supra koffie Witte droom Nederlander geen natuurvernieler Dik miljoen luisteraars in de verkiezingsnacht Bouwsysteem biedt grote mogelijkheden VAN WRT.T.R'S Quiz-diefstal in Zierikzee er bgrd van hgt s!odhuiI Carnegie-medailles zestien helden voor WOENSDAG 18 NOVEMBER 1961 Studiedag van A.N.W.B. Instelling Raad voor recreatie (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Binnen niet al te lange Rjd zal een Raad voor de Re creatie worden ingesteld. De op han den zijnde geboorte van dit lichaam heeft de staatssecretaris van O., K. W., drs. L. J. M. van de Laar gis teren in het Hiltonhotel aange kondigd, waar de ANWB zijn tweede recreatiestudiedag hield. Nadere bij zonderheden over de uiteindelijke samenstelling van de Raad ontbre ken nog. De staatssecretaris bracht wel naar voren dat het streven van het rijk erop gericht is het optimale aantal Nederlanders in zijn recrea tiebehoeften tegemoet te komen. Het gaat erom dat de beschikbare en alsnog ter beschikking komende recreatieterreinen en -gelden een zo groot mogelijk ideëel rendement af werpt. De voorzitter van de A.N.W.B., Ir. F. H. m der Linde van Sprankhuizen, kriti seerde in zijn openingsrede de recreatie budgettering van het rijk. De elf nieuwe elementen van formaat .dagrecreatie» die, binnen het kader van de ruimtelijke or dening, in het huidige departementale beleid verwezenlijkt dienen te worden, kosten bij elkaar een miljard gulden. Toch is er op de begroting van O., K. W. niet meer dan negen miljoen gulden oor uitgetrokken. De heer Van der Linde van Sprank- huizen wees er nog op dat de A.N.W.B. het volgend jaar met zijn eerste zoge naamde Landgoedkampen begint. Het mes «Udt hierbij aan twee kanten. Kampeer ders worden in de gelegenheid op tot nog toe voor hen gesloten terreinen hun tenten op te slaan; landgoedeigenaren In- ren hun wederdienst in de vorm van onderhoudswerkzaamheden van de zijde ten aan wie gastvrijheid wordt ver leend. Het Staatsbosbeheer, dat in 1899 werd opgericht en terreinen voor het rijk be heert, houdt thans toezicht op 80.000 hec tare. De directeur van de dienst, ir. A. Stoffels, achtte het gedrag der bezoekers voorbeeldig. verhaal dat de Nederlander de natuurvernieler bij uitnemendheid z(jn, is onwaar en doet hem onrecht. Moedwillige zorgeloosheid op het punt in bos- en heidebrand bestaat evenmin. Volgens de heer Stoffels moet he Staatsbosbeheer er niet voor terugschrik, ken terreinen, die voor de recreatie var slechts beperkte betekenis zijn, aan eer gemeente in eigendom over te dragen, of onder de zorg van provinciaal gerichte stichtingen of schappen te stellen. Voor de grotere boswachterijen wordt gedacht aan de inrichting van een bezoe kerscentrum, waar het publiek op elk gebied iets van het terrein te weten kan komen. Dit min of meer in navolging, of als uitbreiding van de zogenaamde voet- spoorgidsen van de A.N.W.B.: kaarten, die bepaalde boswachterijen korte be schrijvingen geven. Ir. Stoffels hoopte en verwachtte dat maatregelen op het financiële vlak zullen worden genomen (verlaging de vermogensbelasting, en het verstrek- van subsidies» om het behoud landgoederen te bevorderen. Dit zou grote betekenis zijn voor de uitbreidine der recreatie-mogelijkheden. Wat regen of motregen DE BILT Nadat dinsdagavond ee kleine storing met wat regen en mot regen ons land gepasseerd wasis de wind naar richtingen tussen ivest en noordwest gedraaid, waardoor de kou dere en drogere lucht uit het noorden weer enig terrein kon winnen. De zachte en vochtige lucht, die tijdelijk