Tekort aan predikanten lijkt onvermijdelijk Datfboek van 'n tiener Oostduitse order voor Groningse werven Synode liad van mij vertekend beeld In programma voor 1965 345 mili. voor scholen 0ude zijdskapel Een woord voor vandaag Ondernemingsraad veel bevoegdheden geven A B A S I N Klachten over schema Kerk afgewezen Tussen schoolpoort en huisdeur- DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 AMSTERDAM Oost-Duits- Iand heeft bij een groep van 14 Groningse scheepswerven een or der geplaatst voor de levering van kustvaarders tot een bedrag van tyjna 20 min. Gisteren is in Ber lijn het contract getekend tussen het Oostduitse staatsbedrijf AHU Transportmaschinsn DDR en de firma P E J A in Arnhem voor de levering van 10 kustvaarders van 600 ton elk en 2 schepen van 1050 ton. De firma P E J A treedt op namens de combinatie noordelij ke scheepsbouwers „conoship", waarin 14 scheepswerven in de provincie Groningen samenwer ken. De Oostduitse bestelling is geplaatst in opdracht van de „Deutsche Seereederei". Hervormde synode volgende week op Hydepark 's-GRAVENHAGE. De hervormde synode komt volgende week maandag 23 november, op Hydepark te Doorn bijeen voor de najaarszitting. Afgezien van de gebruikelijke benoemingen, die de na jaarssynode pleegt te doen zal deze syno de verschillende onderwerpen in tweede lezing voor zich zien. Daar is dan aller eerst de kwestie der Overgangsbepalin gen 238a-h bij de Kerkorde, het voorstel inzake de mogelijkheid van in stelling van een para-parochie (buiten gewone wijkgemeente). de revisie van het noodpastoraat. Op financieel gebied zal de synode beraadslagen over ae in stelling van rrovinciale financiële com missies en verslag ontvangen van de ingestelde commissie over de nevenwerk zaamheden van predikanten. Ten slotte zal er gesproken worden over de gezamenljike kerkbouwactie „Antwoord '64", terwijl wat buitenlandse aangelegenheden betreft een verslag over de onlangs opgerichte organisatie van Europese kerken, die tot stand kwam op een conferentieschip in Denemarken, de voortzetting van de Nyborg-conferenties. aan de orde kwam. C.h.-Kamerlid tegen verhoging van collegegeld DEN HAAG. Het Chr. historisch Kamerlid dr. H. A. Schuring kantte zich Jisteravond in een radio-uitzending tegen e voorgenomen verhoging der college gelden van ƒ200 op ƒ400 per jaar. Hij vond dat minister Bot een ondoel matige politiek voert, omdat de verho ging geen enkel soelaas kan bieden aan het opvangen van kostenstijgingen bij het wetenschappelijk onderwijs. Deze poli tiek brengt, aldus de heer Schuring, de middengroepen het sterkst in de ver drukking, omdat mensen met de lagere inkomens voor studietoelagen in aanmer king komen. In dezelfde uitzending heeft het c.h - Kamerlid, de heer C. F. van der Peijl, aangedrongen op strenger politie-optre- den, in het bijzonder op kruispunten, ten behoeve van de verkeersveiligheid. Het toezichthoudend apparaat dient drastisch te worden uitgebreid. Hij bepleitte be houd van „kruipauto's" voor bejaarden, tenminste in bebouwde kommen. MeJ. J. H. Klein is door de zending van de Gereformeerde Kerken als verlos kundige uitgezonden naar Rwanda. Zij zal daar in verschillende kraamklinie ken werken. MeJ. Klein is de vijfde medewerker van de gereformeerde zen ding in Rwanda. Van hen zijn er twee predikant-, verder werken er een ciaal-econoom en een jeugdleider. De levering van de schepen zal nog geheel in 1965 geschieden. Alle vaartui gen zullen door de Oostduitse rederij nog datzelfde jaar in de vaart worden geno men. Dit is medegedeeld op een pers conferentie van de Oostduitse kamer van buitenlandse handel te Amsterdam. De inleidende besprekingen, die aan de definitieve ondertekening van het con tract vooraf zijn gegaan, hebben onge veer drie en een halve maand geduurd. Men wees erop dat ook andere