het viertal mevrouw Den DuikJoh. Parlevliet en C. den Duik—N. Parlevliet won met 66 tegen 36 punten, dat is met 60; het viertal echtpaar D. Parlevliet en S. VisserC. Duindam verloor met 55 tegen 59 punten, dat is met 24: het viertal W. H. AgemaO. E. A. Saeij en mevrouw Van der Valkmevr. Saeij won met 63 tegen 59 punten, dat is met 42: het viertal M D. HogeA. de Lange en mejuffrouw M. Pluymgraaff - mejuf frouw J. de Jong speelde gelijk met 59 tegen 60 punten, dat is met 33: het vier tal H. de BooyJ. van Beelen en M. van den AnkerA. P. Bozelie won met 53 tegen 49 punten, dat is met 42: het vier tal C. Ouwehand-P. van Duyvenvoorden en P. van der Plas-W. Guyt verloor met 30 tegen 56 punten, dat is met 06. Gevestigd en vertrokken in en uit KATWIJK KATWIJK GEVESTIGD: P L Spel- than, Koekoeklaan 7 v Rotterdam: H Wijbenga, Crocusstraat 2 v Texel: G G Haasnoot, K Doormanlaan 14 v Leiden: Th J Hensen, Drieplassenweg 17 v Rot terdam; C P Kuiper, Drieplassenweg 17 v Rotterdam; C A Pluimgraaff-Mulder. Zuidstraat 42 v Rijnsburg; T J de Mooij, Laan van Nieuw-Zuid 32 v Oegstgeest; M Textor-Snippc, Laan van Nieuw-Zuid 58 v Bussum: T A J van Wezel, Patrijs straat 14 v Hengelo; H J Lemaitre. Cat- tenstraat 29 v Alblasserdam: J Sinteur. Buitensluisstraat 37 v Leiden; F B. Sin- teur-Dekker. Buitensluisstraat 37 v Ene; E E Risseeuw-Hamelijnok, Dahliastraat 14 v Breskens; MCE van Velzen-Ver- hage, Sandtlaan woonschip, v Noordwijk; E H Becker. Boulevard 60 v Duitsland; M de Lange en gezin, Boerslaan 94 v Dordrecht; J Bras en gezin, Boerslaan 100 v Leiden VERTROKKEN: E K E van Holy en echtg., v Molentuinweg n Den Haag; S Sternberg, v Burggra venlaan 4 n Noordwijk; M B J Coopman, v Boulevard 1 n Heerlen; A Feijnenbuik en gezin, v J van Heemskerklaan 22 n Voorschoten. KATWIJK De Katwiikse bromfiet ser R. v. d. G. is zondag door nog on bekende oorzaak tegen de achterkant van eer. wachthuisje van de NZH gere den. Hierdoor liep hü een hersenschud ding op en kreeg hU ontvellingen. De ziekenauto bracht hem later naar huis. Op het kruispunt KerkstraatVan Egmondstraat verleende een vrachtwa genchauffeur geen voorrang aan een bestelauto Een inzittende van de ge- stelautc kreeg ee- hoofdwond en een hersenschudding. Hij is naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. Beide voertuigen werden ern stig beschadigd. Eveneens naar het Academisch Zie kenhuis moesten een 18-jarige bromfiet ser en zijn 17-jarige duopassagier. De bromfietser reed de heg in, toen hij onder het Zeewegviaduct door een auto werd verblind. De 18-jarige liep een gekneusde hand op. de 17-jarige kreeg een gebroken schouder. KATWIJK AAN ZEE Woensdag: hoog water 7 19 en 19.49 uur; laag water 2 56 en 15.26 urn- Ter afwisseling zong de mezzo-so praan Willy Liesveld, in Katwijk wèlbekend, enige liederen; een paar oude, door Pijper en Röntgen be werkt en vermaarde, van Cornells („Drei Könige") en Brahms („Mein Madel hat einen Rosenmund) Wat de muzikaliteit en de zegging betreft, slaagde zij in de laatstgenoemde ze ker het best De goed aangevoelde vertolkingen vormden een gewaar deerde bijdrage tot dez« mooie Len teklokjes-uitvoering. Ada van der Bent was weer de kun dige, beschaafd begeleidende pianiste. Mejuffrouw M. den Dikken, ontving als dank voor haar onvermoeid en enthou siast werken van haar „rechterhand" Annette, met