Nieuwe Leicis e Courant 'sjombe ,nu sterk genoeg om de rebellen te verpletteren' .Jongen (17) wurgt bijna weduwe (72) Camer slikt hoger collegegeld niet Premier waarschuwt voor verdere acties •IK V S bereid tot overleg met opstandelingenleiders ^il Bot toch oorzetten? Edgar Hoover boos om kritiek op F.B.I. België verlengt termijn verjaring doodstraf „Ds. King is leugenaar" Commentaar Cadeautje? alles ft Vlieland CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghablava» mijn hert in teghenspoet" iiiM.mmiiiiin.il Vrijdag 20 november 1964, 45ste jaargang Nevelig weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking, hier en daar mist, en plaalselyk wat motregen. Zwakke tot matige westelijke wind. Aan houdend zacht, (Opgemaakt te 11.15 uur), V zet de tomaat 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die et bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juistik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in." LEOPOLDSTAD/WASHINGTON/BRUSSEL Premier Tsjombe van Kongo heeft vanmorgen in een boodschap, die door radio-Leopoldstad werd omgeroepen, de rebellen in Stanleystad gewaarschuwd voor verdere acties tegen het wettige bewind. „Onze strijdkrachten zijn nu sterk genoeg om de rebellen te verpletteren", zo riep Tsjombe uit; hy herhaalde nog eens zijn beroep op de opstandelingen „om in een geest van nationale verzoe ning de wapens neer te leggen". rechtstreeks met de opstandelingen te gaan onderhandelen vormde het antwoord van de VS op een verzoek van de leider van de rebellen in Stanleystad, Chris- tophe Gbenye, om besprekingen te hou den. De Amerikaanse regering had Gbenye eerder op de dag een waarschu wing gezonden dat zij de leiding van de opstandelingen verantwoordelijk stelt voor het lot van de 59 Amerikanen die als „krijgsgevangenen" worden vastgehou den. De rebellen beschuldigen de Ameri kaanse regering er van met vliegtuigen en troepen de centrale regering in Leo- poldstad in haar strijd tegen Gbenye to steunen. Intussen is bekend geworden, dat de V.S. bereid zijn tot rechtstreekse onderhandelingen met de opstande lingenleiders over de veiligheid van de Amerikaanse onderdanen, die in Stanleystad gevangen worden ge houden" Onder hen bevindt zich de ter dood veroordeelde missionaris Carlson. De verklaring van premier Tsjombe werd omgeroepen op het moment, dat de Kongolese troepen verder naar het door de rebellen bezette gebied opruk ten. Tsjombe zei dat zijn' leger begon nen is aan de laatste fase om een eind aan de rebellie te maken. De troepen zouden, op het ogenblik hun bivak hebben opgeslagen op onge- Tan onze parlementsredactie) >EN HAAG De regering hoeft meer de illusie te hebben, dat r voorstel om de collegegelden f. 200 tot f- 400 te verhogen in parlement de eindstreep zal halen. is gistermiddag wel duidelijk porden tijdens het openbare begro- ;sberaad van de Twccde-Kamer- ïmissie voor onderwijs. De hele imissie, van de K.V.P.-woordvoer- i met die van de Boerenpartij rde zich in ongezouten bewoor- gen tegen deze verhoging, die al eel buitenparlementaire protesten ft uitgelokt. Men deed een beroep minister Bot om het plan te laten n geen wetsontwerp bij de in te dienen, maar daartoe ek de bewindsman (nog) niet eid. itegendeel. Uit zijn woorden kon gisteren opmaken, dat hij on- ks alle kritiek wel degelijk van het voorstel (dat al getekend niet alleen door mr. Bot, maar door zijn collega's Witteveen en sheuvel) in te dienen en wel vóór plenaire parlementaire behande- de onderwijsbegroting, zo- ZentrA HORLOGES esterwerken van z tot a In één oogopslag Spanning op concilie pag. 2 Kerk en wereld pag. 2 Eurotel in Spa pag. 7 Kosygin: dichter bij V.S.? pag. 9 Politiek in Bondsrepu bliek pag. 9 Fotoprijsvraag: weer se rie winnaars cn een inter- view (politieman) pag. 11 k Kleuterschoolgeld in de I Kamer pag. 13 CNV wil toch commissa ris voor werknemers pag. 13 Sport pag. 15 dat de Kamer er bij die gelegenheid over kan praten. De minister wil uiteraard wel de argumentatie van de Kamercommissie overwegen, maar verlangt op zijn beurt, dat ook de Kamer zich op de argumenten van de regering bezint. Gistermorgen had de minister al veel kritiek moeten aanhoren op zijn voor nemen het kleuterschoolgeld te ver hogen van