Commentaar Ombouw van 127 naar 220 volt zo snel mogelijk Te kust en te keur Echtpaar Tebrugge (Leiden) in het diamant Turfmarktsbrug is nog wel te herstellen Vier jonge Leidse pottenbakkers zoeken naar nieuwe vormen Leiden rein? NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 nDinsdag Geref. jeugdhuis. Breestraat 19, 7 tot 8 uur; zitting Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. )7* Zomerzorg, Stationsweg 35, 8 uur: ky- nologenvereniging Rijnland, de heer F. [Kramer over „Uitstapje door honden- land" (met kleurendia's). Filmzaal Academie. Rapenburg 73, 8 uur: Filmkring K. en O., A face in the Crowd. Korte Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Philatelist. Voorschoten: Hervormde kerk, 8.15 uur: uitvoering Voorschotens Kamer orkest o.l.v Lucius Voorhorst, m.m.v. op John Huber, fagot. •rk- Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: de Nieuw Rott. Toneel met „Faust". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Guameri- Ned ven.' Woensdag Camera. Hogewoerd 49, 7 en 9.15 uur: lète-'K. en O.-film, „Moeder Johanna van de ieve engelen". vor- Wijkgebouw Het Boshuis, achter Hof- laan 76. 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond Herv. Wijkgemeente Boshuizerwijk (ko men en gaan wanneer men wil). Foyer Gehoorzaal. 8 uur: afd Leiden 0p Ned. Chr. Reisvereniging, culturele als avond, dwars door de Himalaya met prof crij- dr. Egeler en dr. T. de Booy (met kleu ning renfilms). lier. Kleine zaal Gehoorzaal. 8 uur: ds. K. v?r"|C. van Oossanen over ..Zijn wij op weg naar de staat Gods?" (Adventkerk). bc. Geref jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: ■00p afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde. in- P. de Vogel te Boskoop over rozen, snkt Oegstgecst: Rijnlands Lyceum, M H. Tromplaan 1. 8 uur: afd. Oegstgeest K. O., lezingencyclus „De situatie achter het IJzeren Gordijn". ver. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: ?00j toneelgroep Centrum met „De Gedach telij- te" an«. Den Haag: Diligentia. 2.15 uur: toneel groep Arena met „Wie is de dief?" licht Schevenlngen: Kurzaal. 8.15 uur: Re- kingiidentie-Orkest. met pianosolist. Donderdsr Volkshuis, 2 uur: openingszitting con gres Studentenvakbeweging, da: Gehoorzaal. 8 uur: K. en O.-concert, nerf Meesterserie. Rotterdams Philharmo- tgc-.nisch Orkest o.l.v Franz-Paul Decker. dwjolist: Adolf Scherbaum. 1 dc Doezastraat—hoek Boisotkade. 4.30 uur GP®" opening universitair trefcentrum door lj0U. prof. dr. H.. Berkhof, voorzitter van de "istichtine Pro Civitate rne- ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. e en kerk Julianastraat. 8.15 uur: concert Use- door de Rijnlandse Orkestvereniging. - de wer'tGn van J C. Bach, Dvorak. Mozart, Beethoven. Honegger en Handel. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: ble- Haagsche Comedie met ..Célestina" t of Den Haag: Diligentia, 8 uur: Smetana- I kwartet, het Voor Vrijdag het Wijkgebouw Rehoboth 8 uur: afd rou- Centrum Christen-vrouwenbond, onder nini werp: maatschappelijk- jeugdzorgwerk (forum). Academiegebouw 4 uur: inauguratie prof. dr. G Zoutendijk, gewoon hoog leraar in de numerieke wiskunde Raadzaal stadhuis, 2.30 uur: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Riji- land, ledenvergadering, i Ons Centrum, Hooigracht: samenkomst werkgroep Vrouwen afd. Zuid-Holland K Alg Ned. Drankbestrijdersorganisatie. W Rest. Van der Heyden. Breestraat 85. 