een leuk toespraakje, na- het koor. een tas en bloemen. Ook de dames Liesveld, Van Vliet en Van der Bent werden goed bedacht. Dirigent Van Vliet kreeg een boeken- Dn en Annette een doos met iets sma kelijks er in Joh. van Wolfswinkel. Wegenplan in gebied Katwij k-Noord wij k DEN HAAG Inzake het door de provincie voorgestane tracé van het ge deelte ScheveningenKatwijk heeft de minister van Verkeer en Waterstaat nog geen uitspraak gedaan. Van de grondaankopen in Noordwij. kerhout is er een aantal tot stand ge komen. De onderhandelingen over overige zijn gaande. De stukken voor de onteigening de percelen, nodig voor de aanleg a de weg in Noordwijk, zijn gereed zullen aan de minister van Verkeer Waterstaat worden gezonden. De Katwijkseweg in Wassenaar over een lengte van bijna 3 km van nieuwe deklaag voorzien. De verbeteringen van de bestaande weg tussen de Rljnsburgerweg er Beeklaan in Noordwijk en tussen de 's-Gravendamseiweg en de Schulpweg in Noordwijkerhout zijn met uitzonde, ring van een in uitvoering zijnde asfalt deklaag gereedgekomen. Van de in het gedeelte van de nieuwe weg tussen Katwijk en de Noordholland- se grens nodige kunstwerken zijn drie viaducten inmiddels voltooid. Langs de in Noordwijk gelegen vakken aardebaan van deze nieuwe weg is een landbouwwegje aangelegd. Het bestek voor de verbetering var de bestaande weg en voor de aanleg var een parallelweg in het noordelijk ge deelte van Noordwijkerhout, is ter goed keuring aan het rijk gezonden. De voorbereiding voor de bouw var twee viaducten en een brug in het ge deelte tussen Katwijk en de Noordhol landse grens is gereed. Clir. onderwijs in Katwijk KATWIJK AAN ZEE Bij konink lijk besluit van 29 oktober is de van de „Vereniging voor Gereformeerd lager onderwijs" veranderd in „Vereni. ging voor christelijk onderwijs op Ge reformeerde grondslag te Katwijk aan Zee". Bolbloemen in Haarlem HAARLEM Het bolbloemenseizoen is begonnen: gisteren zag men in het Krelagehuis interassante proeven. Het is mogelijk zo bewees een inzending van het Proefstation voor de Bloem bollencultuur te Lisse reeds nu tul pen in bloei te hebben: de rode Paul Richter toonde men in heel goede kwaliteit Ook het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse liet bloeiende tulpen ook Paul Richter zien. Het betrof hier bollen die in Zuid-Frankriik waren geteeld. De kwaliteit van de ge toonde bloemen was goed. Verder zagen we de fa. Van Keur uit Noordwijk twee potten met de be kende rose hyacint Extase een vroee- bloeiende soort uit La Victoire in goede conditie. Er waren zelfs al huis- broei-hyacinten van de heer G. W. Vink uit Lisse. die beste kwaliteit Anne Marie liet zien. De fa. Prins uit Anna Paulowna bracht dezelfde variëteit naar Het gewas voor de warme kas Eucharis Amazonica werd door de fa. Berbee uit Lisse in sublieme kwaliteit getoond en de fa Van Tubergen uit Haarlem liet de fraaie Nerine hybride Ancilla zien. die nog niet ten doop was gehouden. De fa. Aartman uit Voorhout etaleerde hyacinten die in Duitsland in bloei waren getrokken. Gouden echtpaar in Voorschoten VOORSCHOTEN Morgen is het 50 jaar geleden dat Johannes M. W. Smid Alida van Os uit de Bethlehem- straat te Voorschoten elkaar het ja woord gaven. De bruid (73) en de bruidegom (bijna 75) zouden dikke boeken kunnen schrijven over hun be