ALEX: beleefd maar vastberaden H Winnaars van cle zesde ronde Brief synode aan kerkeraden Met wat slagroom doet u wonderen! Classis Zwolle tegen voortzetting synode SENMOET DE EGYPTENAAR Collegegeld 11 Vrijdag 20 november i964 kun'. (Van onze speciale verslaggever) Het ryk van de witte Porsche is de weg. Niet de secundaire, of tertiaire weg, maar de autosnelweg met ge scheiden rijbanen. „We verslinden op 't ogenblik zo'n twee miljoen kilometer per jaar", verklaarde kapitein A. C. Vo gel, commandant van de sectie Bij zondere Verkeerstaken der rijks politie. „Het totale aantal wagens bedraagt 22, maar we patrouilleren uiteraard in ploegen". „Ons surveillance-terrein ligt voorna melijk op rijksweg 12 (Den Haag-Zeve naar), op rijksweg 2 (Amsterdam- Utrecht) en op rijksweg 26 (Den Bosch- Utrecht)", zei opperwachter J. v. d. Heiden, die in hef hoofdkwartier van de SAS (Surveillance Auto Snelwegen) met de uitvoerende macht is belast. „De roepnaam van onze wagens wae tot voor kort Alex met het daarbij behorende nummer uiteraard Van de mobilofoon- centrale uit is elke Porsche overal Nederland oproepbaar, terwijl de twee- koppige bemanning zowel met ons met andere collega's, die zich op de bevinden, kunnen praten Hoe we de naam Alex gekomen zijn Het is afkorting een afkorting van de oude Alexanderskazeme m Den Haag. de SAS voorlopig is ondergebracht tot het nieuwe hoofdkwartier in Driebergen klaar is". En „onze man" Wachtmeester eerste klas J. Piasmans, wiens foto, z(j het In burger. In de gezicht-beroep-prljsvraag heeft gestaan Vaste hand Terwijl hij z'n witte Porsche vaste hand over rijksweg 12 stuurde, schreeuwde hij ons in een bulderende wind toe: „Hoe gaat het met de kou Fijn hé, zo'n wollen das om de hals Die warme, blauwe das was niet al leen fijn, ook de andere uitrustingsstuk ken van de rijkspolitie konden in d( open, soms een snelheid van 160 kilome ter per uur ontwikkelende wagen niet gemist worden. Wat we aan hadden Hetzelfde als Piasmans. op een tuniek en zwarte, leren laarzen na. De lamge. witte jas beschermde tegen regen kou, evenals de extra voering en extra Jak. die waren ingeknoopt. De valwind in de nek. veroorzaakt door het altijd aanwezige vacuüm, sloeg zich te pletter tegen de dikke, hoge kraag van schapenbont. De valhelm ten slotte hield het haar in bedwang ten schoon», ter wijl de leren „kleppen" voor wai oren zoc-gden. Goed. de neus werd wat rood en wangen tintelden een weinig, maar was toch alles wat we op die kille sombere novemberdag aan weersinvloe den opmerkten. burger laten maken 10 E lijkste opgaven jaarsprijsvraag „Wat doen deze mensen?" bleek nummer 10 te zijn. Als er op het hoofd van de heer J. Piasmans een helm zou hebben gestaan, dan was het wel hee| gemakkelijk geweest. Hij had echter voor deze speciale gelegen heid een foto in de rij van gepor- tretteerden te paraderen. De heer Piasmans is dus rijkspolitieman en de juiste combinatie was: 10 E. Wij hebben nu zes maal een reportage als onderdeel van onze prijsvraag geplaatst. Tot dusverre zijn de volgende com binaties uit de bus gekomen: 3 A (J Bar- nouw. programmeur), 4 B (Mej. De Werd, kookadviseuse), 8 F (Mej. Buisman, recep tioniste), 9 I (F. van Nooijen. toneelcostu- mier). 5 D (B. W. Biesheuvel minister) en 10 E (J. Piasmans, rijkspolitieman). Eén dag Een dag in het leven van de 35-Jarigc Piasmans. die met „de 21" rusteloos over betonbanen jaagt. Het was vrijaag een „leerzame" dag door hef weeK- end-verkeer. Z'n dienst begon om éen uur en eindigt zeven uur later. Hij had er met de pet, of moeten we zeggen: helm, naar kunnen gooien. Om dat wij de plaats van z'n bijrijder inna men, moest hij ten slotte werk voor twee verzetten. Hij deed dit echter niet. Toen hij 's avonds enigszins vermoeid ln de oude Alexanderkazerne terugkeerde en onmiddellijk' naar de Engelse les doorstiefelde was z'n rapport ten minste net zo lang als op andere dagen. Dit tekenden we, al observerend en luisterend, op: 13.15 uur: Bij de rotonde van Voorburg, precies op de oprit rijksweg 12. staan twee jongelieden met opgeheven hand te liften. Piasmans pakt de microfoon, schakelt de luidspreker achter op z'n Porsche in en zegt: „Heren, auto's mogen hier niet stoppen. Als u kans op een lift wilt maken, gaat u dan honderd meter terug". 