Nieuwe leidse Courant Blanken in gevaar in Stanleystad Neo-nazisme steekt de kop weer op Parachutisten staan gereed Tyfoon eist 300 doden Vliegramp in Zweden eist 31 mensenlevens K.V.P. wil diensttijd van 18 maanden Twee - in - een - woning kan succes worden Hooge Huys Commentaar Zaterdag 21 november 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DlfMER Hoofdredacteur: Dr E OIEMEP CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh ia ghebleven mfin hert i" teghenipoet" Nevelig weer 3,35,- p.kw. 10,05, De Bilt verwacht t<H zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking, hier en daar mist, en plaatselijk wat motregen. Zwakke tot matige westelijke wind. Aan houdend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur), VJ Jjilachtendienst bozorcjing 18.00—.19.00 Jaar geleden werd Kennedy vermoord 22 NOVEMBER 1963. Washing ton lag onder een strakblauwe hemel te wachten op de rustige, bijna zomerse dag, die komen zou. President Kennedy was in Texas om stemmen te winnen voor de presidentsverkiezingen. Vandaag zou hij Dallas bezoeken. In de federale hoofdstad Wash ington viel niet veel te beleven. De ambtelijke molen maalde rus tig door. Maar daar in Dallas lag een geweer gereed. Een man overdacht voor de zoveelste maal, hoe hij het straks precies zou gaan doen. En om tien over half een rin kelde de telefoon van de pers dienst van het Witte Huis. De man met het geweer had toege slagen. Die stem uit Dallas zei: „De president is neergeschoten". De telexen op alle krantenbu- reaus tikten de schokkende woorden: „Kennedy zwaarge wond, wellicht dodelijk". Het was acht uur in de avond in Nederland, toen wij het hoor den. President Kennedy was ver moord. Dat is nu een jaar ge leden. In ons Zondagsblad heeft drs. G. Puchinger vandaag een beschouwing gewijd aan die dra matische gebeurtenissen in Dal las (Texas) en de gevolgen er van voor de hele wereld. MANILLA Een tyfoon heeft lionderden mensenlevens geëist en luizenden dakloos gemaakt in de Midden-Philippijnen. Er zyn nog geen definitieve cüfers •ver het aantal slachtoffers beschik baar, maar het aantal doden wordt >>p 300 en dat der daklozen op meer ïan 100.000 geschat. Het zwaarst scheen het noordoosten van et eiland Mindanao getroffen te zijn. De olitie schat daar het aantal doden in en enkele provincie op 100 tot 200. De tyfoon, die zich met een snelheid an 240 km per uur naar het noordwesten ewoog, baande zich gisteren verwoestend weg over de midden-eilanden en boog /olgens noordwaarts af naar het voor eiland, Luzon. Hij viel uiteen Luzon te treffen, maar het ardoostelijke gedeelte van dit eiland wel geteisterd door overstromingen n aardverschuiving. Hier werden nog doden geteld, t was de tweede tyfoonramp van dit De eerste tyfoon heeft in juni bijna mensenlevens geëist en een half mil- m dakloos gemaakt. BRUSSEL Wat zal het lot zijn van de bijna duizend blanken, ondet wie zich ook negentien Nederlanders en de Amerikaanse zendingsarts dr. Carlson zich bevinden, die als gijzelaars van de rebellen in Stanleystad worden vastgehouden? Zal der evolutionaire president Christoffel Gbenye zich op deze weerloze burgers wreken nu de soldaten van de Kongolese premier onder commando van Britse, Belgische en Nederlandse huurlingen door hetd ichte oerwoud het belangrijke bolwerk van der ebellen, Stanley- estad, steeds dichter naderen? Deze vragen houden de wereld in angstige spanning. Zal er een bloed bad in Stanleystad worden aange^ richt? Aan alle kanten wordt er gewerkt om nieuwe gruwelijke tonelen hart van Afrika te voorkomen. De Amerikaanse en Belgische regering hebben gezamenlijk een reddings- aktie op touw gezet. Amerikaanse legervliegtuigen vervoerden de laat ste dagen een 500 Belgische para chutisten met rode baretten naar het eiland Ascension. - Vandaar kunnen deze Belgische mi litairen, die al vaker reddend in Kongo zijn opgetreden en ook al in de laatste wereldoorlog van zich lieten horen, snel naar Stanleystad worden ver- Ergens in België houden