Witte droom Gouden vakantieketen voor en door toeristisch Europa Ontslagen brigadier in ongelijk gesteld lljjek Negentiende Eurotel in Spa Toelichting Wereldomroep gelukkig met zender op Bonaire 7 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 Ook Nederland krijgt superluxe trekpleister SPA. De Europese Hilton, aan nemer dr. Gennaro Vanzo (50) uit Bolzano, glimlachte trots toen hij zei: „dit wordt de nieuwste schakel aan mijn gouden vakantieketen." Naast zijn zes luxueuze hotels, de zeven in aan bouw en de vijf op papier kon hij gis teren de bouw van zijn negentiende Eurotel bekendmaken Belgie's toeristische trekpleister bij uitstek, de badplaats Spa. koos hij uit voor zijn nieuwste tien mil joen gulden kostende schakel: een superluxe hotel met 120 apparte menten. restaurants bars, ontspan- AMSTERDAM De inmiddels ont slagen Amsterdamse brigadier van po litie B. Bonneveld heeft de drie bij het ambtenarengerecht in Amsterdam te gen de burgemeester van de hoofdstad en de hoofdcommissaris van politie aangespannen zaken, waarbij het on der meer ging om de vraag of de bur gemeester van Amsterdam een uit spraak van de Centrale raad van beroep in Utrecht naast zich neer heeft gelegd en of de zenuwziekte van de heer Bonneveld een gevolg is geweest van zijn dienstbetrekking, verloren. Zoals bekend is. kreeg de heer Bonne veld het eind 1961 aan de stok met zijn chef. Het begon met het bevorderingsbe- leid. omdat brigadier Bonneveld meende te zijn gepasseerd voor bevordering tot adjudant. Het ambtenarengerecht wees zijn klacht af, maar de Centrale raad van Beroep stelde hem in zoverre ln het gelijk j dat de burgemeester als hoofd van de politie werd opgedragen brigadier Bonne- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li s! U UI? Zd.-Limb. get Kopenhagen h.fc Madrid Mallorca Lissabon windstil 0 -1 10 5 10 0.1 0 ?U22e Kruiswoord-puzzel •eld opnieuw voor de functie van adju dant in beschouwing te nemen. Het ambtenarengerecht verklaarde, de klacht van de heer Bonneveld ongegrond, de burgemeester deze opdracht naast zich heeft neergelegd, omdat volgens het ambtenarengerecht de burgemeester terieel aan die opdracht wel uitvoering heeft gegeven. Hoewel die pas uit de contramemorie van de burgemeester deze zaak is gebleken, hetgeen het amb tenarengerecht „zonder enige twijfel als ln gebreke blijven" aanmerkte, heeft het gerecht overwogen, dat de burgemeester na de uitspraak door de centrale raad beroep de heer Bonneveld wel degelijk opnieuw in beschouwing heeft genomen voor bevordering tot adjudant. Geen schade De uitslag was voor hem evenwel gunstig en daarvan werd ook geen mede deling aan de heer Bonneveld gedaan Deze nalatigheid wordt in de uitspraak van het ambtenarengerecht als een gebreke blijven aangemerkt. Voorzov de klacht van de heer Bonneveld wel gegrond zou zijn wat het formele aspect betreft 'het achterwege blijven van mededeling aan de betrokkene), tt het ambtenarengerecht dat de heer Bon neveld daarvan geen schade heeft ge leden die naar de strekking van de wet daarvoor in aanmerking komt. De heer Bonneveld had 1000 gulden voor elke dag geëist. De klacht legen de hoofdcommissaris van politie, die Bonneveld ongeschikt voor de dienst verklaarde, nadat hij al geruime tijd zenuwziek thuis was, klaarde het ambtenarengerecht niet inkèlljk. omdat met deze ongeschikt heidsverklaring voor de heer Bonne geen belangen werden geschaad Het slechts een inleiding tot de pensioen keuringsprocedure. Zoals bekend is. werd de heer Bonne veld ziekt nadat hij een twistgesprek zijn chef had gehad, die het hem. na pas veel later bleek, had kwalijk genomen, dat hij geregeld kritiek uitte op de vrij willige politie. Nieuwe burgemeester voor Ermelo DEN HAAG Met ingang van 1 de cember is