HERVORMDE KERK ZET HET GESPREK VOORT Collesiallteitgofedachte definitief goedgekeurd Lof en blaam voor cle christelijke partijen Haal de &*ko, spons erover! Een woord voor vandaag BASTION Selectie kan de duur van studie bekorten Herderlijk schrijven is een soort preek WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 (Van onze kcrkredactie) DEN HAAG De Nederlandse Hervormde Kerk heeft gisteren twee belangrijke geschriften de i wereld ingestuurd. In het stuk ,.De politieke verantwoordelijkheid van de kerk" geeft de generale j synode een aantal overwegingen over de plaatsbepaling zowel van de kerk als van ieder lid der kerk afzonderlijk in het politieke leven. De synode brengt haar besef van verantwoordelijkheid voor volk en staat tot uitdrukking in een tweede schrijven, dat onder de titel „Woord en Wederwoord" ingaat op de reacties van de laatste twee jaar op het zogenaamde kernwapenrapport. Prof. dr. C. L. Riimke overleden (Van onze ondenvysredaetle) UTRECHT Gisteren is in Utrecht leer. Christiaan Ludwig Rumke werd 1898 in Leiden geboren. Hij studeerde in Utrecht biologie en promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde in 1934. Van 1927 tot 195J was hij mede werker aan het proefstation voor de en na[ oupns[Plim„ n„r 1952* vobrde"ziinStbenoemine^totaihor>e1 ambt v®or haar de Positie van Qe «ers kraar^Lffider^hrt 1 !-■ S^seculsriseerd. wereld Instituut te Utrecht De crematie zal zaterdag te Wester- Adres aan synode over de vrouw in het ambt De nationale vrouwenraad heeft een adres gezonden aan de generale syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hierin verzoekt de raad 'die 52 vrou wenorganisaties omvat) de synode met klem. de volledige openstelling ambt van predikant voor de vr eens onder ogen te zien. In de brief word! onder meer gezegd, dat de vrouw nu toch op alle terreinen haar gelijkwaar digheid aan de man wel heeft bewezen dat openstelling van het predikanten- de kerk veld plaatssvinden. UNIECOLLECTE De uniecollecte voor de scholen met de bijbel bracht in de volgende plaat sen de achterstaande bedragen op: Al- blasserdam 745.28, Bergschenhoek 848,76, Giessenburg 579.80, Giessen- dam 263,72, Hardinxveld 717,85, Hoek van Holland 665,95, De Lier 1.667,30, Ter Aar 1.040,50. Vlaardingen 3.573. Vlissingen 1.247,46 en Zevenhuizen 537. De totale opbrengst van honderd loca le comité's was: 81.858,67. In 1963 was in het zal versterken. Het onderwerp van „de vrout ambt" was op de vergadering raad in Utrecht ter sprake gebracht door mevrouw ds. T. C. C. Scholten-van Iter- son die onlangs is eroepen door e hervormde gemeente van Heerde. Zij schetste de motieven pro en contra die door de verschillende kerken, vaak op bijbelse gronden, worden gebruikt. In de Nederlandse Hervormde Kerk staat het ambt van ouderling en diaken wel voor vrouwen open, maar voorhet beroepen van een vrouw als predikant wordt slechts in sommige gevallen zoals voor ziekenhuizen, inrichtingen en in een gro te gemeente in Noord-Holland dispen satie verleend. Als men de een wel en de ander geen dispensatie geeft, is er geen sprake meer van principe of van een bijbelse motivering, aldus Scholten. DEN HAAG De Hervormde Kerk staat op het standpunt, dat zij haar leden in de partijkeuze vrij moet laten. Deze leden zijn immers èn als christen èn als bur ger mondig. De kerk aanvaardt dat uit de ene openbaring terzake van het leven in de wereld ver schillende, zelfs tegenstrijdige lij nen worden getrokken. De leden der kerk moeten er zich steeds meer in oefenen de verschillende partijkeuze van elkander te aan vaarden en moeten met elkaar overgebracht, over de vragen van het politieke leven ernstig in gesprek blijven. - I Sprekende over de staat, betoogt de ."EErt". VP e ch"ste,|Jk® P°l,t,e- synode dat geen staat zonder geestelijke ke partij laat de generale synode woor- achtergrond kan bestaan. De opvatting den van grote