nog enkele, honderden parachutisten zich gereed om aan deze sDektaculaire reddings actie deel te nemen. De centrale rege ring in LeoDoldstad is deze onverwach te krachtige militaire hulp niet on welkom. Officieel heeft ze echter ge waarschuwd dat de Amerikanen en Belgen niet zonder toestemming van haar tot een actie mogen overgaan. De Belgische en Amerikaanse regering, zo werd gisteren officieel in Brussel mee gedeeld. beschouwen het al* hun plicht de levens van hun onderdanen door een bijzondere actie te beschermen. Alle voorbereidende maatregelen zijn getrof fen, aldus deze mededeling, om een red dingsoperatie met «en zuiver humanitair karakter uit te voeren. Veiligheidsraad Zouden de levens van de blanken Stanleystad door deze grootscheepse actie mogelijk gered kunnen worden? De cretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, ziet weinig heil in deze onderne ming. Hg heeft de regering in Brussel duidelijk gemaakt dat zij beter ter be veiliging van haar onderdanen in Stan leystad de Veiligheidsraad kan inschake len. maar aoor de ervaring wils geworden ziet de Belgische regering meer h het inzetten van de parachutisten. Oe Thant meent echter, dat door de gezamenlijke Engels-Amerikaanse en ook Britse actie (het eiland Ascension is Brits) de vrede van de wereld in gevaar is ge bracht. Hij wil daarom op eigen gezag de Veiligheidsraad bijeen roepen. De regering in Londen staat achter de Belgisch-Amerikaanse plannen. „Dit ii een menslievende actie", luidde het of ficiële commentaar in Londen. Intussen wordt ook, terwijl de opmars naar Stanleystad vordert, langs andei wegen geprobeerd de blanken te redden. Zo heeft de Belgische minister van bui tenlandse zaken Paul Ilenri Spaak de leider van de rebellen Gbenye gevraagd een internationale groep van het Rode Bij een recente legeroefening ergens in de Sowjetunie werd deze foto gemaakt. Russische militairen trainen met een tank achtige raket-lanceerinrichting. De mannen zijn gekleed in spe ciale kleding, die hen enigszins tegen de gevolgen van een atoomaanval kan beschermen. Kruis Stanleystad binnen te laten om de blanken te evacueren. Spaak heeft echter nog geen antwoord op zijn verzoek ontvangen. Ook het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft de rebellen benaderd en om onderhandelingen gevraagd over het vrijlaten van de Amerikaanse onderda nen. De rebellenleider is op dit verzoek ingegaan. Vanmorgen om tien uur zou de Ame rikaanse ambassadeur in Nairobi, Wil liam Attwood, op een afgesproken plaats het gesprek met de vertegenwoordigers van Gbenye beginnen. Het zal een zeer moeilijk gesprek zijn want de rebellen zgn zeer fel op de Amerikanen en Bel gen, omdat het zonneklaar is dat Amerika en België premier Tsjombe in zjjn actie tegen de opstandelingen militair hebben gesteund. Dat is dan ook de reden waar om zo gevreesd wordt voor het leven van de blanke gijzelaars. Radio Stanleystad heeft vanmorgen boodschappen omgeroepen van de Bel gische en Amerikaanse consuls, die zich in deze stad bevinden, waarin zij hun regeringen dringend verzochten de mili taire hulp aan de Kongolese regering onmiddellijk te staken. Zij verzekerden, dat alle Belgische en Amerikaanse onderdanen in Stanleystad nog in leven zijn en ook zullen blijven, als de militaire hulp aan Leopoldstad on middellijk wordt stopgezet. Voorts dienen de regeringen alles in het werk te stellen, dat de regering-Tsjombe de strijd staakt en voor alles een einde maakt aan de bombardementen op Stanleystad. HOOFTSTRAAT 88, ALPHEN a/d RIJN Vijf minuten voor de landing ANGELHOLM „Ik hing ongeveer een half uur met mijn hoofd omlaag en mlin mond vol met aarde in mijn veiligheidsgordel voordat ik verlost werd". Dit vertelde een van de twaalf overlevenden van de ramp met het Zweedse vliegtuig, dat gisteravond neergestort nadat het bij de landing een elektriciteitskabel geraakt had. 31 mensen kwamen om. Dr. Ulf Nicolausson vanaf zijn zie kenhuisbed: „Voor de landing maakten wij zoals gebruikelijk