Nog twee man medeplichtig S.P.D. gaat nu ook een schaduw-kabinet vormen R. Marjolin voor lan -Erhard pli Ta een. doafce Verkeerde geslachtsnaam DUET II AA ff Brits MLF-voorstel stuit op Nederlands verzet Kosygin wil nauwere banden met Amerika VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 Ontvoering in kist ROME De Italiaanse politie heeft gisteren bekendgemaakt dat er nog twee Egyptenaren betrokken zijn in de „bijna-ontvoering" van de Isra ëliër Massoed Loek, alias Josef Da- han, die zolas bekend geketend in een kist als diplomatieke vracht naar Cairo zou worden verzonden. Dit is de jongste onthulling in het duistere mysterie van de „man-in-de-kist"- af faire. De twee Egyptenaren zijn echter nog op vrije voeten. Zij zouden in de verwar ring op het vliegveld Fiumicio, waar het incident zich afspeelde, zich uit de voeten hebben weten te maken. De twee andere medeplichtigen, functiona rissen van de Egyptische ambassade, zijn naar Cairo vertrokken. Massoed Loek. die tegen de politie ver klaard heeft door de Egyptenaren ge dwongen te zijn voor hen te spioneren, wordt nog verhoord. De politie wil we ten in hoeverre hij in de spionagezaak verwikkeld is. Bij een huiszoeking in de woning van Loek heeft de politie een gewone spionage-uitrusting gevon- den. Ook vond zij een gouden zegelring i die een verborgen vakje had, waarin i cyaankali verborgen was. De kist, waarin Loek gezeten heeft, is voor een chemisch onderzoek naar het politielaboratorium overgebracht. Ge tracht wordt bewijzen te vinden of er meerdere malen iemand op een derge lijke manier naar het buitenland is ge transporteerd. Volgens een eerder ge- 1 daan onderzoek van de politie staat dit i wel zo goed als vast. Blijkens een verhoor van de chauffeur die de kist naar het vliegveld gebracht had, is wel vaker een verzoek gedaan om „zware kisten" naar het vliegveld te transporteren. Grootscheepse operatie in Zuid-Vietnam Geen communist te zien SAIGON De woensdag ten noord westen van Saigon ingezette „grootste helikopteroperatie van de strijd in Zuid- Vietnam" heeft nog niet veel resultaat opgeleverd. De met 115 hefschroefvlieg- tuigen naar dit gebied gevlogen 7000 Zuidvietnamese militairen zijn er nage noeg geen communist tegengekomen. Dt Amerikaanse adviseur bij het derde le- gerkorps van Zuid-Vietnam, kolonel Wil son, achtte het niet waarschijnlijk dat I het tot gevechten op grote schaal komt, aangezien de Vietcongrebellen blijkbaar bijtijds uit het operatiegebied zijn weg- getrokken. Slechts twee verdwaalde op standelingen liepen in de armen va- J~ Zuidvietnamese troepenmacht. BONN Het is voorwaar geen wonder, dat na hun stem- y -w y bussuccessen bij gemeenteraads- in Karlsruhe verkiezingen in vijf Westduitse deelstaten de sociaal-democra- (Van onze correspondent in Bonn) ten in de Bondsrepubliek eind van In navolging van Britse Labourpartij Partijcongres deze maand met gematigd optimis me naar hun laatste gewone partij congres vóór de algemene verkie zingen van het volgend jaar in Karlsruhe zullen gaan. Hoewel de socialisten verstandig ge noeg zijn om niet te vroeg te juichen, het toch wel duidelijk, dat zij op 19 september 1965 een grote kans hebben de Christelijk-Demokratische Unie te verslaan en als grootste politieke par tij uit de stembus te komen. Dat de S.P.D. in de Bondsdag de absolute meerderheid zal behalen, zoals dr. Adenauers C.D.U. in 1957, wordt alge meen betwijfeld. Of zij in 1965 de regering zal mogen vormen, zal dus afhangen van de vraag, of de liberalen misschien met haar een coalitie willen aangaan. ja! ik heb ze altijd bij me in m'n tasje (vandaag even nieuwe wybertjes halen bij de apotheker of de drogist) De S.P.D.