benoemd tot burgemeester Ermelo de heer H. J. Langman, thans burgemeester van Zelhem Gld). De heer Langman. die 58 jaar is. is sinds 1946 burgemeester van Zelhem. Hij is her vormd en lid van de CHU. PERSONALIA In de vacature wijlen lr. N. J A van Keulen, is benoemd tot mrecteui van het landbouwonderwijs bij nei ministerie van landbouw en visserU tr P. van de Schan». Benoemd tot adjunct-Inspecteur nij verheidsonderwijs in vaste dienst bij o. k en w.: G. H. F. Snijders. (Van een onzer verslaggevers) ningszalen, bowling- en tennisbanen zwembad en saunabad en super markt. F.n het is dc in Rotterdam gevestigde N.V. Eurotel Benelux die het gigantische project gaat uitvoeren. Lange tijd Is over het project gespro- in en onderhandeld. Drie Jaar geleden nog had de heer H. Brand, directeur van Eurotel Benelux, vergevorderde plannen om een gelijksoortig luxe hotel ln de dui nen van het Zeeuwse Vrouwenpolder te bouwen, maar die plannen zijn nooit doorgegaan: het project Spa kwam er voor in de plaats. En wat Vrouwenpolder nu al had kunnen hebben, krijgt Spa nu najaar 1966 als de bouw. die volgend voorjaar begint, tenminste volgens plan verloopt. We hebben in Zeeland heel wat moei lijkheden gehad, zegt de heer Brand. Eerst met de gemeente, toen met de provincie die vond dat we het streek plan Walcheren doorkruisten (het hotel zou midden in het Middelburgse water wingebied komen te liggen). De meeste Droblemen konden echter worden opge lost: we konden gaan bouwen. Maar toen kwam het rijk: een jaar geleden hebben we om een bouwvergunning gevraagd, maar tot nu toe hebben we daar niets op gehoord, aldus de heer Brand. Jammer voor Zeeland, dat zegt de heer Brand een eerste klas toeristische attractie had kunnen krijgen een hotel ook met 120 appartementen en dezelfde luxe als het Eurotel Spa. Niet voorgoed De plannen in Zeeland zijn echter niet voorgoed van de baan. aldus de heer Brand. Als we alsnog goedkeuring kun nen krijgen en verder niemand bezwaren heeft, beginnen we toch nog. Maar. voegde hij er tegelijk bij, dit is voor Euro tel Benelux zeker geen kwestie van leven en dood. We kijken al geruime tijd ïaar een andere geschikte plaats ln Nederland. Niet aan de kust. daar zijn de seizoenen te kort Een bezwaar, dat ook voor Vrouwen polder geldt We zijn er dan ook niet zo rouwig om dat de plannen hier niet zijn doorgegaan, aldus de directeur. Wat wij willen in 'n plaats, die behalve 's zomers ook in de wintermaanden flink bezoek krijgt. Een plaats dus met wat cultureel leven, zoals Spa. Idee Hotelmagnaat en multimiljonair Gen- aro Vanzo zegt: „We hopen ook ln Ne derland nog eens te kunnen beginnen Daar willen wii de volgende schakel in de keten van hotels ln Europa. Een gou den keten", lacht hij. „want met al onze hotels hebben wij geweldige successen geboekt" Het idee van de Italiaanse aannemer (Advertentie) Kantoor EUROTEL BENELUX N.V. ZOMERHOFSTRAAT 62 ROTTERDAM Telefoon 010-249980 is aangeslagen. Het was ook een apart idee. Want zijn Eurotels werden geen gewone hotels. Zodra hii met bouwen begon, bood hü die appartementen te koop aan. Voor dertle tot tachtig mille kon iedereen dc eigenaar worden van een appartement, bestaande uit een grote woon-eetkamer (met vertikaal ln e wand verdwijnende bedden en tafels), een badkamer, een keuken, een hal en een balkon (alleen de duurste eenheden hebben een extra slaapka- En is het contract eenmaal getekend, dan is hij gelijk ook mede-eigenaar van het hotel, waarvan hii de exploitatie echter overdraagt aan de Eurotelorga- nisatie. ZcggenschaD hierin bliift taü houden totdat een uit de kopers ge vormde raad toezicht houdt. Verhuurd De organisatie zorgt ervoor dat de ap partementen zoveel mogelijk aan toeris ten worden verhuurd, tenzij de koper er zelf in