onze veilig- heidsgordels vast. Plotseling scJ de grond op mij af te komen. Ineens zag ik een geweldige steekvlam. Het volgende ogenblik hing ik omgekeerd in mijn stoel. Ik kon mij niet losmaken maar verloor niet het bewustzijn. Rond mij hingen nog verscheidene me zo. Wij probeerden elkaar te troosten. De stewardess, mejuffrouw Hoffsten was geweldig. Zij zat ook vast. maar wist iedereen op te monteren" Mejuffrouw Louise Hoffsten en dt dere stewardess behoren tot de levenden. Na de bovenleiding geraakt te hebben stortte de Convair bij de spoorbaan neer De vleugels en twee motoren werden al- gerukt en vlogen in brand. De romp ploegde een diepe voor en kwam on run kop en gedeeltelijk verwrongen tot stil stand. De mensen die op dat ogenblik in An- gelholm met een grote oefening van ae organisatie bescherming burgerbevolking bezig waren stonden sooedig voor dt grimmige werkelijkheid. Vrijstelling voor derde broeder T~)EN HAAG De Katholieke Volks partij wil de duur van de eerste oefening van dienstplichtigen op acht tien maanden gesteld zien. Ze acht het ongewenst, mede gezien de ontwikke lingen op dit gebied in de omringende landen, dat nog veertig procent van de Nederlandse dienstplichtigen momen teel langer dan achttien maanden De partij wil verder dat aan dienst plichtigen een vergoeding wordt toege kend welke in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon Verder acht de partij de tijd gekomen voor een regeling van de rechtspositie van dienst plichtigen beneden de rang van tweedt luitenant. Deze drie zijn de voornaamste zaken uit een rapport dat een speciaal aange stelde commissie van de KVP aan hel dagelijks bestuur heeft uitgebracht. In het rapport wordt ook gesproken over andere zaken. Nu in verband met het „doorwerken" van de geboortengolf in de nabije toekomst het vrijstellingsge- bied wellicht wat ruimer gehanteerd kan worden wil de commissie een eerste pj riteit verleend zien aan de vrijstelling van de derde broeder, een zaak waar al jarenlang door de KVP is gepleit. Verder wordt in het rapport een lans gebroken voor het zoeken van een juist evenwicht tussen de gezinsbeiangen de militair en de belangen van de mili taire dienst, in het bijzonder bij het over- plaatsingsbeleid. De commissie meent, dat de minister van defensie jaarlijks moet kunnen beschikken over een eigen woningcontingent. De rapporteurs hebben ook dacht gevestigd op de noodzakelijkheid van goede interne verhoudingen binn« de krijgsmacht van hoog tot 'aag en ve goede verhoudingen naar buiten. Ze stel len dat in de gehele samenleving ói vattingen over de intermenselijke houdingen gedurende de laatste dec sterk veranderd zijn. Ook in de krijgs macht dienen deze veranderde opvattin gen een duidelijke gestalte te krijgen, zulks uiteraard met handhaving va noodzakelijke tucht en erkenning de nodige hiërarchie. Een van hen vertelde: „Het eerste wat wij zagen toen wij het vliegtuig binnen kwamen was een vrouw die daar gillend hing. Wij hebben er twaalf a vijftien m uitgehaald. Ik wist niet hoeveel Geen van de twaalf overlevenden, der wie een meisje van tien Jabr. ls ernstig gewond. Van de 39 passagiers den er twintig in Halmstadt het vliegtuig verlaten. Maar van de landing in Halm stadt moest vanwege het slechte weer worden afgezien. Het is de ergste luchtramp welke ooit in Zweden plaats vond. Onder de doden bevinden zich de 39-jarige gezagvoerder Bertil Hakansson en zijn tweede piloot. Het toestel behoorde toe aan Linjeflyg, Vandaag is in New York de Verraza no-brug over de Hud son geopend. De brug, die ge noemd is naar een Franse zee vaarder en die bijna een mil jard gulden heeft gekost, bevat twaalf rijbanen. Het middelste overspanningsgedeelte is bijna 1300 meter long, dat is ruim 150 meter langer dan de Golden Gatebrug in Californië. de binnenlandse dochteronderneming van de S.A.S. Om 21.10 nur had de piloot ge meld dat hu de bakens van het vliegveld kon zien. Vijf minuten later stortte het toestel neer Noordhollands water 20 