-leiding gaat er in ieder ge-1 val van uit, dat de partij na 19 septem ber 1965 voor het eerst sinds 1949 de regering van de Bondsrepubliek zal moe ten samenstellen. Zij voert derhalve de verkiezingscampagne ook voor het eerst sinds 1949 naar het voorbeeld van de Britse Labourpartij met een „schaduw-kabinet". De S.P.D. wil op het partijcongres in Karlsruhe die mannen en vrouwen voorstellen, die ingeval van een sociaal-democratische stembusover winning de Westduitse regering zullen De „S.P.D.-regering" zal in ieder geval worden geleid door partijvoorzitter Willy Brandt, thans burgemeester van West- Berlijn. Volgens vele sociaal-democrati sche waarnemers is dit niet de beste oplossing van het kanseliersprobleem, maar het is te laat om er nog iets aan te veranderen. De populariteit van Willy Brandt is ook onder de socialisten enigs zins gedaald. Velen geloven, dat de S.P.D.-fraktieleider in de Bondsdag, Fritz Erler, een bekwamere S.D.P.-kanselier van West-Duitsland zal zijn. PROF. ERHARD Wat dit betreft verkeert de S.P.D. in dezelfde situatie als de C.D.U^-C.S.U. Na de eenjarige regerings-perlode van prof. Ludwig Erhard zijn vele christen-demo- kraten tot de conclusie gekomen, dat de vroegere minister van economische zaken en vader van het „Wirtschaftswunder" toch niet de ideale opvolger van dr Konrad Adenauer is. Het is echter te laat om de C.D.U.-C.S.U. verkiezings-campag- ne niet meer op prof. Erhard af te stemmen. Wie er verder in de S.P.D.-regering zitting zullen nemen is officieel nog ge heim, omdat Willy Brandt zijn ministers zelf wil uitkiezen. Speculaties zijn echter niet van de lucht. Zo is het zeker, dat fraktieleider Erler minister van buiten landse zaken zal worden. Als minister van defensie zal de senator voor binnen landse zaken van de stadstaat Hamburg, Helmut Schmidt, naar Bonn komen, waar hij als lid van de Bondsdag en van de commissie voor defensieaangelegenheden van het parlement jarenlang heeft ge werkt. Zeker schijnt ook te zijn de benoeming van prof. Schellenberg tot minister van arbeid, van de Berlijnse senator prof. Schiller tot minister van economische zaken, van de voorzitter van de Bouw vakarbeidersbond, Georg Leber, to- mi- BONN Robert Marjolin, vice- president van de Europese com missie, heeft gisteren verklaard dat hü, in weerwil van de kritiek, waardering heeft voor het plan- Erhard, „dat het mogelijk moet maken een eerste fase op de weg naar politieke eenheid te doorlo pen". Men zegt van deze voorstel len, aldus Marjolin, dat zij onvol doende z^jn, maar zjj zjjn een be gin en dat is het essentiële ervan. De Europese federatie zal niet op één dag tot stand komen, en de Duitse voorstellen hebben volgens hem de vferdienste realistisch te zjjn. Men mag niet vergeten, aldus Marjolin, dat de eenwordingen die de geschiedenis heeft gekend, een bescheiden begin had den en dat in elk geval een lange wor dingsperiode nodig was. Zo is bijv. het stadium van een statenbond tijdens het welk alle besluiten met algemene stem men genomen moeten worden, bijna overal nodig gebleken. De bijeenkomsten -van staatshoofden en minister van buitenl. zaken en defen sie zouden het in eerste instantie moge lijk moeten maken gemeenschappelijke houdingen vast te stellen. De gedachte aan een raad van advies, die onder tot taak zou hebben voorstellen te doen voor een verdrag dat de Europese poli tieke eenheid tot stand brengt, schijnt me, aldus Marjolin, in