13.30 uur: Als „de 21" z'n positie heeft opgegeven aan de mobilofooncenfrale Den Haag en als we kalmpjes aan uiterst rechts in de richting Utrecht koersen, steekt de bestuurder van voorligger, een Taunus 12M, de hand uit het raam De bedoeling is duidelijk: of Piasmans maar achter hem wil stop pen. wat prompt gebeurt. Er blijken geen moeilijkheden te zijn: de man heeft alleen wat adviezen op z'n lever. Hij was net in Duitsland. Daar had hij gezien hoe bij wegomleggingen op de autobaan ook de vluchtstrook voo afwikkeling der verkeersstroom gebruikt. Zou dat ook niet in Nederland kunnen En zou het niet wenseliik zijn dat bij een verzakking zoals bij Maars- bergen de wegomlegging zo kort moge lijk wordt gehouden De wachtmeester tekent de suggesties trouwhartig op Voordat de Taunus-man wegrijdt, wordt hij vriendelijk bedankt. 14 "0 uur: Na even in de meldpost Linschoten te zijn binnengewipt dit om net radar-experiment van de rijks politie op verkeersstromen te bekijken wordt onder Harmeien achter twee wagens gestopt, waarvan de bestuurders met elkaar staan te praten. De achterste auto, een Hanomag-b'estelwagen, blijkt op de voorste, een Fiat van ver voor de oorlog, te zijn ingereden. De schade valt op 't oog mee, maar er moest een rap port van worden opgemaakt, temeer daar de Fiat-man niet verzekerd is („Ach meneer, ik rijd al 37 jaar, en dit is pas de derde keer dat me zoiets overkomt"». De oorzaak? „Ik denk dat ik even weg ben geweest", zegt de Hanomag-man. Pas na een minuut of tien gaat Piasmans op deze verklaring in. „Zeg. meneer", stelt hij, „heeft u dal wel eens meer. dat even weg zijn, be doel ik ..Nee", luidt het antwoord „dit is beslist de eerste keer". „Als het waar is wat u zegt", vervolgt de wacht meester. „dan is dat een gevaarlijke zaak. Niet alleen voor u. maar ook anderen. Denkt u er vooral aan, mei u meteen medisch te laten onderzoeken. s u dit nog een keer overkomt". 15.45 uur: Als we het verkeersplein Ouden Rijn zijn gepasseerd en on rijksweg 26 bevinden, staat onder DeiJ een Simca langs de kant met een open geslagen motorkap. Een vrouw zit wai verloren achter het stuur even stop pen Er is een mankement, wat precies weet ze niet. maar ze durft niet verder Een snel onderzoek levert de mogelijk heid van een uitgelopen lager op. „Ik kan de Wegenwacht voor u waarschu wen" zegt Piasmans minzaam Via de Haagse mobilofooncentrale' voert hij zijn voornemen ogenblikkelijk uit. Vlak voor net wegrijden, komt de vrouw met twee sigaren aanhollen. „Voor uw vriendelijk heid en behulpzaamheid", verklaart xe dankbaar. 16.00 uur: Bij Hagesteln het eerste proces-verbaal. Zonder mededogen slin gert de wachtmeester de bestuurder van bijna verrotte Opel Kapitan op de Het eerste proces-verbaal bij Hagestein. De banden zijn spek glad er zit geen groefje meer in. Ook de winnars van de 25 „De Dokter Zegt"-boeken voor deze zesde ronde van onze najaarsprys- vraag „Wat doen deze mensen?" aan te wijzen, moest de loting wor den toegepast. Uit de enorme hoe veelheid inzendingen, kwamen ais de gelukkigen tevoorschijn: 1. J. J. W. Govers. Mens Stoke- laan 854, Den Haag; 2. A. M. v.d. Bij, Gecsiweg 47a, Naaldwijk; 3. C. Ros, Karei Doormanstraat 5, Leidschendam; 4. J. Koole, Chopm- straat 23c, Vlaardingen; 5. H. de Bruijn, Oude Kaadnuislaan 75a, Rotterdam; 6. M. v. Bommel. De Savorin Lohmanlaan 91a, Rotter dam; 7. W. Schut - Kool Spaarne- straat 75, Leiden; 8. L. Louwerse, Narcissenstraat 47, Voorschoten: 9. E van Zanten, Heenweg 6a 's-Oravenzande; 10. F Audier Perenstraat 158, Den Haag; 11. J. Rietveld, Eiland straat 13, Papendrecht; 