Katwijk heeft zeer gunstig badseizoen achter de rug VLEET C Weiland moet worden voor teelgrond kwekers Beroering in Lisse over op straat zetten gezin Visserij nieuws bij de 1S| NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 19 NUVJSMBE Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuille) DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 Lezing over badplaatsen na jaarvergadering VVV KATWIJK AAN ZEE Gister avond hield de VVV van Katwijk aan Zee haar najaarsvergadering in res taurant „De Zwaan". Voorzitter mr J. van der Plas gaf een overzicht van het afgelopen seizoen, dal zeer gun stig genoemd kan worden. Volgens de beschikbare gegevens heeft Kat wijk 10 pet meer logerende bezoekers gehad dan in 1963. Deze cijfers heb ben uitsluitend betrekking op de overnachtingen (het aantal dagjes mensen is hierbij buiten beschouwing gelaten). De drukte concentreerde zich weer op de tweede helft van juli en op de maand augustus. Prak tisch de gehele zomer was het mooi tot zeer mooi weer. Ook voor- en na seizoen waren goed. Ondanks de vroe ge Pasen viel het bezoek alles mee. Het 1 mei-weekeinde was voor Kat wijk bijzonder gunstig. Alleen door VVV werden 125 bussen verwerkt Ook de Pinksterdagen en twee lange weekeinden met Duitse herdenkings dagen waren druk. De voorzitter wees er weer op dat het toenemend bezoek nauwelijks gelllke tred houdt met het toenemende aanbod van logiesruimte. Steeds meer mensen gaan kamers verhuren. Steeds uitgebrei der wordt ook het territoir waarvan de belangen door WV behartigd worden te weten Hoornespolder, 't Sandt. Mo- lenblok en zelfs Valkenburg. Boulevards langer Van belang achtte hU daarom voort gaande intensivering van de propaganda, vooral in het buitenland. Reclame door Katwijks wijkgemeente Zuid-West bezon zich op de hervorming KATWIJK ZEE Dc wijkgemeente Zuid-West hield gisteravond in het wijkgebouw haar tweede wijkavond. Na een kort welkomstwoord door ds A Vink sprak de heer G- Nieuwcnhui zen uit Den Haag over het onderwent „Bewaar het pand u toevertrouwd Na gewezen te hebben op de grote in vloed van het concilie van Trente vierhonderd jaar geleden, constateer de de heer Nieuwenhuizen dat het „sola fide" (door het geloof alleen) onze protestantse kerken niet meer helder wordt gehoord. Het concilie van Trente spreekt nog altijd een banvloek uit over allen die zich niet willen on derwerpen aan de leer der Kerk. En heeft de r.k. Kerk vijf jaar geleden de allaathandel niet aangeprezen? Hoe staat het met de Mariologie? Ook de rooms-katholicke huwelijksop vatting is gevaarlijk, daar in noodgevallen een P» geheim huw elijk mogelijk is. Het in conflict komen met de ouderlijke macht heeft voor minderjarigen geen gevolgen, daar ontbinding van het hu welijk niet mogelijk is. Ten slotte be lemmert het de gewetensvrijheid, daar iemand die gedoopt is, maar niet Rooms is opgevoed, tot de kerkelijke huwelijksvorm wordt verplicht. Door al deze opvattingen worden wij teruggeworpen op het woord van God. dat spreekt van ..door het geloof gerecht vaardigd. zonder de werken der wet". Ook wij als protestanten moeten erken nen dat de Kerk tegen zich zelf verdeeld is, met alle rampzalige gevolgen dien. Rooms en Protestant moeten terug tot de bijbel en beide moeten ja leren zeggen op wat God tot ons allen spreekt. Het komen tot geloof is altijd het werk van de Heilige Geest Geloof gebed zijn de vleugelen van de Heilige Geest. Wij dienen deze schat, die in de hervorming weer herontdekt is, aan onze kinderen aoor te geven en te bewaren Tot slot werd nog een verloting ge houden Lenteklokjes zingen in Kativijkse Kapel KATWIJK Maandagavond om acht uur hopen De Lenteklokjes, die reeds dertien keer voor dc radio zongen, in De Kapel een uitvoering te geven. Binnenkort komen er twee grammo foonplaten van dit onder leiding van Dirk van Vliet staande koor uit. Op de ene plaat staat onder andere een kerst cantate van Jan Zwart en in de andere zijn geestelijke liederen gegrift. Maan dagavond zullen de nummers van beide platen ten gehore worden gebracht, aan gevuld met vijftien vrolijke liedjes. Medewerking verlenen Wil Liesveld (mezzo-sopraan) en Ada van der Bent 'piano». De kaarten zyn verkrijgbaar aan de zaaL Verdeling Unie- collecte KATWIJK ZEE Het comité van de Unie „Een school met de bijbel' deelt mee. dat de 86ste uniecollecte heeft op gebracht de som van f 1912,65, Dat is f 7C meer dan vorig jaar Het bedrag woidt als volgt verdeeld chr. school Antwerpen f 1000; scholen te Gent. Genk, Denderleeuw en Meclielen f 200; Herv.