wil trekken. Aan het eind van het jaar krijgt de eigenaar van een ap partement dan een aandeel in de winst, ia een aantal jaren tot acht procent kan oplopen. Bovendien ontvangt de ko per ten minste twee Eurotelpaspoorten, •mee hij tegen reducties van twintig tot vijftig procent ook gebruik kan ma ai van andere Eurotels. Gennaro Vanzo zegt: „Wij hebben de hotels de grond uit gestampt. Zes zijn u klaar. Italië. Oostenrijk, Zwitser land, Duitsland en Spanje en ruim tien zijn in aanbouw of staan nog op papier. En nu al hebben we meer dan 1400 mede eigenaren. Financieel is de onderneming kerngezond." Dat kan ook haast nlej anders, zegt [j, onze hotels liggen in de drukst be zochte toeristenstreken en zijn Iedere :r vol, terwijl ook ln de rest van het jaar een goede bezetting wordt geboekt. dc kopers betekent dat hoge win sten. want de appartementen worden ver huurd van dertig tot honderd gulden per dag. Uitbreiding Na de successen met de eerste hotels Is Gennaro Vanzo van plan zijn keten uit te breiden. In heel Europa wil hij zijn Eurotels. maar ook daarbuiten. Plannen zijn er al voor Israël, Canada, Marokko. Zuld-Afrika cn zelfs voor de Bahama- eilandcn. SI. Nederland krijgt er ook een. Beslist, zegt hij, al hebben we daar nogal wat moeilijkheden gehad. Maar zodra het rijk goedkeuring geeft, gaan we bouwen. Dan misschien niet 'n Vrouwenpolder. toch ln elk geval elders. Aanhoudend zacht DE BILT Westelijke winden ble ven in de afgelopen nacht zachte lucht naar cms land aanvoeren, waarin plaat selijk mist ontstond. Nederland bevindt zich nog steeds aan de rand van een hogedrukgebied, dat zijn centrum bo tten Frankrijk heeft. Ten noorden van Schotland is een volgende oceaansto ring aangekomen, die overigens niet veel activiteit vertoont. Deze storing zal naar Scandinavië trekken. Daar mede zal weer iets vochtiger lucht naar ons land komen, waardoor hier en daar wat motregen kan vallen. De neerslag zal overigens van weinig be tekenis zijn. Het zachte en tamelijk nevelige weer blijft aanhouden. ZON EN MAAN Zaterdag 21 november: zon op 8.10, on der 16.42; maan op 18.13, onder 10.23. Donderdag 26 november: laatste kwar tier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 november: 3.58 v.m.; 16.08 n.m. uommeniaar Voor het eerst op middengolf rpuSSEN zijn reizen naar Bonn en Parijs door heeft minister Luns nog tijd gevonden om gisteravond laat in een extra uitzending van de Avro- televsie de kijkers toelichting te geven op het doel van zijn vele besprekingen met buitenlandse ambtgenoten. Veel nieuws kon de minister niet mededelen, hoezeer drs. Hoogendijk ook trachtte hem op zijn woorden van vroeger en nu te vangen. De minister legde er de nadruk op dat de beleids- wisselingen in Duitsland en Engeland noch de bestendiging van het Ameri kaanse beleid de houding van Neder land in de buitenlandse politiek doen veranderen. Over de Britse plannen inzake de MLF wilde minister Luns niet anders zeggen dan dat zij nog niet „panklaar" zijn: daarom heeft, hij ze met de Amerikaanse minister Rusk ook slechts in theorie aangeroerd. Wa de afzijdigheid van Frankrijk betreft dc deur blijft open staan voor de Franse deelneming. Nederland heeft nog geen beslissing genomen betreffende deel neming aan de multilaterale kernmacht; de bewindsman ontkende verschillen van mening binnen het kabinet: er ia nog niet eens over gesproken. Wat de plannen van Erhard aangaat, deze worden door de Nederlandse regering bestudeerd maar een uitspraak erover zal moeten wachten op overleg binnen de E.E.G. met name over het landbouwbeleid. Voorts blijft minister Luns streven naar eensgezindheid tus sen de Beneluxlanden: vooroverleg tussen de drie ministers van buiten landse zaken zou wenselijk en niet onmogelijk zijn. Als gewoonlijk