8 uur: afd. Leiden Chr. Hist. Unie, dtrs. |D. F. van der Mei te Rijswijk, lid van de II Tweede Kamer, over ..Socdaal-economi- jp «che problemen in het brandpunt". S.L.F. WILLEN GRAAG VOORLICHTEN LEIDEN Uitvoerig heeft de Leidse gemeenteraad gistermiddag ge praat over het voorstel van B. en W. tot wijziging van de netspanning der elektriciteit. Besloten werd tot een systematische wijziging van 127 naar 220 volt binnen tien jaar. De ombouw van de verbruiksapparaten geschiedt door en voor rekening van de SLF. Dat geldt alleen de woningen. Van elke soort apparaat zal maar één exemplaar gratis worden veranderd. Wel zul len alle in gebruik zijnde gloeilampen gratis worden omgewisseld. Van de verbruikers wordt verlangd dat transformatoren van 127 op 220 volt gratis aan de SLF worden afgestaan. Uiteraard werd ook het adres van de Unie van elektronische Werkgevers, dat de raadsleden persoonlijk hadden ont vangen, bij de besprekingen betrokken. De heer Van Baaren (pd.v.a.) had wel waardering voor dit adres maar hij kon net toch met los zien van de commercie Hij meende dat uit/voering op deze wijze financiële lasten voor de ge meente zou meebrengen. De gemeenten zullen, naar het lijikt, tooh al klem komen te zitten. Hij zag dan ook geen mogelijk heid het aanbod van de Unie (dat wij in blad van zaterdag weergaven) te aanvaarden. De uitvoering van het ombouwplan wenste hij te. zien op zo kort mogelijke termijn, ten hoogste binnen tien Jaar. Er dient een vruchtbaar contact te zijn met lnstallateums en leveranciens opdat de verbruikers zo goed en ruim mogelijk worden voorgelicht. Daarna ontbreekt nog wel eens wat. De heer Frans (p.s.p.) vroeg B. en W. het voorstel terug te nemen gezien het conglomeraat van nieuiwe gezidhhsDun- Eerder Mr. Woudstra (prot.-chr.) vond het een royaal voorstel. H(j vroeg waarom de bedrüfsapparaten zijn uitgesloten. De termijn van tien Jaar zag hij graag gereduceerd. De S.L.F. moeten zich toch zo snel mogelük aan behoeften aariT» assen. Zo dacht ook de heer Lambermont (k.v.p.). Hü onderstreepte ook het be lang van een goed contact tussen S.L.F. en installateurs. Mevrouw Van der Blom (cp.n.) vroeg bijzondere aandaahit voor de sanemngs- gebieden de heren dr. Roorda (p.v.d.a.) De Bruijn (p.s.p. wilden weten of er i rechtsgrond kon worden genoemd >r de verwachting dat de verbruikere hun transformatoren gratis aan de S.L.F. zullen afstaan. De heer Sommeling (p.v.d.a.) drong aan op spoedige uitvoe ring van het plan en wilde precies weten hoe het bij vehtoudzing gaat. Dr. Duyver- i-v.v.d.) betwijfelde dal zich bij de inste'liateuns geen personeelsmoeilijkh»- den zouden voordoen als voor dit doel :n maatschap werd opgericht. Coördineren Wethouder Hanmsen (prot.-chr.) zei ter inleiding dat een adres aan de raad iet» anders is dan een schrijven aan elk raadslid afzonderlijk. Wie zich tot raad richt, moet aan het Stadhuisplein Het is technisch en financieel moge lijk het werk binnen tien Jaar nlt te voeren zo deelde de heer Harmsen mee. Het zal ons echter veel liever zijn als het In vijf of les jaar gebeurt Alle werkzaamheden moeten worden ge coördineerd en dus dienen ze uit één centraal punt te geschieden. Het sa menvallen van de gas- en elektrlcltelts- ombonw betekent een bijzondere ver zwaring voor de S.L.F. Het is de be doeling, zo snel mogelijk te beginnen en het werk ook zo snel mogelijk uit te voeren. Installateurs en verbruikers zullen daarbij medewerking moeten verlenen, aldus de wethouder. gratis aan de S.L.F. worden afgestaan De heer Harmsen noemde dat een logi sche gedachte. De oudste apparaten zijn voor de verbruikers waardeloos gewor den. Minvermogenden gedaoht werd aan de saneringagèbieden zullen daarvan profiteren. Wat de bedrijven aangaat, de meeste hebben al een eigen hoogtspa n nu rugaxasi. Overigens biedt de ombouw zoveel voor delen dat de kosten geen rol zullen *>e- Ten aanzien van het financiële resul taat legde de heer Harmsen er nog de nadruk op dat het voor het gëhele bestel grote betekenis Is als de bedirijfsult- komsten van de S.L.F. niet worden ver stoord. Hij merkte ook nog op da/t het bedrüf graag alle voorlichting wil geven oie men nodig heeft. „Laat men tooh met altijd alleen en uitsluitend afgaan od net adivies van installateur*". Motie terug In een motie vervatte de heer Som meling de gedachte om bU een urgente verhuizing een vergoeding ln de om bouwkosten te geven. VriJwilMge verhul. ^0 val". Scheveningen: Kurzaal. 