procent duurder BLOEMENDAAL Het Provinciaal waterleidingbedrijf van Noordholland zal met ingang van 1 januari de tarieven, die sedert 1 januari 1958 ongewijzigd zijn gebleven,- met circa 20 pc verho gen. Dit betreft het verbruik V3fcr water maar ook het gebruik van het 5 300 ha grote recreatiegebied. De tarietirverho- ging zal waarschijnlijk f180.000 opbren gen. Ministeriële belangstelling: Binnenkort zal in Oss worden begonnen met de bouw van nieuw type woning: de zogenaamde twee-in-één-woning. Uitgangspun ten bij dit plan zijn: het creëren van woningen met toekomstwaarde het leveren van de grootst moge lijke bijdrage tot leniging van de woningnood. De minister van volks huisvesting en bouwnijverheid heeft veel belangstelling voor dit initiatief van het gemeentebestuur van Oss en mede dank zij zijn medewerking zul len er vijftig van dergelijke wonin gen in uitvoering genomen kunnen worden. Twee-in-éen-woningen zijn royale een gezinswoningen. die vooralsnog uit twee wooneenheden bestaan. De toekomstige eigenaar-bewoner moet zich verbinden tweede woon eenheid gedurende bij voorbeeld vijf jaar te verhuren aan een overleg met het gemeentebestuur ge- koz enechtpaar. De gemeente verplicht zich dit gezin na verloop van die termijn andere woonruimte aan te bieden. Daar- dient de eigenaar-bewoner het pand tot eengezinshuis te verbouwen. Bij ae opzet is er rekening mee gehouden dat deze verbouwing zeer eenvoudig te ver wezenlijken is. Op deze wijze krijgt de eigenaar-bewoner in de eerste jaren een verlichting van financiële lasten door de huur die hij ontvangt; na verbouwing beschikt hij over een ruime eengezins woning. De twee-in-één-wonlngen wijken in gunstige zin af van de vroegere duplex- ioningen. die wegens een te beperkte nhoud geen ideale oplossing konden bieden. Het gemeentebestuur van Oss had begin dit jaar vijf plaatselijke archi tecten verzocht een ontwerp te maken Uit de ingezonden plannen is het ont werp gekozen van de architecten J. Pe- terse en P. C. van Licrop te Oss voor een van 375 kubieke meter en het ont werp van architect Jef Molenaar te Oss een huis van 418 kubieke meter. Van deze twee typen zijn plannen 48, respectie- Voor de financiële opzet ls overleg ge pleegd met de stichting „De eigen wo ning" te Eindhoven. De stichtinsskosten voor deze huizen vEiriëren van ongeveer f 41.000 tot ongeveer f 45.000. hoofdza kelijk doordat de grondprijzen, die in de- bedragen zijn begrepen, niet voor woningen gelijk zijn. Het ligt in de be doeling dat de gemeente hypothecaire geldleningen verstrekt tegen hetzelfde rentepercentage als waarvoor de ge meente het geld leent. Met het ..Hvoo- theekfonds" te Eindhoven is overleg gaande om de woningcm door dit orgaai :egen kostprijs aan gegadigden te latei verkopen. A NDERS dan het geval is met het dagbladwezen, dat bestaat uit vrije en vrij opgerichte zelfstandige ondernemingen, berust ten onzent het radio- en televisiebestel op door de overheid verleende concessies. Dat komt door het schaars beschikbaar zijn van apparatuur en uitzendmoge- lijkheid. Men moet dit altijd stipt in de ge dachten houden wanneer men de po sitie van de overheid tegenover deze onderscheidene publiciteitsmiddelen overweegt. De overheid heeft een bijzondere verantwoordelijkheid met betrekking tot radio en televisie. Die verantwoordelijkheid is er voor de overheid ook voor wat betreft de gevolgen van haar beleid. Neem het vraagstuk van de reclame in de tele visie, waarover dan deze week het rapport van de dusgenaamde pacifi catiecommissie is verschenen. Bij de bepaling van haar beleid zal de over heid mede moeten bedenken welke van dat beleid de gevolgen zullen zijn. Gevolgen óók met betrekking tot de pers. Want al heeft de overheid dan met de pers in engere zin geen be moeienis. in wijdere zin mag zij, juist ook als overheid, tegenover het zijn en het welzijn van de pers geens zins onverschillig staan. Dat zij dat ook niet wenst te doen heeft trou wens onze regering bij herhaling be toogd. De