f 1 tot f. 2,50 per maand, waarmee een opbrengst voor de schat kist van f. 7 miljoen is gemoeid. Ook déze verhoging wenst de Kamer niet te slikken. De verhoging van de col lege gelden levert het Rijk ongeveer f. 8 miljoen op. Beide maatregelen hebben ten doel in de rijksbegroting voor 1965 enige ruimte voor uitgavenverho ging te scheppen. De teneur in de betogen van de com missieleden Albering (kath. v.) Tans (soc.), mevr. Van Someren-Downer (lib.), Van Bennekom (a.r.), Schuring (c.h.), Burggraaf (pac. soc.), Bakker (comm.). Mieras (s.g.) en Voogd (Boe renpartij) was, dat een verhoging van de collegegelden in strijd is met het stre- (Voor vervolg zie pag. II) Voor reparatie aan brommer van f45... NIJMEGEN Om een bedrag van 45 gulden, dat hij nodig had voor een bromfietsreparatie, heeft een zeven tien-jarige Nijmeegse fabrieksarbeider gisteren gepoogt" zijn 72-jarige stad genote, de weduwe E. Reekers-Kruijcr t wurgen. De jongen overviel de vrouw in haar manufacturenzaakje aan de Daalse weg. Zijn slachtoffer wist na een worsteling, zij het vrij ernstig aan haar hoofd ge wond, te ontkomen. De dader meldde zioh later vrijwillig by de politie. De jongen stapte brutaalweg het win keltje binnen..Ik moet je geld hebben". Daarna greep hy de vrouw by de keel en sloeg haar in het gezicht. Hy liet pas los toen de vrouw in de richting van de kassa wees. Terwyl de rover in de kassa graaide rende mevrouw Reekers gillend het huis uit. De jongen wist te ontvluchten, maar meldde zich later by de politie. Zyn naam is nog niet vrygegeven. Volgens de politie komt hy uit een goed milieu. Mevrouw Reekers liep een gescheurde lip, twee blauwe ogen, een bloedneus en en lichte hersenschudding op. veer 50 km ten noorden van Kindoe (ruim 300 km van Stanleystad) het aantal soldaten zou 3000 bedragen. Van vele kanten wordt gepoogd het mi litaire conlict in dit deel van Kongo tot een oplossing te brengen. Zo heeft de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, twee wat aangeduid werd als .Afrikaanse staatslieden" verzocht te in terveniëren. De secretaris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, Di- allo Telli zou vandaag nog naar de Ke- nyase hoof stad Nairobi gaan om met president Kenyatta overleg te plegen om trent de te nemen maatregelen. Kenyatta heeft al geruime tijd een bemiddelende rol gespeeld. De bereidheid van de Ver. Staten om WAARDEVOLLE GESCHENKEN die Uw interieur een eigen karakter geven WIJNTAFELTJE met echt leer ENG LADENKASTJE QUEEN ANN SALONTAFEL THEETAFEL PERZISCHE VLOER- EN TAFELKLEDEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 Carlson Gbenye had hierop geantwoord, dat Carlson door een mlltaire rechtbank was veroordeeld en dat het vonnis tijdens een gTote bijeenkomst was goedgekeurd. „Niettemin heeft de regering van Stan leystad besloten de executie nit te stel len tot maandag in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen" aldus liet de opstandelingenleider gisteren de VS weten. Het is nog niet helemaal duidelijk, welke rol België in dit conflict speelt. Zo als gemeld, zijn enkele dagen geleden meer dan 500 Belgische parachutisten met onbekende bestemming uit België vertrok ken. Volgens een Belgisch blad zouden de parachutisten naar Sint Helena zijn ge vlogen. Vandaar is het nog maar zes uur vliegen naar Stanleystad Bel g ie Een lid van het Belgische parlement Saintraint, zou gisteravond naar Kongo vertrekken. Hij zou dit besluit hebben ge nomen na een ontmoeting met de chef van het kabinet van da minister tenlandse zaken, die niet tot over ming had geleid. Hy was van oordeel, dat de Amerikaanse militaire hulp aan Kongo te laat is geko men „maar 300 parachutisten zyn al vol doende om Stanleystad te bevrijden", zo verklaarde hij tegenover een verslagge ver van het Amerikaanse persbureau Ass. Press. Volgens hem is het de taak van de Belgische regering om tussenbeide te ko- Bussen en trams, die meer dan 2000 ton wegen, zijn op de nieuwe Eliza- beth-hangbrug over de Donau in Boedapest op een rijtje gezet, om het reusachtige bouwwerk te testèn, voordat het morgen zal worden geopend voor het verkeer. WASHINGTON Het hoofd van het Amerikaanse FBI, Edgar Hoo ver. is helemaal niet te spreken over de kritieken die in het