offertes zün binnengekomen en dat de Neder landse aanbieding „concurrerend genoeg" was. Deze werd door de Oostduitse han delsautoriteiten zowel in technisch, als wat de overige aspecten betreft, gunstig beoordeeld. Voor de betaling gelden de normale voorwaarden. Dit houdt o.m een krediettermijn in van ten hoogste vijf jaar. Oost-Duitsland heeft een belangrijke eigen scheepsbouwindustrie. die veel ex porteert. Bepaalde scheepstypen moet men echter uit het buitenland betrekken. In de Oostduitse staatsrederü is de ge hele vracht- en passagiersscheepvaart van dat land geconcentreerd. De maat schappij heeft thans ongeveer 110 sche pen in de vaart, met een gezamenlijke inhoud van 600.000 bruto register ton In 1963 liepen 50 schepen van deze rede rij in Rotterdam binnen. Tot dusver in 1964 waren dit er al 200. Beroepskeuzevrijheid nog belemmerd AMSTERDAM. Prof. dr. S. Wiegers- ma. benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de universiteit van Amster dam in de psychologie van beroep en beroepskeuze, heeft zijn ambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld „belemmerde vrijheid". De vrijheid om een beroep overeen komstig eigen begaafdheid, geaardheid, aspiraties en situatie te kiezen, wordt langzamerhand als een der grondrechten van de mens erkend, in de moderne sa menleving zijn echter een aantal omstan digheden, die deze vrijheid belemmeren aldus prof. Wiegersma in zijn oratie. Hij wees op de zeer grote frequentie van ge dwongen beroepswisselingen ten gevolge van de maatschappelijke en technologi sche ontwikkeling. Onderzoekingen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland hebben geleerd dat een derde tot de helft van de industrie-arbeiders een- of meer malen van beroep verandert. Dit ge schiedt slechts voor de helft vrijwiüig. In Nederland zal de situatie niet anders zijn. Voorzieningen om hulp te bieden zyn noodzakelijk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Diepenveen: A. W. J. A. rth, vic. te Velp (Gld.);te Giessen- N -uwkerk (toez): H J. Smit te Stellen dam: te Honselersdijk F. Brouwer te Hlllegom. Bedankt voor Papendreeht: J. den Hoed te Wijk bij Heusden; voor Winterswijk (vac. dr. W. Bloemendaal)Ph. J. Stoutjesdijk te Hellcndoorn. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen-Rij ssenburg (vac. J.- C. Houtzagers i: F. J. v. d. W^l te Zwolle en H. R. Zijlstra te Buitenpost. Bedankt voor Poortugaal: P. Noomen te Wormerveer; voor Klazienaveen (vac. Joh. Dijkstra): J. de Jongh te Nes (Wd.). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-O.: D. Biesma jr. te Aalsmeer on J. Keuning te Veenendaal. Beroepen te Leerdam: H. C. v. d. Ent te Middelharnis; te Nieuw-Vennep: J. W. de Bruin te Zaandam. Bedankt voor Urk en voor Schiedam: M. Baan te Zeist. Spaanse predikanten hoog beboet Twee Spaanse predikanten, die de ver taling van het evangelie van Johan nes in de Spaanse taal verspreid heb ben, hebben in Cartagena een boete ge kregen van ongeveer zeshonderd gul den. Er wordt gedurende de laatste tijd een evangelisatiecampagne gehouden in Cartagena. De boete moet binnen tien dagen zijn voldaan. Daar de predikanten echter niet in staat zijn aan de opgelegde boete te voldoen hebben zij een beroep gedaan op de Spaanse evangelische zending in ons land. die nu een speciale actie hier- Oecumenische zondag op 6 december De Oecumenische raad van kerken in Ned rland vestigt de aandacht op de Oecumenische zondag, die dit jaar op 6 december zal vallen Het is in veel gemeenten een gewoon te geworden om op de tweede advents zondag aandacht te vragen voor de ge meenschappelijke roeping der kerken om één te zijn. Ds. Van der Schaft: (Van onze kcrkredactie) Ds. J. van der Schaft te Oud- Beijerland, voorheen predikant van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) van Murmerwou- de en