overeenstemming te zijn met de gegeven situatie en belof ten in te houden voor belangrijke vorde- ringen. Marjolin kwam logischerwijze tot deze uitspraak, nadat hij het gevaar had ge signaleerd van een onstabiele toestand in de gemeenschap, die gekenmerkt wordt door het naast elkaar bestaan van twee reeksen besluiten: enerzijds is de ge meenschap bezig definitief tot stand te komen (douane-unie, landbouwpolitiek, vestigingsrecht, concurrentie enz.), an derzijds bestaat er nog steeds een Europa met nationale economische politiek op het gebied van openbare financiën, kre diet, politiek, wisselkoersen enz. Als het waar is, dat Europa nog niet rijp is voor volledige integratie van zijn economische politiek, moet er toch ge dacht worden aan een tussenfase tussen eenvoudige samenwerking die onvol doende is en volledige integratie, die nog niet mogelijk is. Anti-De Gaulle stemming onder studenten straten van het Quartier Latin gemar cheerd. De demonstratie begon na een bijeenkomst die werd gehouden door de advocaat en voormalig uiterst rechtse afgevaardigde mr. Jean-Louis Tixier- Vignancourt. die zich kandidaat heeft gesteld voor de komende jaar te hou den presidentsverkiezingen. De demonstratie, die plaats had op het spitsuur toen de meeste Parijzenaars van hun werk naar huis terugkeerden, veroorzaakte veel verkeersopstoppingen. Er waren 2000 politiemannen op de been, maar zij kwamen niet tussenbeide toen de demonstranten en aanhangers ve Gaulle naar elkaar schreeuwden, ernstige ongeregeldheden kwam het niet Drie mijnwerkers behouden hoven sloten waren geweest in een mijn solburg honderd km ten zuiden Johannesburg zijn donderdag op eigen kracht naar boven gekomen. Door een brand warer. maandag 33 man op 100 meter c'iepte van de buitenwereld af gesloten. Tien mijnwerkers slaagden in de mijn te verlaten, vier lijken den geborgen. Men had de hoop op het terugvinden van de overigen al opgege ven omdat de mijngang met gas was gevuld. De drie overlevenden wisten ech ter aan het gas tc ontsnappen door langs een helling in de gang te klimmen. De Gaulle naar Jordanië PARIJS President De Gaulle heeft gisteren een uitnodiging van koning Hoessein voor een bezoek aan Jordanië in beginsel aanvaard. In een communiqué aan het einde van het driedaags bezoek van koning Hoes sein a£tn Frankrijk wordt gezegd, dat zo spoedig mogelijk onderhandelingen zullen beginnen over een overeenkomst inzake technische en culturele samen werking tussen Frankrijk en Jordanië. sigaren uitzonderlijk goed! Vroeger kon op verschillende ma- inschrijven, maar desondanks een nieren een samengestelde ge- heel eenvoudige en enkelvoudige slachtsnaam worden verworven. Om naam draagt. (Waarom zouden we te beginnen konden de brutaalsten zijn naam hier noemen?). Hij mag bij het aangeven van een geboorte dat gerust doen en niemand kan hem zonder blikken of blozen beweren dat beletten zijn giro- of telefoonnummer zij bijv. De Jong van Leeuwenburgh onder die naam te doen registreren, heetten, maar helaas geen papieren waardoor een en ander zelfs een tik- bezaten. Was controle op die bewe- keltje officieel begint te lijken. Het ring mogelijk, dan ging het grapje voeren van een verkeerde geslachts helaas niet op. is op zichzelf i ook niet strafbaar, be- gemeenten waar halve wanneer ie- men nogal goedge- WC mand van het be- lovig was cn de W WrW_/MM voegde gezag een dubbele naam van valse naam wordt de man die al zo- EWW^T1 WW opgegeven, of wan- veel jaren in het "N MJ\W neer een verkeerde dorp woonde in het m^mmnaam is gebruikt