-Geref. onderwijsfonds te Ede f 50; Bartimeus te Zeist f 100; chr B.L.O f 200; centrale kas van de Unie te Den Haag f 312,65; chr. school te Grauw (sohoolboot) f 25; chr. school te Den An del (Gr. bus) f 25 Wijkgemeente „Zuid" hoorde ds. Bodaan KATWIJK ZEE In het wijkgebouw aan het Abeelplein kwam gisteravond de wijkgemeente „Zuid" onder leiding van ds. W. A. B. Hagen büeen. Op deze goed bezochte bijeenkomst sprak de bekende zingende dominee L A Bodaan. Kooo- vaardijpredikant te Rotterdam. .Kerk en avontuur". Uit een rijk naai van gebeurtenissen deed ds Bodaan een greep, waarin hij dc wijkleden fronteerde met een heel bijzondere nier om het evangelie te brengen, soms aan een avontuur deed denken. Als zanger wist hij de aanwezigen te boeien mot liederen als „Veilige Haven". Aantal logerende bezoekers 10 pet. hoger dan 1963 adv-rtenties en folders naast werving door persoonlijk bezoek aan de buiten landse reisbureaus is van belang. Dit laatste is in Duitsland begonnen. In 1963 werd begonnen met een groots opgezette reclamecampagne in de Scandinavische landen. Folders in de Zweedse taal na ontvangst Zweedse delegaties in 1962. Deze campagne is 'n succes gebleken (in seizoen 1964 meer dan 1000 boekin- van Zweedse reisbureaus via WV). Thans zijn de activiteiten gericht oo Denemarken en Noorwegen. In september werden delegaties uit die landen ontvangen. Eind oktober heeft de directeur Chr. Verplancke een gemaakt naar de Scandinavische lan den. In deze campagne werd samenge werkt met de WV Arnhem. Om alle gasten onder te brengen kan niet alleen door de VW gesohieden doch zij moet medewerking hebben van de leden die logies bieden, van midden stand, gemeentebestuur en andere or ganisaties. Van belang zijn vooral de service en accommodatie. De logies ruimte bij particulieren laat in bepaalde gevallen te wensen over. De eis wordt gesteld tenminste één vaste wastafel op de te verhuren slaapkamer. de recreatie-studiedag van de ANTw.B. werd gewezen op nieuwe toe gangswegen tot betere ontsluiting van de stranden waar de VW Katwijk zien 100 pet mee kan verenigen. Voor Katwijk betekent dat verlenging van de boulevards naar Noord en Zuid met af gangen naar het strand en daarbij aan- 'an voldoende parkeerplaatsen. Ook spreker op vermeerdering van de restaurantruimte. Er is dringend be hoefte aan uitbreiding daarvan. VW doet daarom een dringend beroep op het gemeentebestuur cn het particulier ini tiatief om de handen ineen te slaan. Tenslotte sprak de voorzitter nog een enkel woord over het door de VVV ge organiseerde verblijf van 100 personen uit Lengede, de nu een jaar geleden op wonderbaarlijke wijze geredde mijn werkers met hun vrouwen en kinderen. Nogmaals wil het bestuur vanaf deze plaats allen, die daaraan hebben willen medewerken, heel hartelijk bedanken. Katwijk heeft zich daarbij van zijn beste zijde laten zien. Het VW-werk al een zakelijke aangelegenheid, maar heeft ook tot doelhet kweken van betere verstandhouding en het leggen van vriendschapsbanden. „Zeegenot" Na de pauze sprak ds. IV. A. Poort uit Hattum over „Zegetocht van he' Zeegenot''. Deze vertelde dat in Enge- land de bakermat van het badplaats- ivezen ligt. Vandaar breidde het zich uit naar Frankrijk, Duitsland. BelgU Nederland, uaar het tn '818 door vooruitstrevende Scheveninger Jacob Pronk werd gein roduceera. Ds Poort deelde de ontwikkelingsgang in twee perioden in, die van vóór 188U (Zandvoort 1826. Domburg 1837. Katwijk 1845 en Noordwijk in 1866». en daarna, toen de kustplaatsen zich vrijwel alge. meen in die richting gingen ontplooien. Hierbij speelde de aanleg van goede ver bindingswegen een grote rol. niet in de laatste plaats voor het dagbezoek'. In. teressant was de schildering van de outillage van de badplaats voor wat be treft badkoetsen cn -kostuums, maar vooral met betrekking tot de verhouding badgast-badplaatsbewoner. Daarna kwam het veelkleurige be drijf van de badplaats in zijn ontwik kelingsgang tot leven in de vertoning van een unieke collectie dia's. Het Katwijkse publiek zal vooral hebben genoten van de op dia's getoonde strandfoto's uit het eind van de vorige eeuw. Uit het betoog bij de beelden bleek de deskundigheid van ds Poort op dit gebied, waaraan de WV-leden dan ook veel nieuwtjes ontleenden. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 20 no vember; hoog water om 3.15 en 15.30 uur; laag water om 11.28 en 23.50 uur. Botsingen in Katwijk KATWIJK Gistermiddag om 1 uur zijn op de kruising Provincialeweg-Can- tineweg een fietser en een scooterberij der met elkaar in botsing gekomen. De duo-passagier van de scooter kreeg een gat in de rechter knie. Verder was er wat materiële schade Gistermorgen om kwart over negen kwam de dertienjarige José van Delft uit Rijnsburg op de kruising Molentuin- weg-Provincialeweg met de fiets te val len toen zij door een vrachtauto werd gesneden. Het meisje liep schaafwonden aan de knieën op. KW 131 per auto op strand te bereiken VLIELAND De KW 131 Adriana zit zo hoog op het strand dat men er per auto bij kan komen. Er wordt aan ge werkt om het gestrande schip vlot te krijgen, maar dat kan nog wel weken duren. Op het ogenblik is men bezig een nieuwe schroef aan te brengen. De oor spronkelijke schroef was bij de stranding in het ongerede geraakt. Contributie O.-G. Kruis Voorschoten verhoogd VOORSCHOTEN In het Gezond heidscentrum aan de Wijngaardenlaan hield het Oranje-Groene Kruis gister avond een ledenvergadering, noodzake lijk geacht om de contributieverhoging (indien de leden daarmee zouden in stemmen) reeds op 1 januari te kunnen doen ingaan. He» bestuursvoorstel werd aangenomen en de contributie zal gaan bedragen: f 13 voor gezinnen, f 7 voor alleenstaanden en f 6 voor inwonende kinderen boven 25 Jaar. Een ander be langrijk besluit was. dat zal worden getracht een tweede wijkverpleegster aan te trekken. Voorzitter Kloosterman deed medede ling van de instelling van een propa- gandacommissie. waarin de samenwer kende kruisverenigingen zijn vertegen woordigd. Nog te weinigen zien het be lang in van een goed functionerende ge zondheidszorg. Voorschotens Kamerorkest gaf uitvoering in de Dorpskerk VOORSCHOTEN Het Voorscho tens Kamerorkest, een nog jong ama- teur-muzikgezelschap, gaf in de Dorpskerk een uitvoering, die door vele belangstellenden met grote aan dacht werd. beluisterd. De akoestiek van deze gemoderniseerde kerkruimte is werkelijk prachtig; men kan eleke lijn volgen, elke nuance waarnemen, zonder echter de samenklank als een droog complex van vele elementen te ondervinden. Het moet al dadelijk worden erkend: het kamerorkest bleek opgewassen tegen d risico's die een dergelijke alles-ver radende geluidswerking aan niet vol doend zekere amateurgezelschappen oplevert. De klank was steeds zuiver. Raadsagenda voor WARMOND WARMOND Volgende week dinsdag komt de gemeenteraad bijeen B. en W. stellen voor een voorlopig onteigeningsplan goed te keuren voor grond van de heren J. Sikking en P. Ciggar in het uitbreidingsplan Ende poel. In het preadvies zeggen B. en W. dat zij geprobeerd hebben de gron den in bezit te krijgen, maar dat de pogingen nog geen succes hebben ge had. Het bezit van genoemde grond is van groot belang, daar elders geen bouwgrond meer aanwezig is. Mocht het tot onteigening komendan acht het college het noodzakelijk ter voorkoming van vertraging in de bouw van de (voornamelijk woningwet)woningen, dat reeds nu een begin wordt gemaakt met de procedure. Men blijft echter hopen op een minnelijke schikking, waarop nog alle kans aanwezig is. Nauw verband hiermee houdt het verzoek aan de raad f 75.000 beschik baar te stellen, als bijdrage voor het omwerken van welland tot bollen- grond. Deze grond is eigendom van het Groot Seminarie. De totale kosten zul len f 140.000 bedragen. (Van een onzer verslaggevers) LISSE Het op straat zetten van het gezin Van Heertum heeft de ge moederen in en rond de Wagenstraat in Lisse nogal in beroerring gebracht. Gisteravond laat hebben zelfs enkele bewoners van de straat gepoogd de burgemeester, mr. Th. de Graaf, uit zyn bed te bellen. Hij gaf echter „niet thuis". Twee agenten van de rijkspolitie hielden een oogje in het zeil. Zij hoefden echter niet op te treden, want tot wanordelijkheden kwam het Vanmorgen stonden hier en daar in de Wagenstraat nog groepjes huisvrouwen druk over de zaak te praten, terwijl on dertussen hei huisraad van de familie Van Heertum. afgedekt met enkele zei len, onbewaakt voor het perceel 39 op straat stond. De monden van de vrouwen gingen echter dicht, toen we wat meer over de zaak van hen te weten wilden komen. Slechts een der buurvrouwen liet zich enigszins verontwaardigd over het geval uit. Haar naam mocht niet in de krant „Zet maar puntjes. Het is een smerige zaak. Die aannemer heeft ze met mooie woorden hier naar toe gelokt en nu ze er eenmaal zijn worden ze op straat gezet. En de gemeente zegt dat ze er nieu aan kan doen" Het geval Van Heertum zit ook wat vreemd in èlkaar. De heer Van Heertum is bouwvakker en Brabander van geboor te. Hij werkte in de streek bij het bedrijf van de aannemer A. C. van den Oever uit Leiden. In Brabant had hij een woning van acht gulden per week. Zijn baas liet voor hem en enkele andere mede-arbei ders enkele huizen in de „vrije sector" bouwen, die ze na enig overleg konden IJMUIDEN De haringvisserij in de omgeving van het Galloper vuur schip leverde nog niet veel op. De meeste treilers die in de afgelopen da gen beschutting onder de Engelse wal of in de haven van Oostende hadden gezocht, waren weer in actie gekomenmaar de haring zwom te hoog voor hun netten. Dc hoogte was uitermate geschikt voor de spanvissers, maar die moesten in de andere visgebieden blijven liggen omdat het weer voor hen nog te ruw was. Ook in de andere visgebieden kon men weinig uit richten. Aan de westkant van de Silverpit konden de grote kotters af en toe een trekje doen. De resultaten vielen niet tegen. In de nachtelijke uren kwamen zij gemiddeld tot een totaal van 80 kilo tong en een mand of tien andere vis, hoofdzakelijk schol. Wat er was Na de grote drukte van de voorgaande igen viel de aanvoer ditmaal aan de IJmuider afslag tegen. Er verschenen slechts 13 vaartuigen aan de markt met tothal 1950 kisten, waarvan 150 kisten schelvis. 50 kisten raciio, 20 kisten wij- kisten gul en kabeljauw, 700 kis ten kooivis, 550 kisten haring. 220 kisten schol, 10 kisten tarbot. 90 kisten diver- :en, 5000 kilo tong. De prijzen zijn lange tijd niet zo hoog geweest. De gul bijvoorbeeld kwam nu bij de eerste afslag ooven de honderd gulden, een paar weken geleden haalde nauwelijks de helft. Ook de andere rondvissoorten stegen fiks in prijs. De witte kooivis spande met een notering de kroon, maar ook de zwarte soortgenoten, de kabeljauw en de leng. peperduur. De tong profiteerde dit verschijnsel. D, tong 1 zelfs boven de f 8 en dat is een hele poos niet gebeurd In Schevcnlngen In Scheveningen werden aangevoerd 40 kisten schelvis, 60 kisten schol, 100 kisten haring, 150 kisten sprot cn kilo tong. Afscheid. De heer I. Kuijper, havenmeester bij het IJmuider Staatsvissershavenbedrijf is onlangs 65 jaar geworden en c betekent onherroepelijk een intrede de pensioengerechtigde gelederen. Hij mag tot l december In oef ie blijven, maar dan is het ook gebeurd. Vrijdag 27 november zal van drie uur tol half vijf het personeel tn het kantoor van het bedrijf afscheid kunnen nemen. Het volgende uur zal het bedrijfsleven hiertoe de gelegenheid krijgen. De heer Kuijper werd te Midsland op Terschelling geboren. Voordat hij op 1 ari 1930 havenmeester werd van Urk heeft de heer Kuijper als koopvaardij- ofiicier alle wereldzeeën bevaren. Op 1 januari 1935 kwam de heer Kuijper als tweede havenmeester naar iJmuiden. Een half jaar later nam hij de functie van eerste havenmeester ovci van de heer Boom. In zijn IJmuider jaren heeft de heer Kuijper het visserijbedrijf zien groeien, ondanks vele tegenslagen. Hij maakte de beruchte stakingen van de dertiger jaren mee. zag hoe de tweede wereldoorlog grote vernielingen aan het bedrijf toebracht en beleefde de dyna mische ontwikkeling na de bevrijding. Hem werd in 1960 de cre-medaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau verleend Dc heer Kuijper bekleedde verschillen de functies buiten het bedrijf. Hij is lid