levenissen in die 50-jaar. Vooral de eerste tijd van hun huwelijk, toen de heer Smid jaren onder de wapenen moest blijven, was het vanzelfsprekend financieel een moeilijke tijd. De brui degom herinnert zich nog heel goed dat de soldij 85 centen per dag be droeg en dat, toen er een baby kwam, dit niet vijf centen werd verhoogd. Het echtpaar komt oorspronkelijk uit Rotterdam. In 1938 verhuisde het naar Leiden en van 1947 af is het woonachtig Voorschoten. De heer en mevrouw Smid kregen een zoon en een dochter, die gehuwd zijn. Ze hebben acht klein kinderen en een achterkleinkind. Het echtpaar is tamelijk vitaal. De heer Smid heeft zijn leven lang hard gewerkt in diverse bedrijven. Sa men met zijn vrouw verzamelt hij kope ren voorwerpen, die in hun huiskamer pronk staan. De bruid begon met deze verzameling reeds als veertienjarig meis je. Het echtpaar heeft veel familie en vrienden. Voor hen zal er een receptie worden gegeven, a.s. zaterdag van 3 tot 6 „De Werf" te Voorschoten. Spreekbeurt in Valkenburg VALKENBURG De heer A. F. van Beusekom uit Culemburg hoopt donder dag om 8 uur in zaal De Vries een spreekbeurt te vervullen voor de Her- vormd-Gereformeerde Evangelisatie. VOORSCHOTEN Verschenen is het door de gemeente uitgegeven I procenten (tussen haakjes de cijfers voor „Onderwijs- en scholenrapport". De bedoeling van het rapport is inzicht te (3g^ ^^ger 39 7 (66,5)" te verkrijgen in de toekomstige behoefte aan onderwijsvoorzieningen en scholen, indien mogelijk gesplitst naar richting (openbaar, protestants- christelijk en rooms-katholiek). den gezien aangezien de praktijk wellicht behoefte zal doen gev-alen aan andere voorzieningen. De afwijkingen tussen prognose van thans en werkelijk gevoelde behoeften van later kunnen de volgende redenen hebben: In de eerste plaat: kan de bouw van ;n ander woningtype van invloed zijn op de gezinssamenstelling. Verder zal het automatisme van de lager-onderwijswet 1920, wanneer een bepaalde bevolkings groep het gewenst vindt te komen tot de stichting van een bijzondere school, er toe leiden, dat de noodzakelijke inwilli ging van een verzoek repercussies heeft aanzien van de totale prognose. Ten slotte moest bij het maken van een prog nose van de bevolkingstoeneming van de leeftijdsopbouw van veronderstellingen worden uitgegaan. Een basis-gegeven, dat enigermate houvast geeft, ontbreekt ech ter, daar de toekomstig 1 bewoners veelal van elders komen. Bijna 1000 kleuters Het rapport leert, dat op 1 december 1963 696 kinderen kleuteronderwijs ont vingen; voor wat betreft openbaar, prot.- IJMUIDEN In de afgelopen week was de haring in de IJmuider hallen voor de zoveelste maal de meest voorkomende vissoort. Er werden 17.000 kisten aangevoerd. Hiervan kwamen 11.000 kisten voor rekening van de treilers. De prijs viel ondanks deze fikse aanvoer niet tegen. Al leen de partijen van mindere kwaliteit werden naar de vismeelfabriek ver wezen. Vooral sommige spanvissers boekten een prachtige besomming. WJ IS BUITEU KEWUS.U'JUEEF VEEL BLOED De meeste haring werd in de omge ving van het Gallopervuurschip gevan gen. De aanvoer had nog groter kun nen zijn als het weer in het begin van de week beter was geweest Toen kon er bijna niet worden gevist maar de meeste schepen hebben .adien hun schade behoorlijk ingehaald. Ook voor het begin van