rapport van Zondag is het een jaar geleden, dat president Kennedy werd vermoord. Gisteren vond in het Witte Huis in Washington een sobere plechtig heid plaats, tijdens welke president Johnson een bronzen borstbeeld van zijn voorganger onthulde. Het borstbeeld blijft voorlopig in het Witte Huis; de bestemming is de Kennedy herdenkings biblio theek" die in Cambridge in de staat Massachtissetls zal worden geves tigd. De onthulling werd o.m. bij gewoond door de zuster van presi dent Kennedy, mevrouw Eunice Shriver (Af.). (Advertentie) WEET WAT U DOET koop bij N O LET Uw HOED BOTERMARKT 8—9 Nazistische leuzen in parlement BRUSSEL Na soms heftige tonelen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers giste ren met 148 tegen vijf stemmen en vier onthoudingen een wetsontwerp goedgekeurd, waarby de verjaring van by verstek uitgesproken dood straffen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd van twintig tot dertig jaar. Het wetsontwerp, dat nog moet worden goedgekeurd door de Senaat, beoogt de terugkeer te voorkomen van oorlogs misdadigers als de rexistenleider Leon Degrelle. die na de oorlog een heenko men zocht in Spanjfe en daar nog steeds verblijft. De tegenstemmers waren de afgevaar digden van de Vlaamse volksunie, die een algehele amnestie eisen en daarover heftig door socialistische en liberale ka merleden werden aangevallen De vier communistische kamerleden onthielden zleh van stemming omdat zy de ma, gel niet ver genoeg vinden gaan Tot drie keer moest het debat worden onderbroken voor het tumult dat stond door pro-nazistische uitroepen de publieke tribune. Een vrouw en t mannen werden uit de zaal verwijderd nadat zij hadden uitgeroepen: „Degrelle komt terug voor de grote schoonmaak", „Daagt hem voor de Belgische rechter als u durft" en „Leve Degrelle". Een andere kreet om Degrelle in staat te stellen zich te verdedigen, wekte in het bijzonder de woede op van kamer voorzitter A. van Acker. „De bij verstek veroordeelden hebben twintig jaar de kans gehad zich te verdedigen", riep hij uit. „Zij die door hun daden zijn gestor ven, hebben die kans nooit gekregen". Een luid applaus uit de kamer volgde op deze woorden. Het wetsontwerp van de minister van justitie. P. Vermeylen, kon overigens eerst de goedkeuring verkrygen van de Vlaamse leden van de Christelijke volks party. nadat hij daarin voor een categorie „minder zware" gevallen de mogelijk heid van gratie had opgenomen. de commissie-Warren is geleverd op de activiteiten van zijn bureau tij dens de moordaanslag op Kennedy. Hij heeft voorts geen .goed woord over voor Nobelprijswinnaar ds. Luther King, die volgens hem „de meest notoire leugenaar is in het land". Aanleiding hiervan was de beschuldiging van de negerpredi kant dat de FBI-agenten in het zui den obstructie plegen tegen de toe passing van de wet op de burger rechten. Ds King reageerde hierop met een telegram te zenden aan Hoover, waarin hij zegt zich niet te kunnen voorstellen dat Hoover een dergeiyke verklaring aflegt zonder dat hij onder zware druk staat. „Hy gaat blijkbaar gebukt onder de zware last en verantwoordeiykheden van zyn ambt", aldus King, die Hoovers opmerking „schrikbarend en verrassend' noemde. Hij zegt voorts in zyn telegram de doelmatigheid van het FBI in rass< aangelegenheden en in het bijzonder gevallen als bomaanslagen en mishande lingen ernstig te hebben betwijfeld. „Ik heb dit echter nooit louter geweten aar de aanwezigheid van zuiderlingen in he FBI", aldus de negerpredikant. Tet illu stratie noemde King een feit op dat zich afgespeeld had in Albany, Georgia. Ondanks de vele wreedheden die hier tegen negesrs gepleegd zy.n, heeft de FBI geen arrestaties verricht. Andere voorbeelden zyn bijvoorbeeld de bom aanslag op een kerk waarby vier neger, meisjes werden gedood. Ook hier werd niemand gegrepen. Ds King werd in zyn bewering gesteund door de leiders van zes negeroirganisaties, die gisteren president Johnson hierover tydens een bezoek hadden aangesproken. Wat de kritiek van het Warren-rap port op het FBI betreft, met name over het feit dat het bureau laksheid verwe ten wordt tydens het bezoek van Kenne dy aan Dallas, waar de president ver moord werd, zegt Hoover dat de schuld niet bij zijn bureau