van de commissie van toezicht op de ge meentelijke school voor visserij en scheep, vaart in IJmuiden, plaatsvervangend lid van de commissie voor de stuurlieden examens, secretaris penningmeester var de commissie IJmuiden van de KNZHRM en bestuurslid van het zcekadellenkorps IJmond. betrekken voor twintig gulden per week. In het huurcontract was een clausule op genomen. dat bij beëindiging van het dienstverband de woning binnen een maand zou moeten worden ontruimd. De clausule was opgenomen om de werk nemers aan het bedrijf te binden. De heer Van den Oever vond zichzelf na twee jaar echter te oud worden om het bedrijf voort tc zetten. Hij ontsloeg een groot deel van zijn werknemers, ook de heer Van Heertum Deze was op deze gronden niet bereid het huis te verlaten. Er werd druk overleg gepleegd met de woonruimtecommissie en ten slotte kwam de zaak bij de kantonrechter in Haarlem. Die gaf op grond van de clausule in het huurcontract, waarin niet wordt ge sproken over de wijze waarop het dienst verband zou moeten worden verbroken, de heer Van den Oever gelijk. „Dat Is nou dc onbillijkheid," «ei de furieuze buurvrouw. „Die man wil gaan stilleven en die huizen natuurlijk voor heel veel geld gaan verkopen. Om het lot van zijn gewezen arbeider en diens gezin bekom mert hij zich niet". Op de vraag of zij ook wist of de heer Van Heertum wel licht ook had geweigerd de woning te verlaten, bleef zij het antwoord schuldig, mensen bemoeien zich er teveel zei de groepscommandant van de rijkspolitie te Lisse. „Met het gaan naar het huis van de burgemeester zijn de be trokkenen helemaal niet gebaat". Verder had hij geen commentaar. Wel kon hij meedelen, dat er geen charges waren uit gevoerd. ..Er zijn namelijk geen betogin gen gehouden". Lisser vrouwen over zending in Afrika LISSE Gisteravond werd in Salva- n een vergadering gehouden van de atd Lis-e van de Christen Vrouwenhemd Mevrouw B G. Nieuwenhuis-Tromp, pas teruggekeerd u.t Amerika presideerde de vergadering en hield naar leiding van Marcus 3 een korte medita- ouw Mijnders-Van Woerden hield r haar reis langs de dingsvelden in Afrika, die zij in voorjaar 1964 gemaakt heeft. Zij m< op. dat de verhoudingen tussen blanken •n zwarten anders (vreedzamer) zijn dan »ns soms toeschijnt. Zij had geen haat ingst en vrees opgemerkt Zij sprak over haar ontmoeting zendingsarbeiders van de Nederduits Ge reformeerde Kerk (de protestantse kerk Afrikade zendingspost van de Chr Geref. Kerken in Siloam in het noorden Transvaal en over het einddoel de zendinesbezocken: Rhodesia waa. Schotse Prcsb. Kerk zending drijft haar neef pionier is Zendeling Van Woerden beeon in 1957 in een mag nu arbeiden in een goed i ganiseerde tak van zendinesarbeid. Mevrouw Mijnders vertoonde een serie Bazaar in De Kaag DE KAAG Zaterdag 21 november houdt de vrouwenvereniging „Ora et La- bora" een verkoopmiddag en -avond. Er zijn vele mooie handwerken te koop en leuke attracties o.a. rad vat i schiettent. Deze bazaar, ten bate van dc kerk- oog dij. wordt gehouden in de jeugdher berg „De Trekschuit". Hij is geopend van 3—6 en 8—11 uur. Duurder ga» in Lisse LISSE De loon- en prijsstijgingen hebben op de exploitatieuitkomsten het gasbedrijf zodanige invloed, dat een prijsverhoging van het gas nie ontkomen is. Daarom stellen B en de raad voor ae gasprys met een halve cent per kubieke meter te verhogen. De kwaliteit van de gronden in het breidingsplan is goed tot zeer goed te met het gevolg dat de ver vingskosten voor de gemeente belangrijk hoger zullen liggen, dan by reens uitge voerde uitbreidingsplannen het geval Volgens een voor Endepoel opgezette exploitatierekening zou de prijs van bouwterrein ten minste" f 7900 per woning bedragen. Aangezien mag worden wacht dat de toe.aatbare grondkosten per ingwetwoning de 5000 a 5200 gulden te boven mogen gaan. zou vooi behouc. van een sluitende exploitatie de prijs voor het bouwteirei zodanig orden gedifferentieerd, dat va geprojecteerde woninge* nauwelijks de helft in de gesubsidieerde sector komen. Daardoor zou net plan niet meer aai gestelde doel beantwoorden, namelijk de bouw van woningwet- en premie-w< gen. Confrontatie met deze feiten was en W. aanleiding naar mogelijkheden