de komende week moet op een grote haringaanvoer worden ge rekend. De schelvis werd van de tweede plaats verdrongen door de schoL Het verschil was minimaal 2800 kisten schol tegen 3700 kisten schelvis. Ondanks de ze vooruitgang op de lijst was het voor de schol niet zo'n best resultaat want in de voorgaande weken werd veel meer van deze vissoort aangevoerd. De prijs bleef de hele week op een vaanvaardbaar peil staan maar daar de aanvoer per schip gemiddeld een stuk lager lag moest men met min dere besommingen genoegen nemen. De schelvis die lange tijd vaste tweede was, heeft dus een belangrijke veer moeten laten. De eerste dagen leek er voor deze vissoort nog geen vuiltje aan de licht te zijn maar aan het eind van de week was de aanvoer bijna nihil Het gevolg was, dat de prijzen' sterk opliepen. Aan deze teleurstellende gang van zaken zal het slechte weer in de noordelijke contreien niet vreemd zijn geweest. De koolvis was met 3100 kisten bij zonder goed vertegenwoordigd. De aan had echter een zeer onregelmatig verloop. Donderdag bijvoorbeeld schitter de deze vissoort door afwezigheid. De prijs liet niets te wensen over en kwam voor de grote witte steeds boven de f 200. De gul en kabeljauw waren met in totaal 650 kisten vrij schars met als gevolg hoge prijzen, die vrijwel geen in zinking vertoonden. De 700 kisten wijting trokken meer belangstelling dan in weken het geval was. Nu de schelvis enigszins verstek liet gaan. profiteerde ook deze vissoort van de stevige vraag. Op sommige da gen ging de gestripte wijting bij de eer ste afslag voor meer dan veertig gul den per kist van de hand. Het slech te weer oefende ook een ongunstige in vloed uit op de tongvisserij. Men voer de slechts 51.000 kilo aan. De prijs steeg niet noemenswaardig, alleen vrijdag was de tong 1 met een notering van bijna een tientje per ki lo behoorlijk aan de prijs. Opmerkelijk was de zeer geringe aanvoer van ma kreel: slechts 50 kisten. De conserven- fabrieken kwamen dan ook bijna niet aan bod, ze wachten gelaten op bete re tijden. IJMUIDEN De haringvisserij in de omgeving van het Gallopervuurschip le verde weer redelijke resultaten op. Ook de spanvissers waren behoorlijk op dreef De treilers meldden trekken van 20 tot 50 kantjes. Sommige vaartuigen konden een dagvangst van tegen de 200 kantjes oergen. In de Noord ging het even eens naar wens met als meest voorko mende vissoorten schelvis en koolvis Na lange tijd konden ook de tongvissers betere prestaties op hun naam schrijven aan de westkant van de Silverpitt werd' vooral m nachtelijke uren goed ge vangen met als gemiddelde 80 kilo tong en een mand of acht andere vis. hoofd- zakeliik kleine schol Onder de Neder landse kust ging het deze visserij min der slecht dan de laatste weken, maar het hield nog niet over. Wat er wa» Aan de IJmuider markt verschenen 104 vaartuigen. Zij zorgden voor aanvoer van 9100 kisten vis, waa 840 kisten schelvis, 50 kisten radio, 250 kisten wijting, 280 kisten gul en kabel jauw, 380 kisten koolvis, 4300 kisten haring, 1900 kisten makreel, 95 kisten tarbot, 45 kisten hake, 90 kisten rog en vleet, 450 kisten diversen, 520 stuks stijve kabeljauw en 26.000 kilo tong. Vandaag aan de markt. Voor de IJmuider dinsdagmarkt meld den zich onder meer de KW 71 met de KW 179 met 10, de IJM 60 met 50, de IJM 66 met 55. de