waardering voorop gaan. aU 10U politiek bedrijven een pour tech- DeMcVu Par!ij VL'i*3, v?n hel nische aangelegenheid iljn. is niet juist. echt-christelijke in de politiek in dragen. - - - - Zij wil ten volle rekening houden met de eisen en de beloften van Gods Woord en erkent dus, evenals de kerk dat doet, als geestelijke achtergrond van het leven 1 I" rat God ons in Zijn Tot het laatste verzet r> VATICAANSTAD Gister morgen heeft het concilie het derde hoofdstuk van het schema over de kerk, dat onder meer over de col legialiteit van het bisschopsambt spreekt, met 2099 tegen 46 stemmen definitieg goedgekeurd. Het resul taat van deze stemming werd door de bisschoppen met applaus ont vangen. Men had blijkbaar niet verwacht, dat de conservatieve oppositie uiteindelijk zo gering zou zijn. Gelijk bekend hebben conservatieve bisschoppen dit hoofdstuk achter de schermen nog steeds willen veranderen, hoewel de eerste stemmingen hun al Men verwacht, dat het schema als geheel plechtig afgekondigd zal worden door de paus in de slotbijeenkomst van het conci lie aanstaande zaterdag. Verwacht wordt, dat dan ook het schema over de oecume ne zal worden afgekondigd. Men verwacht, dat vandaag ook ge stemd zal worden over de verklaring over de Joden. Morgen komt de belang rijke verklaring over de godsdienstvrij heid in stemming. Beide verklaringen zijn nogal omstreden en daarom op basis van de gevoerde debatten herschreven. In het debat over het schema betref fende rooms-katholieke scholen en uni versiteiten heeft de Amerikaanse kardi naal Spellman een lans gebroken voor d< gelijkstelling van openbaar en kerkelijk onderwijs, die in vele landen, waaronder ook de Verenigde Staten, nog een ireden zaak is. hoewel de eerste stemmingen hun al een 1 f» I overtuigende nederlaag hadden bezorgd. t»PYfiP~tiTÏÏ tl Vrt Maandag deelde de secretaris-generaal - het concilie, aartsbisschopFelici, nog j dat een aantal bisschoppen zich de paus had gewend in een laatste poging om het collegialiteit-principe tegen te houden. Zij betoogden, dat hierdoor af breuk zou worden gedaan aan het pri maat van de paus en misschien ketterij zou worden ingevoerd. Dat de beslissende stemming zo positief is uitgevallen wordt in verband gebracht zegt door de paus 5 dit 5 uitgereikt. In deze inleiding wordt enerzijds de „juridische" opvatting van het begrip ..bisschopscollege", volgens welke alle leden ervan gelijk zouden zijn, van de hand gewezen en anderzijds bevestigd, dat de bisschoppen lid van het college worden door het feit van hun bisschopswijding en niet op grond van hun benoeming door de paus. Velen menen, dat de leer van de colle gialiteit als correctie op de na 1870 ster-1 ker wordende nadruk op het pauselijk gezag, de bisschoppen in de praktijk grotere zeggenschap zal geven. Gisteren en vandaag vonden de eind- stemmingen plaats over de resterende I vijf hoofdstukken van het kerkschema. NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren: R. de Bruin te Zetten-Andelst. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg (4de pred.pl.): P. Noomen te Wormerveer; te Sint-Lau- rens: M. V. J. de Craene te Baarland; te Bolsward (2de predpL in comb, met Schettens): G. v. Halsema te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Werkendam: B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (U.S.A.): A. Ver- gunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Nieuw-Beijerland: A Hofman te Zeist. tronen, waarde-oordelen geschapen, die later burgerrecht in de politieke orde kregen (b.v. nederigheid, eerlijkheid en hulp aan zwakken). In de vierde plaats beschikt de kerk over de mogelijkheid om het draagvlak te helpen vormen, dat nodig is voor het politiek handelen. De kerken kunnen ontmoetingsplaatsen scheppen voor men sen, die in de politieke orde door belan gen en partijen en fronten vaak totaal gescheiden zijn. Door haar oecumeniciteit kan de kerk