8 15 u sidentie-Orkest met pianosolist Re- Hillegom: Treslong. 8 uur: chr. Ora toriumvereniging Asaf. uitvoering van Die Jahreszeiten t.g.v 75-jarig bestaan Zaterdag Stationsplein, 1.25 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhlst. Vereniging, ver trek met bus 41 naar Katwijk aan Zee voor strandexcursie naar Noordwijk Geref jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur filmavond. Herv jeugdgebouw Hooglandse Kerk- eracht 44. 8 uur: jongerensociëteit iudo- demonstratie door de heer P Goederaad uit Voorburg met enkele assistenten Herv. wijkgebouw De Goede Herder Oude Vest 13 8 uur- spelavond Academiegebouw, 8 uur: sluiting con gres Studentenvakbeweging, prof dr K 'osthumes en de heer K Kolthoff spraken Schouwburg. 8 uur: opvoering door Litteris Sacrum van Meisjes op een oorlogsschip" Den Haag: Kon. Schouwburg. 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De Zweedse vijfhoek". 8 15 uur: Haagsche Comedie met ..King Lear". Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Ver eniging van vrienden van het Residen tie-Orkest. feest rond en door het orkest Grande Folie Orchestrate Welke apotheek? Geopend voor spoedgevallen: Doeza apotheek. Doezastraat 31. tel 21313 Haven-apotheek, Haven 18. tel ?U085 De dienst van de apotheek Van Brees* Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven-apotheek. De apo theek te Oegstgeest is geopend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur* Plantage Tamarinde <18 jaar) Lido (2.30, 7 cn 9.15 uur): Mondo Cane (18 jaar). Luxor (2 30. 7 en 9.15 uur): Het meisje, dat de Eifeltoren stal (alle leeftijden). Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70.- en 100.- of 300,- en 800.-. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Het masker an Scaramouche. (14 jaar). Studio 2.30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, ion amour (18 jaar) Trianon i2.30. 7 eri 9.15 uur): Tom Jones (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg 73: ten toonstelling „Oorlog en vrede" (tot 2J november). Ue oakenhal: tentoonstel)mg tekenin ge.i aquarellen en grati-V van Abi Yaxin en H Yakin-van Kuist (var 30 >k. toi 30 oov i De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van Herman Dijkstra (van 14 nov 14 december). Boerhaavezaal: tentoonstelling experi menteel pottenbakken, tot en met 30 no vember zing ls toch nog Iets anders. Maar als iemand al jaren zit te wachten op een ander huis. kan men bezwaarlijk meer van vrijwillige verhuising spreken. Wethouder Harmsen ontraadde aan vaarding van de motie. Mem lean nu een maal niet ales regelen. Zijn er bijv. me dische redenen voor verhuizing dan wordt dit bij de betrokken gemeentelijke instanties altijd ernstig bezien. Wethouder Me raken (k.v.p), die ln (Ut burgemeester loze tijdperk de vergade ringen van de raad voorzit, wees erop dat slechts in weonog gevallen gebruix wordt gemaakt van de maximale vergoe ding bij venhuiaing. Wel een Dewijs dat dit niet zo acuut is als men wedaont denkt. De heer stommeling was toen be reid zijn motie in te treKxen onoer voor waarde evenwel dat hij op deze zaaK te rugkomt als hij dat nodig oordeelt. Wethouder Ir. Van noes tv.v.u.) ant woordde nog op enkele vragen van dr. Roorda- met betrekkjirag tot de verkeers situatie op het Galgewater, bij de Roto gravure. Grote wagens vormen daar vaa* een versperring. De