12. L. J. (schouten, Poortugaalstraat 4, facnieüam; 13. C. Sol, Flat Zee- landt, Van Adrichemweg 288, RoU terdam; 14. W. J. Bouw, Adr. van Ostadelaan 47bn, Utrecht; 15. W. van Pelt, Bememastraat 23, Zwijn- drecht; 16. A. C. van Duyvendijk, Da Costalaan 111, Rijswijk Z.H.; 17. H. P. H. Schaap. Gravendreef 22, Den Haag; 18. S. D. van Oudheus- den. Koninginneweg 50, Oud-Beij- erland; 19. A. Post, Lijnoaan la. Giessenburg; 20. M. de Vries-Rusti- cus. Kemperpad 27, Rotterdam; 21. M Versteeg. Geerkensstraat 16a, Rotterdam; 22. J. van Woerekom. Vlaardingerdijk 131b, Schiedam; 23. L. M. de Haan, Tesselschade- straat 1, H. I. Ambacht: 24. J. C. Goud-Beerman, Th de Beekstraat 18. Dordrecht; 25. C. Faas, Lis bloemstraat 17. Lisse. Twee miljoen kilometer per jaar de banden geen groefje r hebben „Pech gebed", zegt terwijl hij de schouders op haalt. „Dat kunt' u zeggen", werpt Plas- he mtegen. „maar u kunt het ook anders zien. Niet alleen voor uzelf, maar anderen is deze wagen een gevaar op de weg Als het wegdek nat is. is er niets voor nodig om uw auto onbestuurbaar te maken" Rapport heid moet maken. „M'n radiateur gaat koken, als ik er flink aan trek" „O", zegt de wachtmeester droog, „wilt u dan met alle geweld ook iets aan de achter kant van uw wagen krijgen". De man mag verder gaan. maar vanwege dc drukte op de vluchtberm. 18.00 uur: Een kleine Opel. waarvan én van de koplampen niet brandt, wordt aangehouden. ..Ik kom uit Den de matroos-chauffeur, als Piasmans hem vraagt, of hij een reserve- lampje bij zich heeft „Hebben ze in Den Oever dan geen lampjes Jn Den Oever, meneer, welnee, dat is eein hebben ze nikcDe bestuur der mag z'n weg vervolgen tot het •olgenae benzinestation Maar daar moet hij beslist een lampje kopen, an ders volgt er prompt een proces-verbaal. Laatste akte 18.30 uur: De laatste akte van de dienstdag. Als Piasmans net het doorge geven nummer van een gestolen auto heeft genoteerd de vierde die middag avond wordt „de 21" naar Bode- ven gedirigeerd, waar een besteh over de kop geslagen is. Voor 't eerst gaat het blauwe zwaailicht aan. snelheid van 140 kilometer Der uur stuurt de wachtmeester op de onheilsolaats af Al na een paar kilometer wordt de staart van de file bereikt, die zich voor de (nog niet opgeruimde) versperring bevindt Snel handelen nu. Op de vluchtberm drukt Piasmans ons een toorts in de hand die na ontsteking, een rose-rood licht verspreidt. „Loop het verkeer maar te gemoet". zegt hij. „Rustig zwaaien om tot verminderine van snelheid te ma nen". Zelf ontsteekt hij een tweede toorts, die hij in de middenberm plaats Als er weer wat beweging in de file komt, laten we onze toorts in de vlucht berm liggen. Met de witte Porsche den we dam naar de olek waar de bestel wagen al op z'n wielen in de kant staat Er zijn twee gewonden, die in een juist passerende stafauto van de luchtmacht verbonden zijm. en op afvoer na ziekenhuis wachten Ook ..de 21 ten. Door de .krakende mobilofoon klinkt h« bevel dat Plasmains „de zaak" de nog niet verschenen, plaatselijke politie moet overdragen. Als dit gebeurd volgt onze patrouillewagen zijn weg De wachtmeester stuurt hem gelrecht naar stal. want z'n diensttijd ook de onze) zit er op. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Gedeeltelijk in ant- roord op het communiqué der bezwaar den heeft de generale synode der Ge neerde Kerken (vrijgemaakt) in openbare zitting de volgende brief gesteld, die bestemd is voor de Kerke raden van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt» i in allerlei persorganen op onder scheiden manier is gesenreven ove: rondom het niet langer deelnemen aantal leden der synode aam haar arbeid en zelfs twaalf afgevaardigden der kerken door middel van een t perscommuniqué in dezen op hun i publikatie hebben gedaan, acht de synode het nodig, u reeds nu mee te delen, dat spoedig mogelijk opening var »ver deze aangelegenheden hoopt te doen ten overstaan van de haar lastge- ende