Nieuwe Leid.se Courant Huurstijging aan de lonen koppelen Plan van Bogaers (na algemene huurverhoging van 15-20 procent): Doel is: geleidelijke afbraak subsidies Herkeuring van alle soldaten noodzakelijk Alle NAYO-landen moeten instemmen Defensieorder voor Daf van f 50 miljoen Starfighter verbeterd Amsterdam tegen nieuw voorstel Bijlmermeer Commentaar Zwolsmans Mecom op non-actief gezet WITTE DROOM - ons nieuwe feuilleton Studenten wilden niet kwetsen Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Or E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvastigh ia gheblevee mijn hert in teghempoet" Dinsdag 17 november 1964, 45ste jaargang Zacht weer De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veel bewolking met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west. Zacht weer. (Op gemaakt te 11.15 uur). EK (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, bereidt een gigantische operatic voor om de uit elkaar gegroeide huur- en subsidiepolitiek (als gevolg waarvan de doorstroming in de bewoning in ernstige mate is afgeremd) weer met elkaar m evenwicht te brengen. De twee belangrijkste elementen van deze opeTatie zijn: 1. Het doorvoeren per 1 januari 1966 van een algemene huurverhoging van 15 a 20 procent, die een sterk gedifferentieerd karakter zal dragen; 2. Het tegelijkertijd aanzienlijk verhogen van de aanvangssubsidies op de woningwetbouw, gekoppeld aan een subsidie-afbraak-systeem, waarbij voor de gesubsidieerde woningen jaarlijks een procentuele huur verhoging wordt doorgevoerd, gelijk aan het stijgingspercentage (af gerond op een heel procent) van de nominale lonen, zulks net zo lang tot de gehele subsidie is „afgebroken" en het huurpeil dus de kostprijs heeft benaderd. Dit opzienbarende nieuws heeft bouwminister hedenmorgen aan rweede kamer bekendgemaakt in brief, waarin hy enkele grote ïynen uit ten zet van het in de naaste toekomst le voeren huur- en subsidiebeleid. Op ten persconferentie deelde de min panmorgen mee. dat concrete voorstel len de Kamer wellicht reeds binnen tnkele weken zullen bereiken. Behalve le twee genoemde staat de regening tog een aantal andere maatregelen vooj >gen t.w. Doorstromingsfondeen I. Instellingen van gemeentelijke, door het rijk gesubsidieerde doorstro mingsfondsen, met behulp waarvan de gemeenten in staat moeten wor den gesteld een zo actief mogelijk huisvestingsbeleid te voeren, richt op de zozeer gewenste door stroming. Uit zo'n fonds kan in be paalde gevallen financiële tegemoet koming worden verleend om bijv. een gezin te bewegen zijn goedkope en inmiddels voor het gezin te grote woning voor een ander vrij te ma ken. Het beleid In deze zal geheel aan de gemeenten worden overge laten. L Wegneming van de bestaande discri minatie m.b.t. de huidige regelingen ter bevordering van het eigen woning- bezit. De bedoeling is om in het ver volg ook de kopers van een woning te laten profiteren van de premie- en garantieregelingen. I Streven naar meer woningen van be tere kwaliteit, waardoor een beter soort woningen tot stand komt. In de afgelopen jaren Kwam té eenzydig één soort woningen tot stand, nl. woning wetwoningen en premiewoningen in 1 de A-categorie, die ongeveer Op het zelfde peil lagen. Volgens minister Bogaers is een scale met verschillende mogeiykheden nodig, waarin geleide- ïyk aan ook de ongesubsidieerde sec- i tor een belangryker element gaat vor men. In het kader van een groter as- i sortiment denkt hy voorshands ojh. aan een categorie woningwetwoningen en aan meer aangepaste huisvestings- vormen voor bijv. bejaarden, alleen staanden, gehandicapten enz. .Geen aanstasting van de zgn. aanvul lende subsidies. Voor het aanvullend subsidie voor bejaarden met een laag inkomen denkt de bewindsman zeifis nog aan een verhoging. In zijn brief aan de Kamer zet mi- lister Bopaers uiteen, dut het z.i. een hcingende eis is niet in de bestaande Burgers helpen politie in Groningen GRONINGEN Binnenkort zullen op ie voornaamste kruispunten burgers Etvatten met draagbare radiozenders zullen vehkeersovertreders melden by verderop gestationeerde geunifor- öeerde politiefunctionarissen, die ver- laliserend zullen