directeur van o« Roto heelt de wethouder nu toegezegd dat hij er alles aan zal doen de doorgang voor het verkeer vrij te houden. Aan het begin van de vergadering her- daont de gemeenteraad de onlangs in Groningen overleden prof. dr. J. Winse- mius. die een aantal jaren lid van oe raad is geweest. Meegedeeld werd, aat mr. C. J. Woudstna had bedankt als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De voorzitter nam aan het eind van de vergadering afscheid van redacteur A. Bruinhof van de Leidse Courant die voor een aantal zuidelijke bladen In Den Haag parlementsverslagen gaat verzorgen, ja ren is hy voor deze courant raadsredac- teur geweest. LEIDEN Twee bijzonder gezel lige mensen bereiden zich in hun bovenwoning V er damstraat 24 voor op de viering van hun diamanten jubi leum: de heer J. B. Tebrugge (84) en mevrouw J. P. Tebrugge-Seys (82), beiden rasechte Rotterdammers maar toch al 44 jaar in Leiden wonend. De heer Tebrugge heeft namelijk ruim 53 jaar bij de Verenigde Touwfabrieken gewerkt, waar hij (in Rotterdam) be gon als draaijongen op de lijnbaan. In Leiderdorp werd hij ten slotte baas van de spinnerij. Vijf van hun zes kinderen zijn nog in leven. Eén der twee dochters woont beneden in het huis aan de Verdam straat. De andere dochter, die onlangs weduwe is geworden in Canada, kan helaas wegens de hoge reiskosten het diamanten feest niet meemaken en dat is wel een schaduw over de vreugde van het echtpaar Tebrugge. Er is nog een onprettige omstandigheid: binnen kort moet het bejaarde echtpaar naar de Munnikenstraat verhuizen, omdat het huis aan de Verdamstraat is Toch zijn het opgewekte gebleven en z\j verheugen zich ni reeds op het grote feest van 30 novem ber, dat behalve door de Leidse dochter en haar man door de drie getrouwde zoons, 17 kleinkinderen en enige van de 12 achterkleinkinderen zal worden bijgewoond. Bij elkaar zijn we wel met ons veertigen, vertelde brugge ons. Foto N. van der Horst. www constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 Haarlemse brug komt over de Oude Herengracht LEIDEN Het is mogeiyk gebleken, de Turfmarktsbrug nog een jaar of vier te laten meegaan, maar dan zullen enige Uzeren onderdelen door stalen moeten worden vervangen. Dat zou ongeveer f 70.000 kosten. De voorzieningen zullen ten hoogste zeven weken vergen waarin de brug dus niet kan worden gebruikt. Dan echter zal zü ook weer voor het ware verkeer geschikt zUn. Dat deelde wethouder Piena gistermid dag in de vergadering van de gemeente raad mee. Bij het voorstel tot bouw van een brug over de Oude Herengracht (waarvoor een Haarlemse brug zal wor den gebruikt), ter uitvoering van de oost west-verbinding, vroeg dr. Roorda name- lijk of deze brug niet beter kan dienen als vervanging van de onbruikbare Turf marktsbrug, die nu alweer enige weken geen dienst doet De wethouder wilde de Haarlemse brug, die de Verversbrug moet vervangen, geen andere bestemming geven. Aan de reali sering van de oost-west-verbinding wordt hard gewerkt en deze brug is daarin belangrijke schakel. Bovendien: als de tegenwoordige Turf marktsbrug zo goed en zo kwaad als het gaat wordt gehandhaafd, zal zij ook kun nen worden gebruikt wanneer eenmaal de vaste brug wordt gebouwd, n omlegging van de vaarweg in 1968- Dat zou met de Haarlemse brug, die bre der is, niet mogelijk zijn. Technisch is het wel mogelijk de Haar lemse brug aan de Turfmarkt te plaatsen maar de bijkomende werken zouden meer dan een jaar vergen en overbrenging LEIDEN Aan de Noord-Runder- steeg, in het oudste deel van Leiden, zijn dagelijks vier jonge mencen de jongste 18, de oudste 30 bezig met een der oudste stielen, die de mensheid kent. het pottenbakken. Het zijn in alfabetische volgorde Dick van der