als bevolkingsregister middel om oplich- inschreef. De min- ting te plegen, der brutalen gaven als voornamen Maar verder is het voeren van ver van de pasgeboren zoon bijv. Pieter keerde namen vrijelijk toegestaan en de Jong op, waarna later moeilijk er Is geen wet die dat verbiedt, uit de akte kon worden opgemaakt Hoe zou men ook kunnen? Eeuwen hoe de geslachtsnaam eigenlijk luid- lang hebben schrijvers, toneelspelers, de. Passieve medewerking van de artiesten cn kunstenaars zich van ambtenaar in kwestie was in deze pseudoniemen bediend en velen doen gevallen zo niet vereist, dan toch ge- dat nog steeds; een overheid die dat wenst. zou verbieden, zou zich volslagen be- Deze tweede mogelijkheid behoort Iachelijk maken. In de laatste oor- sedert 1 januari 1935 tot het verlc- j0g moesten dc pseudoniemen van den, dank zij de richtlijnen die bij schrijvers en artiesten weliswaar op het opmaken van de geboorte-akte het persoonsbewijs worden aangete- moetcn worden gevolgd. Door eerst kend. maar ik meen dat juist in die de geslachtsnaam te vermelden en tijd het aantal valse namen zó is deze te doen volgen door een kom- toegenomen, als nooit tevoren in on- ma, waarna de voornamen kunnen ze geschiedenis. worden neergeschreven, wordt voor- Voor het aannemen van een pseu- komen dat ook al zou een ge- doniem zijn twee belangrijke oorza- slachtsnaam als voornaam worden icn te noemen, één van maatschap- opgegeven op ongeoorloofde wijze pelijke en één van psychologische dubbele familienamen in elkaar wor- aard. Wanneer iemand er bijv. be den geflanst. lang bij heeft zijn ware naam te Voor mensen die van een beetje verbergen, of wanneer zijn naam hem show houden en zich graag anders of het publiek mishaagt of niet goed voordoen dan zij zijn, is dit echter in de oren klinkt, zal hij een pseu- geen enkel bezwaar. In Den Haag doniem kiezen. En wat voor sehrij- loopt een mijnheer rond (er zullen vers en artiesten geldt, geldt ook voor er wel meer zijn) die zichzelf altijd t. Zo democratisch is Nederland wel! zeer nadrukkelijk bij een dubbele Nu nog iets over naamsverande- naam noemt, zijn brieven daarmee ringen in de Bijbel, ondertekent en zich bij alle mogelijke gelegenheden onder die naam laat (Nadruk verboden). H. PétUlon. WEHNER Of de S.P.D.-vlce-voorzitter Herbert Wehner in een regering-Brandt zitting zal nemen, is nog onzeker. Hij heeft een communistisch verleden. Als hij een por tefeuille zal gaan beheren, zal het ver moedelijk die voor Duitse zaken (het z.g. „hereniging ministerie") zijn. Onzeker is ook de toekomstige positie an prof. Carlo Schmidt, thans vice-pre sident van de Bondsdag. Misschien zal hij dr. Eugen Gerstenmaier (C.D.U.) op volgen als president, maar als hij minis ter wordt, zal hij vermoedelijk de porte feuille van wetenschapsbevordering krij gen. Andere namen die men in Bonn hoort noemen zijn die van prof. Arndt dr. Heinemann (vroeger C.D.U.) de portefeuille van justitie, vac Bleiss voor verkeer en waterstaat. Wenzel Jaksch voor vluchtelingenzaken, Schmitt-Vockenhausen voor binnen landse zaken, van Alfred Kubel vooi landbouw, visserij en boswezen en var Annemarie Renger 'de vroegere secreta- dr. Kurt Schumacher) tot ir- nister van volksgezondheid. Of al deze socialisten ook inderdaad minister zullen worden, hangt af van de raag of de S.P.D. alleen zal kunnen regeren, of een coalitie zal moeten aan gaan. Als het een coalitie met de christen democraten wordt (wat velen voor hef waarschijnlijkst houden), dan zal onge de helft van de departementen door socialisten en de andere helft door C.D.U.'ers worden bezet. Prof. Tissot v. Patot aanvaardt ambt VU AMSTERDAM. Prof. dr. p- T: ot van Patot, benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de Vrije Universi teit in de economische faculteit voor het onderwijs in de verv erseconomie een •e leerstoel heeft vanmiddag zijn ambt aanvaard door het uitspreken van rede getiteld „enkele beschouwingen _r motieven en doeleinden van coördi- natiepolitiek". 