Oenkerk, beschuldigt de synodale commissie, die de be spreking van zijn appèlzaak op de generale synode te Delfshaven moest voorbereiden, ervan, dat zij gegevens heeft achtergehouden, waardoor de synode hem ten on rechte veroordeeld heeft. Jlij doet dit in een brochure, geti teld „Alleen de waarheid maakt vrij", waarin hij de voornaamste stukken u c nntt d: prowdure, dip .ot rijn »f«Ulpg synod? Inge- leidde, in extenso afdrukt. diend. Een er van was gericht tegen Naar de overtuiging van ds. Van der uitspraak van de particuliere synode van Schaft was de leereenheid hersteld, toen Friesland, waarin de tegenstelling tussen de synode van de Gereformeerde Kerken de ware en de valse kerk (art 28 en 29 van Utrecht 1959 de ..bovenschriftuur- van de Nederlandse Geloofsbelijdenis) op lijke binding" had weggenomen. Dit was de verhouding tussen de Gereformeerde zijns inziens het begin voor samenspre- Kerken (vrijgemaakt» en de Gerefor- king. In de Herziene Kerkorde zag hij meerde Kerken wordt toegepast. Dit ap- wel gevaren, maar daarover kon ook inDèl werd door de generale synode afge- een samenspreking gehandeld worden. wezen, waarbij uitdrukkelijk verklaard Nadrukkelijk stelt ds. Van der Schaft. werd. dat Friesland „hier zakelijk dat hij niet wilde verenigen op basis van spreekt, wat een generale synode, n; Utrecht 1939. maar op deze basis alleen lijk die van Assen 1961. uitsprak", wilde samenspreken. Hij begreep, dat Dc brochure concludeert, dat vereniging nog een kwestie van dc lange «rake is baan zou zijn. Met name zouden de uitspraak schorsingen en afzettingen rond 1944 uit- nieu- gepraat moeten worden. Ds. V king, die ook zou moeten gaan over de ontwikkeling in de Gereformeerde Ker ken na 1944 (oecumene enz.) zou kunnen uiilopen op de constatering: de verschil len zijn te groot voor hereniging. Juist het vele verkeerde, dat men van vrijgemaakte zijde ziet in de Gerefor meerde Kerken, moest Ie meer nopen om in te gaan op het verzoek van Utrecht '959 tot samenspreking. Wie de gelegen heid. die God nog geeft, om over het verkeerde vanuit de Schrift samen te spreken, ongebruikt laat. verliest reli gieus het recht, om onverzwakt de op roep tot vrijmaking te doen uitgaan. Hij neemt het de synode kwalijk, dat deze van hem uitsprak: ..een vereniging najagend, die. zoals de situatie thans is. naar Gods Woord verboden is". De ds. Van der Schaft, die hier getekend wordt, is niet ds. J. van der Schaft van Mur- merwoude en Oenkerk. i leertuchtprocdurc. De a de synode betekent een tonele binding, te vergellj- ken met de confessionele binding aan de der Schaft stelde daarbij dc lerruitspraken reële mogelijkheid, dat de ispre- Bouwvolume voor onderwijs «J Een nog onbekende naamloze vennoo Wij merken nog op. dat blijkens de brief, die de synode aan ds. Van der Schaft zond. nadat de beslissing gevallen was, voor de synode het zwaarst woog. dat ds. Van der Schaft de mogelijkheid stelde, dat samensprekingen niet zouden leiden tot een volledig met elkaar eens worden, maar dat het klimaat toch zo goed was, dat men het geschil verder aan God zou kunnen overlaten en niet verder als struikelblok zou aanmerken. DEN HAAG In het bouwpro gramma 1965 is aan de sector scholen 345 miljoen toebedeeld van het totaal in de sector gebou wen ad 4759 miljoen. Dat deelt de minister van o.k. en w. de Tweede Kamer mee in een negen de nota inzake bouwvolumen voor het onderwijs. De nota behelst on der meer een overzicht van het aan de onderscheidene tarkkeh van onderwijs voor 1965 voorlopig toe bedeelde bouwvolume. Over het kleuteronderwijs, waarvoor 16 miljoen gulden is uitgetrokken, zegt de minister dat op 1 april 1964 kleuter: scholen in aanbouw waren voor een be drag van 18 min., waarvan nog 12 min. was te produceren. In 1963 en In het eer ste halfjaar 1964 werd voor respectieve