wat is wijsheid? UILTJE NAVO met MLF stapje verder dan vorig jaar U proeft de moutwijn Vele wijzigingen in Rusland verwacht II Amerika en Rusland gaan zout water ontzilten Afzet kolenhaarden door aardgas met 60 pet. gedaald ook sterren trouwen. constant verlovingsringen Betekenis van namen Amerikaan over problemen in Suriname nUdfjecpMéii... ER 15 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 t U vGE Bezuinigingsmaatregel Amerika heft 95 overbodige bases op WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben in het kader van de bezuinigingsmaatregelen besloten bin- aenkort 95 militaire installaties in 5 Europese landen en in Amerika zelf lie overbodig zijn geworden, te slui- Met de sluiting, waardoor de militaire kracht of gevechtsparaatheid der VS in geen enkel opzicht wordt aangetast, zal een bezuiging worden verkregen van 50C miljoen dollar. Met inbegrip van de slui ting van andere bases en installaties sinds maart 1961, zal jaarlijks een besparing worden bereikt van ongeveer een miljard dollar, terwijl voor 149.000 man werkge legenheid komt te vervallen. Dit is giste ren door de Amerikaanse minister var defensie. Robert McNamara, bekendge maakt. De namen der betrokken bases in dt VS zelf zullen in de loop van de week worden gepubliceerd, doch van die in het buitenland eerst als de besprekingen met de daarbij betrokken regeringen voltooid zullen zijn. Tot de te sluiten installaties behoren luchtbases en depots, legerop- slagplaatsen en scheepswerven. Vandaag behandeling van resolutie PARIJS/BONN De politieke commissie van de parlementai re NAVO-conferentie, die in Pa rijs bijeen is, is er gisteren met veel moeite in geslaagd een reso lutie over het probleem van de kernwapens in de NAVO op te stellen, zij het zonder concrete goed- of afkeuring van de plan nen voor een multilaterale kern macht. Hiermee is men toch al- een stap verder dan vorig jaar, toen de politieke commissie en ook de plenaire vergadering niet tot een uitspraak konden ko men als gevolg van diepgaande meningsverschillen. De politieke commissie heeft twee dagen nodig gehad om een compromis- MOSKOU Waarnemers in Oekrame. Moskou verwachten een groot aantal mutaties in het kader van de Russische communistische par tij. Nikolai Podgorny, een van de elf leden van het partijpresidium, zou zijn belast met de reorgani satie. Podgorny is sedert de val van Chroesjt- sjef vijf weken geleden opgeklommen tot een positie, waarin hij volgens ingelich te kringen belast schijnt met de organi satie van de partij en de kaderafdeling of waarin hij de leiding van deze afde ling zou delen met Leonid Brezjnef, de (eerste secretaris van de partij. De kader afdeling beslist over de bevorderingen pn benoemingen. Drie maanden voor de val van Chroesjtsjef was Brezjnef be last met de partij-organisatie en kader- ifdeling. De waarnemers menen dat de 61-jarige Podgorny thans in belangrijkheid direct na Brezjnef komt. Zijn machtspositie sleek maandag toen hij optrad als rap porteur voor organisatievraagstukken op ten plenaire bijeenkomst van het cen trale partij-comite. Na het verslag van Podgorny stemde het comité voor af- Ichaffing van de door Chroesjtsjef in 1962 ingestelde afeonderlijke partij-af delingen voor de industrie en de land bouw In het rapport werd aanbevolen ie volgende maand nieuwe leiden; te kie len in 73 belangrijke districten. Er zou fan in deze gebieden weer een afdelings- Eartij moeten zijn in plaats van indus- iële en agrarische afdelingen. (Elk van ieze gebieden heeft thans twee partijse cretarissen, een voor industrie