te zoeken tot vermindering van de •ervingskosten van de gronden. Zij zijn an oordeel dat dit kan worden bereikt door de kwe'ters gelijkwaardige grond bieden. Hiervoor biedt de om king van hef weiland tot teelgrond- bollen de oplossing. Ambtswoning en W. willen voo de burgemeester afwachting van Je bouw van ambtswoning het pand Or nje Nassaulaan 18 huren voor f 6495. waarvan de burge- f2064 voor '-ijl. rekening zal De stichtingskosten voor de nie: burgemeesterswoning bedragen volgens inschrijvingen £143.748, waarvan f34 400 grondkosten. Ook hierove. moet de raad zich uitspreken Verder vermeldt de agenda voorstellen tot onbewoonbaarverklarin^ van het pand Dorpsstraat 55; verlenging pachtovereen komst van boerderij Burg Ketelaarstraat a ligplaats in Dinsdagwetering door de heer J. W. de Rooij; premiever lening aan de heer D. A. van Beek woningverr etering; kredi t van f1600 het rooier vrn zes bomen in he park Groot Leerust. Warmonds ijsclub maakt het goed WARMOND Als steels bestond voor de algemene vergadering van de War- mondse IJsclub zeer grote belangstel ling. Voorzitter, H. v. d Voet. herdacht het overlijden van de heren J. van F del en Benny Nlekerk Uit het financiële verslag bleek dat een batig saldo was van ruim f1800 Er werd uitvoerig gediscussieerd over openstellen van de baan op zondag met entreeheffing. Het resultaat van stemming was dat 81 leden zich openstelling uitspraken, tegen stemden 17 leden terwijl twee zich van stemming onthielden. Besloten werd de contributie te handhaven op f4. In het bestuur waren drie vakatures ontstaan door het overlijden van de heer J. van Bladel en het bedanken van de heren .1. van Tongeren en A. M. Beugelsdijk. Na stemming bleek dat wa ren gekozen H. Vergeer. A. G. Korte- kaas en W van Bladel. Tot leden var de kascommissie werden benoemd J van Leeuwen Azn. en C. E. G. Heems kerk. tot plaatsvervangend lid K. Koud- Belastingen hoger in Lisse LISSE B. en W. stellen voor dt volgende belastingen te verhogen om dc begroting sluitend te krijgen: straatbe lasting van 10 op 12 procent; rioolbe lasting van 10 op 12 pet.: reinigingsrech ten-verhoging van f 2 per emmer per twee maanden, de volgende emmer f 1.65 per 2 maanden en elke daarna volgende emmer van resp. f 2.20 en f 1.85: honden- belasting: luxe hond van f 10 op f 20 per jaar en waakhonden van f 8 op f 15 per jaar Philatelica Lisse LISSE In De Witte Zwaan verga derde de postzegelverzamelaarsvereni ging „Philatelica" Voorzitter C. A. Geh- rels verwelkomde vyf nieuwe leden tweede voorzitter M. C. J. Delen leidde het verdere deel van de vergadering. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan wordt in De Witte Zwaan op 30 december een feestavond gehouden. Op 2 januari is er een ruildag van IC 's morgens tot 6 uur 's avonds. Op cember wordt een Sinterklaasfeest ge- Mevrouw C. J. van Hamme-Meyler sprak over „Talen en schrifttekens op postzegels". Op de daarna gehouden post zegelveiling werd voor f 250 aan postze gels omgezet. jp en meestal beschaafd glanzend. Dirigent Lucius Voorhorst, een zeer muzikaal kunstenaar, heeft blijkbaar zijn. in technische ontwikkeling verschil- ende orkestleden, op de essentiële punten van toonvorming, soepelheid van lijn en rustige beheersing in voldoende mate on. lerlegd/ Zijn directie viel doorlopend op door voorzichtigheid, om niet te zeg gen: door een zekere schroom. De tempo's hier en daar beslist te langzaam, waren daarmee in overeenstemming Zo kan ook worden verklaard, dat het aantal ontsporingen of onregelmatigheden in het samenspel zeer beperkt bleef. Men hoorde bijvoorbeeld wel in de sinfonia in C, Boccherini, in feite een lang niet gemakkelijk werk, waarvan de uitvoe ring ook in andere opzichten de indruk maakte, nog niet geheel en al concertrljp te zijn. Vooral in het „allegro ma non molto" ontbrak het reliëf, stonden de onder delen niet duidelijk genoeg afgetekend. De wat tamme voordracht gaf later aan het „andante amoroso" ook niet de kans, met het te weinig levendige alle gro te contrasteren. Het concert was begonnen met bijzonder fraai doorzichtig vertolkte „Iphigenia in Aulis"-ouverture van Von Gluck. John Huber blies met een mooie i dan zelfs speelse, doch niet geheel