Burg. Jaap Hoogbruin, Rob den Tonke- laar en Jante ven der Mey. ZU noemen hun kunstnyverheidsatelier „Vorm'' en hebben naast een commerciële ook een experimentele afdeling, waarin zU zoe ken naar nieuwe vormen van keramiek, nieuwe glazuren en nieuwe decoraties. Ale vier zijn autodidact, zij het dan dat r?n Tonkelaar een jaar prektijk heeft gehad bij potterij Ravelli in Val kenburg. De andere drie zijn thans me dewerkers in min of meer losse vernou- ding tot elkaar. Alle voorwerpen worden met de hand op de oude draaischijf gevormd en ge decoreerd; het bakken geschiedt echter in elektrische ovens. Deze weken houden de vier een ten toonstelling van hun experimentele werkstukken in de Boerhaavezaal. De expositie duurt tot en met 30 november. Het werk is zeer verscheiden van aard: niet alleen door de viertallige geaardheid van dc makers, maar ook door de vormen, die geïnspireerd zijn op het oude gebruiksvoorwerp, dat zij een verantwoorde vorm willen meege ven. gaccentueerd door prachtige gla zuren, maar ook produkten zijn van hun fantasie, waardoor een vaas of een pot een pikante vorm krijgt of een pregnant kleurenspel vertoont. Daarnaast zijn er e dingen, die alleen als versiering of sieraad zijn bedoeldwand tableaus, plastieken, al of niet in speelse vormen en soms met toepassing van de techniek van het mozaiek. Natuurlijk zal men niet alles eren geslaagd noemen. Dit hangt nu eenmaal af van de intentie van de maker en de smaak of voorkeur van de beschouwer. Waar de tentoonstelling ruim 300 num mers omvatis dat trouwens bijna een onmogelijkheid. Maar elk werkstuk ge tuigt van vakmanschap, van fanta sie en van durf. En daarom alleen al is het waard dit frisse werk in brede kring te laten zien. Een aantal foto's toont bovendien het werk ln z'n verschillende Foto van rechts naar links Dick .v d. Burg. Jaap Hoogbruin. Rob den Tonke laar en Jante van der Mey. Benoemingen in Leidse raad LEIDEN. De gemeenteraad benoem de tot lid van de commissie van advies Woonrulmtewet de heren J. Ravestein, P. C. A. ten Broek. N. Langezaal. W. Zwikker, J. J. Meerburg en B. de Kier. En tot lid van de commissie voor het Ar chief van de gemeente prof. dr. J. G. Bomhoff. prof. dr. A. E. Cohen, de heer F. C. Wieder en mevrouw mr. Geelker- ken-Brusse. Tot lid van het college van curatoren van het gymnasium werd mevrouw mr. A. E. Wiersma-Tichelaar benoemd, tot docent aan het Rembrandt- lyceum de heer W. Buddingh en tot leraar in tijdelijke dienst aan de ge meentelijke bedrijfstechnische school de heren E. Duursma en J. Joneelecn Leidenaar geslaagd UTRECHT. De heer J. G. Kemmere te Leiden slaagde voor het exa staathuishoudkunde en statistiek m.c Utrecht later naar de Oude Herengracht zou eens f250.000 kosten. De raad besloot overeenkomstig het voorstel van B. en W.: aankoop van de Buitenrustbrug te Haarlem voor f60.000. De overige kosten belopen een bedrag van f 385.000. Kalkoen en sherry bij de 100.000ste mensamaaltijd in Leids Prytaneum LEIDEN Mejuffrouw C. J. L. Kloos, eerstejaarsstudente in de theologie, doctorandus in de klassie ke letteren en dochter van de beken de Haagse kunstschilder, ontving gis teren uit de handen van dokter D. C. den Haan, voorzitter van de mensa commissie, een kalkoen en een fles sherry. Zij was de 100.000ste bezoe ker van de Mensa. De studenteneet tafel in het Prytaneum vestigde daarmee een nieuw record, omdat vorig jaar eerst op de dag voor de sluiting in december een dergelijk getal bereikt werd. Nummer honderdduizendéén werd door middel van een razendsnel telefoontje in de Stcrflatbarak aangewezen. „Geef mijn pakkie maar aan een ander", zijn eerste verbluffende reactie. De eettafel telt een ongekend aantal bezoekers. Ruim acht personen per mi nuut. Aan soms