antwoordde minister Luns vlot en omstandig op de hem gestelde vragen, zonder al te veel te zeggen, zich politiek houdende aan algemene toelichting. In de Avro-uitzending tuimelde men gisteravond overigens van veel zotter nijen naar de diepe ernst met een heel aardig filmpje over ouderwetse en moderne monumentkunst in Nederland daar tussendoor. Hierbij werd het standbeeld als een verstekeling in het stadsbeeld te kijk gezet. De zotternijen deden zich voor in de klucht „paard eet hoed" een smakelijk hapje voor degenen die een paar uur willen lachen. Met een ganse nasleep van zwijgende figuranten maakten de diverse acteurs en actrices zoveel kabaal, dat horen en zien af en toe verging. Guus Oster ia nu niet direct een kluchtspeler, maar de rol van de vervolgde bruidegom ging hem toch aardig af. Het fraaist kwam Adèle Bloemendaal als de malle barones naar voren: dergelijk overtrokken komedie spel ligt haar uitstekend. Ook Bob Verstraete stond zijn mannetje als de lustige domme schoonpapa. Zoals dat bij de klucht wordt getolereerd waren de decors voor een groot deel geschil derd, hetgeen de blijken van onecht heid nog eens aandikten. De ernst vond men in een korte Franse film, gemaakt bij de begrafenis van president Kennedy nu bijna een jaar geleden. Wij konden weer eens de artistieke Franse opvatting ran film kunst bewonderen: veel gevoel voor details en opnamen uit onverwachte hoeken gemaakt, waardoor het gehele gebeuren een mystieke sfeer kreeg. Zes miljoen kijkers in een jaar erbij In iets minder dan één jaar is het totaal aantal televisietoestellen In ge heel Europa met 6 miljoen toegenomen. Er zijn nu, ln oost en west tezamen, 61.5 miljoen toestellen ln gebruik. Het aantal televisiezenders (steun- zenders inbegrepen) steeg met 537 tot een totaal van 3158. De rtuigorde van de voornaamste televisielanden in ons werelddeel ziet er nu als volgt uit: 1 Engeland met 13.1 miljoen in gebruik zijnde televisietoe stellen, 2 de Sowjetunie met 11.5 mil joen, 3 West-Duitsland met 9.5 miljoen, 4 Frankrijk met 4,5 miljoen, 6 Oost- Duitsland met 2.8, 7 Tsjechoslowakije met 2. 8 en 9 Nederland en Zweden elk met 1.9 miljoen, 10 Polen met 1.8, 11 België met 1.5, 12 Spanje met 1.1, 13 Denemarken met 1 en 14 Oostenrijk met 0.6 miljoen toestellen. Nederland Is alzo dit Jaar Ingehaald door Tsjechoslowakije en trekt nu nek aan nek met Zweden op naar de 2 miljoen. Horizontaal: 1. voegwoord. 3 vaar tuig. 6. groente. 9. lidwoord (Fr»„ 10 zij de van het voorhoofd. 12. voedsel. 13 gerieflijkheid. 15 gemeente in Drente. 17. korte degen. 19. buiging. 21 jaarlijk se aanvulling van paarden voor de krijgsdienst. 25. tevens. 26. optelling. 27. leeuwebekachtige plant. 31. hogepriester te Silo. 32. boom. 34 vaartuig. 36 verf stof. 38. voedsel. 39. lijst. 41 munt in Nederland (afk.). 42. tam, 43. doorweekt. 44. landtong. Vertikaal: 1. wiersoort. 2 verdriet. 3 zwemvogel. 4. water in N.-Brabant, 5. voertuig. 7. gemeente in Groningen. 8. bijrivier van de Rhóne. 10. vertelling. 11 overzetvaartuig, 14 gemeente in Overijs sel. 16. gemeente in N .Brabant, 18 bij woord. 20 hiiswerktuig. 22 bijwoo'd. 23 gevangenis. 24 badplaats in Du'tsland. 28. grassoort. 29 rivier in Italië, 30. praalziek, 31 profeet. 33. badplaats in Z. Frankrijk. 34. zoon van Noach. 35. bos god. 36. Voorzetstel, 37. gravure, 40 foei. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. boer. 4. sander. 9. adé. 10. gat. 11. ora. 12. Rennes. 14. omen. 15. Don. 16. gom. 17. Aa. 19. gelaten. 22. nap. 21 gem. 25. Lek. 27. regelet. 30. te, 32 ten. 33. rot 35. pats. 37. Geleen. 39. ere 40. ten. 41 rei. 42. kanton, 43 lens. Vertikaal: 1 barkan. 2. ode. 3- eend. 4 sas. 5. at. 6. Dommel. 7. ere. 8. rang, 10. genegen. 13. nog, 14. ooit 16. Game ren. 18. aar. 20. lel. 21. net. 23. Petten. 