1911 jjüPI BB ran de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam en is sinds 1948 belast met de^ leiding In zijn inaugurale oratie gaf prof. Tissot van Patot de taak aan der vervoerseco- nomie met betrekking tot de beweegre denen en de doeleinden van de regeling der mededinging tussen de vervoerstak ken. Als motieven tot regeling noemde hij: de mededinging tast de duurzaam heid der openbare vervoersvoorziening aan en verzwakt de positie van vervoers ondernemingen, die steun moeten bieden aan andere bedrijfstakken. Motief kan ook zijn de uit structurele factoren - eiende onevenwichtigheid tussen iaanbod. irvoerseconomie dient, aldus de hoogleraar, met het oog op de komende Europese vervoerspolitiek U onderzoeken in welke mate deze struc tuurverschijnselen een zekere regeling der mededinging noodzakelijk maken. Televisiedebatten over publikaties van herv. synode In de loop van de vorige week heeft de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk haar antwoord gepubli ceerd op reacties die haar eertijds ver schenen rapport inzake de kernwapenen heeft opgeroepen. Zondag 22 november a.s. zal Erik Bos- huijzen van het Ikor een tweetal politici, belijdende leden van de Hervormde Kerk naar hun mening vragen over dit ..Woord en Wederwoord". Het zijn H. Kikkert, c.h. en drs. H. M. Franssen, soc. Het programma wordt uitgezonden om 18.05 uur over de zender Hilversum I. Op dinsdagavond 24 oktober om 10.10 uur zal via het tweede televisienet onder auspiciën van Ikor en Convent SB Opspraak". Dr. J. M. de Jong, dr. H. M. Kuitert, gereformeerd studentenpredikant en Fedde Schurer zullen hem van repliek dienen. spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart TA IIA de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotion - bestemd HAARTABAC werkt verfrissend en voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. opwekkend. De individuele geur accentueert het HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcircu- gevoel goed verzorgd te zijn. latie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roos- HAARTABAC in de doserende flacon vorming en hoofdjeuk. 3,75 5,95 Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U hét Parlementaire NAV O-conferentie PARIJS Op het politieke de bat in de parlementaire NAVO- conferentie zijn gisteren zowel van Nederlandse als van Westduitse zijde ernstige bedenkingen geuit tegen de denkbeelden van de nieu we Britse labourregering ten aan zien van een NAVO-kernmacht onder gemeenschappelijk beheer. Vice-voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Jager, waarschuwde tij dens het debat dat zijn land niet akkoord kunnen gaan met de huidige plannen. - een groep schepen met gemengde bemanning, uitgerust met polarisraketten, als die vloot zou worden overschaduwd door een zuiver nationale bijdrage Britse kernwapens. De Nederlandse KVP-afgevaardigde Duynstee, een bekend voorstander van de MLF, betreurde in dit verband dat er de laatste weken duidelijk pogingen worden gedaan om het eventuele deel van de Bondsrepubliek in gemeenschappelijke kernmacht zo klein mogelijk te houden. Hij