en een voor de landbouw. Na de reorganisa tie zou een secretaris beide afdelingen frioeten beheren). Podgorny, die afkomstig is uit de Pathet Lao haalt jager van V.S. omlaag WASHINGTON. Een Amerikaans itraaltoestel. dat een fotoverkennings vliegtuig escorteerde. Ls maandagavond boven Zuid-Laos door luchtafweervuur neergeschoten, aldus is gisteren door bet Binisterie van defensie meegedeeld. De verkenningsvlucht was er een van ten serie vluchten die met instemming Ier Laotiaanse regering worden gemaakt om gegevens te verzamelen over de infil tratie van troepen en materieel uit Noord- Vietnam in Laos. Tegen de betrokken luchtafweerbatterijen. waarschijnlijk be horend tot de Pathet Lao. worden vanuit Ie lucht vergeldingsacties ondernomen. I. Baart niet meer - kandidaat voor bestuur ANMB dankt zijn carrière aan Chroesjtsjef. Het feit dat htj zou zijn belast met de organisatie van de partij zou hem belangrijker maken dan de par- tij-ideologist Soeslof. Podgorny trad destijds op als Chroesjt- sjefs bijzondere vertegenwoordiger in Cuba en Roemenië. Vorige week nam hij deel aan besprekingen met premier Tsjoe En-lai van communistisch China. Katoenverbruik nam toe IJE Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid Se elektrotechnische industrie (ANMB), (leeft zich om persoonlijke redenen niet ;er kandidaat gesteld voor een functie het bondsbestuur van de ANMB. De heer Baart zal, als het op 22 mei te houden driejaarlijkse congres van ANMB daar zijn goedkeuring aan hecht, in dienst blijven van de bond en pel als adviseur. De heer Baart is lid de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. Soldatensnert de periode 1963-64 is er een opleving in de katoenindustrie waargenomen. Het katoenverbruik in Nederland is in het afgelopen jaar met ruin acht procent toegenomen en ook de voorraden ruwe katoen zijn iets groter dan een jaar gele den het geval was. Dit is te lezen in het door de Vereeni- ging voor den Katoenhandel Rotterdam uitgegeven jaarverslag waarin echter ook wordt gezegd dat de textielindustrie nog steeds met grote moeilijkheden worstelt. Die moeilijkheden zijn ontstaan door een gebrek aan arbeidskrachten, een niet af latende stroom importen tegen prijzen, waartegen niet te concurreren valt, en kostprijsverhogende factoren zoals een stijging van het loonpeil en een hoge rentevoet Het totale wereldkatoenverbruik is vermeerderd met ruim vijf procent. Een belangrijk gedeete van eze stijging komt voor rekening van de communistische landen, waar naar schatting bijna miljoen balen meer zijn verwerkt. N,a enige jaren van afnemend katoenverbruik is thans weer het peil van 1959/1960 bereikt. Uit het rapport valt verder te lezen dat de kunstvezel de katoenindustrie ernstig bedreigt. Men verwacht dat alleen eer grote reclamecampagne een dreigend ter- reinverlies van de katoen kan voorko- Behandeling gifmoorden Veenoord uitgesteld LEEUWARDEN. T behandeling in hoger beroep van de zaak tegen Antje J. uit Veenoord, die op 3 juli van dit jaar door de rechtbank te Assen tot 16 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld is uit gesteld. Antje J. wordt, zoals bekend werd ervan beschuldigd zowel haar eer ste als haar tweede echtgenoot door mid del van met parathi - vergiftigde kersen om het leven te hebben gebracht De openbare zitting van het Leeuwarder ge rechtshof waarin deze zaak aan de orde zou komen was aanvankelijk vastgesteld op 26 november a.s. AMSTERDAM Nederland heeft En geland de afgelopen zomer verdrongen als tweede ..toeristenleverancier" aan Oostenrijk. De meeste toeristen