er toe bijdragen, dat de gedeeldheid der wereld in de tegenstel lingen van rassen en klassen, macntblok- ken en ideologieën niet als noodlot wordt ervaren. De oecumeniciteit wordt ver zaakt wanneer kerkelijke antogonismen op het terrein van de politiek worden Do staal Daarom dienen ook de partijen beginsel partijen te zijn. Aan de functie van de partijen in een democratie kent het syno dale geschrift grote betekenis toe, omdat door dit systeem de mondige mens wordt ingeschakeld. Zo hoog schat zij de waarde van het partijenstelsel, dat zij oproept tot waak zaamheid op dit punt. De kerk vraagt zich namelijk met zorg af of de partijen nog wel de eigenlijke vertegenwoordiging van het volk bij de overheid zijn en of de beslissingen niet meer bepaald worden door andere krachten en machten, zowel economische als ideologische. Anderzijds mogen de partijen niet de enige instanties zijn, die in het politieke leven een rol spelen. De overheid heeft haar eigen gezag en verantwoordelijk heid; wij hebben haar te zien als repre sentatie van Gods regering over ons. Dit echter niet het enige God regeert niet alleen in doch ook over de staten. Kerk en partij De politieke partij is geroepen om deel te nemen aan de profetie en aan de heiliging. Daaruit vloeit de vraag voort welke de verhouding van de politieke partij tot de kerk is. De kerk ontwikkelt vanuit het Woord de hoofdgezichtspunten, terwijl de partij deze in de gegeven situatie moet toe passen. De kerk kan deze overwegingen alleen taar beamen en zal de christelijke partij in ook steeds op deze oorspronkelijke gedachte moeten blijven aanspreken. De kerk kan evenmin het gewicht van de •erweging ontkennen, dat niet alleen de enkele mens maar ook de organisatie als zodanig zich in gehoorzaamheid aan God moet onderwerpen en beroep op Zijn Woord moet open laten. Daarnaast waar deert zij het in de christelijke organisa tie, dat zij het de gelovige mogelijk maakt zijn sociale en publieke bestaan te doorleven in een milieu, dat harmonieert .et zijn diepste overtuigingen. Er zijn echter ernstige bezwaren te Jemen. Gezien haar eigenlijke doelstel ling zijn de christelijke partijen menig maal beneden eigen maat gebleven. Met zorg denkt de kerk aan de bezoedeling van de naam van Christus door een slechte politieke praktijk, de isolering van de kerk van het geheel van het volk, de diepgaande opsplitsing van het volk en aan de tegenstelling tussen het ideaal enerzijds en de verwerkelijking ander zijds. De zorg over deze dingen is voor verscheidene leden der kerk aanleiding om te concluderen, dat de huidige chris telijke partijen onaanvaardbaar genoemd moeten worden. Zo aldus zegt de synode letterlijk ziet de kerk de veel heid van de partijen en van de overwe gingen. Koninkrijk Gods synode beziet het vraagstuk van de politieke verantwoordelijkheid der kerk vanuit de visie van het Konink rijk Gods. God regeert. Zijn Rijk schept orde onder mensen. Zijn daden geven zin en richting aan de geschie denis. Zowel de kerk als de staat vinden, ieder op onderscheiden wijze, hun oorsprong en bestemming in Gods oorspronkelijk en uiteindelijk bedoe- en handelen met de wereld. Maar zij hebben een eigen verantwoorde lijkheid. Zoals het Woord Gods ingegaan is in de tijd. zo" heeft de kerk in te gaan in de tijdelijKheid en dus ook in te gaan op de vragen van de tijd. Evenals haar Heer heeft zij een dienende gestalte; zij mag noch vrijwillig kiezen voor het ghettobe- staan noch zich geliik laten schakelen. Reeds het aanwezig zijn van de kerk in de politieke orde is voor deze orde van betekenis. In de eerste plaats behoedt zij de staat door de prediking van het Woord, dat de religieuze toespitsing v?n elke ideologie uitsluit, voor vergoddelijking. In de tweede plaats herinnert de kerk door haar gestalte in het leven der ge meenten aan een wijze van zijn, die zonder machtsuitoefening kracht ont plooit, weerbaar