stelde dat de grote NAVO-partners min of meer evenredige bijdragen zouden moeten leveren als men tot een bevredigende oplossing van liet vraagstuk der kern bewapening in de Atlantische we wilde komen. Verdeeldheid Duynstee's en Jagers verklaringen ren reacties op een uiteenzetting van ue; Britse afgevaardigde. Lord Listowel, die als labounvoordvoerder de Amerikaanse i MLF-plannen verwierp. Listowel ver klaarde aan de Amerikaanse voorsteller te twijfelen, omdat een vloot van op pervlakteschepen. uitgerust met raketten, geen essentiële bijdrage levert en omdat dit plan voorts politieke verdeeldheid in de NAVO dreigt te zaaien. De labourwoordvoerder zei dat de nieuwe Britse regering daarentegen be reid zal zijn Britse kernwapens in een gemeenschappelijke Britse strijdmacht in te brengen, als andere landen (de VS en eventueel Frankrijk) bereid waren een evenredige bijdrage te leveren. De Brit deed op dit punt van zijn rede een drin gend beroep op zijn Franse collega's aan de overzijde van de conferentietafel om in ieder geval met eigen voorstellen te komen, als ze zich niet met de Britse denkbeelden zouden kunnen verenigen. De Franse generaal Bilotte had, als Gaullistisch woordvoerder, weinig ian de discussie bij te dragen. Het vatte het Franse verzet tegen de huidige MLF-plannen als volgt samen: bij de oprichting van de NAVO in 1949 heeft men stilzwijgend erkend, dat de verantwoordelijke instanties >r de gemeenschappelijke defensie Washington zetelen. De MLF zou deze toestand alleen maar voor onbepaalde tijd bezegelen. Daarmee kon Frankrijk niet instemmen. Hitler-generaals Intussen heeft de Oostduitse minister an buitenlandse zaken, Lothar Bolz, gis teren een beroep gedaan op het Ameri kaanse volk niet toe te staan dat „de Hitlergeneraals van Bonn" in het bezit komen van kernwapens en door middel de MLF het recht krijgen te beslis- over het gebruik ervan. In een spraak tot het Duitse parlement zei 1 „Het is de hoogste tijd om te voorkc dat aan deze machten, waarvan de nietiging tijdens de oorlog tegen Hitier het leven van zo vele Amerikanen heeft gekost, de volledige controle over level i dood wordt gegeven". Chroesjtsjef nog op de kalender MOSKOU De Russen die op 17 april 1965 hun kalenderblaadje afscheuren zullen tot hun verbazing een portret van Chroesjtsjef en een van zijn uit latingen zien. De inhoud van de kalen der, die in Moskou wordt verkocht, is waarschijnlijk ontsnapt aan de aan dacht de- autoriteiten die onmiddellijk na het aftreden van de premier zijn portretten lieten verwijderen. Chroesj tsjef, thans zeventig jaar, is op 17 april jarig. Bondsdaglid pleit voor amnestie MüNCHEN Een Westduits liberaal parlementslid heeft gepleit voor algeme ne amnestie voor oorlogsmisdadigers. Aan de „dubbele moraal voor overwin naar en overwonnene" moet volgens hem maar eens een eind komen. De man die dit in een interview in het rechtse blad „Deutsche National- und Soldatenzeitung" zei, is Otto Eisenmann, afgevaardigde in de bondsdag voor de Westduitse vrije democraten. Er was volgens hem in Duitsland genoeg aan zelfbeschuldiging en zelfvervolging gedaan. Alle Erndere landen hadden na de oorlog algemene amnesties afgekondigd en „per slot van rekening is Duitsland niet de enige aanstichter van de Tweede "Wereldoor log", zo zei Eisenmann. Vooral op gebied van handel Afbetaling van oorlogsschuld MOSKOU De Russische eerste minister Kosygin heeft tegenover de 92 Amerikaanse zakenlieden, die donderdagochtend door hem in I De 25-jarige Marvin Holleman uit Houston, Texas, heeft gisteren