die naar Oostenrijk trekken komen nog steeds uit Duitsland, deelde prof. dr. P Bernecker, dir. het Oostenrijks toeristenverkeers bureau gisteravond mede op een ont vangst ter gelegenheid van de ingebruik neming van het nieuwe bijkantoor aan de Herengracht te Amsterdam. De inge bruikneming viel samen met het afscheid van de directeur in Amsterdam, dr. R. Uhl. voorstel vast te stellen, waarin wordt gepleit voor een diepgaande studie van alle problemen die met het kernwapenvraagstuk in de atlantische wereld samenhangen en van het enige voorstel dat tot nu toe op tafel ligt: dat voor een multilaterale vloot van bovenwaterschepen met gemengde be manningen, uitgerust met Polarisra- ketten. De resolutie nodigt de regeringen der NAVO-landen uit bij hun onderhandelin gen uit te gaan van de beginselen dat bij een regeling de effectieve bescherming van elk der partners moet worden versterkt, dat de politieke en militaire macht moeten worden vergroot door rationalisatie van het beheer der kern wapens en dat de geleidelijke economi sche en politieke unificatie van Europa, als gelijke partner van de Ver. Staten, moet worden bevorderd. De resolutie, die vandaag in de plenaire vergadering aan de orde zou komen, heeft overigens niet de onver deelde instemming van alle afgevaardig den van de politieke commissie, ook al waren er voor zover bekend geen ♦egenstemmen. De militaire commissie schijnt zich intussen van de MLF-zaak gedistantieerd te hebben en de kwestie geheel aan de politieke commissi hebben overgelaten. De Nederlandse liberale afgevaardigde J. H. Couzy had als rapporteur van deze commissie zijn standpunt van vorig jaar herhaald, dat een MLF militair gezien overbodig w; en in feite een verspilling van energie. De Amerikaanse onderminister vj buitenlandse zaken, George Ball, beeft i zijn besprekingen met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schrö- der, nogmaals de verwachting uitgespro ken, dat de V.S. rond de jaarwisseling een verdrag zullen kunnen sluiten over de voorgestelde MLF, die, zo zei hij nadrukkelijk, in geen enkel opzicht tegen de Franse regering was gericht. Uit Westduitse regeringskringen wordt echter vernomen dat Ball aan kanselier Erhard vertrouwelijk had verzekerd, dat de Amerikaanse regering er begrip voor zou hebben als West-Duitsland zich verplicht zou gevoelen zijn standpunt ten aanzien van de MLF, na verder overleg met Washington en Londen, te wijzigen. Van Westduitse regeringszijde is deze week reeds te verstaan gegeven dat nu ongetwijfeld een adempauze l komen wat de MLF betreft. Dit wordt opgevat als een wenk aan de tegen het Amerikaanse voorstel gekante Franse regering dat Bonn in deze geen overhaas te stappen wil doen. Ook kan minister Schroder nu zijn Britse collega Walker belangstelling toezeggen voor nadere concrete Britse suggesties op dit punt. Was agent weer te ruw? AMSTERDAM. Het raadslid H. van Veen (veiliger verkeer» heeft schriftelij ke vragen gesteld aan het college van B. en W. naar aanleiding van een bericht dat een arrestant in het hoofdbureau van politie gewond is geraakt en een deel van een duim moet missen. Indien uit de gang van zaken tijdens dit incident mocht blijken, dat hiervoor een agent verant woordelijk is, die reeds eerder wegens een vergelijkbaar vergrijp werd veroor deeld, zijn B. en W. dan niet van mening, dat correctieve maatregelen geboden zijn. aldus de heer Van Veen. die maatregelen verzoekt ter voorkoming van dergelijke li" was snert KAMPEN'. Een deel van de erwten- ep. die de mclkslijters van Kampen itermorgen wilden verkopen