tot het zuiden van het land was door gedrongen werd weer verdreven. Er trekt nu een rug van hogedrjik.over de Noordzee die vanavond en vannacht nog enkele opklaringen zal brengen. Onder invloed van een depressie die bij IJsland naar het noordoosten trekt, dringt de vochtige en zachte oceaan- lucht echter weer langzaam over de Britse eilanden naar de Noordzee op. Verwacht wordt dat de zachte lucht donderdag ook ons land zal gaan bin nendringen, hetgeen met enige regen of motregen gepaard zal gaan. ZON EN MAAN Donderdag 19 november: zon op 8.06, onder 16.44: maan op 16.55, onder 7.30 19 november: volle maan, HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 november: 2.25 v.m.; 14.42 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur station gestel dh. JT: lm II Helsinki0' Stockh. Londen A'dam Brussel Berlijn Frankfort München Zürich windstil 6 -4 JW 2 14 11 nw 3 9 4 windstil 12 8 w 3 11 9 w 4 15 12 windstil 12 windstil 20 -1 windstil 21 6 no 4 20 10 Vil Gemeenteontvanger meldt zich en bekent fraude QHAAM De gemeente-ontvanger, de 45-jarige heer J. R. die vorige week donderdag korte tijd na een bezoek van controluers van de verificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten verdween, heeft zich gisteravond ge meld bij het huis van bewaring in Breda. Hij heeft bekend zich gedurende enkele jaren door allerlei manipulaties gelden uit de gemeentekas te hebben toege ëigend Hoe groot het ontvreemde bedrag precies is, is nog niet bekend, maar de districtsrecherche van de rijkspolitie te Breda die het onderzoek leidt, neemt aan dat het minstens om enige tiendui zenden guldens gaat. De gemeente-ontvanger was in een eerste opwelling de Belgische grens over gevlucht doch heeft zich na zich op zijn daad te hebben bezonnen, vrijwillig bij de Nederlandse Justitie gemeld. OMROEP IS TEVREDEN Ongeveer 1.3 16 pet voor het totale bestand, 8 HILVERSUM miljoen i6 publiek, hebben in de Amerikaan- gemiddelde percentage voor een radio- erkiezingsnacht van 3 op 4 no- programma op de weekavonden. het totale luister- noemen. zulks in vergelijking met het Aanklacht wegens mishandeling baby AMSTERDAM In het Emma-kin- derziekenhuis is gisteren een eenjarige baby opgenomen, die ernstig zou zlin mishandeld door een familielid van de vader. Het kind was voor enkele dageD bij de familie ondergebracht omdat de moeder moest bevallen. Toen het kind wat huilerig was, zou het familielid het hebben geslagen. Met tal van blauwe plekken moest het in het ziekenhui» worden opgenomen In de kuststrook zullen de komende a 25 jaar nog tenminste 740 hectare aan kampeerhuisjes- en caravanterreinen be steed moeten worden. Dit verklaarde ir. M. P. Oosterkamp van het Bureau Rijks dienst voor het Nationale Plan. In totaal moeten er ca. 226.000 slaapplaatsen ko- buiten de 194.000 die er thans zijn. Alles in verband met de 1,5 a 1.6 miljoen strandbezoekers. die in de periode 1980 1990 per topdag worden verwacht een uitbreiding van ongeveer een hal/ mil joen, vergeleken met dit ogenblik. n van de meest urgente zaken bij de ontwikkeling van de recreatie in de kust strook is het bereikbaar maken van meer strandgedeelten, Dit zou kunnen geschie den door het maken van nieuwe slagen naar het strand (met als nadeel dat daar door niet meer dan een kilometer ontslo ten wordt, omdat niemand verder dan 500 meter blijkt te willen lopen). Maar ook door aan het eind van een slag, achter evenwijdig aan de zeereep, naar links rechts een weg te maken (met als nadeel te veel wegen, die het duinland