is in weerloosheid, het kwaad niet met kwaad vergeit, maar door het goede overwint en zich in lij- De Ruyter en drie andere Nederlandse den om Christus' wil verheugen kan. oorlogsbodems worden zaterdag in Bar- In de derde plaats heeft de kerk insti- celona verwacht voor een vierdaags be- tuten (b.v. school, hospitaal), gedragspa-1zoek. Maar moeilijk blijft dan ook de vraag hoever zij in haar concretisering en uit werking dient te gaan. In het laatste hoofdstuk wordt uiteen gezet, dat de kerk ook in meer directe zin politieke verantwoordelijkheid draagt. Zij verwerkelijkt deze door de politieke voorbede, de politieke zielszorg en de politieke profetie Zielszorg en profetie worden door de voorbede gedragen. De kerk draagt de overheidspersonen en de politieke arbeid op aan God en bidt om Zijn regering hierin Zij is ook dankzeg ging voor Gods regering en tevens ver ootmoediging en gebed om vergeving en leiding bij de politieke dienst van God. In de tweede plaats is er het politieke pastoraat, dat o.a. in conferenties voor politici en ambtenaren gestalte krijgt. Tot het politieke pastoraat moet ook gere kend worden, dat de gemeente er aan went om zich in studiegroepen en krin gen met de politieke vragen bezig te houden. In de gesprekken der gemeente blijkt vaak misplaatste watervrees politiek. In de politieke zielszorg mag de BARCELONA Na hun reis door Europa waarbij zij ook Nederland heb ben bezocht zijn prinses Irene en prins Hugues thans in Barcelona aangekomen, waar zij een week zullen verblijven. Hun zal volgende week een diner worden aan geboden door carlisten. Naar verluidt zullen ook Nederlanders aanzitten. Merkwaardigerwijze valt met dit ge beuren een onofficieel Nederlands vloot- bezoek aan Spanje samen: onze kruiser Overwegingen van svnode DEN HAAG Het geschrift „De politieke verantwoordelijkheid van de Kerk" wordt door de generale synode der Ned. Herv Kerk niet als een herderlijk schrijven gepre senteerd. maar aangeboden als een aantal overwegingen. In decenyber 1956 richtte de synode het verzoek tot haar raad voor de zaken van kerk en theologie om zich nader te bezinnen op de verhouding van kerk en overheid. De onmiddellijke aanleiding tot dit verzoek vormde de behandeling van de reacties, die bij de synode waren binnengeko men op haar oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Meer dan eens werd toen en ook nadien de vraag gesteld of de kerk niet te ver ging in haar bemoeienissen met de vragen van staat en maatschap pij- De commissie, die in september 1956 met haar werk begon, werd gevormd door prof. dr. A. A. van Ruler, prof. dr. J. de Graaf, dr. T. Dokter, dr A. A. Koolhaas, prof. dr. A. J. Rasker, dr. K. Strijd en dr. H. J. Langman. In september 1961 was een eerste concept gereed, dat daarna op een conferentie werd be sproken met een aantal hervormde politici van verscheidene partijen. In november 1963 het stuk was toen herzien en aangevuld werd het concept in eerste aanleg door de synode besproken. De bespre kingen vormden aanleiding tot een nieuwe revisie. Op 18 februari 1964 besloot de synode tot publikatie over te gaan. Het moderamen noemt het geschrift een eerste sa menvattende poging tot een behan deling van het vraagstuk van kerk troosting niet worden gemist. Deze troosting zal gevonden moeten worden in de genade van Christus, in de bevrijding van het geweten uit de zelfrechtvaardi ging en in de toekomst van het Konink rijk. die de onzin van het kwaad te niet zal doen. In de derde plaats is er de politieke profetie, waaronder de 'synode verstaat: het stellen van de politieke situatie onder de belichting van gericht en genade, van oordeel en behoud opdat de geesten zich aan haar onderscheiden en scheiden. Dc kerk moet niet alleen ruimte laten aan het charisma der politieke profetie, zij moet deze ook in haar ambten en ambte lijke vergaderingen De Farizeeën hegeren van Christus een