lag, maar by de Veiligheidsdienst. Deze dienst is voornamelijk verant- woordeiyk voor de veiligheid van het staatshoofd. Zy heeft gefaald in Dallas vooral door het feit dat deze dienst te kampen heeft met personeelsgebrek. Dat de FBI-agenten niet handelend kunnen optreden tegen de mensen die het de negers lastig maken, komt volgens Hoo- omdat de rechters in het zuiden niet werken. De mannen die een bom aanslag op een negerkerk op him gewe. ten hebben kregen straffen die eigeniyk golden voor minderjarigen. Deze man waren geen minderjarigen, zy waren al aóhter in de 30, aldus Hoover. TVE MILITAIRE deskundigen in de Tweede Kamer zijn niet zonder zorg wanneer zij over ons tankpark nadenken. Deze zorg is wel begrij pelijk. Zou er binnen een jaar of tien een oorlog uitbreken gelukkig houdt niemand dit thans voor waar schijnlijk dan wordt onze cava lerie naar het front gestuurd met tanks, die duidelijk de mindere zijn van de Russische. De commandanten van circa 350 Centurion-tanks weten dan bij voor baat, dat zij tegenover de T 54 en T 55 tanks alleen maar kans op suc ces hebben wanneer deze hun pad letterlijk kruisen. Met hun twintig ponders kunnen zij namelijk alleen het zijpantser doorboren. Frontaal aanstormende tanks kunnen alleen maar snel en doeltreffend worden uitgeschakeld met een 105 mm kanon. Maar helaas, met dit (Britse) ge schut zullen slechts ongeveer 250 Centurions worden uitgerust. We verwachten, dat er volgende week woensdag en donderdag, wan neer de Tweede Kamer de defensie begroting behandelt, nog wel het een en ander over deze zaak zal worden gezegd. Want de mededelingen, die de minister in zijn memorie van ant woord hierover heeft gedaan, zijn dachten we niet geheel bevre digend. Men versta ons niet verkeerd. We hebben wel vrede met het ministe riële besluit om de Centurions niet te vervangen door een van de tanks, die thans op de markt zijn. Met deze vervanging zou een bedrag gemoeid zijn van een miljard gulden. Simpel voorgesteld, zou het Neder landse volk kunnen kiezen tussen het voorstel om de belastingen met ruim een miljard te verlagen en een voor stel om voor dit lieve sommetje 600 tanks te kopen. Een opinie-onderzoek inzake het ge voelen van het Nederlandse volk lijkt ons overbodig. Ook de landgenoten, die wel het een en ander van tanks afweten, zouden voor het voorstel- Witteveen kiezen. Men kan nu wel nieuwe tanks aanschaffen, maar over een jaar of wat komt er een Ameri kaansDuitse tank, die van een revolutionair type belooft te zijn. Het ligt in de Hollandse aard om dan maar liever nog even te wachten. Intussen moeten we ervoor zorgen, dat we met de Centurions in de Noordduitse laagvlakte voor de dag kunnen komen. Dat wil zeggen: we moeten er geld voor over hebben, dat rij worden omgewapend en van moderne afstandmeetapparatuur worden voorzien. Volgens de minister kunnen we dit slechts met tweevijfde van de tanks doen. Zouden we de „upgunning" tot alle tanks uitstrekken, dan zouden we een karwei op ons nemen, dat pas „vrij kort" voor de vervanging van het tankpark geklaard kan zijn. Is deze redenering wel volkomen overtuigend? Ij de eerste plaats rijst de vraag of de omwapening werkelijk niet vlugger kan geschieden. In de tweede plaats lijkt het ons niet ge raden om ervan uit te gaan, dat we over zeven jaar al direct de „post '70 tank" in grote getallen kunnen aan schaffen. Het zou niet voor de eerste maal zijn als het ontwikkelingsproject minder snel verliep dan men had gehoopt En wanneer de tank in '70/'71 inderdaad door de Ameri kanen en de Duitsers zover is ont wikkeld, dat hij in produktie kan worden genomen, zien we nog niet dat de fabrikant zegt: De Nederlan ders krijgen bij levering voorrang omdat die nog met oude Centurions rondtoeren. En dan zitten we ermee. RAAK! Alles voor poes en hond: hals banden, lijnen, borstels en kam men, eetbakken, speelkluiven, speelballen, blikjes lekkers en knauwgom! Alles voorde vogeltjes: kooien, voederautomaten, badjes en snoepjes. Ook bloembakken. Ook alles voor de tuin, tot motor maaiers toe. Ook goede raad! RAAK. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) (rita) ,,Hé, wacht even, ik heb een schoen verloren

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1