optreden. Op deze fijze hoopt men het euvel van door bod licht ryden snel onder de knie te trijgen. In een oogopslag SAS snel over Noordpool pag. 5 Nieuwe wijzigingen ln Kremlin pag. 5 Gentamicine voor wonden pag. 5 Italiaans roet in Brussels graan pag. 5 Kilometer weg per dag uit machine pag. 7 NCRV-receptie in Den Haag pag. 7 Nieuws uit de Defensie begroting pag. 9 situatie van de scheefgegroeide ver houding tussen huren en subsidies te berusten, zulks in het belang van de toekomst der volkshuisvesting. De hui dige situatie noemt hij „een breed wa ter met aan de overkant een jonk vrouw. die er bovendien nog weinig aantrekkelijk uitziet": een kloof tus sen de huren van de bestaande voor raad en de nieuwbouw, die bovendien kwalitatief nog onvoldoende reden tot juichen geeft. Al is de sprong over „het water" dan weinig aantrekkelijk, toch moet zij in het belang van de volkshuisvesting worden gewaagd, aldus de minister, een sprong, die z.i. het best kan worden volbracht door in één keer de huren en de subsidies dichter bij elkaar te brengen, gevolgd door een proces om deze beide ele menten geheel met elkaar in overeen stemming te brengen, waarbij het verschil in kwaliteit duidelijk in de huur tot uitdrukking wordt gebracht. Terugwerkende kracht De operatie-op-langere-termijn (vol gend op de algemene huurverhoging van 15 k 20 procent, die dan wellicht de laatste ln het kader van de „algemene wettelyke huurverhogingen" zou zijn) gaat uit van de gedachte de bewoners van gesubsidieerde woningen langzamer hand te laten „ingroeien" in de wense lijke huur. Door de jaarlijkse huurver hoging kunnen de subsidies dienovereen komstig regelmatig worden verlaagd. Het ligt in de bedoeling deze huurver hogingen 'en subsidieverlagingen) tel kens per 1 januari vast te stellen (te be ginnen bij 1 januari 1967) aan de hand van de nominale loonstijging in het afgelopen jaar. Over de techniek hiervan Is de S.E.R. en de Stichting van de Ar beid om advies gevraagd. Het systeem zal ook van toepassing zijn op de gesub sidieerde particuliere bouw. Gemeentesecretaris weer in arrest ROTTERDAM De ryksrecherehe heeft voor de tweede maal de gemeente secretaris van Stellendam, de 40-jarige J. L. W. aangehouden, in verband met grondspeculaties in zyn gemeente. De man wordt thans onder meer verdachl van valsheid ln geschrifte. Half september van dit jaar werd W., samen met een 62-jarige directeur-redac teur van een streekblad in Middelharnis, de eerste maal gearresteerd in ver band met de in Stellendam aan het licht gekomen grondspeculaties. Het tweetal werd een week later op last van de rechter-commissaris vrijgelaten- (Van parlementsredactie) DEN HAAG De minister van defen- e is van oordeel, dat alle dienstplich tigen - evenals in het verleden het geval - enige weken na hun opkomst voor eerste oefening een herkeuring (de z.g. Tilanuskeuring) moeten ondergaan. Op het ogenblik komt daarvoor slechts een aantal dienstplichtigen in aanmerking. s een gevolg van het tekort aan mi litaire artsen. De minister wil niettemin proberen deze zaak op te lossen. Brosio: Eenheid bij MLF PARIJS/BONN/LONDEN Op de parlementaire NAVO-conferentie in Parys heeft secretaris-generaal Mon- lio Brosio duidelijk gesteld, dat eet groep landen binnen het bondge nootschap het recht heeft alleen ver der te gaan als de anderen niet wil len. Maar zo voegde hij e: toe voor elke reorganisatie van de NAVO-structuur is instemming alle partners vereist. Hij doelde DEN HAAG De minister van defensie heeft het voornemen or de thans bij dc DAF-fabrieken in Eindhoven in produktie zijnde eerste bestelling van het gepanserde perso- neelsvoertuig YP 408 aan te sluiten met een vervolgorder. Deze bestel ling die enkele honderden voertuigen Dit is een beeld van de tombe, die op het gra\ van president Kennedy op de begraafplaats Arlington geplaats zal worden. Het. eenvoudige gedenkteken, waarboven een eeuwige vlam zal branden .is door mevr. Kennedy zanvaard. De miquette is giste ren voor het ee-.