teken uit de hemel, i Wie zou dat ook niet willen. Dan zouden we weten dat God gesproken heeft. Dan zouden we weten dat Hij ons handelen goedkeurt of instemt met de weg die wij hebben uitgestippeld. De heidenen zochten al zo'n teken, in de lever van offerdieren, in de lijnen van een handpalm, in de stand van de sterren, in een donderslag of wat al niet. Maar van Christus lezen we: j ,.En Hij liet hen alleen." Christus weigert een teken te geven omdat wij God moeten geloven op Zijn Woord. Het kernwoord ii van het evangelie is niet zien. maar het is geloven. Wie ziet i behoeft niet meer te geloven. Geloven is vertrouwen dat God niet kan liegen. Het is ook vertrouwen dat Hij alles leidt naar i Zijn wil. Het is bovendien vertrouwen dat Hij met ons het i beste voor heeft en dat niets in wereld dat plan van God voor ons leven in de weg kan staan. Geloven, zegt de schrijver ji van de brief aan de Hebreeën is een zekerheid van de dingen die men hoopt en het bewijs van de dingen die men niet ziet. Zo hebben de bijbelmeïlsen geloofd. Zij hielden rekening met God. Zij telden niet bij elkaar op de dingen die zij zagen om dan hun conclusies te trekken. Zij telden bij het totaal van wat j zij zagen God zelf, Zijn liefde, Zijn trouw, Zijn beloften. Zij t rekenden zelfs met God over het graf heen, omdat zij daar r Christus wisten, de overste Leidsman en Voleinder van ons geloof. We lezen vandaag: Efeziërs 5 vers 15 tot 33. BOUCLÉ TAPIJT BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solida konstruktie. Breed tes 1.30 m en 3.80 m. (broadloom). Prijzen: f33.50 resp. f 104.-p. str. meter. Vraag folder B2 aan Veneta N.V., Hilversum. Minister Bot licht Kamer in (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Bot heeft in een brief aan de Tweede Kamer e enoverzicht gegeven van de maatregelen die in het hoger onderwijs zijn ontwikkeld op het gebied van de verkorting van de studieduur. Vaststelling van de studieduur geschiedt. Hoewel de wet slechts eist, dat de studieregelingtn ter kennis worden gebracht van de minister, de Academische Raad en aan curatoren DEN HAAG Ondanks alle kritiek die er is geweest hand haaft een voor tweederden ver nieuwde hervormde synode haar radicaal „neen" tegen het gebruik van de kernwapenen. Dit wordt uitgesproken in een zojuist ver schenen vervolg op het herderlijk schrijven „Het vraagstuk van de kernwapenen", dat in 1962 werd gepubliceerd. In dit nieuwe ge schrift gaat de synode in op de kritiek die geuit is. Hoewel het standpunt principieel niet gewij zigd is, wordt het wel verduidelijkt en worden bezwaren beantwoord. Het geschrift draagt de ondertitel „voortzetting van het gesprek Over het vraagstuk van de kernwapenen." Het ge schrift uit 1962 heeft heel wat stof tot gesprek geleverd. Sedertdien was er vrijwel geen synodevergadering of reac ties op het geschrift kwamen ter sprake. In dit nieuwe schrijven bepaalt de syno de zich tot „enkele van de belangrijkste vragen die in alle reacties weer terugke- Gezag In de eerste plaats gaat de synode in op de vraag naar het gezag van een dergelijk herderlijk schrijven. Prof. dr, H. Berkhof heeft indertijd opgemerkt dat de verwerping van de inzichten in zekere zin zou neerkomen op een „ethische ketterij." De synode maakt evenwel dui delijk dat er een verschil is tussen een belijdenisgeschrift en een herderlijk schrijven. Zo'n schrijven is veel meer een preek. Het zegt: „Voor zover ons inzicht reikt is dit de beslissing die in deze concrete situatie beantwoordt aan wat de Heer ons heeft geopenbaard." dig miskend worden: „Daarom mag men niet volstaan met te zeggen, dat het in het rapport over de kernwapenen slechts zou gaan om een mening van de synode." Rndicanl Er zijn veel bezwaren geuit tegen het radicale' „neen" van de synode. Twee jaar geleden werd gezegd dal het „neen ten aanzien van de kernwa penen een neen zonder ja's moet zijn." Nu wordt