26. kennis. 28 ges. 29. tol. 31. spek. 34. tere, 36. ara, 37. gen, 38. een, 40. To. Daar zitten we nu tegenover elkaar, allebei met het verdriet diep weggesloten. Tot nu toe heb ik aan niets anders kunnen denken dan aan Bert. Eindeloos ben ik steeds de lange jaren van onze verloving door gereisd. Altijd Bert en ik. Nu denk ik al bijna een kwartier aan Hans. Terwijl we zitten te praten, over de omvang rijkheid van zijn praktijk, over het huis. dat ge schilderd en behangen wordt, denk ik aan onze jeugd in Westerweerd. De woninginrichting van mijn vader lag een paar meter van het huis van dokter Ter Wele. Hans beweerde vroeger altijd trots dat hij nog bij mijn wieg heeft ge staan. Hij is een jaar of zeven ouder dan ik, en dat we zo dikwijls met elkaar speelden, kwam door zijn zusje Corry. Zij sleepte me altijd mee naar de grote zolder. Daar speelden we doktertje met de poppen, maar dikwijls ook wa ren we zelf de patiënten en Hans, toen een jaar of dertien denk ik, was de dokter. „Mevrouw, hoe komt u aan zulke grote tanden?" O, wat was ik daar woedend om. Indertijd was dat een geweldig verdriet, die grote, een beetje vooruit staande tanden. „U hebt vroeger altijd duimge- zogen". „Niet waar, akelige knul, mijn moeder had ook zulke tanden, echt waar!" Als ik over mijn moeder begon, was hij onder een hoedje te vangen. „Weet je dat ik in geen jaren in ons dorp ge weest ben?" vraag ik plotseling. „Gek, hè, als je er zo dicht bij zit. Maar ik heb er ook hele maal niemand meer." „Wij wonen er nog steeds. Je moest eens we ten hoe dikwijls vader en moeder naar je geïn formeerd hebben." „Ja?" Ik hoor hoe gretig dat klinkt. „Heus. Je was altijd zo bevriend met Corry". Ik kan hem nu niet vertellen dat ik ook daarom nooit meer naar de Ter Weles gegaan ben. Corry's dood was zo plotseling, zo ver schrikkelijk. „Als je denkt dat ze het prettig vinden, wil ik graag eens komen". „Kom dan samen met Bert". Ik knik, met een nog hogere kleur dan ge woonlijk. Ik zal het hem vertellen, maar niet hier. niet nu. Buiten in het donker, als hij mijn i gezicht niet zien kan. door Heieen van Batenburg „Hans, zullen we opbreken?" Hij knikt. „Je moet zeker nog naar hem toe?", vraagt hij. om zich heen zoekend naar Michielsen. Pas als we door de draaideur naar buiten gaan. ontdek ik tot mijn schrik dat ik volkomen vanzelfsprekend Hans alles heb laten betalen. Hij lacht erom. „Ik vond het erg prettig zo samen le eten. Als Bert het nu maar goed vindt?" En clan: „Wanneer gaat het nu eigenlijk gebeuren bij jul lie?" „Het gaat helemaal niet meer gebeuren. Hans." Hij houdt zijn hand aan het portier van de auto. Hij staart me zo onthutst aan dat ik bijna glimlach. Zijn e/en glijden over mijn handen, die ik net verborgen heb ik mijn zwarte glacés. „Het is uit," verduidelijk ik. „Je bent gek," zegt Hans ruw. Hij rukt de deur van de auto open, en een seconde later zit ik naast hem. „En dat vertel je me nu pas!" „Jij zegt mij toch ook niet direct dat zij er genoeg van heeft", antwoord ik, kattiger dan ik gewild heb. „Sorry. Hans. ik ben er zo kapot Hij zegt, zonder aanstalten te maken om te starten: „Ik heb eenvoudig niets aan je gemerkt. Je kunt nog even goed toneel spelen als vroeger." Ik ga er niet op in. Hoe vaak heb ik dat al moeten horen. Ik heb mijn gezicht mee. of tegen, hoe je het noemen wilt. Het verraadt me zel den. Het is me nog nooit gelukt er lijdend uit te zien; oppervlakkig gezien zelfs niet verdrie tig. Ik schijn altijd min of meer te stralen van levenslust, dan speel je vanzelf mee. „We konden nergens een huis vinden," zeg ik. „Onzin," zegt Hans kort, „daar maak je geen verloving om uit. Bovendien, je had zo mijn bo venverdieping kunnen krijgen. Drie kamers, nog een hele zólder