wereld van de pers is naar haar aard een gevoelige en een gespan nen wereld: dat brengen de om standigheden nu eenmaal met zich. Men reageert er snel en fel; men heeft er de ogen open en is klaar wakker. Hoe wakker men is, heeft ook deze week wel bewezen. De toezending van het rapport der pacificatiecommissie aan de Tweede Kamer had de minister van o. k. en w. vergezeld doen gaan van een brief, waarin de bewindsman zich bij nauwkeurige lezing in allerlei op zichten op de vlakte blijkt te hon den. De regering beraadt zich nog, aldus de strekking. Echter, onder deze voorbehouden was er in de brief van de minister één dat een extra accent kreeg, en wel voor wat betrof het voorstel van de pacifica- tiecommissic om de reclame in de televisie te laten lopen over het dagbladwezen, dat immers in deze over de nodige ervaring beschikt. De minister behoudt zich ten deze, als ln andere opzichten, zijn stand punt voor niet minder en niet Dat de belangstelling van de pers in deze op scherp staat, ls begrijpelijk. In zijn geestelijk en maatschappelijk geschakeerde dagbladpers heeft ons volk een rijk bezit. Hoe men ook moge denken over reclame in de televisie onze overtuiging is dat de meerderheid van ons volk er niet om staat te dringen zeker is dat bij de afweging van de belangen ten deze het behoud van een onafhanke lijke geestelijk en maatschappelijk geschakeerde pers beslissend moet meewegen. Ei1 is deze week snel en fel gerea geerd tegen wat nog een voorbehoud bleek. Het had deze goede zijde dat de regering die zich trouwens al enkele malen verheugend positief had uitgelaten nog eens weer het belang van deze zaak onder de aan dacht is gebracht. Want ai is haar bemoeienis met de pers dan niet zo rechtstreeks als met radio en tele visie, haar verantwoordelijkheid in wiidere zin zal haar. mogen wij ver wachten. des te scherper voor de geest staan. Gisteravond omstreeks half acht is de eerpont Dordrecht van de Provinciale stoombootdiensten bij dikke mist op de Oosthavendam van de veerhaven in Krui- ningen gevaren. De sleepboot Tijgerhaai slaagde er omstreeks elf uur in de pont lot te trekken. De Dordrecht heeft schade an de schroef opgelopen. Grootse orgeldemonstratie in HOTEL NOORDZEE boulevard 72. katwijk aan zee van 21 t/m 28 november de gehele dag en avond, behalve zondag MOSSEL VERSTEEGE zoutmanstraat 53 d den haag telefoon 070-323995 Bond van Verzetsstrijders: BRUSSEL/BONN, De internationale bond van verzetsstrijders heeft op congres in een motie gewaarschuwd tegen het heropleven van het natio- naal-socialisme. In de motie wordt voorts op de Bondsrepubliek een dringend beroep gedaan de verjaringstermijn van misdaden, bedreven in de laatste wereldoorlog te verlengen De bond is van mening dat verjaring van de straf fen alleen het neo-nazisme in de hand werkt. Zoals bekend, heeft de West- duitse regering aangekondigd de verjaringstermijn van oorlogsmisdaden niet te verlengen. Wel heeft zij nogmaals de regeringen van de landen die door de Duitsers bezet zijn geweest, opgeroepen binnen de kortst mogelijke tijd nieuwe bewijzen voor Nazi-misdaden ter beschikking te stellen van het Cen trale bureau m Ludwigsburg. In mei 1965 zullen dergelijke misdaden verjaren en verlenging van de verjaringstermijn is grondwettelijk niet mogelijk De bond van verzetsstrijders heeft na bestudering van een aantal rapporten de conclusie getrokken, dat nationaal-socialistische organisaties nog steeds be staan in alle delen van de wereld en met name in Duitsland, Oostenrijk, Japan, Z",d-Amerika door middel van doorgaans clandestiene cellen Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken deelde gisteren nog mee dat er geen disciplinaire acties zullen worden ondernomen tegen de 53-jarieé Theo Sovecke, die een hoge functie had bij de politie van Wiesbaden Savecke zou in de Tweede Wereldoorlog medeplichtig zijn geweest aan de' exceiitip van Tft3*n minidopio ,'a.iri.iiMi. 4..geen bewijzen z"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1