duidelijk gemaakt dat dit „neen" bedoeld is als een „neen tegen het gebruik van de kernwapenen." Er wordt erkend dat „wij niet anders van de aanwezigheid van deze wapenen en hun afschrikwekkende werking kun nen aanvaarden." Er wordt nu in dit geschrift een bredere argumentatie voor het radicale neen" gegeven. De aanwezigheid van de kernwapenen kan, zo wordt gezegd, niet losgemaakt worden van het gebruik ervan. De lieheid en de vrede „worden in gev gebracht door een politiek en militair j heleid dat volstrekt bepaald zou worden door een grenzeloos vertrouwen op de j kernwapenstrategie." Maar.met nadruk wordt nu gesteld dat I de synode niet „de solidariteit wil breken met hen die op grond va., politieke en militaire verantwoordelijk heid menen dat zulk een beleid ii huidige situatie vooralsnog de enige gelijkheid is." Afgewezen wordt echter het onbeperkt vertrouwen op de af- achrikwekkende macht van nucleaire wa penen als (zoals minister Luns onlangs ochreef) „het enig doeltreffende middel om de vrede te bewaren." Militaire dienst en senaat van de universiteit, is ie bewindsman van mening, dat hij op 1 prond van zijn algemene verant- 1 woordelijkheid ten aanzien van de studieduur een controlerende taak heeft te vervullen en voor zover hij dit nodig of wenselijk acht moet stimuleren en eventueel ook coördi neren. Bij de beraadslagingen in de faculteiten is veel aandacht besteed aan de instelling 1 van propaedeutische examens met selee- terend karakter en aan een herziening van de kandidaatsstudie. In vele adviezen wordt met het oog op de meer intensieve studiebegeleiding aangedrongen op uit breiding van de wetenschappelijke sta- Besnoeien In Leiden, zo deelt de senaat mee, zijn i reeds een groot aantal maatregelen tot i bekorting van de studieduur genomen. Hieronder vallen het besnoeien van de studieprogramma's, studiebegeleiding en regelingen, die erop gericht zijn de studenten ertoe te brengen sneller en 1 beter te studeren. Een propaedeutisch 1 examen wordt niet in alle gevallen gewenst geacht. Het praesidium senatus acht het openen van de mogelijkheid tot het onderwijs gewenst - Uit dit „neen" wordt niet de conclusie van sommigen getrokken dat de synode nu radicaler over dienstweigering zou moeten spreken dan in 1952 of in 1962 is Wie de beslissingen van een herderlijk I S^aan. Het is allerminst de bedoeling schrijven niet aanvaardt mag niet „ter--christenen die in militaire dienst zijn stond" bestempeld worden als iemand die,te beschouwen als mensen, die hun chris- het belijden aantast. Dat zou pas kunnen ïei?"?IJn ,z®uden hebben verzaakt, als de inzichten verdiept zijn en uitge- hebben integendeel voor hun deel groeid zijn tot belijdenisuitspraken. Wel verantwoordelijkheid op zich genomen waarschuwt de synode voor een door-1roor de bescherming slaan naar de andere kant. Het ambtelijk 'spreken van de kerk mag niet lichtvaar- Einde van een vlucht, door Peter Weiss. Uitgave J. M. Meu- Ienhoff, Amsterdam. Peter Weiss wordt beschouwd als een belangrijke Duitse auteur van deze tijd. Deze biografische roman, vervolg op zijn „Afscheid van mijn ouders", behandelt zijn verblijf in Stockholm, waar hij als kunstschilder wil werken. Maar zijn probleem is, dat hij óveral en nergens thu s is. Hij voelt zich een vrije wereldburger. Toch wreekt zich een moeilijk te hanteren vrij heid. Het echt menselijk verlan gen. tot een gemeenschap te beho ren, blijft op de achtergrond kwel len. Vrijgemaakt van een verleden, met het gezicht op een onzekere toekomst, voelt h j zich steeds als op vlucht, een gevoel dat hem_\ zijn denken; hij voelt weer vaste grond onder de voeten en is in staal de dingen een naam te geven Dit wordt dan zijn „Fluchtpunkt". Of dit waarlijk houdbaar zal zijn nifet blijken uit zijn volgende werken. In ieder geval formuleert hij indrukwekkend het levensge zel blz., .