vaststaande toon de solopartij in Vivaldi's d-moll fagot-concerto. Zijn spel klonk zuiver en muzikaal, bij tijden wat zeiend echter. Het orkest werkte ni keurig met hem samen, maar het metrum had toch markanter moeten zijn ei voordracht feller en kleuriger. Drie delen uit HSndels ..Water Music"- suüe klonken weer mooi en zeer geculti veerd. Een grote prestatie, om niveau met amateurs te bereiken! De melodieus vertolkte „air" klonk o gens wat vaag in de vorm en de bourrée kwam aan expressiviteit tekort Vier „Oud-Nederlandse Dansen" door Röntgen bewerkt (zijn, tussen haakjes, waarschijnlijk evenmin Nederlands als de melodieën uit Valerius in overgrote meerderheid) vormden de zeer verdien stelijke finale Afgezien alweer van een zeker te kort aan pittige voortvarendheid, vooral de toch zeer joyeuse „branie de Bourgogne" en de ondeugende gaillarde zouden met wat meer vita liteit gebaat zijn geweest) was het luisteren naar de goed verzorgde uit voering zeker de moeite waard. Joh van Wolfswinkel Voorschotens bridgenieuws VOORSCHOTEN De uitslagen van de door de bridgeclub „Voorschoten" ge houden achtste parenwedstrijd luiden voor wat betreft groep A (tussen haak jes het totaal tot dusver): v. d. Meer— Verrips 60.5 pet. (370,61). v. d Post- Bom 51,5 pet. (339,45), Auer—Rutten 57,5 pet. (380,14), De LannoyVan Oosten 48,5 pet. (349,56). WassenaarGoddijn 39,5 pet. (384,50», HuijskensJespers 40,5 pet. (367.01), Lamhoo-Verhoef 62 pet. (356.44),_ Van AlphenKorpershoek 42.5 pet. <"337,43RiksmanKlaasen 38 pet. (361,09». De BeerSlieker 59,5 pet. (391,10). Groep B: Van DoorenbosVan Dooren- bos 49.31 pet (376.53), HameetmanKlein 47,22 (354.45), Schulp—Teske 49.31 pet (372.62», BronsgeestVan Delft 57.64 pet. (367,79», SchulpKlein 43,06 pet. (352.81». Van Someren—Van Someren 52.78 pet (367.93), N. OosterbaanOosterbaan 47.92 pet. (314.64), BronsgeestBronsgeest 43.75 (335.34). Nieuw bedrijf open aan Lisser Heereweg LISSE Burgemeester mr. 1*. J. M de Graaf stelde gistermiddag een snij machine in werking, waardoor de v den „Graficus ik open u" op een doek omhoog schoten. Daarmee was de nieuwe bedrijfsruimte van het drukkersbedrijf „Graficus" aan de Heereweg officieel ge opend. De aanwinst heeft moderne vorm en inrichting gekregen, met onder mee» een toonkamer voor de afdeling kantoor meubelen. De burgemeester schetste de ontwikke ling van het bedrijf en memoreerde de overleden oprichter van de zaak, de heer J. de Vos sr. De heer W. J. E. Tisslng bracht de ge lukwensen over van het comité „Lisse Vooruit", waarvan de heer J. de Vos Jr. voorzitter is. De heer Goossens, die reeds 35 jaar in het bedrijf werkzaam Is, voer de in een voorafgaande intieme bijeen komst het woord namens het personeel. Hij bood een wandpaneel aan met een symbolische weergave van de histoim van ..Graficus". Tijdens de receptie, die ook werd ge houden ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van de zaak. kwamen zeei velen de heer De Vos de hand drukken Auto's en machines voor Lisse LISSE De in gemeentelijk bezit zijnde bouwgrond is thans van zulk omvang, dat maatregelen moeten worden genomen om de terreinen in zodanige staat te houden dat ze voor de omliggen de bedrijven door overstuiving van on kruidzaad geen nadelige gevolgen gaan ondervinden. Het braakliggende terrein omvat in totaal 4 ha. B. en W. stellen voor tot de aanschaf van een maaim ne over te gaan, waarvan de kosten f 8000 bedragen De machine kan oo worden gebruikt om fietspaden va sneeuw te ontdoen. Wegens slijtage van de reservevuilni: wagen en uitbreiding van de gemeente moet een tweede vuilnisauto worden aangeschaft. Hiervoor willen B. ei een wagen kopen van f 60.000. Voorts willen B. en W een nieuwe vrachtauto aanschaffen ter waarde van f 20.875 Directeur-generaal Lomvman naar Alusuisse ZURICH Drs J Louwman. direc teur-generaal van industrialisatie er energievoorziening, zal 16 januari ir dienst van de Schweizerischc Aluminiuir A.G. treden en de leiding overnemen var haar Nederlandse dochters als directeur van de Aluminium en Chemie Rotterdam N.V., de Internationale Kunststoffen In- M.L.D.