lijk 18 min. en 10 min. goedgekeurd. De produktie zal dientengevolge het voor 1964 geraamde volumen van 12 min. overschrijden. Voor het gewoon lager- en voortgezet gewoon lager onderwijs werd in 1963 en in het eerste halfjaar 1964 voor respec tievelijk 60 min. en 41 min. goedgekeurd. Voor 1964 was een volumen geraamd van 45 min. De produktie in het eerste kwartaal beliep 15 min. Op 1 april 1964 Veranderend Getij 2 Per predikant De Gereformeerde Kerken groeien de laatste tijd iets sterker J dan de bevolking in het algemeen. JHgf TT160T ClClJi Dit wordt vooral veroorzaakt door het relatief hogere geboortecijfer. Berekend is, dat in 1981 6,95 pro cent van de bevolking tot de Ge reformeerde Kerken zal behoren. In 1961 was dit 6,60 procent. Dit is te lezen in de zojuist verschenen brochure Veranderend Getij- die de resultaten van een groot ker kelijk onderzoek door het Gere formeerd Sociologisch Instituut populair samenvat. 500 leden (Van onze kerkredactie) die onmogelijk te berekenen zijn. De rapporteurs waarschuwen er dan ook voor. hun prognoses te beschouwen als voorspellingen. In het recente verleden bleven de Ge reformeerde Kerken in groei achter bij de Nederlandse bevolking. De voornaam ste oorzaak hiervan was de emigratie. Uit de Gereformeerde Kerken emigreerden relatief viermaal zoveel mensen, als uit Nederland in het algemeen. LAAG STERFTECIJFER Zeer merkwaardig la het lage sterfte- cyfer In de gereformeerde gezindte (6,8 promille tegen 7,6 promille voor de totale bevolking). Dit hangt waarschijnlijk sa men met de van de totale bevolking afwijkende leeftijdsverdeling, geslachta- verhondlng en sociale samenstelling („ge zondere" beroepen en woonplaatsen) Het gehoortecyfer ligt echter hi dan dat van de totale bevolking, daalt dit cijfer, n.aar deze daling verloopt geheel parallel met die van de rest de bevolking, alleen op hoger niveau. Onder alle voorbehoud menen de rap porteurs voor de Christelijke Gerefor meerde Kerken in 1981 een percentage 0,56 te kunnen noemen (thans 0,55» .•oor de Gereformeerde Gemeenten 0,55 (onveranderd). STIJGENDE VRAAG Alleen al door de te verwachten forse groei van het ledenaantal moet het aantal predikanten belangrijk worden uitge breid. Er is bovendien nog een steeds toenemende behoefte aan predikanten voor het „specialistische werk". Het rap port constateert echter tegenover de stij gende „vraag" een dalend „aanbod" als gevolg van de geringe toeloop naar universiteiten en hogescholen. Een berekening leert, dat er in de Gereformeerde Kerken in 1981 een be hoefte zal bestaan aan 1591 predikanten. Thans zijn het er 1089. Dat betekent, dat een jaarlijkse aanvulling van het predi kantencorps met minstens 52 noodzakelijk Om dit mogelijk te maken, dringen de rapporteurs aan op een grondige bezin ning op de oorzaken van de dalende belangstelling voor het ambt van predi kant. Zij menen, d u <'s kern van vraagstuk moet worden gezocht in functieverlies, dat het predikantenberoep in de loop der jaren heeft ondergaan. Het rapport heeft overigens niet kunnen verwerken, dat er dit jaar voor het eerst in de Gereformeerde Kerken een opmerkelijke toename van het aan tal eerstejaars studenten in de theolo gie valt te constateren. Veranderend Getij stelt, dat het niet te idealistisch is te streven naar een maxi mum-aantal van vijfhonderd gemeente leden per predikant. Thans is in de Gere formeerde Kerken duizend het mum. Gaat men uit van één predikant per 500 zielen, dan zal in 1981 de behoef te bestaan aan niet minder dan 2459 predikanten. Dat betekent een jaarlijks noodzakelijke aanvulling van 96! Gesuggereerd wordt om andere kerke lijke werkers in volledige dienst aan te trekken (zoals in de Nederlandse Her vormde Kerk de Wikas) om blijvende lacunes in het kerkelijke werk te voor komen. Voor de Christelijke