*6,50). de moderne i Ravenel. getrouw tot In de dood.... door Peter Bourne. Uit gave Ad M. C. Stok. Den Haag. Mexico heeft een bewogen histo rie. Drie eeuwen behoorde het toe aan Spanje Toen het Spaanse juk was afgeschud, moest het zich ver dedigen tegen anderen. Hard en bloedig werd er gevochten onder dictator-generaal Antonio Lopez de Santa Anna. Het is in deze tijd rond 1850 dat de „held" uit deze historische roman. Martin Ravenel. opduikt. Zijn leven is zó bewogen, dat de welbesneden pen van Peter Bourne (bekend van „De zwarte Napoleon") bijna vijfhonderd bladzijden nodig heeft gehad om het te beschrijven. Wie van alge mene geschiedenis houdt, doet er goed aan deze roman te lezen. Bovendien onderhoudt Nederland uitstekende vriendschapsbanden met Mexico, zodat kennis van di* land en volk niet overbodig is. Vertaling M. L. Ohl. (488 blz., ƒ11,90). De groene stuiter, door P. H. Nortje. Uitgave H. P. Leopold. Den Haag. Dit door Miep Dieckman uit het Zuidafrikaans vertaalde jongens boek roept, ondanks de spannende avonturen der knapen, wel beden kingen op. Een van de „hoogtepun ten" is een wrang geval van afper sing. Interessant zijn de gedeelten waarin het dagelijks leven van de Zuidafrikaanse boeren wordt be schreven. Een compliment voor Zuid-Afrika is het boek overigens niet. De schoolmeester is een soort beul, die, al bezorgt hij zijn leer lingen door zijn ranselarijen een angstcomplex voor het leven, toch hogelijk gewaardeerd wordt. Het edele motief van de vriendenkring om de arme jonge'i uit hun klas aan geld voor verdere studie te helpen wórdi door dat alles bedor ven. (175 blz., 6,90) Kerststukjes, versleringen met kerstgroen. bessen, dcnneappels en bloemen, door W. Amesz. Uitgave N.V. Zomer Keuning, Wageningen. In de week voor kerstfeest ziet men velen bossen dennegroen ko pen. Thuisgekomen weet men niet veel meer dan ze achter spiegel en schilderijen te hangen. Vrouwen verenigingen maken zich op, voor zieken en ouden kerststukjes in elkaar te flansen: een plankje, een stukje mos, een kaars die maar a' te dikwijls breekt. Wie wil. kan van eei stukje iets moois maken hand van het bovengenoemde boekje. In acht hoofdstukken be spreekt de vakonderwijzer bloem- sierkunst de mogelijkheden. De laatste twee hoofdstukken zijn ge wijd aan de verzorging van rond de kerst bloeiende planten en de verzorging van smijbloemen. Wie midden in de winter van veel moois wil genieten vindt hier wen ken en ideeën te ever. Mede door de d ie en dertig duidelijke foto's kan men van dit werkje een dank baar gebruik maken. (71 blz., 5,50) Vaarwel Columbus (en vijf kor te verhalen), door Philip Roth. Uitgave Polak en Van Gennep, Amsterdam. De jonge Philip Roth heeft voor deze novellenbundel de belangrijk ste literaire prijs van de Verenigde Staten ontvangen en sindsdien gaat hij door voor een van de veelbelo- vendste Amerikaanse schrijvers. Amerikaanse Joden vormen het hoofdthema: Philip Roth beschrijft hun karakters met onmiskenbaar gevoel voor humor. Hierdoor blij ven ook de verhalen die weinig diepte hebben boeien. (293 blz ƒ7.90). Von Ryans Exprestrcin. door David Westheimer. Uitgave Fon teinboekerij. Utrecht. Spannend verslag over de ont snapping van duizend Amerikaan se en Engelse krijgsgevangenen uit een Italiaans kamp. Aantrek kelijk is, dat behalve de spanning ook de karakterbeschrijving op hoog peil staat. Dit zijn de hoofdpersonen: de strenge Ameri kaanse kolonel, de wilde Britse- overste, de zachtmoedige doktci van Duitse afkomst en de wijze aalmoezenier. (246b lz. 5,50.) bestaan als volk.' i handhaving de gewetens heersen al rust op haar wel de plich» o.a. in de herderlij ke zorg die namens haar door de leger- predikanten wordt verricht, hen als leden "an Christus' gemeente, terzijde te staan in de uiterst hachelijke kernwapens betreft, niet mogen gaan het „propageren" van een standpunt, maar om het eerlijk en open spreken •iver de feiten." SoliiUtriteit In dit stuk