IJM 65 met 60, de IJM 67 met 25, de KW 100 met 36, de KW 194 met 41, de KW 161 met 50, de LJM 204 met 46, de KW 180 met 70, de KW met 59, de KW 165 met 76, de KW 132 met 76, de IJM 45 met 51, de KW 116 met 54, de IJM 211 met 320,, de KW 115 36, de KW 196 met 81, de KW 213 met 54, de WKD 2 met 140, de KW 222 met 110, de KW 221 met 82, de KW 57 met 43, de KW 117 met 100, de IJM 221 met 350 en de VL 112 Bets en Gerda met 510 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 120 kisten schelvis, 60 kisten diversen 1200 kisten treilharing, 1800 kisten span- haring, 100 kisten schol en 1500 kilo tong. Drukte. De IJmuider machinefabriek H. Zwart heeft de laatste jaren aan drukte geen gebrek. Men bouwde een groot aantal kotters voor Belgische rekening. Deze voldeden zo goed dat een jaar geleden de opdracht afkwam voor de bouw van een treiler. Deze is in de gestelde tijd gereed gekomen en overgedragen aan de rederij Cattoor en Demeester in Zee- brugge. De nieuwste aanwinst van de Belgische treilervloot is Atlas gedoont en zal voornamelijk de visserij in de IJs landse wateren bedrijven, In de lente van 1965 hoopt het IJmuider bedrijf tweede treiler voor Zeebrugge af te le veren, waardoor het totaal van de laat ste jaren op 34 komt Subsidie*. Onlangs is een rapport verschenen var de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling waarin uit voerige aandacht wordt besteed aan at subsidiepolitiek voor de visserij in ver schillende Europese landen. Over Belsië wordt onder meer opgemerkt dat het grootste gedeelte van de investeringen in de vloot door de overheid worden ge steund. Het rentepercentage voor lenin gen kan door de overheid worden laagd van 6.5 tot 3.5 percent Od die manier worden de exploitatiekosten te ruggebracht. Het rapport noemt het strekken van leningen voor de bouw van vissersschepen aanvaardbaar. In de lagere rente zit echter een element subsidie dat binnen 5 jaar moet worden beëindigd. De steun voor de modernisering vaartuigen en de experimenten nieuw vistuig had een beperkt en s_ fiek karakter. Bij de Belgische reders bestond voor deze subsidies weinig be langstelling. In 1959 werd een subsidii ingevoerd om de aanvoerprijzen te sta biliseren. Hij is bedoeld om het schil tussen afslag- en de minimumprijs te overbruggen. In het begin werden deze kosten volledig door de overheid gedragen, sinds 1960 bedraagt de bijdrage 75 percent. Zij zal geleidelijk geheel worden opgeheven. In 1962 bedroeg de bijdrage bijna 6 miljoen francs. België kreeg de aanbeveling deze vorm van subsidie binnen 10 jaar te beëindigen. De steun aan de visverwerkende in dustrie en aan de handel bestaat uii leningen aan voornamelijk kleinere be drijven om deze in staat te stellen zich te moderniseren. Deze leningen kunnen ook aan andere bedrijfstakken worden verstrekt. Het rapport heeft hiertegen geen bezwaar. Het doel van de slooppre- mies is de vernieuwing van de vloot te versnellen. Zij werden in 1962 vooi eerst verleend en bedragen maximaal 5000 francs per bruto registerton. Zij worden alleen verstrekt als een vaartuig wordt vervangen door een vaartuig wordt vervangen door nieuw schip. Tot en met augustus 1963 keerde men 7.5 miljoen francs aan sloop- premies uit Gemiddeld bedroeg de steun 10 percent van de nieuwbouwkosten. Aanbevolen wordt deze subsidies binnen 5 jaar te beëindigen. 