Gereformeerde Kerken is voor 1981 behoefte aan 192 predikanten berekend. Thans zijn er 103. Hier moet een aanvulling van 7 predi kanten per jaar voor noodzakelijk wor den gehoden. In de Gereformeerde Gemeenten ligt de problematiek principieel anders. Het aantal gemeenten bedraagt overigens geen 160, zoals vermeld staat, maar 147, terwijl het aantal prediüanten na afslui ting van het rapport is gestegen van tot 31. COÖRDINATIE NODIG In Veranderend Getij wordt ook aai dacht besteed aan de organisatie van i „meerdere vergaderingenGeconstateei wordt, dat deze organisatie steeds mei op gespannen voet komt te staan met de behoefte aan specialisatie en centrall--"- binnen het kerkelijk leven. Van de generale synode wordt gezegd: Ieder zal spoedig tot de conclusie komen, dat zeer vérgaande beslissingen moeten worden genomen door een instituut, dat slechts periodiek en telkens weer in ge deeltelijk andere samenstelling vergadert Het denkbeeld van een permanente sy node, zoals de Nederlandse Hervormde Kerk die kent, wordt geopperd. In ieder geval is volgens het rapport een permanent, goed geoutilleerd cen traal orgaan nodig, dat coördinerend kan optreden en dat allerlei taken vpor zijn rekening kan nemen, die werkelijke des kundigheid vereisen Nu zijn er nog te veel doublures bij de werkzaamheden. moest worden geproduceerd. Een merkelijke overschrijding van dc ming kan v» Voor 1965 is vastgesteld. Wat het buitengewoon lager onderwijs betreft is voor 1964 een produktie van ongeveer 9 min. te verwachten. In hc'. eerste kwartaal van dit jaar werd voor 2 min. geproduceerd en op 1 april 1964 waren scholen In uitvoering tot een be drag van 14 min., waarvan nog 8 min. as te produceren. Een bedrag van 10 iljoen 1* voor -volgend ja at' voor dit iderwijs opgenomen. Bij het uitgebreid lager onderwijs is voor 1964 een produktie van ongeveer 25 min. te verwachten. De produktie in het eerste kwartaal 1964 was 5 min. en op 1 april 1964 was nog 18 min. te produ ceren. In dc onderverdeling komt 26 miljoen voor 1965 voor het ulo-onderwijs. Kweekscholen De produktie van kweekscholen en op leidingsscholen voor kleuterleidsters zal in 1964 het aanvankelijk bedrag van 8 miljoen overschrijden. Van 1957 tot en met 1961 ls In deze sector de produktie i verheugende ontwikkeling orden gesproken. Een bedrag van 8 iljoen is voor volgend Jaar uitgetrok ken. Op 1 oktober 1964 waren 35 scholen >or voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs (uitbreidingen inbegrepen) met 481 les- en 269 vaklokalen tot een bedrag van 61 miljoen in aanbouw, waarvan dc bouwvergunning voor 1 ja- 1964 was afgegeven. In de loop 1964 tot en met september werd een bedrag van lo miljoen aan bouwvergunningen verleend. Voor 1965 is een bedrag van 34 miljoen vastge steld. 1 april 1964 waren scholen voor nij- ictdsonderwijs in aanbouw tot een bedrag van 217 miljoen, waarvan nog 120 mlm. moest worden geproduceerd. In 1964 werden tot 1 september gemeen telijke bouwvergunningen verleend tot een bedrag van 71 min. voor in totaal 569 lokalen, waaronder 27 gymnastiek lokalen. Voor dit onderwijs Ls 90 miljoen bepaald. De verwachting dat het bouwprogram- a van de instellingen van wetenschap- lijk onderwijs in de loop van 1964 vol- dig tot ontwikkeling zal komen is na genoeg in vervulling gegaan. Voor vol gend jaar is 83 miljoen uitgetrokken. ennoot- schap is maandagavond voor 104.600 gul den in het bezit gekomen van de Sint Olofskapel, een uit de vijftiende eeuw daterend bedehuis in Amsterdam. Het perceel dat ook bekend staat als de Oude Zijdskapel werd in opdracht van deze N.V. gekocht door de hoofdstedelijke makelaar E. van Poelwijck sr. Deze wilde geen enkele mededeling doen over de identiteit x-an zijn op drachtgever. Hij verklaarde echter dat het vast staat dat de kapel, waarop een servituut rust