-kapel vervangt vanavond K. en G. LEIDEN In verband met enkele cleine wijzigingen in de tüden bij de hul diging van Cor Prins is het K. en G. van avond niet mogelijk tijdig gereed te zün voor het verlenen van medewerking. Een en ander ligt buiten de schuld van het Dank «U de medewerking van Comman dant Zeemacht Nederland zijn de organi satoren erin geslaagd de medewerking te verkrijgen van de MLD-kapel van het Marine Vliegkamp Valkenburg oJ.v. ser geant-muzikant B. v. d. Burg. Auto in sloot LEIDEN Gistermorgen om zeven uur zijn op de wegkruising Rooseveltstraat Voorschoterweg twee bestelauto's, één uit Leiderdorp en één uit Rotterdam, met elkaar in botsing gekomen. De Leider- dorpse auto kwam in een sloot terecht. De bestuurder, de 58-jarige aannemer W. Hennepman, bleef ongedeerd. De 50-jarige opperman P. van Leeuwen, die naast hem zat, kreeg een buil op zijn voorhoofd en schaafwonden aan zijn rechterhand. De auto's liepen flinke schade op. KINDEREN GEWOND Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Quirijn Alexander zn v L G Dalhuisen en C E Polano: Cornelia Johanna Maria drvJCAM Witkamp en C J M van Mil; Chantal Daniëlle dr v G A de Haak en A C H v d Linden; Willem zn v W van Westbroek en C Glas bergen; Marco Ernst zn v J H Buijs en W J Koster; Antje Catharina Wil- helmina dr v L Bavelaar en A M Pauw; Martina Alida dr v M H van Rijn en M C Bel. ONDERTROUWDH B Hulspas en C M Vink; J Holswilder en J van Tongeren; A C J van der Luit en M C Bonnet; C A Valetijn en M E Verver; D van Beek en W van Abs- woude; J Sierat en C M Neuteboom. C K van Weeren en F Arbouw: H de Jong en A S van der Kaay; J J Sollie en J C Schipaanboord; J van Wijk en E de Water; B J Goosen en H M Vrouwenvelder; H A van Ton geren en J Hanno; A G Erades en M G van der Wil; J E Maks en M G Beulink: P Ouwehand en H J Ouwer- kerk; F G Thomas en G C L M Co- nijn; J van Doorn en J A van Steen bergen; N Noppen, en T C Vermeu len; H J Boetekees en E H M van Veldhuizen; W van Leeuwen en H J Lagerberg; W J H M Blokker en J G J Bavelaar; J Sinteur en S S van Kampen; W J van der Hart en J A van der Hoek; G van der Vos en J J Matters. GEHUWD: E Habraken en N van OVERLEDEN; H Holst 72 jaar man; A E A Richter 81 jaar man; H "Waalewijrf 74 jaar man; J T H BoiT- sie 50 jaar man; G Huijgen 42 jaar man; G A van der Weg 7 jaar zoon; E M Looijestijn 55 jaar echtgen v G J Noordover. Mevrouw Batelaan sprak in Valkenburg VALKENBURG In de Hervormde kerkzaal kwam de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Valkenburg, bij een. De presidente, mevr Lekkerkerker van Petegem, hield een meditatie over: „Weest in geen ding bezorgd". Ook stelde zy de nieuwe bestuursleden, mevrouw hoornde Wit en mevrouw Kuyt— de Mooy, aan de leden voor. Mevrouw BatelaanVan de Berg uit Leidschendam. presidente van het gewest Zuid-Holland Noord, sprak over „Wat doen wjj in de bond?" „Waarom zijn we eigenlijk lid? En wat heeft hen bezield, die ruim 45 jaar gele den de NCVB hebben opgericht?" In die jaren bestond er. behalve een sterke bin ding aan het ouderlijk huis, ook veel eenzaamheid en verdriet. De niet-christe- lijke vrouwen streden voor de emancipa tie van de vrouw. Door de mobilisatie werd de vrouw meer in het dagelijkse leven betrokken en voorlichting op aller lei gebied werd noodzakelijk. De drang zich te organiseren werd steeds sterker gevoeld. In oktober 1919 werd dan ook in Am sterdam de NCVB opgericht, met als hoofdoel: voorlichting in geestelijke, cul turele en maatschappelijke vraagstukken. Hier werd eigenlijk ook de eerste samen werking tussen hervormden en gerefor meerden geboren Thans telt de bond 94.000 leden. Met alles wat ons beroert, heeft de NCVB te maken. Uitvoerig ging mevrouw Batelaan nog in op de activiteiten die de bond ontwik kelt. (Advertentie) DEELNAME St. Nicolaasactie Koop nu warme winterkleding maillots van klein tot groot Hclanca kleuterpantalons Terlenka jongenspantalons VOOR DAMES Zojuist weer ontvangen: CORDUROY JONGENSPANTALONS VAN DER SPEK VALKENBURG dustrie N V. met bedrijven te Voorschoten en Breda en lid van de raad van bestuur van Boxal N.V. te Veenendaal. Bovendien zal hy Alusuisse vertegenwoordigen in de raad van bestuur van Aluminium Delf zijl, waarin Alusuisse voor een derde belang heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5