kerken, mede ten einde onjuiste berichtgeving te achterhalen en moge lijke verontrusting weg te nemen" Zaterdagmiddag zal een aantal zwaarden een samenkomst houden Utrecht. Deze bijeenkomst is om half drie het gebouw Achter Sint Piet er 11. Op deze vergadering zal het synodebeleid besproken worden in de appélzaken ds Van der Schaft en ds. Van der Ziel. Ver- /ii men van gedachten wisselen de weg. die de bezwaarden verder zullen en bewandelen 16.30 k kfie in Vianen. ais we kwartiertje hebben uitge- peld. werKt de wachtmeester eerst z'r rapport bij. Daarna zegt hij. m ani oord op onze vragen: „Al sinds 1953 ben ik bij de rijkspolitie. Eerst he bij een landgroep gediend, daarna bij een verkeersg: oep Na voor de SAS geselecteerd te zijn, heb ik een speciale opleiding gehad Op het circuit Zandvoort heb ik gereden en nog gereden, en bij de Rotterdamse politie heb ik slippem geleerd. Ik vind het plezierig; er heerst een goede geest Li onze club Waar we op uit zijn. is uniformiteit in de gedragsregels op dt Eén dienstdag slechts in het van wachtmeester Piasmans: êen va „witte engelen" van de autosnelweg. Wie het verhaal goed gelezen heeft, moet zich duidelijk hebben gerealiseerd dat de uitte Porsches een belangrijk* rol in het complexe problemen van d< verkeersveiligheid vervullen. En dc mannen, die achter het stuur, of i bUrijdersstoel zitten, hebben in de ste plaats een corrigerende taak, die in het algemeen belang en met veel psy chologisch gevoel wordt verricht. Vla-flip, pudding, koffie, cake, vruchten alles wordt nog lekkerder en nog gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom.). Vraag morgen zo'n „huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Onderzoek naar zaak-Elburg ARNHEM Het breed moderamen an het provinciaal kerkbestuur van Gel derland stelt een diepgaand onderzoek in naar moeilijkheden met de Hervorm de predikant van Elburg, die zondag jl voor de kansel openbare schuldbelijde nis heeft afgelegd. Volgens een van ae leden van het moderamen heeft de ker- keraad niet gehandeld volgens de Kerk orde. Ook een van de kerkeraadsleden heeft intussen toegegeven dat de kerke- raad een fout heeft gemaakt. Maar. zc zei hij. de predikant wilde zelf de schuld- verklaring voorlezen. Prinses Beatrix is gisteren in gezel schap van twee vriendinnen voor eer privébezoeK naar Parij vertrokken var de vliegbasis Soesterberg, zo heeft de RVD meegedeeld Prmses Beatrix komt Nederland terug. Geref. Kerken (vrijgemaakt) weg. We zijn er nog lang niet; we leren nog dagelijks". 7.25 uur: Onder Harmeien, waar we de schemering naar toe zijn gekruist, houdt een 2 CV de verkeersstroom op door onnodig links te blijven rijden. Dc bestuurder wordt er uitgepikt en krijgt een waarschuwing in de verpakking van een opvoedkundig praatje. 17.35 uur: Een motorrijder, die op een vehikel zit, dat met een flauw achter lichtje is uitgerust, komt achter de witte Porsche met zijn aan- en uitfloepena stopbord in de vluchtberm tot stilstand „Het is niet meer dan een pitje, meneer U moet er beslist naar laten kijken. Ik zegt het niet alleen voor anderen, maar ook voor u. De rijkspolitie gunt u een heel lang leven". 17 40 uur: "Nog altijd onder Harme ien). Een bestelwagen rijdt op de rech ter rijstrook, maar niet harder dan 35 kilometer. In het drukke spitsuurver- keer klinken claxonsignalen op. terwijl er verwoed met schijnwerperlicht wordt geknipperd Voorzichtig plukt Piasmans de auto uit de verkeersstroom. „Ik kan niet harder", luidt het commentaar van de bestuurder, als hij er op gewezen is dat mon op een autosnelweg ook snel wan een verklaring aanrijding onder Harmeien. (Van onze kerkredactie) ZWOLLE In de classis Zwolle in de Gereformeerde kerken (vrij gemaakt) zijn de moeilijkheden, die gerezen zijn in de synode te Rotter dam ter sprake gekomen. Met al gemene stemmen besloot de classis een brief aan de synode te zenden, waarin de zienswijze van de classis naar voren wordt