waardoor een koper de verplichting krijgt het gebouw een waar dige bestemming te geven, niet afgebro- ken zal worden. Wat er precies mee gaat Marcus vertelt ons van twee wonderbare spijzigingen. De eerste maal voedt Christus een menigte met vijf broodjes en twee vissen van een jongen. De tweede maal doet hij het zelfde met zeven broden van de discipelen. Er zou veel over te schrijven zijn. Maar de zin die misschien het meest onze aandacht moet vangen ts het woord van Chris- 'wi tus: Indien Ik hen zonder voedsel naar huis laat gaan, zullen Oh zij onderweg bezwijken." J!j Het is niet nodig om deze woorden te vergeestelijken. We ij> mogen ze heel letterlijk nemen, want Christus is even ge_ interesseerd in onze avondboterham, als in de preek die wij »i volgende zondag zullen horen. De Heiland weet dat lichaamB en ziel bij elkaar horen. Hij weet dat het niet mogelijk is J- goed voor de ziel te zorgen als het lichaam wordt vergeten. Hij weet eveneens en dat schijnt onze tijd te vergeten dat het onmogelijk is goed voor het lichaam te zorgen als de ziel vergeten wordt. Meer dan tweederde van de wereldbevolking krijgt maar net genoeg of veel weinig te eten. De kerk mag niet volstaan met hen het Woord te brengen als brood voor het hart; zij moet ook zorgen voor het brood voor de maak. Dat is ook een christelijke roeping. Maar terwijl tweederde van de we reld weet wat honger is. eea eenderde te veel. Bij ons is het gevaar goot dat we zo bezig zijn met ons materieel welzijn, dat we vergeten dat ook onze ziel schreeuwt om voedsel. Tot ons zegt Christus: De mens zal van brood alleen niet leven. We lezen vandaag: Efeziers 5 vers 1 tot 14 NKV: meer zeggenschap werknemer Publikatieplicht werkt preventief UTRECHT. Een gisteren gepubli ceerd rapport van het N.K.V. over de medezeggenschap in de onderneming bepleit onder meer dat de werknemers enige invloed dienen te krijgen op de keuze van dc bedrijfsleiding, bijvoor beeld via de ondernemingsraad. Ook zal dc leiding, volgens de N.K.V.- commissie die het rapport heeft opge steld, overleg moeten plegen met de ondernemingsraad wanneer er belang- kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Laatste aanval op concilie ROME De strijd over het schema kerk schijnt op het conci lie tot het bittere einde te worden uitgevochten. Het moet zaterdag a.s. als officieel conciliestuk wor den afgekondigd, maar opnieuw hebben conservatieven gepro beerd om de uitspraken over de volle collegialiteit van de bis schoppen met de paus te verzwak ken. Een aantal bisschoppen heeft zich bij het concilie-secretariaat beklaagd dat de stemming over het derde hoofdstuk van dit sche ma niet reglementair zou zijn ver lopen. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de secretaris-generaal Felici. Hij deelde mede dat de bisschoppen zich ook had den beklaagd, omdat in het stuk leeruit- spraken zouden staan die theologisch naar hun inzicht twijfelachtig waren. Felici antwoordde in de openbare zit ting dat de stemming volkomen regie- geweest en dat het betref- uk geheel was s door de theologische commissi De voorstanders van de collegialltcits- gedachte zijn echter nu weer teleurge steld, omdat aan dit hoofdstuk een nieu we inleiding zou zijn toegevoegd. Daarin is een interpretatie opgenomen van de hand van professor Bertram, die velen te conservatief vinden. De veronderstelling werd geuit, meldt het Katholiek Nederlands Persbureau, dat de theologische commissie, die dit stuk herzien heeft, deze interpretatie heeft bedoeld als compromis voor de aanhangers van de uiteenlopende opvat tingen. Andere bisschoppen hebben ech ter reeds uitgesproken dat de bezwaren tegen deze nieuwe inleiding niet al te zwaar moeten worden opgenomen. Gisteren werd nog weer gesproken over het stuk waarin dc opleiding van de priesters wordt geregeld. De