meer dan 700 studenten per dag wordt de maaltijd verstrekt. In de Sterflatbarak eten dagelijks gemid deld 80 personen. Mag die toename in het algemeen te danken zijn aan de mensasubsidie die per 1 september van dit jaar opnieuw werd ingesteld, relatief slaat de mensea toch alle andere eettafels in het land Voortreffelijke kwaliteit en idem orga nisatie zijn daarbij ongetwijfeld door slaggevende factoren. Gaat men in hel huidige tempo door, dan zal de ruimte opnieuw uitgebreid moeten worden dat de huidge stoelbezetting van 2 3 personen maximaal ia. Sassenheimer met 10 biertjes op brommer DEN HAAG Een 23-jarige boekhou der uit Sassenheim had op 2 maart in enkele café's tien biertjes verzwolgen, waarna hij op de bromfiets stapte om naar huls te rijden. De man botste tegen een geparkeerde auto. Wegens het be sturen van een bromfiets terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, werd de boekhouder door de politierechter ver oordeeld tot een week gevangenisstraf en ontzegging der rijbevoegdheid geduren de een jaar. Veui dit vonnis kwam hij in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof, docb de proc.-generaal zag geen reden ii straf wijziging te brengen, omdat dachte reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Het Hof heeft arrest gewezen er vonnis van de politierechter bevestigd. Geen bloemen op Keuring Haarlem HAARLEM „Het zou me niet verbazen als Bram Warnaar vandaag bloeiende narcissen op de keuring heeft", zei gistermorgen de man in het bollenvak is vergrijsd er weg was naar de bollenbeurs. was inderdaad alle reden dat te veronderstellen. Immers, de Sassenheimse narcissenspecialist heeft al enkele jaren achtereen, om streeks half november, de vakgenoten verrast met beste kwaliteit bloelende narcissen Maar één blik in de keuringszaal was voldoende om de veteraan ervan te overtuigen dat hy het geUJk niet aan zijn zijde had. Er stond namelijk niet één bloem. En dat is ons de laatste Jaren niet overkomen. Er waren wel wat bol len. Het is ons de laatste weken wel dui delijk geworden dat de bepaling in de Leidse politieverordening, dat een los pakje met vuil niet meer naast de vuilnisbak mag worden gezet, nogal verwondering en kritiek onder het publiek heeft gewekt Men snapt het niet en vindt bovendien dat je voor een enkel pakje dat je af en toe hebt geen tweede emmer kunt aan schaffen. De vuilnisophalers laten losse pakjes consequent staan. Dat is hun opdracht. We hebben er vorige week op een fietstocht door de stad tientallen geteld, nadat de vuilnis wagen was gepasseerd. En denk nu maar niet dat ieder die zich schuldig heeft gemaakt aan het neerzetten van zo'n pakje naast de vuilnisbak het achtergebleven vuil terugneemt. Het blijft staan en w ordt veelal een prooi van de jeugd. En dan ls men weer even ver verwijderd van het doel: een schone stad. Het is een vraag die ons blijft bezighouden: krijg je op deze straffe manier de straten, ga zons en parken ooit rein? Nu lijkt het ons juist dat de gemeen te probeert af te rekenen met die losse pakjes vuil op straat. Maar een feit is dat de mensen met vuil blijven zitten. Waar blijft dat? Het is een illusie te menen dat ieder die af en toe extra vuil heeft bij de Reiniging om een tweede emmer aanklopt. Wat stelt de gemeente nu tegenover het verbod? Gaan er speciale wagens rijden om de mensen van die pakjes te verlossen? Dat is wel de bedoeling maar niemand weet wanneer. Wij neigen naar de gedachte dat men de ene maatregel niet zonder de ander® had moeten nemen. Nü blijven velen met vuil zitten en zal de stad niet minder vuil worden. Wij hebben vorige week bij vele Rei nigingsdiensten in den lande ge vraagd hoe zij dit hebben geregeld. Nu, men zal de gemeente Leiden ln ieder geval niet