279 e j. Ten aanzie- vr 1 het lager onderwijs bedragen deze cijfers (per 16 januari 1964) 520, 793 en 773, in percentages 24,9. 37. Het aantal leerlingen, dat in 1963 ulo-onderwijs ontving bedroeg aan de openbare uloschool 1°2, aan de christe lijke uloschool 199 en aan de r.k. ulo school 199, totaal 590. Om de toekomstige behoefte aan onder wijsvoorzieningen te kunnen peilen, moet met de thans vaststaam 3 en als basisge gevens functionerende cijfers rekening worden gehouden. Toch zal in dat geval slechts van een rognose snrake kunnen zijn, omdat niet te voorzi-ne factoren een rol kunnen spelen ten aanzien van de uit eindelijke uitkomst Zo is de verwachting van het aantal in woners op 31 december 1964 17.700. op 31 december 1970 21.3 j. en o 31 december 1974 24.012. In geval van een. herziening van de gemeentegrens kunnen de ge noemde getallen met 2000 worden ver minderd. De beh .efte od zichzelf geno- men is bii een be* :ld bevolkinestotaal vrij concreet Onzekere factoren Onontbeerlijk voor het - .'krijgen een inzicht in de oehoe'te zijn echter ook gegevens ten aanzien van de leeftiidseo- oouw van de be .lking in de toekomst dan voornamelijk van de groep van 0 en met 20-jargien. K'-t aantal onzeker» factoren is hier van dien leen een moeilijkheid s ceze ODbouw t© benaderen. Als basis hiervoor zij 1 gi tallen van de 0 tot en m 20-jarigen ten opzichte van de totale bevolk'ng jaren 1951 t/m 1962. Het >rdt in het ge- me°"terapp«. verantwoord geacht hier van uit te gaan. In pr. '.enten uitgedrukt vormt de groe 1 - t/~i 20-jarigen ln Voor schoten 43,65 van de bevolking, ln Ne derland 39,59 De indeling Voorschotense bevolking ..aar kerkelijke gezindte was aan de hand van de volks telling op 31 me. 1960: r 38.2%, 30,3 geref. 12,9%, overige kerken 3,3 en „geen" 15,3 Landelijk be droegen deze :ijfers resp. *0.44 28,27%. 9,32 3,63 en 18.34 Noodvoorzieningen Aan de hand van de v.rzamelde gege vens concludeert het gemeenterapport, dat de behoefte aan lokalen voor het kleuteronderwijs tijdel-, zal uitgaan bo ven die, wanneer de leeftijdsopbouw var de bevolking, speciaal van de groep var 0 t/m 20-jarigen van Voorschoten, zich meer aanpast aan de landelijke. Dit houdt in, dat de tijdelijke extra behoefte dient te'worden gedekt door de oprichting van noodvoorzieningen. Ditzelfde doet zich aldus de prognose ook voor ten aanzien van het lager on derwijs. Wat betreft he1. uitgebreid lager onderwijs: in Voorschoten valt neming van de belangstelling voor het ulo-onderwijs te constateren. Bij 25.800 inwoners wordt het aantal leerlingen op ulo-scholen als volgt ge raamd (tussen haakjes de cijfers var 1961): openbare ulo-school 360 (180) christelijke ulo-school 330 (165), T.k. ulo school 380 (190), totaal 1070 (535). Onder het hoofd „Samenstelling van dt bevolking, die de belangstelling voor he' voorbereidend hoger- en miolelbaar on derwijs beinvloedt" wordt het resultaat vermeld van het onderzoek naar de ml- lieusamenstelling. Deze cijfers luiden ln Gezien de sedert 1960 gerealiseerde 1 ningbouw wordt het reëel geacht, van de stelling uit gaan, dat er nog een ver schuiving heeft plaats gehad naar de ho gere en middelbare milieus. Het rapport concludeert onder meer, it in Voorschoten geen mogelijkheden bestaan om te komen tot de oprichting en instandhouding