Nederlandse missie-bisschop, Jan Klooster, uit Indone sië stelde voor dat alle priesters, voor zij gewijd worden, twee jaar als vicaris worden ingezet in een parochie. Zij zou den dan bij een priester moeten inwonen laa rijke veranderingen In het bedrijf op Joi til xljn die belangen van de werk- 1 nemers direct raken. Verder zou deNi< ondernemingsraad adviserende be- 1 voegdheid moeten hebben bij het be-Tri palen van de grote lijnen van het promotie- en aanstellingsbeleid. Ook wil het rapport een recht van! interpellatie voor de ondernemingsraad. en een recht van enquête. Het enquête-IK. recht zou ook door de representatieve en( vakorganisaties gehanteerd kunnen den. RECHTEN m, F Verder staat deze N.K.V.-commissie op Nei het standpunt dat de werknemers als ave groep gezien een recht van beroep krij- dr. gen als de leiding van de onderneming! ren misbruik van recht heeft gepleegd. Hier. p onder wil men beleidsbeslissingen ver-r staan, waarbij de grenzen van de rede lijkheid tegenover de werknemers in het naf bijzonder zijn overschreden, bijv. bij be- c slissingen over liquidatie, fusie, verkoop of verplaatsing van het bedrijf of in- P. krimping van de produktie. Men denkt! C voor dit recht van beroep niet aan een Trc aparte kamer voor het bedrijfsleven, en maar aan de gewone rechter. ),et Verder vraagt het rapport een ver-1 scherping van dc publikatlcpllcht voor j°J? de ondernemingen die zal moeten blij- ken uit de jaarverslaggevlng, dc balans. r en verlies- en winstrekening. gro Van een dergelijke publlkatiepllcht. S zal vooral een preventieve xvcrkinpiid uitgaan. INFORMATIE gre De commissie acht het noodzakelijk dat C de informatieplicht van de ondernemer! Me aan dc ondernemingsraad wordt ultgc-.nis< breid. Zij pleit voor het recht van delaoF werknemers op de hoogte te zijn met de r gang van zaken in hun bedrijf. De bepa- 0De llngen ln de wet op ondernemingsraden acht men te vaag om een duidelijk hou- p.. vast te bieden 3llc Voorts wordt gezegd dat de onderne-; f mer zich niet alleen in het technische en ker bedrijfseconomische vlak moet specialise- doo ren. Hij moet ook met de zaken „ten we. aanzien van het sociale gegeven" op dc hoogte zijn. Be< Uit onderzoekingen Is namelijk geble- Ha; ken dat sommige werkgevers weinig of I geen Idee hebben van de wereld van de werknemers en met wantrouwen hel verschijnsel vakbeweging bezien. Voor de werknemer ls het nodig vooreerst hel klimaat voor de medezeggenschap gun- stlg te maken opdat hij zijn wantrou wen in de leiding van de ondcrnemlnf we niet langer voedsel geeft. (fo Geen invochten lv! geen natte persdoeken cp stoom Ha. Atv» strijkijzer 1 Nu is het alweer achter de rug ook. Die fijne herfstvakantie met al het leuke dat ik me ervan had voorgesteld en dat gelukkig geen sof is geworden. Geen sof, maar al het goede en plezierige waar ik echt wel van genoten heb, had deze keer toch soms iets anders dan anders, ik kan het zo niet onder woorden brengen, ik geloof dat het iets te maken had met ons vele geredeneer, die kletspartijen tussen Renske en mij. Ik vond al direct toen ik haar met de scooter afhaal de van het station dat ze er zoveel ouder uitzag dan de vorige keer, een juffrouw, met van die dure handschoenen aan en een knalgroen pothoedje op haar hoofd. Anders droeg ze altijd niets of zo'n zijden lap met poppetjes of stadsgezichten uit vreemde landen erop. Ik vond het wel lollig met zo'n dametje achterop. Ik hoopte alleen dat ik ertegenop zou kunnen, dat ze me niet als een snotaap zou oehande- len. Maar toen ze in onze huiskamer zonder die malle hoge hoed en die deftige handschoenen zat te praten was alles weer gewoon en ze deed helemaal niet eigengereid en ze ging in op alles wat ik beweerde en uit lachen was er beslist niet bij. Met mijn ouwelui kon ze goed overweg, eigenlijk