schap doorkruisen). De heer Oosterkamp beval dan aan ook een kortsluiting te veroorzaken tussen twee slagen door de aanleg van een weg achter de zeereep. Van deze weg zoudei om de ca. 1000 meter voetpaden over d< zeewering moeten aftakken, met by elke toegang een parkeerterrein. De dulnei die een natuurlijke bescherming vormen, worden In dit schema niet aangetast, om- dat de parkeerterreinen slechts enkele hectaren vergen. Om de vijf kilometer zou een weg naar het achterland kunnen worden gemaakt. De laatste spreker, ir. J. P. J. Margry, directeur van de provinciale planolo gische dienst van Noordbrabant, legde er :n uitvoerig betoog de nadruk op dat het de provincies aan financiële middelen ontbreekt om een slagvaardig aankoop beleid van waardevolle natuurschoonge- bieden te stimuleren. Hij pleitte voor een betere bijdrage-regeling van de zijde van het rijk. De bedragen die de provincies op dit moment ten behoeve van de recreatie hebben uitgetrokken, belopen tezamen iets meer dan vier miljoen gul den. Alleen de provincie Utrecht raamt echter in de komende zes jaar 24 miljoen gulden te zullen moeten investeren, waar van het eigen aandeel 8.5 miljoen be draagt. Vooral voor scholenbouw geniet dubbel met "3F brandvers gemalen vacuum verpakt (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM Een nieuwe vorm van industriële systeembouw is gistermiddag geïntroduceerd door een zusteronderneming van de scheepswerf Van der Giessen-de Noord: Variël-Nederland N.V. Vol gens de fabriek zal de nieuwe methode vooral voordelen bieden voor de scholenbouw. In enkele we ken kan een complete school worden geplaatst doordat alle elementen pasklaar mét alle gas-, water- en lichtaansluitingen kant en klaar worden geleverd. Ook bij andere bouwwerken kan het systeem echter worden toegepast: in Amstelveen is al een expositiegebouw neergezet en in Hendrik Ido Ambacht een bibliotheek. Nagegaan wordt thans in hoeverre met deze bouwwijze ook eengezinswoningen kunnen worden ge bouwd. De Variël-bouwwerken worden voor 96 procent in de assemblagehal in Al- blasserdam van te voren gemaakt. Uit gangspunt voor het systeem (van de Zwitserse architect Fritz Stucky) vor men de driedimensionale ruimte-ele menten. die met behoud van de onver anderlijke hoofdmaten (lengte, breedte en hoogte) verschillend .aangekleed" en in een willekeurige combinatie elkaar gevoegd kunnen worden, elementen zijn als zij de fabriek laten geheel gebruiksgereed inclusief de betonnen vloer, de centrale verv ming, de elektrische installatie, het «nitair. de vloerbedekking en zelfs de zonwering. Voor de plaatsing is slechts een zeer eenvoudige fundering nodig. De elementen, die elk 8 tot 10 ton we gen. behoeven slechts aan deze funde ring te worden bevestigd om gebruiks klaar te zijn. Het plaatsen vergt slecht» enkele weken. In buitenland Tot nu toe heeft de nieuwe onder neming vrijwel alleen activiteiten kun nen ontplooien in het buitenland: in Duitsland staan thans zeven door Variël gebouwde scholen. Jammer vindt di- I recbeur ir. D. E. Hageman het, dat de Nederlandse bouwverordeningen niet wat soepeler worden gehanteerd. In de meeste steden zijn ze nog gebaseerd op de traditionele wijze van bouwen, zodat wanneer w(j ons produkt daaraan moeten toetsen een grote kloof valt te overbruggen, aldus ir. Hageman. In Ne derland zijn wij nog niet verder geko men dan de bereidheid één kleuter school over niet al te lange tijd te mo gen plaatsen, terwijl er toch een schreeu wend tekort aan is. Hij hoopt echter dat hierin snel