kunnen verwijten dat zij met déze, nogal strenge maat regel de laatste is. In verreweg de meeste gemeenten waarover wij in lichtingen kregen, worden losse pah- jes meegenomen. Ze moeten meestal wel aan bepaalde afmetingen vol doen. Eén directeur zei ons letterlijk: „Wij hebben wel een bepaling dat het niet mag, maar je moet ten opzichte van het publiek toch menselijk blij ven. En bovendien: waar laten de mensen het vuil als wij het niet mee nemen? Zullen we het dan niet terugvinden op plaatsen waar we het juist niet willen hebben?" In andere gemeenten zijn er spe ciale periodieke pakjesdiensten. Er zijn gemeenten waar de tweede em mer sterk wordt bevorderd, er zijn er méér waar dit geheel afhankelijk is van de vraag uit het publiek zelf. WIJ hadden contact met vijftien gemeen ten en hebben slechte in één «en regeling en toepassing aangetroffen zoals Leiden deze nu heeft. Wij zouden de gemeente niet graag het recht van experimenteren willen ontzeggen maar er toch wel heel sterk op willen aandringen van dag tot dag na te gaan of de nieuwe be palingen inderdaad uitwerken wat men zich ervan heeft voorgesteld. Een dienst als de Reiniging verdient alle begrip voor de moeilijkheden die met het schoonmaken en het rein- houden van de stad zijn gegeven. Ze zijn bepaald niet gering. Maar van de dienst mag worden gevraagd dat hij op z'n minst rekening houdt met het feit, dat velen het met die reiniging allesbehalve nauw nemen. Men zal de burgerij een heel stuk tegemoet moeten komen, anders komt van het ideaab in de praktijk geen spaan terecht. Met een verorde ning krijgt men de stad niet schoon. Het verbod heeft een tegenhanger nodig wil het zich niet keren tegen zijn eigen bedoeling. De gemeenteraad krijgt volgende maand bij de behandeling van de be groting alle gelegenheid zich over allerlei vraagstukken „tot op de bo dem" te uiten. Men mag hopen dat hij die gelegenheid zal aangrijpen om, uiteraard in geheel opbouwende zin, ook het reinigingsvraagstuk op nieuw ernstig te bezien. N.B. Als men wil zien wat het pakjesver bod tot gevolg heeft gehad, dan moet men eens aan de Potgieterlaan gaan kijken, waar de bewoners van het gazon langs de Spoorhaven een com plete openbare vuilstortplaats hebben gemaakt. Niet alleen met meubilair en los vuil dat lag er meestal toch al maar vooral met niet-meege- nomen dozen en pakken. Het is een voudig ontstellend. Als hier niet spoedig wordt ingegrepen zal de Rei niging dagen nodig hebben om er weer orde op zaken te stellen. Uit tal van gesprekken is ons ook wel gebleken dat vele mensen echt niet wakker van liggen. „O. nemen ze het vuil niet mee. dan weet ik er heus wel raad op, hoor". Dat is de mentaliteit En er zal nog heel wat moeten gebeuren om dié eruit te krij gen: Voordien moet men niet doen alsof dc volksopvoeding op dit punt reeds is voltooid. Leidenaar stal geld uit lichtmeter DEN HAAG Een 23-jarige cafétaria- bediende uit Leiden had op 3 september het slot van de lichtmeter in de zaak verbroken en daaruit een bedrag van f 277 gestolen, ten nadele van de Leidse Lichtfabrieken. Als gevolg daarvan had hy zich nu voor de rechtbank te ver antwoorden. Verdachte bekende wel het feit, doch beriep zich op allerlei moei lijkheden die hij had en gebrek aan geld. De officier van justitie weer erop. dat het met verdachte al vaker mis is ge weest en eiste daarom zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest en op grond van het rapport van de psychiater te beschikking stelling van de regering. De verdediger, m. H. M. L. Wils, kon zich wel verenigen met de terbe schikkingstelling. doch bepleitte wat de gevangenisstraf betreft te volstaan met de tijd in preventie doorgebracht Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3