vanaf de Brooklynbrug te New York van een hoog te van 48 meter een duik genomen in de East Ri ver. Nadat Marvin door een politieboot werd op gepikt verklaarde hij dat zijn enige klacht was „een beetje pijn in de rug". I Een reehtbank in Mel bourne heeft aan de 50- jarige Nederlandse emi grante, mevrouw Anna Scholtens een schadever goeding van 40.000 gul den toegewezen. Het geld moet worden betaald door haar ex-vriend die zijn belofte met haar te zullen trouwen niet is nagekomen. I De Beierse staatsmunt zal een gouden herinne ringsmedaille aan John F. Kennedy slaan. Een 11- jarig meisje had een an dere manier bedacht om de president te herden ken. Zij heeft een bank rekening met rnim 5000 gulden geopend en ver volgens per stencil de Beierse schoolkinderen om bijdragen gevraagd voor bloemen voor het graf van de vermoorde president die over precies twee dagen een jaar ge leden door moorde naarshand het leven liet. De politie heeft echter opdracht gekregen de re kening te sluiten omdat voor deze inzameling geen toestemming was gegeven. I Don Siro Tovani uit het Italiaanse dorpje La Upezia, wil meedoen aan het jaarlijkse muziekfesti val te Rome. Tovani die priester is, is van plan een zelf geeompeneerde rock 'n roll song op het festival te brengen. Don Siro heeft zijn lied ge schreven aan het kleine harmonium van zijn pa rochiekerk in La Upezia. Het lied heet La mia stel- la (mijn ster). I Precies 104 bedrijven hebben er voor gezorgd, dat gistermiddag pre cies een jaar nadat het hoofdkantoor in Utrecht in gebruik kon worden genomen een kostbaar tapijt aan de n.v. Van Gend en Loos kon wor den overgedragen. De 104 bedrijven zijn zakenrela ties van deze grote trans portonderneming. Zij brachten door bemidde ling van de Stichting kunst en bedrijf een be drag van ruim 7000 bij een voor een wandtapijt voor de kantine van het nieuwe gebouw. Het wandtapijt is ontworpen door de schilder Geni Pe ter uit Blaricum. het Kremlin zijn ontvangen, ver klaard dat het beginsel van een vreedzame internationale samen leving een plechtanker der Russi sche buitenlandse politiek blijft. Enkele der zakenlieden, die de ont vangst van bijna twee uur hebben bijge woond, verklaarden dat Kosygin een toe spraak van ongeveer veertag minuten heeft gehouden. Zij verklaarden met na druk slechts weinig hiervan te kunnen weergeven en volstonden min of meer met de mededeling dat zij het door Ko sygin aangevoerde „bijzonder bemoedi gend" achtten voor de toekomst der Ame rikaans-Russische betrekkingen. De zakenlieden gaven nog wel te ken nen dat Kosygin het noodzakelijk had geacht dat zich een geest van weder zijds vertrouwen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie zou ontwikke len. De Sow jet-premier had zich ook uit gesproken voor Amerikaans-Russische uitvoering van wetenschappelijke onder nemingen. SCHULD De Russische regeringsleider had ook gezegd dat hy bereid is tot een gebaar van goede wil, b.v. in de vorm van een min of meer zinnebeeldige afbetaling op een oude Sowjet-schuld aan de Verenig de Staten. Het betreft hier de Russische schuld voor de levering, in de Tweede Wereldoorlog, van Amerikaanse goede ren aan de Sowjetunie op basis van de bepalingen der Leen- en Pachtwet. Deze schuld is door de Verenigde Staten p een gegeven tijdstip op achthonderd miljoen dollar begroot, doch dit bedrag is later door Amerika verlaagd. Het be- staan van deze schuld is een der voor naamste hinderpalen voor de ontwikke ling der Amerikaans-Russische handels-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9