verandering zalworden gebracht. De eerste schreden zijn reeds gezet met de bouwwerken in Amstel veen en H. I. Ambacht. En de derde stap wordt binnenkort gezet als nieuw belastingkantoor in Amstelveen kan worden geplaatst. De Rijksgoedkeu ring is al binnen en in de assemblage hal wordt al druk aan het gebouw ge werkt. Op het gebied van de scholen bouw. waarvoor het Variëlsysteem juist bij uitstek geschikt is, volgens ir. Hageman, ondervindt men nog steeds tegenwerking. Perspectieven Prof. ir. M. Gout, hoogleraar afde ling bouwkunde aan de Delftse T.H.. die ook sprak bij de introductie, zag grote perspectieven ook op het gebied de kantorenbouw Hij was van me ning. dat in de bouwbedrijven nog steeds weinig aandacht wordt testeed aan het industrieel bouwen. Het zijn er maar enkele tientallen van de duizenden aan- ners. die moeite doen nieuwe wegen te slaan in de bouw. De meesten verdienen met traditionele bouwmetho- al een royale belegde boterham en voelen er weinig voor hun kennis uit te breiden. Prof Gout vond het niet vreemd, dat het juist de scheepswerven de vliegtuigindustrie zijn, die op dit gebied nieuwe systemen introduce- Bij *t produceren van hun schepen en vliegtuigen waren zij al tientallen ja- geleden gedwongen methoden te ontwikkelen, die ook voor het produ ceren van bouwwerken kunnen worden toegepast. Zo heeft de scheepswerf Van der Giessen-de Noord al grote erva ring op het gebied van bouwen met kunststoffen. Nog onlangs leverde de onderneming aan de Koninklijke Ma rine een geheel van kunststoffen ver vaardigde loodsafhaalboot af die met een lengte van 23 meter het grootste schip van kunststof ter wereld is. Hij drong er echter op aan dat ook de aan nemers «neer pogingen zullen gaan doen nieuwe arbeidsbesparende systemen toe te passen om daarvoor het woningpro bleem sneller te helpen oplossen. In Piershil is maandagavond de 48- jarige C Fortuin uit Zuid Beijerland met zijn bromfiets op onverklaarbare wijze gevallen. De man is naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht, waar hij gisteren .-erleden. vember voor kortere of langere tijd geluisterd naar het uitslagenpro gramma van de gezamenlijke om roepverenigingen. Bepaald hoog is de luisterdichtheid van 10 pet voor het uur tussen 6 en 7 in de ochtend te noemen en dat er in de uren tussen 2 en 5 's nachts nog zeket 80.000 personen het programma volgden Slechts een kwart pet. ongeveer voor kortere of langere tijd mag een 15.000 mensen, bleef de gehele succes worden genoemd. Vast staat, dat nacht aan het toeateL "°°rd V°°r °ren Dit is gebleken uit een onderzoek, dat De waardering voor het programma de KRO in samenwerking met het bu- Qp zichzelf 9temt evenzeer tot voldoc- reau Intomart (Instituut voor toegepast j^g voor de omroepverenigingen, die marktonderzoek) alhier heeft ingesteld. zoveei moeite hebben getroost om Het onderzoek werd gehouden onder hgt Nederiandse voik van actuele be- 2500 luisteraars, representatief voor de richtgeving te voorzien luisterende bevolking van 15 jaar en De kennismaking met het actuele ouder. nachtprogramma is dus hartelijk ge- De grootste luisterdichtheid werd ge- weest en wie weet wat daarvan de meten tussen 12 en 1 uur '«nachts "s morgens tussen 6 en 7 uur. In het u>J eerste nachtelijke uur zat 8 pet van de |*e'ntüj'n' luisteraars (een aantal van 650.000 per sonen) aan het toestel, van 1 tot 2 uui gunstige gevolgen zullen zijn. Iemand, die met dit alles bijzonder in zijn knol- as, is de directeur van de NCRV, mr. A. H. van de Veen, de grote