gebracht. De classis is van oordeel, aldus de brief, dat de generale synode de kerken met mag belasten met een besluit, dat is genomen met de kleinst mogelijke meerderheid. „Niet door overstemming, maar alleen met instemming kan een be sluit van dergelijke grote importantie worden genomen". Uit het perscommuniqué van het mo deramen van de synode blijkt, dat de grootst mogelijke minderheid met verder heeft kunnen werken. Niettemin meldt het moderamen, dat de arbeid wordt voortgezet. Dc classis Zwolle Is van mening, dat dit niet mogelUk Is. De generale synode is Immers samengesteld door de parti culiere synodes. De synode kan alleen generale synode blijven, als alle parti culiere ressorten door de wettige primi- afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. Verder roept de classis alle wettig ge kozen primi-afgevaardigden op, samen de moeilijkheden op te lossen. Indien geen oplossing mogelijk is. dient de zaak terug te worden Ook wijst de classis er nog op. dat al leen primi-afgcvaardigden gerechtigd zijn hun secundi op te roepen. Ten slotte schrijft de classis in de brief aan de ge nerale synode, dat in de ontstane situatie vertrouwelijke inlichtingen kerk mogen worden onthouden, „opdat de gebeden niet verhinderd worden". Christian reformed church zakt af van confessionele basis" (Van een medewerker) ROTTERDAM De synode van dc Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) heeft zich glstermidag in openbare plenaire zitting beziggehouden met de correspondentie met de bulten landse kerken. Er waren namelijk brieven binnengekomen van de Chris tian reformed church in de Verenig de Staten en van de Gereformeerde kerk van Zuld-Afriba. waarin vraagd werd om correspondentie. De commissie, die deze zaak onder zocht had. stelde voor om beide kerken te berichten, dat correspondentie niet mogelijk is. zolang men blijft volharden in de correspondentie met Gereformeer de kerken in ons land. Hierin ligt naa het oordeel van de commissie 'n onover komelijke hindernis, niet slechts gezi?n wat in het verleden is gebeurd, maar temeer wat nadien naar voren gekomen Is. ..nu vooral na 1959 de Gereformeerde kerken de schriftuurlijke kerkreg heb ben ingeruild voor 'n tegenschriftuurlijk genootsch appelijk.hiërarchisch kerkrecht, waar dc menselijke tolerantie gekomen is in de plaats van de vrijheid van bet Woord des Heren." Ten aanzien van Zuid-Afrike werd nog geen beslissing genomen, omdat de commissie na de bespreking ter synode haar voorstel nog iets wilde wijzigen. Het voorstel betreffende de Christian reformed church werd met algemene stemmen aanvaard, nadat er een sug gestie van prof J Kamphuis in verwerkt Deze was van mening, dat duidelijker moest worden uitgesproken, dat de Ame rikaanse kerkengroep afzakt van de confessionele basis Met name de Dordtse leerregels lopen zijns inziens gevaar. De correspondentie met de Gerefor meerde kerken, die door de Christian reformed church wordt onderhouden, stuwt het leven daar weg van de ge reformeerde belijdenis, aldus prof. Kamp. huis. Overigens was men er dankbaar voor. dat de Christen Reformed Church weer contact wil aanknopen DcDiitaten heooen de opdracht gekregen, om de Amen- kanen alle mogelijke informatie over ae situatie in ons land te verstrekken De 80-jarige heer J. Hunting uit de buurtschap Braamt, gemeente Bergh is, toen hy gisteren in zijn woonplaats j plotseling de rijweg overstak, door een I auto aangeredeen en later overleden. (Vervolg van pagina l) •en naar democratisering van ons ho ger onderwijs. Men vreesde, dat behal- de minst-draagkrachtigen vooral ook de middengroepen de dupe van de maat regel zullen worden. Een principieel be rt de K.V P.