ten bate n een actie voor een nieuw zwembad ondeugdelijk gebleken. Er was in de keukens van kazernes in 't Harde en in Kampen 21.000 liter erwtensoep gekookt. Bij de verkoop bleek echter al spoedig dat een deel van de erwtensoep niet deugde. Van de gehele voorraad bleek ruim 2600 liter niet te deugen. Ambte naren van de keuringsdienst voor warer t* Zutphen stellen een onderzoek izi. incidenten. VENLO. In een noodwoning in de Boenerstraat, bewoond door het alleen wonende echtpaar L. Timmermans, heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Toen de zoon zijn ouders wilde bezoeken, kreeg hij geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft trof hij zijn ruim zestigjarige vader dood aan. De echtgenote van het slachtoffer moest in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis worden ovegebracht. I Elena en haar meute Twintig jaar geleden was Elena Brogada nog verpleeg ster in een ziekenhuis. Ze was goed voor de patiënten en ze dacht dat de verzorging van zieke mensen haar roeping voor haar verdere leven zou zijn. Tot ze ontdekte, dat in haar ziekenhuis ergens in Italië) honden werden gebruikt voor medische experimenten. Ze wendde zich van de mensen af en trok zich het lot aan van de honden. Ze zag het als haar levensdoel zoveel mogelijk van deze dieren van de vivisectiedood te redden. Ze begon met een kennel van vijf stuks en nu is haar hondenstapel uitgegroeid tot een meute van negentig. Dat is een zware last voor Elena en ze heeft via de Italiaanse publiciteit hulp gevraagd voor de voedsel problemen, die haar hongerige honden hebben opgeroepen. MOSKOU. Rusland en Amerika hebben gisteren in Moskou een ver drag getekend over de ontzilting van zout water. Beide landen zullen de ko mende twee jaar samenwerken bij het onderzoek op dit gebied en mogelijk zal hierbij van kernenergie gebruik worden gemaakt. De overeenkomst is speciaal van belang voor ontwikke lingslanden in de droge en onvru bare gebieden. De twee mogendheden hebben hiermee een stap gedaan voor de verbetering van de wederzijdse betrekkingen Dit blijkt uit de toespraken die gehouden werden door de Russische minister van buiten landse zaken. Gromiko, en de Ameri kaanse ambassadeur, in Moskou, Kohier, die beiden afweken van hun op schrift gestelde toespraak. Gromiko zei: „Ik zou van deze gele genheid gebruik willen maken om te zeggen dat wij voor zover dit van de Russische regering afhangt onze uiter ste best zullen doen om een oplossing te vinden voor de problemen tussen onze landen. Wij zullen ook onze uiterste best doen om andere vraagstukken op te los sen teneinde een internationale ontspan ning te bereiken en hechtere vrede te vestigen". Ambassadeur Kohier liet zich in gelijke termen uit en voegde er nog aan toe: „Ik ben er zeker van dat we voort zullen gaan samen te werken voor de verbetering van de wederzijdse be trekkingen in het belang van de wereld- Grotere partijen in uitverkoop verwacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De komst van het aardgas heeft de verkoop van kolenhaarden sterk geminiseerd. Weliswaar is de vraag de laatste maanden weer enigszins gestegen, ze staat toch nog in geen enkele verhouding tot die van vorig jaar. Tot en met juni zijn dit jaar 79.000 kolenhaarden verkocht tegen 195.