voorvechter van nachtprogramma's uitzending t het toestel aan. Vooral liet noorden nog 80.000, ofwel 1 pet zijn op geweest. Na 5 uur liep het aantal weer vrij snel op: eerst tot 2 pet en na 6 uur be reikte men spoedig 10 pet van de luis teraars met het programma, dat is een totaal van 800.000 personen. Het aantal luisteraars per uur voor deze extra nachtuitzending was wisse lend van samenstelling. De meesten heb ben op bepaalde momenten in- en uit geschakeld: velen luisterden tot 2 a 3 of «Men morsen, om 5 ot 6 »«r en het naambordje dat de woning van de „eenzame vreemdeling" de heer M. C. Relatief is er het meest geluisterd in Doelman uit de NCRV-quiz „Eén tegen de hogere maatschappelijke klassen (21 allen", verdwenen. pet), dan volgde de middenklasse 17 Wie de dieven van deze borden pet) en daarna de lagere sociale klasse zijn.ANWB. Waterstaat noch ge- (14 pet). Handarbeiders die vroeg op meente weten er als gedupeerde iets moesten, schakelden natuurlijk eerder van, om maar helemaal niet te spreken het toestel uit dan degenen, die 'smor- t»an de heer Doelman, ofschoon het zoek gens wat langer konden slapen. zyn van diens naambordje natuurlijk Veel studenten bleven de gehele nacht wel te denken geeft. op. Mede daardoor was dc grootste luis- Men heeft tenminste goede hoop, det terdichtheid te vinden onder de jonge- de verdwenen borden vanavond wei ren van 18 tot 20 jaar, 's morgens vroeg weer boven water zullen komen. Wij echter waren het personen tassen 30 hebben nl. horen verluiden, dat ijverige en 50 jaar, die luisterden voordat tij kandidaten voor het quizzen in de naar de arbeid gingen. Noordoostpolder eens naar Zierikzee Bij de indeling naar landstreek kwam wilden reizen, om daar een luidklok uit, dat vooral in het noorden des lands „te stelen". Maar dat is niet gelukt veel belangstelling voor de nachtuitzen- luidklokken zijn niet zomaar voor het ding bestond: 21 pet van de noordelijke plukken. luisteraars waren present tegen 17 pet in Intussen laat de heer Doelman zich het zuidëh, 16 in het oosten en 13 in niet intimideren: hij reist vandaag weer het westen des lands. Voor de inwoners opgewekt naar Bussum, om daar in de van de drie grote steden Amsterdam, studio zijn post te betrekken wanneer de Rotterdam en Den Haag was het cijfer klok negen.heeft geslagen en de Noord- weer 16. oostpolder zich paraat houdt om binnen Er waren ook meer mannelijke dan tien minuten van leer te trekken. vrouwelijke luisteraars: de verhouding bedroeg 19 tegen 14 pet: tussen 2 en 6 uur waren het bijna alleen mannen, die luisterden. Goed aangeslagen vanavoni 19.00 Reportage balwedstrijd Ski-Og-Lyn—DWS te Oslo>J.In De omroep is tevreden over deze »it- slag van het onderzoek. Opgemerkt dë' paüze:" "i9 45 Gram) 20.45 Gram 20 55 wordt, dat dit eerste informatieve nacht- Leven met 65. vraaggesprek 21.10 Lichte pro,„mm, roker heeft v.Muri de ggfTïSimSüSc wfwüiS verwachtingen en bu het publiek goed 22.40 Avondoverdenking 22.55 Klass gram 0 Leven om te spreken spreken om ;e lezing 23.35 Lichte gram 23.55—24.00 Bij scheepsramp 32 mensen ed eer DEN HAAG De 16 helden, die in februari van het vorige jaar bij een scheepsramp met levensgevaar 32 personen uit het ijskoude en met brandende olie overdekte water van de Westerschelde redden, zijn gis teren gehuldigd. Zij kregen de hoog- fPu22ell)(jel< KOPPEL-PUZZEL Door omzetting der letters kan men van elk paar der onderstaande woorden een nieuw woord vormen. De beginlet ters van de nieuwe woorden vormen bij juiste oplossing een zegswijze, soep - lat; stier - erg; sier - kam; lood - eer; poes - die; grond - ader; teen - gal; lier - ree; met - spel; port - met; neg - ter; lok - era; keet - lias; tram - Fin. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal. 1. Bol, 3. DIE, 4. alp, 6. sik, 7. sla. 9. ark, 11. mi, 12. fa, 14. km, 15. ag, 17. na. 19. de. 20. mc. 22 N.M.. 23. som, 25. sta, 27. sip, 29. kip. 30. ant, 31. als Vertikaal. 1. bes. 2. lak. 3. dol. 5. per. 7. si. 8. af. 9. A.M.. 10. ka. 11. are, 14. kim, 16. gem, 18. Abrupt? Laat ik geen dwaas zijn. Was het de laatste dag zoals het de eerste was? Heb ik de laatste maanden hèm niet vastgehouden? Als er een huis geweest was Er was geen huis. De eerste jaren waren we te jong. Bert moest na de diensttijd nog beginnen een positie op te bou wen. Dat ging snel. ontzaglijk snel. En we maak ten plannen, eindeloze plannen. Volgend voor jaar. Het najaar. We vonden nergens een plek je. Komen jullie toch hierheen, schreef moeder, trouw en kom hierheen. Bert wilde niet. Hij zou binnenkort hoofdboekhouder worden. Wat moet ik daar in Canada, zei hij. Ach ja, wat moesten we daar in Canada. De laatste maanden heb ik dikwijls gespeeld met de gedachte om te gaan, maar diep in me wist ik dat ik het nooit zou doen. Ook nu niet. nu ik nooit meer hoef te hopen op een terugkeer van Bert. Als vader nog leefde, ja. Een half jaar na hun vertrek kreeg hij een ongeluk. Hier staat zijn foto op de commode. Een beetje droe ve trek op zijn gezicht. Wat hield ik van hem. Toch begrepen wij bei den dat het misschien goed was dat ik niet mee ging naar Canada. Altijd stond ik tussen hem en mijn moeder in. Ik leek te veel op mijn eigen moeder. Nu begrijp ik dat nog veel beter. Het ging allemaal erg goed maar als er iets ver keerd ging, kwam het door mij. Een voortdu rende herinnering aan het verleden was ik voor haar. Ik begreep toen haar jaloezie niet, ze had geen hekel aan me. Toen ze eenmaal wist dat ik hier bleef bij Bert, overlaadde ze me met harte lijkheid. Ze zorgde voor een prachtig verlovings feest. Maar telkens las ik in haar ogen de ge weldige opluchting dat ze me kwijt was. Het lijkt nu allemaal zo akelig, maar ik had toen Bert. Er bestond niemand anders voor me dan Bert. Zelfs het afscheid van vader woog niet zo verschrikkelijk zwaar. Pas veel later miste ik hem. Dat ik eindelijk in de stad op ka mers kon gaan wonen, niet meer iedere morgen de zeven kilometer naar het dorp fietsen. Ik was meer bezig met het inrichten van mijn ka mer dan dat ik me om iets anders bekommerde. Wat dwaas en harteloos ben ik geweest. Gek. nu lig ik gewoon een beetje te huilen. Voor het eerst in al die maanden huil ik. Om vader, niet eens om Bert. om vader. Het is net of ik nu iets van zijn eenzaamheid voel. Zou hij door Heieen van Batenburg me erg gemist hebben? Gelukkig dat ik hem niet behoef te schrijven dat het uit is. Moeder weet nog niets. Ach. er is zo weinig band meer. Ze is ai twee jaar geleden hertrouwd. Wat moest ze ook anders? Met vier kinderen bleef ze achter, van wie de oudste toen twaalf was. Ze schrijft ons met de verjaardagen. Over de kinderen schrijft ze veel. Haar man noemt ze zelden. En eens schreef- ze dan: Komen jullie hier heen. Ze was dol op Bert. En mijn vader was immers dood. Ik was blij dat Bert niet wilde. „Heus, Wiesje, ergens in Nederland staat een huis voor ons. Misschien wel vlakbij, in deze straat Nu moet ik opstaan en mijn kamer gaan doen. Niet verder denken aan dat laatste jaar. O, waarom stond er nergens een huis voor ons? Dat laatste jaar. Die