-st aan de pers aetoona. (Van i parlementsredactie) DEN HAAG Aan de Starfighters worden nog voortdurend verbeteringen aangebracht, aldus deelt de minister defensie mee. Nadat de F-104 G in Europa produktie was genomen, zijn in totaal reeds 190 modificaties ontworpen en ge accepteerd. Van de verbeteringen heb- ïr 62 betrekking op het vliegtuig zelf, 73 op de motor en 55 op de elektronische apparatuur. De belangrijkste modificatie, die dit jaar werd uitgevoerd, was het aanbren- van een noodsysteem voor het slui- 'an de verstelbare straalpypen-klep- pen. De vlieger kan de kleppen nu ook n iet-automatisch sluiten, hetgeen voor de vliegveiligheid een essentiële verbetering Ook volgend jaar zullen een aantal be langrijke verbeteringen worden aange bracht. Zo zal aan de romp een steun worden aangebracht, waaraan twee Side winder-projectielen kunnen worden opge hangen. Deze behoeven dan niet meer aan de vleugeluiteinden te worden bevestigd. In plaats daarvan kunnen dan vleugel tipbrandstoftanks worden gebruikt, waar door het vliegbereik aanzienlijk wordt vergroot. B. en TF. vragen regering om spoed Felle verwij ten in gemeenteraad Onder Ainstel AMSTERDAM. Het dagelijks be stuur van de gemeente Amsterdam heeft ernstig bezwaar tegen het nieu we voorstel van minister Toxopeus de hoofdstad tien jaar de beschikking tc geven over Bijlmermeer. De rege ling van de indeling van westelijk VVeesperkarspel, aldus B en W. van Amsterdam, wordt nu weer afhanke lijk gemaakt van een wetsontwerp, dat op zijn vroegst pas over vier maanden wordt ingediend. Amsterdam doet nu een beroep op de regering en de Tweede Kamer het wets ontwerp Bylmermeer zoals dit na aan vaarding van het amendement-Scheps luidt, met spoed af te handelen. De hoofdstad ziet geen enkele garantie, dat de door de minister nu voorgestelde regeling ook inderdaad spoedig wet zal Dit betekent dan een voortduren van de onzekerheid, die nu reeds zo lang de woningbouw in de weg staat. De gemeenteraad van Ouder Amstel heeft gisteravond na een vergadering, waarin een verschil van mening tussen burgemeester drs. J. J. M. Visscher en de meerderheid van de raad over en eer tot felle verwijlen leidde, een mo tie aangenomen waarin de Tweede Kamer aandringt op 't voort zetten van de behandeling van het „wetsontwerp Bylmermeer" op voet van het amendement-Scheps. De raad uit in de motie zyn verontrusting over het nieuwe plan van minister Toxopeus, dat vandaag in de Kamer besproken zou worden. Hierin wordt onder meer het deel van Ouder-Amstel dat ten oosten van de rijksweg Amsterdam—Utrecht ligt, onder andere Duivendrecht, tot 1974 'bij de hoofdstad gevoegd. Wanneer het wense- lyk blijkt de zuid-oost grens van Ouder Amstel te wyzigen, dient hierover de normale procedure gevolgd te worden, aldus de motie. omvat zai een bedrag van ruim vijf tig miljoen gulden vergen. De eerste serie die besteld werd zal eind 1965 opgeleverd zyn. In de daaroo volgende twee jaar zal de nieuwe bestel ling opgeleverd worden. De eerste bestelling van de YP 408 die dus ei-nd 1965 opgeleverd zal zijn vatte ook enige honaerden voertuigen, maar dit aantal was toch iets geringer dan dat van de nu te plaatsen tweede bestel ling. De voertuigen welke de minister ni gaat bestellen dienen aldus een defen sie woordvoerder voor de voortschrij dende motorisatie van de parate bataljons van het Eerste Legerkorps. De bestem ming houd dus geen verband met ne eventueel paraat stellen van een zesa> brigade. Van de DAF-fabrieken wordt verno men dat er op het ogenblik ongeveer 2' voertuigen van het type YP 408 pe maand geproduceerd worden. De eerste van de eerste serie is op 20 april 1964 af geleverd. Enkele prototypen werden eind 1958 afgeleverd. Die werden beproefd e: in 1961 kwam een kleine pre-serie ge reed waarmee uitgebreide troepenbeproe vingen werden genomen. Eind 1963 begon men bij DAF met de produktielijn op te zetten. In de eerste, tijd leverde de fa briek één exemplaar per week af. Bij DAF is men van mening dat men de hui dige produktielijn niet zal behoeven uil te breiden om de nieuwe order op tyd te kunnen afleveren Zoals bekend kost de YP 408 ongeveer f 135.000 per stuk. Gemeenteontvanger Cliaam spoorloos na ontdekken fraude CHAAM De verificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft onregelmatigheden ont dekt in de