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit betekent dus een omzet-daling van niet minder dan 59,6 procent. Daaren tegen nam de verkoop van gaskachels een enorme vlucht: 46.200 werden er dit jaar tot eind juli verkocht tegen 8200 vorig jaar in dezelfde periode, een stijging dus van 463,4 procent. Tegelijkertijd steeg ook de vraag naar oliehaarden: van 46.400 kwam de ver koop in de eerste zeven maanden op 90.700 (stijging 95,5 procent). Uit deze cijfers blijkt wel duidelijk dat de verkoop van kolenhaarden een ge-oelige klap heeft gekregen door de komst van het aardgas, ook al zal het totaalbeeld van de omzetdaling er door de iets verhoogde verkoop in deze maanden wat gunstiger uitzien dan in de eerste zeven maanden v KOPERSSTAKING planning in vele gevallen ingrijpend ge wijzigd. Niet altijd echter kon worden voorkomen dat de fabrikanten met moei lijk verkoopbare voorraden bleven zitten en verrast werden door een koperssta king. De gang van zaken bij de N.V. Interno in Breukelen is er maar één bewijs van. Zoals gemeld, moesten daar dezer dagen 23 personeelsleden worden ontsla gen, omdat de produktie van kolenhaar den bij gebrek aan vraag drastisch moest worden ingekrompen. De verkoop is tot de helft teruggelopen, verklaarde direc teur M. C. Engbersen. Voor het volgend jaar rekent een nog verdere daling. Uiteraard zullen de fabrikanten hun produktie-schema hieraan geheel aanpassen en meer en meer overschakelen op de vervaardiging van aardgaskachels (wat ook dit jaar overigens al in belangrijke mate is ge schied.) PRIJSDALING? Nóch fabrikanten, nóch handel willen met zoveel woorden voorspellen dat de prijzen van de kolenhaarden als gevolg van dit verschijnsel zullen gaan zakken. Zoals bekend zit hr-.rden- en kachel- handel nog vast aan een (collectieve) verticale prijsbinding. Een verzoek om ontheffing van het verbod op deze bin ding ligt al geruime tijd bij de minister (evenal- de verzoeken van een 70-tal andere kartels), maar een besluit niet afgekomen. Slechts eenmaal per jaar mogen de prijzen worden losgemaakt: bij de Ted Kennedy spoedig thuis verwacht Artsen van Ted Kennedy, de jongste broer van wijlen de president der Ver enigde Staten verwachten dat hij waar schijnlijk de Kerstdagen thuis zal kun nen doorbrengen na sinds juni in het ziekenhuis te hebben vertoefd. Ted over kwam een vliegtuigongeluk waarbij hij zeer ernstig gewond raakte. De doktoren verwachten dat de senator zich weer volkomen normaal zal kunnen bewegen. Anuschka. de zo geliefde omroepster van radio Veronica, Is getrouwd. Dat is heel gewoon natuurlijk. Ook sterren trouwen. Enook sterren kiezen een Constantring om hun geluk een gouden glans te geven. Anuschka koos het model Claudia. Een van de nieuwste Constantcreaties, die, evenals model Madeleine, nu ook verkrijgbaar is met briljanten. Zie bij uw juwelier hoe goed een Constant verlovingsring ook bij uw geluk past. Vraag hem het Constant-boekje met meer dan 40 modellen, dat u ook kunt aanvragen bij de Afdeling Publiciteit van de Constant-fabrieken Rotterdam. Jjh een. hij I In het scenario stond dat de Zweedse actrice, An Margret, de Franse filmster Alain Delon, die in de bewuste film haaar man is, een asbak naar het hoofd moest slinge ren. Regisseur Ralph Nel son moedigde haar nog aan met de woorden: „Gooi maar zo hard je kunt". Wel, dat deed Ann Margret dan ook, maar helaas trof de asbak niet haar „filmman" maar de regisseur. De met kracht door Ann Margret gesme ten asbak kwam tegen het voorhoofd van Nel- sen. Er waren negentien hechtingen nodig om de wond te dichten. De pro duktie van de film is in verband hiermee tijdelijk stopgezet. I Het bekende tango or kest van Malando gaat een tournee door Japan maken. In verscheidene steden in Japan gaat het orkest onder leiding van de oprichter, Arie Maas land, voorstellingen ge ven, terwijl men ook voor