voortdurende strijd om niet toe te geven aan je verlangen om één te zijn. Toen Bert nog meevocht, hielden we het vol. We konden samen bidden om kracht, om geduld. Ben ik een dwaas geweest om alleen door te vechten? Bert was het wachten moe. „Als er dan geen huis is waar we een gezin kunnen stichten, dan draaien we de rollen maar om. Als we een gezin hebben, moeten ze ons een huis geven." Ik durfde niet, ik wilde niet. Die angst, die krampachtigheid. Het wegvluchten van mijn ka mer, samen doelloos zwerven door de stad of op visite bij Gerry en Charles. „Je houdt niet genoeg van me," zei Bert. En ik: „Je geeft niets meer om mij. anders zou je het niet willen." Telkens weer de verzoening. „Wiesje, ik ben maar een doodgewone man. Ik heb er zo genoeg van om van jouw kamer naar de mijne te rijden. Verlang ik dan zo bui tensporig veel? Ik ben zesentwintig jaar. We zijn zes en een half jaar verloofd. Ik kan niet meer wachten, lieveling." Ben ik toch een dwaas geweest? Een onnozel kind, dat vasthield aan de droom van wit en tule? Zat het egoïsme dat ik hem verweet, niet bij mij? Nu heeft een ander hem alles gegeven. Hij heeft mij niet meer nodig. Ik. die zo verbeten vocht voor wat ik de zuiverheid van ons huwe lijk noemde. Het helpt niet of ik hier met een schijnbare hartstocht de kamer opruim en stof. Het geluid van die ellendige stofzuiger leidt mijn gedachten niet af. Ik moet doordenken tot het einde. Het doét er ook niet toe. Het was zinloos, ik besef het nu. Heel mijn verwrongen denken, dat al leen nog maar seksueel gericht was. Heel mijn houding van onaantastbare maagd, het was al les leugen. Ik verloor Bert, mezelf. Ik verloor God. Hoe zeer ben ik vervreemd van God. Alles wat ik ooit heb bezeten aan geloof en vertrouwen, ik weet niet wanneer ik het verloren heb, maar het is er niet meer. Ik zet de stofzuiger af. Juffrouw Tersjant klopt op de deur. ,,'t Had wel een beurtje nodig, hè?" zegt ze met een blik op het half schoongezogen kleed. „Het krijgt nu ook een beurtje," zeg ik opge wekt. „Ik wou even weten wat u doet vanavond. Kookt u zelf, of eet u in de stad?" „Ik neem wel een hapje in de stad. Ga ge rust uw gang in de keuken." „O, fijn," zegt ze, „we krijgen visite van avond en dan wordt het zo laat, hè. Anders u weet het. U kunt bij ons meeëten, hoor!" „Ik moet toch nog weg." lieg ik. „dan rijd ik meteen langs Joosten." Ze knikt. ,.U mag wel eens even kijken of die zak niet leeg moet," zegt ze nog. „Hij zoog niet best meer vanochtend." Dat doe ik dan eerst maar, en ik maak de ka mer netjes. Dan schiet ik in mijn jas. Eten bij Joosten. ste ondescheiding die het Carnegie- heldenfonds kent: de medaille. De onderscheidingen werden in het Pier-restaurant te Scheveningen uitge reikt op een feestelijke bijeenkomst van het bestuur van het Carnegie-helden- fonds. De voorzitter, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, overhandigde de medailles aan A. L. Perdaan en zijn zoon L. H. Perdaan en J. A. Hamelink uit Terneuzen, aan F. de Baets uit Gent. E. R. J. van de Bosch, J. C. de Hamer. L. A. van Driel, P. Pruysers, B. L. Roose. j. Marijs. H. Hen- drikse. allen uit Vlissingen, aan A. R. Bockstael uit Philippine, A. de Nooijer uit Souburg en aan H. A. Gelissen en A. P. Vermeulen uit Dordrecht en aan de va der van W. A. de Hondt uit Vlissingen, die niet aanwezig kon zijn. Mr. Klaasesz herinnerde er aan, dat het in de 50 jaar van het bestaan van het Carnegie-heldenfonds nog nooit was voorgekomen, dat zoveel medailles op een dag werden uitgereikt. De