erboven ook. Wat moet ik er mee? Voor Bert is het een wipje naar de stad met zijn scooter." Gek. dat is zo straks ook al door me heen gegaan toen we bij Joosten zaten. Dat kan ik krijgen nu, maar het is net iets te laat, Hans Hij gromt. „De idioot". „Ik heb geen zin meer om iets te zeggen. We rijden zwijgend weg. Als ik eerst maar weer op mijn kamer ben. Het is een onnoeme lijk klein stukje met de auto. Hans zet de mo tor af. Hij houdt zijn handen om het stuur. „Jij schijnt je er ongelooflijk weinig van aan te trekken". „Dat schijnt zo, ja", zeg ik, en ik denk moe: Laat me nu alsjeblieft naar mijn kamer gaan. hij is opgeruimd en het is er warm. „Doe toch niet zo ijzig," zegt Hans boos. „je kunt mij toch wel vertellen „O ja?" vraag ik bitter. „Wat moet ik je ver tellen? Heb jij mij soms in vertrouwen geno men? Je hebt me alleen gezegd wat ik anders wel gehoord zou hebben nou, ik ook." Hij zwijgt een poos. „Dat ligt allemaal heel anders," zegt hij ein delijk. Zijn stem klinkt timide en ik zeg zacht: „Maar het is even moeilijk om over te praten." „Ik wist dat ze nooit met me zou trouwen. Zij is daar de vrouw niet voor. Ze is eenvoudig on denkbaar in ons dorp." Hij schokt zijn schou ders. „Ik zou waarschijnlijk mijn leven lang in dat rot-ziekenhuis zijn blijven werken, als zij er niet een eind aan gemaakt had." Ik zie haar voor me. Een tenger blond meis je, heel blond haar. Ze heeft een zwart bontjas je aan. Het haar valt er overheen, zo lang is het. Ze trippelt naast Hans op ongelooflijk dun ne naaldhakjes. Ondenkbaar in ons dorp. Zijn wij dan zo achterlijk in Westerweerd? (wordt vervolgd) HILVERSUM Sinds begin augus tus maakt Radio Nederland Wereld omroep gunstig gebruik van het nieuwe zendstation op Bonaire, ge bouwd door Trans World Radio, de prot. chr. Noordamerikaanse omroep, die hiermee ontwikkelingsgebieden wil bereiken. Dit zendstation is dus een van de on dernemingen, waarvoor de NCRV op het ogenblik via haar jubileumfonds geld inzamelt. U zult zich ongetwijfeld her inneren, hoe de zender op 1 oktober jl. officieel in gebruik werd gesteld in te genwoordigheid van Prins Bernhard, be schermheer van de Wereldomroep, die ook een toespraak hield bij die gelegen heid. Voor Nederland was de officiële ope ning van het station (dat dus al enkele maanden werkte) dubbel verheugend: ten eerste staat het op een van de An tillen en ten tweede is de Wereldom roep er in geslaagd, de zender voor twee uren daags van de organistie te huren voor uitzendingen op de middengolf. Dit is voor Radio Nederland Wereld omroep een nieuwtje: tot nu toe kon deze omroep uitsluitend gebruik maken van de korte golf. De vele programma's worden alle vla de korte golf van Lopik uit over vrijwel de gehele wereld ge zonden, en ver weg opgevangen or wel nog eens versterkt gerelayeerd door plaatselijke kortegolfzenders. Het station Bonaire beschikt over een zeer krachtige zender van 525 kWt, Da gelijks brengt de Wereldomroep op deze golf 20 minuten Nederlandse en 50 mi nuten programma's ln de Spaanse en in de Engelse taal elk. De reikwijdte van de zender loopt van ongeveer Washington D.C. in de Ver. Staten via Knoxville en New Orleans door Mexico ten zuiden van Vera Cruz. over alle midden-Amerikaanse staten, Columbia. Ecuador, Peru. geheel Vene zuela. het noorderlijke deel van Bra zilië en het hele Caraïbische gebied. Op korte golf Binnenkort zal de Wereldomroep ech ter op Bonaire ook beschikken over een kortegolfzender van 260 kWt, waarop men gedurende 6 uren per dag twee En gelse uitzendingen gericht op Afrika en Noord-Amerika, twee Spaanse gericht op Zuid- en Midden-Amerika en twee Nederlandse voor Afrika en Noord- Amerika kan verzorgen. Met deze beide relais-middelen via het eiland Bonaire heeft de Wereldom