boeken van de gemeente ontvanger. De ontvanger, de 45-jarige J. R„ is donderdag kort nadat de controleurs r een routine-onderzoek binnenkwa- a, uit het gemeentehuis verdwenen sindsdien spoorloos. De omvang van de onregelmatigheden staat nog niet vast. daarbij met name op het probleem van de kernmacht, waarover de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, met klem betoogde, „dat men geen van zijn NAVO-partners iets mag opleggen". Couve de Murville, die de tweehon derd afgevaardigden uit de zestien NAVO-landen verwelkomde, achtte overigens de militaire, economische en politieke vitaliteit van de NAVO-lan den in de strijd tussen Oost en West van groter belang dan het vraagstuk van de multilaterale kernmacht. De oplossing van het Algerijnse probleem en daardoor de terugkeer en moderni sering van het Franse leger, was vol- gens de Franse minister de voornaam ste bijdrage die Frankrijk tot op heden aan het bondgenootschap heeft gele verd. Over de meningsverschillen huidige NAVO-organisatie zei generaal Brosio dat hy moest toegeven, dat theoretisch een Atlantisch bondge nootschap kan bestaan zonder de mili- taire organisatie. „Doch dat zou beteke nen dat de NAVO niet meer was dan eer verklaring van wederzydse bijstand zon der direct concreet houvast in geval var nood". De eigeniyke parlementaire discussie is vandaag in de commissievergaderingen begonnen, die morgen zullen worden voortgezet Tegen het denkbeeld van een afzonder- lyke Europese kernmacht sprak zich gis- teravon I ook uit de Britse premier, Ha rold Wilson. Zijn collega van buitenlandse zaken, Gordon Walker, zei Oo de vergadering van de ministers van buitenlandse zaKen van de zeven landen der Westeuropese unie. dat de Britse regering van het begin af wil deelnemen aan elke bespreking over een politieke unie Minister L,uns meende, dat samenwer king op politiek gebied tot de Zes be perkt moet blijven, indien het om de be staande gemeenschappen gaat. Maar ais die samenwerxing een ruimer gebied be slaat en met van sunra-nationale aard ls. moeien ook andere landen erbü betrok ken worden, met name Engeland. Zyn Westduitse ambtgenoot Schroder, betoogde dat men in de Zes moet DroDe- ren een begin te maken met een discus sie over politieke samenwerking. waarbU de deur voor Groot-Britannië moet wor den opengehouden. IV"A ENIG wikken en wegen heeft het kabinet dus een nieuwe op lossing gepresenteerd voor het vraag stuk van de Bijlmermeer. In het plan van de regering zal het omstreden gebied gedurende bijna tien jaren deel uitmaken van Amsterdam, maar op de eerste dinsdag van sep tember 1974 gaat het automatisch naar de gemeente Diemen. Tenzij uiteraard de Kamer tegen die tijd alsnog anders zou beslissen Wanneer deze krant onder de ogen van onze lezers komt, heeft wellicht de Kamer reeds gelegenheid gehad zich over dit nieuwe voorstel uit te spreken. Ons komt het een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing voor. Duidelijk was, dat de regering bij het zoeken van een uitweg uit de im passe het door de Kamer aanvaarde amendement-Scheps, dat de Bijlmer meer aan de hoofdstad toewees, niet kon negeren. Dat is ook niet gebeurd. In het voorstel van de regering krijgt Amsterdam nu wat het naar de mening van de meerderheid in de Kamer begeert. Alleen, Amsterdam krijgt het gebied niet voorgoed, en ook dat klopt, zo niet met de inhoud van genoemd amendement, dan toch met de toe lichting van de heer Scheps daarop. Die toelichting liet namelijk de mo gelijkheid open, dat het gebied later alsnog aan een randgemeente zou worden toegewezen. Maar de heer Scheps noemde geen termijn, zodat de zaak in het vage bleef. De regering wil de tijdelijkheid van de betrekkingen tussen Amsterdam en Bijlmermeer duidelijk in de wet vastleggen. De nieuwe gemeente Bijl mermeer komt er weliswaar niet, hoezeer minister Toxopeus daarop zijn zinnen had gezet, maar de be windsman krijgt in ieder 'geval de garantie, dat in 1974 de door hem gewenste „sterke randgemeente" een feit is. Zo ontstaat menselijkerwijs de zeker heid dat de hoofdstad niet wordt tot een alverslindende moloch, terwijl ae meerderheid van de Kamer de zekerheid krijgt