-er Albering bij wie velen zich aansloten was. dat de regering nu komt met een ombuiging i de beleidslijn, die in het verleden gevolgd. Onder het bewind van mi nister Cals zijn immers de collegegelden verlaagd, wat toen gezien werd ais een stap in de richting van algehele af schaffing. Minister Bot verdedigde zich wel sprekend, Hij plaatste de verhoging te gen de achtergrond van het regerings beleid. Dit is gericht op een verhoging van het algemene welvaartspeil, waarbij ervan wordt uitgegaan dat men voor de bewezen diensten overeenkomstig tarie ven mag vragen., die rekening houden met de gestegen inkomens en prijzen. Ook het beleid van dbi kabinet staat in het teken van democratisering van het hoger onderwijs, maar men moet bedenken, dat de gemeenschap zich al zovéél offers ten behoeve van de stu denten getroost. Op de o.k.w-begroting voor 1965 is f. 122 miljoen meer voor het wetenschap pelijk onderwijs uitgetrokken (niet in de laatste plaats voor studentenvoor zieningen) dan in de begroting 1964. Ons huidige bestel is echter gebaseerd op de gedachte, dat de ouders de eerst verantwoordelijken zijn voor de op voeding en daarom mag van hen voor het onderwijs aan studerende kinderen een redelijke bijdrage worden gevraagd Wat nu wordt voorgesteld is een redelijke verhoging van een redelijke bijdrage. De ons omringende landen kennen het. zelfde systeem. Ook daar vindt een hef fing op het volgen van hoger onder wijs plaats, die mede dient om licht vaardig studeren tegen te gaan. De stu dent verkeert, al een uiterst bevoor rechte positie in vergelijking met zijn leeftijdgenoten, voor wie de gemeen schap veel minder doet Bovendien heeft hij meer vooruitzichten op een hoge maatschappelijke positie. Met kiem weersprak de minister het verwijt, dat nu een ombuiging van de beleidslijn wordt voorgesteld. Met voorbeelden trachtte hij aan te tonen, dat ook mi nister Cals destijds niets van verdere verlaging, laat staan afschaffing van de collegegelden wilde weten. De nu voorgestelde verhoging doorkruist het demoeratiserimgsbeleid in geen enkel opzioht. Ze werpt geen enkele belem mering op om te gaan studeren, omdat men altijd studietoelagen kan krijgen. Dat het aantal studerenden uit de krin gen van de minst-draagkrachtigen pro centueel nog altijd laag is. vindt zijn oorzaak niet in een financiële, maar in een psychlogische barrière. De positie van de middengroepen had de minister bij zijn beslissing zwaar laten wegen, maar hij was tot de con clusie gekomen dat deze categorie niet de dupe van de maatregel wordt. Im mers. iedereen die er behoefte aan heeft, heeft ook récht op een studietoelage. Dat is niet alleen van het inkomen afhankelijk. Ouders met studerende kin deren krijgen bovendien kinderaftrek. Tien gulden Vrijstelling van collegegeld krijgt men al als men een studiebeurs van f. 10 aanvraagt. De positie van de werk studenten, waarop vanuit de commissie werd gewezen, kon de minister niet «Is argument tegen de verhoging van het collegegeld aanvaarden. De echte werk student, die moet werken om te kun nen studeren, bestaat in ons land prak tisch niet. Wel zijn er natuurlijk stu denten, met. bij verdiensten, maar de eni ge echte werkstudenten ajjn alleen zjj wier ouders de studie wel kunnen be talen.. maar dat om welke reden dan ook niet willen doen. De minister gaf nog een overzicht van wat er in de begroting 1965 extra ten behoeve van de studentenvoorzieningen bijkomt: verhoging van studietoelagen af. schaffing van de criteria voor toekenning van studiebeurzen, tegemoetkoming aan gehuwde studenten enz. Hij vermocht daarmee echter geen indruk te maken op de Kamercommissie. De voorzitter van de commissie, de socialist Kleijwegt negeerde de ministeriële argumenten door de bewindsman op een weinig ele gante manier duidelijk te maken, dat de commissie voornamelijk geïnteres seerd was in het antwoord op de vraag of de regering het wetsontwerp al dan niet zal indienen. Zoals gezegd liet mr. Bot daarover weinig twijfel bestaan, al moet men er rekening mee houden dat het kabinet in de geuite kritiek ten slotte toch aanleiding zal zien om het wetsontwerp maar achterwege te laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11