nog beter dan lk, maar ja, ik zit er dag en nacht tussen om zo te zeggen, dat maakt een heel verschil. Mam vertoonde geen tekenen van levensmoeheid en toch was ze druk doende geweest om alles zo netjes mogelijk te hebben voor de Komst van de logee. Mijn vader had al gezegd Het zal je misschien goed doen zo'n afleiding. Je hebt veel te veel gelegenheid om met jezelf bezig te zijn, dat is niet goed voor een Hij had misschien wel gelijk, maar tochnadat ik haar die keer zo hullend en verkreukeld in de keuken had aangetroffen, kon ik niet meer aan enkel komedie denken. Nog steeds zij dacht over een hoop dingen waar ik maar niet uit kon komen, ik wist dat ze veel leest en thuis wel eens vrienden en vriendinnen uitnodigt voor een praatavond. Dan komt haar moeder alleen even binnen om wat lekkers te presenteren en al die han den te schudden en wanneer ze tijd heeft en er iets actueels wordt be sproken wat haar ook interesseert, gaat ze ook wel een ogenblikje erbij zitten. Als Renske me dat zo vertelt moet ik natuurlijk niet laten merken heeft ze na die rare werkster die stiekem sigaretten rookte en geen spat uitvoerde geen behoorlijke hulp kun nen vinden. Het zit hem in de tijd, zegt Renske, zp sukkelen er overal mee. En dan vertelt mijn moeder dat het nog maar zo betrekkelijk kort Seleden is dat ze Gerrie had, Gerrie e goedlachse, trouwe, eerlijke, zelf moeder van een heel stel kinderen. Ja, naar dat enige kleine wijfje met haar oranjeachtige haarknoet kan ik ook nog wel eens heimwee hebben, ze heeft neel wat misdaden van me goedgepraat en gezorgd dat ik buiten schot bleef als er wat zwaaide. Renske en ik hebben ons hart opge haald met fietsen en ook zo maar sjouwen, ik was zo nieuwsgierig hoe dat ik jaloers ben. Nou ja, alle gezin nen zijn weer anders. We hebben een keer wel viermaal om de grote vijver in het bos gelopen want we konden maar niet uitgepraat komen over de kwestie van wat ze tegenwoordig letterkunde noemen. Bij ons op school weet meneer er eigen lijk ook niet goed weg mee, dat kan ik heel best merken. Hij zegt dat hij niets voor verbieden voelt, want een mens is nou eenmaal geneigd om Juist lekker tegen zo'n verbod in te gaan. Maar van de andere kant kan hij het toch niet met zijn geweten overeen brengen om te zeggen Gaan jullie je gang maar. Het hoort bij een mo derne opvoeding. Hij zegt dat het een normale, fatsoenlijke knaap tóch zal tegenvallen. Heb jij thuis alle vrijheid om maar raak te lezen? heb ik aan Rens ke gevraagd. Natuurlijk begreep ze direct op wat voor lectuur ik doelde. Toen heeft ze me erg ernstig aange keken en wat ze me is gaan vertellen daar heb ik verschrikkelijk lang over nagedacht. Ik ben bepaald geen heilig boontje, zei ze, mijn nieuwsgierigheid was ook geprikkeld door al dat geschrijf in de kranten en het geklets om me heen. Ik heb ge woon een van die boeken te pakken kunnen krijgen en ben er thuis mee aangekomen, ik hou van open kaart spelen met mijn ouders. Ze hebben het doorgenomen ik merkte wel dat ze meermalen hun neus optrokken en hun tong uitstaken, maar toch zeiden ze Nu moet je zelf ook oordelen en ze schoven me het boek toe. zonder verder iets te zeg gen. Jö, ik ben niet verder gekomen dan een bladzij of dertig. Toen moest ik haast overgeven van alle vieze woorden en het verhaal vond ik daarbij bar en bar vervelend. Er wordt gezegd dat de producten van die drie of vier andere schrijvers net zo saai en schunnig zijn. Nou, ik heb er geen behoefte meer aan. Je kunt inderdaad fijn discussiëren met die nicht van mij. Maar we heb ben ook postzegels geruild en een paar keer gesingeld op de tennisbaan. En ze heeft daartussendoor mijn moeder ook nog heel wat werk uit de handen genomen. Jammer dat zo'n vakantie zo kort duurt.... Haya Selva die

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2