wordt bijzonder dc nadruk gelegd op dc solidariteit die de kerk moet tonen. In dit verband wordt ver duidelijkt. waarom in het oorspronkelijk geschrift de kernwapenen wel. maar de conventionele wapenen niet worden afge- Als, wordt nu gezegd conventio nele wapenen met restricties worden aanvaard en kernwapenen niet „gebeurt dit niet, omdat de kerk iets zou willen ifdoen aan de hoge waarden van de overheid en van haar gezag, (maar) wel omdat kernwapenen, ais zij worden ge bruikt geen middelen zijn waarvan rede lijkerwijze kan worfen verwacht dat zij geschikt zijn om het gestelde doel, de handhaving of het herstel van gerechtig- vrede te bereikei De synode spreekt oj.' deze wijze, omdat rij „niet buiten de geschiedenis wil springen." Haar taak is juist „de wereld te waarschuwen dat zij, als zij op de wegen blijft gaan die zij thans bewan- onbeperkt vertrouwen op de nucleaire afschrikwekkende macht uitsluiting Mi vanwege de psychologische werking, die van een dergelijk wetsartikel zou uit gaan. De Groningse senaat heeft de faculiei- ten van de rijksuniversiteit een aantal concrete vragen voorgelegd. Hieruit blijkt, dat de gemiddelde studieduur één twee jaar hoger ligt dan normaal wordt 1 geacht. Als oorzaken hiervoor worden aangegeven: uitbreiding van examenstof L en voortschrijdende specialisatie, meer ongeschikte studenten door de grotere toevloed hetzij wegens tekort aan intel lectuele capaciteiten, hetzij als gevolg t van de aard van de vooropleiding, en 1 andere oorzaken zoals ziekte, militaire dienst, het verrichten van arbeid etc. j Verschil De curatoren van de rijksuniversiteit te Utrecht verwachten, dat de verkor ting van de studieduur het studieren- dement in het algemeen gunstig zal beïnvloeden. De gemiddelde studieduur blijkt voor sommige studierichtingen aanzienlijk af te wijken van de aangegeven duur. Bij de apothekersop leiding is dit verschil drie jaar en vier maanden, voor psychologie en sociale aardrijkskunde resp. twee jaar. twee maanden en twee jaar. Curatoren zijn van mening, dat de mogelijkheden tot bekorting in ccn vroeg stadium van de studie onder ogen gezien moeten worden. Zowel van de Gemeentelijke als van de Vrije Universiteit te Amsterdam wordt laculteitsgewijs een overzicht gegeven van de genomen maatregelen en bestaan de denkbeelden ten aanzien van de verkorting van de studieduur. Het college van rector en assessoren 1 van dc Technische Hogeschool te Delft is i van mening, dat nimmer deugdelijke waarborgen kunnen worden geschapen voor een redelijke verkorting van de ctudieduur uitsluitend door het herzien van studieprogramma's, examenregelin- gen en door studiebegeleiding. Zij i constateren, dat de wens tot bekorting van de studieduur in het algemeen onder •ie studenten niet leeft. Ook bij de Technische Hogeschool in Eindhoven bestaat veel aandacht voor het probleem. Dit krijgt hier echter een ander aspect doordat de T.H. in Eindhoven nog slechts weinige afgestu- j deerden telt. Op de Nederlandsche Economische Hoogesehool heeft het in 1948 ingestelde propaedeutisch examen een sterk selecte- pend karakter. Dit examen mag slechts tweemaal worden afgelegd, met twee maal de kans op een herexamen. Voor werkstudenten worden hier avondcolle ges gegeven. ONDERWIJZERSAKTE RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 terecht komt." Dl ie uwe wegen Dc synode spreekt het verlangen uit dat nieuwe wegen gezocht zullen wor" het politieke handelen. Met een zekere mate van teleurstelling wordt opgemerkt dat brede lagen van ons volk zich te weinig interesseren voor internationale vragen en voor het daarin door ons land gevoerde beleid. De leden van de kerk worden opge- tegci het te gen kernwapenen het geloof te plaatsen en mede te werken ontlieten te voorkomen bijvoor beeld door mede te werken aan de opbouw van een internation.-ile rechts orde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2