van een buitengewoon lagere school en van een lagere techni sche school. De Mogelijkheden tot het rea liseren, zij het op de lange duur, van bepaalde schooltypen van hoger- en mid delbaar onderwijs wordt onderkend. Voorschotense kopers gemeeiitewoningen in raadszaal ontvangen VOORSCHOTEN De nieuwe eige naren van een 24 voormalige woning wetwoningen zijn gisteravond in de raadzaal van Voorschoten onthaald. Ze kregen een ernstig woordje mee van de oude huisbaas, burgemeester L. de Kool van Voorschoten. De oude wet van 1930, opgepoetst on 8 februari 1961, waardoor de mogelijk heid bestond gemeentelijk woningbezit over te doen aan de bewoners, is in de gemeente Voorschoten aan de praktijk getoetst Ambtelijke molens lijken traag te draaien en dat ik ook nodig, aldus de burgemeester. Het verkrijgen van een eigen woning kan een groot sociaal goed zijn. Men moet echter nagaan of de be woner wel in een woningwetwoning past. Ter voorkoming van speculaties mag het inkomen niet te hoog zijn, het mag ook weer niet te laag zijn. Verheugd Het gemeentelijk woningbezit telt thans ongeveer 1000 woningen en in eerste instantie lijkt het aantal van 24 kopers niet hoog, maar in ogenschouw nemend dat vele woningen beslist niet voor verkoop in aanmerking komen, zoals woonetages enz., is het gemeente bestuur toch verheugd over dit eerste aantal, waarvan de akte passeerde op 26 oktober j.l. Er bestaat voor het kopen van wonin gen een bepaalde drempelvrees, vervolg de de burgemeester, en dat is begrijpe lijk. Ieder is vrij om te kopen of niet te Kopen. Waak over uw eigendom, zoals Iedere normale eigenaar waakt over zijn bezit, besloot de burgemeester. Hij overhandigde tot slot als symbool van de felicitaties van het gemeentebe stuur het echtpaar H. Zonneveld-Ouwer- kerk een pot met een vaste plant. Alle dames kregen bij het vertrek een zelfde feestgeschenk. Bü deze feestelijke bijeen komst waren onder meer aanwezig de raadsleden, behalve de fractie van de P.v.dA, en hoofden van dienst van de gemeente. Tunnelbouw in Voorschoten DEN HAAG. Aan de N.V. Neder landse Spoorwegen te Utrecht hebben Ged. Staten meegedeeld, dat kan worden ingestemd met de wijze van uitvoering van de plannen voor het maken van een tunnel in de Horstlaan ln Voorschoten onder de aan te leggen provinciale weg no. 16 bis en onder de spoorbaan Leiden 's-Gravenhage. Tevens hebben zij aan de N.V. verzocht, de plannen in nauw overleg met de Drovinciale waterstaat spoedig uit te voeren. SASSENHEIM De begroting 1965 sluit met een tekort van f 37.985,31, dat voorlopig wordt gedekt uit de saldireserve van de gewone dienst over vorige dienstjaren. Enerzijds blijken de financiële middelen niet toereikend om de steeds stijgende lasten te dekken, terwijl B. en W. bovendien in het onzekere verkeren omtrent de opvang van de financiële gevolgen van de rioolwaterzuiveringsinstallatie met bijbehorende rioleringswerken- De zuiveringinstallatie zal in 1965 vol ledig in bedrijf zün. De lasten worden geraamd od f 188 061.10: de opbrengst van de rioolbelasting zal naar raming f 59.000 bedragen. Het exploitatietekort bedraagt derhalve f 129 061.10. welk be drag als aanvullende uitkering uit het gemeentefonds wordt geraamd Het totaal van de zuivere uitgaven op de gewone dienst bedraagt f 2.357.611,68, dat der inkomsten f 2 319.626.37. Het