dat de woningbouw in het gebied sneller van de grond zal komen dan zij in het oude voor stel voor mogelijk hield. Dit voorstel moet voor de Kamer aanvaardbaar zijn, omdat nu de hoofdstad snel in haar behoeften op woninggebied kan voorzien zonder dat in het bestuurlijke vlak iets on herstelbaars geschiedt. Zou zou de prestlge-slag om de Bijlmer spoedig Oud-hoofddirecteur K.N.M.I. overleden In Utrecht is op 85-jarige leeftijd over leden dr. H. G. Cannegieter. oud-hoofd directeur van het K.N.M.I. in De Bilt. /as een figuur met wereldnaam op het gebied van de meteorologie. Hy was ook een luchtvaartkenner bij uistek. en in het bezit van een aantal hoge onder scheidingen. De begrafenis geschiedt donderdag in Den Haag. Elf man personeel ontslagen (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De N.V. Mecom, de door de heer R. Zwolsman in leven geroepen maatschappij, die zich bezig houdt met reclame-televi- sieprodukties in het besloten tv-cir- cuit van het winkelcentrum „In den Bogaard", is opgeheven. Ook de aan Mecom verbonden opnameploeg, die ]~)E oorspronkelijke roman Witte Droom van de schrijfster Heieen van Batenburg vertelt over een huwelijk dat de partners aangingen, zonder wezenlijk veel voor elkaar te voelen. Desondanks groeit er wederzijdse liefde. Voor het echter zover is hebben beiden diepgaande conflicten te verwerken: de man en de vrouw, die elkaar van hun vroege jeugd af kennen, moeten ieder een verbroken verloving te boven komen Witte Droom speelt in het noorden van het land. Van vandaag af op pagina 7 van ons blad. Uf stu- studenten verklaarde dat komen, toen zij lazen dat afkeurt, maar dat hij an- disDuut het bezoek van vorige week een meerderheid van de derzijds van mening is dat gevolg was van een ver- Staphorster gemeenteraad de studenten niet onbehoor- de sub- zich tegen het toekennen lijk zijn opgetreden. STAPHORST denten van li Atomos van het Amsterdams studentencorps onder wie keerd begrijpen enkele die de vorige week in sidiekwestie en dat de stu- van subsidie aan de biblio- het kader van de onteroe- denten geenszins de bedoe- theek had verklaard. Direct Naar aanleiding van be- wLBt Probeerden ,,nR hadden gehad een be- na de aanbieding protesteer- richten over de aanbieding het boek Ik Jan Cremer aan volkingsgroep van Staphorst de de burgemeester onder van Ik. Jan Cremer heeft de lanri'-ihKnih^v Platte- te kwetsen. meer bij de rector-magni- burgemeester van Staphorst ibhotheek \an Rou- ficus van de Universiteit uit het hele land reacties veen (Staphorst) hebben De studenten, die de op- van Amsterdam, prof. mr. ontvangen, van mensen die eeer een be- dracht tot het aanbieden van J. van der Hoeven, die in- het gebeuren goedkeuren en het boek Ik Jan Cremer ga- middels heeft geantwoord van mensen die er helemaal ven, waren op het idee ge- dat hij het boek weliswaar niet over te spreken waren. gisteravond zoek gebracht oordvoerder van ae produkties verkocht aan de NTS, de omroepverenigingen en de REM, heeft haar activiteiten stopgezet. Volgens de directeur van Mecom, de heer M. C. Witte, is de opheffing tijde lijk. Alle aangeschafte apparatuur zal ind e studio bewaard blijven tot zich een betere mogelijkheid vordoet om een dergelijke maatschappij te exploi teren. Gebrek aan opdrachten, zowel voor de uitzendingen in „In den Bo- garad" als voor de opnameploeg, heeft tot de opheffing geleid. Ondanks het tydelijke karakter van de opheffing, zijn de elf man personeel van Mecom ontslagen. De overbruggingspe riode naar betere tyden zou te lang kun nen duren om het personeel op nonactief te stellen. De heer Witte verklaarde echter na drukkelijk, dat de ontslagen in een vriendschappelyke sfeer zyn gegeven. Zo wel hij als de medewerkers van Mecom hadden de opheffingsmaatregel zien aan komen. De directie (die het technisch ad viesbureau, de afdeling reclame en het kartodrome blijft exploiteren), en het ont slagen personeel, zullen gezamenlijk naar nieuwe betrekkingen zoeken. In die tus- sentyd zullen de medewerkers worden doorbetaald. (RITA) ,Jk trek de wereld in... Wilt u me even naar Tommy's huis rijden?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1