roep een goede oplossing gevonden voor de slechte ontvangstcondities op 't wes telijk halfrond en in centraal- en West- Afrika. Er mag dus worden gesproken van 'n grote en hoog te waarderen aan winst voor de Nederlandse uitzendingen ln den vreemde. De Nederlandse regering heeft dit ook ingezien en gaarne ten bate van dit ob ject de toelage uit de algemene midde len welke ln de luisterpot worden ge stort, verhoogd met de 1.8 miljoen, die daarvoor nodig zijn per jaar. Het contract loopt voorlopig voor 5 jaar. De kosten welke gemaakt worden be treffen voornamelijk de zenduren, welke bijna anderhalf miljoen bedragen. De financiering Slechts voor 1964 zal het nieuwe We reldomroep-object dus een extra over heidstoelage vergen. Wij herinneren voor het goede begrip aan de thans gel dende interimregeling voor de financie ring van de Wereldomroep: de regering stort jaarlijks een som in de luisterpot, welke gelijk is aan de som van de goed gekeurde begroting van de Wereldom roep. De 1,8 miljoen welke de operatie- Bonaire dus jaarlijks gaat kosten, be hoeft maar éénmaal extra te worden ge stort: volgend jaar reeds verschijnt het bedrag op de begroting van de Wereld omroep. Intussen betekent dit wél een flinke handvol geld méér. want tot nu toe vergde de financiering van de Wereld omroep niet meer dan 7,5 miljoen: daar komt nu nog bijna 2 miljoen bovenop. Maar de bekendmaking van Neder land over de wereld wordt hierdoor zo veel rijker, dat het profijtelijk geld is om uit te geven. rammas Hoewel de Wereldomroep drie mede werkers in Bonaire heeft gestationeerd die na 3 jaar worden afgelost), zullen deze toch volstrekt geen eigen program ma's maken, noch nieuws van de Antil len naar Nederland zenden. De heren R. v Hilten (chef d'équipe) en R. Dupré zijn reeds enkele maanden geleden op Bonaire aangekomen en vandaag vertrekt de derde medewerker, de heer C. den Daas. Zij ontvangen enkele malen per dag de actuele programma-onderdelen via de kortegolfzenders van Lopik, zoals ze door de Wereldomroep in de drie talen (Nederlands, Engels en Spaans) zijn sa mengesteld uit commentaar en nieuws, beurskoersen, huitenlands weekover zicht het financieel overzicht enz. Daarbij krijgen zij op banden welke overgevlogen worden, semi-actuele en niet-actuele programma's toegezonden. Hierin wordt alles, wat het maatschap pelijk en geestelijk leven van Nederland oetreft, weergegeven. De medewerkers moeten er zorg voor dragen dat al deze programma-onderde len in de beschikbare uren worden her uitgezonden. Zij staan via de korte golf, maar ook door middel van een telex in verbinding met de Wereldomroep in Hilversum. De Wereldomroep heeft reeds vele gunstige reacties ontvangen op de uit zendingen, welke sinds augustus in de lucht zijn en vleit zich met de weten schap, dat Nederlands naam en faam sterker dan ooit via dit duidelijke relais op het westelijk halfrond wordt gehoord. In Indonesië ces, want reeds 18.000 brieven met waar derende woorden zijn sedertdien binnen gekomen. Veelal zijn het jongeren en studenten, die schrijven en dat is te opmerkelijker, omdat deze meestal geen herinnerings band met Nederland hebben. Daarom stemt ook dit tot grote voldoening. Op het ogenblik is de Wereldomroep via Indonesische kortegolfzenders 2 uur per dag in de ether. Vara met nieuwe quiz op het beeldscherm BUSSUM De VARA-televisie be gint op dinsdag 24 november met de uitzending van een nieuw 14-daags quizprogramma, dat op Ned. 1 wordt gepresenteerd door Theo Eerdmans. Zo. als u zich zult herinneren, was dit nieuwe hobbyspel geprojecteerd voor liet programma op Ned. 2. maar dc VARA-Vercnigingsraad stemde dat plan af en dwong de wedstrijd naar Ned. 1. De wedstrijd ls getiteld „Tel uit je winst" en lijkt veel op de spelletjes