scheepsramp had plaats in het Nauw van Bath, toen de Panamese tanker Mira- flores met een grotendeels Italiaanse be manning een aanvaring had met de En gelse tanker Abadesa. Door het onver wijld te hulp schieten van de bemannin gen van de sleepboten Liège en En Avant en van de Arie en Zeearend konden 32 van de 41 opvarenden van dc Miraflores worden gered, van wie er 31 Italianen De voorzitter van het fonds kondigde aan, dat de schade, die nog jaiet geheel of in het geheel niet was geregeld met de mannen die hun kleding aan de ge redden afstonden, zal worden vergoed. De ambassaderaad van de Italiaanse ambassade, de heer Remo Paolini, bracht namens de regering van zijn land de dank over aan de redders. De secretaris van het Belgische Carnegie-heldenfonds, de heer M. Poncelet uit Brussel, felici teerde de helden met hun onderschei ding. (Wordt De 60-jarige Amsterdamse grondwer ker C. L. Kegels is gisteren omstreeks zes uur bij een aanrijding om het leven gekomen. Hij reed met zijn fiets op de Kanaalweg en werd van achteren door een auto gegrepen De bestuurder van deze wagen heeft verklaard zijn slacht offer te laat opgemerkt te hebben om dat het achterlicht van diens fiets niet ervolgd) zou hebben gebrand. Licht instrumentaal ensemble 21.55 Lichte gram 22 05 Licht orkest 2230 Nieuws 22 40 Volksliedjes en balladen 22.55 Tussen stil stand en beweging, lezing 23.10 Viool en claveclmbel: klass muziek 23.40 Instru- vanavond Nederland II. NTS: 20. 20 01 welzijn, progr: Nieuws VARA: 20.20 Een weg naar 40-jarig ju- i het Nederlands Instituut t TV-NOORDZEE 18.30 uur: Beaver knapt het op; Kapper in eigen dienst; plan. l8 59 uur: Popey, te kenfilm; pl.m 19.07 uur: Marilyn Monroe; documentaire: pauze; 22.00 uur: The Saint heeft het door: pl.m. 23.00 uur: einde. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 He; levende wc radio voor v ging 8.00 NteflHOTBiHii Ouverture (verv) 8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Klass- en amus muziek (gr) 11.00 Voor de zieken VPRO: 11.45 Metropole orkest: amus muziek 12.15 Leven op het land, gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week 13.00 Nieuws 13.15 Klass gram 13.45 Voor de vcouw. NCRV: 14.15 Walsmuziek (gr) 14.35 De laatste notitie, hoorspel 1530 Pia- moderno muziek 16.00 Bijbel- ■_;d 7 16 Ouvt vroege mensen 7 55 Overwe- 8.15 Concillejournaal 8.23 ;nklng 5.30 Licï (opn) 17.00 Voor de jeugd 17.30 Kinder koor (gr) 17.45 Dansorkest en zangsollstc (gr) 17 55 Sportrubriek 18.10 Koorzang 18.30 Sociaal perspektief, lezing 18.40 Ste- reofonlsche uitzending: Latijns-Amerikaans 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8 15 Lichte gram 8.50 Ochtendgym 9.00 De groenteman 9.05 Klass gram 9.40 Morgen wijding 10."" ----- land- H en blijven, lezing 12.4LHM Nieuws 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of gram 13.25 Beursberichten 13 30 Zang cn piano 14 00 Stereofonlsche uitzen ding: klarinet en piano: moderne muziek 14.30 Dieren in cn rondom het huls. klank beeld over huisdieren 15.15 Lichte gram 15.30 Klass gram 16.00 Nieuws 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogramma in een Notedop 17.00 Voor de jeugd 18 00 Nieuws 1.15 Eventueel actueel 18 20 Uitzending Partij: Lusten - --- J spreekt c J van der Ploeg, voorzitter van de nalc organisatie van de Anti Revolutionaire Jongeren Studieclubs 18.30 Licht pianospel met orkestbegeleiding (gr). 15 451CHet'ourNtCdCrland 1 AVRO: 15 00— roep. TV-spcl 16.00-16.15'Voor° de*1det£

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7