batig saldo op de begroting voor het gasbe drijf bedraagt f 11.022.49. dat voor het waterbedrijf f 1.153.39: het nadelig saldo voor bet grondbedrijf bedraagt f 53.458.48 (in 1964 was dit f 28.589,17) ln 1965 zullen 484 woningen in het wo ningbedrijf zijn ondergebracht. Alle com plexen sluiten thans met een voordelig saldo, waarvan f 2.344.24 is ten gunste van de algemene dienst en f 24 422.57 wordt toegevoegd aan de reservefondsen. Het saldo van de reserves bedraagt per 31 december van dit jaar f 558 885.55, Het nadelig saldo voor het badbedrüf wordt begroot od f 12.302.65 (voor 1964 f 10.200.30). Bestedingsbeperking Woningen Door de bestedingsbeperking, aan de gemeentelijke overheid opgelegd, komt Sassenheim als gevolg van de bouw van de zuiveringsinstallatie in wel zeer bij zondere omstandigheden te verkeren Het is voor B. en W. de vraag of de in de ontwerp-begrotlngen geraamde kaoitaais- uitgaven wel in het komende iaar kun nen worden gedaan, om nog maar niet te spreken over de bouw van een gezond heidscentrum, het zwembad, de bouw van een instructiebad, zo mogeliik annex een gymnastieklokaal, voorzieningen aan het gasleldingnet in verband met de dis tributie van aardgas, aankooD van gron den ter realisering van het uitbreidings plan, het garanderen van een geldlening ter financiering van de bouw van een bejaardencentrum aan de Parklaan- de bouw van een 3-klassige kleuterschool, zodat mede uitvoering kan worden gege. ven aan het raadbesluit van 12 augustus 1964 tot stichting van een openbare kleu terschool. vervanging van de verlichting aan de Parklaan, voorzieningen aan de kamer van B. en W. en de leeskamer, aanleg der riolering aan de Hoofdstraat, van Wasbeekerlaan tot de Warmonder- dam. ontsluiting van het gemeentepark. Woningen Ter uitvoering van het uitbreidingsplan werden in het afgelopen jaar na moei zame onderhandelingen gronden in het oosten van ae gemeente aangekocht, waardoor de voortgang van de wonlng- douw weer voor enige jaren verzekerd la. De onderhandelingen over de grond ln plan West in de richting van de Teijlin- gerlaan waren minder succesvol, zodat hier de voortzetting van een langdurige onteigeningprocedure onvermijdelijk is. Ten aanzien van het woningtekort kan het volgende worden opgemerkt: de wachtlijst voor ongehnwden bleef con stant (1 okt. 1963 256; 1 nov. 1964 260), hetgeen betekent dat de normale aanwas van woningzoekenden kan worden opge vangen. Het woningcontingent 1963 (33 eengezinwonlngen) werd In hoofdzaak toegewezen aan gezinnen, die door ruim tegebrek of onbewoonbaarverklaring moesten verhulzen. Voornamelijk hier door, doch ook door woningverbeterin gen en door het gereedkomen van enige woningen zonder subsidie liep het aantal gehuwden van de wachtlijst terug van 279 tot 218. In aanmerking nemende dat de gesub sidieerde woningcontingenten voor 1963 en 1964 (82 eengezinswoningen) en een aantal premieflats achter het Konings- huys (hoofdzakelijk voor personeel van de plaatselijke bedrijven) in de loop van het begrotingsjaar gereed zullen komen, kunnen B. en W. het probleem van de woningnood in de naaste toekomst met gematigd optimisme tegemoet zien. Het blijft echter noodzaak alle mogelijkheden aan te wenden om deze tijdelijke voor uitgang te kunnen behouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11