de radio en televisie gaat optreden. Het Ma- lando-orkest is gisteren per vliegtuig naar Tokio vertrokken. I De Amerikaanse presi dent Johnson heeft zijn echtgenote ter gelegen heid van hun 30-jarige huwelijksfeest verrast met een diner dat hij al leen met enkele van zijn assistenten heeft georga niseerd. De Johnsons zijn op 17 november 1934 te San Antonio, Texas, ge trouwd. De president heeft zijn vrouw onder meer een reis naar een onbekende plaats ge schonken. Voorts heeft mevrouw Johnson van haar man een foto gekre gen van Matt Dillon, die in de tv cowboy-series „Gunsmoke" de rol van sheriff speelt. Lady Bird kijkt altijd trouw naar dit programma, dat elke zaterdagavond op het beeldscherm verschijnt. Prinses Margarethe van Denemarken, wier juwe len ter waarde van ruim 100.000 gld. onlangs door dieven zijn gestolen, heeft in verband hiermee een beroep op de pers gedaan niets meer te pu bliceren over haar activi teiten tijdens haar be zoek aan Engeland. Men weet op het ogenblik niet waar de Deense prinses verblijft. Margarethe blijft tot de 25ste novem ber in Londen. Daarna vertrekt rijnaar Ita lië. 1670. Veel mensen spitsen de oren. stracte „wil" met het concrete wanneer hun naam „verklaard" „helm" is gecombineerd, valt weinig wordt en daarom is het begrijpelijk zinvols te ontdekken, dat allerlei populaire boekjes en Is het voor ons zonder hulp van blaadjes op dit zwakke punt van deskundigen onmogelijk precies de het publiek ingaan en trachten aan betekenis van Germaanse namen vast te geven, wat de persoonsnamen oor- te stellen, de Germanen zelf, die het spronkelijk betekend kunnen hebben, zonder die deskundige hulp moesten Een nutteloos werk overigens, want doen. wisten er klaarblijkelijk even- samenstellende TOCH IS WET ZO! min weg mee. Dat bewijzen de on zinnige namen die zij gaven en het be wijs wordt in nog sterkere mate ge leverd door de to taal verkeerde keuze die herhaaldelijk werd gedaan. Voor een horige, die tot de boerderij werd gere- e allerlei toepasselij- kunnen bedenken, zo- (sterk als een geringe elementen veel Germaanse na men leveren in het geheel geen zinvolle betekenis op. Op het tijdperk, waar- in de eigenlijke be tekenis van de na men nog werd ge voeld en nie mand minder dan Verdam heeft zich inventaris va afgevraagd, of die tijd ooit heeft be- kend, zouden staan is al spoedig een andere ke periode gevolgd, waarin het doel van als Everhard de naam uitsluitend beoogde dc dra- ever) e.d., want ger van anderen te onderscheiden, maatschappelijke positie sluit Dat kon door het kind een naam te machtig spierstelsel geenszins uit. geven, samengesteld uit een deel van Het is evenwel volkomen misplaatst de naam van bijv. de grootvader en zoals destijds werd gedaan de- die van de vader, of van de vader ze zwoeger op het land als Sigerik en de moeder, enz. Dit gebruik doet aan te duiden, want met een „zege- zich niet alleen bij de Germaanse, vorst" kan deze halve slaaf toch maar ook bij andere Indogermaan- kwalijk vergeleken worden. Nog ho se volken voor. (Ook andere princi- nender ls het deze onvrije Adelbert pes deden zich bij de samenstelling te noemen, dat „stralend door aan- der namen voor. maar die kunnen we zienlijke geboorte" betekent. En wat gelukkig buiten beschouwing laten), zou U denken van een horig meisje Een feit is het. dat een stukje van dat de naam Odberta (schitterend de ene naam gecombineerd met een door rijkdom) werd toegewezen? Wat stukje van de andere, tot combina- zal het kind in haar miserabele krot- ties hebben geleid, die onzinnig wa- woning door rijkdom