welke in voorgaande jaren werden ge speeld. Alleen treden er nu meer kan didaten tegen elkaar in het strijdperk. Documentaire over Kennedy BUSSUM Zondag 22 november precies een jaar nadat de Amerikaanse president John Fitzgerald Kennedy tij dens een bezoek aan Texas in Dallas werd vermoordt zendt de NTS van 15.45 tot 16.45 uur od Nederland 1 een documentaire te zijner nagedachtenis uit Het betreft hier een door de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS ver vaardigde documentaire, waarin tijdens het vertonen van de diverse beelden gesprekken worden gevoerd met een aantal bekende personen. die Kennedy zeer goed hebben gekend. In de documentaire wordt vooral het accent gelegd op het werk. dat de pre sident tijdens zijn ambtsperiode in het belang van de wereldvrede heeft ver- vanavond naai 19.35 Lichte gram voor de militairen 20.20 Promenade-orkest: amus muziek 21.00 Gitaarmuziek en zang 21.20 Een jaar na de moord op President Kennedy, documen taire 21.40- Eren buurten.klankbeeld 22.00 Lichte orkestmuziek: eventueel actua liteiten 22.15 Zwart op wit: actuele publi caties '6*er Kerk en Wereld 22.30 NleOws 22.40 Epiloog 22.45 Gram en: Het téken van de vis, hoorsjel 23.55—24.00 Nieuws. 19.00 Kioék. artike- lezing VARA: 21.00 Vijf secnden van Woef. tienershow 21.45 Tegenvoeters, sati risch programma 2215 Lichte gram 22.30 Nieuws 22.40 Vergelijkenderwijs, muzikaal gesprek 23.10 Lichte gram 23.45 Socialis tisch nieuws ln Progi vanavond de huidige kernbewapening (III). NTS: 22.4022.45 Journaal. licht cn leven 22.0022.10 j TV-NOORDZEE 18.30 uur: Mijn drie zonen: Trouwplan nen op kinderschoenen; pl.m. 19.00 uur: Popeye, tekenfilm; pl.m. 19.08 uur: La Grande Aventure: Dwars door geschokt Azië (informatief); pl.m. 19.33 uur: Holly wood Star Playhouse: De trein terug: pauze: 22.00 uur: Jlvaro: De vedloren schat van de Amazone; pl.m. 23.30 uur: einde. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO; 7.00 Nieuws 7 10 Het levende woord 7.15 Balletmuziek gr) 7 45 Gewijde muziek 7.55 Overweging 8.00 Nieuws 8.15 Voor de jeugd 8 20 Djlnn: gevarieerd programma 10.45 Vlooi en kla vecimbel' klass muziek 11.00 Plechtige Re quiem Mis 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instrumen taal kwartet en zangsoliste 12.50 Regerings- uilzendlg: Werk en welzijn. Veiligheid voor alles Vraaggesprek van Claude Bel- loni met !r E Spaan, directeur van het Vei ligheids Instituut ee Amsterdam 13.00 Nws 13 15 Martkberichten 13.18 Voor de jeugd 14.10 Musicerende dilettanten 14.30 Voor dc kleuters 14.40 Franse les 15 00 Lichte or kestmuziek en zangsolisten 15.30 Signaal: Documentatie voor en over jonge mensen periscoop 16.40 Spiegelbeeld (gr) 17a.05 Lichte gram 17.30 Kunstkroniek 18.00 Licht Instrumentaal ensemble 18.20 Jazzmuziek met commentaar 18.50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (om 7.30 Van de voorpagina) 8 00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8 18 Klass gram 8.40 Orgelspel: lichte muziek 9.00 Loon naar werken. le zing 9.10 Klass gram. VPRO; 9.40 Richt- lezing 9.55 Boekbespreking voor sportnieuws 12.55 VARA-Varia 13.00 Nieuws 13:15 Stereofonische uitzending: Lioht or kest, licht vocaal ensemble en zangsolis ten 13.40 Voor de mding: Licht instrumentaal kwinL. sche uitzending) 16.45 Stereofonische uit- zangsoliste 17 05 Stereofonische uitzending- Salonorkest i7.30 Actualiteiten 18.00 Nieuws en commentaar 18 20 Voor de teenagers. Televisie. Nederland I. NTS: 15 00 Week- Sinds nu ruim een Jaar geleden de PTT-verbindingen met Indonesië wer den hersteld .doet Radio Nederland We- reldomroep ook daar weer retelm.tis heompie: beee.'je.,7vT^;r»ïr» nSP haar stem horen. En dat met groot sue- 17 45 Voor de kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7