geschitterd heb- ren omdat zij geen logisch geheel ben op het land dat alleen haar heer vormden. Duidelijk treedt dit aan en meester genoegzame inkomsten de dag bij de naam Fredegonde, schonk? Neen, de Germanen begre- waarvan het eerste lid „vrede" be- pen van die namen ook geen steek tekent, het tweede lid daarentegen meer! „strijd". Minder schizofrene neigin- Wist u overigens, dat het dra gen kunnen we ontdekken bij HUde- gen van een andere naam dan gonde, waarvan beide stammen waaronder U staat ingeschreven, niet „strijd" betekenen. Zelfs voor de strafbaar ls? Germanen is dat wat dubbelop, dunkt me. Ook In Wilhelm, waarin de ab- (Nadruk verboden). H. Pétillon. heeft geleerd, dat deze prijsdalingen dik wijls zeer aanzienlijk zijn en niet zelden vijl g procent bedragen. maal omdat de fabrikanten van hun voorraden af willen. Uiteraard zal dit forse prijsdaling tot gevolg kunnen hebben, al is dit nooit van te voren te voorspellen, aldus de consumentenbond. AFWACHTEN In belangrijke mate zal dit ook afhan- ?n van de vraag in deze maanden. Omzetcijfers over dit najaar zijn nog niet bekend. Een algemeen overzicht heeft men nog niet kunnen krijgen mede als gevolg van de lange zomer (een hande laar: in september verkochten we nog ijskasten, terwijl we allang kachels had den moeten verkopen). Maar de indruk van de handel is toch wél, dat het aantal verkochte kolenhaarden weer iets is toe genomen. Duidelijk is, dat mede van de afzet in de laatste maanden van het jaar afhangt of de fabrikanten straks zullen overgaan tot het afstoten van de grotere partijen in de uitverkoop. Men verwacht voorlo pig nog even af of de populariteit van het aardgas blijvend zal zijn. Want dit weet men wel zeker: ook met het aard gas zal de vraag naar kolenhaarden blij- Volgens een journalist van de New York Times die in Suriname op bezoek is geweest zou de heersende werkloos heid in het land de voornaamste oor zaak van enige onrust zijn. De rasver schillen worden er markanter door ge voeld, premier Pengel wordt er wan- trouwender door tegemoetgetreden. Sinds een zekere Edward Bruma, een jurist, pogingen in het werk stelt vooral jonge Surinamers om zich heen te ver zamelen teneinde ,,de volledige onafhan kelijkheid van Suriname te verkrijgen" (communistische sympathieën zou hij niet hebben) is de kwestie er niet een voudiger op geworden. Aldus de Ameri kaanse journalist. Kennedy-expositie niet in ons land SCHIPHOL. Een uitgebreide ten toonstelling yan persoonlijke eigendom- ~n van wijlen president Kennedy, die vrijwel alle Westeuropese landen te i zal zijn, gaat Nederland voorbij. Zij omvat naast 70 foto's, o a. de door de president met eigen hand geschreven in augurele rede voor het congres, zijn fa- :e schommelstoel, zijn aantekeningen de Russische raketten op Cuba, over de besprekingen voor een kernstop, over de wet op de burgerrechten en vele redevoeringen. Het initiatief en de orga nisatie berusten bij de John F. Kennedy- biblioüieek in Washington. Vorige week zijn al deze gedenkwaar digheden. in totaal ruim 13.000 kg we gend. in een speciaal vrachtvliegtuig overgebracht naar Ierland, het land van Kennedy's voorvaderen. Drie dagen lang men de expositie bewonderen in het gemeentelijk kunstmuseum van Dublin. Daarna vloog Pan American de tentoon stelling naar Frankfurt. De volgende ste den op de ranglijst zijn Berlijn, Parijs, Brussel, Kopenhagen, Bonn, Düsseldorf, Zürich, Milaan, Rome, Wenen, Belgrado, Warschau en Londen. Amsterdam ont breekt. senoritas van 12'/s t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11